14 مهر 1400

استعلام بیمه خودرو آنلاین در کسری از زمان: خیال راحت شما از اصالت بیمه ماشین

خودرو یکی از کالاهای ضروری زندگی­ست. در کشور ما این کالا، چند وقتی است که شکل سرمایه­‌ای به خود گرفته است. به همین دلیل، اکثر خانواده­‌ها مثل سابق نمی­توانند برای خرید ماشینِ صفر اقدام کنند. همین امر باعث رونق بازار خودروهای دست دوم شده است. یکی از موارد ضروری هنگام خرید ماشین دست دوم توجه به اصالت بیمه‌­نامه خودرو است. همچنین شما می­توانید استعلام بیمه خودرو با پلاک داشته باشید. ما قصد داریم در این مقاله به شما آموزش بدهیم که چگونه می­توانید از طریق شماره پلاک ماشین به اطلاعات بیمه‌­نامه خودرو دسترسی پیدا کنید. با ما همراه باشید.

انواع بیمه خودرو

هر خودرو لازم است که دو بیمه داشته باشد. یک بیمه اجباری و دیگری اختیاری­ست. داشتن بیمه شخص ثالث برای همه خودروها اجباری است. در صورت بروز حادثه، اگر به افراد ثالث و فرد مقابل خسارتی وارد و  بیمه­‌گزار مقصر شناخته شود، شرکت بیمه، خسارت را از محل بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد کرد.

 

 

استعلام بیمه خودرو

استعلام آنلاین بیمه

داشتن بیمه بدنه برای خودروها اختیاری است. در صورتی که حادثه‌­ای رخ دهد، خودرو خسارتی ببیند، اگر راننده مقصر باشد و یا نباشد بیمه، خسارت وارد شده را جبران می­کند. پس اگر خودرویی هر دو بیمه را داشته باشد، شما با خیال آسوده­‌تری می­توانید سابقه خودرو را بررسی کنید.

 راه­‌های مختلف استعلام بیمه‌­نامه خودرو

برای استعلام بیمه خودرو بیمه مرکزی دو راه وجود دارد.

 سامانه سنهاب

سیستم استعلام خودرو بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای انجام خدمات آنلاین خود با هدف تسهیل کار بیمه‌گزاران و نظارت بهینه بر صنعت بیمه سامانه­‌ای را راه‌­اندازی شده است. این سامانه با نام سنهاب «سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه‌» معروف است.

شما می­توانید از طریق سامانه سنهاب، با استفاده از موارد زیر اطلاعات بیمه­‌نامه خودرو را بررسی کنید:

 • استعلام بیمه خودرو با شماره بیمه نامه
 • استعلام بیمه خودرو با کد یکتا
 • بیمه خودرو را با VIN استعلام بگیرید.
 • استعلام بیمه خودرو با پیامک
 • استعلام تخفیفات ثالث

برای تسهیل کار شما، امکان بررسی اصالت بیمه ماشین در سایت بیمه دات کام نیز میسر شده است. این صفحه سنهاب، اطلاعات اصالت بیمه خودرو را از سایت بیمه مرکزی خوانده و به شما ارائه می‌کند. کافی است که وارد صفحه ” استعلام اصالت بیمه‌نامه” شوید. سپس، با استفاده از اطلاعات مذکور، از اصل بودن بیمه خودروی خود مطمئن شوید. 

راه دیگر استعلام بیمه­‌ خودرو با پلاک ماشین است.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

برای استعلام بیمه خودرو با پلاک ماشین می‌­توانید به سامانه درگاه ملی خدمات دولت هوشمند ، مراجعه کنید.

شما در این درگاه می‌­توانید با وارد کردن اطلاعاتی مانند:

 • شماره پلاک
 • شماره موتور
 • عدد یا شماره شاسی
 • شماره VIN
 • کد ملی
 • انتخاب شرکت بیمه
 • شماره بیمه‌­نامه

صحت و اصالت بیمه­‌نامه خودروی خود  را بررسی کنید. با وارد کردن اطلاعات فوق، سامانه به شما تاریخ شروع بیمه، تاریخ پایان آن و کد یکتای بیمه مرکزی را ارائه می­دهد.

 نکات وارد کردن شماره پلاک ماشین

برای استعلام بیمه خودرو از روی پلاک، این نکته خالی از لطف نیست: شما در قسمت پلاک ماشین لازم نیست سری پلاک یا شهر را وارد کنید؛ بلکه  فقط قسمت عدد و حروف پلاک کافی است. مثلا اگر شماره پلاک ماشین به صورت 145الف13 است، اول باید شماره ۳ رقمی را وارد کنید؛ یعنی اول 145 را می نویسید بعد حرف «الف» و بعد عدد13 را وارد می­کنید و درخواست استعلام را می­فرستید.

شماره موتور خودرو

این شماره، عددی است که بر روی موتور خودرو ثبت شده است. این شماره برای هر ماشین منحصر ­به‌­فرد است. شما می­‌توانید این شماره را روی کارت ماشین مشاهده کنید.

 شماره شاسی یا شماره VIN خودرو

شماره شاسی یا VIN ( Vehicle Identification Number)، شماره شناسایی خودرو است که به اثر انگشت خودرو نیز معروف است. برای استعلام بیمه خودرو با VIN باید از این کد استفاده کنید. اما شماره vin خودرو کدام است؟ این کد 17 رقمی از اعداد و حروف تشکیل شده است که برای شناسایی خودروها استفاده می­شود. این کد ترکیبی از کدهای مختلف است که می­توانید با کمک اطلاعات موجود در آن موارد زیر را بدست آورید:

 • امکانات خودرو
 • مشخصات خودرو
 • مشخصات شرکت سازنده خودرو
 • کشور سازنده خودرو
 • محل تولید خودرو
 • سال ساخت
 • مدل خودرو
 • مشخصات موتور

این شماره را می­توانید در زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو، فایروال محفظه موتور، چهارچوب درِ کنار راننده مشاهده کنید.

مطالعه راهنمای کامل شماره VIN خودرو ، در این مقاله پیشنهاد می‌شود.

 کاربردهای شماره شاسی خودرو

شماره شناسایی کاربردهای زیادی دارد:

 • گرفتن قبض جریمه خودرو
 • استعلام خلافی خودرو
 • پیگیری گارانتی خودرو
 • مسائل مربوط به بیمه خودرو از جمله این موارد هستند.

 شماره بیمه­‌نامه خودرو

هر بیمه‌­ای که صادر می­شود شماره‌ا­ی مخصوص به خود را دارد. بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه نیز از این امر مستثنی نیستند. برای دریافت استعلام، وارد کردن شماره بیمه­‌نامه ضروری است.

استعلام بیمه خودرو با کد ملی

استعلام بیمه خودرو با کد ملی وجود ندارد. چندین روش وجود دارد که شما می توانید اصالت بیمه نامه خود را متوجه شوید. در هر کدام از این روش ها باید اطلاعاتی را وارد کنید که کد ملی یکی از همین موارد است. در حالت استعلام با کد یکتا یا از طریق پیامک و همچنین استعلام تخفیفات ثالث، وارد کردن کد ملی الزامی است.

مطلب پیشنهادی : راهنمای کامل بیمه بدنه

 در چه مواقعی گرفتن استعلام بیمه­‌نامه ضروری است؟

ابتدای مقاله یکی از مواقعی که گرفتن استعلام بیمه‌­نامه ضروری­ست را توضیح دادیم. در ادامه قصد داریم به موارد دیگری که گرفتن این استعلام احتمالا لازم می­‌شود، بپردازیم:

 • زمانی که تصادفی اتفاق می­افتد و بیمه‌­نامه را همراه ندارید می­توانید از این خدمت آنلاین استفاده کنید.
 • اگر بیمه‌­نامه خود را گم کرده باشید تا زمان صدور المثننی و یا گواهی بیمه، برای آگاهی از شرایط بیمه­‌نامه بدنه یا ثالث خود می‌­توانید به صورت آنلاین اقدام کنید.
در هر لحظه از زمان استعلام بیمه را آنلاین بگیرید

استعلام آنلاین بیمه در کسری از زمان با بیمه دات کام

استعلام و خرید بیمه خودرو همه در بیمه دات کام 

در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد چگونگی استعلام بیمه­‌نامه خودرو از طریق پلاک ماشین با شما صحبت کنیم. از اهمیتِ داشتنِ انواع بیمه و روش­های استعلام بیمه‌­نامه بصورت آنلاین گفتیم. سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند را معرفی کردیم و نکات تکمیلی اطلاعات خواسته شده در این سامانه را توضیح دادیم. در نهایت هم سایر مواردی که احتمالا به استعلام بیمه‌­نامه نیاز می­شود را بیان کردیم. حال اگر قصد خرید بیمه خودرو داشته باشید، باز هم می‌توانید به bimeh.com مراجعه کنید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

امکان استعلام، خرید و تمدید انواع بیمه خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه در بیمه دات کام فراهم است. شما می‌توانید به صفحه خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه ماشین خود وارد شده و بیمه مدنظر خود را بعد از وارد کردن مشخصات در کسری از زمان خریداری نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی انواع بیمه می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس تلفنی برقرار کنید و  از راهنمایی‌های علمی آنان که در کمال صبر و دقت با شما در میان می­گذارند، برخوردار شوید.  همچنین می­توانید با مراجعه به بخش مجله بیمه از مقالات کاربردی و به‌­روز این بخش استفاده کنید.درنگ نکنید! همه امکانات در بیمه دات کام در دسترس شماست!

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
غدیر
02 آذر 1400

سلام چگونه میشه استعلام بیمه بدنه خودرو با کد ملی گرفت؟

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1400

  سلام وقت بخیر غدیر عزیز . شما می تونید استعلام بیمه بدنه خودرو رو از سایت بیمه مرکزی یا این لینک مربوط به سامانه سنهاب در سایت بیمه دات کام پیگیری کنید.

علی ضیا
02 آذر 1400

سلام برای استعلام بیمه خودرو با کد یکتا چه کار باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  16 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، به سایتی که در صفحه نوشته ایم، مراجعه کنید.

صابر
02 آذر 1400

سلام برای استعلام بیمه نامه خودرو با کد ملی حتما باید کد ملی فرد باشد؟

  کارشناس بیمه
  16 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتان از کد ملی فرد چیست؟ باید همان کد ملی مالک استفاده شود.

arashte474@gmail.com
18 بهمن 1400

سلام میخواستم ببینم بیمه ماشین من تمدید شده یانه

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، قبلا کارها را به طور کامل انجام داده اید؟ اگر انجام داده اید، از طریق استعلام می توانید اصالت بیمه نامه خود را متوجه شوید.

   حسین رسام
   06 فروردین 1401

   سلام میخواستم ببینم بیمه ماشین من تمدید شده یانه

    کارشناس بیمه
    07 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، اگر خریداری کرده اید و در کاغذ آن تمامی اطلاعات نوشته شده است، تمدید شده است؛ اما باز از همین طریقی که در مقاله نوشته شده، میتوانید اقدام کنید. البته اگر مقاله را مطالعه می کردید، متوجه می شدید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید