24 فروردین 1402

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

به طور حتم بالاترین نعمت برای هر انسانی، سلامتی است. در برخی از مواقع زندگی، بیماری به سراغ انسان می‌آید که بهتر است از بیمه خدمات درمانی و بیمه پایه استفاده کرد تا هزینه‌ها کاهش پیدا کند. این بیمه با نام بیمه سلامت هم شناخته می‌شود که در طرح‌های مختلف ارائه خواهد شد. در دستور دولت، بیمه سلامت و خدمات درمانی برای اقشار مختلف جامعه قابل اجرا است و افراد گوناگون را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد.

در این مطلب درباره بیمه پایه، انواع بیمه‌ی خدمات درمانی و بیمه سلامت توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه خدمات درمانی چه نوع بیمه‌ای است؟

در ابتدا باید بدانید که بیمه خدمات درمانی چیست؟ بیمه خدمات درمانی یکی از بیمه‌های درمانی پایه است که زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه امور اجتماعی قرار دارد. این بیمه در طی تصویب قانون بیمه همگانی در سال ۱۳۷۳ تاسیس شده است. هدف اصلی این بیمه‌نامه، تحت پوشش قراردادن همه اقشار جامعه است تا در صورت بروز بیماری دغدغه هزینه‌های درمان وجود نداشته باشد.

خدمات درمانی بیمه سلامت برای اقشار مختلف بسیار مناسب است. بهتر است این موضوع را روشن کنیم که بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت در برخی شرایط و ویژگی‌ها بیمه خدمات درمانی متفاوت است. برتری این دو بیمه نسبت به هم را شرایط افراد مشخص می‌کند. بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت همان‌طور که از نامش پیدا است برای کارکنان دولت است.

اما در مورد خدمات بیمه سلامت چه می‌دانید؟ دفترچه خدمات درمانی چیست؟ سوابق بیمه خدمات درمانی چگونه محاسبه می‌شود؟ آیا سوابق بیمه سلامت را می‌توان مشاهده کرد؟ با ما همراه باشید.

بیمه خدمات درمانی

جبران هزینه‌های درمانی با بیمه خدمات درمانی

در سال 1391 تمام نهادها و صندوق‌های این سازمان با یکدیگر ادغام شدند و سازمان بیمه سلامت را تشکیل دادند؛ بعد از آن بیمه خدمات درمانی با نام بیمه سلامت ارائه شد.

انواع بیمه خدمات درمانی

همانطور که اشاره شد، بیمه خدمات درمانی برای افراد مختلف قابل تهیه است و می‌توان از آن بهره‌مند شد. انواع این بیمه‌نامه عبارتند از:

 • خدمات درمانی همگانی
 • بیمه روستاییان
 • کارکنان دولت
 • خدمات درمانی ایرانیان
 • سایر اقشار

بیمه‌نامه خدمات درمانی همگانی

برای استفاده از این نوع بیمه‌نامه نیازی به پرداخت حق بیمه‌ نیست و به طور رایگان در اختیار عموم افراد قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که با تهیه این بیمه‌نامه، دیگر نمی‌توانید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشید و از خدمات بیمه پایه آن استفاده کنید. در حقیقت این بیمه‌نامه بیشتر برای افرادی که شغل‌های فصلی دارند مناسب بوده تا در صورت بروز بیماری، هزینه‌های آن‌ها کاهش پیدا کند.

 

در برخی بیمارستان‌ها شاهدیم که بسیاری از خدمات کاملاً رایگان به بیماران ارائه می‌‌شود و این به دلیل تحت قرارداد بودن با بیمۀ تأمین اجتماعی است. هزینه‌ای که فرد در صورت بیمه بودن به صورت اختیاری یا از طریق کارفرما پرداخت می‌کند، همان مقداری است که در زمان بیماری، از جانب وی به بیمارستان یا داروخانه و یا هر مرکزی که طرف قرارداد با بیمۀ فرد است، پرداخت می‌شود. در این‌جا با واژه «فرانشیز» روبه‌رو می‌شویم که به معنای پرداخت مقداری از هزینۀ درمان توسط فرد و تسویۀ مابقی مبلغ توسط بیمۀ خدمات درمانی است.

بیمه روستاییان

یکی از زیر مجموعه‌های بیمه سلامت همگانی بیمه روستایی است که دخترهای بالای 15 سال و پسرهای بالای 20 سال می‌توانند، تحت پوشش آن قرار گیرند. بهتر است بدانید که 68 درصد از افرادی که از بیمه درمانی استفاده می‌کنند را افراد روستایی تشکیل داده‌اند.

بیمه کارکنان دولت

تمام افرادی که در دولت کار می‌کنند، تحت پوشش خدمات درمانی کارکنان دولت (بیمه سلامت) خواهند بود و به طور کلی حدود ۱۶ درصد کسانی که بیمه خدمات درمانی دارند، کارکنان سازمان‌های دولتی هستند. کارکنان دولت می‌توانند همسر و فرزندان پسر خود را تا 22 سالگی و در صورت ادامه تحصیل 25 سالگی و فرزندان دختر خود را تا زمان ازدواج یا اشتغال به کار تحت پوشش خود دربیاورند. برای تحت پوشش قرار دادن آن‌ها نیاز است تا مدارک هر یک تحویل داده شوند. همچنین اینکه حق بیمه کامل برای آن‌ها پرداخت شود.

یک پنجم تا یک سوم حق بیمه سرانه متناسب با حقوق و مزایا و با تصویب هیأت وزیران مشخص خواهد شد.

بیمه خدمات درمانی ایرانیان

این بیمه‌نامه مشابه بیمه سلامت همگانی است و تنها تفاوت آن‌ها این است که برای تهیه بیمه ‌ایرانیان باید حق بیمه پرداخت کرد. حق بیمه سالانه 550 هزار تومان بوده که نصف آن را دولت پرداخت می‌کند و مبلغ 246 هزار تومان آن بر عهده بیمه‌گزار است. دقت کنید که با تهیه این بیمه‌نامه شما شرایط خرید بیمه تکمیلی را هم دارید و با بیمه تکمیلی می‌توان هزینه‌های قابل توجهی از درمان بیماری را پرداخت کرد.

بیمه سایر اقشار

تمام مواردی که باقی می‌ماند و در 4 دسته قبلی جای نمی‌گیرد، در دسته بیمه سایر اقشار می‌دانند. دانشجوها، طلاب، خانوداه شهدا و اقشاری از این دست، در این بیمه‌نامه قرار خواهند گرفت و می‌توانند از خدمات درمانی بهره مند شوند.

چه کسانی می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند؟

مزایای بیمه سلامت همگانی چیست و چه افرادی می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند؟ برای استفاده از خدمات درمانی بیمه سلامت، شرایطی وجود دارد که باید فرد بیمه شده مشمول آن باشد. شرایط بیمه خدمات درمانی به شرح زیر است:

 • افراد تحت پوشش هیچ بیمه دیگری نباشند. این موضوع را می‌توان مهم‌ترین شرط در بیمه سلامت دانست.
 • تمام مردانی که به سن قانونی 18 سال رسیده باشند.
 • خانم‌های سرپرست خانوار که تحت پوشش سایر بیمه‌نامه‌ها نیستند.

افرادی که در دسته بندی‌های 3 شرط بالا قرار بگیرند می‌توانند، بیمه سلامت را دریافت کنند.

تفاوت بیمه خدمات درمانی با بیمه تامین اجتماعی

از نظر خدمات رسانی تفاوتی در این دو بیمه‌نامه وجود ندارد و تنها تفاوت آن‌ها را می‌توان شرایط بازنشستگی دانست. خدمات بیمه سلامت همگانی همان گونه که از اسم آن مشخص است، فقط جنبه درمانی دارد و با تهیه آن سابقه بیمه‌ای برای افراد در نظر گرفته نخواهد شد؛ اما در بیمه تامین اجتماعی با توجه به پرداخت حق بیمه، علاوه بر استفاده از خدمات درمانی می‌توان سابقه بیمه‌ای داشت و بعد از پایان خدمت، مستمری و بازنشستگی دریافت کرد

طرف قرارداد بیمه خدمات درمانی

اگر موضوع سابقه در بیمه سلامت را در نظر نگیریم، می‌بینیم که این بیمه‌نامه هم مانند بیمه تامین اجتماعی با بیشتر بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، کلینینک‌ها و مراکز بهداشتی طرف قرارداد است. افرادی که بیمه سلامت را تهیه می‌کنند، می‌دانند که هنگام بیماری، هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند و تنها بخش اندکی از این هزینه‌ها را بیمار پرداخت خواهد کرد.

پوشش‌های بیمه خدمات درمانی

در بیمه سلامت مانند بیمه تامین اجتماعی خدمات مختلف درمانی تحت پوشش قرار دارد. بستری بیمارستانی، خدمات درمان سرپایی، زایمان، خدمات کلینینک‌ها، پاراکلینینک‌ها تحت پوشش این بیمه‌نامه است. همچنین بیمارستان‌ها و مراکز درمان خصوصی در صورت وجود قرارداد با بیمه سلامت، خدمات درمانی خود را در اختیار بیمه‌ شده‌های شرکت بیمه پایه قرار می‌دهند.

نکته: هزینه‌های مربوط به شیمی ‌درمانی در پوشش‌های این بیمه‌نامه نیست.

پوشش بیماری‌های خاص در بیمه‌ی خدمات درمانی

افرادی که بیماری‌های خاص مانند: ام اس، پیوند کلیه، دیالیز، تالاسمی‌ و هموفیلی دارند می‌دانند که تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند. افراد تحت پوشش می‌توانند از خدمات مراکز درمانی بهره مند شوند. همچنین رئیس سازمان نظام پرستاری بیان کرد که افراد دارای بیماری سرطان، سکته مغزی، مزمن، صعب العلاج، سالمند و افراد بستری شده در آی سی یو می‌توانند از خدمات تعریف شده استفاده کنند تا سرعت درمان آن‌ها افزایش پیدا کنند. این بیماری‌ها تحت پوشش بیمه سلامت هستند و در صورت نیاز افراد به منزل منتقل شده و از خدمات پرستاری تحت پوشش بهر‌ه‌مند خواهند شد.

هزینه تمدید بیمه سلامت

همان‌طور که در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، برای تهیه این بیمه‌نامه حق بیمه‌ای پرداخت نمی‌شود و تنها برای تمدید دفترچه بیمه سلامت باید مبلغ 3 هزار تومان پرداخت کرد. اگر دوباره دفترچه بیمه برای شما صادر شود در نوبت اول 9 هزار تومان و در نوبت دوم 18 هزار تومان باید پرداخت کنید.

نکته مهم: دقت کنید افرادی مشمول استفاده از این بیمه‌نامه خواهند بود که تحت پوشش هیچ بیمه دیگری مانند: بیمه تامین اجتماعی و بیمه بیکاری نباشند. اگر نیاز به استفاده از بیمه سلامت دارید باید در ابتدا از زیر نظر و پوشش بیمه‌های گفته شده، خارج شوید.

همچنین به محض اینکه شما در سازمانی مشغول به فعالیت شوید که حق بیمه تامین اجتماعی برای شما پرداخت شود از لیست بیمه سلامت خارج خواهید شد؛ اما همچنان دفترچه شما تا یکسال اعتبار دارد و می‌توانید از خدمات درمانی آن استفاده کنید.

روش استعلام سوابق بیمه خدمات درمانی

استعلام سوابق بیمه خدمات درمانی مانند بیمه تامین اجتماعی است. کافی است که به سامانه طراحی شده برای استعلام بیمه خدمات درمانی مراجعه کنید و به راحتی سوابق خود را مشاهده کنید. برای انجام دادن این کار باید به آدرس https://www.ihio.gov.ir مراجعه کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای استعلام سوابق بیمه سلامت

برای اینکه بتوانید سوابق بیمه سلامت را داشته باشید، نیاز است که یکسری اطلاعات را در سامانه استعلام وارد کنید. این موارد عبارتند از:

 • کد ملی
 • شماره بیمه
 • سریال شناسنامه
 • شماره شناسنامه

موارد گفته شده را در کادرهای مشخص شده در سایت درج کرده و با وارد کردن کد امنیتی، سوابق و استعلام بیمه سلامت شما قابل رویت است.

بیمه سلامت همان بیمه خدمات درمانی

در این مطلب توضیح داد‌ه‌شد که بیمه‌ی خدمات درمانی، همان بیمه سلامت است که در سال‌های اخیر، نام آن تغییر کرده‌است. این بیمه‌نامه یک بیمه پایه برای استفاده از بیمه تکمیلی است و ویژگی‌های منحصر به خود را دارد. چه چیزی از این بهتر که بیمه سلامت، بیشتر هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کند و نگرانی بیمار و خانواده بیمار را کاهش می‌دهد؟

در آخر اگر نکته یا سوالی دارید که در این مطلب به آن اشاره نشده‌است، می‌توانید در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه‌ای مطرح کنید تا در زمان کوتاهی پاسخ شما داده‌شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
پارمیدا
06 مهر 1402

سلام جهت استعلام شماره بیمه دفترچه ازمسیرگفته شده اقدام کردم ولی مرتب خطامی دهد.لطفاشماره تماس اعلام نمایید.

  person
  نویسنده بیمه
  08 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  شماره تماس پشتیبانی بیمه دات کام 0214372

person
پارمیدا
04 مهر 1402

درابتدالطفاآدرس ایمیل راجهت ارسال دیدگاه حذف کنیدچون همه که ایمیل ندارندسپس جهت اطلاع ازشماره بیمه دفترچه بایدچکارکنیم.

  person
  نویسنده بیمه
  04 مهر 1402

  سلام دوست عزیز

  شما می‌توانیدی #۱۴۲۰*۴* را شماره گیر کرده و از بین گزینه‌های موجود استعلام شماره بیمه را انتخاب کنید. سپس، از شما می‌خواهد آخرین سابقه و کارت ملی خود را وارد کنید؛ در انتها می توانید شماره دفترچه بیمه خود را وارد کنید.

person
طوطی
28 شهریور 1402

سلام ،من ناراحتی مغزو اعصاب دارم و چند ساله شانت کمری دارم ،الان دکترم بخاطر دیسک کمر وگردنم تشخیص کاندید ماموپلاستی درمانی دادند ،آیا بیمه روستایی تحت پوشش قرار میده ؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر ماموپلاستی در 90 درصد موارد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

person
Amirian
19 شهریور 1402

درود و عرض ادب
نخست اینکه آیا با داشتن بیمه سلامت میتوان مانند بیمه تامین اجتماعی بازنشست شد
سپس ایا میشه بعد از مدتی بیمه پایه رو تغیر داد؟!
در پایا آیا باید به دفتر پیشخان دولت مراجعه کرد برای ثبت نام بیمه سلامت ؟

  person
  نویسنده بیمه
  20 شهریور 1402

  سلام. خیر با داشتن بیمه سلامت نمی توانید بازنشسته شوید. بله می توانید به دفتر پیشخوان مراجعه کنید.

person
ایرانی
12 شهریور 1402

سلام. بنده تحت پوشش بیمه همگانی سلامت هستم. ایا میتوانم از خدمات دندانپزشکی استفاده کنم؟ درواقع ایا بیمه سلامت همگانی خدمات دندانپزشکی مثل کشیدن دندان را تحت پوشش قرار میدهد؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 شهریور 1402

  سلام. بیمه سلامت ایرانیان یک بیمه پایه است.

person
محمدرضا
10 شهریور 1402

با سلام من پدر و مادرم بیمه روستایی هستن میخواستم ببرمشون تحت پوشش خودم کارکنان دولت ولی نمیدونم کدوم بهتره بزارم بیمه روستایی بمونن یا بیمشون رو ببرم کارکنان دولت ؟ چرا؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. آنها خودشان بیمه دارند و شما اصلا نمیتوانید آنها را تحت پوشش خودت ببرید.

person
ناشناس۲
09 شهریور 1402

سلام خسته نباشید من معلم دبستانم از امسال مهر ۱۵روز برام بیمه رد میشه،الان بیمه سلامت دارم و بیماری خاص کولیت زخمی دارم که تا اخر عمر باید دارو مصرف کنم و بیمه سلامت پوشش خوبی میده داروهامو حدود ۷۰ درصد رو پرداخت میکنه،بنظر شما بیمه احباری تامین اجتماعی که ازطرف مدرسه میشم بهتره یا همین سلامت و ازاد خودمو بیمه کنم ،من میخوام داروهام که خاصن تحت پوشش بیمه قرار بگیره چون واقعا هزینه های داروم زیاد هستش،ایا شیاف و قرص مزالازین مثل بیمه سلامت تو بیمه تامین اجتماعی هم تحت پوشش قرار میگیره؟هم میخوام سابقه بیمه داشته باشم هم هزینه های درمانم پوشش داده بشه ،اخه حقوق ما معلم های غیرانتفاعی خیلی کمه جوابگوی اینهمه هزینه درمان نمیشه واقعا،ممنون میشم راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  11 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  اگر جز بیمارهای خاص باشید با دفترچه درمانی تامین اجتماعی هم میتوانید از این دارو ها استفاده کنید.

person
امیر پ(مسکین)
02 شهریور 1402

سلام. بنده جانباز بازنشسته فرهنگی و همسرم جانباز بازنشسته فرهنگی که به دلیل سرطان ، فول درمان هستند. در فیش مرداد ۱۴۰۲ مبلغی بالغ بر ۷۳۰۰۰۰تومان از حقوق همسرم کم شده . خواستم سوال کنم که با توجه به جانباز و بازنشستگی زوج فرهنگی ،آیا باید بیمه درمانی پرداخت میکردیم؟ من ۱۵سال و همسرم به علت سرطان پیش از موعد بازنشسته شد حدود ۸ سال قبل . جریان این مبلغ که کم شده، را اگر میدانید ،لطفا بنویسید.باتشکر و امتنان

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. باید بروید حضوری از آموزش و پرورش و یا صندوق بازنشستگی کشوری پیگیری کنید و علت را جویا شوید.

person
کاربر ۱۳۷۰
29 مرداد 1402

سلام وقتتون بخیر
من خانم هستم و از همسرم جدا شدم و خودم شاغل نیستم پدرم فوت شدند و مادرم بازنشسته آموزش و پرورش هستند و بیمه خدمات درمانی دارند من هم تحت پوشش بیمه ایشون هستم منتها برای بیمه تکمیلی قبول نکردند من رو تحت پوشش قرار بدهند و گفتند فقط پدر میتونه برای بیمه تکمیلی اقدام کنه و مادر فقط در صورتی که طفل صغیر یا معلول باشه این امکان رو داره و شما که جدا شدی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار نمیگیری با این توصیف سوال من این هست که آیا بعد از صدوبیست سال اگر خدایی نکرده مادر فوت کنن من میتونم از حقوق ایشون استفاده کنم یا شرایطی شبیه به بیمه تکمیلی داره

  person
  نویسنده بیمه
  31 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید از مستمری استفاده کنید.

person
فتح
21 مرداد 1402

سلام و وقت بخیر
ایا استفاده نکردن از بیمه درمان کارکنان مزیت و یا استفاده زیادی مشکلی، برای بیمه شونده ندارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  21 مرداد 1402

  سلام. خیر

person
شایان
18 مرداد 1402

سلام یه سوال که جوابش پیدا نیست؟ فرق ارائه خدمات بستری وسرپایی در بیمه تامین اجتماعی سایت برخورداری فقط سرپایی بیمارو اطلاع می ده اما بعد مراجعه به بیمارستان می گن خدمات بستری نداری در حالی لیست بیمه ارسال وتایید شده وحتی در سابقه نشسته .ممنون از شما

  person
  نویسنده بیمه
  21 مرداد 1402

  سلام. بعضی از جراحیها و بیمارهای که احتیاج به بستری شدن دارند احتیاج به سوابق بالا دارد مثلا بعضی از جراحیها احتیاج به سابقه بیمه بیش از یکسال را میخواهد به خاطر این بیمارستانها قبول نمیکنند.

person
بتول صفار
12 مرداد 1402

سلام وقت بخیر
من قبلا بیمه تامین اجتماعی بودم چندین سال که تحت پوشش همسرم بودم الان تو پرسه جدا شدن هستیم که الان چند سالی هست که نمیتونم تحت پوشش این بیمه باشم بخاطر مشکلاتم
من جز بیماران خاص هستم و باید دارو مصرف کنم نیاز به بیمه دارم تا داروهامو تهیه کنم
سوال من اینه تا زمانی که من جدا نشدم میتونم خودم بیمه کنم تا بتونم داروهامو بگیرم

من بیماریه آرتریت پسوریازیس و فشارخون و هم دیابتی هستم لطفاا راهنماییم کنید چطوری میتونم بیمه کنم خودمو

  person
  نویسنده بیمه
  14 مرداد 1402

  سلام. تا زمانی که برای شما طلاق نامه صادر نشده است میتوانید از درمان همسراستفاده کنید.

person
ss
08 مرداد 1402

سلام،ببخشید من چن سال پیش از پوشش بیمه پدرم که نیروهای مسلح بود انصراف دادم و در طرح بیمه همگانی نامنویسی کردم صرفا جهت خالی نبودن عریضه، و عملا هم دفترچه به درد نخورد چون ازاد حساب میشد هم دارو و هم ویزیت،الان متاسفانه دچار بیماری لاعلاچ شدم ،میخاستم بدونم میتونم از دوباره تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح قرار بگیرم و اینکه آیا باید دفترچه بیمه همگامی رو ابطال کنم و بعد برای بیمه نیروهای مسلح اقدام کنم یا خیر، چطوریاست؟ ضما اینجانب با30 سال سن بیکار و فاقد شغل و هیچگونه حق بیمه ای هم برایم رد نشده است،ممنون میشم راهنمایی بفرمائید،با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  09 مرداد 1402

  سلام. لطفا به بیمه نیروهای مسلح مراجعه فرمایید تا اطلاعات دقیق را در این مورد به شما بدهند

person
غزال
02 مرداد 1402

سلام ببخشید همسر من فقط هزینه برای بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی پرداخت میکنه و دفترچه درمانی نداریم. امکانش هست که برای درمان از بیمه خدمات درمانی استفاده کنیم و همچنین به عنوان پایه برای بیمه تکمیلی انفرادی من باشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مرداد 1402

  سلام. بله میتوانید این کار انجام بدهید.

  person
  مرادی
  05 مرداد 1402

  با سلام من از حقوق همسرم بیمه خدمات درمانی کم می شود و از فروردین از حقوق هر دو من و همسرم کسر می شود دلیل چیست؟ و هر دو فرهنگی باز نشسته هستیم.
  متاسفم که پاسخی برای من ارسال نشد

   person
   نویسنده بیمه
   07 مرداد 1402

   سلام دوست عزیز. این موضوع را با بیمه فرهنگیان در میان بگذارید تا مشکل را برطرف نمایند.

person
صلاح
02 مرداد 1402

سلام آیا مراجعه به روانپزشک هم تحت پوشش بیمه خدمات درمانی هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  سلام. به پوشش های بیمه شما بستگی دارد. ببینید شرکتی که از آن بیمه را تهیه کرده اید پوشش درمان های روانپزشکی را دارد یا خیر.

person
امیرعلی
01 مرداد 1402

سلام خسته نباشید من از کارکنان دولت هستم و از من خواستن نوع بیمه رو یکبار برای همیشه تعیین کنم با اینکه قریب به سه سال تامین اجتماعی دارم میخواستم بپرسم از بیمه تامین استفاده کنم یا خدمات درمانی کدامشان بهتر است؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  سلام. از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید خیلی بهتر است.

person
خانم رزیتا سرکیسیان نژاد
22 تیر 1402

من تحت پوشش بیمه برادر جانبازان نیروهای مسلح هستم الان ۶۱ سالمه ولی نیروهای مسلح تقریبا با بیمارستانها و دکترها و داروخانه زیاد کار نمیکند و آزاد حساب میکنند میتوانم بیمه سلامت بگیرم همه راضی هستند.

  person
  نویسنده بیمه
  24 تیر 1402

  سلام. بله می‌توانید.

person
احمد قلی پور
25 خرداد 1402

سلام وقت بخیر.. ببخشید بیمه سهم نوزاد در بیمه پایه کارمندان اموزش و پرورش چقدر است؟ یعنی از حقوق من چقدر کسر میکنن بخاطر بیمه پایه فرزندم؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 خرداد 1402

  سلام هزینه بیمه پایه برای همه اقراد یکسان است

person
بالائی
22 خرداد 1402

سلام، بنده بازنشسته آموزش و پرورش هستم و بیمه همسرم که جانبازی هست، می باشم، نمی خوام بیمه سلامت داشته باشم، چرا هر ماه حق بیمه ۲۰۰ هزار تومانی بايد پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  23 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. اگر بیمه شما تامین اجتماعی است و از تامین اجتماعی مستمری دریافت می کنید، ۲ درصد درمان از مستمری شما کسر می شود.

person
یلدا فصیحی
20 خرداد 1402

سلام وقت بخیر من وهمسرم میخوایم خودمون تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قراربدهیم که هیچ گونه مبلغی درمورد ویزیت مطب دکتر و…پرداخت نکنیم آیا امکانش هست ؟البته دربعضی ازفیلترها که تعریف شده باشد مثل پرتو درمانی که خیر

  person
  نویسنده بیمه
  21 خرداد 1402

  سلام. بیمه‌های تکمیلی شرایط متفاوتی دارند، پیشنهاد می‌کنم حتما با کارشناسان بیمه دات کام در واحد پشتیبانی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. شماره تماس پشتیبانی: 0214372
  .

person
یلدا فصیحی
20 خرداد 1402

سلام وقت بخیر من وهمسرم میخوایم خودمون تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قراربدهیم که هیچ گونه مبلغی درمورد ویزیت مطب دکتر و…پرداخت نکنیم آیا امکانش هست ؟

person
رزا
07 خرداد 1402

سلام. پدرمن بازنشسته و به همراه مادرم تحت پوشش بیمه خدمات درمانی هستند. میتونم هردونفر رو از تحت پوشش بیمه خارج کنم و تحت پوشش بیمه دیگه ای قرار بدم؟ و در صورت نیاز(در صورت ابطال بیمه قبلی)، امکان استفاده مجدد از بیمه خدمات درمانی با سوابق مربوط وجود دارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 خرداد 1402

  سلام. بله می‌توانید بیمه آنها را تغییر دهید. اما اگر هر زمانی بخواهید دوباره بیمه خدمات درمانی بگیرید باید صبر کنید تا دوره انتظار آن بگذرد.

   person
   فاطمه
   15 مرداد 1402

   سلام وقت بخیر
   بنده معلم هستم اما هنوز بیمه خدمات درمانیمو فعال نکردم و بیمه تکمیلی دانا هم دارم. آیا میتونم از تکمیلی دانا استفاده کنم بدون اینکه خدمتت درمانی سرانه رو فعال کنم؟

    person
    نویسنده بیمه
    16 مرداد 1402

    سلام. باید حتما یک بیمه نامه پایه داشته باشید.

person
هانا
27 اردیبهشت 1402

سلام وقت بخیر
یکی از بستگانم بخاطر شکستگی مچ پایش در بیمارستان دولتی بستری شد و جراحی شد که پلاتین و چنده مهره گذاشته اند.
آیا بیمه سلامت همگانی جوابگوی هزینه ها میشود ؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 اردیبهشت 1402

  سلام. خیر

person
عسل
17 اردیبهشت 1402

سلام برای مشاغل پاره وقت حق بیمه خدمات درمانی چگونه است؟

  person
  نویسنده بیمه
  17 اردیبهشت 1402

  سلام. بستگی به پوششی دارید که انتخاب می کنید.

   person
   عسل
   17 اردیبهشت 1402

   منظورم اینه که مشاغل پاره وقت هم مثل تمام وقت می توانند از خدمات درمانی تامین اجتماعی استفاده کنند؟

    person
    نویسنده بیمه
    18 اردیبهشت 1402

    سلام. بله می توانند.

person
مهدی
11 اردیبهشت 1402

هزینه جراحی صافی کف پا برای معلولان شدید چقدراست.

  person
  نویسنده بیمه
  12 اردیبهشت 1402

  سلام. باید از امور شاهد و جانبازان این موضوع را پیگیری کنید.

person
rm
08 اردیبهشت 1402

باسلام , بنده تحت پوشش بیمه پدرم که خدمات درمانی است هستم ایا میتوانم بیمه ای که بازنشستگی به ان تعلق میگیرد هم بیمه شوم؟ اگر بله، چه بیمه ای که بیمه تحت تکفلم هم قطع نشود سپاس

  person
  نویسنده بیمه
  09 اردیبهشت 1402

  سلام دوست عزیز. ۰۱ بله میتوانید بیمه حرف و مشاغل آزاد شوید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید.

person
محمد خوزستان
01 اردیبهشت 1402

سلام و احترام ..ببخشید بنده بیمه اختیاری تامین اجتماعی پرداخت میکنم و نمیخوام از دفترچه درمانی تامین اجتماعی استفاده کنم انرا میخوام حذف کنم و میتونم از دفترچه بیمه سلامت استفاده کنم ؟؟ ضمنا بنده متاهل هستم

  person
  نویسنده بیمه
  01 اردیبهشت 1402

  سلام دوست عزیز. تامین اجتماعی بیمه پایه است شما می توانید در کنار تامین اجتماعی از سایر بیمه ها استفاده کنید.

person
اسدالله حیدری
26 فروردین 1402

سلام آیا بیمه سلامت عملیات جراحی گوش را پوشش میدهد؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. خیر

person
اضافه کردن بیمه سلامت همسر
20 فروردین 1402

سلام
من بازنشته دولتی هستم برای اضافه کردن بیمه همسر چطور اقدام کنم

  person
  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1402

  سلام. اگر منظور شما این است که میخواهید همسر خودت را تحت تکفل قرار بدهید که بصورت فرایند اداری تحت تکفل شما قرار میگیرد.

person
ابوالفضل
22 بهمن 1401

سلام. پدر من بازنشسته سازمان دولتی هست و بیمه ش خدمات درمانیه.
من میتونم برم زیر پوشش بیمه ی پدرم که خدمات درمانی هست ؟
به کجا باید مراجعه کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1401

  سلام. بله پدرتان می تواند شما را تحت پوشش قرار دهد.

person
مصطفی
24 دی 1401

سلام
من بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی هستم و مبلغی بابت هزینه بیمه خدمات پزشکی پرداخت میکنم.
میخواستم بدونم میشه فقط هزینه بابت بازنشستگی پرداخت کنم و بابت خدمات درمانی از بیمه سلامت استفاده کنم؟
یعنی به تامین فقط هزینه بابت بازنشستگی بدم و بابت خدمات درمانی بیمه سلامت باشم

  person
  کارشناس بیمه
  30 دی 1401

  سلام شما می توانید اما بهتر است که درمان تامین اجتماعی را هم بپردازید.

  person
  ندا
  18 بهمن 1401

  سلام و سوال دومم اینه با اینکه همیشه حق بیمه خدمات درمانی را پرداخت کردم چرا دفترچه ام بیمه سلامت است نه خدمات درمانی

   person
   کارشناس بیمه
   19 بهمن 1401

   سلام. اگر شغل شما آزاد است که بیمه درمانی شما بیمه سلامت است.

person
حمید
14 دی 1401

سلام وقت بخیر ، خسته نباشید . شرمنده میخواستم بدونم آیا خدمات درمانی فرهنگیان هم بعد از پایان خدمت مستمری یا حقوق بازنشستگی داره ؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 دی 1401

  سلام خدمات درمانی مثل تامین اجتماعی است. آن بازنشستگی مربوط به اداره است و شما بعد از آن هم بیمه هستید.

person
حجت
08 دی 1401

سلام من حدود۱۰سال بیمه خدمات درمانی بهزیستی داشتم آیابرای من سابقه برای بازنشستگی حساب می‌آید یانه ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  14 دی 1401

  سلام حجت عزیز
  اگر اون مدت را بهزیستی حق بیمه برای شما تو تامین اجتماعی واریز کرده بله جز سابقه شما محسوب شده است

person
نوید
29 آذر 1401

سلام خسته نباشید.پر من بیمه خدمات درمانی بوده و الان فوت شده و مادرم از بیمه حقوق دریافت میکنه
از طرفی هم‌یه خواهر دارم که شوهرش فوت شده میخاستم بدونم خواهرمم میتونه از بیمه پدرم حقوقی دریافت کنه

  person
  کارشناس بیمه
  01 دی 1401

  سلام بله میتواند

  person
  ندا
  18 بهمن 1401

  من بازنشسته ی آموزش پرورش هستم ولی در دفترچه ام که بیمه سلامت هست در قسمت نوع خدمت ننوشته بازنشسته نوشته کارکنان دولت

   person
   کارشناس بیمه
   19 بهمن 1401

   سلام دوست عزیز. اشکال نداره فرقی نمیکند.

person
فاتحی
26 آذر 1401

سلام من رفتم بیمارستان نوار عصب دادم. با بیمه تکمیلی من قرار داد داشت ولی با بیمه خدمات درمانی نه. هزینه 600 شد ولی 230 تومن بیمه پایه را از من گرفت. چطور باید این هزینه را از بیمه بگیرم؟ما همیشه هزینه بیمه تکمیلی را میرفتیم می‌گرفتیم. اما اینبار برعکسه. کجا باید مراجعه کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 آذر 1401

  سلام متوجه منظورتان نشدیم. 230 بیمه پایه را گرفت منظورتان چیست؟ البته از جایی نمی توانید بگیرید.

  person
  سعید محمدی
  10 دی 1401

  بعضی از مراکر درمانی با بیمه پایه که می تونه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی (سلامت) باشه قرداد ندارن ، شما باید مدارک کاری که انجام شده شامل دستور پزشک ، فاکتور و جواب رو به دفتر پیشخوان دولت یا دفاتر بیمه سلامت ببرید و اونجا سهم بیمه پایه رو بهتون پرداخت می کنن

person
احمدرضا
22 آبان 1401

سام و تشکر از شما

آیا برای بیمه شده های خدمات درمانی مستمری بگیر راه آهن
هم مراکز رایگان

مانند بیمه شده های تامین اجتماعی وجود دارد
مثل بیمارستان میلاد

  person
  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام این را باید از مرکز خود بیمه تان بپرسید.

person
زهرا
18 مهر 1401

درصورت داشتن بیمه مستمری بگیران خدمات درمانی،ایا میتونیم بیمه ی دیگری بجز تامین اجتماعی هم بشویم؟

  person
  کارشناس بیمه
  19 مهر 1401

  سلام شما یک بیمه می توانید داشته باشید.

person
ghasemi
10 مهر 1401

سلام
بیمه خدمات درمانی با بیمه سلامت چ فرقی باهم دارند؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام بیمه خدمات درمانی را بیشتر سازمان های دولتی می دهند؛ اما بیمه سلامت را می تواند هر شخص عادی خریداری کند. تفاوت بیشتر در اسمشان است.

person
حرم
14 شهریور 1401

سلام بیمه درمانی سلامت هزینه های جراحی در بیمارستان های دولتی رو صفر می کنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 شهریور 1401

  سلام صفر نمی کند. اصولا مبلغی تحت عنوان فرانشیز باید خودتان بپردازید.

person
رحیمی
21 مرداد 1401

سلام مزایای بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت چیه؟ چقدر با تامین اجتماعی فرق داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 مرداد 1401

  سلام دوتا بیمه جدا هستند. اینکه کدام یک بهتر است، بستگی به شرایط استفاده شما بهتر است. به هر حال کارمندان دولت از خدمات درمانی استفاده می کنند.

   person
   صولتی
   25 مرداد 1401

   یعنی شماره بیمه خدمات درمانی فرهنگیان با بقیه هم فرق میکنه؟

    person
    کارشناس بیمه
    26 مرداد 1401

    سلام بله

person
خورشیدی
18 مرداد 1401

سلام دفترچه خدمات درمانی کارکنان دولت با کارمندان آزاد تفاوت دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام بله

person
نفيسه
14 مرداد 1401

آيا خدمات دندانپزشكي شامل بيمه خدمات درماني مي شود

  person
  کارشناس بیمه
  15 مرداد 1401

  سلام در بیمارستان های دولتی پوشش های اولیه را دارد.

person
حمید ایرجی
10 مرداد 1401

سلام آیا بیمه سلامت بازنشستگی دارد؟ اگر نیست، چرا ندارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام خیر ندارد.

   person
   عاشقی
   09 مهر 1401

   سلام سازمان بیمه خدمات درمانی با تامین اجتماعی متفاوته؟

    person
    کارشناس بیمه
    10 مهر 1401

    سلام بله

    person
    قلی تیموری
    10 خرداد 1402

    سلام من رفتم ازمایش بگیرم ۶۰۰هزارت شد بیمه خدمات درمانی دارم فیش رو هم گرفتم از کجا باید این پول رو بگیرم؟!

     person
     نویسنده بیمه
     10 خرداد 1402

     سلام. به یکی از دفاتر بیمه خدمات درمانی مراجعه کنیدو مدارک خود را به آن‌ها ارائه دهید. اگر از کارکنان بخش اداری هستید، می توانید مدارک را به بخش بیمه سازمان خود ارائه دهید در غیر این صورت به یکی از دفاتر مذکور مراجعه نمایید.

person
قباد تاجی
25 تیر 1401

پدرم چند سالیه از بیمه سلامت استفاده میکنه، میخواستم بدونم که آیا بیمه سلامت بازنشستگی دارد؟ یه سریا میگن داره یا سریا میگن نه

  person
  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام خیر ندارد.

  person
  رضا
  05 اسفند 1401

  سلام بنده بازنشسته آموزش و پرورش و مشترک بیمه خدمات درمانی هستم اخیرأ در بیمارستان خصوصی برای عمل بستری شدم این بیمارستان بدلیل نداشتن قرارداد با بیمه پایه هزینه‌های بیمارستان را بصورت کامل بدون کسر سهم بیمه پایه از بنده دریافت کرد لطفاً راهنمایی فرمایید بنده چگونه می توانم هزینه بیمه پایه را دریافت کنم.

   person
   کارشناس بیمه
   06 اسفند 1401

   سلام دوست عزیز. لطفا با در دست داشتن مدارک به کارگزاری بیمه فرهنگیان مراجعه کنید.

person
گتمیریان
21 تیر 1401

سلام بیمه کارکنان دولت هم همین بیمه سلامت هستش؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام خدمات درمانی است.

person
سمانه
21 تیر 1401

سلام وقت بخیر
آیا جراحی فمتو اسمایل تحت پوشش خدمات درمانی هست یا خیر؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام اطلاعی نداریم.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید