24 فروردین 1402

قوانین بیمه بیکاری+ لیست تبصره های بیمه بیکاری 1402

برای بهره بردن از بیمه بیکاری، فرد باید شرایط آن را داشته باشد. این شرایط بر اساس قوانینی تعیین می‌شوند که به آن‌ها قوانین بیمه بیکاری می‌گویند. قوانینی که سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده است. در خصوص این نوع بیمه، به طور کامل در مقاله بیمه بیکاری چیست توضیح داده‌ایم. در این مقاله قوانین بیمه بیکاری را برای شما شرح می‌دهیم. این قوانین در ۱۴ ماده و ۲۱ تبصره است که در سال ۱۳۶۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده‌اند. برای مطالعه و آشنایی کامل با قانون جدید بیمه بیکاری در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

معرفی کامل قوانین بیمه بیکاری

معمولا افراد در رابطه با بیمه بیکاری سوالات زیادی مانند؛ آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ قانون بیمه بیکاری چیست؟ بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق میگیرد؟ افزایش حقوق بیمه بیکاری چگونه محاسبه می‌شود؟ مدت بیمه بیکاری را چگونه تعیین می‌کنند؟ بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟ فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است؟ و بسیاری سوالات دیگر دارند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به خواندن ادامه دهید. قوانین بیمه بیکاری، شامل چند ماده و تبصره است که در دامه به شرح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

ماده 1

تمام افرادی که تابع  قوانین کار و کار کشاورزی و همچنین مشمول قوانین تأمین اجتماعی هستند، مشمول قوانین بیمه بیکاری خواهند شد.

تبصره – گروه‌هایی مانند: بازنشستگان، ازکارافتادگان، صاحبان حِرف و مشاغل آزاد، بیمه‌شدگان اختیاری و اتباع خارجی مشمول این قانون نمی‌شوند.

ماده 2

فردی که بدون میل و اراده خود، کارش را از دست داده است، بیکار به حساب می‌آید.

تبصره 1 – افرادی که به دلیل تغییرات به وجود آمده در ساختار اقتصادی و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورای عالی به صورت موقف بیکار شده‌اند، بیکار به حساب نخواهند آمد. به‌عبارتی ‌دیگر، مشمول این قانون نخواهند شد.

تبصره 2 – اشخاصی که به دلیل بلایایی طبیعی مانند سیل، زلزله و دیگر حوادثی مانند جنگ بیکار می‌شوند، با معرفی واحد کار و امور اجتماعی، می‌توانند از این مزایای قانون استفاده کنند.

ماده 3

بیمه بیکاری، یکی از خدمات حمایتی سازمان تأمین اجتماعی به حساب می‌آید. از این رو، این بیمه به افرادی که حق بیمه مقرر خود را پرداخت می‌کردند، تعلق خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی : بیمه تامین اجتماعی و تمام مزایای آن

ماده 4

بیمه‌شده باید معرفی‌نامه کتبی از واحد کار و امور اجتماعی محل خود، داشته باشد تا از مزایای این بیمه، بهره‌مند شود.

تبصره – بیمه‌شدگان بیکار، کلیه حقوق، مزایا و خسارت‌های تعریف شده در این قانون را دریافت خواهند کرد.

ماده 5

پرداخت حق بیمه بیکاری بر عهده کارفرما است. این حق بیمه جزو همان 23% حق بیمه‌ای که از طرف کارفرما پرداخت می‌شود. میزان حق بیمه بیکاری 3% است.

تبصره – مواردی از جمله ،مزد بیمه‌شده و چگونگی تعیین حق بیمه بیکاری، چگونگی دریافت آن، مشخص کردن تکلیف بیمه‌شده و کارفرما و همچنین مراحل و چگونگی رسیدگی به اعتراض، تخلف در قوانین بیمه بیکاری تأمین اجتماعی، مشخص شده است.

ماده 6

بیمه‌شدگان باید شرایط زیر را به منظور دریافت بیمه بیکاری داشته باشند:

 • شخص متقاضی قبل از اعلام کردن خود به عنوان بیکار، باید حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. (البته به جز تبصره 2 ماده 2)
 • فرد متقاضی حداکثر باید تا 30 روز بیکاری و همچنین آمادگی خود را برای پذیرش شغل تخصصی و متناسب اعلام کند. در صورت داشتن عذر موجه بعد از 30 روز و با تائید هیئت حل اختلاف تا 3 ماه امکان‌پذیر خواهد بود.
 •  متقاضی باید در دوره‌های آموزشی و سوادآموزی شرکت کند و هر دو ماه یک‌بار، گواهی لازم را به شعب تأمین اجتماعی ارائه دهد.
قوانین بیمه بیکاری

تمام قوانینی که منجر به دریافت بیمه بیکاری می‌شود.

تبصره 1 – در صورتی که کارگر بیکار در مکانی با حقوق کمتر از حق بیمه بیکاری مشغول به کار شود، مابه‌التفاوت دریافتی بیمه‌شده از حساب صندوق بیمه بیکاری به او پرداخت می‌شود.

تبصره 2 – مدت زمانی که فرد از بیمه بیکاری استفاده می‌کند، جزو سوابق بیمه‌ای به حساب خواهد آمد.

ماده 7

مدت پرداخت بیمه بیکاری به صورت زیر است:

از زمان شروع برخورداری از بیمه بیکاری، جمع مدت پرداخت مقرری از جمله شرکت در دوره‌های آزمایشی یا دائمی برای افراد مجرد حداکثر 36 ماه و برای افراد متأهل حداکثر 50 ماه و بر اساس شرایط زیر است:

 • 6 تا 24 ماه، برای مجردین 6 ماه و برای متأهلین یا متکفلین 12 ماه
 • 25 تا 120 ماه، برای مجردین 12 ماه و برای متأهلین یا متکفلین 18 ماه
 • 121 تا 180 ماه، برای مجردین 18 ماه و برای متأهلین یا متکفلین 26 ماه
 • 181 تا 240 ماه، برای مجردین 26 ماه و برای متأهلین یا متکفلین 36 ماه
 • 241 ماه به بالا، برای مجردین 36 ماه و برای متأهلین یا متکفلین 50 ماه

تبصره –افراد بیش از 55 سال سن تا زمان سن بازنشستگی مشمول قانون بیکاری خواهند بود.

میزان مقرری دریافتی بیمه بیکاری

احتمالا می‌پرسید افزایش حقوق بیمه بیکاری از چه ماهی اعمال میشود؟ آیا حقوق بیمه بیکاری در سال جدید افزایش می یابد؟ یا حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲ چقدر است؟ به همین دلیل بهتر است بدانید که مقدار مقرری دریافتی بیمه بیکاری به شرح زیر است:

 • مقرری دریافتی روزانه برای شخص بیکار برابر با 55% میانگین مزد، حقوق یا کارمزد دریافتی او خواهد بود. به میزان مقرری برای افراد متأهل یا متکفل، حداکثر تا 4 نفر و به ازای هر نفر، برابر با 10% حداقل دستمزد اضافه خواهد شد. میزان مقرری بیمه بیکاری، بین حداقل دستمزد و 80% متوسط مزد یا حقوق است. (در حقیقت نباید از این مقادیر کمتر یا بیشتر باشد.)
 • مقرری از روز اول قابل محاسبه و پرداخت است.

تبصره 1 – متوسط مزد یا حقوق روزانه، به این صورت محاسبه می‌شود: جمع کل دریافتی بیمه‌شده (مأخذ دریافتی حق بیمه در آخرین 90 روز قبل از بیکار شدن) تقسیم بر روزهای کار. برای بیمه‌شدگان کارمزدی، شامل جمع کل دریافتی بیمه‌شده (مأخذ دریافتی حق بیمه در آخرین 90 روز قبل از بیکار شدن) تقسیم بر 90. اگر بیمه‌شده کارمزدی در مدت سه ماه مشخص از مبلغ دستمزدی خود استفاده کرده باشد، متوسط مزدی که بر مبنای محاسبه غرامت دستمزد محاسبه شده است، به عنوان دستمزد روزهای بیکاری در نظر گرفته خواهد شد.

تبصره 2 – همسر (زن و شوهر)، فرزندان دختر (تا زمانی که ازدواج نکرده و شغلی ندارند.)، فرزندانی زیر 18 سال (یا محصل و دانشجو یا طبق نظر پزشک ازکارافتاده)، پدر و مادر با سن بالای 60 برای پدر (یا اینکه ازکارافتاده باشند. البته باید پزشک معتمد تأمین اجتماعی این مساله را تائید کند. همچنین اینکه معاششان توسط بیمه، تأمین می‌شود.)، خواهر و برادر تحت تکفل (در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان اناث و ذکور، نوشته شده در بندهای (2) و (3) این تبصره.) افراد تحت پوشش این ماده هستند.

تبصره 3 – دریافت بیمه بیکاری، ارتباطی با مستمری جزئی بیمه ندارد و مانع قطع شدن آن نخواهد شد.

تبصره 4 – در صورتی که هر دو زوج بیکار شوند، فقط یکی از آن‌ها می‌تواند به ازای تعداد فرزندان از بیمه بیکاری استفاده کند.

پنجمین تبصره – بیمه‌شدگان بیکار و افراد تحت تکفل آن‌ها می‌توانند از خدمات درمانی بندهای الف و ب ماده 3 استفاده کنند.

تبصره 6 – بیمه بیکاری معاف از مالیات است.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد قوانین کار به اینجا مراجعه نمایید.

ماده 8 قانون بیمه بیکاری

در شرایط زیر، بیمه بیکاری قطع خواهد شد:

 • اشتغال به کار مجدد بیمه‌شده
 • شرکت نکردن بدون عذر موجه در دوره‌های کارآموزی یا سوادآموزی
 • قبول نکردن شغل پیشنهادی تخصصی یا مرتبط به حرفه او
 • در صورت استفاده از مستمری بازنشستگی یا ازکارافتادگی
 • اعاده گشتن بیمه‌شده از انحا با دریافت مزد روزهای بلاتکلیفی به کار مربوطه

تبصره 1 – در صورتی که اثبات شود که بیمه‌گزار به میل و خواست خود بیکار است، وی موظف به بازگرداندن مستمری دریافتی در دوران بیمه بیکاری خواهد بود.

تبصره 2 – در صورتی که بیمه‌شده در جایی به کار مشغول شود و از بیمه بیکاری هم استفاده کند، از زمان تاریخ اشتغال باید مبلغ‌های دریافتی را بازگرداند.

سومین تبصره – در صورتی که کمک هزینه حین کارآموزی دریافت کند، بیمه بیکاری او تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

ماده 9

کارفرمایان باید محل‌های خالی از شغل را با هماهنگی شورای اسلامی و نمایندگان کارگران به مراکز خدمات اشتغال معرفی کنند.

تبصره 1 – دولت باید هر سال بودجه مشخصی را برای طرح‌های اشتغال‌زایی برای اشتغال به کار بیکاران در نظر بگیرد. تعیین این بودجه باید از طریق سیستم بانکی، منابع اعتباری سازمان تأمین اجتماعی و اعتبارات قرض‌الحسنه باشد. یا اینکه از طریق شرکت‌های تعاونی یا خصوصی و تحت نظر وزارت کار و امور اجتماعی پیاده‌سازی و اجرا کند.

تبصره 2 – در اخذ پروانه‌های کسب‌وکار و دریافت موافقت‌نامه‌های اصولی و تأسیس واحدهای اقتصادی، بیکاران مشمول قوانین بیمه بیکاری در اولویت قرار خواهند گرفت.

تبصره 3 – آموزش مهارت‌های مورد نیاز برای افزایش توانایی‌های بیکاران، تحت پوشش بیمه بیکاری بند ج ماده 7 باید توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای وزارت کار و امور اجتماعی فراهم شود. هزینه‌های مربوط از محل اعتبارات حساب صندوق بیمه بیکاری و بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی سازمان‌های آموزش فنی و حرفه‌ای و تأمین اجتماعی و تائید وزارت کار و امور اجتماعی و بهداشت، پرداخت می‌شود.

تبصره 4 – تشکیل کلاس برای مشمولان بی‌سواد، وظیفه نهضت سوادآموزی با همکاری کارفرمایان و وزارتخانه‌های ذیربط است.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص استفاده از بیمه بیکاری می‌توانید مقاله بیمه دات کام با عنوان شرایط استفاده از بیمه بیکاری را مطالعه نمایید.

ماده 10

حساب‌های درآمد بیمه بیکاری و پرداخت آن باید جداگانه باشد و هر سال گزارش عملکرد مالی آن به وزیر بهداشت و وزیر کار اعلام شود.

ماده 11

مجری این قوانین بیمه بیکاری، وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی است.

ماده 12

هزینه‌های مرتبط باید فقط از محل درآمدها توسط سازمان تأمین اجتماعی تأمین شود. در صورتی که هزینه‌های اداری و پرسنلی از 10% میزان مقرری پرداختی به بیمه‌شدگان بیشتر نشود، می‌توان این هزینه‌ها را تعیین و تخصیص داده خواهند شد.

قوانین بیمه بیکاری

قوانین بیمه بیکاری و تمام شرایط آن

ماده 13

زمان اجرای این قانون از پایان زمان آزمایشی قانون بیمه بیکاری (06/05/1359) لازم‌الاجرا است.

ماده 14

آیین‌نامه اجرایی در مدت یک ماه توسط وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی تعیین و به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

قوانین بیمه بیکاری در 14 ماده و 21 تبصره در تاریخ 10/07/1369 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که ما در این مطلب به شرح آن‌ها پرداختیم. اگر همچنان در این مورد ابهام یا سوالی دارید، می‌توانید سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است؟

اگر سابقه کاری فرد از 121 تا 180 ماه باشد و همچنین متاهل نیز باشد 26 ماه بیمه بیکاری به وی تعلق می گیرد. هر مقدار که از بیمه فرد استفاده کند به همان میزان از این 26 ماه کسر می شود.

ضمن اینکه سابقه های مثل سربازی، شغل های آزاد برای مشخص نمودن چنین مدتی مقرری به حساب نمی آید.

برای استفاده از بیمه بیکاری ملاک تعداد دفعه نیست و طول مدت مهم می باشد.

حقوق بیمه بیکاری در سال 1402

میزان حقوق بیکاری در سالهای مختلف دچار افت و خیزهایی هرچند جزیی می شود؛ در سال 1402 این عدد برابر با ۵۵% متوسط حقوق سه ماه اخیرتان است و حداکثر، ۸۰% از متوسط حقوقتان به شما پرداخت می‌شود. از همان اولین روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد، مقرری قابل پرداخت است.

باید بدانید که از دیگر عواملی که بر افزایش این کمک هزینه ماهیانه موثر است می‌توان به حقوق سه ماه آخر و تعداد افرادی که تحت تکفل شما قرار دارند، اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید تا چهار نفر را تحت تکفل داشته باشید که به‌ازای هر نفر ۱۰ درصد به دریافتی‌تان افزوده می‌شود. البته سقف مبلغ پرداختی به شما همان ۸۰% متوسط حقوق خواهد بود.

به عنوان مثال، فردی که حقوق دریافتی او معادل حداقل حقوق وزارت کار است، در سال 1402 به ازای هر ساعت کار 176 هزار تومان دریافت خواهد کرد. در صورتی که این فرد برای استفاده از بیمه بیکاری اقدام کند، حداقل به ازای هر ساعت کار مقرر، 55% این مبلغ یعنی 97 هزار تومان به او تعلق می‌گیرد. حداکثر حقوق بیکاری چنین فردی هم می‌تواند معادل 80 درصد حقوق دریافتی یعنی 140 هزار تومان به ازای هر ساعت کار در نظر گرفته شود.

 • + ماده یک قانون بیکاری چیست؟
 • + ماده چهار قانون بیکاری چیست؟
 • + ماده ۸ قانون بیمه بیکاری چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سحر
03 مهر 1402

سلام ببخشید من خانم مطلقه هستم و میخاستم از بیمه بیکاری استفاده کنم دو فرزند دختر دارم میخاستم ببینم با این شرایط که حضانت دختران با من هست ایا بیمه بیکاری من مجردی حساب می‌شود یا متاهلی ؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بیمه بیکاری برای شما متاهلی محسوب می شود.

person
مهدی
01 مهر 1402

سلام خسته نباشید.ببخشید من جایی به مدت کمتر از یک سال مشغول به کار بودم که در اثر اتش سوزی ناگهانی دچار اسیب زیادی شد که باعث بیکاری غیر ارادی پرسنلش شده، حالا می خواستم بپرسم ایا این شامل تبصره دو ماده دو یا همون بیکاری در اثر حوادث غیر مترقبه میشه و میتونم تو سامانه علت بیکاریمو حوادث غیر مترقبه ثبت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید درخواست بدهید ولی قبل آن با ریس اداره کار صحبت کنید و موضوع را مطرح کنید تا آنها در هنگام بررسی در جریان باشند.

person
کارگر
01 مهر 1402

با سلام، می خواستم بدونم کسی که الان داره از بیمه بیکاری که ۲۶ ماه هست استفاده می کنه و یه پرونده باز برای افزایش سابقه از کارفرمای قبلیش داره و در صورت موافقت سوابقش در مجموع از ۱۶۸ ماه به ۱۸۲ ماه میرسه، میتونه تا تموم نشدن این دوره بیمه بیکاری اونو به ۳۶ ماه افزایش بده یا نه؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بله شما تا زمانی که بیمه بیکاری دریافت میکنید اگر سابقه شما افزایش پیدا کند و در مدت دریافت بیمه بیکاری شما هم تاثیر گذار باشد شعبه مدت بیمه بیکاری شما را افزایش میدهد.

person
حااامی
29 شهریور 1402

سلام ببخشید بنده از کارگاه اخراج شدم و کارفرما سرلجبازی حاظر نیست نامه تایید اخراج منو بده حالا چیکار باید انجام بدم

  person
  نویسنده بیمه
  29 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که مدارکی دال بر اثبات این موضوع دارید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و موضوع را مطرح نمایید تا شما را راهنمایی نمایند.

person
رضا
28 شهریور 1402

سلام من در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ بیکار شدم و تمام اقدامات بیمه بیکاری رو انجام دادم و با بیمه بیکاری من موافقت شد الان شغلی به من پیشنهاد شده خواستم بدونم اگر انصراف از بیمه بیکاری بزنم تا شرکت جدید حق بیمه پرداخت کنه اگر مثلا بعد از گذشت ۲ ماه این شرکت با من قطع همکاری کرد دوباره میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم و شرایطش چجوریه

  person
  نویسنده بیمه
  29 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر بعد از دو ماه نمیتوانید مجددا درخواست بیمه بیکاری بدهید.

person
حامد
26 شهریور 1402

سلام بنده از شرکت که اخراج شدم 18 ماه بیمه به من تعلق گرفت و بهد از دریافت 9 ماه پروانه کسب گرفتم و بیمه قطع گردید الان بعد از گذشت حدود 2سال دوباره پروانه ام راباطل کردم میخواستم بدونم ایا میتوانم ادامه بیمه بیکاری را دریافت کنم یانه ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر برای دریافت بیمه بیکاری باید از کارفرما نامه عدم نیاز داشته باشید.

   person
   حامد
   26 شهریور 1402

   من تمام نامه ها و قرارداد های قبلی که اقدام کردم رو دارم فقط میخواستم بدونم که بیمه قطع شده ایا میشه دوباره پیگیری بر
   ای گرفتن ادامه بیمه کرد یا نه

    person
    نویسنده بیمه
    27 شهریور 1402

    سلام دوست عزیز
    برای پیگیری بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه نمایید.

     person
     مصطفی علیوند
     31 شهریور 1402

     سلام بیمه بیکاری من بعد از ۷ ماه قطع شده به دلیل اینکه ثبت شرکتی داشتیم ولی بدون فعالیت هیچ فعالیتی نداشتیم .بیمه بیکاری استعلام کرده مدارک هم بردم میگن فعلا رفته کمسیون بنظرتون چی میشه بعد از کمسیون

     person
     نویسنده بیمه
     01 مهر 1402

     سلام دوست عزیز
     در صورت ثبت شرکت بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگرد. در این مورد اطلاعی نداریم باید صبر کنید تا کمیسیون موضوع را بررسی نماید و به شما اطلاع دهد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید