18 آبان 1401

وظایف و اختیارات سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران چیست؟

شهرداری تهران ماموریت‌های زیادی در پایتخت دارد. یکی از این ماموریت‌ها تحقق راهبردهای سند جامع شهر است. در سند جامع شهر تهران، توسعه و عمران پایتخت در قالب طرحی راهبردی – ساختاری دنبال می‌شود. اجرایی کردن طرح مذکور با همکاری بخش‌های مختلف شهرداری محقق می‌گردد. سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران یکی از بازوهای مشورتی شهرداری پایتخت در اجرایی کردن این طرح است. در این مقاله قصد داریم به معرفی، اهداف و وظایف این سازمان بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران

سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران سازمانی غیرانتفاعی است. این سازمان شخصیت حقوقی و استقلال مالی دارد. اما در فرامین وابسته به شهرداری تهران است. سازمان مذکور برای سازماندهی و امور مربوط به مشاوره فنی و مهندسی پایتخت تاسیس شد. این سازمان در جهت اجرای ماده 84 قانون شهرداری و… فعالیت دارد. اهداف آن در اساسنامه به قرار زیر است:

 • ارتقاء کمی و کیفی خدمات مشاوره
 • طراحی و کنترل طرح‌های و پژوهش‌های کاربردی جهت رفع نیازهای اساسی شهر تهران در امور فنی و مهندسی

وظایف و اختیارات سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران

وظایف و اختیارات این سازمان در چارچوب اهداف کلیدی آن تبیین شده است. طبق ماده ششم اساسنامه، محدوده وظایف سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران به شرح زیر است:

 • انجام مطالعات و طراحی پروژه‌های مورد نیاز شهرداری تهران: ابنیه، تاسیسات، راه‌ها، بوستان‌ها، پایانه‌ها، شهرسازی، مسیل‌ها و هدایت آب‌های زیرزمینی، سطحی و فضاهای زیرسطحی و سایر موارد مرتبط
 • انجام خدمات نقشه‌برداری
 • بررسی و تصویب گزارشات و طرح‌های تهیه شده توسط مشاوران پروژه‌های شهرداری
 • انجام نظارت عالی بر رعایت مشخصات و ضوابط فنی در طرح‌های معماری، ساختمانی، عمرانی و تاسیساتی در چارچوب ضوابط و مقررات موضوعه در پروژه‌های فنی و عمرانی شهرداری تهران
 • انجام پروژه‌های کاربردی در ارتباط با نیازهای فنی و مهندسی شهرداری تهران
 • انجام آزمایش‌های مقاومت مصالح، ژئوتکنیک و سایر آزمایش‌های پروژه‌ های عمرانی شهرداری تهران
 • انعقاد قراردادهای لازم در ارتباط با موضوع فعالیت سازمان

پیشنهاد می‌کنیم که مقاله سامانه مهندسین شهرداری تهران را مطالعه کنید.

ارکان سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران

سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران متشکل از: شورای سازمان، هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرس است. شهردار، معاون ذی‌ربط شهرداری، نماینده وزارت کشور و دو نفر کارشناس متخصص ترکیب شورای سازمان را تشکیل می‌دهند. شهردار مسئولیت ریاست شورای سازمان را به عهده دارد.

ارکان سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران

سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران مطالعات کاربردی در حوزه‌های مورد نیاز شهرداری پایتخت را انجام می‌دهد

مطالعات بهسازی لرزه‌ای شهر تهران

گفتیم که سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران مطالعات کاربردی در حوزه‌های مورد نیاز شهرداری پایتخت را انجام می‌دهد. یکی از پژوهش‌های مهم این سازمان، مطالعات بهسازی لرزه‌ای تهران است. در جریان این مطالعات برنامه‌های مهمی برای کاهش خطرپذیری شهر در برابر مخاطرات ناشی از زمین‌لرزه انجام می‌گیرد. در قالب این برنامه‌ها طرح‌های مقاوم‌سازی موارد زیر دنبال می‌شود:

 • ساختمان‌های عمومی و دولتی مهم
 • تاسیسات زیربنایی
 • شریان‌های حیاتی کشور

سرپرست این سازمان در جدیدترین گزارش خود در دی ماه 1400 از پیشرفت 60 درصدی این مطالعات خبر داد. «طرح مطالعه و اجرای مقاوم‌سازی پل‌های مهم تهران و راه‌های دسترسی» مهم‌ترین بخش این پروژه بوده است.

تهران و خطر زلزله

ایران بر روی کمربند زلزله آلپ-هیمالیا قرار دارد. گسل های تهران از فعال‌ترین بخش‌های این کمربند است. جمعیت، بافت فرسوده، مرکزیت سیاسی و اقتصادی بودن کلان‌شهر تهران بر حساسیت این موضوع می‌افزاید. این شهر در معرض خطر زلزلۀ وحشتناکی قرار دارد. تاخیر در دوره‌های بازگشت زلزله و کم بودن تعداد زلزله‌های این شهر بر احتمال خطرات ناشی از آن افزوده است. این خطرات توسط اقدامات بهسازی زمین‌لرزه‌ای سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران تایید می‌شود.

طبق نقشه گسل های تهران اکثر مناطق شهر امنیت ندارد. البته قدرت لرزه‌ای این گسل‌ها قوت و ضعف دارد. با این وجود بجز نواحی مرکزی شهر یعنی حوالی ارگ قدیم، جمهوری، نواب و… بقیه قسمت‌ها خطرناک هستند. البته نواحی ذکر شده هم بخاطر بافت قدیمی و خاصیت ناپایدار خاک، خطرات دیگری تهدید می‌کند.

مقاوم‌سازی و بیمه زلزله

در این شرایط چه کاری از دست مالکین برمی‌آید؟ بررسی وضعیت منزل مسکونی و انجام اقدامات مربوط به مقاوم‌سازی کمترین کاری است که مالکین می‌توانند برای املاک خود انجام دهند. انجام اقدامات پیشگیرانه ضرورت دارد اما بهرحال «حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند». در صورت بروز زلزله آسیب‌های مالی زیادی به دارایی افراد وارد می‌شود. ازاین‌روی کارشناسان توصیه می‌کنند برای مدیریت ریسک هزینه‌های احتمالی از بیمه زلزله استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را مطالعه کنید.

مقاوم‌سازی و بیمه زلزله

بدانید بیمه زلزله یکی از پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی است

بیمه زلزله

بیمه زلزله یکی از پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی است. این بیمه‌نامه پوشش‌های خوبی برای جبران خسارت‌های ناشی از زلزله دارد. شما می‌توانید با پرداخت حق‌بیمه سالانه منزل مسکونی و وسایل آن را تحت پوشش بیمه زلزله قرار دهید. در صورت بروز خسارت، شرکت بیمه موظف به پرداخت هزینه‌های ساخت‌وساز و خرید لوازم منزل شما تا سقف تعهداتش است.

شما می توانید راهنمای بیمه آتش سوزی را در این جا بخوانید.

بیمه زلزله را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام و خرید انواع بیمه‌ها است. شما می‌توانید برای خرید بیمه آتش سوزی با پوشش بیمه زلزله به صفحه اول سایت به آدرس https://bimeh.com/ وارد شوید و از آنجا به بخش محصولات سایت بروید. از بین محصولات بیمه‌ای سامانه، بیمه آتش سوزی را انتخاب نمایید. در پایین صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود؛ راهنمای این بیمه را مطالعه کنید. اگر پرسشی دارید به بخش «سوالات متداول» بروید. در نهایت نیز اطلاعات ملک خود را در قسمت بالای صفحه وارد نمایید و از معتبرترین شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید.

شهرداری تهران موظف به عملیاتی کردن طرح سند جامع این شهر است. این نهاد برای تحقق طرح مذکور نیاز به یک بازوی مشورتی قوی دارد. سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران این مسئولیت خطیر را انجام می‌دهد. یکی از وظایف سازمان مذکور انجام مطالعات بهسازی لرزه‌ای پایتخت است. در این مقاله به چیستی و چرایی این پژوهش و نقش کلیدی آن در کاهش مخاطرات زمین‌لرزه احتمالی تهران پرداختیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید برای ما در پایین صفحه کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 خرداد 1402 / بیمه آتش سوزی و زلزله

پرداخت قبوض عوارض شهرداری: آنلاین و حضوری (1402)

پرداخت عوارض شهرداری برای همه شهروندان الزامی است. اما این عوارض را چگونه و چه زمانی پرداخت کنیم تا جریمه نشویم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

19 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

ترمیم خسارت آتش سوزی چیست؟ شاخص‌های مهم در صحنه بررسی خسارت آتش‌سوزی همچنین مواردی که در فرم ارزیابی خسارت بیمه آتش‌سوزی لازم است را اینجا بخوانید.

15 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

صفر تا صد بیمه آتش سوزی: پوشش‌ها و انواع بیمه آتش سوزی

با خرید بیمه آتش سوزی و بهره بردن از پوشش‌های آن، اموال خود در مقابل خطرات و آسیب‌ها، حفاظت کنید. برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را از دست ندهید.

13 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ویژگی‌های زمین شناسی عرض و طول جغرافیایی تهران

تهران از نظر جغرافیایی در چه منطقه و چه طول‌و‌عرضی قرار دارد؟ مشخصات زمین شناسی تهران را در این مقاله بخوانید!

05 اسفند 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مزیت‌های بیمه آتش سوزی آپارتمان و مجتمع مسکونی + راهنمای خرید

با خرید بیمه آتش سوزی آپارتمان می‌توان میزان هزینه‌های ایجاد شده را کاهش داد. دقت کنید در برخی از حوادث آتش سوزی ممکن است که کل ساختمان و آپارتمان دچار حادثه شود

22 بهمن 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استعلام طرح تفصیلی از سامانه شهرداری؛ کد تفصیلی ملک چیست

برای اطلاع از جزئیات کد تفضیلی ملک و نحوه استعلام آن این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید