25 آذر 1401

سرانه درمان چیست+ مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی1400

وقتی اولین برای خرید خدمات بیمه‌ای اقدام می‌کنید از متصدی باجه مشتریان واژه‌های ناآشنایی می‌شنوید. ندانستن معنی این واژه‌ها گاهی دردسرساز می‌شود. سرانه درمان، یکی از این اصطلاحات تخصصی است. اگر از خدمات بیمه‌های پایه مثل تامین اجتماعی و بیمه سلامت استفاده می‌کنید حتما این واژه را زیاد شنیده‌اید. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

سرانه درمان چیست؟

این سرانه درمان، مبلغی است که در ازای دریافت خدمات و پوشش بیمه، باید توسط بیمه‌گزار به صورت سالانه، پرداخت شود. این اصطلاح با نام «حق سرانه بیمه» هم معروف است و بر مبنای خدماتی که به مشمولین ارائه می‌شود، برای هر فرد به صورت ماهانه تعیین می‌گردد. مبلغ حق سرانه بیمه، در صندوق‌های بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی متفاوت است.

تفاوت سرانه درمان با فرانشیز

بعضی از بیمه‌گزاران معمولا آگاهی کاملی در خصوص تفاوت اصطلاحات سرانه درمان و فرانشیز ندارند. حتی گاهی این دو اصطلاح را به جای هم استفاده می‌کنند. فرانشیز در قراردادهای بیمه بخشی از هزینه است که بیمه‌گزار به موسسات طرف قرارداد در ازای دریافت خدمات درمانی می‌پردازد. مبلغ فرانشیز بیمه  معمولا درصدی از هزینه‌های درمانی است که شرکت بیمه تعهدی برای پرداخت آن ندارد. در حالیکه سرانه در ازای دریافت خدمات بیمه مستقیما به صندوق‌های بیمه سلامت و تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

سرانه درمان تامین اجتماعی سال 1401 برای مشاغل آزاد

در انتهای سال 1401 این تصمیم گرفته شد که حقوق کارگران و کارمندان بخش خصوصی 57 درصد افزایش پیدا کند؛ بر این اساس حق بیمه تامین اجتماعی در سال 1401 نیز با افزایش 57 درصدی همراه شد. در ابلاغیه جدید اشاره‌ای به حق درمان تامین اجتماعی برای سال 1401 نشد، درنتیجه حق درمان همان سرانه درمان ۱۴۰۱ باقیمانده که برابر 71600 تومان است. اما دلیل پرداخت این سرانه چیست؟ این مبلغ همان‌طور که از اسمش پیدا است برای پوشش خدمات درمانی فرد بیمه شده دریافت می‌شود.

سرانه درمان توسط چه مرجعی تعیین می‌شود؟

مبلغ ماهانه سرانه هر ساله از طریق مصوبه هیات وزیران تعیین و ابلاغ می‌گردد.

سرانه درمان در بیمه سلامت

در بیمه سلامت پنج صندوق بیمه‌ای تعریف شده است. هر صندوق هم بنا به شرایط و ضوابط حق سرانه بیمه متفاوتی دارد.

سرانه درمان بیمه سلامت در صندوق کارکنان دولت 1400

صندوق کارکنان دولت شامل سه بخش: شاغلین، بازنشستگان و موظفین می‌شود. بطور کلی حق سرانه صندوق کارکنان دولت بر مبنای نسبت افراد با فرد بیمه شده تعیین می‌گردد. مثلا فرد شاغل با عنوان تبعی (1)، تبعی (2) همسر و فرزندان، تبعی (3) پدر و مادر مشخص می‌شود.

سرانه تبعی (1)

حق سرانه بیمه برای شاغلین و شاغلینِ خودکفا، 2 درصد از حقوق و مزایای مستمر آنها تعیین گردید. سرانه برای بازنشستگان و موظفین (خودکفا) یک و هفت دهم درصد حقوق و مزایای آنها تصویب شد.

سرانه تبعی (2)

حق بیمه سرانه برای همسر و فرزندان فرد شاغل معادل 71 هزار و ششصد تومان تعیین شد.

سرانه تبعی (3)

حق سرانه تبعی(3) شامل پدر، مادر، فرزند‌خوانده، عروس و داماد می‌شود، معادل 87 هزار و پانصد تومان تعیین شد.

سرانه درمان

سرانه بیمه سلامت و مشاغل آزاد

سرانه بیمه سلامت سایر صندوق‌ها

مبلغ سرانه بیمه سلامت برای سایر صندوق‌ها معادل 71 هزار و ششصد تومان تعیین شد. یعنی هر فرد بصورت سالانه باید 800 و پنجاه و نه هزار دویست تومان بپردازد. صد در صد این مبلغ برای بیماران خاص و کسانی که در دهک‌های پایین قرار دارند توسط دولت تامین می‌شود.

مبلغ سرانه درمان بیمه مشاغل آزاد در سال 1400

سرانه بیمه‌گزاران صاحبان حرف و مشاغل آزاد به ازای هر فرد 71 هزار و 600 تومان تعیین شد.

برای کسب اطلاعات در مورد بیمه شغل‌های آزاد می‌توانید مقاله مجله بیمه دات کام با عنوان بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی را مطالعه نمایید.

حق سرانه اتباع خارجی در سال 1400

مبلغ این سرانه برای اتباع و مهاجرین خارجی معادل 131 هزار و 500 تومان تعیین گردید.

حذف دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه 1400

محسن رضایی، معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت، بیان کرد که با توجه به افزایش و پیشرفت حدود 80% حذف نسخ کاغذی، دیگر از ابتدای دی ماه، هیچ شرکت بیمه‌گری حق ندارد به غیر از نسخ الکترونیکی، مبلغی را به مراکز خدمات دهنده پرداخت کند.از این رو از ابتدای ماه دی، دیگر دفترچه سلامت مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

خلاصه

آشنایی با معانیِ واژه‌های تخصصی به شناخت بهتر ما نسبت به خدمات بیمه‌ای کمک می‌کند. سرانه درمان یکی از پرکاربردترین اصطلاحات این حوزه است که اسمش را در رسانه‌های جمعی زیاد می‌شنویم. در این مقاله تلاش کردیم که به شفاف‌ترین شکل ممکن آن را توضیح بدهیم. اگر همچنان ابهامی در این باره دارید برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

آموزش کامل ثبت نام در سامانه سماح برای سفر به کربلا + معرفی امکانات این سایت

با توجه به حجم گسترده زائران کربلا، ثبت نام در سامانه سماح برای سفر در دوران اربعین اجباری شد. آموزش گام به گام ثبت نام سایت سماح را در این مقاله بخوانید!

06 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر ۲۰۲۴

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر 2024، مزایا و معایب آن پرداخته ایم؛ برای آشنایی با این خودرو و ویژگی‌های آن، این مقاله را مطالعه کنید.

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل چه پوشش‌هایی می‌شود

هر آنچه در مورد خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی باید بدانید را اینجا بخوانید!

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سازمان تامین اجتماعی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

سازمان تامین اجتماعی چه خدماتی به بیمه شدگان ارائه می‌دهد؟ تعهدات این سازمان را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
پیروانی
14 تیر 1401

سلام این سرانه درمان بر چه اساسی تعیین میشه؟

    کارشناس بیمه
    15 تیر 1401

    سلام دوست عزیز، اطلاعات دقیقی در خصوص فرمول تعیین سرانه درمان نداریم.

رضا
14 آذر 1401

خیلی مسخره است. خدمات درمانی باید بر اساس تعداد نفرات باشه چه ربطی به حقوق داره که میگن چند درصد حقوق. از من 250 بردن هیچ خدماتی هم نمی دن. الانم که مثلا نسخه الکترونیکی شده هزینه هاشون کم شده ولی خیلی از دکترا ثبت نمی کنن یا نت قطعه مجبوریم از بیمه استفاده نکنیم. ان شالا خرج دکترش کنن پول زوری رو که از ما میگیرن

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید