05 مهر 1400

عیدی کارگران؛ کامل‌ترین راهنمای محاسبه و نرخ عیدی 1400

هنگامی که کارفرما یک به یک نیروهای خود را استخدام می‌کند، می‌بایست طبق قانون وزارت کار، حقوق و سنوات آن‌ها را تعیین کند. محاسبه عیدی کارگران، نیز یکی از وظایف کارفرمایان به شمار می‌رود. عیدی کارگران، از روز اول فعالیت تا عید همان سال محاسبه می‌شود. در واقع، کارفرما باید حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر 3 برابر پایه حقوق، عیدی سالانه برای کارمندانش درنظر بگیرد. اگر شما هم کارمندید و می‌خواهید بدانید چقدر عیدی می‌گیرید؛ کارفرما هستید و می‌خواهید بدانید عیدی کارمندانتون چقدر خواهد بود تا برنامه‌ریزی مالی کنید، پس این راهنمای کامل محاسبه عیدی کارگران را از دست ندهید!

یافتن کارکنان عالی که با تیم سازگار هستند، همیشه آسان نیست. استخدام افراد اشتباه نیز می‌تواند هزینه بر و هم بی‌نتیجه باشد. با این حال، وقتی کارمند مناسب را در نقش مناسب پیدا کردید، آنها می‌توانند کل بخش را تغییر دهند. زیرا تأثیر مثبت بر بازده کار و دیگران ایجاد می‌کنند.
یک کارمند سخت کوش، کسی است که مایل به یادگیری است و همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای رشد در شرکت است. آنها به این موقعیت بسنده نمی‌کنند و می‌خواهند، بهترین باشند و در بین همکاران خود پیش قدم شوند.
کارمندانی که مشتاق کار و حصول اهداف خود هستند، همیشه منتظرند هرچه زودتر صبح شده و به سرکار بروند. آنها فردی هستند که از کار خود لذت می‌برند و طبیعتاً بدون توجه به وظیفه‌ای که برایشان درنظر گرفته شده است، بهترین تلاش را خواهند کرد.
در مقابل شرکت یا سازمان نیز باید کارمندان را از دریافت حقوق سر موقع، عیدی، سنوات و دیگر پاداش‌ها مطمئن سازد. تا انگیزه‌ی کارمندان از پیش بیشتر شده و هر روز افتخار آفرینی کنند. به این علت و به درخواست بسیاری از کارکنان، در این مقاله عیدی سال 1400 و چگونگی محاسبه‌ی آن‌ را برای شما شرح می‌دهیم.

عیدی سال 1400

برخی از کارفرمایان قانون‌مند، به اندازه‌ی میزان عیدی که وزارت کار، برای سال 1400 تعیین کرده است، مبلغ عیدی را به کارمندان می‌پردازند. اما برخی از کارفرمایان نیز بیشتر از حد تعیین شده عیدی پرداخت می‌کنند. البته این موضوع بستگی به مسائل مالی هر سازمان دارد.

محاسبه عیدی کارگران در سال ۱۴۰۰

همانطور که بین کارمند عادی با رزومه کم و کارمند خوب، با رزومه عالی تفاوت‌های زیادی وجود دارد؛ میزان دریافت عیدی آ‌نها نیز متفاوت خواهد بود. میزان عیدی کارگران یا کارمندان و بازنشستگان با هم متفاوت است. در این بخش نحوه‌ی محاسبه عیدی کارگران در سال 1400 را برایتان شرح می‌دهیم. می‌توانید به راحتی عیدی امسالتان را پیشاپیش محاسبه کنید.

عیدی کارگران سال 1400

طبق قانون وزات کار، میزان عیدی پایه برای کارگران برابر با 1.500.000 تومان است که روی این قیمت، مبالغ دیگری نیز اضافه خواهند شد. برای درک بهتر عیدی کارمندان جدول زیر را برای شما طراحی کرده‌ایم:

حداکثر عیدی کارگران حداقل عیدی کارگران عیدی کارمندان دولت
5.731.200 تومان .3.820.800 تومان  1.500.000 تومان

عیدی و پاداش کارگران پاره وقت

براساس قوانین مندرج در سازمان وزارت کار، عیدی کارگرانی که به صورت پاره‌وقت کار می‌کنند، براساس ساعات کاری حضور آن‌ها محاسبه خواهد شد.

برای مثال: کارگری که به صورت فصلی یا روز مزد فعالیت دارد، براساس ساعات کاری وزارت کار، یک سوم از ساعات اداری را به مشغول کار بوده است. پس عیدی او در واقع 66% حقوق پایه دریافتی خودش است.

آن دسته از کارگرانی که به صورت پاره وقت، در مراکز سازمانی و شرکتی کار می‌کنند، براساس حقوقی که در سه ماه آخر دریافت کرده‌اند، عیدیشان محاسبه می‌شود.

می‌بایست برای محاسبه‌ عیدی کارگران پاره وقت، دو برابر حقوق پایه را در تعداد ماه‌هایی که کار کرده‌اند ضرب و بر دوازده ماه سال تقسیم کنیم.

عیدی سال 1400 بازنشستگان کشوری

با نزدیک شدن سال نو، دغدغه‌های بازنشستگان عزیز افزایش پیدا می‌کند؛ ولی پول جیبشان خیر! به همین علت، منتظر عیدی هستند. براساس قانون وزارت کار عیدی امسال (سال 1400) بازنشسته‌های کشوری، مثل عیدی کارکنان دولت یعنی به صورت پایه برابر با یک میلیون و پانصد هزار تومان است.

زمان پرداخت این عیدی‌ها نیز در سال 1400 براساس حروف الفبای نام خانوادگی صورت می‌پذیرد.

عیدی سال 1400 بازنشستگان تامین اجتماعی

در رابطه با بازنشستگان بیمه تامین اجتماعی نیز باید گفت: براساس قانون و ضوابط مالی، عیدی آن‌ها برابر یک میلیون و 500 هزار تومان است؛ اما در سال 1400 این عیدی دستخوش تغییراتی شده و به نظر می‌رسد 15 درصد افزایش داشته است. میزان دقیق و صحیح این افزایش قیمت در نیمه دوم سال تعیین می‌گردد.

مطلب پیشنهادی: بیمه تامین اجتماعی چیست؟ انواع، پوشش‌ها و خدمات

محاسبه عیدی 1400

هرچه به سال جدید نزدیک‌تر می‌شویم، کارفرما وظیفه دارد عیدی کارمندان خود را پرداخت نماید، میزان عیدی که در سال 1400 درنظر گرفته شده است، دوبرابر حقوق پایه و حداکثر سه برابر آن است.

برای این‌که کارفرما بتواند به خوبی تشخیص دهد که میزان مبلغ عیدی 2 برابر یا 3 برابر باشد، می‌تواند از یک فرمول استفاده کند:

  1. حداقل میزان عیدی، برابر با حقوق و دستمزد او در مدت ۶۰ روز است.
  2. حداکثر میزان عیدی، برابر با دستمزد دریافتی او در مدت ۹۰ روز است.

فرمول محاسبه عیدی سال 1400 به صورت زیر است :

حداقل عیدی سال 1400= ۶۰ * حداقل دستمزد روزانه

سقف عیدی سال 1400 = 90 * حداقل دستمزد روزانه

بر اساس این فرمول  عیدی کارمندان در سال 1400برابر است با:

حداقل عیدی 3.820.800 تومان

سقف عیدی سال 1400 برابر با 5.731.200 تومان

محاسبه عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

برای محاسبه عیدی این افراد نیز از فرمول بالا استفاده می‌شود.

بنابراین موضوع میزان عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارگرانی که کمتر از یک سال کار کرده باشند، با در نظر گرفتن دستمزد روزانه به مبلغ 63.680 تومان، مطابق جدول زیر می‌باشد:

طول زمان کار       میزان عیدی
یک ماه کارکرد 323 هزار و 624 تومان
دو ماه کارکرد 647 هزار و 248 تومان
سه ماه کارکرد 970 هزار و 872 تومان
چهار ماه کارکرد 1میلیون و 294 هزار و 496 تومان
پنج ماه کارکرد 1 میلیون و 618 هزار و 121 تومان
شش ماه کارکرد 1 میلیون و 941 هزار و 745 تومان
هفت ماه کارکرد 2 میلیون و254 هزار و 930 تومان
هشت ماه کارکرد 2 میلیون و 568 هزار و 114 تومان
نه ماه کارکرد 2 میلیون و 881 هزار و 299 تومان
ده ماه کارکرد 3 میلیون و 194 هزار و 484 تومان
یازده ماه کارکرد 3 میلیون و 507 هزار و 669 تومان

 

عیدی کارگران ، طبق قانون نباید کمتر از حداقل حقوق دریافتی آن‌ها باشد. در واقع این عیدی به میزان دو برابر حداقل حقوق یک کارگر، کارمند و یا بازنشسته است. البته با توجه به وضعیت مالی و سودآوری شرکت و بنابر صلاح‌دید کارفرما می‌تواند بیشتر باشد. به هر حال امید است که این عیدی هرچند بزرگ یا کوچک بتواند گرهی از قالی پر گره زندگی اقتصادی کارگران و حقوق‌بگیران باز کند. بیمه دات کام  در این مقاله سعی به ارائه کلیات عیدی کارگران، نحوه محاسبه آن و مبلغ پایه عیدی در سال 1400 برای حقوق‌بگیران تمام وقت، پاره وقت و بازنشستگان داشت. در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوالی می‌توانید با شعب بیمه تامین اجتماعی در سراسر ایران ارتباط حاصل نموده و مبلغ عیدی خود را با توجه به شرایط مربوط به شغل و شرکت‌تان جویا شوید!

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی کانادا: سفری ایمن و لذت بخش به کشور زمستان‌های سرد

راهنمای کامل پوشش‌ها و شرایط بیمه مسافرتی کانادا را قبل از اخذ ویزای شنگن در این مقاله بخوانید.

28 مهر 1400 / بیمه عمر / مجله بیمه

بیمه بازنشستگی سامان: همراه دوران بازنشستگی عالی شما

بیمه بازنشستگی سامان همراه شما تا دوران کهنسالی

28 مهر 1400 / بیمه مسافرتی / مجله بیمه

بیمه مسافرتی ترکیه؛ با کمتر از یک یورو سفری خاطره‌انگیز و ایمن داشته باشید.

نکات طلایی بیمه مسافرتی ترکیه که باید قبل از سفر بدانید

27 مهر 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

مقایسه بیمه های تکمیلی: هر‌ آنچه باید برای انتخاب بهترین بیمه درمانی بدانید

مقایسه انواع بیمه‌های تکمیلی و انتخاب بهترین گزینه بیم درمان تکمیلی

27 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

26 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

راهنمای کامل بیمه اتباع خارجی را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید