22 مرداد 1401

ثبت نام بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان از سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کرد. منبعی که این بیمه را تامین می کند یارانه هایی است که به تمامی افراد تعلق می گیرد. از این رو این بیمه برای افاد جامعه که تحت پوشش آن هستند رایگان می باشد.

چگونه تحت پوشش قرار بگیریم

افرادی که فاقد بیمه هستند و تحت پوشش هیچ شرکت بیمه ای نیستند می توانند از خدمات درمانی این بیمه به طور رایگان استفاده کنند. بیمه سلامت در جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد جامعه پدید آمده تا با بهره گیری از علم پزشکی در روند سلامت آن دسته از افراد که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند قدمی بزرگ بردارد.

بیمه سلامت بازنشستگی ندارد. فرق این بیمه با بیمه تامین اجتماعی در همین مورد است. در بیمه تامین اجتماعی که هزینه ای به عنوان حق بیمه گرفته می شود، در زمان بازنشستگی فرد حقوقی به عنوان حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دریافت می کند ولی بیمه سلامت که از جمله بیمه های رایگان برای افراد تحت پوشش است فقط جنبه استفاده درمانی دارد و فرد بعد از بازنشستگی نمی تواند طلب حقوق کند. افراد در صورت تمایل خود می توانند در کنار بیمه سلامت خود بیمه تکمیلی هم برای خود در نظر بگیرند و از آن برای درمان بیماری های پیشرفته تر که هزینه های بالایی دارد و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی گیرد استفاده کند. این بیمه لازم به پرداخت مقداری وجه به عنوان حق بیمه دارد.

حتما بخوانید : تمام شرایط بیمه بیکاری۹۹+مشمولین بیمه بیکاری

شرایطی که برای ثبت نام در بیمه سلامت ایرانیان در نظر گرفته شده این است که فرد تحت پوشش هیچ کدام از بیمه ها اعم از سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ارتش و … نباشد.

زمانی که فرد بیکار باشد و فاقد بیمه تامین اجتماعی باشد می تواند از بیمه سلامت استفاده کند، اما به محض ورود به شغلی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دیگر نمی تواند تحت پوشش بیمه سلامت باشد و فورا بیمه سلامت وی قطع می شود. اما او می تواند تا یک سال از دفترچه خود برای درمان استفاده کند و بعد از یکسال دفترچه وی باطل می شود.

سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در خصوص شرایط سرپرستی همچنین باید گفت در صورتی که پسرهای بالای ۱۸ سال تحت پوشش سرپرست خانواده خود نباشند ، می توانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

بیمه سلامت بیمه دات کام

خدمات بیمه سلامت ایرانیان

بیمه پایه سلامت شامل همه خدمات بیمارستانی (بستری وسرپایی) در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی- درمانی دولتی و  آموزشی ، بخشی از بیمارستان های خصوصی که طرف قرارداد دولت هستند، همه موسسات سرپایی شامل پزشک، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و سایر خدمات پاراکلینیک که در کشور طرف قراراداد سازمان بیمه سلامت است. در قالب این طرح بیمه سلامت مانند سایر بیمه شده ها، فرد می تواند برود و از خدمات بیمه بهره مند شود.

شرایط ثبت نام

افرادی که مشمول بیمه سلامت می شوند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند می توانند با مراجعه به سایت    www.bimehsalamatiranian.ir در پنج مرحله مراحل ثبت نام خود را بگذرانند. مراحلی از جمله استعلام هویت فرد درخواست کننده که با وارد کردن کد ملی و مشخصات شناسنامه ای سرپرست صورت می گیرد. بعد از آن مشخصات فردی سرپرست و آدرس محل زندگی فرد و در مرحله چهارم وارد کردن مشخصات افراد تحت پوشش و در آخر تشکیل حساب کاربری انجام می شود که در مرحله پایانی شما باید یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعیین کنید که معمولا به صورت پیش فرض به شما کد ملی و شماره موبایلتان پیشنهاد می شود که می توانید این عدد را تغییر دهید. فقط باید توجه داشته باشید که رمز و نام کاربریتان را فراموش نکنید تا برای ورود به سامانه دچار مشکل نشوید.

بعد از ایجاد حساب کاربریتان لازم است بیمه سلامت همگانی را انتخاب و دکمه ثبت را بزنید تا اطلاعات شما وارد و تثبیت شود و شما از کاربرین و بیمه شدگان بیمه سلامت شوید.

نکته اصلی دیگر اینکه حتما باید شماره تلفن تحت مالکیت فرد ثبت نام کننده باشد. در غیر اینصورت اجازه ثبت نام ندارید و باید به صورت حضوری به مراکز پیشخوان مراجعه کنید. برای ثبت نام افراد زیر 18 سال، شماره موبایل سرپرست وارد خواهد شد.

در حال حاضر چیزی به نام بیمه سلامت یا بیمه ایرانیان به صورت مجزا نداریم. هر دو یکی هستند و با نام بیمه سلامت ایرانیان از سال ۹۳ مشغول به کارند.

ثبت نام بیمه سلامت

مدارک لازم جهت ثبت نام

مدارکی که جهت ثبت نام در سامانه بیمه سلامت ایرانیان الزامی است شامل: کارت ملی، شناسنامه و یک قطعه عکس است و رعایت شرایط خانوار در آن الزامی است و نمی توان به صورت انفرادی از آن استفاده کرد.

در صورتیکه بیمه شده خدمات سرپائی را از موسسه غیر طرف قرارداد دریافت کرده باشد خسارت متفرقه هزینه پرداخت نمی نماید. در بیمه سلامت هزینه آزمایشات در موارد بستری بیماران خاص مانند سایر بیمه شدگان محاسبه می شود و فقط در صورت داشتن کارت هوشمند ، آن داروها مشمول تخفیف می گردد. لازم به ذکر است بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان جهت تائید داروهای شیمی درمانی نیاز به گواهی پزشک معالج – کپی دفترچه بیمار – کپی شناسنامه بیمار و گزارش پاتولوژی دارند. درباره استفاده از موسساتی که می توان از بیمه سلامت ایرانیان استفاده کرد باید گفت استفاده از دفاتر بیمه ایرانیان مانند دفاتر کارمندی و سایر اقشار بوده و در کلیه مؤسسات طرف قرارداد جهت بهره مندی از خدمات بیمه ای بستری و سرپایی قابل استفاده است. سهم پرداختی بیمه شده خویش فرما (فرانشیز) از کل هزینه خدمات ارائه شده نیز مانند سایر صندوقهای بیمه ای سازمان بیمه سلامت می باشد.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان؛ خداحافظی با هزینه‌ های گزاف

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان از نظر تعدد مراکز طرف قرارداد، فرانشیز، دوره انتظار و... را اینجا بخوانید.

28 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی انفرادی چیست( راهنمای کامل مزایا،پوشش‌ها و شرایط بیمه درمان انفرادی)

راهنمای کامل بیمه تکمیلی انفرادی: شرایط، پوشش‌ها، مزایا و طرح‌های بهترین بیمه درمان را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی گروهی: پوشش‌هایی که کارمند و کارفرما از آن بهره‌ می‌برند

اگر کارفرما یا کارمند باشید، احتمالا تحت پوشش بیمه تکمیلی هستید. بیمه درمان گروهی چه مزایا و پوشش‌هایی برای شما دارد که از آن مطلع نیستید؟ این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

21 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ؛ محبوب ارگان‌های دولتی

سازمان‌های دولتی از کدام بیمه تکمیلی برای کارمندان خود استفاده می‌کنند؟ مزایایی که این ارگان‌ها به دنبال آن هستند کدامند؟ برای آگاهی در این خصوص این مقاله را از دست ندهید!

20 شهریور 1401 / بیمه عمر / بیمه درمان و تکمیلی

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
هوشیار امامی
22 بهمن 1400

من یک خانم مطلقه هستم وبا دختر۳۷ساله ام که کارمندهست وبیمه اجتماعی داره رندگی میکنم
چگونه میتونم بیمه انفرادی بگیرم ! ؟

  عفت هوشیار امامی
  22 بهمن 1400

  پاسخ
  من یک خانم مطلقه هستم وبا دختر۳۷ساله ام که کارمندهست وبیمه اجتماعی داره رندگی میکنم
  چگونه میتونم بیمه انفرادی بگیرم ! ؟

   کارشناس بیمه
   24 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز خودتان می توانید از طریق بیمه سلامت اقدام کنید.

   مهدی
   15 اسفند 1400

   بیمه ی دخترتون بشید

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اگر بیمه سلامت بخواهید می توانید از طریق خود سایت به راحتی ثبت نام کنید و مشکلی وجود ندارد.

نانا
07 فروردین 1401

مادر من ام اس دارن و پدرم فعلا نیستن آیا میتونن شخصا یا خودم بیمشون کنم

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص بیمه سلامت اطلاعات خاصی در این خصوص نداریم.

محمدی
23 فروردین 1401

سلام برادر بنده بالای 18سال هست ولی تحت پوشش هیچ بیمه ای نیست،در ضمن یارانه برادرم زیر مجموعه پدرم می باشد و به حساب پدرم واریز می شود،آیا برادرم می تواند بیمه سلامت ثبت نام کند؟

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام بله به دفاتر یا سایت بیمه سلامت مراجعه کنید.

هلیا
12 اردیبهشت 1401

با سلام .من و همسرم حق بیمه مشاغل ازاد رو بصورت اختیاری به سازمان تامین اجتماعی برای بهره مندی از بازنشستگی پرداخت میکنیم ولی بابت درمان مبلغی تحت عنوان دفترچه درمان پرداخت نمیکنیم ،ایا میشه بیمه سلامت رو ثبت نام کنیم؟

  نویسنده بیمه
  14 اردیبهشت 1401

  سلام هلیای عزیز
  اولا شما بیمه حرف و مشاغل آزاد بدون درمان واریز میکنید چون بیمه اختیاری درمان دارد اگر هم بیمه حرف و مشاغل آزاد واریز میکنید میتوانید از دفترچه درمانی بیمه سلامت استفاده کنید

ستاره
16 اردیبهشت 1401

سلام ببخشید من سال ۹۵ تو سایت بیمه سلامت ثبت نام کردم ولی خبری نشد الان هم که دوباره میرم وارد کارتابل شخصی میشم ادرار هویت شده میزنه و نمیتونم هیچکدوم از ی
بیمه سلامت و یا ایرانیان رو انتخاب کنم
الان موندم واقعا آیا واقعا تحت پوشش بیمه سلامت هستم یا خیر ؟
آیا مشمول طرح جدید بیمه سلامت نیشم ؟

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید به صورت حضوری به دفتر بیمه سلامت مراجعه کنید.

حمید
16 اردیبهشت 1401

چرا نمیشه وارد سایت بیمه سلامت شد ، میگه دسترسی به این سایت امکان پذیر نیست

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به این سایت باید مراجعه کنید:www.bimehsalamatiranian.ir

علی
16 اردیبهشت 1401

سلام فقط سایت نمیاره میشه اسم سایت رو اعلام کنید ممنون

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به این سایت باید مراجعه کنید:www.bimehsalamatiranian.ir

اصغر
17 اردیبهشت 1401

برای ثبت نام بیمه سلامت باید به کدام سایت مراجعه کنم

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، نام سایت در مقاله نوشته شده است.

جمشید
18 اردیبهشت 1401

سلام من بیمه تامین اجتماعی فقط باز نشستگی میریزم بدون درمان میتونم بیمه سلامت کنم خودمو با خانوادمو

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله میتوانید.

حسنی
31 اردیبهشت 1401

سلام
ببخشید ما قبلا بیمه روستایی بودیم اما خدمات این بیمه تا حد زیادی محدود شده آیا میتونیم از بیمه سلامت استفاده کنیم ضمن اینکه سر پرست ما مادرمون بود که دو ماهه به رحمت خدا رفتند وقتی به سایت مراجعه کردم پیام میده شما تحت تکفل
… هستید باید چکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید به همان دفتر سلامت مراجعه کنید و از آن ها دقیق تر بپرسید.

متین
01 خرداد 1401

سلام
من مجردم بیکارم هیچ بیمه ای هم ندارم واسه خودم میخوام بیمه بگیرم
میخواستم بدونم مدارک فقط یک قطعه عکس با کارت ملی و شناسنامه هست؟
چون جای دیگه دیده بودم که زده بودن کپی شناسنامه سرپرست خانواده هم میخواد و کلی چیزای دیگه یعنی مدارک والدین هم لازمه؟ اونا تحت یک بیمه جدا هستن

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تا جایی که می دانیم، مدارک آن ها لازم نیست.

پیام
10 خرداد 1401

سلام عرض می‌کنم‌. سوال من اینه که آیا میشه با بیمه سلامت رایگان نود در صد هزینه عمل جراحی ضروری رو از مراکز دولتی گرفت؟ و اینکه تبدیل بیمه ایران به بیمه ایرانیان چه قدر هزینه لازم داره؟ با تشکر

  کارشناس بیمه
  10 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اینکه چقدر پوشش بدهد، ما اطلاعاتی نداریم اما می توانید استفاده کنید.

سعید
19 خرداد 1401

سلام من خودمو بیمه سلامت کنم ، همسرم هم شامل میشه یا باید کار خواصی بکنم ؟

  کارشناس بیمه
  20 خرداد 1401

  سلام دوست عزیزف باید از خود دفتر بیمه سلامت بپرسید. البته اگر هم بشود، باید درخواست بدهید.

داروگ
31 خرداد 1401

موقع ثبت نام باید بین بیمه سلامت همگانی و بیمه ایرانیان یک مورد انتخاب شود. تفاوت این دو چیست ؟

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام هر دو یکسان هستند.

اکرم
03 تیر 1401

سلام
قبلا همسرم حدود ۱۰ الی ۱۲ سال بیمه سلامت برای خودش و من و پسرم گرفت اما ادامه نداد الان میخام ادامه بدهم چ کاری بکنم ؟
ضمنا وارد سایت می‌شویم اطلاعات ما وجود دارد فرزند دوم را خودمان اضافه کردیم اما گزینه ای برای ثبت پوشش بیمه همگانی سلامت ندارد و گزینه پوشش بیمه دارد که بعد از انتخاب آن پیغام شما تحت هیچ نوع بیمه ای نیستید و از گزینه ثبت پوشش بیمه همگانی استفاده کنید نمایش می دهد که متاسفانه چنین گزینه‌ای نیست

  کارشناس بیمه
  04 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص مشکلات بیمه سلامت باید با دفتر خود سازمان تماس بگیرید.

ایلاف
04 تیر 1401

سلام من مطلقه بودم وسرپرست دخترم بودم والان ازدواج کردم ومیخوام تحت سرپرستی شوهرم قرار بگیرم تا هنگام زایمان آزاد حساب نکنندبه چه سایتی مراجعه کنم

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، از طریق خود سایت سلامت می توانید اقدام کنید.

مرادی
05 تیر 1401

سلام من خواستم پسرمو بیمه سلامت کنم این بیمه شما بدونه اینکه مبلغ رو بهم بگه ازم شماره کارت و… خواست منم ندونسته فک کردم بیمه سلامته مثله قبلا چند هزاری ازمون میگیره ولی یک میلیون و صد هزار ازم برداشت کرد

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، این مطلب صرفا برای دادن اطلاعات است. آن قیمت پایین برای همه امکان پذیر نیست.

علی
11 تیر 1401

سلام .خودم توسایت ثبت نام کردم الان ولی همسرمو نمیتونم چون مینویسه تحت بیمه سلامت پدرشه .چطوری تو سایت همسرمو از سرپرستی پدرش در بیارم تا بتونم تحت عضو بکنم

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص امکانات سایت اطلاعاتی نداریم؛ اما می توانید به صورت حضوری مراجعه کنید.

Sahar
14 تیر 1401

سلام بیمه سلامت ایرانیان در بیمارستان خصوصی چند درصد از هزینه را پوشش می دهد؟

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که پوشش دهند.

علی
17 تیر 1401

سلام آیا میشه بیمه سلامت را ب ایرانیان تغییر داد ؟

  کارشناس بیمه
  17 تیر 1401

  سلام هر دو یکسان هستند.

  damoon.erfan@gmail.com
  26 تیر 1401

  سلام ، من خارج از کشور ساکنم ولی هیچ بیمه درمانی تو ایران ندارم. میخواستم بدونم که با توجه به شرایطم میتونم برای بیمه سلامت بصورت آنلاین درخواست بدم؟ و این که هزینه ماهیانه پرداختی بیمه امچقدر خواهد بود؟

   کارشناس بیمه
   28 تیر 1401

   سلام دوست عزیز، بله می توانید حتی تامین اجتماعی هم می توانید بگیرید. طرح های مختلف با قیمت های متفاوتی دارند.

16 شهریور 1401

من مجرد هستم و ۲۵ ساله
خودمو بیمه سلامت روستایی کردم یه چندماهیه اما حالا ساکن تهران شدم، خودمو میتونم بیمه سلامت ایرانیان کنم؟
بیمه سلامت ایرانیان ام ار ای و سی تی اسکن و نوار عصب و سونوگرافی و رادیولوژی و بستری در بیمارستان رو شامل میشه یا نه؟
من میخوام یه بیمه ای باشه که بتونم از مواردی که گفتم استفاده کنم کسی میتونه راهنمایی کنه؟

  کارشناس بیمه
  17 شهریور 1401

  سلام بهتر است که به دفتر بیمه سلامت یا پیشخوان (اگر اشتباه نکنیم) مراجعه کنید. اصولا پوشش می دهد؛ البته در بیمارستان های دولتی

عایرضا عزیزنژاد
28 شهریور 1401

سلام من دانشجو هستم فارغ شدم و دیگه تحت تکلف پدرم نسشتم شغلی هم ندارم میتوانم بیمه سلامت بگیرم و هم چنین بیمه های ازاد دیگر چگونه حساب میشوند ؟ مثلا اگه بخواهم یه سال بیمه باشم با بیمه سامان و … ایا امکان پذیر هست و حدودا چه قدرهزینه دارد و این که ایا بیمه سلامت از لحاظ کسر قیمت ایا اتفاوتی با بیمه های دیگر دارد

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام بله می توانید. اما بیمه سامان، بیمه پایه نیست. شما بیمه دانشجویی تامین اجتماعی هم بگیرید.

aliyar
29 شهریور 1401

این بیمه هزینه عکس برداری مثل ام آر آی و سیتی اسکن رو هم پرداخت میکنه؟ اگه بله چند درصد پرداخت میشه؟

  کارشناس بیمه
  30 شهریور 1401

  سلام بله پرداخت میکند بستگی به نوع مرکز دارد. در مراکز دولتی اصولا پولی دریافت نمی کنند.

محسن اقایی
08 مهر 1401

سلام قیمت هر ماه هزینه بیمه چقدره

  کارشناس بیمه
  08 مهر 1401

  سلام دوست عزیز، این مبلغ را بیشتر به صورت سالیانه دریافت می کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید