13 آوریل 2024

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1403

اطلاع از قوانین کار برای تمامی کارمندان و کارگران الزامی است. چرا که در صورت بروز مشکل باید با آگاهی از قوانین اقدامات لازم را انجام دهید. قانون کار و رفاه اجتماعی همانطور که از نام آن مشخص است برای رفاه حال کارگران و کارمند‌ان قوانین سختگیرانه‌ای دارد. در این قوانین میزان حقوق، مرخصی، مزایا و بسیاری موارد دیگر به وضوح مشخص شده است. در ادامه این مطلب قوانین اداره کار و چهارچوب‌های آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اصطلاحات متن قانون کار

ماده 1: تمام کارفرماها، کارگرها، کارگاه‌ها، موسسه‌های تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی باید از قوانین کار تبعیت کنند.

ماده 2: با توجه به قانون کار، کارگر تعریف مشخصی دارد. کارگر کسی است که با هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی، حقوق و سهم سود به درخواست کارفرما کار می‌کند.

ماده 3: کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر با توجه به درخواست او در مقابل دریافت مزد کار می‌کند. مدیر‌ها، مسئول‌ها و تمام افرادی که در کارگاه به عنوان مسئول شناخته می‌شوند و نماینده کارفرما محسوب می‌شوند، در قبال کارگر تعهداتی دارند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارهای خود تعهدی کند و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.

قرارداد در قوانین کار

قرارداد کاری یک متن نوشته شده یا شفاهی است که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی خود، با مدت زمان کارکرد مشخص، کار را برای کارفرما انجام می‌دهد. در قراردادی که پایان و شروع آن مشخص نیست، قرارداد دائمی‌ و کار مستمر تلقی خواهد شد. در قرارداد کاری باید موارد مختلفی قید شود که عبارتند از:

 • مشخصات کارفرما و کارگر
 • نوع کار یا وظیفه محول شده به کارگر
 • میزان حقوق، مزد مشخص شده و مزایای الحاقی
 • مجموع ساعت کار و ساعت اضافه کاری با توافق دو طرف قرارداد
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • میزان تعطیلات و مرخصی‌های ماهانه
قانون کار

همه قوانین کار و نکات مربوط به آن

توجه داشته باشید که هنگام مذاکره و بستن قرارداد باید قوانین اداره کار را در نظر بگیرید، حتی اگر به صورت شفاهی یا کتبی برخلاف قوانین وزارت کار و تامین اجتماعی، حداقل‌های مربوط به کار رعایت نشود، آن قرارداد باطل است و قابل استناد نیست.

نکته مهم دیگر این است که اگر قراردادی بین کارگر و کارفرما به صورت کتبی وجود نداشته باشد، قرارداد به صورت شفاهی تلقی شده و تمام قوانین وزارت کار بر رابطه کاری حاکم است.

در قرارداد قانون کار، کارگاه به چه مکانی گفته می‌شود؟

طبق قوانین کار و ماده 4 قانون وزارت کار، کارگاه محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آن مکان کار می‌کند. این مکان شامل: موسسه‌های صنعتی، کشاورزی، مسافربری، خدماتی، تجاری، تولیدی، امکان عمومی ‌و تمام تاسیساتی که به اقتضای کار متعلق به کارفرما است.

ناهار خوری، تعاونی‌ها، مهدکودک، آموزشگاه‌های حرفه‌ای، قرائت خانه، کلاس‌های آموزشی و سایر مراکز جزو کارگاه محسوب می‌شوند.

دستمزد کارمند‌ها در قرارداد کار

دستمزد به مجموع وجه نقد یا غیر نقد که در مقابل انجام کار به کارمند پرداخت می‌شود، گفته خواهد شد. در ابتدای هر سال حداقل دستمزد کارگرها مشخص می‌شود که این موضوع بر عهده شورای عالی کار است.

میزان افزایش حداقل دستمزد به طور معمول با توجه به درصد تورم سال است. این تورم به صورت سالانه از سوی بانک مرکزی به مراکز آمار کشور اعلام می‌شود. به عنوان کارگر و کارفرما باید به این نکته توجه کنید که در قوانین کار دستمزدهای کمتر از حداقل تعیین شده شورای عالی، غیر قانونی بوده و قابلیت پیگیری دارد. محاسبه حقوق و دستمزد دارای فرمول مخصوصی است که در ادامه برای شما نوشته‌ایم. تمامی موارد بر اساس تعریف میزان حقوق اداره کار است.

دستمزد کار تمام وقت

اگر با توجه به توضیحات قسمت قبل، کارفرما حتی قرارداد کتبی با کارگر داشته باشد که از میزان حقوق کمتر از مصوب پرداخت خواهد کرد، باز هم این قرارداد قابل استناد نیست. مدت زمان کار تمام وقت 44 ساعت در هفته و به جز ایام تعطیل و جمعه‌ها است که باید مطابق این مدت زمان، دستمزد کامل و تعیین شده از سوی وزارت کار و رفاه امور اجتماعی پرداخت شود.

دستمزد کار کارمزدی

کارمزد چیست؟ میزان مزدی که بابت انجام مقدار مشخص کار که از نظر کمی ‌قابل اندازه گیری باشد. در این صورت کارمزد به ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می‌شود.

حالا اگر کارگر با کارفرما توافق کند که حقوق به صورت کارمزدی دریافت خواهد کرد، مبلغ پرداختی نباید از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار کمتر باشد. همچنین انجام کار اضافی به کارگرهای کارمزدی علاوه بر ساعت‌های عادی کار و کار در شب مطابق با قوانین کار است. دقت کنید که ملاک محاسبه فوق العاده نوبت کار یا شب کاری، نرخ کارمزد آن‌ها است و با میزان حداقل مصوبه شورای عالی کار متفاوت است.

دستمزد کار ساعتی

مزد ساعتی چیست؟ به ازای ساعت‌هایی که وقت کارگر در اختیار کارفرما است، دستمزد کارگر محاسبه و پرداخت خواهد شد.

اگر کارگر و کارفرما با مزد ساعتی توافق به همکاری کنند، در قرارداد آن‌ها باید ساعت‌های کار به صورت، روزانه، هفتگی و ماهانه مشخص شود. توجه کنید که اگر ساعت کار بیشتر از روزی 8 ساعت و 44 ساعت در هفته باشد، باید مابقی آن ساعت‌ها به صورت اضافه کاری با کارگر محاسبه شود.

در این نوع از قرارداد و طبق قوانین کار، علاوه بر مزد ثابت باید تمام مزایای مصوبه در شورای عالی به کارگر تعلق گیرد. این مزایا عبارتند از:

 • حق مسکن
 • حق اولاد
 • بن کارگری یا حق خواربار

همچنین طبق قوانین کار در این نوع قرارداد، کارگر مشمول پرداخت  حق بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد. بنابراین به ازای هر 8 ساعت کاری، یک روز سابقه بیمه برای وی در نظر گرفته می‌شود.

دستمزد اضافه کاری چقدر است؟

دستمزد کار ساعتی سال 1403 برای هر ساعت کار عادی برابر با ۲۸۹.۶۷۴ ریال است. بر اساس اضافه کاری طبق قانون کار، حقوق هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ حقوق پایه محاسبه می‌شود. پس با توجه به حقوق ساعتی وزارت کار برای حقوق پایه، مبلغ ساعت اضافه کاری برابر با 456.237 ریال است. هر ساعت اضافه کاری طبق قانون کار که حداقل حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند برابر با این عدد است؛ اگر شخصی دریافتی بیشتری دارد، باید حقوق ساعتی خود را محاسبه کرده و به عدد بدست آمده ۴۰% اضافه کند.

قیمت هر ساعت اضافه کار به این دلیل بیشتر از حقوق ساعت کار عادی است که کارگر موظف به انجام آن نیست و تنها ساعت کار اجباری او طبق قوانین کار و تامین اجتماعی، همان هفته‌ای 44 ساعت است. همچنین در مورد حق بیمه باید گفت که ساعات اضافه کاری جز سوابق کارگران محسوب نمی‌شود.

دستمزد کار پاره وقت در سال 1403

در قرارداد دستمزد کار پاره وقت، میزان حقوق، مزایا و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی با توجه به ساعت کار کارگر محاسبه و پرداخت می‌شود. به طور مثال:

بر پایه‌ی قانون کار پاره وقت 1403 کارگر به طور ثابت ۳۰ ساعت در هفته کار کرده که حقوق پایه و مزایا باید معادل ۲/۳ حقوق و مزایای کارگر‌های تمام وقت محاسبه شود. پس برای محاسبه‌ی حقوق پاره وقت 1403 کافی است میزان حضور در مجموعه را در نظر گرفت و آن نسبت را در حقوق حضور کامل ضرب کنید.

در مورد پرداخت حق بیمه و سابقه هم به همین ترتیب عمل خواهد شد که 2/3 ماه یعنی 20 روز برای او حق بیمه در ماه پرداخت می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه تامین اجتماعی به اینجا مراجعه نمایید.

دستمزد رانندگان در سال 1403

ضریب دستمزد رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری در خصوص موضوع بند 7 جلسه هیئت مدیره به تاریخ 26/3/81 و اصلاحات بعدی آن در سال 97 به این صورت است: برای رانندگان اتوبوس و کامیون 1.5 برابر حداقل دستمزد، رانندگان وانت بار، سواری، مینی بوس و کامیونت 1.2 برابر حداقل دستمزد، رانندگی اتوبوس درون شهری 1.1 برابر حداقل دستمزد، رانندگان حمل مسافر درون شهری 1.1 حداقل دستمزد و رانندگان حمل بار 1.1 برابر حداقل دستمزد است.

حق بیمه رانندگان در شش ماهه اول 1403 به صورت زیر است:

حق بیمه رانندگان با کمک دولت (بر حسب تومان)
رانندگان درون شهری۱.۱۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سبک۱.۳۵۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سنگین۱.۶۵۰.۰۰۰
حق بیمه رانندگان بدون کمک دولت (بر حسب تومان)
رانندگان درون شهری۲.۲۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سبک۲.۷۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سنگین۳.۳۰۰.۰۰۰

دستمزد کارگران در سال 1403

ضریب دستمزد کارگران ساختمانی در خصوص موضوع بند (4) مربوط به 1457مین جلسه به تاریخ 23/10/92 هیئت مدیره محترم سازمان به این صورت است: کارگر درجه یک 1.4 برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه دو 1.3 برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه سه 1.2 برابر حداقل دستمزد است. میزان حق بیمه کارگران 1403 در ادامه نوشته شده است.

میزان حقوق در سال 1403

بر اساس تصمیم شورای عالی کار، حقوق کارگران و کارمندان در سال 1403، 27 درصد افزایش پیدا کرد. از این رو، حداقل میزان حقوق برابر با 11 میلیون و 107 هزار و 787 تومان است. همچنین دستمزد روزانه 238 هزار و 872 تومان است.

در حالت کلی، حقوق و مزایا کارمندان و کارگران در سال 1403 به صورت زیر است:

 • حداقل دستمزد روزانه: 2.388.728 ریال
 • حداقل دستمزد ماهیانه: 71.661.840 ریال
 • حق مسکن ماهیانه: 9.000.000 ریال
 • حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی): 14.000.000 ریال
 • حق اولاد برای هر فرزند: 7.166.184 ریال
 • حق سنوات (ماهیانه): 2.100.000 ریال
 • مجموع دریافتی بدون فرزند و بدون سابقه کار: 94.661.840 ریال
 • جمع دریافتی با یک فرزند: 102.423.212 ریال
 • مجموع دریافتی با دو فرزند: 109.589.396 ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی اضافه کاری: 456.237 ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی شب کاری: مزد ساعتی ضربدر ۰.۳۵ (سی و پنج صدم) ضربدر ساعات شب کاری
 • فوق‌العاده مزد هر روز جمعه کاری:  مزد ساعتی ضربدر ۰.۴ ( چهاردهم) ضربدر ساعات جمعه کاری
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر-شب معادل 15% حقوق ماهیانه (حق شیفت): 11.107.585 ریال
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر معادل 10% حقوق ماهیانه (حق شیفت): 7.405.057 ریال
 • فوق‌العاده نوبت کاری صبح-عصر یا عصر-شب معادل 22.5% حقوق ماهیانه (حق شیفت): 16.661.378 ریال
 • عیدی و پاداش سال: 106.165.680 ریال
 • سنوات (پایان کار) به شرط داشتن یک سال سابقه کار: 25.600.000 ریال

اگر در مورد عیدی کارگران و عیدی کارکنان دولت سوال دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را مطالعه کنید.

سبد معیشت کارگران در سال 1402برای خانوار 3.3 نفری برابر با 16 میلیون و 800 هزار تومان است. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی در سال 1403 نباید کمتر از  10 میلیون تومان باشد.

حق مسئولیت در قانون کار برای محاسبه حقوق، به صورت رسمی جایی ندارد. اما اگر این مزیت دریافتی در سال‌های پیش به شخصی تعلق داشته، الآن حق مسئولیت چقدر است؟ با توجه به اینکه عدد ثابتی برای آن اعلام نمی‌شود، هر چقدر که حقوق پایه افزایش پیدا کرده باشد، می‌تواند حق مسئولیت نیز بیشتر شود.

معافیت مالیاتی در حقوق 1403

سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال 1402 برابر با یک میلیارد و 440 ریال (ماهیانه 120 میلیون ریال) است. از این رو، نرخ مالیات بر اساس مازاد درآمد درصد به صورت زیر خواهد بود:

درآمد مشمول ماهانه (میلیون ریال)درآمد مشمول سالانه (میلیون ریال)نرخ مالیات
0 تا 1200 تا 1.440معاف
نسبت به مازاد 120 تا 165نسبت به مازاد 1.440 تا 1.98010
نسبت به مازاد 165 تا 270نسبت به مازاد 1.980 تا 3.24015
نسبت به مازاد 270 تا 400نسبت به مازاد 3.240 تا 4.80020
نسبت به مازاد بر 400نسبت به مازاد بر 4.80030

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه در سال 1403

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه به طور اختیاری برابر با 1.2 حداقل دستمزد تصویب شده شورای عالی کار است. البته این مورد براساس بخشنامه 686 امور بیمه شدگان به تاریخ 5/1/98 است. همچنین اگر این مبنا برای آن هایی که مبنای پرداخت حق بیمه آن ها در سال 1403 از عدد 1.769.428 بیشتر باشد، سایر سطوح دستمزدی همانند فرمول زیر محاسبه می شود که البته نباید از 1.2 حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر باشد. فرمول آن به این صورت است:

مبنای پرداخت حق بیمه روزانه سال 1403= (230.026+22/1×آخرین مبنای پرداخت حق بیمه در سال 1402)

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد 1403 به صورت روزانه برابر با 2.388.728 ریال است. البته در صورت بیشتر بودن و داشتن اختلاف باید ضریب آن هم محاسبه شود.

طبق قوانین وزارت کار 1403، حق بیمه کارگری برای شش ماه اول و شش ماه دوم به طور کلی برابر با 97.050.568 و 94.661.840 میلیون ریال است. سهم کارفرما در این دو شش ماه به ترتیب برابر با 22.321.630 و 21.722.223 میلیون ریال و سهم کارگر در دو شش ماه به ترتیب برابر با 6.793.540 و 6.626.329 میلیون ریال است.

چند نکته مهم در خصوص حقوق 1403

در خصوص تعیین حقوق، چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • دستمزد روزانه سال 1403 برای سایر سطوح با افزایش  ۲۱٪  مبلغ 2388728 ریال برای هر روز تعیین شد.
 • تمامی کارفرمایان باید از مبلغ مزد پایه سنوات کارگران دارای حداقل یک سال سابقه کار در همان کارگاه یا دریافت آخرین پایه سنواتی با زمان گذشته یکسال، باید مبلغ 70 هزار ریال حق بیمه متعلقه را کسر و در نظر گرفتن ماده 39 قانون تامین اجتماعی و آئین نامه اجرایی به سازمان پرداخت کنند.
 • پرداختی مقرری بیمه بیکاری برای آنهایی که وقوع بیکاری شان از ابتدای فروردین 1403 است، بر اساس حداقل دستمزد 1403 خواهد بود. همچنین برای آنهایی که مقرری بیمه بیکاری از سال قبل بوده و در سال 1403 ادامه پیدا می‌کند، دستمزد آنها به نسبت افزایش خواهد داشت.

قوانین کار در دوره آموزشی برای استخدام

با توجه به قانون کار و طبق ماده 11، دو طرف قرارداد با توافق یکدیگر دوره‌ای را با نام آموزشی برای کار تعیین می‌کنند.

در این دوره مشخص شده، هر دو طرف قرارداد می‌توانند هر زمان و بدون اطلاع قبلی و همچنین بدون پرداخت خسارت، قطع همکاری خود را اعلام کنند. البته که اگر این پایان همکاری از سوی کارفرما باشد، وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره بوده و اگر کارگر اتمام کار را اعلام کند، فقط می‌تواند میزان روزهای کارکد خود را به عنوان دستمزد دریافت کند.

نکته مهم:

مدت دوره آموزشی باید در قرارداد قید شود که برای کارگرهای ساده و نیمه ماهر 1 ماه و کارگرهای ماهر و متخصص، 3 ماه است.

قرارداد کار در چه صورتی خاتمه می‌یابد؟

طبق قوانین کار و ماده 21، قرارداد کار با توجه به برخی دلایل خاتمه می‌یابد، این موارد عبارتند از:

 • بازنشستگی کارگر
 • فوت کارگر
 • پایان مدت قرارداد کار
 • ازکارافتادگی کلی برای کارگر
 • استعفای کارگر
 • اخراج کارگر
 • انقضاء مدت در قراردادهای کار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن

‌نکته مهم در تبصره قوانین کار:

فرد کارگری که با میل خود و با هر دلیلی استعفا می‌دهد، باید یک ماه به کار خود ادامه دهد و به صورت کتبی اعلام استعفا به کارفرما کند. اگر حداکثر ظرف مدت 15 روز انصراف خود را به صورت کتبی به کارفرما اعلام نکنید، استعفای شما منتفی تلقی خواهد شد و باید به شورای کارگاه یا انجمن صنفی خود مراجعه کنید.

بیمه بیکاری یکی از حقوق قانونی کارگران است که قوانین مخصوص خودش را دارد. برای آشنایی با این قوانین به مقاله قوانین بیمه بیکاری مراجعه نمایید.

مالیات بر حقوق

مالیات بر حقوق جزو مالیات‌های مستقیم است که به طور مستقیم بر درآمد، دارایی و حقوق ثابت اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق خواهد گرفت. شناسایی و پرداخت مالیات بر حقوق بر عهده کارفرما است و پرسنل هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارند.

در قوانین کار مبلغ مالیات بر حقوق با توجه به سقف درآمد کارمند‌ها مشخص می‌شود. همچنین به مبالغ کمتر از میزان مشخص‌شده، مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و این مبلغ به صورت هر ساله با تشخیص اداره مالیات و دارایی مشخص و ابلاغ خواهد شد.

قوانین کار و ماده 6

با توجه به اساس بند 4 اصل چهل و سوم و بند 6 اصل دوم و اصول نوزدهم، اجبار افراد به کار مشخص و بهره کشی از دیگری ممنون است و مردم ایران از هر قوم و اقوام با هر رنگ پوست و نژاد یکسان هستند و در حمایت قانون قرار می‌گیرند. هر فردی حق دارد که شغلی را انتخاب کند که مایل به آن است و با مصالح عمومی ‌و حقوق دیگران در تضاد نباشد.

 

قانون کار

نکاتی که کارگر و کارفرما در مورد قانون کار باید بدانند

نکات مهم در قوانین وزارت کار

برخی از نکات مهم در قوانین وزارت کار که باید به‌ آنها توجه کنید به شرح زیر است:

 • ساعات کار نباید از 8 ساعت بیشتر باشد.
 • در طول هفته باید 44 ساعت کار انجام شود.
 • کارهای سخت و زیرزمینی نباید بیشتر از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته باشد.
 • کار متناوب بیشتر از 15 ساعت در شبانه روز نباشد.
 • یک روز تعطیل در هفته اجباری است و در صورت کار کردن در روز تعطیل باید ۴۰ درصد در محاسبه فیش حقوقی در نظر گرفته شود.
 • کارگران شب کار باید 35 درصد اضافه مزد دریافت کنند.
 • روز 11 اردیبهشت برای کارگران تعطیل است.
 • مرخصی استحقاقی برای یک سال کارکرد، 1 ماه است که 4 روز جمعه از آن کم می‌شود و به طور کلی 26 یا 27 روز مرخصی استحقاقی وجود دارد.
 • کارگر‌های بیشتر از 9 روز از مرخصی خود را نمی‌توانند ذخیره کنند و به سال دیگر انتقال دهند.
 • در صورت پایان قرارداد، فسخ یا فوت، تمام مطالبات مربوط به مرخصی استحقاقی باید به کارگر پرداخت شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد میزان ساعت کار قانونی 1403 و نحوه محاسبه آن مقاله محاسبه ساعات کاری را مطالعه بفرمایید.

قانون کار یکی از قوانین مهم کشور است و برای هر فردی که می‌خواهد کسب و کار راه اندازی کند، قانون، تبصره‌هایی دارد. هر فرد با توجه به نوع فعالیت خود و عملکردی که دارد باید قوانین کار را در نظر داشته‌باشد تا تخلفی صورت نگیرد. در صورتی که مشکلی در خصوص شرایط کاری شرکت خود داشتید، فقط باید به اداره کار مراجعه کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره قوانین کار و رفاه امور اجتماعی در اختیار شما قرار دهیم تا عملکرد قانونی داشته باشید. توصیه می‌کنیم که هنگام عقد قرارداد به مندرجات و مفاد قرارداد توجه کنید و در صورت مغایرت، قرارداد را امضا نکنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
صابر
21 مارس 2024

سلام من پنج ساله تو یه شرکتی کار میکنم یه هفته شیفت شب از۶عصر تا ۷صبح یه هفته روز ۷صبح تا ۶عصر ولی در کل از حق شیفت شب خبری نیست شرکت باتری هستش الان چجوری میتونم حق شیفتمو بگیرم اگه بگیرم چند میگیرم ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  این موضوع را باید از طریق اداره کار پیگیری کنید.

person
فرامرز
19 مارس 2024

سلام م حسابدار میدان تره بار هستم با کارکردن حداقل ۱۰ساعت کار الانم هم اخراجم کردن میتونم شاکی بشم اضافه کاری هام رو بگیرم حقوقم هم رو پایه ۱۳تومن بوده

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید شکایت کنید.

person
پسری که پدرش به بی دلیل به خونش تشنست
18 مارس 2024

سلام و عرض ادب . من از کودکی کنار دست بابام کار میکنم . کار جدی من از سن ۱۵ سالگی شروع شد تا الان که ۳۲ سالمه . همیشه حقوقم کمتر از حقوق تائین شده وزارت کار بوده و هست . تا به حال صنوات و عیدی طبق قانون نگرفتم . سال ۱۳۹۲ متاهل شدم ، بیمه من قطع شد و بابام به عنوان کارفرما میتونست بیمم کنه که ۱۲ ساله بیمه نکرده و حق (پول) بیمه هم بهم نداده ، هیچ وقت هم حقوقم رو به موقع نمیده که همین دیر کرد پرداخت حقوقم مشکلات زیادی توی زندگیم درست میکنه ، از اختلاف با همسر تا بهکار بقال و مردم که تا پول دستم میاد این مشکلات رو حلش یا سبکش میکنم که نتیجش میشه بازم جیب خالی من . سال ۹۴ اولین فرزند من (پسر اولم ابوالفضل) به دنیا اومد که نه در طول ۹ ماه باردای خانمم دستم رو گرفت و نه موقع زایمان ، سال ۹۸ دومین فرزندم(پسرم دومم حسین) به دنیا اومد و همون روال . تا الان هم نه حق اولاد بهم داده ، نه بیمه کرده و بیمه نمیکنه حتی حق بیمه یا به اصطلاح پول بیمه بهم میده ،، نه صنوات ، نه حق خوارو بار و مسکن و نه عیدی
طبق قانون . حقوقم هم که هیچ وقت به موقع نیست . برای عید همین سال (۱۴۰۳) فقط ۵ ملیون بهم عیدی داد . من موندمو همسرم و دوتا بچه طفل معصوم و زندگی که فقط اسمش زندگیه ، به هر دری میزنم فقط سنگ میندازه جلو پام و راهم . چندین بار با ادب و احترام باهاش صحبت کردم نشد ، باهاش تند شدم بازم نشد ، گفتم میرم شکایت میکنم تمام حق و حقو ۱۷ سال کار کردم و ۱۲ سال کار کرد در شرایط متاهی و د تا فرزنم ، همه رو میگیرم . خیلی قاطع گفت خودم هرجا بخوای میبرمت شکایت کن ، اینجا همه شناسن . حتی یک بار تا شکایت رفتم دیدم بله اصلا حسابم نکردن و همه آشناهای خودش بودن و طرفش رو گرفتن ، از طرفی هم تند شدن که تو که تنها پسر خانواتون هستی از پدر خودت شکایت میکنی واسه خاطر مال دنیا اما هیچکس حاظر نیست واسه یه لحظه خودش رد جای من بزاره و شرایط من رو هم ببینه . حالا از همه جا مونده و رونده شدم . دیگه نمیدونم چی کار کنم همه جوره دست و پا بسته شدم تا گردن زیر بار بهی گیر افتادم و حرفا و بدگویی های همسر و مادرش و کل خانواده طایفه ش و دوتا بچه که در حسرت کوچک ترین خواسته هاشون می مونن

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  از وضعیت موجود متاسفیم. از طریق اداره کار شکایت کنید.

person
علیرضا
16 مارس 2024

سلام عرض ادب
من کارگر تاسیساتی هستم ۸ ماه کار کردم سنوات و عیدی رو دریافت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله عیدی و سنوات را بر اساس ماه های کارکرد دریافت می کنید.

person
حسین جلالی
10 مارس 2024

سلام خسته نباشین من یکسال کار کردم میتونم سنواتمو با عیدی دریافت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  11 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید سنوات و عیدی خود را دریافت نمایید.

person
محسن
02 مارس 2024

سلام وقت بخیر.من از ۹ صبح تا ۲ ظهر و۵ الی ۹ شب کلینیک دندانپزشکی کار میکردم میشه حقوق بنده رو حساب کنید برای یک ماه.

  person
  نویسنده بیمه
  03 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به قرارداد بین شما بستگی دارد.

person
رامین
20 فوریه 2024

بنده با45 سال سن با یه بچه 8 ساله باروزی 15 ساعت کار 7800 حقوق گرفتم چجوری بازم میخان مزد رو منطقه ای کنن چرا اب برق گاز حقوق کارمندان بانک و دولت رو منطقه ای نمیکنن چرا خوراک برنج ماکارونی قند روغن منطقهای نمیکنن چرا فقط کارگر چون صداش در نمیاد قشر بلانسبت ضعیفیه؟ اون کسی که داره این تصمیم رو میگیره خودش بزاره جای کارگر با6 تومن حقوق

  person
  نویسنده بیمه
  21 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  درست می فرمایید اما تصمیم گیری در مورد این مسائل در حیطه اختیارات ما نیست.

person
mahdi
05 فوریه 2024

اگه کسی هفته ای 45 ساعت و بیشتر کار کنه، میشه باهاش قرارداد ساعتی بست؟ سازمان این کار رو میکنه که مزایا و کارانه و هدایای مناسبتی که به بقیه میده رو به من نده.

  person
  نویسنده بیمه
  05 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به نوع قرارداد شما بستگی دارد. می توانید به اداره کار گزارش دهید.

  person
  ابو
  06 مارس 2024

  سلام میزان اضافه کاری سازمان شهرداری سقفش چند ساعت است

   person
   نویسنده بیمه
   09 مارس 2024

   سلام دوست عزیز
   به قوانین سازمان بستگی دارد.

person
Reza
02 فوریه 2024

سلام خسته نباشید.
برای اینکه حق بیمه بهمون تعلق بگیره حتما باید ۱۷۶ ساعت کار کنیم؟اگر کمتر باشه کارفرما میتونه بیمه رد نکنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  باید ساعات اداری را پر کنید.

person
باغبانی
01 فوریه 2024

جمعه ها هم ۱۰ ساعت میرم سرکار

person
باغبانی
01 فوریه 2024

سلام تایم کاری من ۱۰ ساعت در روز هست و حقوق ۷ تومن میگیرم ،آیا درسته؟به ازای هرساعت اضافه کاری چقدر باید حقوقم افزایش پیدا کنه؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  حقوق هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ حقوق پایه محاسبه می‌شود.

person
جعفر
22 ژانویه 2024

سلام عزیز وقت بخیر بنده توی یه شرکت خدماتی مشغول‌ به کار بودم حدود ۱۴سال اونجا کار می‌کردم این شرکت تو یکی از بیمارستان‌های تهران مستقر بود من این همه سال نفهمیدم که این حق حقوق مارا می‌خورد یه قرارداد سفید می دادا بهمون میگفت باید امضا کنی پول مرخصی بهمون نمی‌داد سختی کار نداشتیم قرارداد ی که با بیمارستان می‌بست چیزی که به ما واریز می کرد خیلی فرق می کرد (لطفأ اگرمیشه به ما کار گران کمک کنی تا حق مون از این پیمان کار بگیریم)

  person
  نویسنده بیمه
  23 ژانویه 2024

  سلام دوست عزیز
  باید بروید یک وکیل خوب بگیرید و از کارفرما در اداره کار شکایت کنید یک وکیل بیمه ای بگیرید.

person
جعفر
22 ژانویه 2024

سلام برادر عزیز من تو یه شرکت خدماتی مشغول به کار بودم حدود ۱۴ سال اونجا کار می‌کردم از سال هزار ۱۴۰۰ از اون شرکت جدا شدم ولی الان فهمیدم که این همه سال اینها حق مارو خوردن قرارداد سفید بهمون می‌دادن میگفتن باید امضا کنی پول مرخصی بهمون نمیدادن بعد اخلاقی میکردن سختی کار نداشتیم قرارداد که با بیمارستان بسته بود با او چیزی که برای ما واریز میکرد آسمان تا زمین فرق می‌کرد لطفأ اگر راه حلي هست بهم بگو لطفأ

person
سعید
22 دسامبر 2023

سلام
فیش حقوقی ما دریافتی مون ۱۸ میلیون هستش اما قرار دادی که بستن باهاشون همون پایه حقوق هست و در فیش حقوقی مابه تفاوت رو تو فیش زدن با عنوان بهره وری
الان که باهاشون قطع همکاری کردم کلی اضافه کاری دارم بر مبانی دریافتی فیش حقوقی حساب میشه یا مبنا پایه اداره کار هستش؟؟؟؟
اگه پایه اداره کاره چه راه حلی هست که بتونم بر اساس دریافت فیش حقوقی اضافه کاری بگیرم؟؟؟

ممنون پاسخ بدید

  person
  نویسنده بیمه
  24 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بر مبنای پایه اداره کار محاسبه می‌شود.

person
جفی
20 دسامبر 2023

سلام سنوات بر اساس سابقه کار(بیمه)حساب میشه؟یا بر اساس سابقه کار در همان شرکت؟

  person
  نویسنده بیمه
  23 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  براساس سابقه کار محاسبه میشود

person
ریاحی
02 دسامبر 2023

خیلی کامل و مفید و عالی ممنون از شما

person
کیانی
19 نوامبر 2023

سلام و وقت بخیر
من مدت 5 ماه در آموزشگاه زبان با قرارداد یکساله که البته عرف قراردادهای آموزشگاهی نبوده با 20 میلیون تومان سفته کار کردم، بابت سفتی رسید به من ندادن، بعد از امضای قرارداد که توش عیدی، سنوات و بیمه ذکر شده بود به صورت دستی از من تعهد گرفتن که ادعای این حقوق رو نکنم. بیشتر از یکماه پیش بهشون نامه ی استعفا دادم تا اجازه بدن بعد از تکمیل ترم جاری ترک کار کنم، قبول نکردن و الآن برای من لیست کلاسهای ترم جدید رو فرستادن. علی رقم اصرار من و بیان مشکلم باز هم درخواستم رد شده با سفته و قرارداد تهدید شدم و گفتن که حضوری صحبت کنم. من قصد شکایت ندارم و فقط میخوام بدونم میتونم کارم رو ول کنم و اگر شکایتی بشه حق با کدوم طرف هست؟ میتونم فقط بدونم که چه حقوقی دارن و بخاطر ترس از این حقوق درخواست من رو قبول کنن و من خودم تهدید نشم؟

  person
  نویسنده بیمه
  20 نوامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه قبل از سفته دادن باید مشورت می گرفتید. در چنین شرایطی بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی صحبت کنید.

person
شمس
14 نوامبر 2023

سلام بزرگوار آیا شخصی که.ازسال۹۹داره بیمه بیکاری میگیره.وپشنش بازنشست میشه اخرامسال.پایه حقوق اداره کار با حق.اولاد.تنها.بهش میدن

یاحق مسکن…وسنواتهای دیگه که در جدول بازنشسگان تامین اجتمایی هست همه بهش نعلق میگیره؟تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  18 نوامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بله حداقل مستمری با سایر مزایا تعلق میگیرد.

person
علی
11 نوامبر 2023

سلام من یک پاکبان درناحیه۴فازالف مشهدهستم،این منطقه به هیچ عنوان به کارگران مرخصی استحقاقی نمیدهند،چگونه پیگیراین مشکل شویم،وبه کجامراجعه کنیم

  person
  نویسنده بیمه
  12 نوامبر 2023

  سلام. لطفا به اداره کار شکایت کنید.

person
سلین
03 نوامبر 2023

سلام . من تو یه کارگاه تولیدی لباس کار میکردم .دستمزدم به صورت دانه ای حساب میشد ، یعنی هر چه تعداد کار تحویل میدادم طبق اون حساب میشد و جمع تعداد کارهام به صورت هفتگی پرداخت میشد ، الان من اونجا کار نمیکنم و کارفرما 5 هفته هست پولم رو نداده و میگه طبق قانون کار میتونه 2 ماه پول من رو نگه داره ، با توجه به اینکه هیچ قرداد کتبی بین طرفین امضا نشده و دستمزد من به صورت عددی حساب میشد و هفتگی پرداخت میکردن ، میخوام بدونم ادعای ایشون که میگن میتونه دو ماه پولم رو نگه داره صحت داره ، اگه نداره میخوام برم و از ایشون شکایت کنم ، دستمزد 40 عدد پالتو رو نگه داشتن . ممنون میشم راهنماییم کنین.

  person
  نویسنده بیمه
  04 نوامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  خیر ادعای ایشان درست نیست و همچنین قانونی نداریم ۰ میتوانید اداره کار شکایت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید