30 اردیبهشت 1402

نرخ بیمه زلزله چگونه محاسبه می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد

چه در سال‌های دور و چه در این سال‌های اخیر، زلزله‌های مخربی کشور را تهدید کرده‌ است. همین مسئله باعث می‌شود تا بیمه زلزله اهمیت ویژه خود را بیشتر نشان دهد. در این شرایط، بهترین راهکار این است که تک تک افراد با نرخ بیمه زلزله، شرایط و جزئیات آن آشنا شوند تا بتوانند بهترین تصمیم را برای خرید بیمه نامه زلزله و انواع آن بگیرند. بیمه زلزله درواقع زیرشاخه‌ای از بیمه آتش سوزی به شمار می آید. به بیان دیگر، از نظر کارشناسی، بیمه آتش سوزی، بیمه زلزله را هم پوشش می‌دهد.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی سه پوشش اصلی دارد و به تبع همین تقسیم بندی، پوشش‌های فرعی این بیمه شامل موارد متعددی می‌شود. پوشش‌های بیمه خانه این بیمه حاکی است که تمام بیمه‌های آتش سوزی، در سراسر کشور، باید این موارد را پوشش دهند و به نوعی، این خدمات اجباری به شمار می آیند.

بیمه زلزله از پوشش های بیمه آتش سوزی است

بیمه زلزله از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است.

در مقابل، شرکت‌های بیمه برای پوشش موارد فرعی مختار هستند و اجباری برای پوشش این موارد برای شرکت‌های بیمه وجود ندارد. به همین ترتیب، متقاضیان هم در صورت تمایل می توانند این نوع پوشش‌ها را خریداری نمایند.

بیمه زلزله ساختمان

توضیح مذکور نشان می‌دهد که بیمه زلزله چیست و شامل مواردی مانند: انفجار، آتش سوزی و صاعقه را نیز  پوشش می‌دهد و در صورت بروز چنین حوادثی، شرکت بیمه‌گر مطابق قرارداد بیمه‌نامه، عمل خواهد کرد و خسارت‌هایی را که متعهد شده، پرداخت خواهد کرد. در صورت خرید پوشش‌های اضافی، بیمه آتش سوزی و بالتبع آن، بیمه زلزله موارد زیر را پوشش می‌دهد:

بیمه زلزله و پوشش‌های بیمه زلزله ساختمان‌

زمانی که تصمیم به خرید بیمه زلزله می گیرید، سه راه پیش رو دارید:

 • در حالت اول می توانید ملک خود را به همراه تمام اثاثیه منزل بیمه کنید.
 • در حالت دوم فقط می توانید ملک را بیمه کنید.
 • درحالت سوم فقط می توانید اثاثیه را بیمه کنید.

انواع بیمه زلزله

بیمه‌نامه زلزله برحسب کاربری ساختمان به سه دسته: بیمه زلزله منازل مسکونی، مراکز صنعتی ومراکز غیر صنعتی تقسیم می گردد.

بیمه زلزله منازل مسکونی

بیمه زلزله واحدهای مسکونی برای هر دو نوع ساختمان شخصی و اجاری صادر می شود؛ یعنی چه شما مالک ساختمان باشید، چه مستاجر، می‌توانید منازل خود را بیمه کنید.

با توجه به فراوانی زلزله در سال‌های اخیر، خرید بیمه نامه زلزله منازل چه توسط مالکین چه مستاجران روند صعودی داشته‌است. شرایط بیمه زلزله منازل برای هر دو نوع صادق است. یعنی می‌توانید ملک خود را به تنهایی یا همراه با وسایل و اثاثیه یا فقط اثاثیه منزل خود را بیمه نمایید.

نرخ بیمه زلزله ساختمان وابسته به چه عواملی است؟

در صورتی که قصد داشته باشید، هم ملک و هم اثاثیه خود را بیمه کنید، تعیین نرخ بیمه زلزله به عوامل مختلفی بستگی دارد.

نوع سازه

کارشناسان بیمه آتش سوزی و زلزله ساختمان‌ها را از نظر انوع سازه به چهار گروه مختلف تقسیم می‌کنند:

 • سازه های بتنی
 • سازه‌های فلزی
 • سازه های آجری
 • سازه های گلی و سنتی

عملکرد بیمه به این شکل است که شرکت‌بیمه‌گر ، با بیمه کردن ساختمان و اثاثیه، به نوعی یک ریسک را می پذیرد. اساس تقسیم بندی به این ترتیب است که شرکت بیمه‌گر مقاومت ساختمان را می سنجد تا ارزیابی دقیقی از ریسک بیمه داشته‌باشد. به همین ترتیب، هرچه ریسک بیمه بالاتر باشد، نرخ بیمه زلزله هم به تبع آن بیشتر خواهد بود.

متراژ و نوع سازه از عوامل موثر بر قیمت بیمه زلزله است

متراژ و نوع سازه از عوامل موثر بر قیمت بیمه زمین لرزه است

این احتمال وجود دارد که شرکت‌های بیمه، سیاست‌های خاص خودشان را در این زمینه دنبال کنند، اما عموما جریان از این قرار است که سازه‌های آجری و سازه‌های گلی و سنتی، به دلیل مقاومت کمتری که در مقایسه با سازه های بتنی و فلزی دارند، حق بیمه بالاتری را به خود اختصاص می‌دهند. اگرچه شرکت‌هایی هم هستند که انواع سازه‌ها را با یک نرخ ثابت بیمه می کنند و بین سازه‌های مختلف فرقی نمی‌گذارند.

متراژ ملک

شرکت‌های بیمه در این مورد معمولا به این ترتیب عمل می‌کنند که هرچه متراژ ملک بیشتر باشد، خطر آسیب آن در زلزله را نیز بیشتر می‌دانند و مسلما چنین وضعیتی نشان دهنده ریسک بیشتری است. برای دانستن چگونگی محاسبه متراژ ساختمان، این مطلب را مطالعه کنید.

هزینه های ساخت هر متر مربع از بنا

در این الگو، شرکت بیمه این مسئله را می‌سنجد که ملک شما در کدام ناحیه از شهر واقع شده و تفاوت هزینه ساخت آن با هزینه‌های ساخت در مناطق دیگر شهر چقدر است. با این حساب، هرچه این هزینه بیشتر باشد، نرخ بیمه هم بالاتر تعیین می‌شود.

قیمت اثاثیه منزل

در این بند، موضوع خیلی واضح است و منطقی به نظر می‌رسد که برای اثاثیه‌ای با ارزش بالا، حق بیمه بیشتری دریافت شود و بالعکس.

عوامل تاثیرگذار بر نرخ بیمه زلزله ساختمان ،نوع سازه، متراژ ملک، هزینه ساخت هر مترمربع بنا و ارزش لوازم منزل هستند.

استعلام قیمت بیمه زلزله

راه های مختلف برای استعلام و محاسبه نرخ بیمه‌زلزله وجود دارد:

 • می توانید با نمایندگی شرکت بیمه‌گر تماس گرفته و با ارائه مشخصات مربوط به ملک خود به استعلام و خرید بیمه آتش سوزی دارای پوشش بیمه زلزله نظیر بیمه زلزله بیمه ایران، بیمه زلزله پاسارگاد یا بیمه آتش سوزی آسیا بپردازید.
 • می توانید از طریق سامانه آنلاین بیمه دات کام، اقدام به استعلام و خرید بیمه آتش سوزی بپردازید. در این سامانه امکان مقایسه بیمه زلزله با توجه به پارامترهای مختلف :سطح توانگری مالی، رضایت مشتری شرکت‌های مختلف بیمه ای و انتخاب بهترین بیمه‎نامه زلزله وجود دارد. با این امکان، خرید آگاهانه بیمه از بین گزینه‌های مختلف با توجه به شرایط تان و دریافت بیمه درب منزل وجود دارد.

به طور کلی می‌توان گفت نرخ بیمه زلزله با توجه به عوامل مختلفی مانند: متراژ ساختمان، نوع سازه، قیمت اثاثیه منزل و… در نظر گرفته می‌شود. اگر همچنان سوال و ابهامی در این باره دارید، می‌توانید در انتهای همین مطلب برای کارشناسان بیمه دات کام کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 

 • + مدت بیمه زلزله چقدر است؟
 • + 3 روش اصلی خرید بیمه زلزله چیست؟
 • + بیمه زلزله چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
پدرام
02 مرداد 1401

بیمه زلزله به متراژ ملک ربط داره؟ چجوری محاسبه میکنن؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام بله اما فرمول محاسبه اش برای شرکت های بیمه است.

person
ورامینی
08 تیر 1401

سلام کارشناس حتما باید بازدید کنه؟ برای خرید باید چه کار کنم؟شما دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر بازدید همیشه لازم نیست.

person
علی مرادی
07 تیر 1401

درود و خسته نباشید بیمه زلزله برای همه خانه ها واجبه؟ نرخ بیمه زلزله به متراژ ربط داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، واجب نیست اما ضروری است. بله به متراژ هم بستگی دارد.

person
قادری
04 تیر 1401

سلام برای فروش خونه داشتن بیمه اتش سوزی لازمه؟ برای گرفتن اسانسور چی؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید