28 بهمن 1400

رانش زمین چیست؟ چه شهر‌هایی در معرض لغزش زمین هستند

موضوع رانش زمین، خسارت‌ها و تلفات بر جای مانده از آن، اخیرا در کشورمان خبرساز شده است. احتمالا شما هم اخبار مربوط به لغزش زمین در اوایل خرداد 1400 روستای خرشک از توابع شهرستان رودبار را شنیده‌اید. در این حادثه، سه واحد مسکونی تخریب و یک نفر مصدوم شد. شاید وقتی این اخبار را می‌شنوید، برایتان این پرسش پیش بیاید که رانش زمین چیست؟ و چگونه به‌وجود می‌آید؟ در این مقاله قصد داریم به بیان این موضوعات بپردازیم. با ما همراه باشید.

رانش زمین چیست؟

برای پاسخ به این پرسش، ابتدا لازم است، مقدمات موضوع را بیان کنیم. پوسته‌ی زمین از لایه‌های رسوبی متراکم و غیر متراکمی تشکیل شده‌است. در زیر این لایه‌ها، سطوح شیب‌داری وجود دارند. اگر این سطوح به هر دلیلی ناپایدار شوند، لایه‌های رسوبی روی آن به حرکت در می‌آیند. به این حرکت زمین لغزه، زمین لغزش یا رانش زمین می‌گویند.

رانش زمین چگونه بوجود می‌آید؟

باران‌های سیل‌آسا، زلزله، دخالت‌های انسانی در طبیعت و جنس خاک منطقه، می‌توانند، باعث ایجاد لغزش زمین شوند.

 

پوشش رانش زمین از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است

بیمه رانش زمین از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است.

در ایران عامل دخالت‌های انسانی پررنگ‌تر از سایر عوامل است. نتایج پژوهش‌ها، مداخلاتی چون: تغییر کاربری اراضی، تخریب جنگل، ساخت‌وساز غیراصولی، راه‌سازی و جاده‌سازی را در ایجاد زمین لغزش دخیل می‌دانند.

چه مناطقی بیشتر در معرض رانش زمین قرار دارند؟

مناطق کوهپایه‌ای، جلگه‌ای، آبرفتی و هر منطقه شیب‌داری که جنس خاک دامنه‌هایش از نظر زمین‌شناسیَ، مستعد لغزش زمین باشد. در ایران از نظر جنس خاک، استان‌های مازندران، گیلان، لرستان، گلستان و خوزستان بیشتر از سایر استان‌ها در معرض رانش زمین هستند. اما از لحاظ عواملی چون: زلزله و دخالت‌های بی‌حساب انسانی سایر بخش‌های کشور نیز می‌تواند، مستعد زمین‌لغزش باشد.

جلوگیری و مدیریت ریسک رانش زمین

در بخش رانش زمین چیست اشاره کردیم که هرگونه ناپایداری در سطوح شیب‌دار زیر لایه‌های رسوبی، باعث رانش زمین می‌شود. برای جلوگیری از لغزش لایه‌های بالایی، لازم است، اقداماتی پیشگیرانه انجام شود. این اقدامات دارای ابعاد سیاسی، قانونی، مهندسی، فیزیکی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی است. این ابعاد در مصداق با هم همپوشانی دارند. در بعد سیاسی، مهندسی و فیزیکی باید جلو جاده‌سازی و راه‌سازی غیراصولی، تخریب جنگل و پوشش‌های گیاهی و… گرفته شود. همچنین در بعد قانونی، برای ساخت‌وساز در نواحی شیب‌دار، نزدیکی دره‌ها و رودها، مجاورت لبه کوه‌ها و… مجوزی صادر نشود. توجه به مواردی از این دست می‌تواند به کاهش تعداد و شدت آسیب ناشی از زمین لغزش کمک کند.

مدیریت ریسک در پدیده رانش زمین

به کسانی که در مناطق پرخطر ساکن هستند، توصیه می‌شود، برای مدیریت ریسک اموال‌شان، پوشش رانش زمین را تهیه کنند. این پوشش تحت عنوان رانش، نشست و فروکش کردن زمین به فروش می‌رسد.

پوشش رانش زمین چیست؟

پوشش رانش زمین یکی از پوشش‌های تبعی بیمه آتش سوزی است. این پوشش خسارت‌های مستقیم ناشی از لغزش زمین را جبران می‌کند. مطابق آنچه در بخش رانش زمین چیست، بیان شد، بدیهی است که زلزله و زمین‌لغزه دو پدیده متفاوت است. زلزله در سطوح شیب‌دار زیر زمین و لغزش در لایه‌های رسوبی سطح زمین اتفاق می‌افتد. در هنگام خرید بیمه به این تفاوت‌ها دقت کنید.

رانش زمین

پوشش رانش زمین در بیمه آتش سوزی، خسارات ناشی از حوادث رانش زمین را جبران می‌کند.

بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین خرید انواع بیمه‌ها است. شما می‌توانید برای خرید بیمه بیمه آتش سوزی با پوشش رانش زمین به بخش محصولات سایت بروید. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و از شرکت‌های معتبر بیمه استعلام بگیرید. سپس با خاطری آسوده برای خرید بیمه مناسب خود اقدام کنید.

استثنائات پوشش رانش زمین

پوشش تبعی رانش زمین فقط خسارت‌های ناشی از زمین‌لغزه با منشاء طبیعی را پوشش می‌دهد. ازاین‌روی بیمه‌گر در قبال خسارت وارده در اثر لغزش زمین که منشاء آن غیرطبیعی باشد -مثلا گودبرداری غیراصولی- تعهدی ندارد.

رانش زمین یکی از بلایای طبیعی است که می‌تواند منشا انسانی هم داشته باشد. در این مقاله به پرسش رانش زمین چیست پاسخ دادیم. اگر درباره آن ابهام یا پرسشی دارید، برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 خرداد 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

9 نکته طلایی برای خرید بهترین بیمه آتش سوزی که باید بدانید!

تمام نکات و شرایطی که برای انتخاب یک بیمه آتش سوزی باید بدانیم تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه را انتخاب کنیم!

26 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از استفاده مصالح ساختمانی نامرغوب

استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و بی کیفیت چه نقشی در استحکام و عمر مفید ساختمان دارد؟ راهکارهایی برای جلوگیری از استفاده مصالح نامرغوب در ساخت و ساز را در این مقاله بخوانید!

22 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

آب بندی سازه‌ های بتنی؛ انواع روش های عایق بندی سازه های بتنی

مهم ترین اطلاعات در خصوص آب بندی سازه های بتنی و انواع و تاثیر آن بر استحکام ساختمان نوشته شده است.

18 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

نکات ضروری و مهم تعمیر و نگهداری ساختمان در یک جا

اقداماتی که برای بالا بردن طول عمر مفید ساختمان، باید انجام دهید تا از صرف هزینه‌های گزاف جلوگیری نمایید را اینجا بخوانید!

15 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مراحل ثبت گزارش مرحله ای ناظر به سازمان نظام مهندسی

مهندس ناظر، موظف است در پایان هر مرحله از پروژه گزارشی به سازمان مربوطه ارائه دهد. برای آگاهی از این گزارشات و مراحل آن این مقاله را بخوانید!

12 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استحکام ساختمان: نکاتی برای استحکام بنا در ایرانِ لرزه خیز

چه نکاتی را برای استحکام بنا و ساختمان باید رعایت کنیم؟ نظارت بر استحکام سازه‌ها بر عهده چه نهادی است؟ این مقاله را بخوانید تا اطلاعاتی در این خصوص کسب کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید