22 آذر 1400

بیمه سلامت ایرانیان: مزایا، معایب و شرایط این بیمه درمانی همه در یک جا

بیمه سلامت، همان بیمه خدمات درمانی است که با طرح‌های مختلف در کشور ارائه می‌شود. بیمه سلامت ایرانیان یکی از طرح‌های ویژه برای افرادی است که تحت پوشش بیمه‌های پایه نیستند. اگر شما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و بیمه بیکاری باشید، نمی‌توانید از خدمات درمانی این بیمه‌نامه استفاده کنید.

در این مطلب سعی داریم درباره بیمه سلامت و انواع آن توضیحاتی ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه سلامت چیست؟

اول از همه باید بدانید که بیمه سلامت چیست؟ این نوع بیمه یکی از بیمه‌نامه‌های پایه کشور است که زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جای می‌گیرد و در سال ۱۳۷۳ و با تصویب قانون بیمه همگانی تشکیل شده است. هدف اصلی آن تحت پوشش قراردادن همه افراد جامعه است. با بیمه سلامت دیگر نگرانی برای درمان بیماری‌ها و هزینه‌های درمان وجود ندارد.

بهتر است بدانید که در ابتدا این بیمه‌نامه با نام بیمه خدمات درمانی شناخته می‌شد که تمام نهاد‌ها و صندوق‌های این سازمان ادغام شده‌اند و در سال 1391 سازمان بیمه سلامت کشور تشکیل شد و بعد از آن این بیمه‌نامه با نام بیمه سلامت عرضه شده است.

انواع بیمه سلامت

همان‌طور که می‌دانید، این بیمه برای اقشار مختلف جامعه قابل تهیه است و به گونه‌ای طراحی شده است که همه افراد بتوانند از آن بهره مند شوند. انواع بیمه سلامت عبارتند از:

 • بیمه سلامت ایرانیان
 • خدمات درمانی همگانی
 • بیمه روستایی
 • کارکنان دولت
 • سایر اقشار

 

بیمه سلامت ایرانیان چیست؟

ساز و کار بیمه سلامت ایرانیان همانند بیمه خدمات درمانی همگانی است. بیمه سلامت همگانی به طور رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد و نکته مهم این است که نباید تحت پوشش هیچ بیمه پایه‌ای بود. در حقیقت این بیمه‌نامه برای کارگر‌های فصلی که در مدت زمان مشخص مشغول به فعالیت هستند، بسیار مناسب است.

بیمه‌نامه سلامت ایرانیان هم همانند بیمه همگانی است تنها با این تفاوت که در این بیمه‌نامه باید حق بیمه پرداخت کرد تا بتوان از خدمات آن بهره مند شد. علت پرداخت حق بیمه این است که شما با تحت پوشش بودن بیمه سلامت ایرانیان می‌توانید از خدمات بیمه تکمیلی هم استفاده کنید.

نکته: با بیمه تکمیلی می‌توان هزینه‌های قابل توجهی از درمان بیماری را پرداخت کرد.

مزایا و معایب بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت در ابتدا به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گرفت و هیچ نیازی به پرداخت حق بیمه نبود، اما با توجه به پوشش دهی افراد بیشتر و کسری بودجه این سازمان، دولت به این نتیجه رسید که میزان حق بیمه دریافتی را برای بیمه سلامت ایرانیان در نظر بگیرد. بنابراین سازمان تصمیمی ‌در جهت تغییر روند اجرایی مدیریت منابع و برنامه ریزی گرفت. در حال حاضر افراد با پرداخت مبلغی به صورت سالانه می‌توانند تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار گیرند. البته که طرح رایگان استفاده از بیمه سلامت برای روستاییان عزیز همچنان وجود دارد.

بیمه سلامت ایرانیان

پوشش ها و خدمات این بیمه سلامت ایرانیان

ثبت نام هر ساله در سامانه بیمه سلامت یکی از معایب این بیمه‌نامه است. زیرا در گذشته افراد فقط یک بار ثبت نام می‌کردند و تا زمانی که تحت پوشش بیمه دیگری قرار نمی‌گرفتند، تحت حمایت و پوشش بودند، اما اکنون باید به صورت سالانه ثبت نام و پرداخت حق بیمه انجام شود.

توجه کنید که مقدار مبلغ پرداختی هر شخص، متناسب با انتخاب طرح مورد نظر از میان مجموع طرح‌های بیمه سلامت ایرانیان است.

مزایای بیمه سلامت

مزیت‌های بیمه سلامت ایرانیان:

 • پرداخت حداقل حق بیمه
 • سالانه بودن حق بیمه
 • شرایط استفاده از بیمه تکمیلی
 • طرف قرارداد با بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، کلینینک‌ها و مراکز درمانی
 • تحت پوشش قراردادن بیماری‌های مختلف

معایب بیمه سلامت

معایب بیمه سلامت ایرانیان:

 • عدم توجه به الویت‌های افراد در پوشش بیمه سلامت
 • پرداخت وجه بیشتر برای دریافت خدمات کامل‌تر و تحت پوشش بودن بیمه تکمیلی
 • داشتن تنها جنبه درمانی و عدم دریافت حقوق و بازنشستگی

نکته: البته که نداشتن بازنشستگی و دریافت مستمری برای بسیاری از افراد جزو معایب بیمه‌ای نیست، اما برخی دیگر این مورد را یکی از پوشش‌های قابل اهمیت می‌دانند.

پوشش‌های بیمه سلامت ایرانیان

یکی از بیمه‌نامه‌های پایه کشور، بیمه تامین اجتماعی است که خدمات درمانی گوناگونی را ارائه می‌کند و بیمه سلامت ایرانیان هم این روند را برای خدمات خود در نظر گرفته است. پوشش‌های بیمه ایرانیان شامل بستری بیمارستانی، خدمات درمان سرپایی، زایمان، خدمات کلینینک‌ها، پاراکلینینک‌ها است. البته مراکز درمانی خصوصی که با بیمه سلامت طرف قرارداد باشند، هم خدمات درمانی را در اختیار بیمه شده‌ها قرار خواهند داد.

آیا بیماری‌های خاص جزو پوشش‌های بیمه سلامت است؟

پاسخ این سوال به طور کلی بله است، اما نکاتی وجود دارد.

بیماری‌های خاص مانند ام اس، پیوند کلیه، دیالیز، تالاسمی ‌و هموفیلی در این بیمه‌نامه تحت پوشش هستند. در صورت مراجعه بیمه‌شده به یکی از مراکز معتبر، می‌توان هزینه‌های درمان را کاهش داد. نکته مهم این است که شیمی‌ درمانی در بیمه سلامت تحت پوشش نیست و عزیزانی که درگیر بیماری سرطان هستند باید از سایر بیمه‌نامه‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد که نزدیک به 15 هزار نفر از بیماران مبتلا به اوتیسم تحت پوشش بیمه سلامت هستند. بیمه سلامت پوشش 6 کد خدمتی ستاره دار را در حوزه توان بخشی در اولویت قرار داده‌است که شامل 2 کد مربوط به کار درمانی، 2 کد مربوط به گفتار درمانی و 2 کد مربوط به اختلالات روانشناسی و سایر خدمات مانند آزمایش‌ها، تصویربرداری و دارویی است.

برای کسب اطلاعات جامع در این باره می‌توانید، مقاله پوشش شیمی درمانی بیمه تکمیلی  را مطالعه نمایید.

شرایط استفاده از بیمه سلامت ایرانیان

برای تهیه این بیمه‌نامه نباید تحت پوشش بیمه‌های پایه بود و باید در سامانه بیمه سلامت ثبت نام کرده باشید. شرایط کلی برای تحت پوشش بودن این بیمه‌نامه به شرح زیر است:

 • اگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نبوده‌اید و ثبت نام کرده باشید، می‌توانید از بیمه سلامت بهره‌مند شوید، حتی اگر بعد از مدتی مشغول به کار شوید و برای شما حق بیمه تامین اجتماعی واریز شود، می‌توانید به مدت 1 سال از بیمه سلامت ایرانیان هم استفاده کنید.
 • جنسیت مذکر که بالای 18 سال باشد و تحت پوشش بیمه خانواده خود قرار نگیرد می‌تواند ثبت نام انجام داده و به عنوان بیمه شده اصلی حق بیمه پرداخت کند.
 • در صورتی که تحت پوشش بیمه‌های تامین اجتماعی، کمیته امداد، ارتش و سایر شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی نباشید، می‌توانید از بیمه سلامت ایرانیان استفاده کنید.

بر اساس طرح اولین جلسه کارگروه فنی نظارت و ارزیابی طرح تحول و توسعه اجتماع‌محور محلات کم برخوردار، 2020 محله کم برخوردار تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند. همچنین اینکه سلامت این افراد به صورت مستمر رصد خواهد شد.

بیمه سلامت پناهندگان

معاون بیمه و خدمات سلامت بیمه سلامت ایران بیان کرد که همه اتباع و مهاجرین خارجی افغانی و عراقی ساکن کشور می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند. البته این مساله از سال 94 مطرح شده بود. در حال حاضر حداقل 47 هزار نفر افراد پناهنده و مقیم تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند. نکته دیگر اینکه پناهندگان مبتلا به بیماری های خاص از جمله هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، پیوند کلیه و ام اس از تمامی پروتکل و خدمات درمانی بهره مند بوده و نیازی به پرداخت فرانشیز ندارند.

 

صدور دفترچه بیمه سلامت

در سال 1397 سامانه ثبت نام و درخواست صدور دفترچه بیمه سلامت ایرانیان راه اندازی شد و افراد می‌توانند بدون حضور فیزیکی و با خرید آنلاین بیمه، درخواست خود را برای صدور دفترچه ثبت کنند.

حق بیمه خدمات درمانی

دقت کنید که دریافت حق بیمه بالاتر برای این است که خدمات درمانی بیشتری تحت پوشش بیمه سلامت باشد. همانطور که می‌دانید برخی از هزینه‌های درمانی نیاز به بیمه تکمیلی و پشتوانه مالی دارند که این موضوع با پرداخت حق بیمه امکان پذیر است.

حق بیمه هر نفر در سال 1401 حدود 90 هزار تومان در ماه و در سال حدود یک میلیون و 80 هزار تومان است.

رایگان بودن بیمه برای سه دهک پایین

معاون بیمه و خدمات سلامت بیمه سلامت ایران بیان کرد که بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ سه دهک درآمدی پایین کشور بدون پرداخت حق بیمه و کاملا رایگان، تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار می گیرند. فرانشیز بستری برای این گروه 5% و فرانشیز خدمات سرپایی 20% است. برای افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی، فرانشیز بستری دریافت نمی شود؛ اما فرانشیز خدمات بستری 15% است. کیفیت و پوشش خدمات برای تمامی افراد یکسان است. اقلام دارویی که توسط نسخ الکترونیک تجویز می‌شوند، با پرداخت فرانشیز قابل عرضه هستند. داروهایی تقویتی تحت پوشش بیمه سلامت نیستند. متقاضیان می­توانند به صورت غیرحضوری به سامانه http://www.bimehsalamatiranian.ir مراجعه کنند.

همچنین افراد گروه دهک چهارم، 10 درصد، دهک پنجم و ششم 25 درصد، دهک هفتم و هشتم 50 درصد و دهک نهم و دهم 100 حق درمان را خودشان پرداخت می‌کنند.

مراحل ثبت نام دفترچه بیمه سلامت ایرانیان

برای ثبت نام اینترنتی بیمه سلامت کافی است که به سامانه و به آدرس https://hir.ihio.gov.ir مراجعه کنید و بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید. سپس می‌توانید مراحل ثبت نام را مطابق با توضیحات طی کنید. این توضیحات به شرح زیر است:

 • کد ملی خود را در صفحه جدید وارد کنید.
 • پس از اینکه کد ملی و کد امنیتی را وارد کردید، برای ثبت نام فردی باید فرم ثبت نام اطلاعات سرپرست را پر کنید. در این فرم تمام اطلاعات شخصی و مواردی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند الزامی ‌بوده و باید به طور دقیق و به درستی وارد شود.
 • بعد از پر کردن فرم باید گزینه مرحله بعدی را انتخاب کنید تا به صفحه بعدی منتقل شوید.
 • محل دریافت دفترچه باید مشخص شود تا به آدرس شما ارسال شود.
 • تعداد اعضای خانواده خود را ثبت کنید. دقت داشته باشید برای افراد زیر 18 سال انتخاب اجباری و برای افراد بالای 18 سال اختیاری است. اگر اطلاعات تمام اعضای خانوار ثبت نشده باشد، پوشش بیمه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.
 • پس از ثبت نام اعضای خانواده، وضعیت شما بررسی خواهد شد.
 • در آخر باید هزینه پوشش‌های انتخابی خود را انتخاب کنید و متناسب با آن حق بیمه پرداختی را واریز کنید.

پس از اتمام عملیات، یک پیامک با متن ارسالی موفق بودن امور برای شما ارسال خواهد شد و در مرحله آخر باید با توجه به زمان بندی اعلام شده و با در دست داشتن مدارک هویتی به دفتر پیشخوان دولت مراجعه کرد و دفترچه خود را دریافت کنید.

اهمیت تهیه بیمه سلامت ایرانیان

در بیشتر موارد هزینه‌های درمان یکی از دغدغه‌های افراد هنگام مراجعه به پزشک و مراکز درمانی است. برای اینکه بتوان این هزینه‌ها را کاهش داد، باید از خدمات بیمه‌ای بهره مند شد. استفاده از بیمه پایه و بیمه سلامت ایرانیان یک راه حل برای کاهش هزینه‌های درمان و جبران خسارت است.

در آخر اگر سوال یا ابهامی ‌درباره بیمه سلامت دارید که در این مطلب به آن اشاره نشده است، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این متن با کارشناس‌های بیمه‌ای در میان بگذارید و در کوتاه‌ترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
01 خرداد 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی چیست؟+راهنمای جامع بیمه تکمیلی درمان

در این مقاله به طور کامل با بیمه تکمیلی، شرایط و انواع شرکت های بیمه آشنا می شوید.

23 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی چگونه ممکن است

چگونه می‌توان دو بیمه تکمیلی داشت و خسارات درمان را بدون دردسر از دو شرکت بیمه دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

16 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

گرفتن خسارت درمان با سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن

با چه روش‌هایی می‌توان خسارات بیمه تکمیلی را به به صورت سریع دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

10 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

آیا قوانین بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۱ تغییر کرده است؟

پوشش ها ، پرداخت هزینه ‌ها و دیگر قوانین بیمه تکمیلی را در این مقاله بخوانید.

09 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

29 فروردین 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی خانواده؛ راهکار طلایی برای افراد بدون بیمه پایه

اگر بیمه پایه ندارید، اما می‌خواهید خانواده خود را تحت پوشش بیمه درمانی یا همان بیمه تکمیلی قرار دهید، این مقاله را بخوانید تا بهترین راهکار برای خرید بیمه تکمیلی را بیابید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
محمد بنکار
01 دی 1400

بیمارستان های طرف قرارداد با بیمه سلامت کجاست؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام دوست عزیز شما می توانید از طریق خود سایت بیمه سلامت مراکز طرف قرارداد را پیدا کنید؛ اما مراکز دولتی با بیمه سلامت قرارداد دارند.

شهیدی
02 دی 1400

سلام من دفترچه بیمه تامین اجتماعیمو زنجان گرفتم البته در آنجا دانشجو بودم میتونم تهران تمدید کنم؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام بله مشکلی وجود ندارد. شما می توانید دفترچه خود را در شعبه های مورد نظر در تهران تمدید کنید.

قاسم
11 دی 1400

آیا عمل دیسک کمر و ستون فقرات رو بیمه قبول می‌کند
آیا هزینه های روزمره ویزیت و دارو (بیماری مانند سرماخوردگی و سو نو گرافی و …)رو برگشت میدند

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز باید اول درصد پوشش را با توجه به نوع عملتان مشخص کنید. بعد اینکه برای برگشت هزینه می توانید از بیمه تکمیلی استفاده کنید.

   Mehran
   20 فروردین 1401

   بینه تکمیلی چی هستش اونم باید جدا ثبتنام کنیم که هزینه هارو ازش بگیریم؟

    کارشناس بیمه
    20 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، بیمه جداگانه است که به پایه ارتباطی ندارد و خرید آن به سلیقه خودتان بستگی دارد. روی آشنایی با بیمه تکمیلی کلیک کنید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

     سعیده
     30 اردیبهشت 1401

     سلام. بنده بیمه سلامت همگانی رایگان ثبت نام کردم که اعتبار ۶ ماهه داره، تا قبل از انقضای این دوره میتونم بیمه سلامت ایرانیان‌ که با پرداخت حق بیمه هست ثبت نام کنم؟

     کارشناس بیمه
     30 اردیبهشت 1401

     سلام دوست عزیز، با دفتر بیمه سلامت تماس بگیرید.

جوادی
17 دی 1400

سلام. هزینه بیمه تکمیلی سلامت ایرانیان برای هرنفر سالانه چه مقدار هست؟

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز همان گونه که در متن مقاله عنوان کرده ایم : ” حق بیمه سالانه این بیمه‌نامه سلامت ایرانیان در سال 1400، 550 هزار تومان است که نصف آن را دولت متقبل می‌شود و مبلغ 246 هزار تومان آن را باید بیمه‌گزار پرداخت کند. علت پرداخت حق بیمه این است که شما با تحت پوشش بودن بیمه سلامت ایرانیان می‌توانید از خدمات بیمه تکمیلی هم استفاده کنید.

   بهنام
   19 دی 1400

   سلام ببخشید من دفترچه سلامت گرفتم میتونم لغو کنم
   ایرانیان بگیرم

    نویسنده بیمه
    19 دی 1400

    سلام بهنام عزیز در صورت امکان پرداخت حق بیمه سلامت ایرانیان از طرف شما بیمه گزار ، می توان دفترچه سلامت همگانی را لغو و از امتیاز و پوشش های بیمه سلامت ایرانیان برخوردار شد.

     فرهنگ
     23 فروردین 1401

     سلام من اینترنتی خودم را ثبت نام کردم برای دفترچه به پیشخوان مراجعه کردم گفتند یک سالی هست که به دفترچه نیازی نیست و همه مراحل اینترنتی انجام میشود من گفتم دکترِ من کامپیوتر نداره باید چکار کنم گفتند با بیمه تماس بگیر و بهشون بگو حالا بنظرتون من چکار کنم.باتشکر🤔🤔🤔

     کارشناس بیمه
     24 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، در این مورد باید همان روشی که به شما گفتند، انجام دهید.

   الهام
   27 دی 1400

   سلام ولی من امروز بیمه سلامت ایرانیان رو ثبت نام کردم ۴۲۰هزارتومان شد.گفت ۸۴۰هزار که شما نصفشو باید بدی

    کارشناس بیمه
    08 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز به شما درست اعلام شده است.

     نگین دانش
     30 اردیبهشت 1401

     سلام همسر من اینترنتی به صورت رایگان بیمه سلامت ثبت نام کرده منم تحت تکلف عضو کرده …ایشون بیمه شدند و در سایت قابل مشاهده است اما من رو فاقد بیمه نشون میده دلیلش چیست

     کارشناس بیمه
     31 اردیبهشت 1401

     سلام دوست عزیز، نمی دانیم باید از خود سازمانشان بپرسید.

   محمود
   02 اسفند 1400

   سلام من امروز رفتم بیمه ایرانیان گرفتم برای خودم و همسرم یک میلیون و هفتصد و بیست هزار تومان چرا ازم گرفت؟؟

    کارشناس بیمه
    03 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، به نوع بیمه شما ارتباط دارد.

Behnam
20 دی 1400

سلام وقت شما بخیر
من امروز بابت بیمه ایرانیان ۸۶۰٬۰۰۰تومان برای یکسال پول دادم ولی شما گفتین تعرفه ۱۴۰۰ مبلغ ۵۵۰٬۰۰۰تومان است
این تفاوت قیمت برای چی هست؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این اطلاعاتی است که در خود سایت اصلی اعلام می کنند.

  رهگذر
  27 بهمن 1400

  سلام با اجازه ادمین سایت؛ دلیلش اینه که اون کارگزاری که شما ثبت نام کردین باید از جانب شما یه درخوسات تعیین وسع به سازمان بیمه سلامت ارسال میکرد جوابش که میومد شما احتمال زیاد از تخفیف 50 درصدی بهره مند میشدین..مسئله اینه…فقط اینو باید در نظر گرفت کمی زمان بر هست این پروسه ممکنه چند هفته طول بکشه حتی.. الان در مورد شما چون درخواستی داده نشده پس حق بیمه هم کامل باید پرداخت بشه…این در واقع اهمال کاری اون کارگزاری هست باید پیگیر باشین…

دیانتی
21 دی 1400

سلام من بیمه سلامت روستایی دارم .میتونم لغوکنم ایرانیان بگیرم

  کارشناس بیمه
  21 دی 1400

  سلام وقت بخیر بله امکان پذیر است

کامرانی
24 دی 1400

سلام من بیمه سلامت رو چند سال پیش گرفتم خیلی خوب بود خیلی جاها هزینه رو پوشش داد اما سوابق بیمه حساب نمیشه؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز، جزو سوابق بیمه تامین اجتماعی حساب نمی شود البته ممکن است که با شرایطی بتوان این کار را انجام داد که باید با خود سازمان بیمه صحبت کنید.

انسان
28 دی 1400

با سلام و خداقوت
احتراما چرا امکان اصلاح بیمه سلامت به بیمه ایرانیان وجود ندارد،مطمئن هستم افراد زیادی مانند من،بعد از ثبت شدن بیمه سلامت اقدام به اصلاح نمودند که امکان پذیر نیست،در صورت امکان در این زمینه چاره ای بنمائید.
با تشکر فراوان 1نفر

  کارشناس بیمه
  28 دی 1400

  سلام دوست عزیز اصلاح قوانین بیمه سلامت ایرانیان در شرح ماموریت بیمه دات کام نیست ما کارگزاری فروش آنلاین بیمه هستیم.

نظری
28 دی 1400

سلام در این صفحه کارشناس محترم بیمه فرموده اند که حق بیمه سلامت ایرانیان در سال 1400، 550 هزار تومان است. امروز دفتر پیشخوان دولت مبلغ حق بیمه را هشتصد هزار و خرده ای اعلام کردند. توضیح می فرماییدلطفا

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مبلغی است که خود سازمان بیمه سلامت اعلام می کند.

کتایون
29 دی 1400

میشه لطفا بفرمایید که بیمه سلامت چه هزینه های را متقبل میشه ،چند درصد از هزینه ها رو پرداخت می‌کنه و اینکه تو سایت نوشته هزینه بیمه سلامت ۵۵۰هزار تومن است که ۲۴۱هزار تومن رو شخص پرداخت می‌کنه ولی امروز برای تمدید بیمه رفتم و از من مبلغ ۸۶۰ هزارتومان بابت تمدید ۲ سال. و گرفتن چرا؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز مبلغی است که خود سازمان بیمه سلامت اعلام می کند.

علی
15 بهمن 1400

با سلام
من ۲سال پیش تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گرفتم و بعد از یک سال دیگه تمدید نکردم..
آیا برای تمدید جریمه شامل من میشه و اصلا امکان تمدید هست ؟؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شرایط بیمه سلامت همگانی متفاوت است. بعید میدانیم که این بیمه جریمه داشته باشد اما باز از یکی از دفاتر عرضه کننده این بیمه بپرسید.

  مجتبی
  24 فروردین 1401

  سلام.من خانومم هفت ماهش هست.الانم هیچ بیمه ای ناریم.اگر الان بیمه ایرانیان ثبت نام کنیم تاثیری در هزینه دارد؟

   کارشناس بیمه
   04 خرداد 1401

   سلام این را اطلاع نداریم باید از همان دفتر بیمه سلامت بپرسید.

حسن
16 بهمن 1400

1_برای تمدید دفترچه بیمه سلامت ایران به کجا مراجعه کنیم.
2_اگر تاریخ اعتبار آن گذشته باشد چکار کنیم.
3_آیا میتوانیم بیمه تکمیلی دریافت کنیم.

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با استفاده از سایتی که در مقاله نوشته شده است، می توانید بیمه سلامت تهیه کنید. بله می توانید بیمه تکمیلی هم دریافت کنید و کاملا از این مساله جدا است. برای خرید بیمه تکمیلی به صفحه مخصوص بیمه دات کام مراجعه کنید.

المیرا
17 بهمن 1400

ایا بیمه ایرانیان حقوق بازنشستگی هم میده ؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همانطور که در مقاله نوشتیم، این بیمه بازنشستگی ندارد

جواد
20 بهمن 1400

سلام وقت بخیر . من امروز بیمه سلامت ثبت نام کردم فقط یه هزینه ۶ هزار تومان برای ثبت نام ازم گرفتن و گفتن بیمه برای ۲ نفر فعال شده و دفترچه هم بهم ندادن گفتن شماره ملی کفایت میکند .بیمه سلامت چه تفاوتی با بیمه ایرانیان دارد لطفا راهنمایی بفرمایید

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این بیمه ای که شما ثبت نام کردید، در خصوص پوشش هایش بررسی کنید. هر دو بیمه یکی هستند.

محمد
04 اسفند 1400

سلام اگر کسی بیمه سلامت سایر اقشار را دارد می تواند بیمه تکمیلی هم برای خودش بگیر؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، حتی آن هایی هم که بیمه پایه ندارند، می توانید بیمه تکمیلی هم خریداری می کنند.

معین
04 اسفند 1400

سلام و عرض ادب
از کجا میشه سقف پرداختی هر یک از خدمات درمانی بیمه ایرانیان رو مشاهده کرد ؟
مثلا من میخام ی آزمایش کلی خون بدم
آیا تمام هزینه آزمایشگاه رو بیمه پرداخت میکنه ؟
در طول سال چند بار میتونم آزمایش بدم !
آیا محدودیت و سقف داره ؟

  کارشناس بیمه
  05 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، به یکی از دفاتر خود بیمه سلامت مراجعه کنید.

پروین
08 اسفند 1400

سلام دفترچه بیمه سلامت چند روزه صادر میشود
ایا از زمان ثبت بیمه را در بیمارستان قبول میکنند

  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، دیگر دفترچه فیزیکی نمی دهند. اصولا باید از همان موقع حساب شود.

   Lili
   22 اسفند 1400

   سلام میشه جواب منو بدین
   من تازه باردارشدم و بیمه نیستم.
   این بیمه سلامت ایرانیان بدون دوره انتظار هم داره.؟

    کارشناس بیمه
    22 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، ازیکی از خود واحد سلامت بپرسید.

هستی
12 اسفند 1400

تازه زایمان کردم و از بدو تولد نوزادم nicu بستری هست..آیا از بیمه مادر می توان استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  12 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، برای نوزاد تا مدتی از دفترچه مادر می توان استفاده کرد تا زمانی که برای او دفترچه گرفته شود.

حسین
18 اسفند 1400

من حدود1سالی میشه بیمه سلامت ایرانیان شدم هم خودم هم خانمم الان خانمم باردار هست آیا میتونیم از مزایای بیمه برای زایمان استفاده کنم

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص بیمه سلامت را باید از واحدشون بپرسید.

علی ع
21 اسفند 1400

سلام
آیا بیمه تکمیلی برای بیمه ایرانیان وجود داره و اگر هست شرایط و نحوه ثبت نام چگونه است
ممنون

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بیمه تکمیلی بحث جداگانه ای است. اصولا این سازمان خودشان با شرکتی قرارداد می بندند و در صورت قبول شما، مبلغی را می گیرند. البته بعید میدانیم که بیمه سلامت فعلا چنین چیزی داشته باشد. به هر حال برای خرید بیمه تکمیلی با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

دکتر حسام
26 اسفند 1400

سلام عرض ادب بابت پاسخ هاییی که داده شده به دیگران من دوتا سوال داشتم .من پارسال میخواستم بیمه ایرانیان انجام بدم گفتن برای کم شدن هزینه باید برسی سه و بعد اعلام میکنیم پیامک میشه و حق پرداخت ساله من نصف شد اما بیمه انجام ندادم و تامین اجتماعی حرفه مشاغل آزاد انجام دادم الان می‌خوام دوباره بیمه ایرانیان انجام بدم باز باید مجدد برسی شه حق بیمه م یا نه دیگه نیاز نیست ؟ و سوال بعدم اینه اول باید تامین اجتماعی لغو کنم ؟یا همین که سیستم عدم استحقاق درمان میزنه کافیه ؟

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شما میتوانید بیمه حرف و مشاغل آزاد بدون درمان بیمه بشوید و بروید از بیمه ایرانیان هم استفاده کنید احتیاج نیست کل بیمه خودت را قطع کنید.

فاطمه
28 اسفند 1400

۲۰آبان عمل چشم داشتم ظرف یکهفته مدارک لازم رابه بیمه تحویل دادم ورسیددریافت کردم امااکنون باگذشت۴ماه حق بیمه عملم رانداده اندچگونه میتونم پیگیری کنم

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، از خود شرکت بپرسید اگر جواب قانع کننده ای یا دلیلی نداشتند، به بیمه مرکزی مراجعه کنید.

مهدی زارع
01 فروردین 1401

سلام پدر من بیمه سلامت روستایی داره به علت مشکلات زانو و درمان مشکل زخم بستر کگرفته و هر دفعه که پرستار میاد در خانه زخم بستر عوض میکنه دو روز یک بار چهار صد هزار تومان میگیره آیا میشه از بیمه برای پرداخت هزینه استفاده کرد

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر بیمه روستایی پوشش نمی دهد، بهتر است که بیمه تکمیلی تهیه کنید. البته الان هم شاید بیمه تکمیلی قبول نکند.

گل سرخ علی
11 فروردین 1401

سلام عرض ادب واحترام
آیابیمه سلامت ایرانیان شدیم مجددا باید به تکمیلی هم پول پرداخت کنیم
آیاهفته پیش بیمه سلامت همگانی شدیم ممیتونیم به سلامت ایرانیان تغییردهیم
الان یک هفته است بیمارستان بستری هستم ازبیمه همگانی به ایرانیان تغییردهم بیمه تکمیلی شامل بستریم میشه

  کارشناس بیمه
  11 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز
  بیمه سلامت همگانی با بیمه تکمیلی فرق میکند دوتا بیمه جداگانه است

صفایی
11 فروردین 1401

سلام من سال ۹۹ برای بیمه ایرانیان چون درآمد کار نداشتم گفتن باید برسی شه تا میزان حق بیمه ببینیم کم میشه یا نه و کم شد و نصف شد ولی دیگه من انجام ندادم الان بخوام تحت پوشش قرار بگیرم باید باز از اول برسی شه

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، باید از همان دفتری که ثبت نام کرده اید، بپرسید.

شهروند پارسی
20 فروردین 1401

باسلام
امروز به دفتر پیشخوان مراجعه کردم و درخواست صدور دفترچه درمانی بیمه سلامت داشتم. یکسری فرم بهم داد که به تایید خانه بهداشت محل و شورای محل برسه(استعلام محل سکونت).
اومدم خونه و ازطریق لینک ثبت نام رو خودم انجام دادم.
و استعلام مدت اعتبار گرفتم که ۱۸۰ روزه واسم اعلام شد.
بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای.
البته این موضوع منهای پوشش تکمیلی هستش.

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ممنون از پیامتان

رضا
22 فروردین 1401

سلام تعرفه سال ۱۴۰۱ اعلام شده؟مبلغش چقدره؟

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، هنوز چیزی اعلام نشده است.

علی
22 فروردین 1401

سلام
ایا بیمه سلامت ایرانیان خدمات دندانپزشکی را هم پوشش میده ؟
اگر پوشش میده سقف ش چقدر است

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بعید می دانیم اگر هم پوشش دهد، فقط فعالیت های عادی است.

علی
23 فروردین 1401

سلام
لطفا در خصوص ارائه خدمات جراحی و بستری و خرید پروتز ایا خدمات می دهید

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این مقاله فقط در جهت آشنایی شما با بیمه سلامت است، شما باید از خود بیمه سلامت از پوشش دهی بپرسید؛ اما بعید می دانیم.

بابک
24 فروردین 1401

باسلام و تشکر از مطالب خوب شما
من در در تاریخ آخر بهمن 1400ماه از طرف کارفرما ترک کار خوردم برای اینکه تا اون تاریخ 30 سال سابقه ام در سازمان تامین اجتماعی تکمیل میشد الان برای تعیین مستمری با اشکال مواجه شدم و ممکنه یک تا 2 ماه هم طول بکشه تا حکم بازنشستگی ام را بزنن.
میخواستم بدونم آیا در این مدت میتونم از بیمه سلامت ایرانیان استفاده کنم برای خدمات درمانی خودم و خانواده؟ و اینکه الان اگر یکسال خدمات درمانی سلامت قرارداد بسته بشه بعدا که حکم بازنشستگی برقرار میشه من تحت پوشش کدام بیمه خواهم بود….؟

  کارشناس بیمه
  04 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ۰۱ بله میتوانید ۰۲ همان بیمه قبلی خودت که تامین اجتماعی بوده

سعید
25 فروردین 1401

سلام چرا فرزند دوم من ثبت نمی شه

  کارشناس بیمه
  05 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید با دفتر بیمه سلامت تماس بگیرید.

زمانی
25 فروردین 1401

سلام یه سوال اگر کسی بیمه سلامت همگانی داشته باشه میتونه به سابقه بیمه تامین اجتماعی تبدیل کنه؛یا نه؟

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصلا بیمه سلامت سابقه ندارد فقط درمان است.

فائزه
25 فروردین 1401

سلام .
خانمی هستم مطلقه و قبلا تخت پوشش بیمه خدمات درمانی همسرم بودم و الان هیچ بیمه ای ندارم.
آیا میتوانم خودم در بیمه سلامت ایرانیان ثبت نام کنم و عضو شم؟ تشکر

  کارشناس بیمه
  05 خرداد 1401

  لام دوست عزیز، بله حتی می توانید بیمه زنان خانه دار شوید.

الیاسی
04 اردیبهشت 1401

سلام،چطور بدونم که با دفترچه بیمه سلامت برای مریضی به کدام دکتر مراجه کنم که شامل بیمه بشم .
بە بعضی دکتر ها مراجعه میکنی میگن قرارداد نداریم

  کارشناس بیمه
  05 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا دفترچه بیمه سلامت را مکان های دولتی قبول می کنند.

Aliasghar
06 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر ،اتباع افغانستانی هستم ،مادرم نیاز به عمل آنژیو داره الان بخواهم بیمه سلامت ثبت نام کنه ؛آیا بیمه متعهد به پرداخت هزینه های بیمارستان میشه؟

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم.

علی
11 اردیبهشت 1401

سلام، میخاستم بدونم بیمه سلامت شامل قسمت آی سی یو بیمارستان هم میشه یا اینکه فقط شامل قسمت های بخش میباشد؟؟ چون شنیدم قسمت آی سی یو رو گرونتر حساب میکنن ؟؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که حساب کنند. پوشش ها را باید در خود سایت ببینید یا از بیمارستان بپرسید.

M
16 اردیبهشت 1401

سلام من امشب از طریق سایت و اپلیکیشن
بیمه سلامت همگانی ثبت نام کردم
سوال اول چرا رایگان بود و بعدش
میخوام بدونم چه مزایایی داره ؟

  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اخباری آمده مبنی بر اینکه به صورت رایگان دهک هایی بیمه می شوند؛ اما برای شما چرا رایگان بود، علت را نمی دانیم. چون شرایط شما را نمی دانیم و در خصوص مزایا در این مقاله نوشته ایم.

علی محمدی
18 اردیبهشت 1401

با سلام.با شروع کرونا و عدم حضور بازرس بیمه و تمدید نشدن بیمه کارگریم که سه سال در بدترین شرایط مکان ثابت واجاره نشینی انجام گرفته بود،دیگر تمدید نشد الان دو سال وخرده ای گذشته تکلیفم چیه من اجاره نشینم و تنگ دست کمکم کنید ادامه بیمه وصل بشه

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز،کرونا دیگر تمام شده بروید قسمت امور بازرسی شعبه اطلاع دهید تا بیایند بازرسی

خالید عبدالهی
19 اردیبهشت 1401

سلام
ازکجابفهمم که من جزسه دهک اول هستم یانە؟
من یە بچە بامشکل تترالوژی فالودارم آیاهنگام عمل،هزینە هاش شامل بیمە میشە یانە؟

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم.

بهزاد
19 اردیبهشت 1401

سلام ببخشیدمن پیامک برام اومده که بیمه سلامتم فعال شده آلان میخوام افرادخانواده را اضافه کنم بایدچکارکنم البته همسرم هستش ولی بچه هام نیستن
ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، حضوری به دفتر مراجعه کنید. البته قبل از آن به سایت بیمه سلامت بروید که امکان پذیر است یا خیر. در این خصوص اطلاعاتی نداریم.

namdar
19 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید من بیمه سلامت روستایی دارم میخواستم بدونم برای دندان چ سطحی از پوشش رو داره این بیمه و اینکه بیمه سلامت بهتره یا ایرانیان؟ فرقشون چیه؟؟

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، هر دو بیمه که یکی هستند اما فکر نکنیم که خدمات دندانپزشکی را پوشش بدهند.

قادر
19 اردیبهشت 1401

باسلام و وقت بخیر،بیمه سلامت ایرانیان چقدر از هزینه پروتز زانو ها را تقبل میکند؟وجهت دریافت هزینه شرایط خاصی مد نظر میباشد؟ممنون

  کارشناس بیمه
  20 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص شرایط اطلاعات بیشتری نداریم. البته فکر نکنیم که پروتز را پوشش دهد.

مهدی
22 اردیبهشت 1401

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه
بنده 28 سال سن دارم نیاز به کاشت دندان ارتودنسی دندان ها و کاشت نانو کومپوزیت دارم
کدام بیمه برای من مناسب هست ؟
بنده تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستم.
انتقال سابقه بیمه سربازی و بیمه فرهنگیان(فرزند یک فرهنگی بازنشسته هستم) که تا 25 سالگی شامل من بود چگونه ممکن است؟

  کارشناس بیمه
  23 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه ها اصولا ارتودنسی را پوش نمی دهند.

شریف
22 اردیبهشت 1401

سلام و خدا قوت
یک مادر که قبلا بیمه روستایی بوده، الان خود را بیمه سلامت همگانی کرده و بیمه تکمیلی ندارد، الان سرطان گرفته و هزینه ی درمان بسیار بالایی داره. راه حل برای کاهش هزینه با توجه به اینکه در حال حاضر بیمار هست، چیست؟ ایا بیمه تکمیلی قبول میکنه؟و اگر قبول کنه کدام شرکت، لطفا راهنمایی کنید.

  کارشناس بیمه
  22 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه تکمیلی وقتی شخصی بیماری داشته باشد، مسئولیتی قبول نمی کند.

بنیامین
23 اردیبهشت 1401

سلام من الان بیمه سلامت همگانی دارم چجوری باید تبدیلش کنم به بیمه سلامت ایرانیان ؟

و اینکه بیمه سلامت ایرانیان تعیین پزشک خانواده توش اجباریه یا نه ؟چون الان بیمه سلامت همگانی دارم پزشک خانواده اجباری یجوری شده تا پزشک خانواده ارجاع نده نمیشه رفت متخصص و واقعا عذاب آوره

  کارشناس بیمه
  23 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعاتی نداریم.

Morteza
28 اردیبهشت 1401

با عرض ادب و احترام؛
ببخشید من بیمه سلامت همگانی دارم، داخل پنل وقتی مراکز آزمایشگاهی و تصویربرداری طرف قرارداد با بیمه سلامت رو سرچ میکنم ، بهشون زنگ میزنم میگن ما قرارداد نداریم بابیمه سلامت وباید آزاد پرداخت کنید درصورتی که داخل پنل اسم اون مراکز ذکر شده بعنوان طرف قرارداد. مثل برخی مراکز شهر تهران و پاکدشت و ری. قضیه چیه هرجا میرم قبول ندارن

  کارشناس بیمه
  29 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، وقتی هست باید قبول کنند؛ مگر اینکه سایت به روز نباشد. با خود دفتر تماس بگیرید و شکایت خود را مطرح کنید.

ناشناس از چالوس
29 اردیبهشت 1401

در شهرستان چالوس هیچ آزمایشگاه و حتی بیمارستان طالقانی طرف قرارداد بیمه سلامت نیستن و به نظر می‌آید که همه این حرفها در حد شعار است، چه کنیم؟؟؟؟ برای هر آزمایش در زمان بارداری باید قیمتی هنگفت پرداخت بشه، در همین دوماه اول کمر مان زیر بار هزینه‌ها خرد شد.

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این دیگر مربوط به خود بیمه سلامت است؛ اما به هر حال میتوانید بیمه تکمیلی خریداری کنید.

رافع
01 خرداد 1401

من کارمند دولت بودم که از سال ۹۶باز نشسته شدم هفته پیش مجبور شدم به دکتر مراجعه کنم که متوجه شدم بیمه من غیر فعال است بعد از تماس با مرکز خدمات متوجه شدم قراردادبیمه ام تمام شده و با وجود اینکه هرماه حق بیمه از حقوقم کسر میشود حدود دوماه است بدون هیچ اطلاع رسانی بیمه ام قطع شده !!!!از روز اول که استخدام شدیم بیمه بدون هیچ وقفه ای از حقوقمان کسر شده وهنوزم میشود این چه قراردادی است که بیمه یک طرفه پول دریافت کند و خدمات ندهد؟؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص موارد دیگری هم متاسفانه مشاهده شده است. الان شاید بتوانید از طریق یک وکیل و شکایت اقدام کنید. البته اگر به حقتان برسید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید