۰۳ دی ۱۴۰۲

آموزش دریافت کد پستی از روی نقشه و لوکیشن

پیدا کردن کد پستی یک چالش رایج است که در هنگام پر کردن فرم‌های اداری و بانکی، خرید اینترنتی و ثبت نام در فضاهای مختلف با آن مواجه می‌شویم. در این شرایط، یک راهکار سریع و کارآمد برای دریافت کد پستی می‌تواند در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی کند. با کاربردی‌تر شدن کد پستی در امور مختلف، سازمان‌های زیادی از مراجعه کنندگان خود درخواست نمودند تا به همراه نشانی، این کد را نیز اعلام نمایند. چنانچه از کد پستی خود اطلاع ندارید، می‌توانید از طریق روش‌های مختلفی آن را پیدا کنید. یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها، پیدا کردن کد پستی از روی نقشه است. مقاله حاضر به شما روش‌های مختلف دریافت کد پستی از روی نقشه و لوکیشن را آموزش می‌دهد.

انواع روش‌های جستجوی کد پستی

کد پستی، یک عدد ۱۰ رقمی است که ۵ رقم اول آن نشانگر کد رهسپاری (مشخصه شهر مقصد) و ۵ رقم دوم، بیانگر کد توزیع (مشخصه مکانی مقصد) است. کد پستی برای مشخص کردن یک آدرس پستی و مرتب کردن نامه‌ها و بسته‌های ارسالی وضع می‌شود. شرکت پست چندین راه را برای یافتن کد پستی پیشنهاد می‌دهد که به شرح زیر است:

 • استعلام کد پستی از طریق کد ملی و کارت ملی هوشمند
 • یافتن کد پستی از روی آدرس از طریق اینترنت
 • یافتن کد پستی از روی نقشه و لوکیشن
 • دریافت کدپستی از روی شناسه قبض برق و گاز
 • دریافت کد پستی از طریق پیامک
 • پیدا کردن کد پستی به کمک موتورهای جستجو
 • دریافت کد پستی از طریق تلفن گویا

در ادامه به آموزش یکی از ساده‌ترین روش‌های پیدا کردن کد پستی پرداخته‌ایم.

آموزش یافتن کد پستی از روی نقشه

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌های دریافت کد پستی، استعلام آن از روی نقشه است. در این روش نیاز است به سایت GNAF به نشانی gnaf.post.ir مراجعه کرده و سپس برای دریافت کد پستی خود اقدام نمایید. استفاده از این روش حتی برای کسانی که آدرس دقیق ندارند، مناسب است. زیرا با مشاهده نقشه به راحتی قادر به یافتن مکان مورد نظرشان هستند. برای دریافت کد پستی:

 • وارد سایت احراز نشانی پست به آدرس gnaf.post.ir شوید. سپس بر روی گزینه یافتن کد پستی را کلیک کنید.

استفاده از سایت احراز نشانی پست برای یافتن کد پستی

 • با کمی اسکرول کردن، یک نقشه را مشاهده می‌کنید. پس از کلیک کردن بر روی آن، استان و شهر خود را انتخاب نمایید.

انتخاب استان و شهر در نقشه سایت

 • سپس با زوم کردن نزدیک‌ترین آدرس به منزل خود را انتخاب نمایید. با توجه به نقشه، روی مکان مورد نظرتان کلیک کرده و اطلاعات نشانی انتخاب شده خود را مشاهده نمایید.
 • در صورت تایید آدرس، گزینه‌ی “برای دیدن نتایج بیشتر وارد شوید” را انتخاب کنید.

وارد کردن اطلاعات دقیق نشانی در سایت پست و یافتن کد پستی

 • سپس شماره تلفنتان را وارد کنید.
 • پس از وارد کردن کد امنیتی ارسال شده به تلفن همراه خود، قادر به مشاهده کد پستی هستید.

وارد کردن کد ارسالی به تلفن همراه در سایت پست و مشاهده کد پستی

می‌توانید جهت پیدا کردن کد پستی اداره‌ها و شرکت‌های خاص، از طریق سایت gnaf.post.ir اقدام کرده و به راحتی به کد پستی محل مورد نظر دست پیدا کنید.

آموزش دریافت کد پستی جدید

چنانچه خانه شما نوساز است و کدپستی ندارید یا می‌خواهید کد پستی جدید خود را دریافت کنید، نیاز است درخواست خود را در سامانه کد پستی ایران ارسال کنید و کد پستی خود را دریافت نمایید.
برای این کار وارد سایت https://gnaf.post.ir/portal شوید، سپس با توجه به نیاز خود یکی از گزینه‌های صدور گواهی کد پستی و یا درخواست کد پستی جدید را انتخاب کنید.

ثبت درخواست صدور گواهی کد پستی و یا درخواست کد پستی جدید در سایت پست

در صفحه جدید، باید اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد شهرستان،‌ شماره ثابت، شماره تلفن همراه، کد پستی قدیمی و ایمیل خود را وارد کنید. پس از این باید اطلاعات کامل خانه را که شامل استان، شهرستان، دهستان، بخش، خیابان و آدرس کامل می‌شود، وارد کنید.
پس از وارد کردن این اطلاعات، اگر اطلاعات دقیق ساختمان یا خانه را می‌دانید، روی نقشه آن را پیدا کنید و کد پستی را دریافت کنید.
همچنین برای تاییدیه کد پستی می‌توانید شماره تلفن منزل را وارد کنید. سپس کد امنیتی خواسته شده را ثبت کنید و کد پستی را دریافت کنید.
حال برای استعلام کد پستی، باید مبلغی را در ادامه پرداخت کنید تا کد پستی شما در اداره پست ثبت شود.

کاربرد بیمه برای اداره پست

زمانی که شما برای ارسال بسته به دفاتر پست مراجعه می‌کنید، متوجه حجم بالای بسته‌های ارسالی می‌شوید؛ که این میزان در سطح کشور بسیار گسترده‌تر است. مراقبت و محافظت از این تعداد بسته کار بسیار دشواری است که شرکت پست همواره تلاش می‌کند این کار را به درستی انجام دهد. با این حال، ممکن است در هنگام حمل و جابجایی مرسوله مشکلی پیش بیاید؛ به همین خاطر ، برای تمام کالاها به صورت اجباری بیمه کالاهای پستی تهیه می‌شود تا اگر مشکلی به وجود آمد، این شرکت بتواند مسئولیت آن را بر عهده بگیرد و آسیبی به مشتری وارد نشود.

کدپستی و خرید بیمه آتش سوزی

چنانچه قصد خرید بیمه آتش سوزی برای واحد صنعتی خود را دارید می‌بایست کد پستی ملک خود را داشته باشید. در دی‌ماه سال ۱۳۹۹، براساس بخشنامه بیمه مرکزی، ثبت نام در سامانه جامع انبارها برای خرید بیمه آتش‌سوزی برای تمامی واحدهای صنعتی اجباری شد. بر اساس این بخشنامه بیمه‌گزاران نمی‌توانند برای واحدهای صنعتی و غیرصنعتی که کد پستی خود را در سامانه جامع انبار‌ها ثبت نکرده‌اند، بیمه آتش سوزی صادر نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بیمه آتش سوزی و آگاهی در مورد مزایای بیمه آتش سوزی بهتر است مقالات مرتبط با آن را مطالعه کنید.

کد پستی و خرید بیمه زلزله

برای خرید بیمه زلزله نیز باید کد پستی خود را به درستی وارد کنید. همچنین اگر می‌خواهید در مورد بیمه زلزله و پوشش‌های بیشتر بدانید بهتر است مقاله مرتبط با آن را مطالعه نمایید. برای تهیه زلزله و آتش سوزی، می توانید از طریق بیمه دات کام اقدام کنید. کارگزاری آنلاین بیمه دات کام، سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه است. شما به راحتی می‌توانید با ورود به این سایت، انواع بیمه‌نامه‌های شرکت‌‌های بیمه‌ای مجاز بیمه مرکزی را استعلام و مقایسه نمایید.

اهمیت پیدا کردن کد پستی

داشتن کد پستی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی اجتماعی است و به بخشی از اطلاعات هویتی شما تبدیل شده است. از کد پستی برای ارسال سفارشات و خرید های آنلاین، انجام احراز هویت و محل سکونت و مالکیت ملک استفاده می‌شود. حتی برای انجام کارهای بانکی، نظیر افتتاح حساب، دریافت کارت بانکی، ارسال حواله، گواهی تمکن مالی، نقل و انتقال اسناد، انواع بیمه، استخدام و ثبت نام در انواع وب‌سایت‌ها، دریافت فاکتور و صورت‌حساب‌های دیجیتال نیاز به درج کدپستی دارید. برای پیدا کردن کد پستی خود می‌توانید از طریق سایت پست و به صورت آنلاین تنها با استفاده از نقشه، اقدام کنید.

 • + برای دریافت کد پستی از روی نقشه حتما باید آدرس دقیق را بدانیم؟
 • + بیمه‌آتش سوزی شامل چه پوشش هایی می شود؟
 • + قیمت بیمه زلزله چقدر است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بیمه بیکاری
۲۵ فروردین ۱۴۰۳ / اطلاعات بیمه ای

بیمه بیکاری | صفر تا صد بیمه بیکاری ۱۴۰۳

بیمه بیکاری ، یکی از چترهای حمایتی بیمه تامین اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه شدگانی که طبق مقررات قانون کار، شغل خود را از دست می دهند،مقرری بیمه بیکاری را بپردازد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
قانع
۲۸ اسفند ۱۴۰۲

پیدا کردن کد پستی

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید