26 مرداد 1400

پوشش ویزیت و دارو‌ در بیمه تکمیلی چقدر است؟+راهنمای دریافت هزینه درمان

در این اوضاع نابسامان کرونا و ویروس‌های واگیردار، داشتن پوشش ویزیت و دارو  بیمه تکمیلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.زیرا هزینه‌های دارویی و ویزیت‌های سنگین کلینیک‌های خصوصی شما را کاهش داده و برخی از این هزینه‌ها را متقبل می‌شود.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا بهتر است کمی در رابطه با بیمه تکمیلی بدانید:

بیمه تکمیلی چیست؟

در حقیقت بیمه تکمیلی، تکمیل کننده‌ی تعهدات شرکت‌های بیمه‌ی پایه مانند تامین اجتماعی،نیروهای مسلح و… است.

از آنجا که بیمه‌های پایه خدمات محدودی داشته و هزینه‌های درمانی نیز سرسام‌آور است، داشتن بیمه‌های پایه به تنهایی هزینه‌های درمان شما را پوشش نمی‌دهد. اینجاست که داشتن بیمه تکمیلی اهمیت بسیار بالای خود را نشان می‌دهد. بیمه تکمیلی دارای پوشش‌های زیادی است که یکی از آن‌ها پوشش ویزیت و دارو است.در واقع بیشتر افرادی که بیمه تکمیلی را خریداری می‌کنند، به خاطر وجود این پوشش است.

پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

یکی از پوشش هایی که استفاده زیادی در بیمه تکمیلی دارد، پوشش ویزیت و دارو است. به صورت کلی این پوشش شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص
 • هزینه دارو طبق فهرست داروهای مجاز کشور
 • خدمات اورژانس در موارد غیر بستری
 • انواع تزریق و سرم درمانی

اطلاع داشتن از لیست داروها و سقف تعهدات شرکت بیمه مولفه‌های بسیار مهمی‌ست که در ادامه به آن می‌‌پردازیم.

سقف تعهدات بیمه درمان برای پوشش ویزیت و دارو

همانطور که در مقاله بیمه تکمیلی به آن اشاره کردیم، این بیمه‌نامه به صورت انفرادی، خانوادگی و گروهی (سازمانی) توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود و هریک از آن‌ها شرایط و ضوابط خاص خودشان را دارند.

برخی شرایط به صورت توافقی بین شرکت بیمه و سازمان متقاضی تعیین می‌شود که به شرح زیر است:

 1. تعداد پوشش‌ها
 2. سقف تعهدات شرکت بیمه در هریک از پوشش‌ها
 3. دوره انتظار  و…

لازم است بدانید که بیمه تکمیلی انفرادی در حال حاضر در دو شرکت سامان و تعاون ارائه می‌شود . این شرکت‌ها طرح‌هایی با شرایط مشخص ارائه می‌دهند تا هر فرد بتواند متناسب با نیازهای خود طرح مناسب را انتخاب کند.

بیمه S.O.S نیز، در شرایط خاص و با انجام چکاپ‌های پزشکی، طرح تکمیلی خانوادگی خود را به صورت انفرادی صادر می‌کند.

در ادامه سقف تعهدات این 3 شرکت را در این پوشش بیان کرده‌ایم. (تمام مبالغ به تومان است.)

نام طرح     سقف تعهد پوشش ویزیت و دارو ( تومان)
نسیم این پوشش را ندارد.
مهر   100,000
سروش       200,000
شمیم 500,000
وصال 800,000
عقیق 1,000,000
طرح های مختلف بیمه تکمیلی برای تعهد ویزیت و دارو

در بیمه تکمیلی انفرادی سامان میزان فرانشیز این پوشش 10 درصد است. در واقع به این معناست که شما می‌بایست ده درصد هزینه‌های ویزیت و دارو را شخصا پرداخت کنید.

از مزایای بیمه تکمیلی سامان می‌توان به این اشاره کرد که: برای خرید این بیمه‌نامه نیازی به انجام آزمایش‌های پزشکی و چکاپ ندارید.

 بیمه تکمیلی انفرادی تعاون

سقف تعهدات بیمه تکمیلی انفرادی تعاون را در زیر مشاهده می‌کنید:

سقف تعهد پوشش ویزیت و دارونام طرح
1.000.000اقتصادی
2.000.000جامع
4.000.000ویژه
10.000.000ممتاز

فرانشیز پوشش دارو و ویزیت پزشک در هریک از طرح‌های اشاره شده در جدول بالا 30 درصد است. یعنی شما 30 درصد هزینه‌ها را شخصا باید پرداخت کنید.

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی تمام داروهایی را پوشش‌ می‌دهد که تحت پوشش بیمه‌گران پایه قرار می‌گیرند و سازمان غذا و دارو آن‌ها را تایید کرده است. به این صورت که اگر شما بیمه‌گر پایه داشته و قصد داشته باشید از آن استفاده کنید در وهله اول بیمه‌گر پایه می‌بایست تعهد خود را پرداخت کرده و سپس باقی هزینه‌ها را بیمه تکمیلی پرداخت می‌کند.

به طور کلی سه نوع دارو وجود دارد:

 • داروهای عمومی
 • داروهای آزاد
 • داروهای تخصصی

جالب است بدانید که بیمه تکمیلی داروهای عمومی را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد. شرکت بیمه هزینه‌های این پوشش را تا سقف تعهد مندرج در بیمه‌نامه به بیمه‌گذاران پرداخت خواهد کرد.

امکان دارد در برخی از شرکت‌های بیمه شرایط خاص دیگری نیز برای استفاده از این پوشش وجود داشته باشد: مثلا در بیمه تکمیلی انفرادی سامان علاوه بر این‌که داروها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند، می‌بایست پزشک معتبر نیز این داروها را تایید کرده باشد. همچنین اگر دارویی خارجی باشد، بیمه هزینه داروی ایرانی معادل آن را پرداخت خواهد کرد.

داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیستند

هم اکنون هفتاد و نه قلم از داروهای معمولی مثل استامینوفن، قرص‌های سرماخوردگی سبک و برخی از شربت‌هایی که قیمت بالایی ندارند، از پوشش بیمه‌ای خارج شده و هزینه‌های مربوط به این داروها که تاثیر خاصی در سبد اقتصادی خانواده‌ها ندارد به داروهای موردنیاز بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص داده می‌شود.

چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟

بعد از این‌که هزینه‌های دارویی و ویزیت پزشک را دریافت کردید، می‌توانید به یکی از شعبه‌های پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه نمایید. سپس با ارائه مدارک لازم، هزینه‌های خود را تا سقف تعهد شرکت بیمه دریافت کنید.

همانطور که در بالا به آن نیز اشاره کردیم، یکی از شرایطی که بیمه تکمیلی دارد، فرانشیز است. طبق این مساله فرانشیز بیمه، برطبف آن بیمه‌گذار می‌بایست درصدی از هزینه‌های درمانی را شخصا خودش پرداخت نماید.

مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو:

 • قبض مهر خورده داروخانه
 • نسخه پزشک

امکان دارد برخی از شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت به شما مدارک دیگری را نیز طلب کنند. توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه با شرکت بیمه‌گر خود تماس گرفته و لیست مدارکی که باید ارائه دهید را از آن‌ها جویا شوید.

در ادامه تعرفه ویزیت و دارو که توسط وزارت بهداشت در سال 1400 اعلام شده است را آورده‌ایم.

تعرفه ویزیت پزشکان در بخش خصوصی در سال 1400

در بخش دولتی و خصوصی ویزیت 30 درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش در صورتی‌ اعمال می‌شود که نسخه الکترونیکی باشد. اما چنانچه نسخه الکترونیک نباشد، ویزیت 10 درصد افزایش خواهد یافت.

با این وجود نسخه‌نویسی الکترونیکی مزیت‌های زیادی را برای همه‌ی ما به همراه دارد. برای مثال تعرفه ویزیت پزشکی عمومی در بخش دولتی در صورت اجرای نسخه الکترونیک صد و نود و چهار هزار ریال است؛ در حالی که بدون نسخه الکترونیک صد و شصت و چهار هزار ریال خواهد بود.

بیمه تکمیلی خود را از بیمه دات کام بگیرید

شما می‌توانید با کمک مشاورهای متخصص بیمه دات کام به صورت دقیق و کاملا بی طرفانه بیمه درمان تکمیلی مدنظر خود را انتخاب کرده و نسبت به خریداری آن بیمه اقدام نمایید.همچنین می‌توانید برای خرید بیمه تکمیلی به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و پس از تکمیل اطلاعات و سفارش این بیمه را دریافت نمایید.پس از تکمیل فرآیند خرید، بیمه‌نامه درمان شما به صورت رایگان به مقصد انتخابی شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی SOS؛ هر آنچه باید برای دریافت این بیمه باید بدانید

راهنمای کامل بیمه تکمیلی SOS، مدارک و شرایط مورد نیاز بهره‌مندی پوشش‌های بیمه تکمیلی SOS را در این مقاله بخوانید.

22 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

پوشش دندانپزشکی بیمه تکمیلی؛ راه حل هزینه گزاف سلامت دندان

این روزها با رشد روزافزون علم دندانپزشکی، می‌توان دندان‌هایی به درخشندگی و استحکام الماس داشت! اما همان‌طور که می‌دانید برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا، هم باید بهداشت را رعایت

15 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی چیست؟+راهنمای جامع بیمه تکمیلی درمان

قطعا برای یک بار هم که شده این جمله را شنیده‌اید :” زمانی قدر یک چیز را میدانی که آن را از دست بدهی!!” این موضوع برای سلامتی نیز صدق

11 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی انفرادی چیست( راهنمای کامل مزایا،پوشش‌ها و شرایط بیمه درمان انفرادی)

راهنمای کامل بیمه تکمیلی انفرادی: شرایط، پوشش‌ها، مزایا و طرح‌های بهترین بیمه درمان را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید

07 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی

هپاتیت: هر آنچه درباره انواع، عوارض و درمان آن باید بدانید+ مراکز تزریق واکسن هپاتیت

حتما شما نیز با شنیدن نام هپاتیت تنتان به لرزه می‌افتد و به ذهن خود فشار می‌آورید که اقدامات امنیتی برای مبتلا نشدن به هپاتیت چه بود؟! چون برخی از

06 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی

بهترین بیمه درمان از چه شرکتی تهیه کنیم؟+راهنمای خرید بهترین بیمه تکمیلی

بهترین بیمه درمان برای شما بستگی به وضعیت سلامتی و بودجه شما دارد. اما همیشه موضوع در مورد برچسب قیمت نیست. برخی از شرکت‌های بیمه، خدمات درمانی با حق بیمه

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید