06 خرداد 1398

ثبت نام بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان از سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرد. منبعی که این بیمه را تامین می کند یارانه هایی است که به تمامی افراد تعلق می گیرد. از این رو این بیمه برای افاد جامعه که تحت پوشش آن هستند رایگان می باشد.

چگونه تحت پوشش قرار بگیریم

افرادی که فاقد بیمه هستند و تحت پوشش هیچ شرکت بیمه ای نیستند می توانند از خدمات درمانی این بیمه به طور رایگان استفاده کنند. بیمه سلامت در جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد جامعه پدید آمده تا با بهره گیری از علم پزشکی در روند سلامت آن دسته از افراد که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند قدمی بزرگ بردارد.

بیمه سلامت بازنشستگی ندارد. فرق این بیمه با بیمه تامین اجتماعی در همین مورد است. در بیمه تامین اجتماعی که هزینه ای به عنوان حق بیمه گرفته می شود، در زمان بازنشستگی فرد حقوقی به عنوان حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دریافت می کند ولی بیمه سلامت که از جمله بیمه های رایگان برای افراد تحت پوشش است فقط جنبه استفاده درمانی دارد و فرد بعد از بازنشستگی نمی تواند طلب حقوق کند. افراد در صورت تمایل خود می توانند در کنار بیمه سلامت خود بیمه تکمیلی هم برای خود در نظر بگیرند و از آن برای درمان بیماری های پیشرفته تر که هزینه های بالایی دارد و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی گیرد استفاده کند. این بیمه لازم به پرداخت مقداری وجه به عنوان حق بیمه دارد.

حتما بخوانید : تمام شرایط بیمه بیکاری۹۹+مشمولین بیمه بیکاری

شرایطی که برای ثبت نام در بیمه سلامت ایرانیان در نظر گرفته شده این است که فرد تحت پوشش هیچ کدام از بیمه ها اعم از سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ارتش و … نباشد.

زمانی که فرد بیکار باشد و فاقد بیمه تامین اجتماعی باشد می تواند از بیمه سلامت استفاده کند، اما به محض ورود به شغلی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دیگر نمی تواند تحت پوشش بیمه سلامت باشد و فورا بیمه سلامت وی قطع می شود. اما او می تواند تا یک سال از دفترچه خود برای درمان استفاده کند و بعد از یکسال دفترچه وی باطل می شود.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در خصوص شرایط سرپرستی همچنین باید گفت در صورتی که پسرهای بالای ۱۸ سال تحت پوشش سرپرست خانواده خود نباشند ، می توانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

بیمه سلامت بیمه دات کام

خدمات بیمه سلامت ایرانیان

بیمه پایه سلامت شامل همه خدمات بیمارستانی (بستری وسرپایی) در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی- درمانی دولتی و  آموزشی ، بخشی از بیمارستان های خصوصی که طرف قرارداد دولت هستند، همه موسسات سرپایی شامل پزشک، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و سایر خدمات پاراکلینیک که در کشور طرف قراراداد سازمان بیمه سلامت است. در قالب این طرح بیمه سلامت مانند سایر بیمه شده ها، فرد می تواند برود و از خدمات بیمه بهره مند شود.

شرایط ثبت نام

افرادی که مشمول بیمه سلامت می شوند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند می توانند با مراجعه به سایت    www.bimehsalamatiranian.ir در پنج مرحله مراحل ثبت نام خود را بگذرانند. مراحلی از جمله استعلام هویت فرد درخواست کننده که با وارد کردن کد ملی و مشخصات شناسنامه ای سرپرست صورت می گیرد. بعد از آن مشخصات فردی سرپرست و آدرس محل زندگی فرد و در مرحله چهارم وارد کردن مشخصات افراد تحت پوشش و در آخر تشکیل حساب کاربری انجام می شود که در مرحله پایانی شما باید یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعیین کنید که معمولا به صورت پیش فرض به شما کد ملی و شماره موبایلتان پیشنهاد می شود که می توانید این عدد را تغییر دهید. فقط باید توجه داشته باشید که رمز و نام کاربریتان را فراموش نکنید تا برای ورود به سامانه دچار مشکل نشوید.

بعد از ایجاد حساب کاربریتان لازم است بیمه سلامت همگانی را انتخاب و دکمه ثبت را بزنید تا اطلاعات شما وارد و تثبیت شود و شما از کاربرین و بیمه شدگان بیمه سلامت شوید.

در حال حاضر چیزی به نام بیمه سلامت یا بیمه ایرانیان به صورت مجزا نداریم. هر دو یکی هستند و با نام بیمه سلامت ایرانیان از سال ۹۳ مشغول به کارند.

ثبت نام بیمه سلامت

مدارک لازم جهت ثبت نام

مدارکی که جهت ثبت نام در سامانه بیمه سلامت ایرانیان الزامی است شامل: کارت ملی، شناسنامه و یک قطعه عکس است و رعایت شرایط خانوار در آن الزامی است و نمی توان به صورت انفرادی از آن استفاده کرد.

در صورتیکه بیمه شده خدمات سرپائی را از موسسه غیر طرف قرارداد دریافت کرده باشد خسارت متفرقه هزینه پرداخت نمی نماید. در بیمه سلامت هزینه آزمایشات در موارد بستری بیماران خاص مانند سایر بیمه شدگان محاسبه می شود و فقط در صورت داشتن کارت هوشمند ، آن داروها مشمول تخفیف می گردد. لازم به ذکر است بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان جهت تائید داروهای شیمی درمانی نیاز به گواهی پزشک معالج – کپی دفترچه بیمار – کپی شناسنامه بیمار و گزارش پاتولوژی دارند. درباره استفاده از موسساتی که می توان از بیمه سلامت ایرانیان استفاده کرد باید گفت استفاده از دفاتر بیمه ایرانیان مانند دفاتر کارمندی و سایر اقشار بوده و در کلیه مؤسسات طرف قرارداد جهت بهره مندی از خدمات بیمه ای بستری و سرپایی قابل استفاده است. سهم پرداختی بیمه شده خویش فرما (فرانشیز) از کل هزینه خدمات ارائه شده نیز مانند سایر صندوقهای بیمه ای سازمان بیمه سلامت می باشد.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی چگونه ممکن است

چگونه می‌توان دو بیمه تکمیلی داشت و خسارات درمان را بدون دردسر از دو شرکت بیمه دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

16 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

گرفتن خسارت درمان با سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن

با چه روش‌هایی می‌توان خسارات بیمه تکمیلی را به به صورت سریع دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

10 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

آیا قوانین بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۱ تغییر کرده است؟

پوشش ها ، پرداخت هزینه ‌ها و دیگر قوانین بیمه تکمیلی را در این مقاله بخوانید.

09 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

29 فروردین 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی خانواده؛ راهکار طلایی برای افراد بدون بیمه پایه

اگر بیمه پایه ندارید، اما می‌خواهید خانواده خود را تحت پوشش بیمه درمانی یا همان بیمه تکمیلی قرار دهید، این مقاله را بخوانید تا بهترین راهکار برای خرید بیمه تکمیلی را بیابید!

24 فروردین 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی ارتش: سایبانی امن برای فداکاران کشور +مزایا و پوشش‌ها

برای اطلاع از جزئیات بیمه تکمیلی ارتش، پوشش‌ها و مزایای این بیمه درمانی برای ارتشیان عزیز، این مقاله بیمه دات کام را بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
هوشیار امامی
22 بهمن 1400

من یک خانم مطلقه هستم وبا دختر۳۷ساله ام که کارمندهست وبیمه اجتماعی داره رندگی میکنم
چگونه میتونم بیمه انفرادی بگیرم ! ؟

  عفت هوشیار امامی
  22 بهمن 1400

  پاسخ
  من یک خانم مطلقه هستم وبا دختر۳۷ساله ام که کارمندهست وبیمه اجتماعی داره رندگی میکنم
  چگونه میتونم بیمه انفرادی بگیرم ! ؟

   کارشناس بیمه
   24 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز خودتان می توانید از طریق بیمه سلامت اقدام کنید.

   مهدی
   15 اسفند 1400

   بیمه ی دخترتون بشید

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اگر بیمه سلامت بخواهید می توانید از طریق خود سایت به راحتی ثبت نام کنید و مشکلی وجود ندارد.

نانا
07 فروردین 1401

مادر من ام اس دارن و پدرم فعلا نیستن آیا میتونن شخصا یا خودم بیمشون کنم

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص بیمه سلامت اطلاعات خاصی در این خصوص نداریم.

محمدی
23 فروردین 1401

سلام برادر بنده بالای 18سال هست ولی تحت پوشش هیچ بیمه ای نیست،در ضمن یارانه برادرم زیر مجموعه پدرم می باشد و به حساب پدرم واریز می شود،آیا برادرم می تواند بیمه سلامت ثبت نام کند؟

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام بله به دفاتر یا سایت بیمه سلامت مراجعه کنید.

هلیا
12 اردیبهشت 1401

با سلام .من و همسرم حق بیمه مشاغل ازاد رو بصورت اختیاری به سازمان تامین اجتماعی برای بهره مندی از بازنشستگی پرداخت میکنیم ولی بابت درمان مبلغی تحت عنوان دفترچه درمان پرداخت نمیکنیم ،ایا میشه بیمه سلامت رو ثبت نام کنیم؟

  نویسنده بیمه
  14 اردیبهشت 1401

  سلام هلیای عزیز
  اولا شما بیمه حرف و مشاغل آزاد بدون درمان واریز میکنید چون بیمه اختیاری درمان دارد اگر هم بیمه حرف و مشاغل آزاد واریز میکنید میتوانید از دفترچه درمانی بیمه سلامت استفاده کنید

ستاره
16 اردیبهشت 1401

سلام ببخشید من سال ۹۵ تو سایت بیمه سلامت ثبت نام کردم ولی خبری نشد الان هم که دوباره میرم وارد کارتابل شخصی میشم ادرار هویت شده میزنه و نمیتونم هیچکدوم از ی
بیمه سلامت و یا ایرانیان رو انتخاب کنم
الان موندم واقعا آیا واقعا تحت پوشش بیمه سلامت هستم یا خیر ؟
آیا مشمول طرح جدید بیمه سلامت نیشم ؟

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید به صورت حضوری به دفتر بیمه سلامت مراجعه کنید.

حمید
16 اردیبهشت 1401

چرا نمیشه وارد سایت بیمه سلامت شد ، میگه دسترسی به این سایت امکان پذیر نیست

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به این سایت باید مراجعه کنید:www.bimehsalamatiranian.ir

علی
16 اردیبهشت 1401

سلام فقط سایت نمیاره میشه اسم سایت رو اعلام کنید ممنون

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به این سایت باید مراجعه کنید:www.bimehsalamatiranian.ir

اصغر
17 اردیبهشت 1401

برای ثبت نام بیمه سلامت باید به کدام سایت مراجعه کنم

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، نام سایت در مقاله نوشته شده است.

جمشید
18 اردیبهشت 1401

سلام من بیمه تامین اجتماعی فقط باز نشستگی میریزم بدون درمان میتونم بیمه سلامت کنم خودمو با خانوادمو

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله میتوانید.

حسنی
31 اردیبهشت 1401

سلام
ببخشید ما قبلا بیمه روستایی بودیم اما خدمات این بیمه تا حد زیادی محدود شده آیا میتونیم از بیمه سلامت استفاده کنیم ضمن اینکه سر پرست ما مادرمون بود که دو ماهه به رحمت خدا رفتند وقتی به سایت مراجعه کردم پیام میده شما تحت تکفل
… هستید باید چکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید به همان دفتر سلامت مراجعه کنید و از آن ها دقیق تر بپرسید.

متین
01 خرداد 1401

سلام
من مجردم بیکارم هیچ بیمه ای هم ندارم واسه خودم میخوام بیمه بگیرم
میخواستم بدونم مدارک فقط یک قطعه عکس با کارت ملی و شناسنامه هست؟
چون جای دیگه دیده بودم که زده بودن کپی شناسنامه سرپرست خانواده هم میخواد و کلی چیزای دیگه یعنی مدارک والدین هم لازمه؟ اونا تحت یک بیمه جدا هستن

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تا جایی که می دانیم، مدارک آن ها لازم نیست.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید