بنر بیمه
06 آذر 1400

همه چیز در مورد طرح آلودگی هوا 1400؛ طرح زوج و فرد سابق

اگر شما هم جزو افرادی هستید که با خودرو شخصی خود در سطح شهر تردد می‌کنید، باید بدانید که برخی از خیابان‌ها و مراکز اصلی در طرح آلودگی راهنمایی و رانندگی قرار دارند و برای عبور از این مسیر‌ها باید مجوز تردد داشته باشید تا جریمه نشوید. برای تهیه مجوز باید به سامانه تهران من مراجعه کرده و اطلاعات خودرو خود را در آن ثبت کنید.

در این مطلب بیمه دات کام  قصد داریم اطلاعات کاملی از چگونگی طرح ترافیک، طرح کنترل آلودگی هوا و چگونگی ثبت نام در سامانه تهران من توضیحاتی ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

طرح آلودگی هوا یا همان طرح زوج و فرد

همانطور که می‌دانید به طرح آلودگی هوا، طرح زوج و فرد هم می‌گویند که برای کنترل ترافیک و کاهش آلودگی هوا این طرح ارائه شده است. از تابستان سال 1398، طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم تهران آغاز شده و این موضوع به صاحب‌های خودرو اطلاع داده شده است.

همچنین طرح آلودگی هوا را با نام‌های دیگری مانند: حلقه دوم ترافیک، طرح زوج و فرد، آلودگی کنترل هوا، طرح کاهش آلودگی هوا و طرح کاهش می‌شناسند.

آیا طرح زوج و فرد حذف شده است؟

در طرح آلودگی هوا، زوج یا فرد بودن پلاک دیگر اهمیتی ندارد و معیار تردد خودرو‌ها محسوب نمی‌شود. با توجه به این موضوع طرح زوج و فرد دیگر معنایی ندارد و منطقی نیست.

با توجه به توضیحات داده شده در حقیقت طرح کنترل آلودگی هوا به شرح زیر است:

  • در این طرح زوج یا فرد بودن پلاک معیار تردد خودرو نیست.
  • ساعت رفت و آمد خودروها برای ورود به طرح در دو سال اخیر تغییر کرده است.
  • طرح کنترل آلودگی هوا همان محدوده طرح زوج و فرد سابق است.

شرایط تردد به طرح آلودگی هوا در تهران

تردد در طرح آلودگی هوا دارای شرایطی است که به شرح زیر می‌باشد:

  • در این طرح همانند طرح زوج و فرد تعداد روزهای ورود برای پلاک تهران در هر فصل ۲۰ روز و برای پلاک سایر شهر‌ها در هر فصل، ۱۵ روز است. برای این تعداد مجاز در هر فصل جریمه‌ای اعمال نمی‌شود. ثبت نام در این طرح رایگان است.
  • برای رزرو ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا باید وارد سایت تهران من شوید. در صورتی که افراد ثبت نام کنند، اجازه استفاده از 20 و 15 روز رایگان را نخواهند داشت.

سامانه تهران من

با توجه به اینکه محدودیت‌هایی برای ورود و خروج خودرو‌ها در قوانین راهنمایی و رانندگی وجود دارد، اشخاص برای محاسبه سهمیه خود و استفاده از طرح‌ها، خرید طرح آلودگی هوا، کنترل ورود و خروج خودرو در طرح‌ها و اطلاع از محدوده‌های مجاز در سامانه تهران من، ثبت نام می‌کنند تا از جریمه‌های خود در این سامانه هم مطلع باشند.

برای پرداخت جریمه‌های شهرداری و عوارض شهرداری هم باید از طریق سامانه تهران من اقدام کرد.

چگونگی استفاده از سامانه تهران من

برای استفاده از سامانه تهران من در ابتدا باید به این سایت مراجعه کرده و اطلاعات درخواستی را کامل کنید. این کار بسیار ساده است و کافی است که برای ثبت نام در سمت چپ و بالای سایت بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید تا صفحه ثبت نام برای شما باز شود.

در صفحه جدید روی گزینه شخص حقیقی کلیک کنید تا به صفحه بعد منتقل شوید که بر اساس فیلد‌های مشخص، باید اطلاعاتی را پر کنید. این اطلاعات کد ملی، تاریخ تولد، کد پستی، نام پدر و آدرس است که باید به درستی وارد شود. سپس کد امنیتی را وارد کرده و وارد مرحله بعد شوید.

در آخر یک کد برای شماره موبایل شما پیامک می‌شود که باید در فیلد فعال سازی نام کاربری وارد کرده و بر روی دکمه ارسال کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد نحوه ثبت نام در سامانه تهران من به اینجا مراجعه نمایید.

ساعت طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا تهران

طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 17 و در روزهای پنجشنبه ساعت 6:30 تا 13 اعلام شده است.

طرح آلودگی هوا در روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت 6:30 تا 19 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13 مشخص شده است.

نرخ عوارض تردد در محدوده طرح آلودگی هوا

اگر در سایت تهران من ثبت نام خودرو خود را انجام داده باشید، اجازه استفاده از 20 و 15 روز رایگان را خواهید داشت. همچنین برای روزهای بیشتر باید باید نصف تعرفه طرح ترافیک را پرداخت کنید. همچنین برای آن­هایی که آدرس سکونتشان در محدوده اصلی و آلودگی هوا است، 50% هزینه اعمال خواهد شد. در صورت داشتن معاینه فنی برتر هم از 25% تخفیف بهره خواهند برد.  شهرداری تهران برای محاسبه صحیح و دقیق عوارض تردد، سامانه جدیدی را طراحی کرده است و می‌توان در آن طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا را به راحتی محاسبه کرد.

.

در این سامانه شهروند‌های تهرانی می‌توانند با وارد کردن نوع سوخت خودرو، محدوده تردد، محدوده سکونت و ساعت‌های تردد میزان عوارض را به صورت آنلاین محاسبه کنند.

آیا تردد غیر مجاز در محدوده طرح آلودگی جریمه دارد؟

شهرداری تهران برای هماهنگی بیشتر با پلیس راهور ناجا و از سال 98 به بعد، فرصت 30 روز را برای پرداخت جریمه در نظر گرفته‌است.

طرح آلودگی

طرح آلودگی هوا و قوانین جدید آن

اگر در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشید و اعتبار کافی در حسابتان نباشد، بالافاصله بعد از ورود به محدوده طرح، جریمه نخواهید شد و تا یک ماه فرصت دارید حساب خود را شارژ کنید. دقت کنید که اگر بعد از گذشت یک ماه حساب شما همچنان خالی باشد و شارژ مجدد انجام نشود، جریمه برای خودرو محسوب خواهد شد. همچنین تاکید می‌کنیم که این فرصت فقط برای افرادی است که در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشند.

ارتباط محدوده طرح آلودگی هوا و محل زندگی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که محل سکونتان در طرح کنترل آلودگی هوا قرار دارد، نسبت به تردد خودرو و سایر افراد تفاوت‌هایی دارید. در صورتی که محل زندگی خود را در سامانه تهران من ثبت می‌کنید هر روز از ساعت 8:30 از محدوده طرح خارج و بعد از 17 وارد محدوده خواهید شد. همچنین اگر به حلقه دوم طرح آلودگی بین ساعت 8:30 الی 17 وارد شوید، از تخفیف 50 درصدی بهره‌مند خواهید شد.

ثبت آدرس محل زندگی

برای ثبت منزل باید وارد حساب کاربری خود شوید و به بخش خدمات طرح ترافیک، مراجعه کنید بعد از آن وارد قسمت شرایط خاص شهروند‌ها شوید و گزینه ساکنان محدوده طرح ترافیک و طرح آلودگی هوا را انتخاب کنید.

در این قسمت مالک یا مستاجر بودن خود را مشخص کنید. در صورت مالکیت منزل، باید تصویر سند خانه و برای مستاجر بودن باید تصویر اجاره نامه قانونی خود را بارگذاری کنید. دقت کنید برای استفاده از این امتیاز باید عوارض نوسازی سال جاری را پرداخت کرده باشید و تصویر آن را هم بارگذاری کنید.

پس از این مراحل باید با در دست داشتن مدارک لازم به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید تا ادامه کار برای ثبت منزل شما انجام شود. بعد از تایید این مدارک و انجام مراحل، شما می‌توانید از مزیت‌های این طرح استفاده کنید.

نکته مهم:

برای هر کدپستی فقط می‌توان یک خودرو را ثبت کرد و تردد فقط برای این خودرو از قبل ساعت 8:30 و بعد از 17 است. اگر شما بیش از یک ماشین داشته باشید بهتر است خودرویی را ثبت کنید که بیشتر از سایر ماشین‌هایتان از آن استفاده خواهید کرد.

اطلاعات بیشتر درباره طرح آلودگی هوا

محدوده کنترل آلودگی هوا همان طرح زوج و فرد سابق است که تغییری در محدوده نداشته‌است و از شرق از تقاطع بزرگراه امام علی، از شمال، محدود به بزرگراه همت، از غرب به محدوده بزرگراه چمران و از جنوب، محدود به بزرگراه بعثت می‌شود.

محدوده طرح ترافیک از شرق محدود به خیابان شریعتی و هفده شهریور و همچنین از شمال محدود به خیابان مطهری و از غرب محدود به خیابان کارگر می‌شود. در طرح جدید پلاک خودرو معیار نیست. بدون در نظر گرفتن پلاک زوج و فرد سهمیه خودروهای تهران 20 روز و برای خودروهای شهرستان 15 روز مجوز تردد وجود دارد. استفاده بیش از سهمیه ورود و تردد، ممانعت ندارد و باید عوارض پرداخت کنید.

آیا استثنائات یا امتیاز‌های ویژه در طرح وجود دارد؟

بله. برای برخی از موارد امتیازهای ویژه‌ای در نظر گرفته شده است تا خودرو‌ها تردد آسان‌تری داشته باشند. این موارد عبارتند از:

  • ساکنان محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا
  • خبرنگار‌ها، روزنامه نگار‌ها و عکاس‌ها
  • جانبازهای 25 درصد و بالاتر
  • بیمار‌های خاص و معلولان

چگونه از جریمه طرح ترافیک اطلاع داشته باشیم؟

پلیس راهنمایی و رانندگی از طریق ارسال پیامک به شماره موبایل واردشده در سامانه تهران من، میزان جریمه، ساعت و نوع تخلف را مشخص می‌کند.

طرح آلودگی

کنترل آلودگی هوا با رعایت قوانین طرح آلودگی

برخی از مواقع ممکن است که پیامک جریمه برای شما صادر شود. در حقیقت خودرو پارک می‌باشد و در آن محدوده ترددی نداشته باشید. در این صورت باید به سایت مخصوص طرح ترافیک مراجعه کنید و در قسمت درج خلافی مغایرت‌ها را اعلام کنید.

رعایت قوانین طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

در این مطلب درباره طرح آلودگی هوا و طرح ترافیک توضیحاتی دادیم که قبل از ورود به محدوده این طرح‌ها باید در سایت تهران من ثبت نام کنید. کافی است که برای تردد در محدوده ترافیک از مجوز‌های رسمی ‌استفاده کنید. برای دریافت مجوز تردد، می‌توانید از طریق کد دستوری#۱۳۷*۳*۱* طرح مورد نظر خود را خریداری کنید تا مشمول جریمه‌های شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی نشوید.

اگر ابهام یا سوالی دارید که در این مطلب پاسخ خود را نگرفته‌اید، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این مطلب پرسش خود را مطرح کنید تا کارشناس‌های بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

11 دی 1400 / اخبار

خرید آنلاین بیمه چه مزایایی دارد+ معرفی سایت‌های خرید اینترنتی بیمه

خرید بیمه به دو صورت آفلاین از شعب بیمه و آنلاین از سایت‌هایی هم‌چون بیمیتو، ازکی و بیمه دات کام مقدور است. شما راهنمای کامل خرید بیمه آنلاین را می توانید در این مقاله بخوانید

17 آذر 1400 / اخبار

تغییر لوگوی بیمه دات کام؛ رونمایی از لوگوی جدید در روز بیمه (۱۳ آذر 1400)

در روز 13 آذر همزمان با روز بیمه، در مراسمی از هویت بصری جدید بیمه دات کام رونمایی شد. در طراحی لوگو جدید استفاده از المان‌­های به روز و ساختار هندسی منطقی دیده‌می‌شود.

16 آذر 1400 / اخبار

گزارش جشن بیمه دات کام در روز ۱۳ آذر همزمان با روز بیمه

گزارش جشن بیمه دات کام در روز تولد سرکار خانم شریفیون را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه حوادث طبیعی: بیمه اجباری برای تمام منازل مسکونی از سال ۱۴۰۰

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، اعلام کرد: “بیمه حوادث طبیعی برای ۳۰ میلیون منزل مسکونی ارائه خواهد شد. حق

07 آذر 1400 / اخبار

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
محمد رضا
22 آذر 1400

در خصوص ساکنین (صاحبان منزل) طرح ترافیک و همچنین طرح کنترل الودگی هوا ایابا توجه به پلاک ماشین که شماره ان متعلق به تهران میباشد بصورت برنامه الکترونیکی در سامانه طرح مشاهده ومحاسبه میشود یا حتما باید ورود و خروج طی 20 روز فصل سال با ثبت نام و دریافت مجوز امکان بپذیرد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید