25 اردیبهشت 1402

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه یا مغازه در سال 1402

بیمه آتش سوزی فروشگاه برای محل‌های کسب و کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی نگرانی برای جبران هزینه‌های به رخ داده نداشته باشید. آتش سوزی یک فرآیندی است که با یک جرقه کوچک آغاز شده و ممکن است تا روزها ادامه داشته باشد. هر چه مدت زمان آتش سوزی بیشتر باشد به طور حتم میزان خسارت وارد شده هم افزایش پیدا می‌کند. هر چند که خسارت جانی کارکنان فروشگاه تحت پوشش این بیمه نامه نبوده اما می‌توان رشته‌های تکمیلی را در بیمه آتش سوزی خریداری کرد تا بتوان این چنین حوادثی را هم تحت پوشش قرار داد. در این مطلب سعی داریم درباره مزیت‌ها و پوشش‌های بیمه آتش سوزی فروشگاه‌ و محل کسب و کار توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه آتش سوزی چیست؟

در بیمه آتش سوزی، خسارت‌های وارد شده ناشی از حادثه آتش سوزی برای اموال و دارائی‌های منقول بیمه‌گزار جبران خواهد شد. دقت داشته باشید که در این بیمه نامه خسارت‌های مالی وارد شده جبران خواهد شد و بیمه آتش سوزی در برابر خسارت‌های جانی وارد شده هیچ گونه تعهدی ندارد. این بیمه نامه علاوه بر پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اضافی هم ارائه می‌کند تا هنگام خرید این بیمه نامه بتوان خطرات بیشتری را تحت پوشش قرار داد. البته که انتخاب پوشش‌های اضافی با پرداخت حق بیمه بیشتر همراه خواهد بود.

با توجه به اینکه این بیمه نامه حق بیمه ناچیزی دارد، توصیه می‌شود که این بیمه نامه را خریداری کرده تا در صورت بروز حادثه نگرانی برای جبران این خسارت‌ها وجود نداشته باشید. دقت کنید که در سازه‌های قدیمی ‌و شهر‌های کلان بهتر است که بیمه آتش سوزی خریداری شود، زیرا در مناطق قدیمی‌تر و پرتراکم احتمال بروز خطرات بیشتر خواهد بود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیمه‌نامه ، راهنمای بیمه آتش سوزی را از دست ندهید.

انواع بیمه آتش سوزی

همانطور که گفته شد، بیمه آتش سوزی خسارت‌های مالی با اموال منقول را پرداخت می‌کند و به طور کلی 3 نوع بیمه نامه آتش سوزی داریم که عبارتند از:

 • منازل مسكونی
 • مراكز صنعتی
 • مراكز غیر صنعتی

بهتر است قبل از اینکه به طور کامل درباره بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه ها توضیحاتی دهیم انواع بیمه آتش سوزی را بررسی کنیم.

مسکونی

ویلا، آپارتمان و انواع خانه و مجتمع‌های مسکونی جزو املاکی است که کاربری مسکونی داشته و برای خرید بیمه باید بیمه آتش سوزی منازل را خریداری کرد. همچنین خطرات اصلی و اضافی در این بیمه نامه تحت پوشش خواهند بود.

مراكز غیر صنعتی

مراکز غیر صنعتی به ‌فروشگاه‌ها، پاساژ‌ها (بیمه پاساژ) و سوله ها (بیمه سوله) و دفاتری گفته می‌شود که جنبه اداری و تجاری دارند. افرادی که این املاک را دارند با خرید بیمه آتش سوزی فروشگاه یا همان بیمه آتش سوزی غیر صنعتی می‌توانید در برابر خطرات تحت پوشش این بیمه نامه خود را ایمن کرده و برای پرداخت خسارت‌ها نگرانی نداشته باشید. همچنین انبار‌ها (ایمنی انبار) در این دسته از انواع بیمه نامه آتش سوزی قرار می‌گیرد که در ادامه متن قصد داریم درباره بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه‌ها بیشتر توضیح دهیم. البته برای انبارها باید از بیمه آتش سوزی شناور استفاده کرد. برای اینکه موجودی انبارها همیشه در حال تغییر است.

مراكز صنعتی

سایر مکان‌هایی که در دسته بندی مسکونی و غیر صنعتی قرار نمی‌گیرند را می‌توان جزو مراکز صنعتی قرار داد. به طور کلی مکان‌هایی مانند: کارگاه‌ها (بیمه کارگاه)، نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها (بیمه کارخانه) در این بیمه نامه تحت پوشش خواهند بود.

استثنائات بیمه آتش سوزی

برخی از اموال هستند که در این بیمه نامه تحت پوشش نبوده و در حقیقت با توجه به میزان ریسکی که دارند جزو استثنائات قرار می‌گیرند. در این بیمه نامه استثنائات عبارتند از:

 • طلا، مسکوکات و اوراق بهادار
 • فلزات قیمتی
 • آثار هنری، نسخه‌های خطی و تاریخی
 • هزینه‌های بازسازی و جمع آوری اطلاعات
 • پوشش خسارت جنگ و شورش و جنگ داخلی و بلوا
 • مواد رادیواکتیو
 • امواج صوتی
 • استهلاک
 • خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی
استثنائات بیمه آتش سوزی

بیمه نامه ها با توجه به قوانین و مقرراتی که دارند، پوشش‌ها و خطراتی مختلفی را در نظر می‌گیرند.

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه ها

هر بیمه نامه‌ای با توجه به قوانین و مقرراتی که دارد، پوشش‌ها و خطراتی مختلفی را در نظر می‌گیرد تا هنگام بروز حادثه جبران خسارت کند. در بیمه آتش سوزی فروشگاه هم پوشش‌های اصلی و اضافی قابل خریداری است که به شرح زیر است.

پوشش‌های اصلی

هنگامی‌ که بیمه آتش سوزی فروشگاه یا مغازه را خریداری می‌کنید، پوشش‌های اصلی این بیمه نامه مانند: آتش‌ سوزی، صاعقه و انفجار پوشش‌های پایه این بیمه نامه هستند. دقت داشته باشید که پوشش‌های اصلی برای انواع بیمه آتش سوزی یکسان بوده و این خطرات در انواع بیمه نامه تحت پوشش خواهد بود. برای اینکه بتوان خطرات بیشتری را تحت پوشش قرار داد بهتر است که با حق بیمه بیشتر پوشش‌های اضافی را خریداری کرد تا هنگام بروز حادثه نگرانی برای جبران خسارت‌ها وجود نداشته باشد.

پوشش‌های اضافی

هر یک از خطراتی که جزو پوشش‌های اصلی قرار نمی‌گیرد را با توجه به میزان ریسک آن می‌توان به عنوان خطرات اضافی تحت پوشش قرار داد. پرداخت حق بیمه و با تایید کارشناس بیمه آتش سوزی، این پوشش‌ها به بیمه نامه اضافه خواهند شد که عبارتند از:

دقت داشته باشید که برای خرید پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه ها و مغازه‌ها نیاز نیست که تمام این موارد را خریداری کنید. بلکه تنها مواردی که برای موقعیت مکانی و شرایط مورد بیمه شده قابل استفاده است کفایت می‌کند. به طور مثال: اگر مورد بیمه شده شما که همان فروشگاه یا مراکز تجاری است، در نزدیکی فرودگاه نباشد نیازی به خرید پوشش سقوط هواپیما ندارید یا اینکه اگر در مناطقی از کشور هستید که به طور سالانه میزان بارش و احتمال سیل در آنجا کمتر است باز هم نیازی به خرید این پوشش وجود ندارد. به طور کلی هنگام خرید خطرات اضافی که تحت پوشش قرار می‌گیرند بهتر است که از کارشناس بیمه اطلاعات دقیقی دریافت کنید.

مزیت‌های خرید بیمه آتش سوزی فروشگاه چیست؟

برخی از حوادث غیر قابل پیش بینی بوده و حتی داغ شدن سیم برق هم می‌تواند یک فاجعه به بار آورد. با این حادثه ممکن است که تمام اجناس و وسایل یک فروشگاه خاکستر شود و تمام دارایی یک مغازه و فروشگاه از بین رود. با خرید بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌ها و ضررهایی که ایجاد شده را جبران کرد.

از جمله مهم‌ترین مزیت‌های خرید بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه‌ها این است که نیازی نیست حتما مالک باشید تا مغازه خود را بیمه کنید؛ بلکه بیمه آتش سوزی مغازه توسط مستاجر هم قابل خرید است و شما می‌توانید به عنوان مستاجر تمام اموال منقول و غیر منقول فروشگاه خود را بیمه کنید.

آیا خرید بیمه آتش سوزی فروشگاه اجباری است؟

برای خرید بیمه آتش سوزی هیچ گونه اجبار قانونی وجود ندارد و افراد با توجه به مزیت‌ها و جبران خسارت‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دارای ملک و مغازه است باید بدانید که طبق قوانین بیمه مرکزی،  مسئولیت جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه آتش سوزی بر عهده شما خواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم که بیمه آتش سوزی تا سقف تعهدات خریداری کنید تا از جبران حوادث غیر مترقبه جلوگیری شود.

البته آن‌هایی هم که مستاجر هستند، ‌می‌توانند اجناس را هم بیمه کنند. برای دانستن چگونگی بیمه، این مقاله را مطالعه کنید.

خرید بیمه آتش سوزی فروشگاه اجباری است؟

در خرید بیمه آتش سوزی هیچ گونه اجبار قانونی وجود نخواهد داشت.

بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه ها چه قیمتی دارد؟

حق بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه ها هم مانند: سایر بیمه نامه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. متراژ واحد تجاری، نوع سیستم اطفاء حریق و میزان موجودی کالا می‌تواند در محاسبه قیمت بیمه نامه تاثیر گذارد. هرچه شما در واحد‌های تجاری خود مواد اشتعال زا را نگهداری کنید، احتمال بروز حادثه سنگین‌تر وجود دارد و حق بیمه افزایش خواهد یافت. از این رو بهتر است که هنگام خرید این بیمه نامه با دقت زیادی اموال خود را بررسی کنید تا در صورت بروز حادثه بیشترین خسارت را دریافت کنید. به طور کلی میزان ریسک به طور مستقیم بر قیمت بیمه فروشگاه و ملک‌های تجاری تاثیر می‌گذارد. البته قوانین قیمت بیمه آتش سوزی برای بیشتر ملک‌ها با فرمول یکسانی پیش می‌رود.

منظور از میزان ریسک در بیمه آتش سوزی چیست؟

میزان ریسک به دو نوع عامل بستگی دارد که به شرح زیر است.

ریسک مورد بیمه شده:

ریسک مورد بیمه شده با توجه به نوع فروشگاه و ملک تجاری مشخص می‌شود. بدین گونه که اگر قرار است یک فروشگاه یا ملک تجاری را با مواد اشتعال‌زا بیمه کرد باید حق بیمه بیشتری نسبت به یک ملک یا انبار پوشاک پرداخت کرد. در این حالت ریسک مورد بیمه شده به طور مستقیم بر قیمت بیمه نامه تاثیر خواهد گذاشت.

به طور کلی در بیمه نامه‌های صنعتی و غیر صنعتی آتش سوزی، جنس مصالح ساختمان، مشاعات آپارتمان، سن بنا، نوع کاربری اماکن غیرصنعتی و صنعتی، نوع فعالیت، منابع گرمایش و سرمایش و وضعیت سیم‌کشی در تعیین احتمال بروز حادثه تاثیر خواهند گذاشت.

ریسک منطقه مورد بیمه شده:

در ریسک منطقه، عوامل محیطی بر میزان ریسک بروز در حادثه بررسی خواهد شد. به طور مثال: در مناطق با تراکم بالای جمعیت میزان ریسک حادثه بیشتر خواهد بود. مناطقی مانند بازار تهران جزو مواردی است که از لحاظ ریسک حق بیمه بیشتری دارد.

خرید بیمه آتش سوزی از بیمه دات کام

به طور کلی با خرید آنلاین بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌های ایجاد شده را جبران کرد. هنگام خرید بیمه آتش سوزی هدف از خرید بیمه نامه با توجه به شرایط  مورد بیمه شده و درخواست بیمه گزار مشخص می‌شود. اهمیت پوشش‌های بیمه‌ای و میزان ریسک مشخص شده در شرکت‌های بیمه بر نحوه قیمت گذاری تاثیر خواهد گذاشت. انتخاب پوشش‌ها با توجه به الویت بیمه‌گزار بوده و این موارد میزان پرداخت خسارت را مشخص خواهند کرد.

برای اینکه بتوانید به‌راحتی بیمه آتش سوزی را در زمان کوتاهی خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از طریق وب سایت‌های آنلاین خرید بیمه برای تهیه بیمه آتش سوزی اقدام کنید. بیمه دات کام یکی از سامانه‌های آنلاین خرید بیمه است که شرایط استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه را فراهم کرده است. کافی است که به صفحه اصلی سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در منوی محصولات، بر روی بیمه مورد نظر خود کلیک کنید.

در این مطلب سعی کرده‌ایم درباره بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه، پوشش‌ها و میزان ریسک آن توضیحاتی ارائه کنیم. با توجه به این توضیحات اگر سوال یا ابهامی ‌وجود دارد که در این متن به آن اشاره نشده است، در انتهای متن و در قالب کامنت سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناس‌های بیمه در زمان کوتاهی پاسخ سوالات شما را دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
باقر عزتی
19 شهریور 1401

آیا مستاجر می تونه مغازه رو بیمه آتش سوزی کنه؟ یا باید این بیمه رو خود صاحب ملک انجام بده؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز بله مستاجر می تواند برای مغازه و مایملک درون آن بیمه آتش سوری خریداری نماید. شما برای خرید بیمه آتش سوزی از سایت بیمه دات کام با ارزان ترین قیمت می توانید به https://bimeh.com/fire مراجعه نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید