26 آبان 1400

سامانه تهران من: برای راحتی تردد در طرح زوج و فرد+ نحوه ثبت نام

برای افرادی که با خودرو شخصی قصد ورود و خروج به طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا در تهران را دارند سامانه تهران من، بسیار ضروری است. ثبت نام در این سامانه برای افرادی که خودرو شخصی دارند، حائز اهمیت است.

با توجه به محدودیت‌هایی که قوانین راهنمایی و رانندگی، اشخاص برای محاسبه سهمیه خود جهت استفاده از طرح‌ها، خرید طرح‌ها، ورود و خروج به طرح‌ها، اطلاع از محدوده‌های شامل طرح و عوارض یا جریمه‌های خود باید ثبت نام خود را در سامانه تهران من انجام دهند. همچنین برای پرداخت جریمه‌های شهرداری و عوارض شهرداری باید از طریق این سامانه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اپلیکیشن با ما همراه باشید.

استفاده از سامانه تهران من

با تغییر قوانین عبور و مرور در سال 1398 و جایگزینی طرح آلودگی هوا به جای زوج و فرد، هر خودرو شخصی با پلاک تهران فقط 20 روز مجاز به ورود رایگان به محدوده طرح است. همچنین برای خودروهای شخصی که پلاک شهرستان دارند، فقط 15 روز از هر فصل در محدوده طرح می‌توانند رفت و آمد کنند.

با توجه به اطلاع رسانی، طرح محدوده ترافیکی در حال اجرا است، بهتر است که برای جلوگیری از جریمه‌های ورود به طرح ترافیک در این سامانه ثبت نام کرده تا از تعداد روزهای خود اطلاع داشته باشید.

در ادامه مراحل ثبت نام در سامانه تهران من را به صورت تصویری توضیح خواهیم داد.

مراحل ثبت نام در سامانه تهران من

معرفی و ثبت نام فرد دارنده خودرو، اولین قد‌می‌است که باید برای استفاده از امکانات سامانه تهران من انجام دهید. برای مراحل ثبت نام در ابتدا باید به سایت https://my.tehran.ir مراجعه کرده و روی دکمه ثبت نام در بالا و سمت چپ صفحه کلیک کنید. با کلیک به فرم مربوطه منتقل ‌می‌شوید.

نحوه ثبت نام در تهران من

قدم اول در استفاده از امکانات سامانه تهران من با معرفی و ثبت نام در این سامانه امکان پذیر است.

سامانه تهران من

مرحله اول ثبت نام

در بخش بعدی با دو دکمه مواجه ‌می‌شوید که باید مشخصات خود را در قسمت، ورود/ثبت نام وارد کنید. اطلاعات شخصی مانند: کد ملی و تاریخ تولد را وارد کنید، سپس نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود را مشخص کنید.

دقت کنید که در بخش وارد کردن شماره تماس باید شماره‌ای را وارد کنید که در دسترس باشد، زیرا کد تایید به شماره‌ای که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود.

نحوه ثبت نام در تهران من

مرحله دوم ثبت نام

در سامانه تهران من سه نوع ثبت نام وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • شخص حقیقی: برای افرادی است که خودرو به نام خودشان بوده و استفاده شخصی دارند.
 • شخص حقوقی: برای ماشین‌هایی که سند آن به نام شرکت یا سازمانی است که کد اقتصادی دارند و افراد شرکت از وسیله نقلیه استفاده ‌می‌کنند.
 • تبعه خارجی: برای افرادی که با خودرو شخصی خود قصد رانندگی در تهران دارند. در این بخش به شماره پاسپورت نیاز است.

در مرحله بعد به صفحه‌ای انتقال پیدا ‌می‌کنید که پیامکی تحت عنوان کد تایید 6 رقمی ‌به شماره تلفن مرحله اول ارسال ‌می‌شود. این کد را باید در باکس وارد کنید و در نهایت دکمه ثبت نام در سامانه تهران من را بزنید.

ثبت نام در تهران من

مرحله سوم ثبت نام

 

در حساب کاربری نام و نام خانوادگی شما نمایش داده ‌می‌شود و در بخش کد تایید شماره تماسی که ارسال کرده‌اید مشخص است. به زمان باقی مانده تا دریافت مجدد کد تایید دقت کنید و در مکانی قرار بگیرید که آنتن خط شما پر باشد.

مراحلی که ذکر شد از طریق مشخصات کارت ملی که در سامانه بانک اطلاعاتی ثبت شده است، تطبیق داده ‌می‌شود و مراحل ثبت نام شما تکمیل خواهد شد.

ورود به اکانت سامانه تهران من

هنگا‌می‌که در اپلیکیشن تهران من ثبت نام ‌می‌کنید، بر اساس کد ملی خود، یک حساب کاربری خواهید داشت و برای ورود به اکانت باید از طریق شماره ملی خود اقدام کنید. مراحل ورود به حساب کاربری به شرح زیر است:

 • در ابتدا به سایت Tehran.irمراجعه کرده و بر روی دکمه ورود کلیک کنید.
 • شماره موبایل ثبتی و درخواستی را وارد کنید و منتظر کد تایید باشید. با هر بار ورود به سامانه تهران من، باید کد تایید برای شما پیامک شود. با توجه به این موضوع بهتر است که ثبت نام را با شماره همراه خود وارد کنید تا در صورت ورود به سامانه دسترسی به کد تایید برای شما راحت‌تر باشد.

 

تهران من

مرحله چهارم ثبت نام

 

 • کد تایید را وارد کنید و به سامانه وارد شوید.

 

"مراحل

 

 • در این مرحله به پنل کاربری خودتان دسترسی خواهید داشت و قبل از هر فعالیتی باید مشخصات ماشین و فردی که سند به نام او است را با کمک بخش افزودن خودرو وارد کنید.
سامانه تهران من

ثبت نام در سامانه تهران من

 • شماره پلاک را در کادر اول و شناسه یکتا خودرو را در کادر دوم وارد کنید. بعد از آن بر روی دکمه درج شده خودرو کلیک کنید تا ماشین شما در سامانه تهران من تایید شود و اطلاعات مرتبط در پنل اضافه شود.

"ثبت

 

با اجرا تمام این مراحل، شما به راحتی ‌می‌توانید وارد سامانه تهران من شوید و با ورود با نام کاربری، اطلاعاتی را که نیاز دارید دریافت کنید.

در این بخش شاید درباره شناسه یکتا یا کد VIN سوالی برای شما ایجاد شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کد VlN یا همان شناسه یکتا چیست؟

به طور حتم شما هم پشت کارت خودرو خود را مشاهده کرده‌اید و یک کد سریالی 17 رقمی ‌توجه شما را به خود جلب کرده است.

شماره VIN مخفف اصطلاح Vehicle Identification Number است که یک کد 17 رقمی بوده و شامل اعداد و حروف انگلیسی است و برای تشخیص خودروهای مختلف قابل استفاده است. در حقیقت این کد VIN خودرو  را به عنوان شماره شناسایی ماشین ‌می‌شناسند.

اصالت خودرو از طریق این کد شناسایی ‌می‌شود و منحصر به فرد برای هر خودرو است. این کد در سیستم تهران من باید وارد شود تا اطلاعات خودرو نمایش داده شود.

اطلاعاتی که کد VIN در اختیار قرار ‌می‌دهد به شرح زیر است:

 • مشخصات خودرو
 • کشور تولید کننده خودرو
 • محل تولید خودرو
 • سال تولید اتومبیل
 • مدل خودرو
 • مشخصات شرکت سازنده خودرو
 • مشخصات موتور اتومبیل

شماره شناسه یکتا(VIN) خودرو کجا قرار گرفته است؟

طبق اطلاعات درج شده در راهنمای خودروها، به طور معمول کد وی آی ان خودرو در موقعیت‌های زیر قابل مشاهده است:

 • زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو
 • فایروال محفظه موتور
 • چهارچوب در کنار راننده

به طور خلاصه ‌می‌توان گفت که برای تردد در شهر و مناطقی که در محدوده ترافیکی قرار دارند، نیاز به ثبت نام در سامانه تهران من است تا اطلاعات خودرو وارد شود و بتوان از خدمات این سامانه بهترین استفاده را داشت.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
28 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام خلافی خودرو با بارکد را چگونه بگیریم؟

برای آشنایی با مراحل و نکات استعلام خلافی خودرو با بارکد، این مقاله را مطالعه کنید.

10 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

۹ علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اکثر رانندگان حداقل یکبار با این مشکل مواجه شده‌اند که وقتی خودروی خود را استارت می‌زنند، ماشین روشن نمی‌شود. در اینگونه مواقع بسیاری افراد، دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند چه کار انجام دهند. در

07 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

چه مدارکی باید برای احراز محل سکونت خودرو صفر ارائه دهیم؟

برای احراز محل سکونت خودرو صفر چه مدارکی نیاز است؟ چرا احراز محل سکونت ضروری است؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

22 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

جزییات کامل کد تخلف رانندگی+ آخرین لیست و جداول کد تخلفات سال ۱۴۰۱

برای اطلاع از جزییات کد تخلفات رانندگی در سال ۱۴۰۱ و میزان جریمه هر تخلف این مقاله را بخوانید!

18 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تعویض پلاک خودرو+ چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک سال ۱۴۰۱

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

17 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

انتقال پلاک خودرو: مدارک، شرایط و هزینه انتقال پلاک ماشین(اردیبهشت ۱۴۰۱)

آیا می‌توان پلاک خودرو را به شخص دیگری انتقال داد؟ شرایط و مدارک این نقل و انتقال را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید