11 مهر 1400

درصد بیمه تامین اجتماعی؛ سهم کارفرما و سهم کارگر،چند چند است؟!

بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌های پرکاربرد در کشور است که کارفرما موظف است، کارگر و کارمند خود را از مزیت‌های این بیمه‌نامه بهره‌مند ‌کند. سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از کارگرها، ارائه خدمات بازنشستگی، بیمه بیکاری و بیمه درمان در سال 1331 تاسیس شد. این سازمان به عنوان یک بیمه‌گر کلی ایجاد شد تا افراد را به صورت اجباری و بیمه خویش فرما تحت پوشش خود قرار دهد. همچنین کارفرما و کارگران با پرداخت درصد بیمه تامین اجتماعی از پوشش‌ها بهره‌مند خواهند شد.
اگر شما هم جزو افرادی (کارفرما و کارگران) هستید که می‌خواهید بدانید چند درصد بیمه را باید پرداخت کنید، با ما همراه باشید. در ادامه توضیحات کاملی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی

افراد برای اینکه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند، باید شرایطی را رعایت کنند تا مشمول طرح بیمه تامین اجتماعی باشند. این شرایط و قوانین به شرح زیر است:

 •  آقایان برای تحت پوشش بیمه باید کارت پایان خدمت داشته باشند.
 • افراد باید حداقل سابقه پرداخت 30 روز حق بیمه داشته باشند.
 • حداکثر سن برای اینکه بتوان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفت، 50 سال است.
 • اگر سن شخصی بیشتر از 55 سال باشد، باید معادل مدت مازاد سنی، سابقه حق بیمه پرداخت کند.
 • اگر شخصی سابقه 10 سال پرداخت حق بیمه و سن بیشر 50 سال داشته باشد، می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار بگیرید.
 • افراد متقاضی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه در سازمان تامین اجتماعی دارند از شرط سنی معاف هستند.
 • توجه کنید که اگر شخصی برای یک بار با سازمان تامین اجتماعی قرارداد بیمه منعقد کرده باشد، می‌تواند تا سه بار این قرارداد اختیاری را بدون شرط سنی مجددا تمدید کند.

وظایف و تعهدات سازمان بیمه تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی متناسب با قوانین و استاندارهای بین المللی کار، عمل می‌کند. بر اساس این قانون، تعهدات سازمان تامین اجتماعی موارد مختلفی است. در ادامه به صورت کوتاه برخی از این تعهدات را توضیح خواهیم داد که به شرح زیر است:

 • حمایت در برابر حوادث، بارداری و بیماری‌ها
 • مستمری بازنشستگی
 • مستمری ازکارافتادگی
 • بیمه بیکاری
 • غرامت دستمزد روزهای بیماری
 • پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی
 • کمک هزینه ازدواج
 • مستمری بازماندگان

بیمه شدگان بیمه تامین اجتماعی می‌توانند برای استعلام وضعیت پرداخت حق بیمه خود در سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کرده و به صورت ماهانه از پرداخت حق بیمه مطلع شوند.

معافیت دو ساله کارفرمایان در طرح وزارت کار

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند سالی است که طرحی با نام کارورزی به منظور افزایش جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق آشنایی بیشتر با محیط کار و تجربه کاری و همچنین افزایش انگیزه به اجرا درآورده است. این طرح علاوه بر داشتن مزیت برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، معافیت بیمه‌ای را برای بنگاه‌های اقتصادی به همراه خواهد داشت. کارفرمایان در صورت جذب کارورز بر اساس این طرح تا دو سال از حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند شد.بنگاه‌های اقتصادی برای دریافت اطلاعات و مزایا به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی  https://karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی

مراحل ثبت نام بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی توسط کارفرما انجام خواهد شد. مسئولیت بیمه کارگران و کارمندان بر عهده کارفرما است. اما بیمه غیر اجباری یا خویش فرما همانطور که از اسم آن مشخص است، توسط فرد بیمه شده انجام می‌شود و به طور کامل اختیاری است.

درصد بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟

نکته مهمی که برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی حائز اهمیت است، به طور حتم میزان درصد بیمه تامین اجتماعی است.
در قسمت‌های قبل به طور کامل درباره بیمه تامین اجتماعی و پوشش‌های آن توضیحاتی دادیم. برای اینکه با میزان درصد بیمه تامین اجتماعی آشنا شوید، با ما همراه باشید.

تامین اجتماعی از محیط‌های کاری و کارکنان آن حمایت می‌کند که هر کدام از افراد موظف به پرداخت درصد بیمه تامین اجتماعی خود خواهند بود.

بیمه تامین اجتماعی با دریافت 30 درصد از حقوق بیمه شده، شرایطی را فراهم می‌کند تا از خدمات و پوشش بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. فرد بیمه شده در قبال پرداخت درصد بیمه تامین اجتماعی می‌تواند بعد از پایان کار، حقوق بازنشستگی دریافت کند.
دفترچه بیمه تامین اجتماعی یکی دیگر از مزیت‌های سازمان تامین اجتماعی است. این دفترچه با پرداخت 30 درصد بیمه تامین اجتماعی در اختیار بیمه شده اصلی و افراد تحت سرپرستی وی قرار می‌گیرند تا از خدمات درمانی با هزینه کم استفاده کنند.
توجه کنید که از 30 درصد بیمه تامین اجتماعی فقط 7 درصد آن را بیمه شده پرداخت می‌کند. پرداخت 23 درصد بیمه تامین اجتماعی بر عهده کارفرما است.

مبلغی که بابت حق بیمه از طرف کارفرما پرداخت می‌شود، جزئی از دستمزد کارگران است که به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز و پس‌انداز می‌شود. به این صورت آن‌ها بتوانند در دوران پیری و بازنشستگی از آن استفاده کنند. در صورتی که کارفرما، کارگر خود را بیمه نکند، باید مبلغ بیمه را به عنوان دستمزد پرداخت کند.

البته باید بدانیم که خود کارفرمایان نیز می‌توانند از مزایای بیمه تامین اجتماعی تحت عنوان خدمت بیمه کارفرما بهره‌مند شوند. راهنمای کامل بیمه کارفرمای را در این مطلب بخوانید.

سوالات متداول درصد بیمه تامین اجتماعی

همیشه برای بیمه شده سوالاتی درباره درصد بیمه تامین اجتماعی وجود دارد که در اینجا چند مورد آن را مطرح خواهیم کرد.

چند در صد بیمه تامین اجتماعی برای خدمات پزشکی است؟

پاسخ: در پاسخ به این سوال می‌توان طبق قانون سازمان بیمه تامین سازمان بیمه تامین اجتماعی گفت که ۹ ٪ بیمه تامین اجتماعی صرف امور بیمه درمان خواهد شد. بیمه شده می‌تواند به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شامل قرارداد تامین اجتماعی مراجعه کرده و خدمات درمانی دریافت کند.

سوال: چند درصد بیمه برای بیکاری است؟

پاسخ: طبق قانون وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، 3 درصد از پرداخت حق بیمه برای امور بیمه بیکاری صرف می‌شود. در صورتی که بیمه شده از کار خود بیکار شود، می‌تواند از این مزیت و پوشش استفاده کند.

سوال: چند در صد به امور بیمه‌ای تعلق دارد؟

پاسخ: با توجه به اینکه 3 درصد و 9 درصد از این بیمه به موارد درمان و بیمه بیکاری تعلق دارد، مابقی حق بیمه به سایر موارد امور بیمه‌ای اختصاص داده می‌شود.

درصد بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد

سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از مشاغل آزاد آن‌ها را در سه دسته مختلف تقسیم می‌کند تا با توجه به نوع شغل و ریسک حق بیمه پرداخت کنند. بله درست است! سازمان تامین اجتماعی برای مشاغل آزاد هم درصد حق بیمه در نظر گرفته که به شرح زیر است:

 1. دسته اول مشاغل آزاد، 12 درصد بیمه را پرداخت می‌کنند. میزان 2 درصد حق بیمه بر عهده دولت است که به طور کلی برای این گروه 14 درصد حق بیمه در نظر گرفته شده است.
 2. دسته دوم مشاغل آزاد، 14 درصد بیمه را پرداخت می‌کنند و میزان 2 درصد حق بیمه بر عهده دولت است. این دسته در مجموع 16 درصد از حق بیمه پرداخت خواهند کرد.
 3. دسته سوم مشاغل آزاد، 18 درصد بیمه را پرداخت می‌کنند و میزان 2 درصد برعهده دولت است. در کل این دسته 20 درصد حق بیمه پرداخت خواهد کرد.

درصد بیمه کارگران ساختمانی

کارگران ساختمانی مانند مشاغل آزاد برای پرداخت حق بیمه به سه دسته تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

 1. دسته اول، کارگرانی که1 درصد حق بیمه پرداخت می‌کنند و 20 درصد از باقی حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند. در مجموع شامل پرداخت 21 درصد حق بیمه خواهند بود.
 2. دسته دوم، کارگرانی که 2 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند و 20 درصد حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند. در این دسته به طور کل 22 درصد حق بیمه پرداخت می‌شود.
 3. دسته سوم، کارگرانی که 3 درصد بیمه را پرداخت می‌کنند و 20 درصد مابقی را دولت پرداخت می‌کنند.در مجموع 23 درصد حق بیمه در این دسته در نظر گرفته شده است.

درصد بیمه تامین اجتماعی مشاغل دیگر

مشاغل آزاد ( مانند قالبافان، رنندگان، هنرمندان و …) هرکدام به صورت جداگانه حق بیمه پرداخت می‌کنند. درصدی از حق بیمه بر عهده دولت است. این درصد حق بیمه به شرح زیر است:

 • هنرمندان و نویسندگان 8 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند. 10 درصد از این بیمه بر عهده دولت است.
 • رانندگان درون شهری 13.5 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند.  13.5 درصد بیمه بر عهده دولت است.
 • قالیبافان میزان 7 درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند. 20 درصد بیمه بر عهده دولت است.

بیمه تامین اجتماعی از پرطرفدارترین انواع بیمه است که خدمات زیادی به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد. اکنون که از درصد بیمه تامین اجتماعی مطلع شدید، خوب است بدانید داشتن بیمه برای آینده و امنیت فکری هر فردی نیاز است. حتی خانم‌های خانه‌دار هم می‌توانند از مزایای این بیمه بهره‌مند شوند. این بیمه یک بیمه نسبتا جامع است که علاوه بر حقوق بازنشستگی، خدمات پزشکی را برای شما ارزان‌تر می‌کند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید