۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

شرایط خاص بیمه آتشفشان+ خسارات تحت پوشش آتشفشان

کشور ما با وجود داشتن دو رشته‌کوه البرز و زاگرس؛ اما خوشبختانه در نواحی پر آتشفشان دنیا واقع نشده است. ایران در حال حاضر ۵ کوه آتشفشانی دارد. سهند و سبلان دو کوه خاموش و دماوند، تفتان و بزمان در دسته آتشفشان‌های فعال و نیمه فعال قرار دارند. بیمه آتشفشان با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران برای شرایط خاصی تعریف شده است. در این مقاله به بیان جزییات آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیمه آتشفشان

بیمه آتشفشان مانند بیمه سیل یا بیمه طوفان در شرکت‌های بیمه با عنوان مستقل به فروش نمی‌رسد. برخی از شرکت‌ها به خاطر نادر بودن حوادث ناشی از آتشفشان در ایران پوشش آتشفشان را اصولا ارائه نمی‌دهند. شرکت‌های معدود ارائه دهنده هم آن را ذیل پوشش بیمه آتش سوزی و با عنوان بیمه زمین لرزه و آتشفشان می‌فروشند. اگر شما در دامنه یکی از سه کوه آتشفشان سکونت دارید،بث پیشنهاد می‌کنیم برای خرید این بیمه‌نامه اقدام کنید.

شرایط بخصوص بیمه زمین لرزه و آتشفشان

پوشش آتشفشان عملا در ایران قابل تعریف نیست. با این وجود برخی از بیمه‌گزاران درخواست کردند تا زمین لرزه و آتشفشان نیز تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار گیرد. آنها با استناد به ماده ۱۳ شرایط عمومی بیمه آتش سوزی درخواست خود را مطرح کردند. قانون‌گذار نیز به موجب بند ۲ ماده ۳۱ شرایط عمومی این بیمه‌نامه، خطر زمین لرزه و آتشفشان را در دسته خطرات استثنایی قرار داد.

بیمه آتشفشان

خسارت‌های ناشی از فعالیت آتشفشان با پوشش آتشفشان جبران می‌گردد.

خسارت‌های تحت پوشش بیمه آتشفشان

در شرایط زیر بیمه‌گر خسارت ناشی از حادثه زمین لرزه و آتشفشان را جبران می‌کند:

  1. اگر زمین لرزه مستقیما به موضوع بیمه خسارت وارد کند: این بند خطر سرقت اموال ناشی از زمین لرزه را پوشش نمی‌دهد.
  2. خسارت‌های ناشی از فعالیت آتشفشان جبران می‌گردد.

تبصره: خسارت‌های ذکر شده در بند ۱و۲ در زمان اعتبار بیمه‌نامه اگر ظرف ۴۸ ساعت اتفاق افتد؛ یک حادثه تلقی می‌شود.

  1. شرایط خاص این بیمه‌نامه شامل خسارت وارده در اثر رانش و حرکت زمین نمی‌گردد: در صورتی که خسارت‌های وارده ناشی از رانش و حرکت زمین تحت پوشش بیمه باشد از این بند مستثنی می‌شوند.

 اگر قصد خرید بیمه آتش سوزی یا بیمه زلزله را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. بیمه دات کام یک سامانه آنلاین استعلام و خرید بیمه است. در این سایت می‌توانید بر اساس شرایط خاص ملک خود پوشش‌های مدنظرتان را انتخاب نمایید. سپس با استعلام قیمت بیمه‌نامه از شرکت‌های مختلف برای خرید بهترین بیمه آتش سوزی اقدام کنید.

همان‌طور که اشاره شد، پوشش آتشفشان به صورت مستقل عرضه نمی‌گردد. در نتیجه پوشش‌های آن نیز در چارچوب بیمه آتش سوزی تعریف شده است. همچنین برای دانستن فرمول محاسبه بیمه آتش سوزی، این مقاله را مطالعه کنید.

فرانشیز پوشش بیمه آتشفشان

قانون‌گذار، فرانشیز بیمه آتشفشان واحدهای مسکونی و غیر صنعتی را متفاوت از واحدهای صنعتی تعیین کرده است:

  • فرانشیز واحدهای مسکونی و غیر صنعتی: هر خسارت برابر با یک درصد ارزش مورد بیمه
  • فرانشیز واحدهای صنعتی: حداقل فرانشیز برابر با ۱۵ درصد هر خسارت

آتشفشان از پدیده‌های نادر در کشور ما است. با این وجود مطابق تقاضای قانونی بیمه‌گزاران شرایط خاصی برای بیمه آتشفشان تعریف شده است. برخی شرکت‌ها این پوشش را تحت عنوان بیمه‌نامه زمین لرزه و آتشفشان به فروش می‌رسانند. در این مقاله به بیان شرایط مخصوص آن پرداختیم. اگر ابهامی درباره پوشش آتشفشان دارید، برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید