29 آذر 1401

بیمه بیکاری: قوانین، شرایط، مدارک و میزان حقوق بیمه بیکاری ( آخرین به روز رسانی دی ۱۴۰۱)

همه کارمندان و کارگران در اوایل سال، نگران هستند که کارفرما قراردادشان را تمدید نکند؛ در نتیجه، آن‌ها بیکار شوند. بیکاری است و هزار مصیبت دیگر … این کارمندان و کارگران معمولا سرپرست خانوار هستند. قانون بیمه و سازمان تامین اجتماعی در راستای حمایت از حقوق کارگران و کارمندان، تسهیلات ۱۴۰۱  را لحاظ کرده‌اند. احتمالا، متقاضیان سوالات گوناگونی درباره ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط و مدارک لازم برای گرفتن داشته‌باشند. بهتر است اطلاعاتی در زمینه این بیمه کسب کنیم. با داشتن اطلاعات بیشتر، خدای نکرده در هنگام روبه رو شدن با این مساله ضمن بهره مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری، یکی از چترهای حمایتی بیمه تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر، این مستمری را پرداخت می‌کند. مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگانی تعلق می‌گیرد که شغل خود را از دست داده‌اند.

افرادی که به اجبار بیکار می‌شوند یا به اصطلاح اخراج می‌شوند، مشمول بیمه بیمکاری می‌شوند.

همه کارمندان و کارگران در اوایل سال، نگران هستند که کارفرما قراردادشان را تمدید نکند؛ در نتیجه، آن‌ها بیکار شوند. بیکاری است و هزار مصیبت دیگر … این کارمندان و کارگران معمولا سرپرست خانوار هستند. قانون بیمه و سازمان تامین اجتماعی در راستای حمایت از حقوق کارگران و کارمندان، تسهیلات ۱۴۰۱  را لحاظ کرده‌اند. احتمالا، متقاضیان سوالات گوناگونی درباره ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط و مدارک لازم برای گرفتن داشته‌باشند. بهتر است اطلاعاتی در زمینه این بیمه کسب کنیم. با داشتن اطلاعات بیشتر، خدای نکرده در هنگام روبه رو شدن با این مساله ضمن بهره مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

کار چیست؟

طبق تعریف مرکز آمار، شغل ( کار)، به مجموعه فعالیت‌های اقتصادی‌ فکری و بدنی گفته می‌شود. البته فعالیت‌هایی که به منظور کسب درآمد نقدی یا غیرنقدی با هدف تولید کالا یا ارائه خدمات، انجام می‌شود. شاغل کسی است که در قبال انجام کار یا شغل بتواند حداقل نیازهای خود را تامین نماید.

افرادی که بدون دریافت مزد یا برای یکی از اعضای خانواد خود برمبنای رابطه خویشاوندی کار می‌کنند، نیز شاغل نامیده می‌شوند.

 • افرادی که در دوره کارآموزی خود، فعالیتی مرتبط با موسسه محل کارآموزی خود انجام می‌دهند، نیز شاغل محسوب می‌گردند. چون در تولید کالا یا ارائه خدمات آن موسسه یا سازمان نقش دارند.
 • دانشجویان، محصلان دارای شغل پاره وقت و تمام افراد شاغل دائم یا موقت در نیروهای مسلح نظیر پرسنل کادر، درجه داران و سربازان وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی نیز جزو افراد شاغل محسوب می‌گردند.

کارگر کیست؟

کارگر، شخص حقیقی است که در مقابل دریافت حق الزحمه اعم از: مزد، حقوق، درصد سود، سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. هر کس به هر دلیل برای شخص دیگری کار کند، کارگر تلقی می‌گردد. طبق این قانون، کارگر می‌تواند دکتر یا مدیر هم باشد.

چگونه کارگر طبق قانون کار بیمه می‌شود؟

هر کارگری برمبنای اجبار قانونی، خود به خود و قهرا بیمه می‌شود و از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کند. پرداخت یا عدم پرداخت حق بیمه او توسط کارفرما هیچ گونه محدودیتی برای این حق ایجاد نمی‌کند. سازمان تامین اجتماعی این مبلغ را از کارفرما وصول می‌نماید.

کارفرما وظیفه دارد که کارگر را بیمه کند. این نوع وظیفه اجباری است. استنکاف این قانون تخلف محسوب می‌شود و مشمول مجازات قانونی می‌گردد. هر فردی که برای دیگری در مقابل دریافت حقوق و مزد کار کند، مشمول بیمه تأمین اجتماعی می‌شود. این حکم بر اساس بند الف ماده چهار قانون تامین اجتماعی است. این فرد می‌تواند در مقابل پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده نماید.

اما بیمه کارگری چیست و چه مزایایی دارد؟ نحوه محاسبه حق این بیمه چگونه است؟ برای پاسخ این سوالات مقاله بیمه کارگری را مطالعه نمایید.

بیکار کیست؟

بیکار به شخصی می‌گویند که برحسب شرایط، با عدم دخالت اراده خود، شغل خود را از دست داده‌اند و آماده به کار باشند.

 کمیته‌ای مرکب از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی بر تشخیص ارادی بودن بیکاری نظارت دارند. شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت تاییدیه از مقامات نامبرده، تمهیدات لازم جهت پرداخت مقرری بیمه فرد بیکار را به عمل می‌آورند.

مثال این دست افرادی که شغل خود را از دست داده اند، کارگرانی هستند که به خاطر تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه  و محل کار، ورشکستگی کارفرما یا شرایط محیطی همچون شرایط قرنطینه کرونا تعدیل نیرو شده‌اند. نوع دیگر افرادی هستند که کارفرما مایل به همکاری با آن ها نیست و اخراج شده‌اند.

کارگران دارای قرارداد کوتاه مدت یا موقت، چگونه از بیمه بیکاری برخوردار می‌شوند؟

کارگرانی که قرارداد کار کوتاه مدت یا موقت دارند به شرطی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند که:

 • اگر مدت زمان قراردادشان به اتمام ‌­رسد.
 • موفق به اشتتغال در محل کار جدید نگردند.

از دست دادن شغل در نتیجه حوادث قهریه و غیرمترقبه و بلایای طبیعی مشمول این نوع بیمه است. حوادثی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی، نمونه‌هایی از حوادث قهریه و غیرمترقبه محسوب می‌شوند

در شرایط یادشده، بیمه شدگان تامین اجتماعی با معرفی کتبی واحد کار و امور اجتماعی محل از  مزایای بیمه استفاده خواهند کرد.

قانون جدید بیمه بیکاری چیست؟

قانون و آیین نامه اجرایی این بیمه‌نامه  در سال ۱۳۶۹  به تصویب مجلس رسیده و در حال حاضر اجرا می شود. هر سال فقط میزان و مبلغ مقرری بیمه تغییر می‌کند.

مرجع تشخیص بیکاری مندرج در متن قانون و تاریخ وقوع آن، اداره کارو وامور اجتماعی محل است.

ماده 28 قانون تامین اجتماعی درباره حق بیمه صحبت می‌کند: حق‌بیمه 30 درصد مزد یا حقوقی است که 7 درصد آن به عهده بیمه‌شده، 23 درصد به عهده کارفرما می‌باشد.

 

فرآیند پیگیری بیمه بیکاری از طریق سامانه جامع روابط کار

معاون وزیر کار در اسفند ماه 1400 خبر از رونمایی سامانه جامع روابط کار داد. هدف این سامانه سهولت دسترسی کارگران و کارفرمایان به خدمات از جمله فعالیت های مربوط به مقرری بگیری بیمه بیکاری  و رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما است. این سامانه 53 فرآیند دارد که تمامی امور به صورت سیستمی انجام خواهد کرد. از جمله مهم ترین مزایای این سامانه، انتقال و ارسال و دریافت اطلاعات و داده های مورد نیاز است.

مشمولین بیمه بیکاری چه کسانی هستند؟

مشمولین بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشند:

 • بیمه شده حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه را قبل از بیکاری خود داشته باشد. نداشتن شغل ناشی از حوادث قهریه و بلایای طبیعی نظیر شرایط کرونا  مستثنی از شمولیت این بند قانونی هستند.
 • داشتن تابعیت ایرانی برای دربافت بیمه بیکاری الزامی است.
 • اگر در اولین روز حضور بیمه شده در محل کار خود، بلایای طبیعی یا قهریه رخ دهد، کارگر مشمول این بیمه خواهد بود. او با رعایت سایر شرایط مقرر می‌تواند نسبت به دریافت مزایا اقدام نماید.
 • بیمه‌شده باید طی ۳۰ روز از تاریخ بیکاری به واحدهای کارو امور اجتماعی ذی ربط، آمادگی خود را جهت اشتغال به حرفه تخصصی یا مشابه اطلاع دهد. در صورت وجود عذر مواجه به تشخیص هیئت حل اختلاف تا سه ماه میسر خواهد بود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری 1401 

شرایط بیمه بیکاری برای دریافت شامل موارد زیر است:

 • با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، کارگران با ماهیت کار دائم فعالیت می‌کردند، دیگر برای دریافت بیمه بیکاری به نامه عدم نیاز ندارند.
 • بیمه‌شده باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی شرکت نماید. این کلاس‌ها از طرف ادارات کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت نماید. او باید هر دو ماه یک بار ، گواهی حضور در این کلاس ها را به شعب تامین اجتماعی ارائه دهد.
 • اگر قرارداد همکاری کارگر از نوع قرارداد کار موقت یا معین باشد، باید حداقل یک سال کاردر آخرین کارگاه به همراه پرداخت حق بیمه کار کرده باشد.
 • بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود. (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد و آن هم با تشخیص هیئت اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل تا 3 ماه امکان پذیر خواهد بود.)
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکاری حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه شغل خود را از دست می‌دهند. این حوادث شامل سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی هستند. ( افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند)

شرایط دریافت بیمه بیکاری1401 بدون کارت خدمت

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱ بدون کارت خدمت شامل موارد زیر است:

 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان جهت دریافت مستمری این بیمه الزامی است. بیمه شده‌ سرباز درصورتی می‌تواند از بیمه بیکاری برخوردار شود که : الف) حداکثر ظرف دو ماه بعد از دوران سربازی به محل کار خود برگردد. ب) اگر کارفرما از اشتغال او ممانعت به عمل آورد، با احراز سایر شرایط می تواند از مزایای این بیمه استفاده نماید.
 • مقرری این بیمه کارآمد و مفید از اولین روز بیکاری کارگر محاسبه شده و به او پرداخت می‌گردد.
 • اگر کارگر بیمه شده استخدام شود، درصورتی مشمول بیمه خواهد بود که : در شغلی استخدام شود که میزان حقوق و مزایای آن از مقرری معین شده کمتر باشد. مابه التفاوت دریافتی نیز از صندوق این بیمه پرداخت خواهد شد.
 • در کارگاه‌هایی که حداکثر ۵ کارگر مشغول هستند، پرداخت حق بیمه به اختیار و توافق بین کارفرما و کارگر مربوط است.
 • کارگرانی که سوابق خدمت خود را بازخرید نمایند، مشمول این بیمه خواهند بود.

سایر شرایط دریافت مقرری بیکاری

از دیگر شرایط دریافت بیمه بیمکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر فرد حین دوره کارآموزی، کمک هزینه دریافت نماید، این امر مانعی برای دریافت مقرری بیمه وی محسوب نخواهد شد.
 • بیمه‌شدگانی که به دلیل تغییرات در ساختار اقتصادی واحدهای مربوطه به تشخیص وزارتخانه مرتبط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند، مشمول دریافت مقرری خواهند بود.
 • اگر فرد در حین دریافت بیمه بیکاری، مجددا شاغل شود ولی به سازمان تامین اجتماعی این مساله را اعلام نکند، در نهایت مقرری واریزی را باید بعد از اشتغال مجدد عودت نماید. اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود برگردد، باید مقرری دریافتی خود در این بازه را به سازمان تامین اجتماعی عودت نماید.

شرایط بیمه بیکاری برای کارگران روزمزد چیست؟

کارگرهای روزمزد اگر بیمه‌ای نداشته باشند، نمی‌توانند از حقوق این بیمه استفاده نمایند. این افراد تنها در صورتی می‌توانند آن را دریافت کنند که به صورت خویش‌فرما خود را بیمه کرده باشند.

بیمه کارگر ساعتی چگونه تعیین می‌شود؟

میزان مزد و مزایای کارگرانی که به صورت کارگری کار می‌کنند، بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما خواهد بود. البته باید تأکید که کارفرماها حق پرداخت مزد کمتر از حداقل میزان تعیین شده در شورای عالی کار را ندارند. همچنین اینکه بر اساس قانون کار، دستمزد کارگران ساعتی شامل حق اولاد و خواروبار هم خواهد بود و حتی کارفرما باید مزد روزهای تعطیل را هم بدهد. علاوه بر این هیچ مانعی برای بیمه کردن کارگران پاره وقت وجود ندارد. حق مأموریت، کارمزد روزهای تعطیل و مرخصی استحقاقی به کارگران کارمزدی یا ساعتی تعلق خواهد گرفت. در آخر اینکه بیمه آن‌ها بر اساس میزان ساعت کاریشان مشخص خواهد شد.

استثنائات بیمه بیکاران چیست؟

استثنائات بیمه بیکاری به موارد زیر تقسیم می‌شود: 

 1. کارگر با میل و رضایت شخصی، شغل را ترک نماید.( اگر در طول پروسه دریافت بیمه بیکاری، مشخص شود که شخص با میل و اراده خود بیکار شده است، ضمن قطع پرداخت مقرری ، مبالغ مربوطه از او مسترد خواهد شد.)
 2. کارگر استعفا دهد.
 3. قرارداد در موعد مقرر خاتمه یابد.
 4. اگر  کارفرما، کارگر را به خاطر کوتاهی در انجام وظایف محول شده یا قانون شکنی و نقض آیین نامه های انظباطی کارگاه اخراج نماید، کارگر مستحق دریافت حقوق این بیمه نمی‌شود.

چه کسانی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند؟

کلیه مشمولان قانون تامین اجتماعی که تابع قانون کار و کشاورزی هستند، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند به جز گروه افراد زیر:

 • اتباع خارجی
 • صاحب مشاغل آزاد ( حتی اگر بیمه مشاغل آزاد داشته‌باشند.)
 • بازنشستگان
 • از کارافتادگان کلی
 • بیمه‌شدگان اختیاری
 • کارگران کارگاه های خانوادگی
 • اگر قصور و تقصیر در انجام وظایف محوله از سوی کارگر در مراجع حل اختلاف قانون کار احراز  به رسمیت شناخته شود، در چنین حالتی کارگر تحت پوشش بیمه یاد شده نخواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری1401 چیست ؟

مدارک لازم برای درخواست بیمه بیکاری شامل موارد زیر هستند:

 1. نامه عدم نیاز کارفرما. ( در این نامه ذکر می‌شود که کارفرما از چه تاریخی به کارگر نیازی نخواهد داشت.) توجه نمایید که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ اتمام مهلت قرارداد باشد.)
 2. اصل و  تصویر قرارداد سال آخر همکاری یا رای صادر شده
 3. ۴ قطعه عکس ۴*۳
 4. اصل و  تصویر کارت ملی
 5. کپی و اصل شناسنامه
 6. اصل و تصویر گواهی کار از شرکت

بارگذاری کامل مدارک، اولین گام در روند دریافت بیمه بیکاری است. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 1. تصویر صفحه اول دفترچه بیمه
 2. اصل و تصویر کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 3. اصل و تصویر مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 4. قرارداد یکسال آخر با مهر و امضای کارفرما و امضای کارگر
 5. اخذ استعلام سوابق بیمه از شعبه تامین اجتماعی مربوطه برخی ادارات استعلام اینترنتی را می پذیرند

شرایط بیمه بیکاری ۱۴۰۱

نحوه محاسبه بیمه بیکاری در جدول زیر آورده شده‌است:

مدت زمان دریافت مقرری برای متاهل سابقه پرداخت بیمه
یک سال ۶ تا ۲۴ ماه
یک سال و نیم ۲۵ تا ۱۲۰ ماه
۲۶ ماه ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه
سه سال ۱۸۰ تا ۲۴۰ ماه
۵۰ ماه از ۲۴۱ ماه به بالا
 • مدت دریافت مقرری، جزو سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی تلقی خواهد شد.
 • میزان مقرری روزانه بیمه شده فاقد شغل ۵۵% متوسط مزد یا حقوق یا کارمزد روزانه فرد شاغل دارای بیمه است. به حقوق افراد متاهل یا متکفل، تا حداکثر چهار نفر افراد تحت تکفل بیمه شده به ازای هر فرد ۱۰% حداقل دستمزد افزوده خواهد شد.
 • قانون جدید بیمه بیکاری حداقل مبلغ بیمه بیکاری را 55 درصد حقوق پایه وزارت کار، بدون در نظر گرفتن بن و حق مسکن اعلام کرده است. این عدد در سال 1401 برابر با 4.319.075 تومان است. برای کسانی که بیشتر از حقوق پایه دریافتی دارند، هم عددی بین 55 الی 80 درصد حقوقشان محاسبه و پرداخت می‌شود.

   

مبلغ بیمه بیکاری 1401

میزان مبلغ بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشد:

 • حداقل مبلغی که سازمان تامین اجتماعی به شما خواهد پرداخت؛ برابر با ۵۵% متوسط حقوق سه ماه اخیرتان خواهد بود و حداکثر، ۸۰% از متوسط حقوقتان به شما پرداخت خواهد شد.از همان اولین روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد، مقرری قابل پرداخت است.
 • لازم به ذکر است که اگر ۵۵% از متوسط حقوق شما کمتر از حقوق پایه وزارت کار باشد؛ مبلغی که دریافت می‌کنید برابر با حداقل حقوق در آن سال خواهد بود!
 • از دیگر عواملی که بر افزایش این کمک هزینه ماهیانه موثر هستند؛ حقوق سه ماه آخر شما و تعداد افرادی است که تحت تکفل شما قرار دارند. شما توانایی این را دارید تا چهار نفر را تحت تکفل داشته باشید که به‌ازای هر نفر ۱۰ درصد به دریافتی‌تان افزوده می‌شود. البته سقف مبلغ پرداختی به شما همان ۸۰% متوسط حقوق خواهد بود.
 • به ویژه این که مبلغ این بیمه در سال ۱۴۰۱ می‌تواند به این ترتیب حساب شود که به نسبت حقوقی که دریافت می‌کردید، همچنین تعداد افراد تحت تکفلتان، افزایش بیشتری داشته باشد. در سال 1401 مقرری بیمه بیکاری برابر با چهار میلیون و دویست هزار تومان است.

بیمه بیکاری تا چه سنی تعلق می‌گیرد؟

افراد مسن مشمول قانون جدید بیمه بیکاری که ۵۵ ساله یا بیشتر باشند، تا زمانی که مشغول به کار نشده‌اند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی  از پوشش‌های آن بهره‌برند.

اگر زن و شوهر هر دو بیکار شوند، امکان برخورداری هردوی آن ها از این رشته بیمه مفید ارائه شده از سازمان بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. فقط یکی از آنان ( زن یا شوهر) می‌توانند از افزایش مقرری به ازای هر یک از فرزندان استفاده کنند.

حقوق این بیمه مشابه سایر مستمری های بیمه های تامین اجتماعی معاف از مالیات است.

افراد تحت تکفل بیمه چه کسانی هستند؟

افراد تحت تکفل بیمه بیکاری شامل افراد زیر است:

 • همسر(زن یا شوهر)
 • فرزندان مونث مجرد و فاقد حرفه و شغل
 • پدر و مادری که سن شان بیش از ۶۰ سال باشد و پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی، کارافتادگی آن ها را تایید نماید و فرد مشمول بیمه بیکاری عهده دار معاش آن ها باشد.
 • فرزندان مذکر با سن کمتر از ۱۸ سال یا پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی از کارافتادگی آن ها را تایید نماید یا صرفا در حال تحصیل باشند.
 • خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان مونث و مذکر

در چه شرایطی بیمه بیکاری1401 لغو می شود؟

شرایط لغو بیمه بیکاری را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • مرگ بیمه‌شده فرا برسد و فوت کند.
 • بیمه‌شده دوباره اشتغال یابد.
 • بیمه شده مستمری بازنشستگی دریافت کند یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی تعلق بیمه به فرد به اتمام برسد.
 •  بیکار دریافت کننده حقوق بیمه بیکاری از پذیرش شغل مشابه جدید اجتناب ورزد.
 • فرد بیکار دریافت کننده مقرری بیمه  بدون دلیل موجه از حضور در دوره های کارآموزی استنکاف ورزد.
 • حقوق بیمه شدگان حین استفاده از بیمه بیکاری به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌گردند.در صورتی که متاهل نباشند، قطع می‌گردد و پس از پایان خدمت وظیفه عمومی در صورت عدم اشتغال، با معرفی واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجددا نسبت به برقراری باقی مانده مدت استحقاقی آنان اقدام خواهد شد.
 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 • بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 •  با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.

قطع بازرسی از منازل

بر اساس گفته معاون اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین 1401، دیگر بازرسی از در منازل برای صحت و درستی بیکار بودن فرد انجام خواهد شد و انجام آن خلاف قانون خواهد بود. در واقع قطع بیمه بیکاری منوط به ارائه دلایل مستند و قانونی از اشتغال دوباره فرد است.

حداقل مبلغ مقرری بیمه بیکاری سال1401 چقدر است؟

براساس اخبار اعلام شده، حداقل حقوق بیمه بیکاری سال 1401، 4 میلیون و 200 هزار است.

مقرری بیکاری چه زمانی واریز می شود؟

واریز بیمه­ بیکاری در بازه زمانی بین ده الی پانزدهم هر ماه است. در صورت عدم واریز مستمری در بازه زمانی یاد شده، باید جهت استعلام علت تاخیر به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

چند بار از بیمه بیکاری می‌توان استفاده کرد؟

در خصوص تعداد استفاده از بیمه بیکاری، محدودیتی وجود ندارد. بلکه محدودیت مربوط به مدت زمان استفاده از آن است. در حقیقت مدت دریافت بیمه بیکاری به میزان سابقه پرداخت و وضعیت تأهل فرد بستگی دارد که به شرح زیر است:

 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 6 تا 24 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 6 و 12 ماه مقرری بیمه بیکاری را دریافت کنند.
 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 15 تا 120 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 12 و 18 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • اشخاص متاهل و مجرد با سابقه پرداخت بیمه 121 تا 180 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 18 و 26 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 181 تا 240 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 26 و 36 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • متاهلان و مجردان با سابقه پرداخت بیمه 241 ماه به بالا، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 36 و 50 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

یعنی یک فرد مجرد با سابقه 36 ماه دریافت بیمه، حداکثر می‌تواند تا 12 ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند. اینکه این 12 ماه پشت سر هم باشند یا خیر، تفاوتی نخواهد داشت.

آیا عیدی و مزایا به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟ باید بدانیم که این بیمه از طرف سازمان تامین اجتماعی در ازای دریافت حق بیمه مقرر به مشمولین قانون جدید بیکاری پرداخت می‌گردد. عیدی عیدی کارگران از طرف کارفرما و به دلیل رابطه اشتغال و حقوق بگیر بودن کارگر پرداخت می‌شود. از توضیحات یادشده می‌توانیم نتیجه بگیریم که در دوره دریافت مستمری بیکاری، به شخص فاقد شغل عیدی تعلق نخواهد گرفت.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق بیمه تامین اجتماعی محسوب خواهد شد و امکان تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. در صورت نیازمندی واحد کسب وکار به جذب نیروی کار، فرد بیکار در اولویت معرفی به این واحد های کسب و کار قرار خواهند گرفت.

حقوق بیمه بیکاری کرونا (مقرری بیکاری بیماری کرونا)

صنف‌ها و کارگرانی در دوره‌ی فراگیر شدن کرونا، آسیب دیده اند اطلاع داشته باشند که مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته و وزارت کار با راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir از کسانی که در مدت سه ماهه دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد که به سامانه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

 

بیمه بیکاری

دریافت حقوق از مزایای بیمه بیکاری است.

جالب است بدانید که طبق آخرین آمار تا پایان سال 99، بیش از ۸۶۰ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت نام کرده و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر این بیمه پرداخت شده است.

منابع تامین سرمایه حقوق بیمه بیکاری کرونا

با توجه به تعداد بالای افراد واجد شرایط بیمه بیکاری کرونا و پشتوانه مالی  محدود سازمان تامین اجتماعی، بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بیکاران متاثر از بیماری کرونا اختصاص داده شد.

سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه عدم اشتغال مربوط به شرایط کرونای متقاضیان واجد شرایط را که در ۱۰ روز اول اسفند بیکار شدند ، واریز کرده است. فهرست اسامی آن دسته از متقاضیان بیکار شده از اسفند سال گذشته که موفق به ثبت نام در سامانه نشده بودند، از طریق کمیته‌های استانی جمع آوری شده و پس از پایش و تکمیل به سازمان تامین اجتماعی فرستاده خواهد شد تا پروسه واریز مقرری به حساب آن‌ها نیز فراهم شود.

با آغاز واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا اگر چه انتظار می‌رفت واریز مقرری بر اساس قانون بیمه بیکاری و توسط سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد، اما پرداخت اولین فهرست مقرری بگیران توسط سازمان برنامه و بودجه نشان داد که ساز و کار پرداخت این بیمه برای کرونا با بیمه بیکاری فعلی تفاوت دارد؛ چون با راه اندازی سامانه توسط وزارت کار و شناسایی مشمولان و ارسال لیست افراد از سوی تامین اجتماعی، مکانیسم واریز و درصد پرداخت مبلغ بیمه بیکاری کرونا، توسط سازمان برنامه و بودجه و از طریق خزانه‌داری کل صورت گرفت.

علت تعویق حقوق کارگران در دوران کرونا

شایان توجه است که واریزی مقرری بیمه بیکاری عده‌ای از متقاضیان مشمول این طرح به دلایلی نظیر اطلاعات اشتباه شماره شبا یا عدم تعلق شماره حساب به شخص متقاضی به تعویق افتاده است.

آن دسته از متقاضیان مشمول که تاکنونمقرری بیمه عدم اشتغال خود را به دلیل کرونای خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با تلفن ۱۴۲۰ سازمان تامین اجتماعی تماس بگیرند و از کارشناسان مسئول، اطلاعات لازم را دریافت دارند.

با توجه به عدم دسترسی برخی از افراد به این تلفن گویا، باز هم جاماندگانی وجود دارند که تاکنون شرح حالی از وضعیت خود ارائه نکرده‌اند. چنین افرادی می توانند به دفاتر پیشخوان و سپس به prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.اگر قبلا افرادی در سایت احراز هویت شده باشند، دیگر نیازی به مراجعه مجدد به دفاتر پیشخوان دولت ندارند و با ورود اطلاعات کاربری خود می توانند  در سامانه مربوطه ثبت نام نمایند که مراحل آن را در بندهای قبلی این مقاله بیان کردیم.

عواقب بیمه بیکاری چیست؟

برخی این ترس را دارند که دریافت بیمه بیکاری در سن بازنشستگی آن‌ها تأثیر بگذارد. در حقیقت از آنجا که بیمه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود، برای همین ممکن است که دیرتر بازنشسته بشوند. باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. مدت زمانی که شما تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرید، جزو سابقه حق بیمه‌تان حساب می‌شود. البته از آنجا که حقوق بازنشستگی متوسط دو سال آخر پرداخت حق بیمه است، برای همین توصیه می‌شود که در سال‌های آخر به هیچ وجه از بیمه بیکاری استفاده نکنید. همچنین اینکه در این بیمه خبری از دریافت پاداش و عیدی نیست. برای اینکه مستمری پرداختی در این مدت جنبه حمایتی از سازمان تأمین اجتماعی دارد.

آیا بیمه بیکاری بگیریم؟

در همه جوامع، بیکاری معضل بزرگ و منشا بسیاری از جرایم محسوب می‌گردد. قانون بیمه بیکاری مسئولیت هایی را برای کارفرما و دولت وضع می‌کند تا از میزان بحران های شخصی و اجتماعی بیکاران کاسته شود. کارفرمایان و کارآفرینان نیز باید به ایجاد شغل و  به استخدام درآوردن نیروی فعال کشور و دولت نیز به اجرای طرح های اشتغال زا در راستای برنامه های توسعه ای خود پردازند تا همه دست در دست هم نرخ بیکاری را نزولی سازند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

05 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

اشتباهات رایج در خرید بیمه را بشناسید و از آنها دوری کنید!

اشتباه در خرید بیمه نامه یکی از عواملی است که می‌تواند مانع دریافت خسارت از بیمه شود؛ برای آشنایی با اشتباهات رایج در خرید بیمه، این مقاله را از دست ندهید.

02 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

02 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی ۱۴۰۱)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

01 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه تامین اجتماعی چیست؟+ انواع، پوشش‌ها و خدمات

بیمه تامین اجتماعی چه پوشش‌ها و خدماتی به بیمه‌گزاران می‌دهد؟ شرایط بازنشستگی بیمه را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ندا نصرالهی
20 فروردین 1400

سلام چطوری میشه قبل از اتمام بیمه بیکاری درخواست بازنشستگی کنم؟

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز در صورتی که در زمان بیمه بیکاری حایز شرایط ماده76قانون تامین اجتماعی باشید میتوانید درخواست بازنشستگی کنید. البته بهتر است که حتما از قبل با کارگزاریهای تامین اجتماعی صحبت کنید.

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر شرایط بازنشستگی دارید بروید شعبه به واحد امور فنی اطلاع بدهید و بعد تو سایت درخواست بازنشستگی بدهید.

عقیلی
20 تیر 1400

سلام من و خانوادم در کرونا بیکار شدیم، به هممون بیمه بیکاری می دن؟

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا بیمه بیکاری برای یک نفر (زن یا شوهر) در نظر گرفته می شود. برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارگزاری تامین اجتماعی تماس بگیرید.

  کارگر
  10 فروردین 1401

  سلام خسته نباشیدسال ۱۴۰۱
  سایت تآمین اجتماعی بسته شده
  چکونه برای پیکیری بیمه واردسایت بشیم

   کارشناس بیمه
   02 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، الان که همه وارد سایت می شوند. اگر برای شما مشکلی به وجود آمده است، به کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

حسن یزدانی
09 مرداد 1400

با سلام من بیمه بیکاریم قطع شده، کجا باید شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  با سلام مرجع رسیدگی به این مساله واحد تعاون کار ورفاه اجتماعی است.

جعفر عسگری
09 آذر 1400

سلام، بیمه بیکاری بر اساس کدام حقوق پرداخت میشود؟

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  سلام بیمه بیکاری 55% متوسط مزد یا حقوق فرد بیکار شده است.

عرفان
09 آذر 1400

سلام ما کارفرمامون شرایط کارو عوض کرده و من نمیتونم با اون شرایط کار کنم، آیا بیمه بیکاری میتونم بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  با سلام، با توجه به اینکه کارفرما شما را اخراج نکرده است و خود شما محل کار را ترک کرده اید، از این رو بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت.

   حامد
   28 آبان 1401

   سلام من تاریخ اتمام کارم ۲۹مهربوده بیمه بیکاری روچه زمانی برام واریزمیکنت

    کارشناس بیمه
    03 آذر 1401

    سلام وقتی کارهای سخت و زیان اور شما توسط کمیته تایید میشود تامین اجتماعی هم کمیته ای دارد که شغل شما را در لیست ارسالی که توسط کارفرما ارسال شده بررسی میکند که آیا شغلی که کمیته اداره کار تایید کرده با شغل لیست شما یکی است یا خیر

  مژده
  23 بهمن 1400

  سلام وقت بخیر من ۳۱ اردیبهشت ترک کار برام زدن و بخاطر مشکلاتی تا ۲۳بهمن رای من صادر نشد الان بیمه کل این چندماه یجا بهم میدن؟

   کارشناس بیمه
   24 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز، اگر منظور شما دریافت بیمه بیکاری است، بله اگر در اداره کار تایید شده باشد و همکاران تامین اجتماعی بیایند بازرسی که تو این مدت بیکار بودید به شما خواهند داد.

یک بیکار
19 آذر 1400

میزان مقرری بیمه بیکاری معادل چند درصد حقوق روزانه میباشد؟

  کارشناس بیمه
  19 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در این مقاله ما به طور کامل فرمولش را برای شما نوشته ایم. حساب کردن این مورد به شرایط مختلفی بستگی دارد.

حسن
24 آذر 1400

سلام شرایط کاری را کارفرما تغییر داده و من دیگر علاقه ای به کار کردن این شرایط ندارم، آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  سلام در صورت توافق با کارفرما و اخذ نامه عدم نیاز به شما بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت.

مهدی
04 دی 1400

سلام .وقت بخیر .من به مدت 7 سال در یک شرکت مشغول به کار هستم و در زمان عقد اولین قرارداد شرکت علاوه بر پراخت های مطابق با قانون کار به صورت شفاهی تعهدکرد که مبلغی رو به صورت ماهانه برای من واریز کنه ولی حدود دوساله که دیکه از این مبالغ خبری نیست و هر بار به بهونه ای از پرداختش سر باز می زنه . الان بعد از مدت 7 سال تصمیم دارم که دیکه به کار تو این مجموعه ادامه ندم وپایان امسال که قرارداد جدید برام میفرستن امضا نکنم .خواستم بدونم که آیا میتونم بعد امضا نکردن قرارداد برای بیمه بیکاری اقدام کنم یاخیر .چون مطمعنا بهم عدم نیاز نمیده .؟ممنون

  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال شما باید شرایط دریافت بیمه بیکاری را داشته باشید.

حسن
04 دی 1400

سلام برج ۵ سال ۹۹ بیکار شدم مدارک دادم برای بیمه بیکاری ودوباره اول برج هشت دیدم هیچ کاری واسم انجام ندادن ویکم پس انداز و قرض واینا گذروندیم ودوباره برج۸ سر کار رفتم میشه بگین اون سه ماه وچرا ندادن

  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید به خود کارگزاری مراجعه کنید و دلیلش را بپرسید. احتمالا شرایطش را نداشتید.

سیما
11 دی 1400

سلام.
اگر ۱۷ سال سابقه بیمه داشته باشیم. دو سال بیکار باشیم و مجدد مشغول به کار بشیم. میشه بعد از ۶ ماه که بیمه برامون رد میشه درخواست بیمه بیکاری بدیم؟
چون یه جا نوشتید یکسال در آخرین شرکت کار کنه و جایی دیگه نوشتید که ۶ ماه از رد شدن بیمه گذشته باشه.
یعنی به عبارتی در صورتی که ۶ ماه در شرکتی کار کنیم با بیمه، ولی بتونیم قرارداد یکساله ازشون بگیریم درست میشه؟ توضیح‌بفرمایید ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر نمیشود باید حتما در آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید.

   اهورا
   01 آذر 1401

   یعنی در صورتی که ۶ماه بیمه داشته باشیم تحت هیچ شرایطی بیمه بیکاری بهمون تعلق نمیگیره؟

    کارشناس بیمه
    01 آذر 1401

    سلام باید یکسال سابقه کار در آخرین کارگاه داشته باشید.

هراب
12 بهمن 1400

با سلام
من ۴۸ سال سن دارم و۲۵ سال سابقه کار.در صورت اخراج آیا من ۵۰ ماه متوانم استفاده کنم یا در ۵۰ سالگی سن مقرری قطع میشه.؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما میتوانید تا ۵۰ سالگی از بیمه بیکاری استفاده کنید.

اسداللهی
12 بهمن 1400

برای ثبت نام بیمه بیکاری تامین اجتماعی به کدام سایت باید مراجعه کرد؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید به همان سایت بیمه تامین اجتماعی باید مراجعه کنید.

خداجو
12 بهمن 1400

سلام آیا ثبت بیمه بیکاری هزینه بر است؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، فقط هزینه ثبت در سیستم را دارد.

کارمند
12 بهمن 1400

سلام نامه عدم نیاز برای بیمه بیکاری چیه؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، یعنی اینکه کارفرما اعلام کند من این کارگر را نمیخواهم و احتیاج ندارم و اخراج شما غیر اداری باشد.

شادکامیان
12 بهمن 1400

سلام عواقب گرفتن بیمه بیکاری چیه؟ اینکه میگن فقط ی بار میشه گرفت درسته؟

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، عواقب این کار این است که اگر بخواهید از سخت و زیان اور استفاده کنید، برایتان مشکل ایجاد خواهد شد و اینکه چند بار با سابقه بیشتر میشود استفاده کرد.

کاظمی
18 بهمن 1400

سلام فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است؟ اصلا باید فاصله ای باشه یا نه؟ اگر سال نیست، به ماه چقدره؟

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به فاصله که بیمه بیکاری نمیدهند. به مدت سابقه بستگی دارد.

کاردان
18 بهمن 1400

سلام سامانه ثبت بیمه بیکاری تامین اجتماعی همین خود سایت تامین اجتماعی است؟

  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بله از طریق همان سایت تامین اجتماعی است.

sepideh
19 بهمن 1400

سلام .
اینجانب در محل کار قبلی تا پایان آبان ۱۴۰۰ مدت ۱۷ سال سابقه بیمه مستمر دارم .از اول آذر ۱۴۰۰ در شرکت دیگری مشغول بکار شدم و از آخر سال ۱۴۰۰ شرکت قادر به همکاری با بنده نمی باشد. و بعد از اتمام قرارداد تا پایان اسفند قرارداد بنده تمدید نخواهد شد .آیا می توانم برای بیمه بیکاری اقدام کنم،؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به شرایطی که توضیح دادید، خیر تعلق نخواهد گرفت.

   sepideh
   22 بهمن 1400

   با اینکه ۱۷ سال و ۴ ماه بیمه پرداخت کردم ولی نمی تونم استفاده کنم ؟چون توی توضیحات انده که کارگر باید ۶ ماه سابقه بیمه داشته باشه تا بتواند استفاده کند ؟

    کارشناس بیمه
    23 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، برای اینکه شما در آخرین کارگاه یک سال سابقه ندارید.

علی
26 بهمن 1400

با سلام بنده چند ساله در یک شرکت بیمه هستم ولی در یکسال اخیر قطع بیمه ۴۰ روز و ۳ روز رو داشتم آیا بیمه بیکاری شامل من میشود .از لحاظ غیر مستمر بودن.
و سوال دوم اینکه پروانه فعالیت قارچ منقضی شده دارم
و سوم اینکه پروانه نظام مهندسی ساختمان رو میخوام اقدام کنم.با تشکر فراوان

  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اگر چند سال مرتب بودید، مشکلی ندارد ولی علت قطعی باید در کمیته اداره کار بررسی شود که شما در آن مدت کجا بودید.

رفیعی
12 اسفند 1400

با سلام بنده ۱۳ سال سابقه دارم .یک بار ۱۵ ماه بیکاری گرفتم و۳ سال از تاکسی رانی بیمه رد کردنم در اخر در شرکت استخدام حدود ۱۵ ماه بیمه دارم تا اینکه اخراج شدم حکم بیکار گرفتم ۱۸ ماه ۳ ماه گرفتم بعد قطع شد .شعبه گفتن نصبت به سابقه ات ۱۵ ماه قبلا گرفتی ۳ ماه هم پرداخت شد تمام .مخواستم ۱۳ سال سابقه همش ۱۸ ماه بیکاری طعلق میگیره؟ ممنونم

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، آن مدتی که بیمه تاکسیرانی گرفتید، برای بیمه بیکاری محسوب نمیشود فقط بیمه اجباری حساب میشود و تامین اجتماعی درست گفته است.

سحر
02 فروردین 1401

میشه توضیح بدید گواهی کار از شرکت که در مدارک نوشته شده ینی چی؟

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مدرکی که باید ثابت کند که شما در آنجا کار کرده اید.

خداشناس
15 فروردین 1401

سلام سقف بیمه بیکاری چقدر است؟ یعنی چند بار میتونم بگیرم و هر بار چقدر؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به تعداد ماه است.

ایمان
18 فروردین 1401

سلام بنده13 ماه ازبیکاریم میگذره تازه رای هیئت اومده،آیا حقوق رو به نسبت 1401 پرداخت میکنن یا 1400؟

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله

بیکار
18 فروردین 1401

وقت بخیر،خسته نباشید
آیا این حداقل دستمزد که 52 درصد بیشتر شده،تاثیری در حقوق بیکاری داره؟یعنی دریافتی من بیشتر میشه؟

  کارشناس بیمه
  10 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری در حالت کلی افزایش داشته است.

عذرا جمشیدی
21 فروردین 1401

سلام وعرض ادب. من به مدت 42 روز بیماری کرونا داشتم. تمام مدارک پزشکی وتایید بیمارستان هدایت را هم به بیمه اجتماعی سرپل صدر تحویل دادم. ولی نه بیمه این مدت پرداخت شده ونه حقوقی دریافت کردم. این در حالی است که به ما گفتند 6 ماه بعد از بیماری ، هم حقوق وهم بیمه این مدت پرداخت می شود.الان هفت ماه می گذرد وهیچ اقدامی صورت نگرفته.لطفا پی گیری کنید واین مشکل رو حل کنید. ممنون وسپاسگزارم

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ما فروش آنلاین بیمه داریم و پیگیری این مسائل به ما ارتباطی ندارد.

اصغر
21 فروردین 1401

سلام من ۱۸ماه بیمه بیکاری دارم از۴/۱۴۰۰تا۹/۱۴۰۱میخواستم ببینم سال ۱۴۰۰دریافتیم ۲۹۰۰بوده امسال اضافه میشه یا نه همون مبلغ میریزن سپاسگزارم

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری در سال جدید هم افزایش خواهد داشت.

هانی
27 فروردین 1401

سلام..آیا بعد از طرح علوم پزشکی هم میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد

  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر نمی توانید استفاده کنید.

محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم15اردیبهشت برای من پیام اومد که 15ماه آتی برای شما بیمه بیکاری واریز میشه ولی 23همون ماه واریز شد اینه بیمه 4ماهم بود که واریز شد میخواستم ببینم کی واریز یه بعدیه اول همین برج یا که برج بعدی

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، برج بعدی واریز خواهد شد

محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام خسته نباشید میخواستم در مورد واریز بیمه بیکاری ازتون بپرسم من5بیمه مو ندادن بعدم قرار بود 15برج 3بریزندولی 20برج2ریختند الان می‌خوام بدونم برج بعد چندم میریزند

  کارشناس بیمه
  03 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، یک ماه بعد واریز میشود

محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام میخواستم در مورد بیمه بیکاری سوال کنم من4ماه بهم بیمه ای ندادن بعدم برام پیامک اومد 15برج 3میریزند که 20برج 2ریختند میخواستم بدونم برا برج 3کی میریزند

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری هر ماه را تا پایان ماه بعد واریز میکنند.

منصور نامداری
13 خرداد 1401

من از سال ۹۷ بیکارم کارفرما بودم دفتر وام داشتم ولی یه دفعه با تورم بی سابقه خیلی متضرر شدم چون وام خودرو میدادم هر چی داشتم از دست دادم ،از وقتی آقای ریسی اومد من همه چیز مو از دست دادم خودروهایی که اقساط ۵۰ میلیون صفر میدادم الان ۵۰۰ میلیون شده ومن موندم و با حداقل ۱۵ میلیارد بدهی هر داشتم فروختم تا ابرو و وجه خودمو ازدست ندم من هر کاری را در عرض یکماه ،میتونم به سودهی عالی برسونم و با اعتماد به نفس میتونم‌ بگم کاری نیست که من نتونم فرا تر از یک مدیر زبده انجام بدم ،متاسفانه نخبگانی چون بنده رو کنار گذاشته و راه را برای تاخت وتاز یه عده که واقعا با رابطه در راس امور هستند وچیزی درچنته ندارند باز گذاشته .من ۱۰ سال سمت مسئول تدارکات شرکت سولپرس که بزرگترین شرکت پل سازی وسدسازی فرانسوی بود را داشتم ۹ سال مدیر اجرایی وفروش .شرکت بزرگ اپتوس ایران در کرج بودم.و ۵سال خودم موسسه وام خودرو داشتم ولی اکنون ،با کوله باری تجربه،بیکار وفقط با مشاوره دادن به اشخاص مبتدی در نهایت تنگدستی ادامه میدم. وتو شرایط سخت همسرم ازم جدا شد ودخترمم،با خودش برد

کیوان دلدوست
29 خرداد 1401

اگه 5 سال بیمه داشته باشی چقدر بیمه بیکاری تعلق میگیره

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مجرد باشی ۱۲ ماه اگر متاهل باشی ۱۸ ماه تعلق میگیرد

برهان
28 مرداد 1401

سلام من 22 سال سابقه دارم حدود 9 سالش اجباری بوده 7 سالش اختیاری و 6 سال اخر که الانم هست کارگران ساختمانی بار اول بعد اون 9 سال یکسال و نیم بیمه بیکاری گرفتم الان اگر یکسال جایی اجباری بیمه بشوم بر اساس کل 22 سال بیمه بیکاری محاسبه میشه یا فقط بر اساس اون سالهای بیمه اجباری؟ ممنون میشم واضح و کمی کامل توضیح بدهید با تشکر از مطالب مفیدتون

  کارشناس بیمه
  01 شهریور 1401

  سلام ۰۱ فقط براساس بیمه اجباری بیمه بیکاری داده میشود

سعید
14 مهر 1401

سلام من حدود ۵سال در یک کارگاه مشغول بکار بودم و سپس تسویه کردم و رفتم به یک کارگاه دیگه و حدود ۵سال در اونجا مشغول بکار بودم دوباره برگشتم به کارگاه اولی ایا قبل از یکسال بیمه،بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟با توجه به اینکه قبلا در این کارگاه حدود ۵سال بیمه داشته ام اما بصورت مداوم و پیوسته نبوده

  کارشناس بیمه
  16 مهر 1401

  سلام خیر تعلق نمیگیرد چون بین سوابق شما در دو کارگاه فاصله افتاده است

  منم مثه خودت
  01 آبان 1401

  سلام برادر تعلق میگیره اینافروش بیمه هستن کارشناس تامین اجتماعی نیستن ۱۴۲۰زنک بزن راهنمایی بگیرمن خودم بیمه بیکاری میگیرم شش ماه سابقه آخرین کارگاه کافیه

بیکار وگرفتار
17 مهر 1401

با سلام بنده درسال ۹۸ درخواست بیمه بیکاری کردم بعلت اتمام قرار داد و۱۸ ماه برام تایید شد و۱۵ ماه برام ریختن و۳ ماه اول رابم ندادند وگفتند مربوط به کرنا است ودولت باید پرداخت کند وحالا بعد از چند سال کسی جواب گو نیست چکار بایدبکنم

  کارشناس بیمه
  19 مهر 1401

  سلام باید بروید اداره کل همان منطقه پیگیری کنید

  منم مثه خودت
  01 آبان 1401

  این بلاسرمنم. آمده اصلا بیمه بیکاری کرونامبلغش کامل نبودن می‌دونم چرا کم کردن سه ماهو دولت میده چراکم میکنین

  اصغر
  07 آذر 1401

  سلام آیا در حین استفاده از بیمه بیکاری شخص بیکار فوت کند آیا خانواده متوفی مستمربگیرمیشودبرای همیشه

شیخی
09 آبان 1401

سلام.من از ۳۱ تیر ۱۴۰۱ بیکار شدم ۷ مرداد اقدام کردم برای بیمه بیکاری، از طرف اداره کار تایید شد و مدارکم ارسال شد برای تامین اجتماعی، داخل سامانه اداره کار نوشته بود که نماینده تامین اجتماعی با بیمه بیکاری موافقت کرده، از اون زمان هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و توی قسمت تعهدات کوتاه مدت سامانه تامین نوشت تایید نشده. من باید چکار کنم؟ باید مدارکی ببرم تامین اجتماعی یا منتظر بمونم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1401

  سلام باید به واحد امور فنی بیمه شدگان شعبه مراجعه کنید و علت را جویا شوید

امین رحمتی
24 آبان 1401

دومورد در متن هست که تناقض جدی دارند : 👇

متن اول : نامه عدم نیاز کارفرم (در این نامه ذکر می‌شود که کارفرما از چه تاریخی به کارگر نیازی نخواهد داشت.) توجه نمایید که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ اتمام مهلت قرارداد باشد

متن دوم
استثنائات بیمه بیکاران چیست؟(بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد)
قرارداد در موعد مقرر خاتمه یابد!

  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام ممنون از پیامتان

خواجه پیروز
25 آبان 1401

با سلام و احترام ،از دیماه ۱۳۹۹در یک شرکت در عسلویه باشند کارشناس دفتر فنی مشغول بکاربودم ماه‌های ۱۴۰۱فروردین واردیبهشت بیمه پرداخت نشده والان تا آبان پرداخت شده ،آیا میتوانم آن دوماه را پرداخت نماییم ،وضمنا جهت برقراری بیمه بیکاری با سابقه بیش از ۱۰سال آیا به بنده تعلق میگیرد ،در اول آبان۱۴۰۱ بیکار شدم از راهنماییتون سپاسگزارم واجرتون با خداوند

  کارشناس بیمه
  27 آبان 1401

  سلام ۰۱ خیر نمیتوانید پرداخت کنید ۰۲ اگر لیست بیمه شما توسط پیمانکار ارسال شده باشد بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیرد ولی اگر کارگاه باشد بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد

داوود
25 آبان 1401

سلام‌من‌۱۹ سال سابقه بیمه اجباری دارم برای دریافت بیمه بیکاری کارت پایان خدمت ندارم باید چیکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  28 آبان 1401

  سلام هیچ کاری نمی توانید بکنید چون بیمه بیکاری شامل شما نمیشود

اصغر
07 آذر 1401

سلام آیا در حین استفاده از بیمه بیکاری شخص بیکار فوت کند آیا خانواده متوفی مستمربگیرمیشودبرای همیشه

  کارشناس بیمه
  07 آذر 1401

  سلام بله مستمری به آنها تعلق میگیرد

سامان
07 آذر 1401

سلام ، من پایه حقوقم ۱۰ تومنه و مزایا شغلیم هم ده تومن و آنچه که در ریز دستمزدم در بیمه رد میشه ۲۵ تومنه ، بیمه بیکاری من ۵۵ درصد کل دریافتیمه با فقط حقوق پایه ؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام ۵۵ درصد متوسط دستمزد ۹۰ روز آخر قبل از شروع بیکاری میباشد دستمزد مشمول حق بیمه مد نظر است

آرمان.سعداللهی
08 آذر 1401

با.سلام.من.۴.سال.پیش.تصادف.کردم.قابل.بکار.نیستم.بجز.نگهبانی.کار.دیگه.نمیتونم.بکنم.نگهبانی.برج۲۵۰۰۰۰۰.میدن.الان.نیست.دو.ماه.بیکارم.میخوام.از.بیمه.ایران.بیمه.بیکاری.بگیرم

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1401

  سلام بیمه ایران منظورتان بیمه عمر است؟

سعید
12 آذر 1401

سلام من بیمه بیکاری بهم تعلق گرفته ولی پارسال یه جواز کسب به اسم خودم گرفتم آیا بیمه بیکاریم قطع میشه؟

  کارشناس بیمه
  13 آذر 1401

  سلام بله قطع میشود

   مهدیه
   18 آذر 1401

   با سلام
   مادر من حقوق پدرم رو میگیرند و مستمری بگیر هستند
   و خودشون هم شاغل هستند و بیمه رد میشه می تونن از بیمه خودشون بیکاری استفاده کننن ؟؟

    کارشناس بیمه
    22 آذر 1401

    سلام اگر اخراج شده باشد بله میتواند از بیمه بیکاری استفاده کند

وحید
18 آذر 1401

سلام، من تو فروشگاه پدرم مشغول به کار بودم به مدت ۸ سال و الان فروشگاه رو کلا تعطیل کردن و من بیکار شدم،آیا من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام اگر فقط شما کارگر پدر بودید خیر نمیتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید

   وحيد
   21 آذر 1401

   منظورتون از فقط چيه، تو فروشگاه ١٠ نفر به غير از من هم فعال بودن و بيمه بودن

    کارشناس بیمه
    22 آذر 1401

    سلام منظور من این بود وقتی فقط شما کارگر پدر هستید کارگاه خانوادگی محسوب میشود و بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد ولی طوری که شما میگید که ۱۰ نفر دیگر کارگر آنجا کار کردن از کارگاه خانوادگی خارج میشوید و به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد

حسن
23 آذر 1401

سلام. پس از تایید بیمه بیکاری توسط تامین اجتماعی آیا نیاز به مراجعه به اداره کار برای حضور و غیاب (؟) و انگشت زدن وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام خیر بازرس بازرسی می کند و باید در کلاس شرکت کنید.

فرزین
01 دی 1401

سلام من متاهلم در فروشگاه زنجیره ایی مشغول ب کارم تازگی بیمه شدم الان کلا ۶ ماه بیمه دارم که کارفرما برام رد کرده .میخواستم بدونم اگر الان از کار اخراجم کنن .بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره یا اینکه نه باید یکسال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشم
چند ماه بهم تعلق میگیره

  کارشناس بیمه
  01 دی 1401

  سلام خیر

صفری
04 دی 1401

سلام من ۱۵ سال سابقه پرداخت بیمه دارم و سه ماه است که از مرخصی زایمان برگشتم سر کار ، اما کارفرما الان نامه عدم نیاز زده ، می خواستم بدونم شرایط گرفتن بیمه بیکاری را دارم؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1401

  سلام اگر غیر ارادی اخراج شوید بله شرایط دریافت بیمه بیکاری را دارید

امید
09 دی 1401

با سلام خسته نباشید بنده در یکجا پست نگهبان شب می باشم الان چند ماه از کار می گذرد ولی مهندس صاحب پروژه مرا بیمه نمی‌کند آیا خود میتوانم بیمه خود را پرداخت نمایم که بعداً برایم سابقه شود حالا فردا مهندس مرا اخراج کردآیا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم از شما ۸ممنون میشم که جواب بدید خیلی ممنونم از لطف شما

  نویسنده بیمه
  09 دی 1401

  سلام امید عزیز
  اولا که کارفرما موظف است شما را بیمه کند چون اگر از طرف کارفرما بیمه نشوید بعدا اگر اخراج شدید نمیتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید ۰۲ میتوانید هم خودت را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنید

نویسنده بیمه
09 دی 1401

باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

نویسنده بیمه
09 دی 1401

سلام دوست عزیز
باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد.

نویسنده بیمه
10 دی 1401

سلام سعید عزیز باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

  سعید هادی
  12 دی 1401

  سلام،ممنونم از شما
  چرا اینقدر زمان میبرد
  به نظرتون 100 درصد برایم پیام ارسال میشه؟
  به نظرتون برای پیگیری کارم به کجا مراجعه کنم
  اداره کار یا تامین اجتماعی؟
  به کدوم مراجعه کنم تا بفهم مراحل کارم که درخواست بیمه بیکاری دادم تا کجا پیش رفته

   نویسنده بیمه
   13 دی 1401

   سلام سعید عزیز
   میتوانید برای پیگیری به واحد امور فنی بیمه شدگان شعبه مراجعه کنید

نویسنده بیمه
12 دی 1401

سلام وقت بخیر باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

کارشناس بیمه
17 دی 1401

سلام به علت ازحادم درخواستها باید فعلا صبر کنید تا مجددا پیامک جدید برای شما ارسال شود که آیا با بیمه بیکاری شما موافقت شده است یا خیر

بهار
17 دی 1401

سلام.من ۲۰ سال و ۴ ماه سابقه پرداخت بیمه دارم و ازهمسرم جداشده ام،حضانت فرزندم رابرعهده دارم ،چندماه بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟ و اینکه چند درصد حقوقم بااحتساب یک فرزند شامل بیمه میشود؟

  نویسنده بیمه
  18 دی 1401

  سلام بهار عزیز
  اگر رای دادگاه مبنی بر حضانت داشته باشید علاوه بر اون ۵۵ درصد ۱۰ درصد دیگه هم به خاطر فرزند به مبلغ مقرری شما اضافه میشود

سعید
19 دی 1401

سلام
من یک سال بیمه کاری بهم تعلق گرفته و هم اکنون ۵ ماه هست دارم سر موقع دریافت میکنم حقوقش رو و الان می‌خوام برم سر کار جدید
اگه برم سر کار جدید مثلا دو ماه بمونم و کارفرما بیمه منو رد کنه و یهو بعد از دو ماه بگه ما دیگه نیرو نمیخواییم و بیمه منو قطع کنه بعد از اتمام همکاری با شرکت جدید
اون مابقی بیمه بیکاری خودش فعال میشه یا باید پیگیری کنیم دوباره شکایت کنیم یا اینکه دیگه بهمون تعلق نمیگیره ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  نویسنده بیمه
  20 دی 1401

  سلام سعید عزیز
  اگر بروید سرکار و لیست بیمه برای شما ارسال شود بطور کلی بیمه بیکاری شما قطع میشود و دیگه به شما پرداخت نمیشود

سامی
20 دی 1401

من پایان خدمت ندارم
بیمه بیکاری نمیرسد

  نویسنده بیمه
  20 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.

ایکس
22 دی 1401

سلام همسر من مرخصی زایمان میگذرونه چطوری میتونیم بعدش بیمه بیکاری براش بگیریم؟

  نویسنده بیمه
  23 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  بعد از پایان مرخصی استعلاجی زایمان اگر خواست بره سرکار و کارفرما از اشتغال بکار مجدد وی خودداری کرد باید برود شکایت کند در واقع اخراج وی باید غیر ارادی باشد

محمد
28 دی 1401

سلام من از بیمه بیکاری استفاده میکردم ولی اکنون به من گفته اند که چون شما در تپ سی کار کرده اید دیگر به شما تعلق نمیگیرد. آیا کار کردن پاره وقت در تپ سی که هیچگونه بیمه ای هم ندارد باعث قطع بیمه بیکاری می شود؟ و آیا این شرکت مجاز است اطلاعات پرداختی به ما را در اختیار سازمان ها و اورگان ها قرار دهد؟

  نویسنده بیمه
  30 دی 1401

  سلام محمد عزیز
  ۰۱ بله چون در هرصورت حقوق دریافت میکنید مجانی که کار نمی کنید ۰۱ بله مجاز است

رامین
01 بهمن 1401

سلام بنده ۱۴ آذر ۱۴۰۱ اقدام به بیمه بیکاری کردم . ۲سال و نیم سابقه پرداخت بیمه در شرکت را دارم . نامه عدم نیاز هم فرستادم برای وزارت کار . اونجا هم تایید شده . کارشناس بیمه هم تایید کرده . فقط پایین صفحه زده احراز شرایط . میخواستم ببینم احراز شرایط یعنی چه ؟؟؟ باید چیکار کنم

  نویسنده بیمه
  02 بهمن 1401

  سلام رامین عزیز
  یعنی اینکه به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید