15 اسفند 1401

پوشش ویزیت و دارو‌ در بیمه تکمیلی چقدر است؟+راهنمای دریافت هزینه درمان

پوشش ویزیت دارو یکی از پوشش‌های اختیاری است که در بیمه‌های تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی گروهی ارا ئه می‌شود. در این پوشش بیمه‌گزار می‌تواند به انتخاب خود در صورت نیاز پوشش ویزیت و دارو را خریداری نماید. البته با توجه به این نکته که پوشش هزینه دارو در بیمه‌های تکمیلی گروهی با توجه به درخواست بیمه گزار و توافق وی با شرکت بیمه انجام می‌شود ممکن است برخی از بیمه‌های گروهی بدون پوشش ویزیت و دارو باشند. یکی از پوشش‌هایی که استفاده زیادی در بیمه تکمیلی دارد، پوشش ویزیت و دارو است. بر اساس قوانین بیمه تکمیلی پوشش‌ها شامل موارد زیر هستند:

ابتدا بهتر است کمی در رابطه با بیمه تکمیلی بدانید:

بیمه تکمیلی چیست؟

در حقیقت بیمه تکمیلی، تکمیل کننده‌ی تعهدات شرکت‌های بیمه‌ی پایه مانند تامین اجتماعی،نیروهای مسلح و… است.

 

پوشش ویزیت و دارو از خدمات بیمه تکمیلی است

بیمه تکمیلی هزینه ویزیت و دارو را پوشش می‌دهد.

از آنجا که بیمه‌های پایه خدمات محدودی داشته و هزینه‌های درمانی نیز سرسام‌آور است، داشتن بیمه‌های پایه به تنهایی هزینه‌های درمان شما را پوشش نمی‌دهد. اینجاست که داشتن بیمه تکمیلی اهمیت بسیار بالای خود را نشان می‌دهد. بیمه تکمیلی دارای پوشش‌های زیادی است که یکی از آن‌ها پوشش ویزیت و دارو است.در واقع بیشتر افرادی که بیمه تکمیلی را خریداری می‌کنند، به خاطر وجود این پوشش است.

پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

یکی از پوشش هایی که استفاده زیادی در بیمه تکمیلی دارد، پوشش ویزیت و دارو است. بر اساس قوانین بیمه تکمیلی پوشش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص
 • هزینه دارو طبق فهرست داروهای مجاز کشور

 

 • خدمات اورژانس در موارد غیر بستری
 • انواع تزریق و سرم درمانی

اطلاع داشتن از لیست داروها و سقف تعهدات شرکت بیمه مولفه‌های بسیار مهمی‌ست که در ادامه به آن می‌‌پردازیم.

داروهای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

داروهایی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند شامل لیست داروهای مجاز کشور هستند. این لیست که با نام فهرست رسمی داروهای ایران شناخته می‌شود، هر ساله توسط سازمان غذا و دارو که زیرمجموعه وزارت بهداشت است منتشر می‌شود. داروهای بدون نسخه یا OTC داروهایی هستند که بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه ها قابل دریافت هستند. این نوع از داروها در اغلب کشورهای دنیا وجود دارد.

داروخانه‌ها تنها مجاز هستند که داروهای مورد تایید وزارت بهداشت را بدون نسخه عرضه نمایند. داروهای بدون نسخه داروهای کم عارضه و پرمصرف هستند که تحت پوشش بیمه نیستند. مهمترین این داروها عبارتند از داروهای مسکن و استامینوفن، داروهای سرماخوردگی، ویتامین ها و ضد عفونی کننده‌ها.

بنابراین به صورت کلی می توان گفت که داروهای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی زیرمجموعه داروهای مجاز کشور بوده که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود. البته هزینه برخی از داروهای این فهرست به طور کامل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست بلکه بخشی از هزینه هر دارو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است که اصطلاحا به آن سهم سازمان می‌گویند. اگر فاکتورهای خرید دارو از داروخانه‌ها را مشاهده نمایید، متوجه سهم سازمان هر دارو طبق فاکتور داروخانه خواهید شد. هزینه‌های داروهای مکمل، ویتامین ها و به طور کلی داروهای بدون نسخه (OTC) تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست. در بسیاری موارد هزینه داروهای خارجی نیز طبق تعرفه داروی ایرانی معادل آن توسط بیمه تامین اجتماعی محاسبه و پرداخت می‌شود.

 

سقف تعهدات بیمه درمان برای پوشش ویزیت و دارو

همانطور که در مقاله راهنمای بیمه تکمیلی به آن اشاره کردیم، این بیمه‌نامه به صورت انفرادی، خانوادگی و گروهی (سازمانی) توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود و هریک از آن‌ها شرایط و ضوابط خاص خودشان را دارند.

برخی شرایط به صورت توافقی بین شرکت بیمه و سازمان متقاضی تعیین می‌شود که به شرح زیر است:

 1. تعداد پوشش‌ها
 2. سقف تعهدات شرکت بیمه در هریک از پوشش‌ها
 3. دوره انتظار  و…

لازم است بدانید که بیمه تکمیلی انفرادی در حال حاضر در دو شرکت سامان و تعاون ارائه می‌شود . این شرکت‌ها طرح‌هایی با شرایط مشخص ارائه می‌دهند تا هر فرد بتواند متناسب با نیازهای خود طرح مناسب را انتخاب کند.

بیمه S.O.S نیز، در شرایط خاص و با انجام چکاپ‌های پزشکی، طرح تکمیلی خانوادگی خود را به صورت انفرادی صادر می‌کند.

در ادامه سقف تعهدات این 3 شرکت را در این پوشش بیان کرده‌ایم. (تمام مبالغ به تومان است.)

 

بیمه تکمیلی انفرادی سامان

سقف تعهدات بیمه تکمیلی انفرادی سامان به صورت زیر است:

 

نام طرح

سقف تعهد پوشش ویزیت و دارو (تومان)

نسیم

این پوشش را ندارد.

اقتصادی محدود

100.000

اقتصادی

100.000

مهر

100.000

منتخب محدود

200.000

منتخب

200.000

سروش

200.000

ویژه محدود

500.000

جامع محدود

800.000

ویژه

500.000

شمیم

500.000

جامع

800.000

وصال

800.000

ممتاز

1.000.000

عقیق

1.000.000

 

 

 

طرح های مختلف بیمه تکمیلی برای تعهد ویزیت و دارو

در بیمه تکمیلی انفرادی سامان میزان فرانشیز این پوشش 10 درصد است. در واقع به این معناست که شما می‌بایست ده درصد هزینه‌های ویزیت و دارو را شخصا پرداخت کنید.

از مزایای بیمه تکمیلی سامان می‌توان به این اشاره کرد که: برای خرید این بیمه‌نامه نیازی به انجام آزمایش‌های پزشکی و چکاپ ندارید.

 بیمه تکمیلی انفرادی تعاون

سقف تعهدات بیمه تکمیلی انفرادی تعاون را در زیر مشاهده می‌کنید:

نام طرح

سقف تعهد پوشش ویزیت و دارو (تومان)

برنا

این پوشش را ندارد.

کوشا

500.000

رسا

800.000

دارا

1.000.000

پارسا

1.500.000

والا

2.500.000

فرانشیز پوشش دارو و ویزیت پزشک در هریک از طرح‌های اشاره شده در جدول بالا ۱۰ درصد است. یعنی شما ۱۰ درصد هزینه‌ها را شخصا باید پرداخت کنید.

 

بیمه تکمیلی انفرادی دی

سقف تعهدات بیمه شخص واحد دی به صورت زیر است:

نام طرح

سقف تعهد پوشش ویزیت و دارو (تومان)

سه ستاره

این پوشش را ندارد.

شش ستاره

این پوشش را ندارد.

چهار ستاره

1.000.000

پنج ستاره

1.500.000

هفت ستاره

2.000.000

هشت ستاره

3.000.000

 

فرانشیز پوشش دارو و ویزیت پزشک در هریک از طرح‌های اشاره شده بیمه دی در جدول بالا 20 درصد است. یعنی شما 20 درصد هزینه‌ها را شخصا باید پرداخت کنید.

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی

داروهای خاص و کمیاب (از جمله داروهای خارجی) تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند؛ البته اگر داروی خاصی مصرف می کنید، قبل از خرید، تحت پوشش بودن آن ها را بررسی کنید. البته باید به این نکته تاکید داشت که داروهای ویتامینه جزو پوشش بیمه تکمیلی نیستند.

به طور کلی سه نوع دارو وجود دارد:

 • داروهای عمومی
 • دارو های آزاد
 • داروهای تخصصی

جالب است بدانید که بیمه تکمیلی داروهای عمومی را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد. شرکت بیمه هزینه‌های این پوشش را تا سقف تعهد مندرج در بیمه‌نامه به بیمه‌گذاران پرداخت خواهد کرد.

 

بیمه تکمیلی هزینه برخی از داروها را پرداخت می‌کند.

بیمه تکمیلی هزینه برخی از داروها را پرداخت می‌کند.

امکان دارد در برخی از شرکت‌های بیمه شرایط خاص دیگری نیز برای استفاده از این پوشش وجود داشته باشد: مثلا در بیمه تکمیلی انفرادی سامان علاوه بر این‌که داروها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند، می‌بایست پزشک معتبر نیز این داروها را تایید کرده باشد. همچنین اگر دارویی خارجی باشد، بیمه هزینه داروی ایرانی معادل آن را پرداخت خواهد کرد.

داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند

هم اکنون هفتاد و نه قلم از داروهای معمولی مثل استامینوفن، قرص‌های سرماخوردگی سبک و برخی از شربت‌هایی که قیمت بالایی ندارند، از پوشش بیمه‌ای خارج شده و هزینه‌های مربوط به این داروها که تاثیر خاصی در سبد اقتصادی خانواده‌ها ندارد به داروهای موردنیاز بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص داده می‌شود.

آیا مکمل‌های غذایی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند؟

لازم به ذکر است که مکمل‌های غذایی هیچ اثر ثابت شده درمانی ندارند و نرخ آن‌ها توسط تولیدکنندگان، واردکنندگان و تحت نظارت سندیکا و اتحادیه مربوطه تعیین می‌گردد. به همین دلیل قیمت واحد این محصولات چندین برابر قیمت واحد دارو در بازار سلامت کشور است. به همین دلیل تقریبا تمام مکمل‌های غذایی تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند.

چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟

بعد از این‌که هزینه‌های دارویی و ویزیت پزشک را دریافت کردید، می‌توانید به یکی از شعبه‌های پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه نمایید. سپس با ارائه مدارک لازم، هزینه‌های خود را تا سقف تعهد شرکت بیمه دریافت کنید. البته در حال حاضر، امکان ارسال تصاویر اسناد و مدارک پزشکی از طریق سایت وجود دارد. بعد از بارگذاری و ارسال و تایید از طرف پزشک شرکت، نیاز است تا اصل مدرک ارسال شود.

همانطور که در بالا به آن نیز اشاره کردیم، یکی از شرایطی که بیمه تکمیلی دارد، فرانشیز است. طبق این مساله فرانشیز بیمه، برطبف آن بیمه‌گذار می‌بایست درصدی از هزینه‌های درمانی را شخصا خودش پرداخت نماید.

مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو

 • قبض مهر خورده داروخانه
 • نسخه پزشک

امکان دارد برخی از شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت به شما مدارک دیگری را نیز طلب کنند. توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه با شرکت بیمه‌گر خود تماس گرفته و لیست مدارکی که باید ارائه دهید را از آن‌ها جویا شوید.

در ادامه تعرفه ویزیت و دارو که توسط وزارت بهداشت در سال 1401 اعلام شده است را آورده‌ایم.

تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی در سال 1401

تعرفه پزشکان در سال 1401 متوسط 20% افزایش داشته‌ است. ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان 23 هزار و 300 تومان، ویزیت پزشکان و دندانپزشکان متخصص 29000 تومان، ویزیت فوق تخصص 35200 تومان و در بخش خصوصی ویزیت پزشکان و دندانپزشکان عمومی 69000 تومان، ویزیت پزشکان و دندانپزشکان متخصص 104000 تومان، ویزیت فوق تخصص و فلوشیپ 132000 تومان اعلام شده است.

 

با این وجود نسخه‌نویسی الکترونیکی مزیت‌های زیادی را برای همه‌ی ما به همراه دارد. برای مثال تعرفه ویزیت پزشکی عمومی در بخش دولتی در صورت اجرای نسخه الکترونیک صد و نود و چهار هزار ریال است؛ در حالی که بدون نسخه الکترونیک صد و شصت و چهار هزار ریال خواهد بود.

بیمه تکمیلی خود را از بیمه دات کام بگیرید

شما می‌توانید با کمک مشاورهای متخصص بیمه دات کام به صورت دقیق و کاملا بی طرفانه بیمه درمان تکمیلی مدنظر خود را انتخاب کرده و نسبت به خریداری آن بیمه اقدام نمایید.همچنین می‌توانید برای استعلام و خرید بیمه تکمیلی به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و پس از تکمیل اطلاعات و سفارش این بیمه را دریافت نمایید.پس از تکمیل فرآیند خرید، بیمه‌نامه درمان شما به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

فرانشیز بیمه تکمیلی؛ هزینه‌ای که باید خودتان بپردازید

برای آشنایی با فرانشیز بیمه تکمیلی و اینکه چرا وجود دارد و چند درصد است، روی لینک کلیک کنید.

15 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

پوشش ویزیت و دارو‌ در بیمه تکمیلی چقدر است؟+راهنمای دریافت هزینه درمان

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی کدام هستند؟ چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟ مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو را در این مقاله بخوانید.

10 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی پارسیان؛ بیمه‌ای جوان اما محبوب و پرفروش

حتی اگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستید؛ می‌توانید، بیمه تکمیلی داشته باشید تا هزینه‌های درمانی خود را جبران نمایید!

10 اسفند 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

شرایط استفاده از بیمه تکمیلی که باید در 1402بدانید

برای استفاده از بیمه تکمیلی، باید شرایطی را داشته باشید تا بتوانید تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار بگیرید. برای آگاهی از این شرایط این مقاله را بخوانید!

21 بهمن 1401 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از

20 بهمن 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی حکمت: مزایا، معایب و پوشش‌های این بیمه درمان در یک جا

بیمه تکمیلی حکمت هزینه چه بیماری‌هایی را پرداخت می‌کند؟ در چه شرایطی جراحی زیبایی تحت پوشش بیمه حکمت قرار می‌گیرد؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ناصرپویان
10 آذر 1400

سلام. بیمه دی تکمیلی جانبازان میگویدپانسمان های نوین که تنها کورسوی امیددربهبودزخم های مزمن مثل زخم وریدی و… است، درتعهدبیمه دی نیست. سوال: آیا حقیقت دارد که بیمه دی وکلا بیمه ها هزینه های انواع وسایل و… پانسمان های نوین را پوشش نمیدهند؟! اگرجواب خیر است، پس تخلف بیمه دی راپیگیری فرماییدواگرپاسخ مثبت است.. چرایی این قانون غیرمنطقی رابفرماییدچراکه زخم های مزمن وریدی ودیابت و… بالوازم وپانسمانهای قدیمی مثل گازاستریل وباند و… اصلاقابل درمان نیستندوتنها راه درمان استفاده ازانواع پانسمانهای جدیدوپیشرفته وکارآمدکه اختصارا پانسمان نوین می نامند، امکانپذیرمیباشند… قراردادبیمه دی بابنیادجانبازان فول درمان وبدون سقف ومحدودیت نوشته شده است… دراین دوموردفول درمان وپرداخت هزینه بدون سقف وبدون محدودیت هم توضیح بفرمایید… دعاگویتان خواهیم بود… جانباز… دارای زخم وریدی هردوپا. اجرکم عندالله

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز با مرکز پرداخت خسارت شرکت بیمه ای که خدمات بیمه تکمیلی را به شما ارائه داده اند تماس بگیرید

کامکار
24 آذر 1400

سلام چرا داروهای ویتامینه جزو بیمه نیست؟

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، این مورد جزو استثنائات است و قرارداد خود شرکت های بیمه است که پرداخت نمی کنند.

احمد حاجیان نژاد
30 آذر 1400

سلام الآن در حدود ۵سال است که بیمه عمر و حواددث بل بیمه پاسار گاد دارم در روز اول گفتند از همی الآن که بیمه شدید و سند را گرفتید هر هزینه را پاسارگاد میدهد من با اس او اس تناس گرفتم ک گفت بیمه پاسارگاد بعد از ۵سال هنوز اسمشما را در لیست درمان قرارنداده است پس این عکسها و چکها چیست که نمایش میدهند شما را خدا بنده گیرم اگر توان ندارند ما ۱۰ الی ۳۰ نفریم بیمه هامان را جمع کنیم و پول ۵ سالمان را از پاسارگاد بگیرم یااز طریق اخبار سراسری اقدام کنیم.

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما در بیمه دات کام فقط در خصوص انواع بیمه های موجود اطلاع رسانی می کنید. در خصوص خسارت و غیره باید با خود سازمان بیمه یا بیمه مرکزی در ارتباط باشید. امیدواریم که مشکلتان سریع حل شود.

فرهنگی
04 دی 1400

سلام شما فهرست داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند، دارید؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام دوست عزیز، در حالت کلی، بیمه تکمیلی داروهای خاص را پوشش نمی دهد. اما برای شما فهرست باید با شرکت بیمه گر خود تماس بگیرید.

علی تنابنده
18 دی 1400

سلام آیا می توان سقف پوشش دارو و ویزیت را بیشتر کرد؟

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز، خیر. در طرح ها پوشش ها ثابت هستند و شما امکان افزایش مقدار آن را ندارید. مگر اینکه بیمه تکمیلی دیگری را خریداری کنید.

زهرا قائم مقام
05 تیر 1401

من بیمه تکمیلی 5 ستاره دی رو دارم هزینه دارو رو تا چقدر میده؟ هزینه داروهی بیماری خاص رو میده؟

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، پوششهایش نوشته شده است؛ اما برای داروهای خاص اصولا نمیدهند.

خاوری
05 تیر 1401

سلام نمیشه پوشش ویزیت و دارو رو زیاد کرد؟

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به صورت تکی خیر مگر اینکه طرحی را خریداری کنید که بیشترین پوشش را دارد.

محمد
09 شهریور 1401

سلام.بیمه آتیه سازان تامین اجتماعی؛آیا هزینه ویزیت و دارو رو پوشش میده؟از بیمه شهرمون پرسیدم جواب نگرفتم

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام آتیه سازان شرکت بیمه تکمیلی است که با تامین اجتماعی قرارداد بسته است. بیشتر بیمه ها این پوشش را دارند.

   جواد نظری
   18 اسفند 1401

   با سلام و احترام
   چرا بیمه تکمیلی آتیه سازان هزینه داروهای فردی که سکته مغزی کرده رو پرداخت نمیکنه؟!
   آیا جزو داروهای خاص محسوب میشه؟!
   سوال دیگه اینکه آیا آمپول های غضروف ساز که توسط پزشک متخصص تجویز و تزریق میشود را بیمه تکمیلی هزینه آن را جبران میکند یا خیر؟!

    کارشناس بیمه
    18 اسفند 1401

    سلام دوست عزیز. اگر این پوشش‌ها را داشته باشد پرداخت می‌کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید