02 جولای 2023

بیمه کالاهای پستی چیست؟ | بررسی تعهدات بیمه کالاهای پستی

بدون شک امروزه استفاده از بیمه کالاهای پستی را بیشتر از همیشه در فروشگاه‌های آفلاین و آنلاین شاهد هستیم. این خدمت به منظور اطمینان از سالم رسیدن مرسولات انجام می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به شرح بیمه کالاهای پستی بپردازیم. اگر به خرید آنلاین علاقه دارید و بسته‌های زیادی را دریافت یا ارسال می‌کنید، احتمالا اصطلاح بیمه کالاهای پستی به گوش شما خورده است. ممکن است سوالاتی مانند بیمه مرسولات پستی چیست؟ چرا باید کالاهای پستی را بیمه کرد؟ هزینه بیمه مرسولات پستی چقدر است؟ در ذهن شما ایجاد شده باشد. بیمه دات کام قصد دارد در این مقاله همه چیز را در مورد بیمه کالاهای پستی مورد بررسی قرار دهد و اطلاعات کاملی در مورد بیمه مرسولات پستی را در اختیار شما قرار دهد.

در حالت کلی کسب و کارهای زیادی روزانه ملزم به ارسال بسته‌های متعددی برای مشتریان و مخاطبان خود هستند. تمام افرادی که به طور مرتب کالایی را ارسال یا دریافت می‌کنند، دغدغه سالم رسیدن آن را دارند. معمولا فرستندگان و گیرندگان بسته‌های پستی تمایل دارند که، اگر در حین ارسال کالا، آسیبی به آن وارد شد، بتوانند خدماتی را در این زمینه دریافت کنند.

در عین حال افراد زیادی از بیمه مرسولات پستی و اهمیت بیمه کردن کالاهای پستی اطلاعی ندارند. عدم اطلاع افراد از وجود بیمه پستی موجب شده در مواقع لازم نتوانند از این موضوع بهره مناسب را ببرند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این رابطه به دست آورید.

بیمه کالاهای پستی چیست؟

همان‌طور که گفتیم روزانه بسته‌های پستی زیادی در سراسر کشور حمل و نقل می‌شود. حجم زیاد کالاهای پستی و مشکلاتی که هنگام جابه‌جایی آن‌ها پیش می‌آید، موجب گردیده شرکت‌های پستی به دنبال راهکار دیگری برای خدمات رسانی بهتر به مشتریان خود باشند. بیمه کالاهای پستی و خدمات آن، راه‌حلی است که به محافظت از کالاهای پستی در سیستم لجستیک پست می‌پردازد.

البته واژه بیمه پستی هنوز در نظر افراد زیادی اصطلاح غریبی است. اما کسب و کارها، همچنین افرادی که باید روزانه بسته‌های زیادی را ارسال کنند، باید با این بیمه آشنایی داشته باشند و اهمیت آن را بدانند.

بیمه کالاهای پستی

خدمات بیمه کالاهای پستی برای حفظ ارزش مرسوله

بیمه چیست و چه کاربردی دارد؟

بیمه در واقع خدمتی است که با پرداخت یک هزینه مشخص تحت عنوان حق بیمه، در صورت بروز مشکلات، خسارت وارد شده به شما را تا سقف تعیین شده در قرارداد بیمه‌نامه، پرداخت می‌کند. اهمیت جبران خسارت و آینده‌نگری موجب شده که شرکت‌های بیمه، پوشش‌های مختلفی را برای موارد گوناگون در زندگی روزمره در نظر بگیرند.

همان‌طور که می‌دانید بیمه انواع مختلفی دارد که شامل؛ بیمه عمر، بیمه درمان (مطالعه مقاله بهترین بیمه درمان توصیه می‌شود.بیمه ماشین، مسافرتی، زیارتی و انواع بسیار دیگری می‌شود. شرکت بیمه دات کام به منظور فراهم آوردن راحتی کاربران امکان خرید اینترنتی بیمه‌های مختلف را در سایت خود برای مشتریان و مخاطبان خود فراهم آورده است. شما می‌توانید بیمه‌های گوناگون را در سایت این مجموعه مشاهده کنید و بعد از مشورت با کارشناسان بیمه، بیمه‌نامه مورد نظر خود را تهیه کنید. (اگر به آشنایی بیشتر با رشته بیمه‌های فوق علاقه دارید، راهنمای بیمه مسافرتی و بیمه عمر چیست را مطالعه کنید.)

خدمات بیمه کالاهای پستی

بیمه کالاهای پستی و خدمات آن علاوه بر مرسولات پستی سازمان‌های دولتی، اقلام پستی کسب و کارهای خصوصی را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. ارائه این خدمات به این صورت است که، در زمان ارسال کالای پستی، ارزش تقریبی آن از فرستنده پرسیده می‌شود. البته بسته توسط مامور پست در دفاتر پست بررسی می‌شود و متناسب با ارزش و حساسیت کالای پستی، هزینه‌ای برای بیمه دریافت می‌شود.

بیمه پستی در واقع برای مراقبت بیشتر از کالاهای پستی است و هزینه آن با توجه به نوع مرسوله، متفاوت است. بیمه کالاهای پستی این اطمینان را به فرستنده و گیرنده می‌دهد که اگر محموله بیمه‌شـده در حین ارسال دچار آسیب شود یا مفقود گردد، شرکت مربوطه موظف به تامین خسارت و پرداخت مبلغی معادل ارزش آن است. لازم به ذکر است که برخی از کالاها تحت پوشش بیمه پستی قرار نمی‌گیرند.

بیمه کالاهای پستی شامل چه مرسولاتی می‌شود؟

از آنجایی که در زمان ارسال بسته پستی، در مورد کالا و ارزش آن سوال می‌شود، بهتر است اگر کالای ارزشمند و حساسی مانند لپ‌تاپ، تبلت یا کالایی قدیمی و ارزشمند را ارسال می‌کنید، در دفتر پست حتما با مسئول مربوطه مطرح کنید و شرایط ارسال را بسنجید. در صورتی کالای شما می‌تواند تحت پوشش بیمه پستی قرار بگیرد،  حتما از خدمات بیمه کالاهای پستی استفاده کنید. (برای موبایل، لپ تاپ و تایر این لوازم، می‌توانید از بیمه تجهیزات الکترونیک استفاده نمایید.)

توجه داشته باشید چیزی که تحت عنوان بیمه کالای پستی در دفاتر پستی از شما دریافت می‌شود، قیمت روز آن کالا در بازار است. این‌که بیمه براساس قیمت روز کالا تعیین شود موضوع مهمی است، چرا که در صورت بروز آسیب یا مفقود شـدن آن، شرکت پستی میزان خسارت را براساس حق بیمه دریافتی پرداخت می‌کند. بنابراین، اگر برای دریافت خسارت شکایتی صورت بگیرد، در صورت پرداخت بیمه کالا به نرخ روز آن در بازار، مبلغی معادل قیمت آن کالا در بازار را می‌توانید دریافت کنید.

شرایط کلی بیمه مرسولات پستی برای تمامی شرکت‌های پستی یکسان است اما توصیه می‌شود قبل از ارسال مرسوله پستی، کلیه مفاد درج شده در قرارداد بیمه را به طور دقیق مطالعه کنید.

کالاهای تحت پوشش بیمه پستی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مرسوله‌های پست پیشتاز
 • اشیاء ارزشمند و گران‌بها (اگر اشیاء ارزشمندی دارید که برایتان ارزشمند است، می‌توانید از بیمه اموال استفاده کنید.)
 • بسته‌های سفارشی حاوی پول نقد، اوراق بهادار و اسناد

شرایط استفاده از بیمه کالاهای پستی

با وجود این‌که شرکت‌های پستی با ارائه خدماتی مانند بیمه پستی سعی می‌کنند تعداد مرسولات زیادی را تحت پوشش قرار دهند، با این وجود برای ارائه خدمات بیمه پستی شرایطی دارند. شرایط شرکت‌های پستی برای استفاده از بیمه پستی به شرح زیر است. در این موارد شرکت پست مسئولیتی را نمی‌پذیرد:

 • مرسولات سفارشی مفقودی، سرقت شده یا آسیب دیده
 • برگشت یک مرسوله که علت توزیع نشدن آن مشخص نباشد.
 • گم شدن مرسولات پستی در صورتی که گواهی تحویل آن موجود باشد.

دقت داشته باشید که شرکت‌های پستی در رابطه با مواردی که در قرارداد پستی جهانی ذکر نشده، هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرند. همچنین به خاطر داشته باشید که وقتی گم شدن، سرقت یا آسیب دیدگی کامل مرسولات پستی سفارشی، امانات و مرسولات بیمه شده در اثر وقوع حوادث غیرمترقبه باشد که تحت پوشش بیمه کالاهای پستی نیستند، فرستنده می‌تواند هزینه‌های پرداختی را دریافت کند که این موضوع شامل هزینه بیمه پستی نمی‌شود.

تعهدات بیمه کالاهای پستی

همان‌طور که توضیح دادیم، در حال حاضر تمامی مرسولات پست پیشتاز، امانات و بسته‌های کوچک، مرسولات و سرویس‌های سفارشی که حاوی وجوه نقد هستند و اوراق بهاداری که مشتریان ارزش آن را تعیین کرده‌اند، شامل بیمه کالاهای پستی می‌شوند.

بیمه پرداختی برای کالاهای پستی شامل دو تعهد غرامت اجباری یا عمومی و تعهد غرامت با ارزش اظهار شده از مشتریان، دریافت می‌شود. پرداخت غرامت هم شامل چهار مورد آسیب دیدگی، دست خوردگی، مفقودی و تاخیر در تحویل کالای پستی است.

تعهدات بیمه کالاهای پستی برای جبران خسارات

ضوابط موجود برای پرداخت غرامت کالاهای پستی

در مواردی که مشتریان ادعایی برای دریافت خسارت از شرکت‌های پستی داشته باشند، باید در ابتدا شکایت خود را تنظیم و در سامانه جامع غرامات پستی ثبت کننـد. شرکت‌های پستی بعد از دریافت این شکایت، درستی ادعای افراد مبنی بر ایجاد آسیب یا دست خوردگی و عدم دریافت کالا را می‌سنجند. بعد از ارزیابی‌ و تایید صحت ادعای مشتری، در مدت زمان کوتاهی که به طور معمول بیشتر از 48 ساعت است، پاسخ شکایت برای مشتری شاکی ارسال می‌شود. در نهایت واحد پستی براساس مقررات و متناسب با حق بیمه کالای پستی، ملزم است هزینه کالا پستی را تا سقف تعیین شده، پرداخت نماید.

میزان هزینه بیمه پستی

بر اساس آخرین مصوبات و گزارش دفتر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت ملی پست، با افزایش خریدهای آنلاین، خدمات پستی نقش حیاتی‌تری را در زندگی افراد ایفا می‌کننـد. به همین دلیل بیمه مرسولات پستی، یک بیمه اجباری محسوب می‌شود. همان‌طور که گفتیم، حق بیمه برای کالاهای گوناگون با هم تفاوت دارد. هزینه بیمه کالاهای پستی براساس ارزش کالا در همان روز تعیین می‌شود.

لازم به ذکر است که بیمه دیگری با عنوان بیمه اظهار شده وجود دارد که این بیمه با توجه به ارزش محتوای مرسوله تا سقف 20 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. متناسب با قرارداد، به ازای هر یک میلیون تومان حق بیمه، 2 هزار تومان باید پرداخت شود. یعنی سقف این بیمه تا 20 میلیون تومان، حق بیمه 40 هزارتومانی دارد.

بیمه کالاهای پستی و اهمیت پرداخت حق بیمه

بیمه یکی از مسائلی است که در همه زندگی ما می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. بیمه کالاهای پستی هم یکی از انواع بیمه‌هایی است که به جبران خسارت در صورت بروز مشکلات مشخصی می‌پردازد. در جوامع امروزی بخش زیادی از خریدها و ارسال کالاها به صورت آنلاین و از طریق خدمات پستی انجام می‌شود. در موارد زیادی کالای ارسالی ارزشمند یا حساس است، به همین دلیل شرکت‌های پستی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود، با دریافت بیمه کالاهای پستی، به فرستندگان و گیرندگان مرسولات پستی، این اطمینان را می‌دهند که در صورت بروز حوادثی که در بیمه‌نامه درج شده است، خسارت کالا را با توجه به ارزش درج شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌کنند.

بیمه دات کام در این مقاله به تعریف بیمه کالاهای پستی، اهمیت و بررسی هزینه‌های آن پرداخت. با شرح جز به جز بیمه کالاهای پستی و تاکید بر اهمیت این موضوع، بسیاری از سوالات شما را پاسخ دادیم. با این وجود در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله نکته یا سوال خاصی به ذهنتان رسید، سوالات خود را در قسمت نظرات این مقاله، با کارشناسان بیمه دات کام در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سلیمی
30 جولای 2023

سلام چگونه میشودیک شرکت بیمه مرسولات پستی را بیمه کندآیاازطریق پست بایداقدام کندیاباشرکتهای ارسال کننده بایدتوافق کندمتشکرم

  person
  نویسنده بیمه
  31 جولای 2023

  سلام. با شماره ۲۱۴۳۷۲ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید