19 بهمن 1400

بیمه سقوط هواپیما؛ برای مناطق پرخطر الزامی است

معمولا کسانی که در نزدیکی فرودگاه‌ها زندگی می‌کنند؛ علاوه‌بر تحمل صداهای آزاردهنده نگران اتفاقاتی چون سقوط هواپیما هستند. اگر به وقایع تاریخی نگاهی بیندازیم؛ متوجه می‌شویم که این نگرانی‌ها چندان هم بی‌مورد نیست. برای مثال می‌توان به سقوط هواپیمای ترابری ارتش بر یک ساختمان 10 طبقه در شهرک توحید تهران اشاره کرد. این سقوط در آذر سال 84 اتفاق افتاد که خسارت‌های جانی و مالی سنگینی در پی داشت. اگر ساکن مناطق فرودگاهی هستید؛ داشتن بیمه سقوط هواپیما می‌تواند راه‌حل خوبی برای کم کردن این نگرانی‌ها باشد.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی و بیان جزییات آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه سقوط هواپیما

در گذشته برای حوادث هوایی و خسارت‌های ناشی از آن بیمه‌ای وجود نداشت. تا اینکه بعد از سوانح شبیه سقوط سال 84 و تقاضای بیمه‌گزاران، شرکت‌های بیمه به فکر ارائه این خدمت افتادند. ازاین‌روی این شرکت‌ها با استناد به ماده 13 شرایط عمومی بیمه آتش‌سوزی یک پوشش جدید تعریف کردند. بیمه سقوط هواپیما در حال حاضر یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی است.

"افراد

پوشش سقوط هواپیما

این بیمه‌نامه خسارات وارده از سقوط هواپیما، هلی‌کوپتر، اشیا پرنده و اجسامی که از آنها ساقط می‌شود را جبران می‌کند. البته در صورتی این خسارت‌ها جبران می‌شود که سقوط اشیا منجر به آتش سوزی در محل مورد بیمه نشود. سایر پوشش‌های بیمه سقوط، تابع بندهای مندرج در جدول بیمه آتش سوزی است.

موارد استثنا بیمه سقوط هواپیما

هر شرکت بیمه، بنا به صلاح‌دید کارشناسان خود استثنائاتی را برای پوشش سقوط هواپیما در نظر گرفته‌است. حتما قبل از خرید بیمه سقوط هواپیما به بندهای این قسمت دقت کنید. در زیر به موارد خارج از تعهد این بیمه‌نامه در دو شرکت بیمه ایران و کارآفرین می‌پردازیم:

استثنائات بیمه سقوط در بیمه ایران

شرکت بیمه ایران موارد زیر را خارج از تعهدات خود می‌داند:

 • خسارت‌های ناشی از فرود هواپیما با اجازه بیمه‌گزار: مگر آنکه صراحتا خلاف این بند، در قرارداد بیمه توافقی با شرکت بیمه ایران  صورت گرفته باشد.
 • خسارات ناشی از جنگ و هرگونه عملیات خرابکارانه، خصمانه و هواپیما ربایی
 • خسارت‌های ناشی از بمب یا هر نوع مواد منفجره ساقط شده از اشیاء پرنده

استثنائات بیمه سقوط در شرکت بیمه کارآفرین

شرکت بیمه کارآفرین موارد زیر را خارج از تعهدات خود می‌داند:

 • خسارت وارده به اموال بیمه‌گزار بر اثر برخورد هواپیما، بالگرد و قطعات منفصله از آنها قبل از برخاستن و یا پس از نشستن بر روی زمین یا باند
 • خسارت‌های وارده به اموال بیمه‌شده توسط هواپیماهای نظامی، انتظامی: اگر این هواپیماها حاوی تجهیزات و مهمات نظامی باشند؛ خسارت وارده خارج از تعهدات بیمه‌گر است. بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.
 • خسارات وارده به اموال بیمه‌گزار در نتیجه یکی از موارد مندرج در بندهای 3،2،1 و4 از ماده 31 شرایط عمومی بیمه‌نامه: بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.
 • خسارت‌های وارده به اموال بیمه‌گزار ناشی از سقوط هواپیما، بالگرد و قطعات منفصله از آنها به علل نظامی: اگر سقوط بر اثر برخورد یا اصابت هرگونه تجهیزات با کاربرد و اهداف نظامی رخ دهد؛ بیمه‌گر تعهدی در قبال بیمه‌گزار ندارد. هرچند بیمه‌گزار می‌تواند در مورد این بند با بیمه‌گر مذاکره کند.

قیمت بیمه سقوط هواپیما

گفتیم که بیمه سقوط هواپیما از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است. شرکت‌های بیمه در محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی موارد زیر را لحاظ می‌کنند:

 • شرایط بیمه‌نامه
 • نوع بنا: مسکونی، صنعتی، تجاری، آموزشی و…
 • ارزش ساختمان: متراژ و نوع سازه استفاده شده در آن
 • طرح‌های تخفیفی شرکت‌ها
 • ارزش لوازم و اثاثیه
 • مدت زمان قرارداد

افزون‌بر عوامل گفته‌شده؛ در قیمت این بیمه‌نامه فاصله مورد بیمه تا فرودگاه هم موثر است. معمولا تا شعاع 5 کیلومتری فرودگاه منطقه پرخطر و بیش از آن به عنوان مناطق کم‌خطر شناخته می‌شوند. بدیهی است که نرخ بیمه در مناطق پرخطر بیشتر از مناطق کم‌خطر تعیین می‌شود.

"<yoastmark

بیمه سقوط هواپیما را از کجا بخریم؟

امروزه افراد ترجیح می‌دهند، خریدهای خود را بصورت آنلاین انجام دهند. بیمه دات کام یک کارگزاری آنلاین استعلام و خرید بیمه است. شما می‌توانید به صفحه محصولات سایت بروید و با وارد کردن مشخصات ملک و شرایط مدنظرتان، اقدام به خرید بیمه آتش سوزی نمایید.

فرانشیز بیمه

فرانشیز پوشش سقوط هواپیما، معمولا در شرکت‌ها حدود 15 درصد از مبلغ خسارت در هر حادثه تعیین می‌شود.

سکونت در محدوده نزدیک به فرودگاه‌ها، سختی‌های خاص خود را دارد. صدای هواپیما، لرزش شیشه‌ها، نگرانی از سقوط هواپیما و… از جمله این سختی‌ها است. بیمه سقوط هواپیما، تحت پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی به فروش می‌رسد. تعهدات بیمه‌نامه مذکور می‌تواند، بخشی از این نگرانی‌ها را رفع کند که در مقاله به معرفی آن پرداختیم. اگر در این باره ابهام یا پرسشی دارید، برای ما کامنت بگذارید. کارشناسان بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 خرداد 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

9 نکته طلایی برای خرید بهترین بیمه آتش سوزی که باید بدانید!

تمام نکات و شرایطی که برای انتخاب یک بیمه آتش سوزی باید بدانیم تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه را انتخاب کنیم!

26 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

راهکارهای طلایی برای جلوگیری از استفاده مصالح ساختمانی نامرغوب

استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و بی کیفیت چه نقشی در استحکام و عمر مفید ساختمان دارد؟ راهکارهایی برای جلوگیری از استفاده مصالح نامرغوب در ساخت و ساز را در این مقاله بخوانید!

22 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

آب بندی سازه‌ های بتنی؛ انواع روش های عایق بندی سازه های بتنی

مهم ترین اطلاعات در خصوص آب بندی سازه های بتنی و انواع و تاثیر آن بر استحکام ساختمان نوشته شده است.

18 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

نکات ضروری و مهم تعمیر و نگهداری ساختمان در یک جا

اقداماتی که برای بالا بردن طول عمر مفید ساختمان، باید انجام دهید تا از صرف هزینه‌های گزاف جلوگیری نمایید را اینجا بخوانید!

15 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

مراحل ثبت گزارش مرحله ای ناظر به سازمان نظام مهندسی

مهندس ناظر، موظف است در پایان هر مرحله از پروژه گزارشی به سازمان مربوطه ارائه دهد. برای آگاهی از این گزارشات و مراحل آن این مقاله را بخوانید!

12 اردیبهشت 1401 / بیمه آتش سوزی و زلزله

استحکام ساختمان: نکاتی برای استحکام بنا در ایرانِ لرزه خیز

چه نکاتی را برای استحکام بنا و ساختمان باید رعایت کنیم؟ نظارت بر استحکام سازه‌ها بر عهده چه نهادی است؟ این مقاله را بخوانید تا اطلاعاتی در این خصوص کسب کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید