18 آذر 1401

مزایای بیمه آتش سوزی که باید بدانید! (10 مزیت بیمه آتش سوزی)

آتش سوزی یکی از حوادث تلخی است که در کشور ما رخ می‌دهد و علاوه بر خسارت‌های جانی با خسارت‌های مالی هم همراه است. آمارها نشان می‌دهد که در ایران به طور روزانه 50 حادثه آتش سوزی رخ می‌دهد که برای جبران این خسارت‌ها باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد. از این رو شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران این خسارت‌ها، بیمه آتش سوزی را طراحی و اجرا کرده‌اند. در این مطلب سعی داریم درباره پوشش‌ها و مزایای بیمه آتش سوزی توضیحاتی دهیم. تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه نامه‌ها معمولاً  در دسته بندی های اصلی تر قرار می‌گیرند؛ بیمه آتش سوزی جزء بیمه نامه‌های اموال است و با خرید این بیمه نامه می‌توان اموال خود مانند بنا و اثاثیه را تحت پوشش‌های این بیمه نامه قرار داد. با خرید بیمه آتش سوزی اگر حادثه‌ای رخ دهد که تحت پوشش این بیمه نامه باشد تا سقف تعهدات شرکت بیمه، جبران خسارت خواهد شد.

نکته مهمی که در بیمه نامه آتش سوزی باید به آن توجه داشت این است که این بیمه نامه خسارت‌های جانی وارد شده در حادثه را جبران نخواهد کرد و تحت پوشش این بیمه نامه نیست.

مزایای بیمه آتش سوزی

مزایای بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی

مزایای بیمه آتش سوزی چیست؟

با خرید بیمه آتش سوزی در مناطق مختلف شهر مانند کلان شهرها می‌توان هزینه‌های زیادی را بعد از حادثه جبران کرد. در شهرهایی که با عدم نظارت بر روی ساخت و سازهای جدید و سازه‌های قدیمی روبه رو هستیم، بهتر است که بیمه آتش سوزی را خریداری کرده و از مزایای بیمه آتش سوزی استفاده کرد.

می‌دانیم که در صورت وقوع حادثه خسارت‌های زیادی را باید جبران کرده و ممکن است که نتوان تمام هزینه‌های را پرداخت کرد. با تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه نامه آتش سوزی نگرانی برای این خسارت‌ها وجود ندارد.

هر چند که بسیاری از افراد به دلیل عدم آشنایی با مزیت‌های بیمه آتش سوزی نسبت به خرید آن اقدام نمی‌کنند که اگر این مزیت‌ها را بدانند به طور حتم این بیمه نامه را به عنوان یک پشتوانه مالی در نظر می‌گیرند.

به طور کلی بیمه آتش سوزی مزیت‌های مختلفی دارد که در ادامه متن توضیحاتی خواهیم داد.

مزایای بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی

به طور حتم شما هم خانه خود را یک محیط امن می‌دانید که برای حفظ آرامش آن تلاش می‌کنید. به طور کلی خانه محلی است برای آرامش خانواده و اگر حادثه‌ای مانند آتش سوزی رخ دهد،‌ علاوه بر اینکه بر زیبایی بنای خانه تأثیر منفی می‌گذارد.

به طور حتم هم ضررهای مالی به اثاثیه منزل می‌رساند. مزایای بیمه آتش سوزی برای افرادی که مالک خانه هستند عبارتند از:

 • تحت پوشش قرار گرفتن در برابر جبران خسارت‌های به وجود آمده به ملک
 • ارائه پوشش هزینه‌های اضافی برای جبران خسارت‌های وارد شده به ملک
 • پوشش تعویض وسایل الکتریکی مانند کامپیوتر، کولر، تلویزیون و چنین مواردی

مزایای بیمه آتش سوزی برای دفتر تجاری و اداری

صرف نظر از اینکه ساختمان‌ها باید بیمه آتش سوزی را خریداری کنند، نیاز هست که هر دفتر اداری و شرکتی این بیمه نامه را برای خود تهیه کند. به طور حتم می‌دانید که هر دفتری پرونده‌ها و اسناد مهمی ‌دارند که جزو سرمایه‌های کسب و کار هستند و در صورت بروز حادثه آتش سوزی ممکن است که این اسناد از بین بروند.

برای جلوگیری از این فاجعه می‌توان از مزیت‌های بیمه آتش سوزی برای ساختمان‌های اداری و تجاری استفاده کرد. این مزایا عبارتند از:

 • پوشش هزینه تعویض یا تعمیر دستگاه‌های آسیب دیده در حادثه آتش سوزی
 • پوشش هزینه سهام آسیب دیده در آتش
 • پوشش فوت افراد در حادثه برای خانواده‌ها (البته این پوشش جزء موارد خاص است)

سایر مزیت‌های مهم در بیمه آتش سوزی

به طور کلی مزایای بیمه آتش سوزی برای افراد، سازمان‌ها و مراکز تجاری و اداری زیاد است. رایج‌ترین مزایای بیمه آتش سوزی ببه شرح زیر است:

 • پرداخت خسارت، ‌جزء مهم‌ترین و رایج‌ترین مزیت‌های این بیمه نامه بوده و همان‌طور که می‌دانید ماهیت قرارداد بیمه برای جبران خسارت طراحی شده است.
 • عدم قطعیت جریان پول جزء مزیت‌های بعدی بیمه آتش سوزی است. بدین گونه که بیمه‌گر پرداخت خسارت را هنگام وقوع حادثه تضمین می‌کند.

 

 • تطابق با الزامات قانونی را می‌توان از دیگر مزایای بیمه آتش سوزی دانست. در کل باید گفت که قوانین بیمه مرکزی به طور کلی شرایط الزامات قانونی و قراردادی را برآورده کرده و همچنین شواهدی از منابع مالی ارائه می‌دهد.
 • استفاده کارآمد از منابع بیمه شده هم یکی دیگر از رایج‌ترین مزیت‌های بیمه آتش سوزی است.
مزایای بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی

مزایای بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی

پوشش‌های بیمه آتش سوزی

به طور کلی در بیمه آتش سوزی اموال و دارایی‌ها در برابر آتش سوزی و خطرات آن تحت پوشش خواهند بود که این خطرات به شرح زیر است.

پوشش‌های اصلی عبارتند از:

 1. آتش سوزی
 2. انفجار
 3. صاعقه

پوشش‌های فرعی عبارتند از:

در حقیقت می‌توان پوشش‌های اصلی و فرعی این بیمه نامه را جزء مهم‌ترین مزایای بیمه آتش سوزی دانست.

چه عواملی بر قیمت بیمه آتش سوزی تاثیر می‌گذارد؟

در بیمه آتش سوزی عوامل مختلفی می‌تواند قیمت این بیمه نامه را تغییر دهد. این عوامل عبارتند از:

 • ارزش ساختمان
 • ارزش اثاثیه
 • ارزش اموال مورد بیمه شده
 • بیمه نامه با سرمایه ثابت
 • خطرات اضافی
 • پوشش‌های فرعی
 • شرایط مختلف بیمه نامه
 • تخفیف‌های شرکت بیمه
 • میزان ریسک مورد بیمه شده

چه اموالی تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی‌گیرند؟

هر بیمه‌نامه‌ای با توجه به میزان ریسک مورد نظر بررسی می‌شود. دقت داشته باشید که بیمه‌نامه‌ها با توجه به قوانین و مقرراتی که دارند برخی از خطرات را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. در بیمه آتش سوزی استثنائات عبارتند از:

 • خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی
 • هزینه‌های بازسازی و جمع آوری اطلاعات
 • بیمه آتشفشان
 • طلا و مسکوکات
 • اوراق بهادار
 • فلزات قیمتی
 • آثار هنری
 • نسخه‌‌های خطی و تاریخی
 • پوشش خسارت جنگ و اعتراضات
 • مواد رادیواکتیو وامواج صوتی
 • استهلاک بالا
پوشش‌های بیمه آتش سوزی

میزان ریسک در بیمه آتش سوزی چقدر است؟

در بیمه آتش سوزی منظور از میزان ریسک چیست؟

همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد، خطرات در بیمه آتش سوزی با توجه به میزان ریسک آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند. همچنین میزان ریسک یکی از مهم‌ترین مواردی است که به طور مستقیم بر محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی بیمه‌نامه تأثیر می‌گذارد.

برخی از پوشش‌ها هم با توجه به میزان ریسکی که دارند، تحت پوشش بیمه‌نامه نبوده و جزو استثنائات قرار می‌گیرند. در بیمه آتش سوزی دو نوع ریسک مورد بیمه و ریسک محل قرارگیری مورد بیمه بررسی می‌شود که به شرح زیر است:

ریسک مورد بیمه

شرایط و ویژگی‌های مورد بیمه شده همان ملاک بررسی و تعیین میزان ریسک است. به طور مثال میزان ریسک یک انبار لباس با انبار مواد اشتعال زا یکی نیست. در نتیجه هرچه میزان ریسک مورد بیمه شده بالاتر باشد،‌ حق بیمه بیشتر هم باید پرداخت شود.

ریسک محل قرارگیری مورد بیمه

شرایط محیطی بر میزان ریسک بروز حادثه تاثیر دارد و مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلاً اگر مورد بیمه شده در مناطق پر رفت و آمد قرار گرفته باشد، به طور حتم میزان ریسک بیشتری داشته و حق بیمه بیشتر می‌شود.

خرید بیمه آتش سوزی از بیمه دات کام

در این مطلب سعی کردیم که مزایای بیمه آتش سوزی را بررسی کنیم تا با این بیمه‌نامه بیشتر آشنا شوید. اگر هنوز برای ساختمان مسکونی یا تجاری خود این بیمه‌نامه را خریداری نکرده‌اید به شما توصیه می‌کنیم که هر چه سریع‌تر به صفحه اصلی وب‌سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در منوی محصولات بیمه آتش سوزی را خریداری کنید تا از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید.

اگر سؤالی در مورد بهترین بیمه آتش سوزی و مزیت‌های آن ذهن شما را مشغول کرده کافی است سؤال خود را در قالب کامنت و در انتهای این متن قرار دهید تا کارشناس‌های بیمه دات کام در زمان کوتاهی به سؤالات شما پاسخ دهند. همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را از تجربه‌ی خرید و استفاده از مزایای بیمه آتش سوزی با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
19 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

ترمیم خسارت آتش سوزی چیست؟ شاخص‌های مهم در صحنه بررسی خسارت آتش‌سوزی همچنین مواردی که در فرم ارزیابی خسارت بیمه آتش‌سوزی لازم است را اینجا بخوانید.

15 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

صفر تا صد بیمه آتش سوزی: پوشش‌ها و انواع بیمه آتش سوزی

با خرید بیمه آتش سوزی و بهره بردن از پوشش‌های آن، اموال خود در مقابل خطرات و آسیب‌ها، حفاظت کنید. برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را از دست ندهید.

13 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ویژگی‌های زمین شناسی عرض و طول جغرافیایی تهران

تهران از نظر جغرافیایی در چه منطقه و چه طول‌و‌عرضی قرار دارد؟ مشخصات زمین شناسی تهران را در این مقاله بخوانید!

05 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مزیت‌های بیمه آتش سوزی آپارتمان و مجتمع مسکونی + راهنمای خرید

با خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان می‌توان میزان هزینه‌های ایجاد شده را کاهش داد. دقت کنید در برخی از حوادث آتش سوزی ممکن است که کل ساختمان و آپارتمان دچار حادثه شود

22 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استعلام طرح تفصیلی از سامانه شهرداری؛ کد تفصیلی ملک چیست

برای اطلاع از جزئیات کد تفضیلی ملک و نحوه استعلام آن این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

انواع زمین: کاربری، نکات خرید زمین و محافظت از سرمایه

اگر قصد خرید زمین دارید، باید اطلاعاتی در خصوص کاربری و نحوه خرید زمین داشته باشید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید تا متضرر نشوید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید