03 خرداد 1402

بیمه بیکاری | صفر تا صد بیمه بیکاری ۱۴۰۲

احتمالاً عبارت بیمه بیکاری را اکثر افرادی که در محل کار برایشان سابقه‌ی بیمه تأمین اجتماعی ثبت شده است، شنیده‌اند. بیمه بیکاری یکی از مزیت‌های بیمه تأمین اجتماعی است برای افرادی که به طور ناگهانی کار خود را از دست می‌دهند. خیلی از کارمندان و کارگران سرپرست خانوار هستند. سازمان تامین اجتماعی بر اساس قوانین بیمه و در راستای حمایت از حقوق کارکنان، در ابتدای سال 1402 تسهیلات مربوط به بيمه بيكاري را لحاظ کردند.

احتمالاً متقاضیان سوالات گوناگونی درباره‌ی ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط استفاده از بیمه بیکاری، مدارک لازم و عواقب گرفتن بیمه بیکاری داشته‌باشند. با خواندن این مقاله می‌توانید از اطلاعات مربوط به چنین مواردی آگاه شوید. هنگام روبه‌رو شدن با این مسئله اگر اطلاعات کافی داشته باشید، ضمن بهره‌مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری، یکی از چترهای حمایتی بیمه تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر، این مستمری را پرداخت می‌کند. مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگانی تعلق می‌گیرد که شغل خود را از دست داده‌اند.

افرادی که به اجبار بیکار می‌شوند یا به اصطلاح اخراج می‌شوند، مشمول بیمه بیمکاری می‌شوند.

همه کارمندان و کارگران در اوایل سال، نگران هستند که کارفرما قراردادشان را تمدید نکند؛ در نتیجه، آن‌ها بیکار شوند. بیکاری است و هزار مصیبت دیگر … این کارمندان و کارگران معمولا سرپرست خانوار هستند. قانون بیمه و سازمان تامین اجتماعی در راستای حمایت از حقوق کارگران و کارمندان، تسهیلات ۱۴۰۱  را لحاظ کرده‌اند. احتمالا، متقاضیان سوالات گوناگونی درباره ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط و مدارک لازم برای گرفتن داشته‌باشند. بهتر است اطلاعاتی در زمینه این بیمه کسب کنیم. با داشتن اطلاعات بیشتر، خدای نکرده در هنگام روبه رو شدن با این مساله ضمن بهره مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

کار چیست؟

طبق تعریف مرکز آمار، شغل ( کار)، به مجموعه فعالیت‌های اقتصادی‌ فکری و بدنی گفته می‌شود. البته فعالیت‌هایی که به منظور کسب درآمد نقدی یا غیرنقدی با هدف تولید کالا یا ارائه خدمات، انجام می‌شود. شاغل کسی است که در قبال انجام کار یا شغل بتواند حداقل نیازهای خود را تامین نماید.

افرادی که بدون دریافت مزد یا برای یکی از اعضای خانواد خود برمبنای رابطه خویشاوندی کار می‌کنند، نیز شاغل نامیده می‌شوند.

 • افرادی که در دوره کارآموزی خود، فعالیتی مرتبط با موسسه محل کارآموزی خود انجام می‌دهند، نیز شاغل محسوب می‌گردند. چون در تولید کالا یا ارائه خدمات آن موسسه یا سازمان نقش دارند.
 • دانشجویان، محصلان دارای شغل پاره وقت و تمام افراد شاغل دائم یا موقت در نیروهای مسلح نظیر پرسنل کادر، درجه داران و سربازان وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی نیز جزو افراد شاغل محسوب می‌گردند.

کارگر کیست؟

کارگر، شخص حقیقی است که در مقابل دریافت حق الزحمه اعم از: مزد، حقوق، درصد سود، سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. هر کس به هر دلیل برای شخص دیگری کار کند، کارگر تلقی می‌گردد. طبق این قانون، کارگر می‌تواند دکتر یا مدیر هم باشد.

چگونه کارگر طبق قانون کار بیمه می‌شود؟

هر کارگری برمبنای اجبار قانونی، خود به خود و قهرا بیمه می‌شود و از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کند. پرداخت یا عدم پرداخت حق بیمه او توسط کارفرما هیچ گونه محدودیتی برای این حق ایجاد نمی‌کند. سازمان تامین اجتماعی این مبلغ را از کارفرما وصول می‌نماید.

کارفرما وظیفه دارد که کارگر را بیمه کند. این نوع وظیفه اجباری است. استنکاف این قانون تخلف محسوب می‌شود و مشمول مجازات قانونی می‌گردد. هر فردی که برای دیگری در مقابل دریافت حقوق و مزد کار کند، مشمول بیمه تأمین اجتماعی می‌شود. این حکم بر اساس بند الف ماده چهار قانون تامین اجتماعی است. این فرد می‌تواند در مقابل پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده نماید.

اما بیمه کارگری چیست و چه مزایایی دارد؟ نحوه محاسبه حق این بیمه چگونه است؟ برای پاسخ این سوالات مقاله بیمه کارگری را مطالعه نمایید.

بیکار کیست؟

بیکار به شخصی می‌گویند که برحسب شرایط، با عدم دخالت اراده خود، شغل خود را از دست داده‌اند و آماده به کار باشند.

 کمیته‌ای مرکب از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی بر تشخیص ارادی بودن بیکاری نظارت دارند. شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت تاییدیه از مقامات نامبرده، تمهیدات لازم جهت پرداخت مقرری بیمه فرد بیکار را به عمل می‌آورند.

مثال این دست افرادی که شغل خود را از دست داده اند، کارگرانی هستند که به خاطر تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه  و محل کار، ورشکستگی کارفرما یا شرایط محیطی همچون شرایط قرنطینه کرونا تعدیل نیرو شده‌اند. نوع دیگر افرادی هستند که کارفرما مایل به همکاری با آن ها نیست و اخراج شده‌اند.

کارگران دارای قرارداد کوتاه مدت یا موقت، چگونه از بیمه بیکاری برخوردار می‌شوند؟

شرایط بیمه بیکاری تامین اجتماعی کارگرانی که قرارداد کار کوتاه مدت یا موقت دارند، به شرح زیر است:

 • اگر مدت زمان قراردادشان به اتمام ‌­رسد.
 • موفق به اشتتغال در محل کار جدید نگردند.

از دست دادن شغل در نتیجه حوادث قهریه و غیرمترقبه و بلایای طبیعی مشمول این نوع بیمه است. حوادثی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی، نمونه‌هایی از حوادث قهریه و غیرمترقبه محسوب می‌شوند

در شرایط یادشده، بیمه شدگان تامین اجتماعی با معرفی کتبی واحد کار و امور اجتماعی محل از  مزایای بیمه استفاده خواهند کرد.

قانون جدید بیمه بیکاری چیست؟

قانون و آیین نامه اجرایی این بیمه‌نامه  در سال ۱۳۶۹  به تصویب مجلس رسیده و در حال حاضر اجرا می شود. هر سال فقط میزان و مبلغ مقرری بیمه تغییر می‌کند.

مرجع تشخیص بیکاری مندرج در متن قانون و تاریخ وقوع آن، اداره کارو وامور اجتماعی محل است.

ماده 28 قانون تامین اجتماعی درباره حق بیمه صحبت می‌کند: حق‌بیمه 30 درصد مزد یا حقوقی است که 7 درصد آن به عهده بیمه‌شده، 23 درصد به عهده کارفرما می‌باشد.

 

فرآیند پیگیری بیمه بیکاری از طریق سامانه جامع روابط کار

معاون وزیر کار در اسفند ماه 1400 خبر از رونمایی سامانه جامع روابط کار داد. هدف این سامانه سهولت دسترسی کارگران و کارفرمایان به خدمات از جمله فعالیت های مربوط به مقرری بگیری بیمه بیکاری  و رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما است. این سامانه 53 فرآیند دارد که تمامی امور به صورت سیستمی انجام خواهد کرد. از جمله مهم ترین مزایای این سامانه، انتقال و ارسال و دریافت اطلاعات و داده های مورد نیاز است.

مشمولین بیمه بیکاری چه کسانی هستند؟

مشمولین بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشند:

 • بیمه شده حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه را قبل از بیکاری خود داشته باشد. نداشتن شغل ناشی از حوادث قهریه و بلایای طبیعی نظیر شرایط کرونا  مستثنی از شمولیت این بند قانونی هستند.
 • داشتن تابعیت ایرانی برای دربافت بیمه بیکاری الزامی است.
 • اگر در اولین روز حضور بیمه شده در محل کار خود، بلایای طبیعی یا قهریه رخ دهد، کارگر مشمول این بیمه خواهد بود. او با رعایت سایر شرایط مقرر می‌تواند نسبت به دریافت مزایا اقدام نماید.
 • بیمه‌شده باید طی ۳۰ روز از تاریخ بیکاری به واحدهای کارو امور اجتماعی ذی ربط، آمادگی خود را جهت اشتغال به حرفه تخصصی یا مشابه اطلاع دهد. در صورت وجود عذر مواجه به تشخیص هیئت حل اختلاف تا سه ماه میسر خواهد بود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری 1402 + بررسی قانون جدید بیمه بیکاری تامین اجتماعی  

شرایط بیمه بیکاری برای دریافت شامل موارد زیر است:

 • با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، کارگران با ماهیت کار دائم فعالیت می‌کردند، دیگر برای دریافت بیمه بیکاری به نامه عدم نیاز ندارند.
 • بیمه‌شده باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی شرکت نماید. این کلاس‌ها از طرف ادارات کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت نماید. او باید هر دو ماه یک بار ، گواهی حضور در این کلاس ها را به شعب تامین اجتماعی ارائه دهد.
 • اگر قرارداد همکاری کارگر از نوع قرارداد کار موقت یا معین باشد، باید حداقل یک سال کاردر آخرین کارگاه به همراه پرداخت حق بیمه کار کرده باشد.
 • بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود. (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد و آن هم با تشخیص هیئت اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل تا 3 ماه امکان پذیر خواهد بود.)
 • مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.
 • بیمه شده قبل از بیکاری حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
 • بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه شغل خود را از دست می‌دهند. این حوادث شامل سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی هستند. ( افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند)

شرایط دریافت بیمه بیکاری1402 بدون کارت خدمت

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 1402 بدون کارت خدمت شامل موارد زیر است:

 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان جهت دریافت مستمری این بیمه الزامی است. بیمه شده‌ سرباز درصورتی می‌تواند از بیمه بیکاری برخوردار شود که : الف) حداکثر ظرف دو ماه بعد از دوران سربازی به محل کار خود برگردد. ب) اگر کارفرما از اشتغال او ممانعت به عمل آورد، با احراز سایر شرایط می تواند از مزایای این بیمه استفاده نماید.
 • مقرری این بیمه کارآمد و مفید از اولین روز بیکاری کارگر محاسبه شده و به او پرداخت می‌گردد.
 • اگر کارگر بیمه شده استخدام شود، درصورتی مشمول بیمه خواهد بود که : در شغلی استخدام شود که میزان حقوق و مزایای آن از مقرری معین شده کمتر باشد. مابه التفاوت دریافتی نیز از صندوق این بیمه پرداخت خواهد شد.
 • در کارگاه‌هایی که حداکثر ۵ کارگر مشغول هستند، پرداخت حق بیمه به اختیار و توافق بین کارفرما و کارگر مربوط است.
 • کارگرانی که سوابق خدمت خود را بازخرید نمایند، مشمول این بیمه خواهند بود.

سایر شرایط دریافت مقرری بیکاری

از دیگر شرایط دریافت بیمه بیمکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر فرد حین دوره کارآموزی، کمک هزینه دریافت نماید، این امر مانعی برای دریافت مقرری بیمه وی محسوب نخواهد شد.
 • بیمه‌شدگانی که به دلیل تغییرات در ساختار اقتصادی واحدهای مربوطه به تشخیص وزارتخانه مرتبط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند، مشمول دریافت مقرری خواهند بود.
 • اگر فرد در حین دریافت بیمه بیکاری، مجددا شاغل شود ولی به سازمان تامین اجتماعی این مساله را اعلام نکند، در نهایت مقرری واریزی را باید بعد از اشتغال مجدد عودت نماید. اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود برگردد، باید مقرری دریافتی خود در این بازه را به سازمان تامین اجتماعی عودت نماید.

شرایط بیمه بیکاری برای کارگران روزمزد چیست؟

کارگرهای روزمزد اگر بیمه‌ای نداشته باشند، نمی‌توانند از حقوق این بیمه استفاده نمایند. این افراد تنها در صورتی می‌توانند آن را دریافت کنند که به صورت خویش‌فرما خود را بیمه کرده باشند.

بیمه کارگر ساعتی چگونه تعیین می‌شود؟

میزان مزد و مزایای کارگرانی که به صورت کارگری کار می‌کنند، بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما خواهد بود. البته باید تأکید که کارفرماها حق پرداخت مزد کمتر از حداقل میزان تعیین شده در شورای عالی کار را ندارند. همچنین اینکه بر اساس قانون کار، دستمزد کارگران ساعتی شامل حق اولاد و خواروبار هم خواهد بود و حتی کارفرما باید مزد روزهای تعطیل را هم بدهد. علاوه بر این هیچ مانعی برای بیمه کردن کارگران پاره وقت وجود ندارد. حق مأموریت، کارمزد روزهای تعطیل و مرخصی استحقاقی به کارگران کارمزدی یا ساعتی تعلق خواهد گرفت. در آخر اینکه بیمه آن‌ها بر اساس میزان ساعت کاریشان مشخص خواهد شد.

استثنائات بیمه بیکاران چیست؟

استثنائات بیمه بیکاری به موارد زیر تقسیم می‌شود: 

 1. کارگر با میل و رضایت شخصی، شغل را ترک نماید.( اگر در طول پروسه دریافت بیمه بیکاری، مشخص شود که شخص با میل و اراده خود بیکار شده است، ضمن قطع پرداخت مقرری ، مبالغ مربوطه از او مسترد خواهد شد.)
 2. کارگر استعفا دهد.
 3. قرارداد در موعد مقرر خاتمه یابد.
 4. اگر  کارفرما، کارگر را به خاطر کوتاهی در انجام وظایف محول شده یا قانون شکنی و نقض آیین نامه های انظباطی کارگاه اخراج نماید، کارگر مستحق دریافت حقوق این بیمه نمی‌شود.

چه کسانی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند؟

کلیه مشمولان قانون تامین اجتماعی که تابع قانون کار و کشاورزی هستند، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند به جز گروه افراد زیر:

 • اتباع خارجی
 • صاحب مشاغل آزاد ( حتی اگر بیمه مشاغل آزاد داشته‌باشند.)
 • بازنشستگان
 • از کارافتادگان کلی
 • بیمه‌شدگان اختیاری
 • کارگران کارگاه های خانوادگی
 • اگر قصور و تقصیر در انجام وظایف محوله از سوی کارگر در مراجع حل اختلاف قانون کار احراز  به رسمیت شناخته شود، در چنین حالتی کارگر تحت پوشش بیمه یاد شده نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری 1402 چیست ؟

مدارک لازم برای درخواست بیمه بیکاری شامل موارد زیر هستند:

 1. نامه عدم نیاز کارفرما. ( در این نامه ذکر می‌شود که کارفرما از چه تاریخی به کارگر نیازی نخواهد داشت.) توجه نمایید که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ اتمام مهلت قرارداد باشد.)
 2. اصل و  تصویر قرارداد سال آخر همکاری یا رای صادر شده
 3. ۴ قطعه عکس ۴*۳
 4. اصل و  تصویر کارت ملی
 5. کپی و اصل شناسنامه
 6. اصل و تصویر گواهی کار از شرکت

بارگذاری کامل مدارک، اولین گام در روند دریافت بیمه بیکاری است. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 1. تصویر صفحه اول دفترچه بیمه
 2. اصل و تصویر کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 3. اصل و تصویر مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 4. قرارداد یکسال آخر با مهر و امضای کارفرما و امضای کارگر
 5. اخذ استعلام سوابق بیمه از شعبه تامین اجتماعی مربوطه برخی ادارات استعلام اینترنتی را می پذیرند

بیمه بیکاری چند ماه است؟

مدت زمان بیمه بیکاری که از طرف سازمان تأمین اجتماعی اعلام می‌شود، در جدول بیمه بیکاری ۱۴۰2 آمده است:

مدت زمان دریافت مقرری برای متاهلسابقه پرداخت بیمه
یک سال۶ تا ۲۴ ماه
یک سال و نیم۲۵ تا ۱۲۰ ماه
۲۶ ماه۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه
سه سال۱۸۰ تا ۲۴۰ ماه
۵۰ ماهاز ۲۴۱ ماه به بالا
 • مدت دریافت مقرری، جزء سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی تلقی خواهد شد.

 • میزان مقرری روزانه بیمه شده فاقد شغل ۵۵% متوسط مزد یا حقوق یا کارمزد روزانه فرد شاغل دارای بیمه است. به حقوق افراد متاهل یا متکفل، تا حداکثر چهار نفر افراد تحت تکفل بیمه شده به ازای هر فرد ۱۰% حداقل دستمزد افزوده خواهد شد.
 • قانون جدید بیمه بیکاری حداقل مبلغ بیمه بیکاری را 55 درصد حقوق پایه وزارت کار، بدون در نظر گرفتن بن و حق مسکن اعلام کرده است. این عدد در سال 1401 برابر با 4.319.075 تومان است. برای کسانی که بیشتر از حقوق پایه دریافتی دارند، هم عددی بین 55 الی 80 درصد حقوقشان محاسبه و پرداخت می‌شود.

   

مبلغ بیمه بیکاری 1402

میزان مبلغ بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشد:

 • حداقل مبلغی که سازمان تامین اجتماعی به شما خواهد پرداخت؛ برابر با ۵۵% متوسط حقوق سه ماه اخیرتان خواهد بود و حداکثر، ۸۰% از متوسط حقوقتان به شما پرداخت خواهد شد.از همان اولین روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد، مقرری قابل پرداخت است.
 • لازم به ذکر است که اگر ۵۵% از متوسط حقوق شما کمتر از حقوق پایه وزارت کار باشد؛ مبلغی که دریافت می‌کنید برابر با حداقل حقوق در آن سال خواهد بود!
 • از دیگر عواملی که بر افزایش این کمک هزینه ماهیانه موثر هستند؛ حقوق سه ماه آخر شما و تعداد افرادی است که تحت تکفل شما قرار دارند. شما توانایی این را دارید تا چهار نفر را تحت تکفل داشته باشید که به‌ازای هر نفر ۱۰ درصد به دریافتی‌تان افزوده می‌شود. البته سقف مبلغ پرداختی به شما همان ۸۰% متوسط حقوق خواهد بود.
 • بر اساس قانون جدید بیمه بیکاری، حداقل مبلغ بیمه بیکاری را ۵۵ درصد حقوق پایه وزارت کار، بدون در نظر گرفتن بن و حق مسکن اعلام شده است. با این شرایط حقوق بیمه بیکاری چقدر است؟ طبق قوانین کار در سال 1402، حقوق پایه بدون حق اولاد و پایه سنوات معادل 7،308،284 تومان است. اگر حقوق پایه را در نظر بگیریم، حداقل حقوق بیکاری در سال ۱۴۰2، 4،019،556 تومان خواهد بود.

 

 • به مبلغ بیمه بیکاری برای افراد متاهل سال 1402، در ازای هر فرد ۱۰% حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. توجه کنید که حداکثر حقوق بیمه بیکاری تامین اجتماعی، نباید بیشتر از 80% حقوق فرد باشد. برای کسانی که بیشتر از حقوق پایه دریافتی دارند هم عددی بین ۵۵ الی ۸۰ درصد حقوقشان در نظر گرفته می‌شود.

بیمه بیکاری تا چه سنی تعلق می‌گیرد؟

افراد مسن مشمول قانون جدید بیمه بیکاری که ۵۵ ساله یا بیشتر باشند، تا زمانی که مشغول به کار نشده‌اند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی  از پوشش‌های آن بهره‌برند.

اگر زن و شوهر هر دو بیکار شوند، امکان برخورداری هردوی آن ها از این رشته بیمه مفید ارائه شده از سازمان بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. فقط یکی از آنان ( زن یا شوهر) می‌توانند از افزایش مقرری به ازای هر یک از فرزندان استفاده کنند.

حقوق این بیمه مشابه سایر مستمری های بیمه های تامین اجتماعی معاف از مالیات است.

افراد تحت تکفل بیمه چه کسانی هستند؟

افراد تحت تکفل بیمه بیکاری شامل افراد زیر است:

 • همسر(زن یا شوهر)
 • فرزندان مونث مجرد و فاقد حرفه و شغل
 • پدر و مادری که سن شان بیش از ۶۰ سال باشد و پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی، کارافتادگی آن ها را تایید نماید و فرد مشمول بیمه بیکاری عهده دار معاش آن ها باشد.
 • فرزندان مذکر با سن کمتر از ۱۸ سال یا پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی از کارافتادگی آن ها را تایید نماید یا صرفا در حال تحصیل باشند.
 • خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان مونث و مذکر

در چه شرایطی بیمه بیکاری 1402 لغو می شود؟

شرایط لغو بیمه بیکاری را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • مرگ بیمه‌شده فرا برسد و فوت کند.
 • بیمه‌شده دوباره اشتغال یابد.
 • بیمه شده مستمری بازنشستگی دریافت کند یا دچار از کار افتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی تعلق بیمه به فرد به اتمام برسد.
 •  بیکار دریافت کننده حقوق بیمه بیکاری از پذیرش شغل مشابه جدید اجتناب ورزد.
 • فرد بیکار دریافت کننده مقرری بیمه  بدون دلیل موجه از حضور در دوره های کارآموزی استنکاف ورزد.
 • حقوق بیمه شدگان حین استفاده از بیمه بیکاری به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌گردند.در صورتی که متاهل نباشند، قطع می‌گردد و پس از پایان خدمت وظیفه عمومی در صورت عدم اشتغال، با معرفی واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجددا نسبت به برقراری باقی مانده مدت استحقاقی آنان اقدام خواهد شد.
 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 • بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 •  با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.

قطع بازرسی از منازل

بر اساس گفته معاون اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین ۱۴۰۱، دیگر بازرسی از در منازل برای صحت و درستی بیکار بودن فرد انجام نخواهد شد و انجام آن خلاف قانون است. در واقع قطع بیمه بیکاری منوط به ارائه دلایل مستند و قانونی از اشتغال دوباره فرد است.

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟

با توجه به جدول بیمه بیکاری، افرادی که بیشتر از 20 سال سابقه کار دارند، می‌توانند نزدیک 2 سال از بیمه بیکاری استفاده کنند. با توجه به اینکه اول هر سال حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کند، بر اساس بخشنامه بیمه بیکاری ۱۴۰2، افزایش حقوق بیمه بیکاری مطابق با میزان افزایش حقوق کارکنان صورت می‌گیرد.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری تامین اجتماعی

واریز بیمه بیکاری در بازه زمانی بین 10 الی 15 هر ماه است. در صورت عدم واریز مستمری در بازه زمانی یاد شده، باید جهت استعلام علت تأخیر به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

نحوه استعلام واریز بیمه بیکاری

برای استعلام وضعیت واریز مبلغ بیمه بیکاری، باید به سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنید. در صفحه اصلی سایت به منو مراجعه کنید و در بخش خدمات، در قیمت بیمه شدگان، بر روی بیمه بیکاری کلیک کنید. بعد از ورود به سایت، وارد صفحه مربوط به بیمه بیکاری می‌شوید. در این صفحه بر روی گزینه‌ی مشاهده درخواست‌های بیمه بیکاری را انتخاب کرده و مشاهده کنید که سند پرداخت بیمه بیکاری شما در چه وضعیتی وجود دارد.

چند بار از بیمه بیکاری می‌توان استفاده کرد؟

در خصوص تعداد استفاده از بیمه بیکاری، محدودیتی وجود ندارد. بلکه محدودیت مربوط به مدت زمان استفاده از آن است. در حقیقت مدت دریافت بیمه بیکاری به میزان سابقه پرداخت و وضعیت تأهل فرد بستگی دارد که به شرح زیر است:

 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 6 تا 24 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 6 و 12 ماه مقرری بیمه بیکاری را دریافت کنند.
 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 15 تا 120 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 12 و 18 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • اشخاص متاهل و مجرد با سابقه پرداخت بیمه 121 تا 180 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 18 و 26 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه 181 تا 240 ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 26 و 36 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.
 • متاهلان و مجردان با سابقه پرداخت بیمه 241 ماه به بالا، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر 36 و 50 ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

یعنی یک فرد مجرد با سابقه 36 ماه دریافت بیمه، حداکثر می‌تواند تا 12 ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند. اینکه این 12 ماه پشت سر هم باشند یا خیر، تفاوتی نخواهد داشت.

آیا عیدی و مزایا به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟ باید بدانیم که این بیمه از طرف سازمان تامین اجتماعی در ازای دریافت حق بیمه مقرر به مشمولین قانون جدید بیکاری پرداخت می‌گردد. عیدی عیدی کارگران از طرف کارفرما و به دلیل رابطه اشتغال و حقوق بگیر بودن کارگر پرداخت می‌شود. از توضیحات یادشده می‌توانیم نتیجه بگیریم که در دوره دریافت مستمری بیکاری، به شخص فاقد شغل عیدی تعلق نخواهد گرفت.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق بیمه تامین اجتماعی محسوب خواهد شد و امکان تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. در صورت نیازمندی واحد کسب وکار به جذب نیروی کار، فرد بیکار در اولویت معرفی به این واحد های کسب و کار قرار خواهند گرفت.

حقوق بیمه بیکاری کرونا (مقرری بیکاری بیماری کرونا)

صنف‌ها و کارگرانی در دوره‌ی فراگیر شدن کرونا، آسیب دیده اند اطلاع داشته باشند که مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته و وزارت کار با راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir از کسانی که در مدت سه ماهه دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد که به سامانه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

 

بیمه بیکاری

دریافت حقوق از مزایای بیمه بیکاری است.

جالب است بدانید که طبق آخرین آمار تا پایان سال 99، بیش از ۸۶۰ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت نام کرده و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر این بیمه پرداخت شده است.

منابع تامین سرمایه حقوق بیمه بیکاری کرونا

با توجه به تعداد بالای افراد واجد شرایط بیمه بیکاری کرونا و پشتوانه مالی  محدود سازمان تامین اجتماعی، بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بیکاران متاثر از بیماری کرونا اختصاص داده شد.

سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه عدم اشتغال مربوط به شرایط کرونای متقاضیان واجد شرایط را که در ۱۰ روز اول اسفند بیکار شدند ، واریز کرده است. فهرست اسامی آن دسته از متقاضیان بیکار شده از اسفند سال گذشته که موفق به ثبت نام در سامانه نشده بودند، از طریق کمیته‌های استانی جمع آوری شده و پس از پایش و تکمیل به سازمان تامین اجتماعی فرستاده خواهد شد تا پروسه واریز مقرری به حساب آن‌ها نیز فراهم شود.

با آغاز واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا اگر چه انتظار می‌رفت واریز مقرری بر اساس قانون بیمه بیکاری و توسط سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد، اما پرداخت اولین فهرست مقرری بگیران توسط سازمان برنامه و بودجه نشان داد که ساز و کار پرداخت این بیمه برای کرونا با بیمه بیکاری فعلی تفاوت دارد؛ چون با راه اندازی سامانه توسط وزارت کار و شناسایی مشمولان و ارسال لیست افراد از سوی تامین اجتماعی، مکانیسم واریز و درصد پرداخت مبلغ بیمه بیکاری کرونا، توسط سازمان برنامه و بودجه و از طریق خزانه‌داری کل صورت گرفت.

علت تعویق حقوق کارگران در دوران کرونا

شایان توجه است که واریزی مقرری بیمه بیکاری عده‌ای از متقاضیان مشمول این طرح به دلایلی نظیر اطلاعات اشتباه شماره شبا یا عدم تعلق شماره حساب به شخص متقاضی به تعویق افتاده است.

آن دسته از متقاضیان مشمول که تاکنونمقرری بیمه عدم اشتغال خود را به دلیل کرونای خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با تلفن ۱۴۲۰ سازمان تامین اجتماعی تماس بگیرند و از کارشناسان مسئول، اطلاعات لازم را دریافت دارند.

با توجه به عدم دسترسی برخی از افراد به این تلفن گویا، باز هم جاماندگانی وجود دارند که تاکنون شرح حالی از وضعیت خود ارائه نکرده‌اند. چنین افرادی می توانند به دفاتر پیشخوان و سپس به prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.اگر قبلا افرادی در سایت احراز هویت شده باشند، دیگر نیازی به مراجعه مجدد به دفاتر پیشخوان دولت ندارند و با ورود اطلاعات کاربری خود می توانند  در سامانه مربوطه ثبت نام نمایند که مراحل آن را در بندهای قبلی این مقاله بیان کردیم.

عواقب بیمه بیکاری چیست؟

برخی این ترس را دارند که دریافت بیمه بیکاری در سن بازنشستگی آن‌ها تأثیر بگذارد. در حقیقت از آنجا که بیمه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود، برای همین ممکن است که دیرتر بازنشسته بشوند. باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. مدت زمانی که شما تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرید، جزو سابقه حق بیمه‌تان حساب می‌شود. البته از آنجا که حقوق بازنشستگی متوسط دو سال آخر پرداخت حق بیمه است، برای همین توصیه می‌شود که در سال‌های آخر به هیچ وجه از بیمه بیکاری استفاده نکنید. همچنین اینکه در این بیمه خبری از دریافت پاداش و عیدی نیست. برای اینکه مستمری پرداختی در این مدت جنبه حمایتی از سازمان تأمین اجتماعی دارد.

آیا بیمه بیکاری بگیریم؟

در همه جوامع، بیکاری معضل بزرگ و منشا بسیاری از جرایم محسوب می‌گردد. قانون بیمه بیکاری مسئولیت هایی را برای کارفرما و دولت وضع می‌کند تا از میزان بحران های شخصی و اجتماعی بیکاران کاسته شود. کارفرمایان و کارآفرینان نیز باید به ایجاد شغل و  به استخدام درآوردن نیروی فعال کشور و دولت نیز به اجرای طرح های اشتغال زا در راستای برنامه های توسعه ای خود پردازند تا همه دست در دست هم نرخ بیکاری را نزولی سازند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
کاربر میهمان
02 مهر 1402

سلام
اگر بیمه بیکاری بگیری و در همان زمان هم جایی بری کارآموزیه بدون بیمه و حقوق. بیمه بیکاریت قطع میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  اگر بازرس تامین اجتماعی اطلاع پیدا کند بیمه بیکاری شما را قطع میکند.

person
شهلا
28 شهریور 1402

یه سوال دیگه هم اینکه در حال دریافت بیمه بیکاری آیا امکان استفاده از خدمات کمک هزینه مثل کمک هزینه عینک هم شامل حال بیمه شده میشه یا نه؟ رده شغلی من حسابداری بوده و الان دکتر عینک محافظ نوشته فعلا برام.

  person
  نویسنده بیمه
  28 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  تهیه عینک و مواردی از این دست نیازمند داشتن بیمه درمانی است. اگر بیمه درمان تکمیلی دارید می توانید برای پرداخت بخشی از هزینه چنین خدماتی از آن استفاده کنید. بیمه بیکاری در واقع حقوقی است که به افراد برای گذراندن زندگی داده می شود.

   person
   شهلا
   28 شهریور 1402

   منظورتون اینه که نمیگن تو که الان کار نمیکنی به عینک محافظ چه نیازی داری؟

    person
    نویسنده بیمه
    28 شهریور 1402

    دوست عزیز بیمه بیکاری هزینه عینک را پرداخت نمی کند در صورتی که پزشک برای شما عینک تجویز نماید می توانید از خدمات درمانی دفترچه بیمه خود استفاده نمایید.

person
شهلا
28 شهریور 1402

سلام. ممنون بابت اطلاعات کاملی که گذاشتین. سوال من اینه که آیا در حال دریافت بیمه بیکاری، واریزی ها به حسابمون هم کنترل میشه؟ مثلا اگه مغازه ای داشته باشم که در حال اجاره هست و مبلغی به عنوان اجاره هرماه برام واریز میکنه، این برا بیمه بیکاری م مشکلی ایجاد میکنه؟اگر بله تا چه مبلغی یا کلا هرگونه واریزی؟

  person
  نویسنده بیمه
  29 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر واریزی توسط تامین اجتماعی کنترل نمیشود فقط بازرس تامین اجتماعی در خصوص اشتغال و یا عدم اشتغال بکار شما اظهار نظر می کند.

person
میثم
26 شهریور 1402

با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من شش سال تو ی شرکت تهران کار کردم و درخواست بیمه بیکاری دادم پس از پایان کار و مدارکم هم کامل بود اداره کار تهران تایید کرد و مدارک رو به اداره تامین اجتماعی ارجاع داد حدود یک ماه پیش.ولی هیچ خبری نشد و هر چی تلفنی تماس میگیرم جواب نمیدن و من در حال حاضر شهرستان هستم.امکانش هست تامین اجتماعی بیمه بیکاریمو تایید نکنه

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  به سازمان تامین اجتماعی و اداره کار مراجعه نمایید و اعلام کنید که محل زندگیتان تغییر کرده است. همچنین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری را نیز پیگیری نمایید.

person
m.m.
26 شهریور 1402

با سلام و احترام
اگر محل کار تهران باشد و بعد از پایان قرار داد از شهرستان میشه برای بیمه بیکاری اقدام کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت بیمه بیکاری باید از کارفرما نامه عدم نیاز داشته باشید. بله با اطلاع به اداره کار و سازمان تامین اجتماعی می توانید برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید و مشکلی به وجود نمی آید.

person
m.m
26 شهریور 1402

سلام و وقت بخیر
من حدودا 5 سالی هست در شرکتی مشغول به کار هستم امسال قرارداد منو رو تا پایان شهریور ماه بستن برای دریافت بیمه بیکاری چه مراحلی رو باید طی بکنم و حتما باید مراجعه حضوری داشته باشم یا درخواست باید به صورت اینترتنی و سیستمی باشد؟
ممنونم از راهنماییتون

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت بیمه بیکاری باید نامه عدم نیاز از کارفرما دریافت نمایید. خیر نیاز به مراجعه حضوری نیست می توانید از طریق سایت اداره کار نیز اقدام نمایید.

person
علی
23 شهریور 1402

دیدگاه من چرا ثبت نمیشه😶

person
هادی زاده
23 شهریور 1402

سلام
من بیمه بیکاری درخواست داده بودم و جدیدا تایید شده و از اول فرودین تا الان بیکار شدم. از سال 95 عضو اصلی هیات رییسه یک شرکت بودم ولی شرکت کارگاه و عملکردی ندارد. حالا میخواستم ببینم راهکار چیست؟
بنظرتون از شرکت بیام بیرون؟ یا اینکه مشکلی ندارن و بیمه بیکاری رو پرداخت میکنن؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. در صورتی که عضو اصلی هیات رییسه باشید بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد. بله باید هیچ شغل و سمتی نداشته باشید.

person
میثم
22 شهریور 1402

با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من شش سال تو ی شرکت تهران کار کردم و درخواست بیمه بیکاری دادم پس از پایان کار و مدارکم هم کامل بود اداره کار تهران تایید کرد و مدارک رو به اداره تامین اجتماعی ارجاع داد حدود یک ماه پیش.ولی هیچ خبری نشد و هر چی تلفنی تماس میگیرم جواب نمیدن و من در حال حاضر شهرستان هستم.امکانش هست تامین اجتماعی بیمه بیکاریمو تایید نکنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  اگر نامه عد م نیاز داشته اید و مراحل تایید درخواست شما به اتمام رسیده است نیازی به مراجعه نیست. اما اگر از تایید درخواست خود اطلاع ندارید به سازمان تامین اجتماعی و اداره کار مراجعه کنید.

person
Niloo
21 شهریور 1402

ممنون از پاسختان
یعنی این دوماه بیمه کرونا هم از سابقه ام کسر
میشود هم از مدت پرداخت بیمه بیکاری؟؟؟؟
پس چرا پرداختند اینکه انگار وجود خارجی نداره؟
فایدش چی بود؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  اون دو ماه از سابقه شما کسر نمیشود فقط جز سابقه برای بازنشستگی تاثیر دارد.

person
sarA
21 شهریور 1402

سلام
من از ۱ تیر۱۴۰۲ بیکار شده ام و بعد از تاییدیه برای بیمه بیکاری در ۱۴ شهریور حقوق دریافت کرده ام.امروز متوجه شدم از سمت شرکت تیرماه برام بیمه رد شده آیا با خطای شرکت بیمه بیکاری من قطع میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  باید این موضوع را به اداره کار اطلاع دهید.

person
sara
20 شهریور 1402

سلام
من از ۱تیر ۱۴۰۲ بیکار شدم و با تایید اداره کار و تامین اجتماعی در تاریخ ۱۴ شهریور دوحقوق بیکاری بنده پرداخت شده.امروز متوجه شدم اشتباها تیرماه ۱۴۰۲ شرکت برام بیمه رد کرده
آیا با خطای شرکت بیمه بیکاریم قطع میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  بهتر است موضوع را به اداره کار و تامین اجتماعی اطلاع دهید.

person
نوید
20 شهریور 1402

سلام من متوجه نشدم باید قراردادمون به اتمام رسیده باشه و نامه عدم نیاز ببریم یا نه ؟ و اینکه قرارداد های ما یک ماهه هست باید درخواست قرارداد سالانه بدم به شرکت؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  باید نامه عدم نیاز از کارفرما داشته باشید و از تاریخ آخرین واریزی بیمه شما حداقل سی روز گذشته باشد.

person
Om
19 شهریور 1402

سلام آیا ۶ ماه بیمه بیکاری بگیری بعد بازرس در همان محل بیاید و شما را ببینم و نامه مشغول به کار بردن بعد از چند ماه دوباره درخواست بیمه بیکاری میشه کرد؟۶ ماه یا ۱۲ ماه و مدارک مثل درخواست اولیه است؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بعد از اینکه مجددا آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید میتوانید مثل قبل درخواست بیمه بیکاری بدهید.

person
ناشناس
19 شهریور 1402

با سلام، من 8 سال و چندماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم، سال 1398 بعلت طلاق مجبور به ترک شهر محل کارم شدم، و به مدت 4 سال مرخصی بدون حقوق گرفتم، و در طی این 4 سال بیمه برای من رد نشده، و من نتوانستم کار پیدا کنم، تصمیم دارم برای تسویه حساب برای محل کار قبلی اقدام کنم، آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟ و با این وجود که طلاق گرفته ام و زن خودپرست محسوب میشوم چگونه میتوانم خودم را بیمه کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  ۰۱ خیر تعلق نمیگیرد ۰۲ میتوانی خودت را بیمه زنان خانه دار کنید و حق بیمه پرداخت کنید.

person
Niloo
19 شهریور 1402

سلام.من ۱۸سال سابقه بیمه از یک شرکت دارم که دو ماه ان بیمه کرونا هست و الان بیکار شدم.
۱.ایا سابقه ام ۱۸سال حساب میشود یا ۱۷سال و ده ماه؟
۲.چند ماه بیمه بیکاری بهم تعلق میگیرد ایا دوماه بیمه کرونا کسر میشود؟
۳.با توجه به قوانین فعلی میتوانم بعد از بیمه بیکاری اگه سابقه م به ۲۰ سالگی رسید ؛ برای بازنشستگی ۲۰ ساله اقدام کنم یا چون دوسال اخر بیمه بیکاری گرفتم شاملم نمیشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  1. ۱۷ سال و ده ماه حساب میشود
  2. اگر متاهل باشی به مدت ۳۶ ماه بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد اون دو ماه کسر میشود
  3. اگر شرایط سن داشته باشید میتوانید درخواست بازنشستگی بدهید.

person
رضا
18 شهریور 1402

سلام خسته نباشید من چهار سال در شرکت قبلی سابقه داشتم سه ماهه که در شرکت جدید مشغول کارم ولی عدم نیاز زدن
آیا بیمه بیکار تعلق می گیره بهم و اینکه شرط یک سال سابقه در اخرین کارگاه برداشته میشه؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز.
  در صورتی که سوابق شما پیوسته باشد بله بیمه بیکاری به شما تعلق می گیرد.

person
15 شهریور 1402

با عرض سلام و‌خسته نباشید :
من در حال حاضر مجرد هستم و از حقوق بیمه ی بیکاری استفاده میکنم ، سوال من از کارشناس محترم این است که در صورتی که تا قبل از اینکه این ایام به اتمام برسه اینجانب متاهل بشوم ، ایا به تعدادماه های استفاده ی من از شرایط بیمه بیکاری بر اساس متاهلی اضافه خواهد شد یا خیر؟ با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  18 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز.
  بله اگر تا قبل از اتمام بیمه بیکاری متاهل شوید مدت بیمه بیکاری شما بیشتر میشود.

person
Atefeh
11 شهریور 1402

سلام. وقت بخیر. یک سال در یک شرکت پیمانکاری کار میکنم. اخر این ماه قرارداد پرسنل و قرارداد شرکت به پایان می رسد و پروژه هم به اتمام می رسد
آیا من میتونم درخواست بیمه بیکاری پس از پایان ماه داشته باشم؟ یا اینکه پروژه حتما باید فعال باشد؟

  person
  نویسنده بیمه
  11 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  باید نامه عدم نیاز داشته باشید.

person
Mrs.m
10 شهریور 1402

سلام
به مدت ۱۸ماه بیمه بیکاری بهم تعلق گرفته،
یکسال آن گذشته و پرداخت شده،
دیروز با من تماس گرفتن که شرکت دیگه ای مشغول فعالیت هستی و اگر جایی فعلیت نمیکنی استعلام بیار،
(من بعد از ۶ماه که بیمه دریافت میکردم عضو هیئت مدیره شرکتی شده بودم که کاملا صوری بود یعنی بیمه بعد از ۶ماه متوجه این موضوع شده و باید خبر بده ؟؟!!)
چون من اطلاع نداشتم که مشکل ساز میشه،
در ضمن درخواست انحلال اون شرکت هم دیروز داده شده،
الان که چک میکنم هنوز بیمه این ماه من رد نشده
یعنی قطع کردن و کلا ۶ماه باقیمانده من رو قطع میکنن؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  11 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  اگر عضو هیت مدیره هستید بیمه بیکاری شما قطع میشود.

person
شیوا
05 شهریور 1402

سلام وقتتون بخیر من از ابان ۱۴۰۱ تا ابان ۱۴۰۲ تو ی شرکت کار میکنم ولی بیمه فروردین ماهمم ۱۵ روزش رد شده ایا جز یک سال سابقم حساب میشه من ابان ماه میخام در بیام از اینجا بیمه بیکاری بگیرم بهم تعلق میگیره یا نه؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام شیوای عزیز. خیر همان ۱۵ روز که ارسال شده است حساب میشود.

   person
   مرتضی
   20 شهریور 1402

   سلام من به مدت ۸ سال در یک شرکت کار می‌کردم الان قراردادم به اتمام رسیده ،برام اتمام قراردادو عدم نیاز زدن آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره

    person
    نویسنده بیمه
    27 شهریور 1402

    سلام دوست عزیز
    بله می توانید از سایت اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری اقدام نمایید.

person
دهقانی
01 شهریور 1402

سلام
یه سوال دارم در این خصوص که من به عنوان مدیرعامل شرکتی در حال بیمه پردازی برای چند نفر هستم، منتها خودم از جای دیگه ای بیمه هستم و قرارداد دارم
اگر بخوام از بیمه بیکاری استفاده کنم اون شرایط بیمه پردازی برای من مشکل ساز نمی شود؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. به شما بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد چون مدیر عامل شرکت دیگه ای هستید.

person
سوریان
30 مرداد 1402

سلام من چند سال است که در شرکت مشغول بکار هستم. قراداد من تمام شده است و کارفرما روی حقوق با من توافق نمیکند و عدم نیاز هم نمیدهد و میگوید با همان حقوق قبل مشغول بکار شوی. من با وجود اینکه قرادادم تمام شده است میتوانم درخواست بیمه بیکاری بدهم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز
  باید حتما نامه عدم نیاز از کارفرما بگیرید که بتوانید درخواست بیمه بیکاری بدهید.

person
جوادی
30 مرداد 1402

سلام
وقت بخیر
28سال سابقه بیمه دارم 50سال بیشتر سند
دوسال میشه حق بیمه پرداخت کنی باز نشست بشی
لطفا راهنمایم کنید من بتوانم بازنشسته بشم

  person
  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. شما باید ۵۰ سال سن و ۳۰سال سابقه بیمه داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید.

person
سهراب ایمانی
30 مرداد 1402

سلام، وقت به خیر
درخصوص ماده ۸ و شرایط قطع بیمه بیکاری در عبارت “…قبول نکردن شغل پیشنهادی تخصصی یا مرتبط…”، ملاک و معیار تفسیر شغل تخصصی یا مرتبط چیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز.
  تفسیر ماده ۸ را نمیتوان در چند جمله تفسیر کرد. اما به طور خلاصه وقتی از طرف تامین اجتماعی یا اداره کار همان شغل قبلی به شما پیشنهاد میشود باید قبول کنید و گرنه بیمه بیکاری شما قطع میشود.

person
کیانی
23 مرداد 1402

سلام وقت بخیر، کسی که اقدام‌به بیمه بیکاری کرده و بعد چهار پنج ماه بیکاری میخواد مشغول کاری بشه ،آیا بیمه بیکاری به اون ۴ پنج ماهی که بدون شغل بوده تعلق میگیره یا نه؟

  person
  نویسنده بیمه
  24 مرداد 1402

  سلام. بله به اون مدت اگر بیکار بوده مقرری بیمه بیکاری پرداخت میشود.

person
قاسمی
22 مرداد 1402

سلام. من اخرین قراردادم تا پایان سال 1402 هست ولی بنابه مشکلاتی کارمو رها کردم و کارفرما موافقت کرده که عدم نیاز بهم بده با وجود اینکه قراردادم تموم نشده میتونم بیمه بیکاری بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. اگر سایر شرایط را داشته باشید بله میتوانید بیمه بیکاری استفاده کنید.

person
نجفی
17 مرداد 1402

با سلام من به مئت ده سال در شهرداری مضغول بکار بودم با قراردا تامین نیروی انسانی بعد از این زمان به دلیل عدم نیاز اخراج شدم و نامه به اداره کار و تامین اجتماعی صادر شد و بنده شامل دریافت بیمه بیکاری شدم ولی متاسفانه بعد از حدود سه ماه از دریافت بیمه بیکاری اعلام کردن شما در محلی مشغول بکار شده ایدئ و بیمه رو قطع کردن درصوذتی که به سازمان تامین اجتماعی مراجعه و اعلام کردم محل مربوط به حواهرم هست و جهت کمک به لیشان ذفته ام و هیچ حقوقی دریافت نمیکنم ولی سازمان زیر بار نرفت و مسمری رو قطع کردن با توجه به عدم اشنایی با مقررات این اتفاق افتاد و دیگر پیگیری نکردم الان چندین ساله بیکارم و مشغول بکاری نیستم ایا میتوان جهت عدم دریافت بیمه بیکاری حذف شده اقدام نمایم چون واقعا اشتباه بازرس بیمه ضربه بزرگی بهم زد ممنئن از راهنمایی شما

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. باید همان موقع پیگیری میکردید الان دیگه پس از گذشت زمان هیچ کاری نمیتوانید بکنید.

person
خانی
16 مرداد 1402

سلام من ۹ ماه تو یه شرکت کار کردم بعدش از مرخصی زایمان استفاده کردم و ۲۱ تیر مرخصی زایمانم تموم میشه.نامه عدم نیاز رو تو سایت اسکن کردم و آخرین قرار دادم مربوط میشه به تیر ۱۴۰۱ امروز با کار شناس بیمه صحبت کردم گفتن باید بعد مرخصی زایمان از طرف شرکت برات بیمه رد بشه تا بتونی از بیمه بیکاری استفاده کنی الان من باید چیکار کنم کارفرما برای من بیمه رد نمیکنه نمیشه مستقیم بعد مرخصی زایمان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. اولا شما آخرین کارگاه ۹ ماه سابقه بیمه دارید که باید در آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید که بتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.

person
‌علی
15 مرداد 1402

با سلام و احترام.من شش شش سال در یک شرکت کردم و بیمه واریز شده است.ولی آخرین قراردادم ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۲ می باشد.ایا لازم است قرارداد من یک ساله باشه یا همین قرارداد ۴ ماهه کفایت میکنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  16 مرداد 1402

  سلام. همین آخرین قرارداد چهار ماهه شما کفایت میکند.

person
محمد رضا
14 مرداد 1402

منظور محل سکونت چیست؟ آیا من در ساوه مشغول به کار هستم، ولی ادرسم در سایت تامین اجتماعی شهر قزوین است، کدام شهر مدارک من رو بررسی می کنند؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 مرداد 1402

  سلام. هر جایی زندگی می‌کنید محل سکونتان آن جاست.

person
پویا
14 مرداد 1402

سلام من ۹ ماه تو یک شرکت مشغولم، ولی کلا حدود ۹ سال سابقه دارم، اگر از کارگاه آخر، تایید عدم نیاز بگیرم، شرط یکسال بیمه در اخرین کارگاه برداشته میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 مرداد 1402

  سلام. بله

person
منصوره
10 مرداد 1402

باسلام من بمدت ۱۵ماه دریک مجموعه مشغول بکار بودم ک بدیل اخراج کردن بیمه ماه اول رد نکردن و گفتند ک آموزشی و ماه آخر هنوز رد نکردن بابت نامه عدم نیاز یا اخراج هم همکاری نمی‌کنند تا ترک کار جلوه بدهند؟من برای ثبت نام بیمه بیکاری به سایت مراجعه کردم وقتی گزینه اخراج میزنید فیلد اجباری دادنامه فعال میشه من از کارفرما شکایت نکردم آیا برای ثبت بیمه بیکاری حتما باید شکایت کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  11 مرداد 1402

  سلام. خیر برای دریافت بیمه بیکاری باید نامه عدم نیاز داشته باشید.

person
سمیرا
09 مرداد 1402

سلام ما دوشعبه داریم تو لیست بیمه چندماه تو یه شعبه و الباقی تو شعبه بعدی رد شده اگه قرار ب استفاده از بیمه بیکاری باشه پرداخت نمیشه؟و نمیشه کاری کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 مرداد 1402

  سلام. ربطی به شعبه ندارد. هر دو شعبه برای یک شرکت ثبت شده است.

  person
  منصوره
  11 مرداد 1402

  باسلام
  پس چرا در اکثر سایت ها نوشته شده گرفتن بیمه بیکاری بدون نیاز به نامه عدم نیاز یا اخراج؟؟؟

   person
   نویسنده بیمه
   14 مرداد 1402

   سلام. در قوانینی جدیدی که اعلام شد مجددا باید نامه عدم نیاز داشته باشید.

person
فاطمه
03 مرداد 1402

سلام خسته نباشید .
من مدت ۲سال نیم تو یک فروشگاه کار میکردم و سابقه بیمه دارم و تا تاریخ ۱۵ تیر ۱۴۰۲ برای من بیمه رد شده ، میخواستم بدونم که اگر من الان اقدام کنم میتونم بیمه بیکاری بگیرم ؟
واینکه از کجا باید اقدام کنم ؟باید برم کافی نت یا اداره کار ؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 مرداد 1402

  سلام. شما باید ظرف یکماه از تاریخ اخراج شکایت کنید الان بروید دفتر پیشخوان دولت درخواست بیمه بیکاری بدهید البته آخرین قرارداد و نامه عدم نیاز از کارفرما هم بگیرید.

person
محسن
26 تیر 1402

با عرض سلام و خسته نباشید
من حدود 3 سال توی کارگاه پدرم که 5 نفر بیمه شده داشت کار میکردم کارگاه تعطیل شد و ماه آخر فقط برای من و برادرم بیمه رد شد حالا که برای بیمه بیکاری اقدام کردیم میگن کارگاه شما چون ماه آخر خانوادگی بوده بیمه بیکاری بهش تعلق نمیگره الان باید چکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 تیر 1402

  سلام دوست عزیز. کاری نمیتوانید بکنید فعلا به شما بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد چون آخرین لیست بیمه شما خانوادگی ارسال شده است.

person
سمانه
13 تیر 1402

سلام خواهرم به مدت پنج سال کار کرده الان دیگه اون شرکت نامه عدم نیاز زدن و تو این زمان ی سفر برای خواهرم پیش امده که فکر کنم کلا دو ماهی نتونه کارای بیمه اشو انجام بده ایا من می تونم از طرف خواهرم کلیه مراحل دریافت بیمه بیکاری رو انجام بدم؟
قبلا خودم بیمه بیکاری گرفتم و اثر انگشت باید ثبت می شد الانم همینطور هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 تیر 1402

  سلام. بله هنوز هم اینطوری است باید خودش حتما درخواست بیمه بیکاری بده.

person
اسما نیکی
04 تیر 1402

سلام من 15سال ویک ماه سابقه بیمه دارم متولد اسفند68 هم هستم بیمه بیکاری میخوام بگیرم چون اخراج شدم الان به من 3سال تعلق میگیره اگه چندماه بگیرم بعد کار پیدا کنم و از سر همون کار دومم چقد باید بگذره که اگه اخراج بشم دوباره بتونم بیمه بیکاری بگیرم و چقد به من تعلق میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 تیر 1402

  سلام. باید از سرکار دوم حداقل یکسال سابقه بیمه داشته باشید که مجددا بتوانید بیمه بیکاری استفاده کنید.

person
Ati
26 خرداد 1402

سلام من اقدام کردم برای بیمه بیکاری ولی هنوز تایید نکردن یا حقوق ماهایی ک واریز نکردن رو با هم پرداخت میکنن؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 خرداد 1402

  سلام. اولا باید صبر کنید که جواب بدن که ایا بیمه بیکاری شامل شما میشود یا خیر دوما بله اگر بیمه بیکاری شما تایید شود اون ماههای عقب افتاده را یکجا پرداخت میکنند.

   person
   رضا
   30 خرداد 1402

   سلام
   من ۲۱ اردیبهشت رفتم برای بیمه بیکاری اقدام کردم
   ۳۰ اردیبهشت از طرف اداره کار تایید شده و پرونده رفته زده بررسی نماینده شعبه تامین اجتماعی الان یک ماه گذشته خبری نشده
   تا کی باید صبر کنم یا آیا باید برم جایی اقدامی کنم
   ممنون میشم جواب بدین

    person
    نویسنده بیمه
    30 خرداد 1402

    سلام دوست عزیز. معمولا پاسخ تامین اجتماعی زمان بر است چون احتیاج به بررسیهای زیادی دارد و تعداد درخواستها زیاد است باید صبر کنید.

person
عارف
23 خرداد 1402

ضمن تشکر از سایت خوب بیمه دات کام به اطلاع میرساند مدارک زیر برای درخواست بیمه بیکاری الزامی *نمیباشد*:
۴ قطعه عکس ۴*۳
اصل و تصویر کارت ملی
کپی و اصل شناسنامه
اصل و تصویر گواهی کار از شرکت

person
مریم
18 خرداد 1402

سلام وقت بخیر اول فروردین ۱۴۰۲ بیکار شدم و ۲۹ فروردین درخواست بیمه بیکاری دادم و هنوز پاسخ رای صادررو دریافت نکردم بعد از چندین بار دریافت پیامک نقص مدارک و کامل کردنو دوباره فرستادنشون
و میخواستم بدونم اگر رای صادره مثبت باشه چه مدت بعدش حقوق بیمه برام واریز میشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  20 خرداد 1402

  سلام. در صورتی که بیمه بیکاری به شما تعلق بگیرید. بالافاصله بعد از تایید در اولین پرداختی قرار میگیرید.

  person
  عارف
  23 خرداد 1402

  سلام بعداز تایید اداره کار، بیمه هم باید اونو تایید کنه ، معمولا تایید این در هر استان و شهری متغیره، مثلا در شهر کرمان اداره کار یک روزه تایید و شعبه بیمه دو ،سه هفته طول میکشه تا تاییدش کنن ، بعداز تایید و صدور سند ، نهایتا 15 ام برج بعد واریز میشه

person
ترنم
14 خرداد 1402

سلام من دو هفته است بیکار شدم خانم مجرد هستم ولی فرزتد دخترم تحت حضانت من هست چند ماه بیمه بیکاری به من تعلق میگیره با سابقه بیمه۱۲ ماه آیا ۱۰ درصد افراد تحت تکفل شامل حال ما میشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  16 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. بله ده درصد شامل شما میشود و متاهلی برای شما محاسبه میگردد و اگر کلا ۱۲ ماه سابقه بیمه دارید به مدت ۱۲ ماه هم بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد.

person
رضا
09 خرداد 1402

سلام من یک سال شغل فروشندگی دریکی ازشرکتهای خصوصی ونماینده لوازم خانگی دوو بودم،وباحق بیمه ازشرکت به اتمام رسوندم،آیا بیمه بیکاری شامل من میشه البته شغلموبخاطرساعت کاری زیادونبودتعطیلات وبابیش از۱۲ساعت ول کردم.میتونم درخواست بیمه بیکاری بدم!؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 خرداد 1402

  سلام رضا عزیز. اگر در آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید و نامه عدم نیاز از کارفرما هم بگیرید و ظرف یکماه از تاریخ اخراج هم شکایت کنید، بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد.

  person
  عارف
  23 خرداد 1402

  سلام ، یکی از شروط وصل شدن بیمه بیکاری اینه که به میل و اراده شغل خود را ترک نکرده باشید

person
محمد
02 خرداد 1402

سلام
من 6 فروردین درخواست بیمه بیکاری تو سایت ثبت کردم ، 15 فروردین تو سایت زد بررسی کارشناس اداره کار : موافق ، ” باتوجه به بررسی مدارک و سوابق بیمه و مستند به بند 1 تفاهم نامه مشترک بیمه بیکاری موافقت میگردد ”
الان مرحله پرورنده منو زده : بررسی نماینده شعبه تامین اجتماعی ، شعبه 1 تامین اجتماعی شمیرانات
از 15 فروردین رو این حالت مونده ، کاری باید انجام بدم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 خرداد 1402

  سلام. باید فعلا صبر کنید تا از طریق تامین اجتماعی برای شما پیامک ارسال شود.

   person
   احمد
   04 خرداد 1402

   سلام من ۳سال در کارخانه بودم هیچگونه بیمه نریخته وحتا یک روز بیمه ندارم کارفرما را شکایت کردم به دلایلی درشرکت بیرون رفتم آیا روزی که شکایت کردم جز یکماه فرصت حساب میشه برا بیمه بیکاری یا تعلق میگیره بهم بدون بیمه که ندارم به جز این سه سال ‌که هیچ بیمه ای ندارم

    person
    نویسنده بیمه
    06 خرداد 1402

    سلام دوست عزیز. شما اول باید سابقه بیمه خودت را درست کنید بعد پیگیر بیمه بیکاری شوید باید صبر کنید تا رای اداره کار صادر و تامین اجتماعی هم سوابق شما را قبول کند.

person
Mahdi
27 اردیبهشت 1402

سلام منک از برج 2 بیکار شدم و حقوق دریافتی پارسالم5200 تومن و امسال 7200 دریافتیمه،
من متاهل هستم بیمه بیکاری چقدر بهم تعلق میگیره

  person
  نویسنده بیمه
  31 اردیبهشت 1402

  سلام. اگر بیمه بیکاری امسال شامل شما شود حداقل دستمزد سال 1402 به شما پرداخت می‌شود و مدت بیمه بیکاری هم به کل سابقه شما بستگی دارد.

person
سحر
25 اردیبهشت 1402

در واقع منظورم اینکه ی ساختمون شامل چند شرکته . حالا ک هی شرکتا جمع میشه بیمه ماو از این شرکت ب اون شرکت میبرن. تو شرکت اخری ک میخام بیام بیرون ۲ ماه بیمه رد شده در صورتیکه من تو ۵ سال تو کل ساختمون کار کردم و تو همه واحدا …

person
سحر
25 اردیبهشت 1402

سلام و خسته نباشید. تو شرکتی کار میکنم ک هر واحدش ب اسم ی شرکته . در مجموع ی شرکته. اما اسماییه مختلف. حالا بدون ک بما بگن بیمه مارو از این شرکت ب اون شرکت تغییر دادن.. ۲سال تو فلان شرکت . ۲سال تو یکی دیگه.. (فقط اسامی شرکتا) متفاوته وگرنه ت ۲ واحد کار میکنم. خدماتی هستم. حالا باز بردن تو واحد ۳ بی خبر… ۲ ماهه میگزره و میخام بیام بیرون. و بیمه بیکاری بگیرم. بخاطر اسامی مختلف شرکتا دیگه بیمه بیکاری بم تعلق نمیگیره؟؟ ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  27 اردیبهشت 1402

  سلام سحر عزیز. باید دوسال آخر کارکرد شما از یه شرکت باشد

person
محمد
10 اردیبهشت 1402

سلام
من شهریور ۱۴۰۰ با سابقه ۱۹ سال بیکار شدم و ۴ نفر تحت تکفل دارم واز همان زمان بیمه بیکاری به مبلغ ۵/۷۰۰ دریافت میکنم آیا در سال ۱۴۰۲ مشمول افزایش حقوق میشوم ؟
متشکرم

  person
  نویسنده بیمه
  11 اردیبهشت 1402

  سلام محمد عزیز. خیر شامل افزایش بیمه بیکاری نمیشوید چون مقرری شما خو
  در سال ۱۴۰۲ حداقل دستمزد است انهای که زیر حداقل دستمزد هستند افزایش پیدا میکنند.

person
حسین
06 اردیبهشت 1402

سلام خسته نباشید من در تارخ28اسفند1401 بیکار شدم،،، ایا الان میتونم نسبت به بیمه بیکاری اقدام کتم یا زمانش گذشته باتوجه به اینکه کارفرما بیمه اسفندماه را اوایل اردیبهشت واریز کرده

  person
  نویسنده بیمه
  06 اردیبهشت 1402

  سلام. می‌توانید اقدام کنید.

person
حسین
06 اردیبهشت 1402

سلام خسته نباشید من در تاریخ 28 اسفند 1401 بیکار شدم، الان میتونم برای بیمه بیکاری اقدام کنم یا زمانش گذشته،،، با توجه به اینک بیمه اسفند ماه را اوایل اردیبهشت کارفرما واریز کرده،، با تشکر

person
سبط
06 اردیبهشت 1402

با سلام و احترام
ایا افزایش حقوق سال 1402 اتوماتیک در بیمه بیکاری اعمال می شود یا باید به شعبه مراجعه حضوری داشته باشیم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 اردیبهشت 1402

  سلام. به شعبه مراجعه کنید.

  person
  Om
  19 شهریور 1402

  سلام قربان من ۶ ماه هست بیمه بیکاری گرفتم در ماه ششم رفته بودم به محل کار قبلی سر بزنم به دوستم از شانس بد من بازرس بیمه بیکاری اومد و از من با تهدید و زور نوشته مشغول به کار گرفت ولی گفت اگر ۶ ماه همین جا که کار میکردی و بعد عدم نیاز خوردی و ۶ ماه بیمه بیکاری گرفتی و الان مشغول بشی و ۶ ماه کار کنی و بیمه رد بشه بازم میتونی درخواست بیمه بیکاری بدی.
  سوال من اینست ایا من بعد از ۶ ماه میتونم درخواست بدم یا بعد از ۱۲ ماه؟
  آنرا بارگذاری مدارک مثل بار اول خواهد بود؟
  ممنون که جواب میدهید

   person
   نویسنده بیمه
   01 مهر 1402

   سلام دوست عزیز
   خیر باید یک سال از سابقه کار شما در آخرین کارگاه گذشته باشد.

person
علی اسدی
03 اردیبهشت 1402

سلام وقتتون بخیر
من ۱ بهمن ماه برام زدن شروع پرداخت مقرری هنوز پرداخت نشده و پیامک هم اومده که واریز میشه …میخواستم بدونم بازررسی میکنن منازل رو یا نه و اینکه کی واریز میشه؟ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  03 اردیبهشت 1402

  سلام این موضوع را باید از اداره کار جویا شوید.

person
وارش
13 فروردین 1402

سلام و سپاس
اگر سابقه فردی در کارگاهی بیش از یک سال باشد اما بین آن وقفه ای باشد و سوابق پیوسته نباشد آیا بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ مثلا شخصی در یک کارگاه 18 ماه سابقه بیمه داشته باشد و با وقفه ای سه ماهه مجددا چند ماه در آن کارگاه مشغول شود اما بار دوم کمتر از شش ماه در آن کارگاه باشد. آیا بعد از بار دوم به او بیمه بیکاری تعلق می ‌گیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1402

  سلام وارش عزیز بله تعلق میگیرد ۰۲ بله تعلق میگیرد چون نهایتا در مجموع در یک کارگاه بوده است

person
م ف
26 اسفند 1401

سلام و عرض ادب
من شهریور ماه عدم نیاز خوردم و بیمم قطع شد اما درگیر پیدا کردن جای جدید بودم که میسر نشد، الان میتونم درخواست بیمه بیکاری کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. خیر مهلت درخواست برای بیمه بیکاری فقط یک ماه از تاریخ اخراج میباشد.

person
کار
04 اسفند 1401

سلام وقتتون بخیر باشه من حدودا ۱۷ سال سابق ی کار دارم، ولی مدیریت تا آخر قراردادم که پایان سال ۱۴۰۱ هست دیگر نمیخواهند بت من کار کنند، آیا شامل دریافت بیمه بیکاری میشوم؟ و اینکه چند درصد شامل میشود؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اگر مشمول قانون کار باشید و غیر ارادی اخراج شوید به شما بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد. سابقه کار شما هم ۲۰۴ ماه است و در صورت متاهل بودن هم ۳۶ ماه به شما بیمه بیکاری پرداخت می شود.

person
مرضیه رضایی
03 اسفند 1401

سلام وقت بخیر
اگر فردی مدتی مثلا 5 سال در کارگاهی کار بکنه و بعد به کارگاه دیگری از همان کارفرما ولی با کد بیمه متفاوت منتقل بشه و مدت زمان اشتغالش در کارگاه دوم تنها یک سال باشه آیا در زمان استفاده از بیمه بیکاری همان یک سال شامل بیمه بیکاری میشه یا کل دوره پرداخت بیمه
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1401

  سلام. تمام دوره را برای بیمه بیکاری تحت پوشش قرار می‌دهند.

person
Hengame
11 بهمن 1401

سلام،من ۴۰روز از زمان بیکاریم گذشته آیا دبگه بیمه بیکاری بمن تعلق نمیگیره چون بازه ۳۰روزه برای تحویل بیمه تعیین شده

  person
  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. حداقل باید ۳۰ روز بگذرد. بیمه به شما تعلق می‌گیرد.

   person
   کمالی
   21 بهمن 1401

   سلام. برای من ۱۸ ماه بیمه بیکاری در نظر کرفتن و دریافت میکردم‌
   .بعد از ۸ ماه که بیمه بیکاری دریافت میکردم ، کارم اوکی شد و
   مجدد رفتم سر کار و الان ۵ ماهه دارم کار میکنم. ولی صاحب کار مجدد عذر منو خواسته.
   دوباره میتونم اقدام کنم برای بیمه بیکاری؟ آیا اون ماههایی که بیمه بیکاری
   دریافت نکردم دوباره برای من لحاظ میشه؟

    person
    نویسنده بیمه
    22 بهمن 1401

    سلام دوست عزیز
    خیر نمی توانی چون باید بعد از بیمه بیکاری دو باره یکسال سابقه بیمه داشته باشید ۰۲ خیر اون مدتی که بیمه بیکاری نگرفتی دیگه به شما پرداخت نمیشود چون از محل کار حقوق گرفتید

person
رامین
01 بهمن 1401

سلام بنده ۱۴ آذر ۱۴۰۱ اقدام به بیمه بیکاری کردم . ۲سال و نیم سابقه پرداخت بیمه در شرکت را دارم . نامه عدم نیاز هم فرستادم برای وزارت کار . اونجا هم تایید شده . کارشناس بیمه هم تایید کرده . فقط پایین صفحه زده احراز شرایط . میخواستم ببینم احراز شرایط یعنی چه ؟؟؟ باید چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  02 بهمن 1401

  سلام رامین عزیز
  یعنی اینکه به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد

person
محمد
28 دی 1401

سلام من از بیمه بیکاری استفاده میکردم ولی اکنون به من گفته اند که چون شما در تپ سی کار کرده اید دیگر به شما تعلق نمیگیرد. آیا کار کردن پاره وقت در تپ سی که هیچگونه بیمه ای هم ندارد باعث قطع بیمه بیکاری می شود؟ و آیا این شرکت مجاز است اطلاعات پرداختی به ما را در اختیار سازمان ها و اورگان ها قرار دهد؟

  person
  نویسنده بیمه
  30 دی 1401

  سلام محمد عزیز
  ۰۱ بله چون در هرصورت حقوق دریافت میکنید مجانی که کار نمی کنید ۰۱ بله مجاز است

person
ایکس
22 دی 1401

سلام همسر من مرخصی زایمان میگذرونه چطوری میتونیم بعدش بیمه بیکاری براش بگیریم؟

  person
  نویسنده بیمه
  23 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  بعد از پایان مرخصی استعلاجی زایمان اگر خواست بره سرکار و کارفرما از اشتغال بکار مجدد وی خودداری کرد باید برود شکایت کند در واقع اخراج وی باید غیر ارادی باشد

person
سامی
20 دی 1401

من پایان خدمت ندارم
بیمه بیکاری نمیرسد

  person
  نویسنده بیمه
  20 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.

person
سعید
19 دی 1401

سلام
من یک سال بیمه کاری بهم تعلق گرفته و هم اکنون ۵ ماه هست دارم سر موقع دریافت میکنم حقوقش رو و الان می‌خوام برم سر کار جدید
اگه برم سر کار جدید مثلا دو ماه بمونم و کارفرما بیمه منو رد کنه و یهو بعد از دو ماه بگه ما دیگه نیرو نمیخواییم و بیمه منو قطع کنه بعد از اتمام همکاری با شرکت جدید
اون مابقی بیمه بیکاری خودش فعال میشه یا باید پیگیری کنیم دوباره شکایت کنیم یا اینکه دیگه بهمون تعلق نمیگیره ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  person
  نویسنده بیمه
  20 دی 1401

  سلام سعید عزیز
  اگر بروید سرکار و لیست بیمه برای شما ارسال شود بطور کلی بیمه بیکاری شما قطع میشود و دیگه به شما پرداخت نمیشود

  person
  پریا
  16 بهمن 1401

  سلام
  وقت بخیر
  بنده به مدت یکسال فیکس در یک شرکت سابقه پرداخت بیمه دارم آیا میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم

   person
   کارشناس بیمه
   17 بهمن 1401

   سلام. باید بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود. (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد و آن هم با تشخیص هیئت اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل تا 3 ماه امکان پذیر خواهد بود.)

person
بهار
17 دی 1401

سلام.من ۲۰ سال و ۴ ماه سابقه پرداخت بیمه دارم و ازهمسرم جداشده ام،حضانت فرزندم رابرعهده دارم ،چندماه بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟ و اینکه چند درصد حقوقم بااحتساب یک فرزند شامل بیمه میشود؟

  person
  نویسنده بیمه
  18 دی 1401

  سلام بهار عزیز
  اگر رای دادگاه مبنی بر حضانت داشته باشید علاوه بر اون ۵۵ درصد ۱۰ درصد دیگه هم به خاطر فرزند به مبلغ مقرری شما اضافه میشود

person
کارشناس بیمه
17 دی 1401

سلام به علت ازحادم درخواستها باید فعلا صبر کنید تا مجددا پیامک جدید برای شما ارسال شود که آیا با بیمه بیکاری شما موافقت شده است یا خیر

person
نویسنده بیمه
12 دی 1401

سلام وقت بخیر باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

person
نویسنده بیمه
10 دی 1401

سلام سعید عزیز باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

  person
  سعید هادی
  12 دی 1401

  سلام،ممنونم از شما
  چرا اینقدر زمان میبرد
  به نظرتون 100 درصد برایم پیام ارسال میشه؟
  به نظرتون برای پیگیری کارم به کجا مراجعه کنم
  اداره کار یا تامین اجتماعی؟
  به کدوم مراجعه کنم تا بفهم مراحل کارم که درخواست بیمه بیکاری دادم تا کجا پیش رفته

   person
   نویسنده بیمه
   13 دی 1401

   سلام سعید عزیز
   میتوانید برای پیگیری به واحد امور فنی بیمه شدگان شعبه مراجعه کنید

person
نویسنده بیمه
09 دی 1401

سلام دوست عزیز
باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد.

person
نویسنده بیمه
09 دی 1401

باید حدودا یکماه دیگه صبر کنید تا پیامک تامین اجتماعی برای شما ارسال شود شاید هم به علت ازدیاد مراجعات بیشتر زمان ببرد

person
امید
09 دی 1401

با سلام خسته نباشید بنده در یکجا پست نگهبان شب می باشم الان چند ماه از کار می گذرد ولی مهندس صاحب پروژه مرا بیمه نمی‌کند آیا خود میتوانم بیمه خود را پرداخت نمایم که بعداً برایم سابقه شود حالا فردا مهندس مرا اخراج کردآیا میتوانم از بیمه بیکاری استفاده کنم از شما ۸ممنون میشم که جواب بدید خیلی ممنونم از لطف شما

  person
  نویسنده بیمه
  09 دی 1401

  سلام امید عزیز
  اولا که کارفرما موظف است شما را بیمه کند چون اگر از طرف کارفرما بیمه نشوید بعدا اگر اخراج شدید نمیتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید ۰۲ میتوانید هم خودت را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنید

person
صفری
04 دی 1401

سلام من ۱۵ سال سابقه پرداخت بیمه دارم و سه ماه است که از مرخصی زایمان برگشتم سر کار ، اما کارفرما الان نامه عدم نیاز زده ، می خواستم بدونم شرایط گرفتن بیمه بیکاری را دارم؟

  person
  کارشناس بیمه
  06 دی 1401

  سلام اگر غیر ارادی اخراج شوید بله شرایط دریافت بیمه بیکاری را دارید

person
فرزین
01 دی 1401

سلام من متاهلم در فروشگاه زنجیره ایی مشغول ب کارم تازگی بیمه شدم الان کلا ۶ ماه بیمه دارم که کارفرما برام رد کرده .میخواستم بدونم اگر الان از کار اخراجم کنن .بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره یا اینکه نه باید یکسال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشم
چند ماه بهم تعلق میگیره

  person
  کارشناس بیمه
  01 دی 1401

  سلام خیر

person
حسن
23 آذر 1401

سلام. پس از تایید بیمه بیکاری توسط تامین اجتماعی آیا نیاز به مراجعه به اداره کار برای حضور و غیاب (؟) و انگشت زدن وجود دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام خیر بازرس بازرسی می کند و باید در کلاس شرکت کنید.

person
وحید
18 آذر 1401

سلام، من تو فروشگاه پدرم مشغول به کار بودم به مدت ۸ سال و الان فروشگاه رو کلا تعطیل کردن و من بیکار شدم،آیا من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام اگر فقط شما کارگر پدر بودید خیر نمیتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید

   person
   وحيد
   21 آذر 1401

   منظورتون از فقط چيه، تو فروشگاه ١٠ نفر به غير از من هم فعال بودن و بيمه بودن

    person
    کارشناس بیمه
    22 آذر 1401

    سلام منظور من این بود وقتی فقط شما کارگر پدر هستید کارگاه خانوادگی محسوب میشود و بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد ولی طوری که شما میگید که ۱۰ نفر دیگر کارگر آنجا کار کردن از کارگاه خانوادگی خارج میشوید و به شما بیمه بیکاری تعلق میگیرد

person
سعید
12 آذر 1401

سلام من بیمه بیکاری بهم تعلق گرفته ولی پارسال یه جواز کسب به اسم خودم گرفتم آیا بیمه بیکاریم قطع میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 آذر 1401

  سلام بله قطع میشود

   person
   مهدیه
   18 آذر 1401

   با سلام
   مادر من حقوق پدرم رو میگیرند و مستمری بگیر هستند
   و خودشون هم شاغل هستند و بیمه رد میشه می تونن از بیمه خودشون بیکاری استفاده کننن ؟؟

    person
    کارشناس بیمه
    22 آذر 1401

    سلام اگر اخراج شده باشد بله میتواند از بیمه بیکاری استفاده کند

person
آرمان.سعداللهی
08 آذر 1401

با.سلام.من.۴.سال.پیش.تصادف.کردم.قابل.بکار.نیستم.بجز.نگهبانی.کار.دیگه.نمیتونم.بکنم.نگهبانی.برج۲۵۰۰۰۰۰.میدن.الان.نیست.دو.ماه.بیکارم.میخوام.از.بیمه.ایران.بیمه.بیکاری.بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  09 آذر 1401

  سلام بیمه ایران منظورتان بیمه عمر است؟

person
سامان
07 آذر 1401

سلام ، من پایه حقوقم ۱۰ تومنه و مزایا شغلیم هم ده تومن و آنچه که در ریز دستمزدم در بیمه رد میشه ۲۵ تومنه ، بیمه بیکاری من ۵۵ درصد کل دریافتیمه با فقط حقوق پایه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام ۵۵ درصد متوسط دستمزد ۹۰ روز آخر قبل از شروع بیکاری میباشد دستمزد مشمول حق بیمه مد نظر است

person
اصغر
07 آذر 1401

سلام آیا در حین استفاده از بیمه بیکاری شخص بیکار فوت کند آیا خانواده متوفی مستمربگیرمیشودبرای همیشه

  person
  کارشناس بیمه
  07 آذر 1401

  سلام بله مستمری به آنها تعلق میگیرد

person
داوود
25 آبان 1401

سلام‌من‌۱۹ سال سابقه بیمه اجباری دارم برای دریافت بیمه بیکاری کارت پایان خدمت ندارم باید چیکار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 آبان 1401

  سلام هیچ کاری نمی توانید بکنید چون بیمه بیکاری شامل شما نمیشود

person
خواجه پیروز
25 آبان 1401

با سلام و احترام ،از دیماه ۱۳۹۹در یک شرکت در عسلویه باشند کارشناس دفتر فنی مشغول بکاربودم ماه‌های ۱۴۰۱فروردین واردیبهشت بیمه پرداخت نشده والان تا آبان پرداخت شده ،آیا میتوانم آن دوماه را پرداخت نماییم ،وضمنا جهت برقراری بیمه بیکاری با سابقه بیش از ۱۰سال آیا به بنده تعلق میگیرد ،در اول آبان۱۴۰۱ بیکار شدم از راهنماییتون سپاسگزارم واجرتون با خداوند

  person
  کارشناس بیمه
  27 آبان 1401

  سلام ۰۱ خیر نمیتوانید پرداخت کنید ۰۲ اگر لیست بیمه شما توسط پیمانکار ارسال شده باشد بیمه بیکاری به شما تعلق نمیگیرد ولی اگر کارگاه باشد بیمه بیکاری به شما تعلق میگیرد

person
امین رحمتی
24 آبان 1401

دومورد در متن هست که تناقض جدی دارند : 👇

متن اول : نامه عدم نیاز کارفرم (در این نامه ذکر می‌شود که کارفرما از چه تاریخی به کارگر نیازی نخواهد داشت.) توجه نمایید که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ اتمام مهلت قرارداد باشد

متن دوم
استثنائات بیمه بیکاران چیست؟(بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد)
قرارداد در موعد مقرر خاتمه یابد!

  person
  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام ممنون از پیامتان

person
شیخی
09 آبان 1401

سلام.من از ۳۱ تیر ۱۴۰۱ بیکار شدم ۷ مرداد اقدام کردم برای بیمه بیکاری، از طرف اداره کار تایید شد و مدارکم ارسال شد برای تامین اجتماعی، داخل سامانه اداره کار نوشته بود که نماینده تامین اجتماعی با بیمه بیکاری موافقت کرده، از اون زمان هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و توی قسمت تعهدات کوتاه مدت سامانه تامین نوشت تایید نشده. من باید چکار کنم؟ باید مدارکی ببرم تامین اجتماعی یا منتظر بمونم؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 آبان 1401

  سلام باید به واحد امور فنی بیمه شدگان شعبه مراجعه کنید و علت را جویا شوید

person
بیکار وگرفتار
17 مهر 1401

با سلام بنده درسال ۹۸ درخواست بیمه بیکاری کردم بعلت اتمام قرار داد و۱۸ ماه برام تایید شد و۱۵ ماه برام ریختن و۳ ماه اول رابم ندادند وگفتند مربوط به کرنا است ودولت باید پرداخت کند وحالا بعد از چند سال کسی جواب گو نیست چکار بایدبکنم

  person
  کارشناس بیمه
  19 مهر 1401

  سلام باید بروید اداره کل همان منطقه پیگیری کنید

  person
  منم مثه خودت
  01 آبان 1401

  این بلاسرمنم. آمده اصلا بیمه بیکاری کرونامبلغش کامل نبودن می‌دونم چرا کم کردن سه ماهو دولت میده چراکم میکنین

  person
  اصغر
  07 آذر 1401

  سلام آیا در حین استفاده از بیمه بیکاری شخص بیکار فوت کند آیا خانواده متوفی مستمربگیرمیشودبرای همیشه

person
سعید
14 مهر 1401

سلام من حدود ۵سال در یک کارگاه مشغول بکار بودم و سپس تسویه کردم و رفتم به یک کارگاه دیگه و حدود ۵سال در اونجا مشغول بکار بودم دوباره برگشتم به کارگاه اولی ایا قبل از یکسال بیمه،بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟با توجه به اینکه قبلا در این کارگاه حدود ۵سال بیمه داشته ام اما بصورت مداوم و پیوسته نبوده

  person
  کارشناس بیمه
  16 مهر 1401

  سلام خیر تعلق نمیگیرد چون بین سوابق شما در دو کارگاه فاصله افتاده است

  person
  منم مثه خودت
  01 آبان 1401

  سلام برادر تعلق میگیره اینافروش بیمه هستن کارشناس تامین اجتماعی نیستن ۱۴۲۰زنک بزن راهنمایی بگیرمن خودم بیمه بیکاری میگیرم شش ماه سابقه آخرین کارگاه کافیه

person
برهان
28 مرداد 1401

سلام من 22 سال سابقه دارم حدود 9 سالش اجباری بوده 7 سالش اختیاری و 6 سال اخر که الانم هست کارگران ساختمانی بار اول بعد اون 9 سال یکسال و نیم بیمه بیکاری گرفتم الان اگر یکسال جایی اجباری بیمه بشوم بر اساس کل 22 سال بیمه بیکاری محاسبه میشه یا فقط بر اساس اون سالهای بیمه اجباری؟ ممنون میشم واضح و کمی کامل توضیح بدهید با تشکر از مطالب مفیدتون

  person
  کارشناس بیمه
  01 شهریور 1401

  سلام ۰۱ فقط براساس بیمه اجباری بیمه بیکاری داده میشود

person
کیوان دلدوست
29 خرداد 1401

اگه 5 سال بیمه داشته باشی چقدر بیمه بیکاری تعلق میگیره

  person
  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مجرد باشی ۱۲ ماه اگر متاهل باشی ۱۸ ماه تعلق میگیرد

person
منصور نامداری
13 خرداد 1401

من از سال ۹۷ بیکارم کارفرما بودم دفتر وام داشتم ولی یه دفعه با تورم بی سابقه خیلی متضرر شدم چون وام خودرو میدادم هر چی داشتم از دست دادم ،از وقتی آقای ریسی اومد من همه چیز مو از دست دادم خودروهایی که اقساط ۵۰ میلیون صفر میدادم الان ۵۰۰ میلیون شده ومن موندم و با حداقل ۱۵ میلیارد بدهی هر داشتم فروختم تا ابرو و وجه خودمو ازدست ندم من هر کاری را در عرض یکماه ،میتونم به سودهی عالی برسونم و با اعتماد به نفس میتونم‌ بگم کاری نیست که من نتونم فرا تر از یک مدیر زبده انجام بدم ،متاسفانه نخبگانی چون بنده رو کنار گذاشته و راه را برای تاخت وتاز یه عده که واقعا با رابطه در راس امور هستند وچیزی درچنته ندارند باز گذاشته .من ۱۰ سال سمت مسئول تدارکات شرکت سولپرس که بزرگترین شرکت پل سازی وسدسازی فرانسوی بود را داشتم ۹ سال مدیر اجرایی وفروش .شرکت بزرگ اپتوس ایران در کرج بودم.و ۵سال خودم موسسه وام خودرو داشتم ولی اکنون ،با کوله باری تجربه،بیکار وفقط با مشاوره دادن به اشخاص مبتدی در نهایت تنگدستی ادامه میدم. وتو شرایط سخت همسرم ازم جدا شد ودخترمم،با خودش برد

person
محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام میخواستم در مورد بیمه بیکاری سوال کنم من4ماه بهم بیمه ای ندادن بعدم برام پیامک اومد 15برج 3میریزند که 20برج 2ریختند میخواستم بدونم برا برج 3کی میریزند

  person
  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری هر ماه را تا پایان ماه بعد واریز میکنند.

person
محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام خسته نباشید میخواستم در مورد واریز بیمه بیکاری ازتون بپرسم من5بیمه مو ندادن بعدم قرار بود 15برج 3بریزندولی 20برج2ریختند الان می‌خوام بدونم برج بعد چندم میریزند

  person
  کارشناس بیمه
  03 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، یک ماه بعد واریز میشود

person
محمد نصری
01 خرداد 1401

سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم15اردیبهشت برای من پیام اومد که 15ماه آتی برای شما بیمه بیکاری واریز میشه ولی 23همون ماه واریز شد اینه بیمه 4ماهم بود که واریز شد میخواستم ببینم کی واریز یه بعدیه اول همین برج یا که برج بعدی

  person
  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، برج بعدی واریز خواهد شد

person
هانی
27 فروردین 1401

سلام..آیا بعد از طرح علوم پزشکی هم میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد

  person
  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر نمی توانید استفاده کنید.

person
اصغر
21 فروردین 1401

سلام من ۱۸ماه بیمه بیکاری دارم از۴/۱۴۰۰تا۹/۱۴۰۱میخواستم ببینم سال ۱۴۰۰دریافتیم ۲۹۰۰بوده امسال اضافه میشه یا نه همون مبلغ میریزن سپاسگزارم

  person
  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری در سال جدید هم افزایش خواهد داشت.

person
عذرا جمشیدی
21 فروردین 1401

سلام وعرض ادب. من به مدت 42 روز بیماری کرونا داشتم. تمام مدارک پزشکی وتایید بیمارستان هدایت را هم به بیمه اجتماعی سرپل صدر تحویل دادم. ولی نه بیمه این مدت پرداخت شده ونه حقوقی دریافت کردم. این در حالی است که به ما گفتند 6 ماه بعد از بیماری ، هم حقوق وهم بیمه این مدت پرداخت می شود.الان هفت ماه می گذرد وهیچ اقدامی صورت نگرفته.لطفا پی گیری کنید واین مشکل رو حل کنید. ممنون وسپاسگزارم

  person
  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ما فروش آنلاین بیمه داریم و پیگیری این مسائل به ما ارتباطی ندارد.

person
بیکار
18 فروردین 1401

وقت بخیر،خسته نباشید
آیا این حداقل دستمزد که 52 درصد بیشتر شده،تاثیری در حقوق بیکاری داره؟یعنی دریافتی من بیشتر میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه بیکاری در حالت کلی افزایش داشته است.

person
ایمان
18 فروردین 1401

سلام بنده13 ماه ازبیکاریم میگذره تازه رای هیئت اومده،آیا حقوق رو به نسبت 1401 پرداخت میکنن یا 1400؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله

person
خداشناس
15 فروردین 1401

سلام سقف بیمه بیکاری چقدر است؟ یعنی چند بار میتونم بگیرم و هر بار چقدر؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به تعداد ماه است.

person
سحر
02 فروردین 1401

میشه توضیح بدید گواهی کار از شرکت که در مدارک نوشته شده ینی چی؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مدرکی که باید ثابت کند که شما در آنجا کار کرده اید.

person
رفیعی
12 اسفند 1400

با سلام بنده ۱۳ سال سابقه دارم .یک بار ۱۵ ماه بیکاری گرفتم و۳ سال از تاکسی رانی بیمه رد کردنم در اخر در شرکت استخدام حدود ۱۵ ماه بیمه دارم تا اینکه اخراج شدم حکم بیکار گرفتم ۱۸ ماه ۳ ماه گرفتم بعد قطع شد .شعبه گفتن نصبت به سابقه ات ۱۵ ماه قبلا گرفتی ۳ ماه هم پرداخت شد تمام .مخواستم ۱۳ سال سابقه همش ۱۸ ماه بیکاری طعلق میگیره؟ ممنونم

  person
  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، آن مدتی که بیمه تاکسیرانی گرفتید، برای بیمه بیکاری محسوب نمیشود فقط بیمه اجباری حساب میشود و تامین اجتماعی درست گفته است.

person
علی
26 بهمن 1400

با سلام بنده چند ساله در یک شرکت بیمه هستم ولی در یکسال اخیر قطع بیمه ۴۰ روز و ۳ روز رو داشتم آیا بیمه بیکاری شامل من میشود .از لحاظ غیر مستمر بودن.
و سوال دوم اینکه پروانه فعالیت قارچ منقضی شده دارم
و سوم اینکه پروانه نظام مهندسی ساختمان رو میخوام اقدام کنم.با تشکر فراوان

  person
  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اگر چند سال مرتب بودید، مشکلی ندارد ولی علت قطعی باید در کمیته اداره کار بررسی شود که شما در آن مدت کجا بودید.

person
sepideh
19 بهمن 1400

سلام .
اینجانب در محل کار قبلی تا پایان آبان ۱۴۰۰ مدت ۱۷ سال سابقه بیمه مستمر دارم .از اول آذر ۱۴۰۰ در شرکت دیگری مشغول بکار شدم و از آخر سال ۱۴۰۰ شرکت قادر به همکاری با بنده نمی باشد. و بعد از اتمام قرارداد تا پایان اسفند قرارداد بنده تمدید نخواهد شد .آیا می توانم برای بیمه بیکاری اقدام کنم،؟ ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به شرایطی که توضیح دادید، خیر تعلق نخواهد گرفت.

   person
   sepideh
   22 بهمن 1400

   با اینکه ۱۷ سال و ۴ ماه بیمه پرداخت کردم ولی نمی تونم استفاده کنم ؟چون توی توضیحات انده که کارگر باید ۶ ماه سابقه بیمه داشته باشه تا بتواند استفاده کند ؟

    person
    کارشناس بیمه
    23 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، برای اینکه شما در آخرین کارگاه یک سال سابقه ندارید.

person
کاردان
18 بهمن 1400

سلام سامانه ثبت بیمه بیکاری تامین اجتماعی همین خود سایت تامین اجتماعی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بله از طریق همان سایت تامین اجتماعی است.

person
کاظمی
18 بهمن 1400

سلام فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است؟ اصلا باید فاصله ای باشه یا نه؟ اگر سال نیست، به ماه چقدره؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به فاصله که بیمه بیکاری نمیدهند. به مدت سابقه بستگی دارد.

person
شادکامیان
12 بهمن 1400

سلام عواقب گرفتن بیمه بیکاری چیه؟ اینکه میگن فقط ی بار میشه گرفت درسته؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، عواقب این کار این است که اگر بخواهید از سخت و زیان اور استفاده کنید، برایتان مشکل ایجاد خواهد شد و اینکه چند بار با سابقه بیشتر میشود استفاده کرد.

person
کارمند
12 بهمن 1400

سلام نامه عدم نیاز برای بیمه بیکاری چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، یعنی اینکه کارفرما اعلام کند من این کارگر را نمیخواهم و احتیاج ندارم و اخراج شما غیر اداری باشد.

person
خداجو
12 بهمن 1400

سلام آیا ثبت بیمه بیکاری هزینه بر است؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، فقط هزینه ثبت در سیستم را دارد.

person
اسداللهی
12 بهمن 1400

برای ثبت نام بیمه بیکاری تامین اجتماعی به کدام سایت باید مراجعه کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید به همان سایت بیمه تامین اجتماعی باید مراجعه کنید.

person
هراب
12 بهمن 1400

با سلام
من ۴۸ سال سن دارم و۲۵ سال سابقه کار.در صورت اخراج آیا من ۵۰ ماه متوانم استفاده کنم یا در ۵۰ سالگی سن مقرری قطع میشه.؟ ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما میتوانید تا ۵۰ سالگی از بیمه بیکاری استفاده کنید.

person
سیما
11 دی 1400

سلام.
اگر ۱۷ سال سابقه بیمه داشته باشیم. دو سال بیکار باشیم و مجدد مشغول به کار بشیم. میشه بعد از ۶ ماه که بیمه برامون رد میشه درخواست بیمه بیکاری بدیم؟
چون یه جا نوشتید یکسال در آخرین شرکت کار کنه و جایی دیگه نوشتید که ۶ ماه از رد شدن بیمه گذشته باشه.
یعنی به عبارتی در صورتی که ۶ ماه در شرکتی کار کنیم با بیمه، ولی بتونیم قرارداد یکساله ازشون بگیریم درست میشه؟ توضیح‌بفرمایید ممنون میشم

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر نمیشود باید حتما در آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید.

   person
   اهورا
   01 آذر 1401

   یعنی در صورتی که ۶ماه بیمه داشته باشیم تحت هیچ شرایطی بیمه بیکاری بهمون تعلق نمیگیره؟

    person
    کارشناس بیمه
    01 آذر 1401

    سلام باید یکسال سابقه کار در آخرین کارگاه داشته باشید.

person
حسن
04 دی 1400

سلام برج ۵ سال ۹۹ بیکار شدم مدارک دادم برای بیمه بیکاری ودوباره اول برج هشت دیدم هیچ کاری واسم انجام ندادن ویکم پس انداز و قرض واینا گذروندیم ودوباره برج۸ سر کار رفتم میشه بگین اون سه ماه وچرا ندادن

  person
  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید به خود کارگزاری مراجعه کنید و دلیلش را بپرسید. احتمالا شرایطش را نداشتید.

person
مهدی
04 دی 1400

سلام .وقت بخیر .من به مدت 7 سال در یک شرکت مشغول به کار هستم و در زمان عقد اولین قرارداد شرکت علاوه بر پراخت های مطابق با قانون کار به صورت شفاهی تعهدکرد که مبلغی رو به صورت ماهانه برای من واریز کنه ولی حدود دوساله که دیکه از این مبالغ خبری نیست و هر بار به بهونه ای از پرداختش سر باز می زنه . الان بعد از مدت 7 سال تصمیم دارم که دیکه به کار تو این مجموعه ادامه ندم وپایان امسال که قرارداد جدید برام میفرستن امضا نکنم .خواستم بدونم که آیا میتونم بعد امضا نکردن قرارداد برای بیمه بیکاری اقدام کنم یاخیر .چون مطمعنا بهم عدم نیاز نمیده .؟ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به هر حال شما باید شرایط دریافت بیمه بیکاری را داشته باشید.

person
حسن
24 آذر 1400

سلام شرایط کاری را کارفرما تغییر داده و من دیگر علاقه ای به کار کردن این شرایط ندارم، آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  سلام در صورت توافق با کارفرما و اخذ نامه عدم نیاز به شما بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت.

person
یک بیکار
19 آذر 1400

میزان مقرری بیمه بیکاری معادل چند درصد حقوق روزانه میباشد؟

  person
  کارشناس بیمه
  19 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در این مقاله ما به طور کامل فرمولش را برای شما نوشته ایم. حساب کردن این مورد به شرایط مختلفی بستگی دارد.

person
عرفان
09 آذر 1400

سلام ما کارفرمامون شرایط کارو عوض کرده و من نمیتونم با اون شرایط کار کنم، آیا بیمه بیکاری میتونم بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  با سلام، با توجه به اینکه کارفرما شما را اخراج نکرده است و خود شما محل کار را ترک کرده اید، از این رو بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت.

   person
   حامد
   28 آبان 1401

   سلام من تاریخ اتمام کارم ۲۹مهربوده بیمه بیکاری روچه زمانی برام واریزمیکنت

    person
    کارشناس بیمه
    03 آذر 1401

    سلام وقتی کارهای سخت و زیان اور شما توسط کمیته تایید میشود تامین اجتماعی هم کمیته ای دارد که شغل شما را در لیست ارسالی که توسط کارفرما ارسال شده بررسی میکند که آیا شغلی که کمیته اداره کار تایید کرده با شغل لیست شما یکی است یا خیر

  person
  مژده
  23 بهمن 1400

  سلام وقت بخیر من ۳۱ اردیبهشت ترک کار برام زدن و بخاطر مشکلاتی تا ۲۳بهمن رای من صادر نشد الان بیمه کل این چندماه یجا بهم میدن؟

   person
   کارشناس بیمه
   24 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز، اگر منظور شما دریافت بیمه بیکاری است، بله اگر در اداره کار تایید شده باشد و همکاران تامین اجتماعی بیایند بازرسی که تو این مدت بیکار بودید به شما خواهند داد.

person
جعفر عسگری
09 آذر 1400

سلام، بیمه بیکاری بر اساس کدام حقوق پرداخت میشود؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  سلام بیمه بیکاری 55% متوسط مزد یا حقوق فرد بیکار شده است.

person
حسن یزدانی
09 مرداد 1400

با سلام من بیمه بیکاریم قطع شده، کجا باید شکایت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  با سلام مرجع رسیدگی به این مساله واحد تعاون کار ورفاه اجتماعی است.

person
عقیلی
20 تیر 1400

سلام من و خانوادم در کرونا بیکار شدیم، به هممون بیمه بیکاری می دن؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا بیمه بیکاری برای یک نفر (زن یا شوهر) در نظر گرفته می شود. برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارگزاری تامین اجتماعی تماس بگیرید.

  person
  کارگر
  10 فروردین 1401

  سلام خسته نباشیدسال ۱۴۰۱
  سایت تآمین اجتماعی بسته شده
  چکونه برای پیکیری بیمه واردسایت بشیم

   person
   کارشناس بیمه
   02 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، الان که همه وارد سایت می شوند. اگر برای شما مشکلی به وجود آمده است، به کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید.

person
ندا نصرالهی
20 فروردین 1400

سلام چطوری میشه قبل از اتمام بیمه بیکاری درخواست بازنشستگی کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز در صورتی که در زمان بیمه بیکاری حایز شرایط ماده76قانون تامین اجتماعی باشید میتوانید درخواست بازنشستگی کنید. البته بهتر است که حتما از قبل با کارگزاریهای تامین اجتماعی صحبت کنید.

  person
  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر شرایط بازنشستگی دارید بروید شعبه به واحد امور فنی اطلاع بدهید و بعد تو سایت درخواست بازنشستگی بدهید.

  person
  حسین
  06 اردیبهشت 1402

  سلام خسته نباشید من در تاریخ 28 اسفند 1401 بیکار شدم، الان میتونم برای بیمه بیکاری اقدام کنم یا زمانش گذشته،،، با توجه به اینک بیمه اسفند ماه را اوایل اردیبهشت کارفرما واریز کرده،، با تشکر

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید