19 اسفند 1400

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

طبق قوانین کار و رفاه امور اجتماعی، کارمند‌ها و کارگرها باید طبق قرارداد ساعت‌های مشخصی را برای کارفرما کار کنند. محاسبه ساعات کاری بر عهده امور مالی سازمان یا شرکت کارفرما است. افراد در برابر میزان ساعتی که کار می‌کنند، حقوق دریافت خواهند کرد و در برخی از روزها ممکن است که از ساعات کاری، بیشتر فعالیت کرده و مشمول اضافه کاری شوند.

برای محاسبه دقیق میزان حقوق کارمند‌ها باید طبق قوانین وزارت کار محاسبات را انجام داد. در ادامه این متن درباره چگونگی محاسبه اضافه کاری و قوانین ساعت کار توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

محاسبه ساعات کاری

ساعت کاری به نوع قرارداد تمام وقت، پاره وقت، کارمزد و … محاسبه خواهد شد.

ساعت کار هفتگی

با توجه به قانون کار و ماده ۵۱، حداکثر ساعات کار در روز باید ۸ ساعت باشد (شنبه تا چهارشنبه برابر با 8 ساعت و پنجشنبه برابر با 4 ساعت است.) و با توجه به این تبصره، مجموع ساعات کاری در هفته برای کارگرها ۴۴ ساعت است. فرمول محاسبه ساعت کار هفتگی (همان‌طور که در بالا هم نوشتیم) به این صورت است: تعداد روزهای تعطیل در طول هفته×7.33

ساعت کار روزانه

ماده 62 قانون کار روزهای جمعه را روز تعطیل اعلام کرده و مزد این روز برای کارگرها محاسبه خواهد شد. ساعت کاری در طول هفته 44 ساعت است و محاسبه ساعات کاری وزارت کار در طول روز به این گونه است:

در هر هفته 6 روز کاری داریم که با تقسیم بر 44 ساعت کار در هفته به عدد 7.33 خواهیم رسید، ساعات کاری روزانه 7 ساعت 20 دقیقه است. ممکن است که این ساعات در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها کمی ‌بیشتر یا کمتر باشد که در کل باید در طول یک هفته 44 ساعت بیشتر نباشد.

ساعت کار ماهانه

قانون کار و ماده 63 روز‌های جمعه و روز 11 اردیبهشت که روز کارگر است را برای کارمند‌ها و کارگر‌ها تعطیل اعلام کرده است. در این روز‌ها مزد، مزایا و بیمه برای کارگر‌ها محاسبه خواهد شد.

محاسبه ساعات کاری ماهانه وزارت کار برای کارگر‌ها در یک ماه اینگونه است که تعداد روز‌های کاری یک ماه در عدد 7.33 ضرب خواهد شد و میزان حقوق ماهانه مشخص می‌شود.

فرمول محاسبه ساعت کار ماهیانه (همان‌طور که در بالا هم نوشتیم) به این صورت است: تعداد روزهای تعطیل در طول هفته×7.33

انواع نوبت کاری در قانون کار به صورت زیر است:

 • صبح و عصر
 • صبح، عصر و شب
 • صبح و شب
 • عصر و شب

محاسبه ساعت کاری هر یک از این‌ها و میزان حق و اضافه کاری متفاوت است. برای ساعات کاری خاص مانند آتش نشان‌ها، از ضریب نوبت کاری استفاده می‎‌شود.

محاسبه ساعات اضافه کاری

در محاسبه ساعات کاری طبق ماده 51 قانون وزارت کار، کارگر 44 ساعتی که در طول هفته در اختیار کارفرما قرا می‌دهد جزو ساعات کاری محسوب می‌شود و اگر بیشتر از این ساعات در مجموعه فعالیت داشته باشد، به عنوان ساعات اضافه کاری محاسبه خواهد شد.

حال اگر کارفرما نیازی به اضافه کاری کارگر داشته باشد، باید با او توافق کند و طبق شرایط ماده 59 قانون وزارت کار و امور رفاه اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد.

به طور کلی دو حالت برای کارگرها رخ می‌دهد:

 • کارگر و کارمند‌ها در هفته و بعد از ساعات کاری روزانه خود، تعداد ساعات بیشتری کار می‌کنند.
 • کارمند و کارگر‌ها در روزهای تعطیل رسمی ‌در محل کار خود باشند و کار کنند.

در محاسبه ساعات کاری و برابر با قوانینی که ذکر کردیم، اگر کارگری بیشتر از ساعات کار موظفی خود کار کند، مشمول دریافت اضافه کاری خواهد شد. برای انجام اضافه کاری باید توافق کارگر و پرداخت 40 درصد اضافه بر مزد برای هر ساعت کار در نظر گرفته شود.

در بیشتر مجموعه‌ها و شرکت‌ها محاسبه حقوق به صورت ماهانه است و مبلغ اضافه کاری هم در زمان پرداخت حقوق محاسبه و پرداخت خواهد شد، مگر اینکه توافق دیگری با کارفرما انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین کار به اینجا مراجعه نمایید.

چگونگی محاسبه اضافه کاری سال 1401

در صورتی که کارگر بیش از ساعات کار خود، مشغول به فعالیت و حضور در محل کار باشد، مشمول اضافه کاری خواهد شد. طبق قانون کار برای هر ساعت اضافه کاری ۱۴۰1، کارفرما باید 40 درصد از مزد هر ساعت کاری را به کارگر پرداخت کند. فرمول محاسبه اضافه کاری 1401 به شرح زیر است.

فرمول محاسبه ساعت اضافه کاری

یکی از عوامل موثر بر محاسبه ساعت اضافه کاری، نرخ ساعت کاری است. با توجه به این موضوع، باید نرخ یک ساعت کار کارگر حساب شود و به ازای هر یک از ساعات اضافه کاری، علاوه بر نرخ عادی مزد، 40 درصد از نرخ عادی را هم به عنوان دستمزد پرداخت کرد.

در حقیقت فرمول اضافه کاری، دستمزد یک ساعت کار معمولی ضربدر 1.4 است.

( حقوق یک ساعت اضافه کار= حقوق یک ساعت کار عادی * 1.4)

اضافه کاری در قانون کار

ساعات کار در طول هفته باید 44 ساعت باشد و در طول روز بیشتر از 8 ساعت کار انجام نشود، اما اگر کارگر و کارفرما توافق بر اضافه کاری داشتند، باید به شرایط زیر پایند باشند:

 • فردی که در حال اضافه کاری است نباید نوجوان باشد.
 • اضافه کاری باید به صورت موقت باشد و بیشتر از 4 ساعت در طول روز نباشد.( در برخی از شرایط اضطراری با توجه به قوانین می‌توان ساعات اضافه کاری را افزایش داد.)
 • زمان ساعات اضافه کاری نباید کارگر را مجبور به فعالیت‌های سخت کاری کرد.
 • در محاسبه ساعات کاری باید هزینه و مبلغ اضافه کاری هم محاسبه و پرداخت شود.
 • برای اضافه کاری کارگر نباید شب کار باشد.
 • اگر ساعت کاری کارگر و کارمند، همانند ساعت قانونی باشد، به او اضافه کار تعلق نمی گیرد.
 • اگر ساعت کاری کارگر و کارمند، بیشتر یا کمتر از ساعت قانونی باشد، به او اضافه کار تعلق گرفته یا از حقوقش کسر خواهد شد.

آیا ساعات کار بر حقوق و دستمزد کارگران تاثیر دارد؟

هر کارگر و کارمند با توجه به تعداد ساعات کارکرد خود، حقوق و مزایا دریافت خواهد کرد. حداقل میزان دریافتی برای هر کارگر در اول سال و توسط شورای عالی کار و امور اجتماعی مشخص می‌شود. بعد از آن به تصویب هیئت دولت می‌رسد و کارفرماها موظف به انجام آن هستند.

محاسبه ساعات کاری، اضافه کار، مزایا، پاداش و عیدی بر عهده کارفرما است و باید به صورت دقیق انجام شود و به کارگر پرداخت شود.

محاسبه ساعات کاری شغل‌های سخت

برخی از کارها در قانون کار جزو مشاغل سخت محسوب می‌شوند که در ماده 52 قانون به آن رسیدگی شده‌است. قانون کار برای مشاغل عادی 44 ساعت در هفته کارکرد و برای مشاغل سخت، 36 ساعت کارکرد در نظر گرفته‌است. در حقیقت ساعت کاری برای هر روز در مشاغل سخت، 6 ساعت در روز است.

نکته بسیار مهم در مشاغل سخت، طبق قانون و ماده ۶۱ در شغل‌هایی با سختی کار، نباید اضافه کاری انجام شود. همچنین بر اساس قانون مرخصی وزارت کار، میزان مرخصی برای افرادی که در مشاغل سخت کار می‌کنند، ۵ هفته بوده که در دو نوبت و در پایان هر ۶ ماه سال انجام می‌شود.

حداکثر ساعات اضافه کاری

در محاسبه ساعات کاری و اضافه کاری طبق تبصره ماده 59 قانون کار، سقفی برای ساعات کار اضافی وجود ندارد، فقط توجه داشته باشید که کار بیش از چهل ساعت، باید با عنایت به استثنائات ماده گفته شده، بررسی شود.

آیا صرف غذا و استراحت جزو ساعات کارکرد کارگر است؟

با توجه به ماده 51 قانون کار، ساعات کار در حقیقت مدت زمانی است که کارگر نیرو و زمان خودش را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. بنابراین به طور قانونی، اوقات صرف غذا و استراحت جزو ساعات کار محسوب نمی‌شود. بدیهی است که اگر در کارگاهی زمان استراحت و ناهار جزو ساعات کار ‌باشد، عرف و رویه مذکور کماکان معتبر خواهد بود. همچنین ساعتی که کارمند یا کارگر در رفت و آمد است، جزو ساعات کاری او حساب نمی شود.

نکته: برای ماه مبارک رمضان کارفرما موظف است مدتی از اوقات کار را برای نماز و صرف افطار یا سحری در نظر بگیرد.

یکی از حقوقی که کارفرمایان در مقابل کارگران باید رعایت کنند، بیمه است. هر کارفرما موظف است کارگر خود را بیمه کند. برای اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید مقاله بیمه کارگری را مطالعه نمایید.

وضعیت کارگرانی 24 ساعت کار و 24 ساعت استراحت

سوالی که در محاسبه ساعات کاری به وجود می‌آید این است که وضعیت کارگرانی که 24 ساعت مشغول به کار و 24 ساعت متوالی استراحت می‌کنند از نظر قانون کار چگونه محاسبه می‌شود؟

کارگرانی که طبق توافق انجام شده، 24 ساعت کار و 24 ساعت استراحت دارند، نحوه انجام کار آن‌ها مطابق ماده 53 قانون کار است و با توجه به ماده 58 قانون برای هر ساعت کار در شب 35 درصد اضافه بر مزد در ساعات عادی محاسبه خواهد شد.

همچنین مازاد بر انجام 44 ساعت کار در هفته این افراد، اضافه کار محسوب شده و با رعایت ماده 59 قانون کار محاسبه و پرداخت می‌شود.

محاسبه ساعات کاری

نحوه محاسبه ساعات اضافه کاری و شب کاری

در مورد روزهای تعطیل که در قانون کار و ماده 62 به آن اشاره شده است، هر فردی در یک هفته، یک روز تعطیل دارد و برای افرادی که به صورت 24 کار و 24 استراحت مشغول به فعالیت هستند هم این قانون برقرار است.

تاخیر  ساعت در ورود و تعجیل در خروج کارگر

در مواردی که کارگر برای ورود تاخیر داشته یا در زمان خروج تعجیل کرده باشد، آیا می‌توان از کسر ساعات اضافه کاری استفاده کرد؟ دقت داشته باشید که اضافه کاری 40 درصد از مزد روزانه عادی است و برای کسر کار نمی‌توان با آن تهاتر کرد و هر کدام باید به صورت جداگانه محاسبه شوند.

تاثیر کمک هزینه مسکن، خواربار و بن کارگری

حقوق ماهانه ترکیبی از حقوق پایه، هزینه‌های مسکن، خواربار، حق اولاد و بن کارگری است که جزو مزایای ثابت برای پرداخت هر ماه محسوب می‌شود. با توجه به قانون کار و محاسبه ساعات کاری در ماده 36، محاسبه نرخ اضافه کاری جزو مزد منظور نمی‌شود.

اهمیت اطلاع از ساعات کاری

به طور کلی هر کارگری باید بداند که در برابر کارفرما چه وظایفی دارد و در برابر آن شامل چه حق و حقوقی می‌شود. در این مطلب سعی کردیم که درباره چگونگی فعالیت کارگر‌ها و کارمند‌ها توضیحاتی دهیم تا با نحوه میزان کارکرد و محاسبه ساعات کاری خود آشنا شوند. اگر در این مطلب پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده‌اید، در انتهای این متن و در قالب کامنت می‌توانید سوالات خود را با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخ شما داده شود.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

پیگیری پرونده شهرداری؛ جزئیات و راه‌های استعلام پرونده شهرداری

چگونگی پیگیری پرونده شهرداری و اطلاعات مورد نیاز برای انجام این کار به طو کامل در این مقاله نوشته شده است.

12 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

05 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی؛ مراحل، روش‌ها، شرایط و مدارک لازم

برای اطلاعات کامل در مورد روش‌های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و آنلاین این مقاله را بخوانید!

04 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دانشجویی؛ اقدامی برای کاهش هزینه و بازنشستگی زودتر

بالاخره دوران دانشجویی، جزو سوابق بیمه قرار گرفت. دانشجویان عزیز برای اطلاع از این طرح، این مقاله را بخوانید!

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت بیمه اختیاری و اجباری چیست؟ کدام یک مزایای بیشتری دارد؟

تمام پوشش‌ها و خدماتی که بیمه اختیاری و بیمه اجباری برای بیمه‌شدگان دارند. درصد حق بیمه کدام بیشتر است؟

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

بازرسی تامین اجتماعی؛ آشنایی کامل با نحوه درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی

صفر تا صد آشنایی با بازرسی تامین اجتماعی و نکات مهم آن در این مقاله نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سپهر حیدری
13 دی 1400

سلام شاطر نانوایی جزو مشاغل سخت است؟

  نویسنده بیمه
  13 دی 1400

  سلام دوست عزیز، تعیین سخت بودن شغل توسط کمیته مشاغل سخت و زیان آور است.

  سهراب
  29 اسفند 1400

  سلام من راننده نمایندکگی یک شرکت بخشم ازساعت 6:30صبح بایدسرکارباشم تا وقتی کارم تمام بشه معمولا ساعت 9:30شب که زودترازاین تمام نمیشه بعضی مواقعه تا 11شب ماهانه 15هزارتومان اضافه کاری واریزمیشه ومیگه شما چکارمیکنین بارمیبرین وتخلیه میکنین وبرمیگردین درصورتی که بارگیری وتخلیه بادست وباخودمونه خطرجاده مسئولیت دریافت وجه وهمه باخودمونه ایا این کارقانونیه ایا اضافه کار نداره ؟وقتی حرف واعتراض میکنیم میگه برین تسویه کنین

   کارشناس بیمه
   01 فروردین 1401

   در هر صورت اگر معترض هستید باید بروید اداره کار از کارفرما شکایت کنید اگر هم شکایت کنید کارفرما شما را اخراج میکند دیگه انتخاب با خود شما است

    تیما
    17 فروردین 1401

    خسته نباشید اقا یا خانم کارشناس بیمه. شکایت کنند ایا به حق و حقوقشون میرسن؟ این چه قانون و جوابیه که دادید. پس همونجوری که کارفرما برده داری میکنه شماهم همین رو از افراد میخواید که سکوت کنند. الان باید توضیح میدادید که در صورت شکایت چه بلایی سر کارفرما و اون شرکت میاد و چطور میتونن احقاق حق کنند کارکنان!!!!!

     کارشناس بیمه
     25 اردیبهشت 1401

     سلام دوست عزیز، کارفرما اگر میخواهد بلایی سرش نیاید، حق و حقوق کارمند خود را درست دهد. به این صورت اگر کارگر شکایت کند، به هیچجا نمی رسد.

    کاظم
    30 فروردین 1401

    با سلام
    جسارتا پاسخ کاملا یکطرفه هست پس قانونی برای برخورد وجود نداره

     کارشناس بیمه
     16 خرداد 1401

     سلام دوست عزیز، متاسفانه قانون را خیلی ها رعایت نمی کنند. اما به هر حال شخص می تواند با شکایت به اداره کار، حق خود را بگیرید.

   لیلا
   05 فروردین 1401

   سهراب عزیز ب هرحال شما ساعاتی رو دراختیار کارفرما هستید وکارفرما موظف هست در قبال وقتی ک از شما خریده پول ب شما بده، اینکه شما چکارمیکنید وکاری ک میکنید بی ارزشه درست نیست، شما وقت باارزشتونو دارید صرف کار کارفرما میکنید ک از نظرش اون کار بی ارزشه، یا ایشون باید مسئولیت گرفتن وقت باارزش شما رو بپذیره و در قبال وقتی ک میذارید و در اختیار ایشون هستید هزینه شو بده، یا وقت شما رو نگیره، وطبق ساعت عرف مرخص بشید، برای اعتراض ب صورت شخصی وارد نشید، شما در قالب یک هیئت متشکل از افراد مثل خودتون ک در قبال کارشون مزد نمیگیرن و معترض هستن، گروه‌هایی مثل خودتون اعتراض بنویسید و درخواست رسیدگی کنید، نه یک شرکت بلکه افراد چندین شرکت ک وضعیت مشابه شما دارند، نامه ی شکایت نوشته و درخواست رسیدگی کنید، توی نامه اسم شخص معترض رو ننویسید اما گروه کارگران راننده ی پخش باشکایت از شرکت‌هایی ک مدنظرتون هست، یک دست صدا ندارد. یاحق

Masiha
26 دی 1400

کسری ساعتی چجوری حساب میشه ک از حقوق کم میکنن؟!؟!

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، کسری ساعت بر اساس قانون کار که 8 ساعت در روز است، محاسبه می شود.

دکتری
28 دی 1400

سلام نرخ اضافه کاری 1400 با 1401 چقدر فرق میکنه؟ کی میاد پس؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص حقوق سال 1401 منتشر نشده است. در صورت اعلام، از طریق همین صفحه ما هم اعلام خواهیم کرد.

سینا
01 بهمن 1400

ایا فرم اضافه کاری خاصی وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، فرم اضافه کاری هرشکلی باشد، باید اطلاعات اصلی که در مقاله نوشته شده است را داشته باشد.

دانشجو
02 بهمن 1400

سلام آیا مبلغ ساعت اضافه کاری همیشه ثابت می ماند؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مربوط به قوانین اداره کار است و احتمال تغییرات وجود دارد.

  جوکار
  20 اسفند 1400

  سلام..بنده کارمند بیمارستان هستم و شیفت گردشی داریم آیاساعت کاری ما و نیرو رسمی یکی هست؟یعنی اگر من شبکاری بدم که۱۲ساعت هست برای رسمی هم ۱۲ساعت حساب باید بشه؟ و در ادارات دولتی و بیمارستان اگر کمبود نیرو باشد میتوان اضافه کار نخوایم و شیفت اضافه ندیم؟ چون اجبارا از ما شیفت می کشند

   کارشناس بیمه
   20 اسفند 1400

   سلام دوست عزیز، همه ساعت کاری بر اساس قانون کار محاسبه می شود. اینکه شما نمیخواهید اما شیفت شب از شما کار می کشند، مربوط به اداره کار است و باید به آن ها مراجعه کنید.

هاشمی
06 بهمن 1400

سلام قوانین اضافه کاری فقط شامل همین مواردی هستند که شما نوشتید؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این ها قوانین کلی اضافه کاری هستند. استثنائات آورده نشده است.

محدثه
07 بهمن 1400

سلام طبق ساعتی که فرمودید، اگر ما ۸ سرکار باشیم، ساعت چند باید خارج بشیم؟
و اینکه ایا ایاب و زهاب و یا مبلغ آن، هزینه ی تلفن و اینترنت و گوشی شخصی که با ان در محل کار کار میکنم را میتوانم از کارفرما درخواست کنم؟ و اگر نداد چیکار باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  07 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز طبق قانون کار باید ۸ ساعت کار کنید اگر بیشتر از آن کار کنید بعنوان اضافه کار در نظر گرفته شوداکر برای استفاده برای کار کارفرما باشد بله میشود

محدثه
07 بهمن 1400

ببخشین مجددا
ما در شهرستان زندگی میکنیم، و کارخانه ای که من ۳ ماهه حسابدار اون هستم خارج از شهرستان هستش. من از ساعت ۸:۱۵ یا ۸:۳۰ سرکار هستم. صبحانه، ناهار و حتی چایی هم در اونجا نمیدن. رفت و امد هم مجبورم خودم برم. از همون چند روز اول به من گفتن همه چی طبق قانون کار هستش. گفتن ۸ تا ۵ سرکار هستین! (این که ۸ ساعت نیست)
بعد من اعتراض کردم که ناهار اینا نیست سخته گفتن پس ۴ برو.!
(ایا تایم کاری درست طبق قانون کار ۸تا ۴ هستش؟
وسیله رفت و امد ندارن من یا با ماشین خودم میرم یا با اژانس که روزی ۴۰ تومن میشه. بهشون گفتم گفتن نمیتونیم هزینشو بدیم!! مگر اینکه سر ساعت ۸ بیای تا ۵ با بقیه کارگرا ماشین بگیریم!! درصورتی که کسی تو این کارخونه کار نمیکنه فقط منم!
و سوال بعدیم اینه که
من دائم با ویزیتور در تماسم، چه تماس چه اینترنت که برام دائم عکس فاکتور میفرسته. اینجا حتی تلفن و اینترنت هم ندادن! اعتراض کردم و گفتن گوشی موبایل بدین من نمیخوام با گوشی خودم کار کنم، گفتن نمیتونیم
میخوام بدونم ایا درخواست من درست هستش و ایشون باید هزینه های رفت و امد و اضافه کاری و اینترنت و گوشی و تلفن بدن؟
ممنون میشم دقیق توضیح بدین که بتونم بهشون بگم

  کارشناس بیمه
  08 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز طبق قانون کار باید ۸ ساعت کار کنید بیشتر از آن جز اضافه کار است که باید پولش را بگیرید و کارفرما موظف است هزینه ایاب و ذهاب شما را هم پرداخت کند

  علیرضا
  10 اسفند 1400

  با سلام
  در ابتدا عرض کنم خدمتتون که کارفرمای شما در حق شما اجحاف کرده، ساعتی کاری طبق قانون ۸ ساعت است که ۱ ساعت هم صرف نماز و ناهار میشه، ضمنا شما در زمان نوشتن قرار داد باید شرایط کاری رو به ورت کامل سوال کنید و شرایط و نیازهای خودتون رو هم‌مطرح کنید، به عنوان مثال بحث ناهار و خط تلفن جزو مسایلی هست باید تامین میشده. شما برای اضافه کاری(مازاد بر ۸ ساعت کاری) میتونید شکایت کنید.

محسن
13 بهمن 1400

سلام
آیا بیمه راننده با کارگر ساده باید فرق کند؟
ودر پایه حقوق و بازنشستگی تفاوت دارند؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، کارگر ساده هم اگر بیمه ساختمانی باشد، هیچ فرقی ندارد.

محسن
13 بهمن 1400

سلام شرکتی که اضافه کاری نمی‌دهد و ما بیشتر از ۴۴ ساعت کاری پر میکنیم در ماه حق اینو دارن که بابت تاخیر از ما کسر کار کم کنند؟
اگر بیرون از شرکت برای پخش کار کنیم شرکت باید هزینه صبحانه ناهار بدهد؟ اجباری یا قیر اجبار؟

  کارشناس بیمه
  14 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، کسر کارکرد اگر داشته باشید، بله ولی اگر بیشتر از ۸ ساعت کار کنید باید اضافه کار بگیرید و در پاسخ به سوال دومتان باید گفت که اجباری نیست. برای اعتراض می توانید به اداره کار بابت ساعت زیاد کاری خود مراجعه کنید.

   محسن
   14 بهمن 1400

   ببخشید
   منظور اینه که کاری به ماسپرده میشه که تا آخر اون کار باید انجام بدیم ولی بیشتر از ۴۴ساعت پر میکنیم

   حالا به هر دلیلی اظافه کار نمیدن!
   میتونن بخاطر تاخیر دز ورود کسر کار بزنن در صورتی که کار ما کنتراتی هست.

    کارشناس بیمه
    14 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، این بستگی به قراردادتون داره. به هر حال در ساعت ورود می توانند کسری کار بزنند. جواب دقیق رو باید از کارشناسان اداره کار بپرسید تا شرایط دقیق بررسی شود.

مهشید
17 بهمن 1400

سلام من رفتم در ی شرکتی به صورت پاره وقت کار کردم، اما به خاطر کرونا دورکار شدم، الان میگن چون سیستمی برای محاسبه ساعت کاری نداشتیم، برای تو مجبوریم نصف حساب کنیم. الان من باید چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مشکل شرکت است. شما می توانید برای شکایت به اداره کار مراجعه کنید.

ستاری
18 بهمن 1400

سلام برای محاسبه روزکاری از چه روز تا چه روزی حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، روزهای کاری از شنبه تا چهارشنبه یا پنج شنبه در بعضی سازمان ها و 8 ساعت کاری است.

نجفی
20 بهمن 1400

سلام محاسبه زمان انجام کار فرمول مشخصی داره؟

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر بر اساس ساعت کاری محاسبه خواهد شد.

محمود
22 بهمن 1400

محمود گفت: 1400-10-18 در 8:40 بعد از ظهر سلام بیش از ۱۸ سال است که در یک پتروشیمی خصوصی در منطقه ماهشهر مشغول به کار هستیم. شرکت از سال ۸۳ الی سال ۹۷ برای ما فوق‌العاده تعطیل کاری و جمعه‌ کاری محاسبه نکرده است. و چند سالی هست که بارها از طریق مکاتبات و جلسه با مدیران شرکت موضوع فوق را درخواست نمودیم ولی شرکت به خواسته ما رسیدگی نمیکرد. سوال ما این است که در صورت موافقت شرکت به پرداخت این معوقات ، آیا محاسبه ریالی آن به روز و و یوم الادا پرداخت میشود؟؟ ممنون هستیم جواب دهید

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام این سوال جنبه حقوقی هم دارد و باید از اداره کار پرسید. به هر حال، می توانید در اداره کار شکایت خود را ثبت کنید. اینکه پرداختی به روز باشد، فکر نکنیم که اجرا شود؛ اما به هرحال، امکان دریافت خسارت وجود دارد. باز به شرایط و عوامل مختلف و رای دادگاه بستگی دارد.

دیدگاه انسانیت مرده
23 بهمن 1400

باسلام ساعت کاری ۱۲ساعته باشه یک هفته صبح ویک هفته شب اضافه کار اجبار ودراضافه کاری حادثه ببینی به چطور است

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، وقتی در حین کار شما آسیبی ببینید، خسارت باید جبران شود. در صورت سواستفاده می توانید به اداره کار شکایت کنید.

سینا زمانی
24 بهمن 1400

سلام،
برای کارمندی که مثلا 20 روز در شرکتی مشغول به کار بوده، آیا حق مسکن و بن کارگری باید بر مبنای همان 20 روز محاسبه شود؟ یا باید 30 روزه باشد

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همه موارد بر اساس ساعت کاری شما تعیین خواهد شد.

یاسر احمدی
29 بهمن 1400

سلام
ساعت کاری من از ساعت 6 صبح هست تا 12 ظهر و عصر از ساعت 6 تا 9 شب جمعه ها هم تعطیل نیستم میخاستم بدونم حقوق من چقدر می شود

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این را دیگر باید خودتان حساب کنید. شما در روز 9 ساعت و در هفته 54 ساعت کار می کنید. مسلما باید اضافه کاری به شما تعلق بگیرد.

Soltan
02 اسفند 1400

سلام وقتتون بخیر
ببخشید ایا جمعه و روزهای تعطیل هم حقوق داره چگونه محاسبه میشود در صورت کار نکردن روز های جمعه و تعطیل چگونه محاسبه میشود .مثلا کارفرما محترم ما همه ساعت هارو جمع کرده و حقوق داده این یعنی روزمزد ؟درسته؟ و جمعه ها رو حساب نکرده ؟ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، حقوق وزارت کار بر اساس 8 ساعت در روز محاسبه می شود. بیشتر از آن مشمول اضافه کاری خواهد بود. اینکه روزهای جمعه یا 5ش تعطیل هستید و کار می کنید، به قرارداد شما بستگی دارد.

سجاد
02 اسفند 1400

سلام آیا تایم صبحانه وناهار مثلا ۱۵دقیقه صبحانه و۳۰ دقیقه ناهار باید به جای آنها اضافه واستاد یانه

  کارشناس بیمه
  03 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز. خیر.

سجاد
04 اسفند 1400

سلام وقت بخیر جایی سراغ کار رفتم یک هفته مشغول ب کار شدم قرار داد داشتم اما چیزی بعنوان ضمانت ندادم حالا کارفرما میگه ما ب کسی ک کمتر از یک ماه کار کنه حقوق نمیدیم آیا میتونه نده ؟

  کارشناس بیمه
  05 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بستگی به توافق اولیه شما دارد.

REZA.ZARD
07 اسفند 1400

با عرض سلام ، خسته نباشید ، من از سال 91 تا اخر 99 تو یه کارگاه مشغول ب کار بودم بدون هیچ مشکل و داستانی ، شرکت هم حساب کتاب و … رو کامل بهم داده و بیمه مو هم واریز کرده ، غیر از سال 99 ک متاسفانه حتی یک روز هم برام بیمه رد نکردن و … میخام بدونم شکایت کنم ، چیزی دستمو میگیره . ( از نظر سابقه بیمه ای ک یکسال وقفه افتاده و خسارت بابت عمل نکردن کارفرما نسبت ب انجام وظیفش ؟)

  کارشناس بیمه
  08 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اینکه دقیقا چه اتفاقی افتاده و بیمه شما را رد نکردن، ما هم اطلاعی نداریم. اما می توانید به اداره کار مراجعه کنید. به هر حال، بیمه برای همه کارگران باید رد شود.

مرتضی
11 اسفند 1400

سلام. میخاستم ببینم من چند روز در ماه از ۶ صبح تا ده شب سرکار میرم این چجوری محاسبه میشه؟؟

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، یعنی کار شما پاره وقت است؟ این بیشتر به توافق خودتان با کارفرما برمیگردد.

مجید
15 اسفند 1400

سلام خسته نباشید من در رستورانی کار میکنم از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر و ۲ساعت استراحت از ۷ تا ۱۲ شب کار میکنیم سه وعده غذا و بیمه و جای خواب و حقوق مکفی به ما داده هیچ روز تعطیلی ندارد ماهی ۲ روز مرخصی دارم هر وقت خودش بخواهد و به دلخواه کار فرما مرخصی میرم حتی روز های جمعه هم کار میکنم من ۶ سال است کار میکنم عیدی هم نمیدهد و در طول ماه اکثر روز ها بیشتر هم کار میکنیم و به هر دلیلی قرداد کتبی ندارد ایا با این شرایط کاری به من اضافه کاری تعلق میگیرد
من اگر بخواهم شکایت کنم به کدام ارگان باید شکایت کنم
ودر ضمن اینجا یک بالابر غیرمجاز هم دارد ومن پایم آنجا آسیب دید وپول عمل را از خودم گرفت و اون موقع کم سن بودم بیمه نبودم ومن را طوری فریب داد و هه تا یکسال میگفت به خانوادت چیزی نگو و ننگرانشن نکن چیزی نیست آیا من بعد ۶ سال میتونم حقم را بگیرم

  کارشناس بیمه
  15 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به مواردی که گفتید، می توانید شکایت کنید. باید به اداره کار مراجعه کنید.

پیرزاده
19 اسفند 1400

در کارگاهی که به نام خیریه معرفی شده در تهرانپارس متاسفانه از این چیز ها هیچ خبری نیست یکی از آشناهامون رو به محل کاره تولیدی لباس متعلق به یکی از موسسات خیره هست فقط دومیلیون و دویست هزارتومن که پایه حقوق رو پرداخت کرده متاسفانه مسئول کارکاه در روز اول صحبتی که با ما کرد قرار بود که دریافتی ایشون در حدود چهار و نیم میلیون باشد و از هفته دوم. سوم بیمه بشه متاسفانه هیچ کدام از آنها اجرا نشده
ساعت کار از ساعت ۸ صبح الی ۵ بعدازظهر ساعت کاری هستش از ۵ به بعد به عنوان اضافه کار به حساب می آید و تا الان هم بیمه نکرده و هیچ گونه بن کارگری و سایر بنها پرداخت نکرده است و اینکه در ۸ ساعت میبایست یک وعده غذای گرم بدهد آنهم انجام نمیشود خواهشمند هستم در این رابطه پیگیری شود ممنونم
در صورت نیاز بفرمایید که آدرس را خدمتتون ارائه بدهم

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ما کارگرازی بیمه هستیم نه محل بازرسی از کارها. شما باید به اداره کار مراجعه و شکایت کنید.

شیوا فاطمی
19 اسفند 1400

سلام اگر کارگری بعنوان نگهبان یاذبهتر بگم یرایردار در مجتمع مسکونی باشه و در ماه 24ساعت کار و 48ساعت استراحت داشته لاشه صمنا در 24ساعت کارش شبحا هم حداقل هفت هشت ساعت بخوابه چطور باید براس حقوف حساب کرد که با اداره کار مشکل پیدا نکنه

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، دقیق ترش بهتر است که از اداره کار بپرسید. به هر حال خیلی از افراد به این صورت کار می کنند. هر هفته کاری 44 است و شما باید بر اساس آن حساب کنید که چقدر کار می کنید و اضافه کاری چقدر به شما تعلق می گیرد.

میثم
20 اسفند 1400

سلام.وقت بخیر.بنده حدود یک ماهی هست که در یک شرکت خودروسازی خوصوصی مشغول کار هستم.و از ساعت هفت صبح تا چهار کار میکنیم و از ساعت چهار تا شیش هر روز اضافه کاری اجباری داریم .حتی روزها تعطیل که مراسمات هستن هم ما سر کاریم.حالا اومدن گیر دادن که باید گاهی حتی تا ساعت هشت شب یا ده شب هم کار کنید.
سوال من این هست که ایا اضافه کار اجباری قانونی هست در ساعات شیش تا هشت شب یا تا ده شب ،امکان پذیر هست که کار فرما به ما تحمیل کنه یا خیر؟
ما در قسمت انبار هستیم و بسیار کار ان خسته کننده و فرسایشی میباشد.
ممنون میشم که زودتر پاسخ بدید.

  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در صورت اضافه کاری اجباری باید به شما حق و حقوقتان را بدهند. اگر ندادند، به اداره کار برای شکایت مراجعه کنید.

شرر غم
21 اسفند 1400

باسلام…اگر بنده قرارداد نداشته باشم ..ولی شاهد همکار و حقوقیکه از حسابش و حسابم واریز شده..تماسهای تلفنی و فیلم وعکس از محل کار هست .میتوانم‌ بابت حقوق کم‌۳/۵۰۰شیفت شب ازساعت۱۷تا۸صبح به اداره کارشکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، به اداره کار مراجعه کنید.

H gh
22 اسفند 1400

سلام وقتتون بخیر
من در یک شرکت خصوصی به عنوان مسئول فنی مشغول به کار هستم،ساعت کاری شرکت از ساعت ۸ تا ۱۴ می باشد از شنبه تا پنجشنبه و خب من روزی یک ساعت و نیم کسری خواهم داشت.
سوال من اینه الان حقوق من چقدر کم میشه؟!
بیمه هم کم میشه؟!
و ایا کارفرما میتونه منو مجبور کنه بعدازظهر بخاطر اون یک ساعت و نیم برگردم شرکت؟!
اگه بعداز طهر بیام هزینه رفت و امد و شیف ماری بهم تعلق میگیره؟!
ایا بابت مدرک مسئول فنی مبلغی باید اضافه داده بشه؟!چون من شنیدم مدرک برای گرفتن پروانه هزینه جدا داره
ممنون میشم جواب بدید

  کارشناس بیمه
  23 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شما باید طبق قانون کار ۸ ساعت کار کنید اگر کمتر کار کنید باید آن را جبران کنید و برای بقیه سوالات هم باید به اداره کار مراجعه و از کارشناس آنجا سوال کنید.

شراره
05 فروردین 1401

سلام
سوال بنده این هست که آیا حقوق بنده باید مثل حقوق عادی باشه و یا خیر؟ من پنج روز هفته از ساعت ۱۴ الی ۲۰:۳۰ گاها تا ۲۱ سرکارهستم و جمعه ها از ۸:۳۰تا ۲۰ شب هستم‌. یعنی یگ روز وسط هفته تعطیل هستم. آیا حقوق من شیف شب باید محاسبه بشه؟

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما اول از همه باید جمع ساعت کاریتان را محاسبه کنید که اگر بیشتر از ساعت تعیین شده است، باید اضافه کاری بگیرید؛ اما پاسخ دقیق تر را باید از کارشناسان اداره کار بپرسید. البته به مفاد قرارداد شما هم بستگی دارد.

سعید
09 فروردین 1401

سلام من9سال حق شیفت میگرفتم وبر اثر آسیب قلبی که در شیفت برای اینجانب پیش آمد روزکار شدم ودر واحد مالی مشغول به کار شدم وهم اکنون با اینکه بیماری من بر اثر کار بوده حق شیفت اینجانب را قطع کرده اند ولی همکارانی رادارم که با همین شرایط دارن حق شیفت میگیرند اگر قانونی بر این مسئله است با ذکر ماده وتبصره لطفا به اینجانب بگویید وقبلا از زحماتتان تشکر میکنم

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قانونی وجود ندارد که شما شیفت ندهید ولی حق شیفت بگیرید اون دیگه بستگی به کارفرما دارد.

مرتضی
17 فروردین 1401

باسلام خدمت شما
من ب تازگی در یک شرکت گردشگری مشعول کار شدم
ساعت کاریشم گفتند ۳بعدطهر تا۱۱شب هست
و هروز باید حضور داشته باشم
حالا لطف میکنید در پایان ماه حقوق و جمع ساعت کاریم چطور میشه

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مقدار پایه حقوق که تعیین شده است اما با توجه به ساعات اضافه و روزهای تعطیل باید آن را مطابق اطلاعاتی که نوشتیم، محاسبه کنید.

اسماعیل
18 فروردین 1401

سلام بنده بعد از عید یک روز کار کردم بعد به دلایلی اخراج شدم آیا تعطیلات عید مشمول حقوق میشود و باید به بنده حقوق بدهند یا خیر

  کارشناس بیمه
  26 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال باید هر روز باید حقوق بدهند.

HAMZARODBARI
20 فروردین 1401

من مدت ۸سال هست گازبان هستم با۷۵۰ تامشترک وعادی کار هستم ومدت ۳سال هست که متوجه شدم ساعت کاری من ۱۰ساعت و۳۰دقیقه هست و۸ساعت انراپرداخت میکنن ولی درحال حاضر دوبرج هست برا اودوساعت ونیم در برج ۵۰ساعت اضافه کاری میدن ایا مابقی راباید پرداخت میکردن

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در حالت کلی، بر اساس مدت زمان کارکردتان باید تمامی مبالغ را پرداخت کنند.

احمد
22 فروردین 1401

سلام.کارفرگا دوروز،،دوشنبه وپنج شنبه روتعطیل کرده. وروزای دیگروهم ساعت از۹ تا ۱۴ گذاشته.این چطوری محاسبه میشه؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، سلام دوست عزیز، شما باید جمع ساعت کاریتان را محاسبه کنید تا ببینید که چقدر می شود.

Frhani
28 فروردین 1401

هر کارگر در ماه چند ساعت باید پر کند

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیزف حدود 200 ساعت

افشین امیری
30 فروردین 1401

من در شرکت بافندگی به صورت ۱۲ ساعت کار میکنم متاهلم و یه فرزند دارم حقوق من چقدر باید باشد لطفا بهم بگید

  کارشناس بیمه
  30 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، از طریق این مقاله و هم مقاله قوانین کار می توانید مطالعه کنید.

مستطیل سبز
30 فروردین 1401

سلام خسته نباشید
جایی مشغول به کارم که دقیقا پنج ساعت و نیم هر روز اونجا هستم از 8 و نیم صبح الی 14 که میشه پنج ساعت و نیم
شرایط حقوق بنده چجوری حساب میشه
آیا حقوق پایه من طبق پنج و نیم ساعت باید باشه و اینکه آیا بن خواربار و حق مسکن هم باید طبق همون پنج و نیم ساعت محاسبه بشه ؟؟
ممنون میشم به من راهنمایی کنید که قانون چجوری میگه شرایط افرادی مثل من که روزی شش الی پنج و نیم ساعت هرروز کار می‌کنند و اینم بگم که بیمه هم برام کامل رو میشه خداروشکر فقط و فقط حقوق من چجوری باید حساب بشه

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، همه چیز به شما تعلق می گیرد و حقوقتان بسته به ساعت کاری تان خواهد بود؛ مگر اینکه در قرارداد توافق دیگری کرده باشید.

عبدالصمد
08 اردیبهشت 1401

سلام،استادمن باکارفرمای خود طی کردمکه بعدازانجام کارروزانه خودازشرکت خارج بشم یعنی زودترازاتمام ساعت کار قانونیم،سوالم اینکه این کسری کارها در هنگام بازنشستگی که اتفاقاشامل سختی کارهم میشودوبا۲۰ سال بازنشسته می‌شویم برایم مشکلی ایجادمیکندیانه نیازمند توضیحتان هستم،ازبزرگواریتان سپاسگذارم)عبدالصمدایمانی از زنجان(

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اگر لیست کامل برای شما ارسال شود نه مشکلی پیش نمیاید.

مهدی
08 اردیبهشت 1401

با سلام من در پذیرش هتل مشغول هستم بصورت 12 ساعت شیفت 24 استراحت.یعنی در ماه 30 روزه 10 روز از 7 صبح هستم تا 19 و 10 روز از 19 تا 7 صبح فرداش.حق شیفت بهم تعلق میگیره؟ چون حقوق ما با خانه داری که صبح 8 میاد 16 میره و یکروزم در هفته آف داره فرقی نداره.ممنون میشم راهنماییم کنین.

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام در این خصوص اطلاعاتی نداریم.

علی
09 اردیبهشت 1401

سلام. من در شرکت فولاد کار میکنم به صورت ۱۲ساعتی به این صورت که دو نوبت ۱۲ساعت صبح و دو نوبت۱۲ساعت شب کاری و۴۸استراحت در هفته میشه همون۴۴ساعت .میخواستم بدونم آیا اضافه کار به ما تعلق میگیره یانه کاری به روزهای تعطیل ندارم روزهای عادی کاری

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر تعداد ساعتی که کار می کنید، به شما تعلق خواهد گرفت.

مینا
12 اردیبهشت 1401

کارگر تا چند مرتبه در هفته میتواند در ورود صبح تاخیر داشته باشد
( طبق آئین نامه شرکت ما تا ۸:۱۵ مجاز است ) اما این مجلز بودن منشا قانونی دارد یا قانون داخلی است ؟

ساعت کاری ما ۸-۵ بعد از ظهر است که ساعت ۱-۲ نهاری است که شرکت آنرا نیز در حقوق محاسبه میکند
آیا شرکت از ۴۴ ساعت تجاوز کرده ؟ در واقع شرکت ۴۵ ساعت محاسبه میکند تخلفی انجام داده است ؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص یعنی تاخیرها اطلاعاتی نداریم. باید آیین نامه وزارت کار را مطالعه کنید.

مجتبی
14 اردیبهشت 1401

سلام من در شرف بازنشسته شدنم هستم اما کار فرما اجازه نمیده اضافه کار وایسم آیا میتونیم بدون مجوز اون بمونم بعد ازش بگیرم

  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر. وقتی قبول نمی کند و هزینه ای هم پرداخت نمی کند، دیگر نمی توانید ادعایی داشته باشید.

رضا
15 اردیبهشت 1401

سلام من شیفت ۱۲ ساعت کارو۲۴ساعت استراحت کار میکنم در طول ماه اصلا تعطیلی نداریم وتعطیلات رسمی کشور هم ما تعطیل نیستیم وهیچگونه اضافه کاری یا پولی بابت این تغطیلات دریافت نمیکنیم لطفا راهنمایی کنید ایا این قانونی هست یا چیکار میشه کرد

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیر می توانید به اداره کار مراجعه کنید.

سید
18 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر ما کارگران شرکتی اداره ای هستیم که ۱۵ کیلومتر از شهر دور هست و الان نزدیک ۲۵ ساله من در این اداره به صورت شرکتی کار میکنم تا بوده ۵ شنبه ها تعطیل بوده و در عوض ما از ساعت ۸ کارت میزنیم تا ۱۵ و نیم الان میگن شما باید ۵ شنبه ها هم بیایید در ضمن ۵ شنبه ها سرویس رفت و برگشت هم ندارن و در ضمن روزهای دیگر هم ناهار و چای و غذا ندارن آیا ۵ شنبه ها الان برا ما قانونی است لطفا راهنمایی کنید ممنون

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بستگی به ماهیت کار شما دارد ولی این کار قانونی نیست. به اداره کار مراجعه کنید.

سعید مراغه
27 اردیبهشت 1401

سلام. آیا کار فرما موظف به داشتن سیستم حضور غیاب میباشند؟ من به عنوان کارگر چون کار فرما سیستم حضور غیاب‌ندارند و دوربین محل کار ارائه نمیدن، در اداره کار ادعا کردن که من ۴ ساعت کار‌کردم و نه ۱۰ ساعت. چطور میتونم اثبات کنم؟

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید با همان کارشناسان اداره کار مشورت کنید. به هر حال راهی وجود دارد که شما بتوانید ادعای خود را ثابت کنید.

mehdi
27 اردیبهشت 1401

سلام من در شرکت روزی 12 ساعت کار میکنم 15 روز صبح و 15روز شب و موقع تعقیر شیفت در ما یک روز 18ساعت کار میکنم بدون تعطیلی حقوق چگونه حساب میشه چقدر باید حقوق بهم بدن مممنون

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز در این خصوص باید مقاله قوانین کار را مطالعه کنید که اطلاعات کامل را برای شما نوشتیم.

حامی
30 اردیبهشت 1401

درود
من کارمند رسمی دولت هستم و ۱۲ روزی غیبت کردم و آمدن ۱۲ روز رو محاسبه نکردن و مابقی ایام ماه رو محاسبه کردن فرمول کسر حقوق کارمندان رسمی دولت مگر درصورت غیبت برای هر روز یک سوم حقوق و حق شغل آن نمیشد و باید به اندازه یک سوم حقوق و حق شغل فقط از من کسر حقوق کنن ؟
آیا درست میگم و اگر اشتباه میکنم لطفأ راهنمایی کنید و بفرمایید برای هر روز چقدر و چجوری از حقوق باید کسر شود
ممنون و خسته نباشید

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، چون کارمند رسمی دولت هستید اطلاعی نداریم باید از سازمان استخدامی کشور سوال بپرسید

یاور
30 اردیبهشت 1401

با سلام و احترام ،
بنده کارم برقکار صنعتی شرکت هستم آیا سختی کار شامل من میشه ،
ممنون میشم اگه پاسخ دهید 🙏

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در لیست مساغل سخت باید مشاهده کنید. البته بعید میدانیم که باشد.

میلاد
31 اردیبهشت 1401

سلام اگر کارگری در کارگاهی هفته اول بجای 44 ساعت 60 ساعت کارکرد داشته باشد و اضافه کار هفته اول آن 16 ساعت باشد، اما در هفته های دوم و سوم و چهارم بخاطر استفاده از مرخصی استحقاقی ، کمتر از 44 ساعت کار کند ، آیا کارفرما میتواند 16 ساعت اضافه کار هفته اول را بجای هفته های بعد که کمتر از 44 ساعت کار کرد داشته است محاسبه کرده و اضافه کار به کارگر نپردازد؟

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، آن اضافه کار باید حساب شود اما اگر کسری هم در هفته های بعد داشته باشید، باز هم محاسبه می شود. در سیستم همه چیز طبق روال تولید می شود.

محمد
01 خرداد 1401

باسلام. بنده در شرکتی مشغول به کار هستم که علاوه بر 8 ساعت کاری اجبار به4 ساعت اضاف کار هستم یعنی وروود از ساعت 7 صبح تا هفت شب . ولی متاسفانه کارفرما هیچ ناهاری نمیده. میخواستم بدونم حق ناهار امسال چقدره. و چگونه محاسبه میشه و ایا میتونم اداره کار شکایت کنم؟؟ حق ناهار هم نمیده. مچکر

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در مقاله قانون کار تمامی حق و حقوق را نوشته ایم. اگر چیزی نمی دهد، می توانید به اداره کار شکایت کنید.

نازی جعفری
02 خرداد 1401

سلام در قرارداد کاریم ساعت کاری در ماه 192 ساعت ذکر شده در حالیکه ساعت کاری شرکت از شنبه تا چهارشنبه 7/30 الی 3/30 هستش. ماه اردیبهشت 23 ساعت کسری کار خورد بهم و از حقوقم کسر شد. میشه از این نوع قرارداد که مغایرت با ساعات قانون کار دارد و تایم کاری شرکت کم هست و اجبارا از حقوق کم میشه شکایت کرد؟

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دقیقا نمیدانیم که مفاد قرارداد شما چیست اما اگر فکر میکنید که حقتان خورده شده است، به اداره کار مراجعه کنید.

Ovenar
16 خرداد 1401

سلام من در یک شرکت باسکول کار میکنم که شیفت کار به صورت ۲۴ به ۲۴ هست (شبانه روزی)و حقوق سال ۱۴۰۰ هم ۲میلیون بود و من بخاطر حقوق بجای ۲۴ دائما خودم مشغول به کار شدم و جای خواب هم همون جا میخوابم با ماهی ۴میلیون غذا هم با خودم هست میشه بگید برای سال ۱۴۰۱ چقدر حقوق بگیرم درضمن از ۱۴۰۰/۲/۱۵مشغول کار بودم مجموعا یه هفته مرخصی رفتم میشه بگید برای امسال چقدر بگیرم
کارش هم از شبانه روزی هست و از برج ۸تا برج ۱در سال هم در ۲۴ ساعت دو تا سه ساعت خواب دارم میشه راهنمایی کنید چقدر حقوق بگیرم

  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس ساعت کاری که نوشتیم، می توانید حساب کنید. شرایط کاری شما خیلی سخت است. بهتر است که به اداره کار برای مشورت با کارشناس آنجا مراجعه کنید.

قاسم زارع
01 تیر 1401

سلام من در چاپخانه کارم میکنم میخوام بدونم فرمول حساب کار کرد یک روز من چقدره من از ساعت 19تاساعت 1شب کار میکنم به چه نحوه محاسبه میشه از چه ساعت شبکاری حساب میشه

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، همانند فرمول عادی و چیزی که در مطلب نوشته ایم.

شیوا معینی راد
13 تیر 1401

مزد هر ساعت اضافه کاری تو سال 1401 چقدره

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در جدول کامل توضیح داده ایم.

بابائی
15 تیر 1401

سلام ساعت کاری ۴۴ساعت درهفته می باشد.اگر کارگری پنج روز در هفته کار نماید روزی ۹ ساعت می شود ۴۵ ساعت و یک ساعت اضافه کاری می گیرد. حالا زمان صرف ناهار و نماز که روزانه ۴۰ دقیقه می باشد چیست ؟منظور این است که ۴۰ دقیقه بیشتر بایستی روزانه کار نماید . منظور این روزانه هفت ساعت بیست دقیقه بایستی کار نماید خالص یا با استراحت و نماز می شود هفت ساعت و چهل دقیقه

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، نه در همان ساعت کاری است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید