۲۷ تیر ۱۴۰۳

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در ۱۴۰۳

اطلاع از قوانین کار برای تمامی کارمندان و کارگران الزامی است. چرا که در صورت بروز مشکل باید با آگاهی از قوانین اقدامات لازم را انجام دهید. قانون کار و رفاه اجتماعی همانطور که از نام آن مشخص است برای رفاه حال کارگران و کارمند‌ان قوانین سختگیرانه‌ای دارد. در این قوانین میزان حقوق، مرخصی، مزایا و بسیاری موارد دیگر به وضوح مشخص شده است. در ادامه این مطلب قوانین اداره کار و چهارچوب‌های آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اصطلاحات متن قانون کار

ماده ۱: تمام کارفرماها، کارگرها، کارگاه‌ها، موسسه‌های تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی باید از قوانین کار تبعیت کنند.

ماده ۲: با توجه به قانون کار، کارگر تعریف مشخصی دارد. کارگر کسی است که با هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی، حقوق و سهم سود به درخواست کارفرما کار می‌کند.

ماده ۳: کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر با توجه به درخواست او در مقابل دریافت مزد کار می‌کند. مدیر‌ها، مسئول‌ها و تمام افرادی که در کارگاه به عنوان مسئول شناخته می‌شوند و نماینده کارفرما محسوب می‌شوند، در قبال کارگر تعهداتی دارند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارهای خود تعهدی کند و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.

قرارداد در قوانین کار

قرارداد کاری یک متن نوشته شده یا شفاهی است که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی خود، با مدت زمان کارکرد مشخص، کار را برای کارفرما انجام می‌دهد. در قراردادی که پایان و شروع آن مشخص نیست، قرارداد دائمی‌ و کار مستمر تلقی خواهد شد. در قرارداد کاری باید موارد مختلفی قید شود که عبارتند از:

 • مشخصات کارفرما و کارگر
 • نوع کار یا وظیفه محول شده به کارگر
 • میزان حقوق، مزد مشخص شده و مزایای الحاقی
 • مجموع ساعت کار و ساعت اضافه کاری با توافق دو طرف قرارداد
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • میزان تعطیلات و مرخصی‌های ماهانه
قانون کار

همه قوانین کار و نکات مربوط به آن

توجه داشته باشید که هنگام مذاکره و بستن قرارداد باید قوانین اداره کار را در نظر بگیرید، حتی اگر به صورت شفاهی یا کتبی برخلاف قوانین وزارت کار و تامین اجتماعی، حداقل‌های مربوط به کار رعایت نشود، آن قرارداد باطل است و قابل استناد نیست.

نکته مهم دیگر این است که اگر قراردادی بین کارگر و کارفرما به صورت کتبی وجود نداشته باشد، قرارداد به صورت شفاهی تلقی شده و تمام قوانین وزارت کار بر رابطه کاری حاکم است.

همکاری در فروش بیمه

در قرارداد قانون کار، کارگاه به چه مکانی گفته می‌شود؟

طبق قوانین کار و ماده ۴ قانون وزارت کار، کارگاه محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آن مکان کار می‌کند. این مکان شامل: موسسه‌های صنعتی، کشاورزی، مسافربری، خدماتی، تجاری، تولیدی، امکان عمومی ‌و تمام تاسیساتی که به اقتضای کار متعلق به کارفرما است.

ناهار خوری، تعاونی‌ها، مهدکودک، آموزشگاه‌های حرفه‌ای، قرائت خانه، کلاس‌های آموزشی و سایر مراکز جزو کارگاه محسوب می‌شوند.

دستمزد کارمند‌ها در قرارداد کار

دستمزد به مجموع وجه نقد یا غیر نقد که در مقابل انجام کار به کارمند پرداخت می‌شود، گفته خواهد شد. در ابتدای هر سال حداقل دستمزد کارگرها مشخص می‌شود که این موضوع بر عهده شورای عالی کار است.

میزان افزایش حداقل دستمزد به طور معمول با توجه به درصد تورم سال است. این تورم به صورت سالانه از سوی بانک مرکزی به مراکز آمار کشور اعلام می‌شود. به عنوان کارگر و کارفرما باید به این نکته توجه کنید که در قوانین کار دستمزدهای کمتر از حداقل تعیین شده شورای عالی، غیر قانونی بوده و قابلیت پیگیری دارد. محاسبه حقوق و دستمزد دارای فرمول مخصوصی است که در ادامه برای شما نوشته‌ایم. تمامی موارد بر اساس تعریف میزان حقوق اداره کار است.

دستمزد کار تمام وقت

اگر با توجه به توضیحات قسمت قبل، کارفرما حتی قرارداد کتبی با کارگر داشته باشد که از میزان حقوق کمتر از مصوب پرداخت خواهد کرد، باز هم این قرارداد قابل استناد نیست. مدت زمان کار تمام وقت ۴۴ ساعت در هفته و به جز ایام تعطیل و جمعه‌ها است که باید مطابق این مدت زمان، دستمزد کامل و تعیین شده از سوی وزارت کار و رفاه امور اجتماعی پرداخت شود.

دستمزد کار کارمزدی

کارمزد چیست؟ میزان مزدی که بابت انجام مقدار مشخص کار که از نظر کمی ‌قابل اندازه گیری باشد. در این صورت کارمزد به ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می‌شود.

حالا اگر کارگر با کارفرما توافق کند که حقوق به صورت کارمزدی دریافت خواهد کرد، مبلغ پرداختی نباید از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار کمتر باشد. همچنین انجام کار اضافی به کارگرهای کارمزدی علاوه بر ساعت‌های عادی کار و کار در شب مطابق با قوانین کار است. دقت کنید که ملاک محاسبه فوق العاده نوبت کار یا شب کاری، نرخ کارمزد آن‌ها است و با میزان حداقل مصوبه شورای عالی کار متفاوت است.

دستمزد کار ساعتی

مزد ساعتی چیست؟ به ازای ساعت‌هایی که وقت کارگر در اختیار کارفرما است، دستمزد کارگر محاسبه و پرداخت خواهد شد.

اگر کارگر و کارفرما با مزد ساعتی توافق به همکاری کنند، در قرارداد آن‌ها باید ساعت‌های کار به صورت، روزانه، هفتگی و ماهانه مشخص شود. توجه کنید که اگر ساعت کار بیشتر از روزی ۸ ساعت و ۴۴ ساعت در هفته باشد، باید مابقی آن ساعت‌ها به صورت اضافه کاری با کارگر محاسبه شود.

در این نوع از قرارداد و طبق قوانین کار، علاوه بر مزد ثابت باید تمام مزایای مصوبه در شورای عالی به کارگر تعلق گیرد. این مزایا عبارتند از:

 • حق مسکن
 • حق اولاد
 • بن کارگری یا حق خواربار

همچنین طبق قوانین کار در این نوع قرارداد، کارگر مشمول پرداخت  حق بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد. بنابراین به ازای هر ۸ ساعت کاری، یک روز سابقه بیمه برای وی در نظر گرفته می‌شود.

دستمزد اضافه کاری چقدر است؟

دستمزد کار ساعتی سال ۱۴۰۳ برای هر ساعت کار عادی برابر با ۲۸۹.۶۷۴ ریال است. بر اساس اضافه کاری طبق قانون کار، حقوق هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ حقوق پایه محاسبه می‌شود. پس با توجه به حقوق ساعتی وزارت کار برای حقوق پایه، مبلغ ساعت اضافه کاری برابر با ۴۵۶.۲۳۷ ریال است. هر ساعت اضافه کاری طبق قانون کار که حداقل حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند برابر با این عدد است؛ اگر شخصی دریافتی بیشتری دارد، باید حقوق ساعتی خود را محاسبه کرده و به عدد بدست آمده ۴۰% اضافه کند.

قیمت هر ساعت اضافه کار به این دلیل بیشتر از حقوق ساعت کار عادی است که کارگر موظف به انجام آن نیست و تنها ساعت کار اجباری او طبق قوانین کار و تامین اجتماعی، همان هفته‌ای ۴۴ ساعت است. همچنین در مورد حق بیمه باید گفت که ساعات اضافه کاری جز سوابق کارگران محسوب نمی‌شود.

دستمزد کار پاره وقت در سال ۱۴۰۳

در قرارداد دستمزد کار پاره وقت، میزان حقوق، مزایا و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی با توجه به ساعت کار کارگر محاسبه و پرداخت می‌شود. به طور مثال:

بر پایه‌ی قانون کار پاره وقت ۱۴۰۳ کارگر به طور ثابت ۳۰ ساعت در هفته کار کرده که حقوق پایه و مزایا باید معادل ۲/۳ حقوق و مزایای کارگر‌های تمام وقت محاسبه شود. پس برای محاسبه‌ی حقوق پاره وقت ۱۴۰۳ کافی است میزان حضور در مجموعه را در نظر گرفت و آن نسبت را در حقوق حضور کامل ضرب کنید.

در مورد پرداخت حق بیمه و سابقه هم به همین ترتیب عمل خواهد شد که ۲/۳ ماه یعنی ۲۰ روز برای او حق بیمه در ماه پرداخت می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه تامین اجتماعی به اینجا مراجعه نمایید.

دستمزد رانندگان در سال ۱۴۰۳

ضریب دستمزد رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری در خصوص موضوع بند ۷ جلسه هیئت مدیره به تاریخ ۲۶/۳/۸۱ و اصلاحات بعدی آن در سال ۹۷ به این صورت است: برای رانندگان اتوبوس و کامیون ۱.۵ برابر حداقل دستمزد، رانندگان وانت بار، سواری، مینی بوس و کامیونت ۱.۲ برابر حداقل دستمزد، رانندگی اتوبوس درون شهری ۱.۱ برابر حداقل دستمزد، رانندگان حمل مسافر درون شهری ۱.۱ حداقل دستمزد و رانندگان حمل بار ۱.۱ برابر حداقل دستمزد است.

حق بیمه رانندگان در شش ماهه اول ۱۴۰۳ به صورت زیر است:

حق بیمه رانندگان با کمک دولت (بر حسب تومان)
رانندگان درون شهری۱.۱۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سبک۱.۳۵۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سنگین۱.۶۵۰.۰۰۰
حق بیمه رانندگان بدون کمک دولت (بر حسب تومان)
رانندگان درون شهری۲.۲۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سبک۲.۷۰۰.۰۰۰
رانندگان برون شهری سنگین۳.۳۰۰.۰۰۰

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳

ضریب دستمزد کارگران ساختمانی در خصوص موضوع بند (۴) مربوط به ۱۴۵۷مین جلسه به تاریخ ۲۳/۱۰/۹۲ هیئت مدیره محترم سازمان به این صورت است: کارگر درجه یک ۱.۴ برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه دو ۱.۳ برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه سه ۱.۲ برابر حداقل دستمزد است. میزان حق بیمه کارگران ۱۴۰۳ در ادامه نوشته شده است.

میزان حقوق در سال ۱۴۰۳

بر اساس تصمیم شورای عالی کار، حقوق کارگران و کارمندان در سال ۱۴۰۳، ۲۷ درصد افزایش پیدا کرد. از این رو، حداقل میزان حقوق برابر با ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۷۸۷ تومان است. همچنین دستمزد روزانه ۲۳۸ هزار و ۸۷۲ تومان است.

در حالت کلی، حقوق و مزایا کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۳ به صورت زیر است:

 • حداقل دستمزد روزانه: ۲.۳۸۸.۷۲۸ ریال
 • حداقل دستمزد ماهیانه: ۷۱.۶۶۱.۸۴۰ ریال
 • حق مسکن ماهیانه: ۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی): ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال
 • حق اولاد برای هر فرزند: ۷.۱۶۶.۱۸۴ ریال
 • حق سنوات (ماهیانه): ۲.۱۰۰.۰۰۰ ریال
 • مجموع دریافتی بدون فرزند و بدون سابقه کار: ۹۴.۶۶۱.۸۴۰ ریال
 • جمع دریافتی با یک فرزند: ۱۰۲.۴۲۳.۲۱۲ ریال
 • مجموع دریافتی با دو فرزند: ۱۰۹.۵۸۹.۳۹۶ ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی اضافه کاری: ۴۵۶.۲۳۷ ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی شب کاری: مزد ساعتی ضربدر ۰.۳۵ (سی و پنج صدم) ضربدر ساعات شب کاری
 • فوق‌العاده مزد هر روز جمعه کاری:  مزد ساعتی ضربدر ۰.۴ ( چهاردهم) ضربدر ساعات جمعه کاری
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر-شب معادل ۱۵% حقوق ماهیانه (حق شیفت): ۱۱.۱۰۷.۵۸۵ ریال
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر معادل ۱۰% حقوق ماهیانه (حق شیفت): ۷.۴۰۵.۰۵۷ ریال
 • فوق‌العاده نوبت کاری صبح-عصر یا عصر-شب معادل ۲۲.۵% حقوق ماهیانه (حق شیفت): ۱۶.۶۶۱.۳۷۸ ریال
 • عیدی و پاداش سال: ۱۰۶.۱۶۵.۶۸۰ ریال
 • سنوات (پایان کار) به شرط داشتن یک سال سابقه کار: ۲۵.۶۰۰.۰۰۰ ریال

اگر در مورد عیدی کارگران و عیدی کارکنان دولت سوال دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را مطالعه کنید.

سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۲برای خانوار ۳.۳ نفری برابر با ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۳ نباید کمتر از  ۱۰ میلیون تومان باشد.

حق مسئولیت در قانون کار برای محاسبه حقوق، به صورت رسمی جایی ندارد. اما اگر این مزیت دریافتی در سال‌های پیش به شخصی تعلق داشته، الآن حق مسئولیت چقدر است؟ با توجه به اینکه عدد ثابتی برای آن اعلام نمی‌شود، هر چقدر که حقوق پایه افزایش پیدا کرده باشد، می‌تواند حق مسئولیت نیز بیشتر شود.

معافیت مالیاتی در حقوق ۱۴۰۳

سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲ برابر با یک میلیارد و ۴۴۰ ریال (ماهیانه ۱۲۰ میلیون ریال) است. از این رو، نرخ مالیات بر اساس مازاد درآمد درصد به صورت زیر خواهد بود:

درآمد مشمول ماهانه (میلیون ریال)درآمد مشمول سالانه (میلیون ریال)نرخ مالیات
۰ تا ۱۲۰۰ تا ۱.۴۴۰معاف
نسبت به مازاد ۱۲۰ تا ۱۶۵نسبت به مازاد ۱.۴۴۰ تا ۱.۹۸۰۱۰
نسبت به مازاد ۱۶۵ تا ۲۷۰نسبت به مازاد ۱.۹۸۰ تا ۳.۲۴۰۱۵
نسبت به مازاد ۲۷۰ تا ۴۰۰نسبت به مازاد ۳.۲۴۰ تا ۴.۸۰۰۲۰
نسبت به مازاد بر ۴۰۰نسبت به مازاد بر ۴.۸۰۰۳۰

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه در سال ۱۴۰۳

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه به طور اختیاری برابر با ۱.۲ حداقل دستمزد تصویب شده شورای عالی کار است. البته این مورد براساس بخشنامه ۶۸۶ امور بیمه شدگان به تاریخ ۵/۱/۹۸ است. همچنین اگر این مبنا برای آن هایی که مبنای پرداخت حق بیمه آن ها در سال ۱۴۰۳ از عدد ۱.۷۶۹.۴۲۸ بیشتر باشد، سایر سطوح دستمزدی همانند فرمول زیر محاسبه می شود که البته نباید از ۱.۲ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر باشد. فرمول آن به این صورت است:

مبنای پرداخت حق بیمه روزانه سال ۱۴۰۳= (۲۳۰.۰۲۶+۲۲/۱×آخرین مبنای پرداخت حق بیمه در سال ۱۴۰۲)

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد ۱۴۰۳ به صورت روزانه برابر با ۲.۳۸۸.۷۲۸ ریال است. البته در صورت بیشتر بودن و داشتن اختلاف باید ضریب آن هم محاسبه شود.

طبق قوانین وزارت کار ۱۴۰۳، حق بیمه کارگری برای شش ماه اول و شش ماه دوم به طور کلی برابر با ۹۷.۰۵۰.۵۶۸ و ۹۴.۶۶۱.۸۴۰ میلیون ریال است. سهم کارفرما در این دو شش ماه به ترتیب برابر با ۲۲.۳۲۱.۶۳۰ و ۲۱.۷۲۲.۲۲۳ میلیون ریال و سهم کارگر در دو شش ماه به ترتیب برابر با ۶.۷۹۳.۵۴۰ و ۶.۶۲۶.۳۲۹ میلیون ریال است.

چند نکته مهم در خصوص حقوق ۱۴۰۳

در خصوص تعیین حقوق، چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • دستمزد روزانه سال ۱۴۰۳ برای سایر سطوح با افزایش  ۲۱٪  مبلغ ۲۳۸۸۷۲۸ ریال برای هر روز تعیین شد.
 • تمامی کارفرمایان باید از مبلغ مزد پایه سنوات کارگران دارای حداقل یک سال سابقه کار در همان کارگاه یا دریافت آخرین پایه سنواتی با زمان گذشته یکسال، باید مبلغ ۷۰ هزار ریال حق بیمه متعلقه را کسر و در نظر گرفتن ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی و آئین نامه اجرایی به سازمان پرداخت کنند.
 • پرداختی مقرری بیمه بیکاری برای آنهایی که وقوع بیکاری شان از ابتدای فروردین ۱۴۰۳ است، بر اساس حداقل دستمزد ۱۴۰۳ خواهد بود. همچنین برای آنهایی که مقرری بیمه بیکاری از سال قبل بوده و در سال ۱۴۰۳ ادامه پیدا می‌کند، دستمزد آنها به نسبت افزایش خواهد داشت.

قوانین کار در دوره آموزشی برای استخدام

با توجه به قانون کار و طبق ماده ۱۱، دو طرف قرارداد با توافق یکدیگر دوره‌ای را با نام آموزشی برای کار تعیین می‌کنند.

در این دوره مشخص شده، هر دو طرف قرارداد می‌توانند هر زمان و بدون اطلاع قبلی و همچنین بدون پرداخت خسارت، قطع همکاری خود را اعلام کنند. البته که اگر این پایان همکاری از سوی کارفرما باشد، وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره بوده و اگر کارگر اتمام کار را اعلام کند، فقط می‌تواند میزان روزهای کارکد خود را به عنوان دستمزد دریافت کند.

نکته مهم:

مدت دوره آموزشی باید در قرارداد قید شود که برای کارگرهای ساده و نیمه ماهر ۱ ماه و کارگرهای ماهر و متخصص، ۳ ماه است.

همکاری در فروش بیمه

قرارداد کار در چه صورتی خاتمه می‌یابد؟

طبق قوانین کار و ماده ۲۱، قرارداد کار با توجه به برخی دلایل خاتمه می‌یابد، این موارد عبارتند از:

 • بازنشستگی کارگر
 • فوت کارگر
 • پایان مدت قرارداد کار
 • ازکارافتادگی کلی برای کارگر
 • استعفای کارگر
 • اخراج کارگر
 • انقضاء مدت در قراردادهای کار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن

‌نکته مهم در تبصره قوانین کار:

فرد کارگری که با میل خود و با هر دلیلی استعفا می‌دهد، باید یک ماه به کار خود ادامه دهد و به صورت کتبی اعلام استعفا به کارفرما کند. اگر حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز انصراف خود را به صورت کتبی به کارفرما اعلام نکنید، استعفای شما منتفی تلقی خواهد شد و باید به شورای کارگاه یا انجمن صنفی خود مراجعه کنید.

بیمه بیکاری یکی از حقوق قانونی کارگران است که قوانین مخصوص خودش را دارد. برای آشنایی با این قوانین به مقاله قوانین بیمه بیکاری مراجعه نمایید.

مالیات بر حقوق

مالیات بر حقوق جزو مالیات‌های مستقیم است که به طور مستقیم بر درآمد، دارایی و حقوق ثابت اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق خواهد گرفت. شناسایی و پرداخت مالیات بر حقوق بر عهده کارفرما است و پرسنل هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارند.

در قوانین کار مبلغ مالیات بر حقوق با توجه به سقف درآمد کارمند‌ها مشخص می‌شود. همچنین به مبالغ کمتر از میزان مشخص‌شده، مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و این مبلغ به صورت هر ساله با تشخیص اداره مالیات و دارایی مشخص و ابلاغ خواهد شد.

قوانین کار و ماده ۶

با توجه به اساس بند ۴ اصل چهل و سوم و بند ۶ اصل دوم و اصول نوزدهم، اجبار افراد به کار مشخص و بهره کشی از دیگری ممنون است و مردم ایران از هر قوم و اقوام با هر رنگ پوست و نژاد یکسان هستند و در حمایت قانون قرار می‌گیرند. هر فردی حق دارد که شغلی را انتخاب کند که مایل به آن است و با مصالح عمومی ‌و حقوق دیگران در تضاد نباشد.

 

قانون کار

نکاتی که کارگر و کارفرما در مورد قانون کار باید بدانند

نکات مهم در قوانین وزارت کار

برخی از نکات مهم در قوانین وزارت کار که باید به‌ آنها توجه کنید به شرح زیر است:

 • ساعات کار نباید از ۸ ساعت بیشتر باشد.
 • در طول هفته باید ۴۴ ساعت کار انجام شود.
 • کارهای سخت و زیرزمینی نباید بیشتر از ۶ ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته باشد.
 • کار متناوب بیشتر از ۱۵ ساعت در شبانه روز نباشد.
 • یک روز تعطیل در هفته اجباری است و در صورت کار کردن در روز تعطیل باید ۴۰ درصد در محاسبه فیش حقوقی در نظر گرفته شود.
 • کارگران شب کار باید ۳۵ درصد اضافه مزد دریافت کنند.
 • روز ۱۱ اردیبهشت برای کارگران تعطیل است.
 • مرخصی استحقاقی برای یک سال کارکرد، ۱ ماه است که ۴ روز جمعه از آن کم می‌شود و به طور کلی ۲۶ یا ۲۷ روز مرخصی استحقاقی وجود دارد.
 • کارگر‌های بیشتر از ۹ روز از مرخصی خود را نمی‌توانند ذخیره کنند و به سال دیگر انتقال دهند.
 • در صورت پایان قرارداد، فسخ یا فوت، تمام مطالبات مربوط به مرخصی استحقاقی باید به کارگر پرداخت شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد میزان ساعت کار قانونی ۱۴۰۳ و نحوه محاسبه آن مقاله محاسبه ساعات کاری را مطالعه بفرمایید.

قانون کار یکی از قوانین مهم کشور است و برای هر فردی که می‌خواهد کسب و کار راه اندازی کند، قانون، تبصره‌هایی دارد. هر فرد با توجه به نوع فعالیت خود و عملکردی که دارد باید قوانین کار را در نظر داشته‌باشد تا تخلفی صورت نگیرد. در صورتی که مشکلی در خصوص شرایط کاری شرکت خود داشتید، فقط باید به اداره کار مراجعه کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره قوانین کار و رفاه امور اجتماعی در اختیار شما قرار دهیم تا عملکرد قانونی داشته باشید. توصیه می‌کنیم که هنگام عقد قرارداد به مندرجات و مفاد قرارداد توجه کنید و در صورت مغایرت، قرارداد را امضا نکنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
عباس یولچی خانی
۱۷ تیر ۱۴۰۳

سلام وخسته نباشید بنده دو – سه سالیدرقالیشویی کارمیکردم راننده بودم ساعت کارمشخصی نداشتم روزی بودتاساعت ۳صبح کارمیکردم حتی جمعه ها هم سرکار میرفتم ،یکساعت مرخصی نداشتم وباامروز و فردا کردناش بیمه نکرد ،الان من اخراجم کرده چگونه میتوانم اقدام کنم لازم به ذکر است که بنده قراردادندارم ولی پرینت حسابم رادارم لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ تیر ۱۴۰۳

  عباس عزیز؛‌با همان پرینت حساب و سایر مستنداتی که دارید به اداره کار مراجعه و ثبت شکایت کنید.

person
رضا
۱۶ تیر ۱۴۰۳

سلام مبلغ دستمزد نیرو تاسیسات شرکت با ۱۲ ساعت کاری . ودوشیفت روز وشب. با جمعها هم سرکار هستیم . با دوفرزند چقدر کلا حقوق باید دریافت کرد

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ تیر ۱۴۰۳

  این موضوع به اداره کار مربوط است. میزان ساعات کاری و دستمزد را از طریق این سازمان پیگیری کنید.

person
مهدی
۱۳ تیر ۱۴۰۳

سلام خسته نباشید سابقه کار چطور حساب میشه در پرداخت حقوق و از کی باید پرداخت بشه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ تیر ۱۴۰۳

  از زمانی که شما مشغول به کار می‌شوید،‌ سابقه کار محسوب می‌شود و کارفرما باید از آن زمان، دستمزد و حق بیمه شما را پرداخت کند.

person
رحیم
۰۷ تیر ۱۴۰۳

سلام.بنده نگهبان چاه های نفتی هستم و ۸ تا چاه دادم پراکنده هستن یعنی با فاصله ۵۰۰ و ۷۰۰ متری هم هستن از مقر من جایی که باید بشینم و پست بدم شروع کنی تا اخری ۳ کیلومتر فاصله هست و من باید با موتور به همشون سرکشی کنم شبی ۴ یا ۵ بار گشت میزنم در ضمن چاه ها توی بیابون هستن با این حال دزد میزنه به چاها و پیمانکار و شرکت هی از ماها خسارت میگیره باید چکار کنیم ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۳

  رحیم عزیز؛ در این باره به اداره کار مراجعه کنید و شرایط خود را با کارشناسان در میان بگذارید.

person
فزیبرز
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

با سلام من تا ۲۹/۱۲/۱۴۰۳ قرار داد داشتم اما به دلایلی از کار اخراج شدم البته بعد از ۲۳ سال آیا به بنده با سن ۵۲ سال بیمه بی کاری تعلق می گیرد؟
با تشکر

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

  بله؛ فریبرز عزیز، اگر سایر شرایط را داشته باشید، ۵۰ ماه بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد.

person
میلاد
۲۱ خرداد ۱۴۰۳

سلام .من تقریبا هشت سال تو رستوران به عنوان اشپز روزانه ده ساعت در شهر زاهدان کار میکردم.اما این سالها نه بیمه به طور کامل برام واریز میشده نه اصلا سنواتی دریافت کردم عیدی هم همیشه نصف قانون کار دریافت میکردم .یک سال پیش مهاجرت کردم به شهر مشهدو در کارخانه مشغول کار شدم .حالا میخوام از کار فرما قبلیم شکایت کنم .دو تا سوال دارم اول اینکه ایا بعد یک سال میتونم شکایت کنم .و دوم اینکه باید حتما برا شکایت برم زاهدان یا اداره کار مشهد میتونم برم شکایت کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

  بله؛ میلاد عزیز؛ می‌توانید علیه کارفرما قبلی خود شکایت تنظیم کنید. برای این کار باید به اداره کار زاهدان مراجعه کند.

person
فرید
۱۹ خرداد ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر من نیروی تاسیسات بیمارستان هستم تو موتورخانه به عنوان نیرو فنی کار میکنم و به صورت ۲۴ساعت کار ۴۸ساعت استراحت
دریافتی من با یک فرزند در ۴۰۳باید چقدر باشه ده سار هست که اینجام ولز به صورت شرکتی و هرسال یه شرکت جدید اومده

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

  فرید عزیز؛ تعیین حقوق مربوط به قانون کار است. باید از طریق اداره کار این موضوع را پیگیری کنید. دستمزد کارگران طبق جدول خاصی محاسبه می‌شود.

person
ساریخانی
۱۶ خرداد ۱۴۰۳

با سلام من از ۱۷فروردین بعنوان استاد کار سرکار رفتم وتا ۱۳خرداد سرکار بودم ولی کارفرما کارخونه رو تعطیل کرد و فقط بیمه اردیبهشت را پرداخت کرد ایا روزایی که منو بیمه نکرده میتونم شکایت کنم و ایا میتونم عیدی خود را دریافت کنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

  بله؛ می‌توانید برای بیمه خرداد، عیدی و سایر حقوقی که دریافت نکرده‌اید،‌ به اداره کار شکایت کنید.

person
پوریا
۱۴ خرداد ۱۴۰۳

با سلام
حقوق پایه در قراردادم با حقوق پایه در فیش حقوقی مغایرت داره.
در قرارداد کمتر از فیش حقوقی هست.

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

  پوریا عزیز؛ این مورد را باید از کارفرما سوال بفرمایید. اگر ایشان توضیح مناسبی برای این موضوع نداشتند، می‌توانید به اداره کار مراجعه کنید.

person
Mari
۰۹ خرداد ۱۴۰۳

اضافه کاری در چه شرایطی به قرارداد پاره وقت تعلق میگیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

  درود. پرداخت بیمه بیکاری شرایط خاصی ندارد. اگر کارگر بیشتر از ساعات مقرر در ماه کارکرد دارد، باید باقی ساعات به صورت اضافه کار محاسبه شود.

person
Mari
۰۹ خرداد ۱۴۰۳

سلام، وقت بخیر، یک کارگر پاره وقت در فروردین ماه ۱۲۰ ساعت کار کرده است. ۸۰ ساعت روز عادی و ۴۰ ساعت در روز تعطیل رسمی که اضافه کار آن پرداخت میشود . با این شرایط پایه حقوق و حق مسکن و بن کارگری که برای ایشان به نسبت کارکرد محاسبه میشود برای فروردین ماه براساس ۸۰ ساعت باید محاسبه شود یا ۱۲۰ ساعت؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ خرداد ۱۴۰۳

  درود. کاربر گرامی،‌ این سوال مربوط به اداره کار است و باید از کارشناسان این سازمان سوال بفرمایید.

person
مریم
۰۲ خرداد ۱۴۰۳

سللام وقت بخیر
ببخشید محاسبه حقوق و دستمزد برای یک فرد مجرد روزانه ۶ ساعت کار همراه با مزایا یه چه صورته ؟
خالص دریافتی برای ۱۴۰۳ چقدر میشه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ خرداد ۱۴۰۳

  مریم عزیز؛ این موضوع کاملا به محل کار و نوع شغل فرد بستگی دارد. شما باید به واحد بازرسی شعبه مراجعه کنید تا با توجه به نوع شغل و محل کار پاسخ شما را بدهند.

person
علی
۰۱ خرداد ۱۴۰۳

سلام بنده اکفرایم کار می کنم ماهی تزیینی از ساعت ۷ تا ۱۲ شب هشت ماه هست که کار می کنم بدون بیمه و سابقه کار
روزی هم ۱۱۰ هزار تومن

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ خرداد ۱۴۰۳

  علی عزیز؛‌ شما می‌توانید بابت این موضوع به اداره کار رفته و شکایت خود را ثبت کنید.

person
مهدی
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام
من سال ۱۴۰۰تا۱۴۰۱داخل یه مغازه شیفت شب بودم به مدت یک سال تمام حق وحقوق خودموکامل دریافت نکردم وبیمه من روهم تواین یکسال رد نکرده وقراربود بهم بپردازه ولی هی امروزفردامیکنه میخوام ببینم من میتونم شکایت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ خرداد ۱۴۰۳

  مهدی عزیز؛ برای دریافت حقوق خود به نزدیک ترین اداره کار مراجعه کرده و شکایت خود را علیه کارفرما تنظیم کنید.

person
مقیمی
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر
آیا پایه سنوات روی مبلغ اضافه کاری شب کاری و عیدی و حق سنوات تاثیر دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ خرداد ۱۴۰۳

  درود بر شما. خیر؛ تاثیری روی موارد مذکور ندارد.

person
عسل
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام وقتتون بخیر من یک سال و خورده ای جایی کار کردم و نه بیمه شدم و نه سنوات و حقوق هم ساعتی ۳۰ تومنه با این حال اعتراض میکردم میگفتن تو هفته ای یک الا دوروز کار میکردی و حق نداشتی میخاستم ببینم میتونم شکایت کنم؟ آخه بدون هیچ دلیلی منو اخراج کردن از چه راهی میتونم شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ خرداد ۱۴۰۳

  عسل عزیز؛‌ می‌توانید از طریق اداره کار شکایت خود را علیه کارفرما تنظیم کنید.

person
آزاده
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام بنده ۷ سال در یک مدرسه غیر دولتی معلم بوده ام و روزانه ۵ ساعت در ان مدرسه کار میکردم امسال تقاضای سنوات و پاداش پایان کار داشتم اما مدیر مدرسه ادعا می‌کند که در این چند سال من به شما حقوق اضافه داده ام و موقع بیمه کردن حق کارفرما رو دریافت نکرده ام و الان شما هیچ حقی ندارید حتی بدهکار هم هستید ایا میتونه ادعای ایشون درست باشه

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ خرداد ۱۴۰۳

  خیر؛ ایشان حق چنین ادعایی ندارند. می‌توانید از طریق اداره کار شکایت خود را ثبت کنید تا کارشناسان موضوع را پیگیری کنند.

person
کرمی
۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام حق تاهل که امسال اضافه شده تومحاسبات اضافه کاری لحاظ میشود یانه

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

  خیر؛ اضافه نمی‌شود.

person
حمید
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام من از مشاوره تامین اجتماعی (۱۴۲۰) و خود شعبه بیمه پرسیدم به اضافه کاری بیمه تعلق میگیره و هر دو گفتن آره بعد شما در قسمت دستمزد اضافه کاری نوشتید: ساعات اضافه کاری جز سوابق کارگران محسوب نمی‌شود! حالا میخواستم بپرسم هر یه روز سابقه بیمه ای که برای اضافه کاری رد میکنن هر ۸ ساعت کاری محسوب میشه یا هر ۲۴ ساعت؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

  از اضافه کاری حق بیمه کسر می‌شود ولی جز سابقه محسوب نمی‌شود. به عنوان مثال اگر ۳۰ روز یا ۳۱ روز کارکرد داشته باشید، بابت اضافه کار ۳۵ روز بیمه برای شما در نظر گرفته نمی‌شود. تنها حقوق و دستمزد آن را دریافت می‌کنید.

person
سهیل
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر
بنده در نانوایی کار میکنم (نان فانتزی) به عنوان شاطر
خاستم بدونم حقوقه کارگری ک با تجربه هست و سمتش بالاتر هست چگونه محاسبه میشه؟
الان بر اساسه کاری ک میکنم و تولیدی اجناس نانوایی حقوقم ۲۱میلیون هست

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سهیل عزیز؛ این‌گونه مشاغل دستمزد مقطوع دارند. برای کسب اطلاع از نرخ مصوب به واحد امور بازرسی شعبه مراجعه کنید تا مبلغ مربوطه را به شما اعلام کنند.

person
حسن
۳۱ فروردین ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر ما ساعت کاری مان از ساعت ۷.۵ صبح تا ۱۷ عصر هست ۵ شنبه ها همینطور کمی از قانون کار ساعتش زیاد نیس و در ضمن مرخضی های مان ۱ روز در هفته هست اگر ۲ روز شود به ازاری روز اضافی ۶۲۰ هزارتومان کسر میکنن یعنی حقوق عیدی بایان کار و … آن روز را الان ساعت کاری ما بیشتر از قانون کار هست و مرخصی یک روز چه طور میتوان این مشکل را حل کرد با تشکر از شما حسن هستم از همدان

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

  حسن عزیز؛ این موضوع باید به صورت حضوری در اداره کار نزدیک محل کارتان مطرح کنید. اما طبق موارد ذکر شده، احتمالا حق با شما است و اداره کار به مشکل شما رسیدگی می‌کند.

person
فرشاد
۱۴ فروردین ۱۴۰۳

سلام من کارفرما هستم یه شخصی توی مغازه بنده ۱سال کار کرده قراردادی نداشتیم طبق توافق شفاهی بینمون ایشون ماهیانه ۲۰میلیون‌حقوق دریافت کرده و عیدی عم‌مبلغ ۱۵میلیون دریافت کرده با وجود حقوقی که گرفته میاونه شکایت‌کنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

  بله؛ این فرد می‌تواند برای عدم پرداخت سوابق بیمه از شما شکایت کند. اما از بابت دریافتی چنین حقی برای ایشان وجود ندارد.

person
صابر
۰۲ فروردین ۱۴۰۳

سلام من پنج ساله تو یه شرکتی کار میکنم یه هفته شیفت شب از۶عصر تا ۷صبح یه هفته روز ۷صبح تا ۶عصر ولی در کل از حق شیفت شب خبری نیست شرکت باتری هستش الان چجوری میتونم حق شیفتمو بگیرم اگه بگیرم چند میگیرم ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  این موضوع را باید از طریق اداره کار پیگیری کنید.

person
فرامرز
۲۹ اسفند ۱۴۰۲

سلام م حسابدار میدان تره بار هستم با کارکردن حداقل ۱۰ساعت کار الانم هم اخراجم کردن میتونم شاکی بشم اضافه کاری هام رو بگیرم حقوقم هم رو پایه ۱۳تومن بوده

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید شکایت کنید.

person
پسری که پدرش به بی دلیل به خونش تشنست
۲۸ اسفند ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب . من از کودکی کنار دست بابام کار میکنم . کار جدی من از سن ۱۵ سالگی شروع شد تا الان که ۳۲ سالمه . همیشه حقوقم کمتر از حقوق تائین شده وزارت کار بوده و هست . تا به حال صنوات و عیدی طبق قانون نگرفتم . سال ۱۳۹۲ متاهل شدم ، بیمه من قطع شد و بابام به عنوان کارفرما میتونست بیمم کنه که ۱۲ ساله بیمه نکرده و حق (پول) بیمه هم بهم نداده ، هیچ وقت هم حقوقم رو به موقع نمیده که همین دیر کرد پرداخت حقوقم مشکلات زیادی توی زندگیم درست میکنه ، از اختلاف با همسر تا بهکار بقال و مردم که تا پول دستم میاد این مشکلات رو حلش یا سبکش میکنم که نتیجش میشه بازم جیب خالی من . سال ۹۴ اولین فرزند من (پسر اولم ابوالفضل) به دنیا اومد که نه در طول ۹ ماه باردای خانمم دستم رو گرفت و نه موقع زایمان ، سال ۹۸ دومین فرزندم(پسرم دومم حسین) به دنیا اومد و همون روال . تا الان هم نه حق اولاد بهم داده ، نه بیمه کرده و بیمه نمیکنه حتی حق بیمه یا به اصطلاح پول بیمه بهم میده ،، نه صنوات ، نه حق خوارو بار و مسکن و نه عیدی
طبق قانون . حقوقم هم که هیچ وقت به موقع نیست . برای عید همین سال (۱۴۰۳) فقط ۵ ملیون بهم عیدی داد . من موندمو همسرم و دوتا بچه طفل معصوم و زندگی که فقط اسمش زندگیه ، به هر دری میزنم فقط سنگ میندازه جلو پام و راهم . چندین بار با ادب و احترام باهاش صحبت کردم نشد ، باهاش تند شدم بازم نشد ، گفتم میرم شکایت میکنم تمام حق و حقو ۱۷ سال کار کردم و ۱۲ سال کار کرد در شرایط متاهی و د تا فرزنم ، همه رو میگیرم . خیلی قاطع گفت خودم هرجا بخوای میبرمت شکایت کن ، اینجا همه شناسن . حتی یک بار تا شکایت رفتم دیدم بله اصلا حسابم نکردن و همه آشناهای خودش بودن و طرفش رو گرفتن ، از طرفی هم تند شدن که تو که تنها پسر خانواتون هستی از پدر خودت شکایت میکنی واسه خاطر مال دنیا اما هیچکس حاظر نیست واسه یه لحظه خودش رد جای من بزاره و شرایط من رو هم ببینه . حالا از همه جا مونده و رونده شدم . دیگه نمیدونم چی کار کنم همه جوره دست و پا بسته شدم تا گردن زیر بار بهی گیر افتادم و حرفا و بدگویی های همسر و مادرش و کل خانواده طایفه ش و دوتا بچه که در حسرت کوچک ترین خواسته هاشون می مونن

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  از وضعیت موجود متاسفیم. از طریق اداره کار شکایت کنید.

person
علیرضا
۲۶ اسفند ۱۴۰۲

سلام عرض ادب
من کارگر تاسیساتی هستم ۸ ماه کار کردم سنوات و عیدی رو دریافت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله عیدی و سنوات را بر اساس ماه های کارکرد دریافت می کنید.

person
حسین جلالی
۲۰ اسفند ۱۴۰۲

سلام خسته نباشین من یکسال کار کردم میتونم سنواتمو با عیدی دریافت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید سنوات و عیدی خود را دریافت نمایید.

person
محسن
۱۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر.من از ۹ صبح تا ۲ ظهر و۵ الی ۹ شب کلینیک دندانپزشکی کار میکردم میشه حقوق بنده رو حساب کنید برای یک ماه.

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به قرارداد بین شما بستگی دارد.

person
رامین
۰۱ اسفند ۱۴۰۲

بنده با۴۵ سال سن با یه بچه ۸ ساله باروزی ۱۵ ساعت کار ۷۸۰۰ حقوق گرفتم چجوری بازم میخان مزد رو منطقه ای کنن چرا اب برق گاز حقوق کارمندان بانک و دولت رو منطقه ای نمیکنن چرا خوراک برنج ماکارونی قند روغن منطقهای نمیکنن چرا فقط کارگر چون صداش در نمیاد قشر بلانسبت ضعیفیه؟ اون کسی که داره این تصمیم رو میگیره خودش بزاره جای کارگر با۶ تومن حقوق

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  درست می فرمایید اما تصمیم گیری در مورد این مسائل در حیطه اختیارات ما نیست.

person
mahdi
۱۶ بهمن ۱۴۰۲

اگه کسی هفته ای ۴۵ ساعت و بیشتر کار کنه، میشه باهاش قرارداد ساعتی بست؟ سازمان این کار رو میکنه که مزایا و کارانه و هدایای مناسبتی که به بقیه میده رو به من نده.

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به نوع قرارداد شما بستگی دارد. می توانید به اداره کار گزارش دهید.

  person
  ابو
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام میزان اضافه کاری سازمان شهرداری سقفش چند ساعت است

   person
   نویسنده بیمه
   ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   به قوانین سازمان بستگی دارد.

person
Reza
۱۳ بهمن ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید.
برای اینکه حق بیمه بهمون تعلق بگیره حتما باید ۱۷۶ ساعت کار کنیم؟اگر کمتر باشه کارفرما میتونه بیمه رد نکنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید ساعات اداری را پر کنید.

person
باغبانی
۱۲ بهمن ۱۴۰۲

جمعه ها هم ۱۰ ساعت میرم سرکار

person
باغبانی
۱۲ بهمن ۱۴۰۲

سلام تایم کاری من ۱۰ ساعت در روز هست و حقوق ۷ تومن میگیرم ،آیا درسته؟به ازای هرساعت اضافه کاری چقدر باید حقوقم افزایش پیدا کنه؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  حقوق هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ حقوق پایه محاسبه می‌شود.

person
جعفر
۰۲ بهمن ۱۴۰۲

سلام عزیز وقت بخیر بنده توی یه شرکت خدماتی مشغول‌ به کار بودم حدود ۱۴سال اونجا کار می‌کردم این شرکت تو یکی از بیمارستان‌های تهران مستقر بود من این همه سال نفهمیدم که این حق حقوق مارا می‌خورد یه قرارداد سفید می دادا بهمون میگفت باید امضا کنی پول مرخصی بهمون نمی‌داد سختی کار نداشتیم قرارداد ی که با بیمارستان می‌بست چیزی که به ما واریز می کرد خیلی فرق می کرد (لطفأ اگرمیشه به ما کار گران کمک کنی تا حق مون از این پیمان کار بگیریم)

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید بروید یک وکیل خوب بگیرید و از کارفرما در اداره کار شکایت کنید یک وکیل بیمه ای بگیرید.

person
جعفر
۰۲ بهمن ۱۴۰۲

سلام برادر عزیز من تو یه شرکت خدماتی مشغول به کار بودم حدود ۱۴ سال اونجا کار می‌کردم از سال هزار ۱۴۰۰ از اون شرکت جدا شدم ولی الان فهمیدم که این همه سال اینها حق مارو خوردن قرارداد سفید بهمون می‌دادن میگفتن باید امضا کنی پول مرخصی بهمون نمیدادن بعد اخلاقی میکردن سختی کار نداشتیم قرارداد که با بیمارستان بسته بود با او چیزی که برای ما واریز میکرد آسمان تا زمین فرق می‌کرد لطفأ اگر راه حلی هست بهم بگو لطفأ

person
سعید
۰۱ دی ۱۴۰۲

سلام
فیش حقوقی ما دریافتی مون ۱۸ میلیون هستش اما قرار دادی که بستن باهاشون همون پایه حقوق هست و در فیش حقوقی مابه تفاوت رو تو فیش زدن با عنوان بهره وری
الان که باهاشون قطع همکاری کردم کلی اضافه کاری دارم بر مبانی دریافتی فیش حقوقی حساب میشه یا مبنا پایه اداره کار هستش؟؟؟؟
اگه پایه اداره کاره چه راه حلی هست که بتونم بر اساس دریافت فیش حقوقی اضافه کاری بگیرم؟؟؟

ممنون پاسخ بدید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بر مبنای پایه اداره کار محاسبه می‌شود.

person
جفی
۲۹ آذر ۱۴۰۲

سلام سنوات بر اساس سابقه کار(بیمه)حساب میشه؟یا بر اساس سابقه کار در همان شرکت؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  براساس سابقه کار محاسبه میشود

person
ریاحی
۱۱ آذر ۱۴۰۲

خیلی کامل و مفید و عالی ممنون از شما

person
کیانی
۲۸ آبان ۱۴۰۲

سلام و وقت بخیر
من مدت ۵ ماه در آموزشگاه زبان با قرارداد یکساله که البته عرف قراردادهای آموزشگاهی نبوده با ۲۰ میلیون تومان سفته کار کردم، بابت سفتی رسید به من ندادن، بعد از امضای قرارداد که توش عیدی، سنوات و بیمه ذکر شده بود به صورت دستی از من تعهد گرفتن که ادعای این حقوق رو نکنم. بیشتر از یکماه پیش بهشون نامه ی استعفا دادم تا اجازه بدن بعد از تکمیل ترم جاری ترک کار کنم، قبول نکردن و الآن برای من لیست کلاسهای ترم جدید رو فرستادن. علی رقم اصرار من و بیان مشکلم باز هم درخواستم رد شده با سفته و قرارداد تهدید شدم و گفتن که حضوری صحبت کنم. من قصد شکایت ندارم و فقط میخوام بدونم میتونم کارم رو ول کنم و اگر شکایتی بشه حق با کدوم طرف هست؟ میتونم فقط بدونم که چه حقوقی دارن و بخاطر ترس از این حقوق درخواست من رو قبول کنن و من خودم تهدید نشم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه قبل از سفته دادن باید مشورت می گرفتید. در چنین شرایطی بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی صحبت کنید.

person
شمس
۲۳ آبان ۱۴۰۲

سلام بزرگوار آیا شخصی که.ازسال۹۹داره بیمه بیکاری میگیره.وپشنش بازنشست میشه اخرامسال.پایه حقوق اداره کار با حق.اولاد.تنها.بهش میدن

یاحق مسکن…وسنواتهای دیگه که در جدول بازنشسگان تامین اجتمایی هست همه بهش نعلق میگیره؟تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله حداقل مستمری با سایر مزایا تعلق میگیرد.

person
علی
۲۰ آبان ۱۴۰۲

سلام من یک پاکبان درناحیه۴فازالف مشهدهستم،این منطقه به هیچ عنوان به کارگران مرخصی استحقاقی نمیدهند،چگونه پیگیراین مشکل شویم،وبه کجامراجعه کنیم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام. لطفا به اداره کار شکایت کنید.

person
سلین
۱۲ آبان ۱۴۰۲

سلام . من تو یه کارگاه تولیدی لباس کار میکردم .دستمزدم به صورت دانه ای حساب میشد ، یعنی هر چه تعداد کار تحویل میدادم طبق اون حساب میشد و جمع تعداد کارهام به صورت هفتگی پرداخت میشد ، الان من اونجا کار نمیکنم و کارفرما ۵ هفته هست پولم رو نداده و میگه طبق قانون کار میتونه ۲ ماه پول من رو نگه داره ، با توجه به اینکه هیچ قرداد کتبی بین طرفین امضا نشده و دستمزد من به صورت عددی حساب میشد و هفتگی پرداخت میکردن ، میخوام بدونم ادعای ایشون که میگن میتونه دو ماه پولم رو نگه داره صحت داره ، اگه نداره میخوام برم و از ایشون شکایت کنم ، دستمزد ۴۰ عدد پالتو رو نگه داشتن . ممنون میشم راهنماییم کنین.

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر ادعای ایشان درست نیست و همچنین قانونی نداریم ۰ میتوانید اداره کار شکایت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید