25 اردیبهشت 1402

عوارض شهرداری ملک؛ قوانین، تعاریف و نحوه پرداخت در 1402

در هنگام معامله ملک یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید؛ بررسی وضعیت پرداخت مالیات‌های شهری آن است. این مورد، در هنگام انتقال سند تحت عنوان حساب شهرداری شناخته می‌شود. عوارض شهرداری ملک، یکی از مالیات‌های شهری ساختمان است که هر ساله باید توسط مالکین پرداخت شود. معمولا مالکان از پرداخت به‌موقع آن سر باز می‌زنند. این مالیات‌ها بخش قابل توجهی از مخارج شهرداری را تامین می‌کند. شهروندان با پرداخت به‌موقع مالیات به دریافت خدمات شهری بهتر کمک می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع عوارض شهری، جزییات هر کدام، نحوه پرداخت و… آن بپردازیم.

با ما همراه باشید.

انواع عوارض شهرداری ملک

زمانی که می‌خواهید برای دریافت مجوز ساخت‌وساز یا معامله ملک اقدام کنید؛ ابتدا باید عوارض شهرداری ملک را بپردازید. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • عوارض نوسازی و عمران و آبادانی شهری
 • عوارض مربوط به خدمات مدیریت پسماند
 • عوارض کسب و پیشه

نکته: عوارض کسب و پیشه همانطور که مشخص است صرفا مربوط به مراکز غیرمسکونی و تجاری است.

قانون و عوارض شهرداری ملک

قانون تمام ساختمان‌ها، اراضی و هرگونه ساخت‌وساز جدید در محدوده شهری را ملزم به پرداخت عوارض نوسازی، عمران و آبادانی شهری کرده است. فروردین هر سال مبلغ مالیات شهری تعیین می‌شود. مالکین هم تا آخر همان سال فرصت دارند تا نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند. کسانی که در این محدوده زمانی نسبت به پرداخت عوارض شهرداری ملک اقدام کنند از 10 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند. این تخفیف با عنوان تخفیف خوش‌حسابی در قانون مشخص شده است. افرادی که در محدوده زمانی تعیین شده نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام نکنند؛ مشمول 9 درصد جریمه دیرکرد می‌شوند. عوارض مربوط به خدمات مدیریت پسماند و کسب و پیشه نیز از همین قانون پیروی می‌کند. به‌طورکلی مبلغ مالیات نوسازی و خدمات پسماند با توجه به قیمت پایه، ارزش منطقه‌ای و مساحت ملک تعیین می‌گردد.

تعرفه عوارض شهرداری ملک چگونه تعیین می‌شود؟

تعرفه عوارض شهرداری ملک به‌طور مشخص با در نظر گرفتن شاخص‌های زیر تعیین می‌شوند:

 • موقعیت ملک در دفترچه ارزش معاملاتی دارایی
 • مساحت زمین
 • پهنه ملک
 • مساحت جبهه و پشت جبهه
 • مشخصات ساختمان: سن سازه، تعداد طبقات، متراژ و نوع کاربری ملک
عوارض شهرداری ملک

شما با داشتن بیمه آتش سوزی می‌توانید ملک خود را در برابر همه‌ی این خطرات بیمه می کنید.

آیا به تازگی صاحب ملک شده‌اید؟ آیا درباره بیمه آتش سوزی و پوشش‌های آن اطلاع دارید؟ با توجه به نقشه گسل های تهران اکثر مناطق شهر تهران در نواحی پرخطر زلزله قرار دارد. از طرف دیگر به خاطر موقعیت زمین‌شناسی دشت تهران، آمار نشست ساختمان‌های شهر روزبه‌روز بالاتر می‌رود. شما با داشتن بیمه آتش سوزی می‌توانید ملک خود را در برابر همه‌ی این خطرات بیمه کنید.

طبق قانون چه کسی موظف به پرداخت عوارض شهرداری ملک است؟

مطابق قانون موجر و مستاجر احکام پرداخت مالیات‌های شهری متفاوت تعیین شده است:

 • پرداخت عوارض خدمات مدیریت پسماند: طبق قانون کسی که از ملک استفاده می‌کند؛ موظف به پرداخت این مالیات است. در نتیجه مستاجر باید نسبت به پرداخت عوارض خدمات مدیریت پسماند اقدام کند.
 • پرداخت عوارض نوسازی شهرداری طبق قانون صاحب ملک موظف به پرداخت این مالیات است. البته قانون برای این ماده یک استثنا هم دارد. در متن اجاره‌نامه می‌توان پرداخت این مالیات را به عهده مستاجر گذاشت. معمولا در شرایط مذکور مبلغ پرداختی به عنوان بخشی از اجاره ملک درنظر گرفته می‌شود. چنانچه مستاجر در پرداخت عوارض نوسازی شهری کوتاهی کند، پرداخت اصل مالیات و دیرکرد آن به عهده فرد است.
 • پرداخت عوارض کسب و پیشه: طبق قانون پرداخت این مالیات به عهده فردی است که سند، اجاره‌نامه یا پروانه کسب به‌نام او تنظیم شده است. در نتیجه مستاجر مسئول پرداخت عوارض کسب و پیشه است. مبلغ عوارض، بسته به رشته کاری متفاوت است. مسستاجر در صورت مشاهده هرگونه مغایرت شغلی خود با قبض‌های ارسالی، می‌تواند به اداره درآمد شهرداری منطقه خود مراجعه نماید. البته در هنگام مراجعه برای تعیین مطابقت شغل با قبض عوارض باید مدارک و اسناد لازم را به همراه داشته باشد.

برای اینکه بدانید تا چگونه قبوض عوارض شهرداری را پرداخت کنید، مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود.

شیوه‌های پرداخت عوارض شهرداری ملک

اغلب اوقات آخر سال قبض‌های عوارض شهرداری ملک صادر می‌شوند. اگر در موعد مقرر قبض به دست شما نرسیده است برای پیگیری می‌توانید از طریق اینترنتی اقدام کنید. برای پرداخت این قبوض می‌توانید از طریق زیر اقدام نمایید:

 • مراجعه حضوری به بانک‌ها یا دستگاه‌های ATM
 • مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک
 • استفاده از همراه بانک‌ها، اپلیکیشن‌های پرداخت و اینترنت بانک‌ها
 • استفاده از سامانه تلفنی 137

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه آتش سوزی را دارید؛ به صفحه محصولات سایت مراجعه فرمایید. اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و از معتبرترین شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید. در نهایت نیز نسبت به خرید بیمه‌نامه مدنظر خود اقدام کنید.

استعلام و پیگیری قبوض عوارض شهرداری ملک

در صورت دریافت نکردن قبوض عوارض می‌توانید به سامانه تهرانِ من به آدرس  https://myservices.tehran.ir/ مراجعه کنید. معمولا در این سامانه از شما شماره شناسایی ملک – 15 رقمی برای ملک مسکونی و 12 رقمی برای ملک غیرمسکونی- درخواست می‌شود. از دیگر اطلاعات درخواستی می‌توان به شماره‌های ملک، بلوک، ردیف ملک، مالک نیز اشاره کرد. همچنین می‌توانید به سامانه صحت سنجی شماره شناسایی ملک شهرداری تهران مراجعه نمایید.

عوارض شهرداری ملک

برای دریافت شماره شناسایی ملک می‌توانید به روش حضوری و غیرحضوری اقدام کنید.

راه‌های دریافت شماره شناسایی ملک

برای دریافت شماره شناسایی ملک می‌توانید به روش حضوری و غیرحضوری اقدام کنید:

 • روش حضوری: مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک یا مراجعه به اداره درآمد شهرداری منطقه خود به همراه اسناد ملکی
 • روش غیر حضوری: استفاده از سامانه نقشه تهران و دریافت شماره شناسایی ملک

پرداخت قسطی عوارض شهرداری ملک

شهرداری‌ها امکان پرداخت قسطی مالیات شهری ملک را فراهم کرده‌اند. شما می‌توانید با ثبت‌نام در سامانه تهرانِ من نسبت به قسطی کردن مالیات خود اقدام نمایید. تعداد اقساط، در این شیوه پرداخت بین یک تا پنج قسط قابل تعیین است. فیش هر قسط در سایت مذکور جداگانه صادر می‌شود و شما می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

بخشی از مخارج عمومی شهرداری‌ها توسط مالیات پرداختی شهروندان تامین می‌شود. عوارض شهرداری ملک یکی از این مالیات‌های شهری است. این عوارض به سه دسته عوارض نوسازی، خدمات پسماند و عوارض کسب و پیشه تقسیم می‌شود. در این مقاله به معرفی آنها، قوانین و شیوه‌های پرداخت عوارض مذکور پرداختیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید در پایین صفحه کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید