۱۱ آذر ۱۴۰۲

از کجا بفهمیم ماشین بیمه دارد؟ نحوه استعلام سوابق بیمه خودرو به صورت آنلاین

یکی از جدیدترین خدماتی که توسط وب‌سایت بیمه دات کام ارائه می‌شود، استعلام بیمه خودرو آنلاین است. اما چرا باید استعلام بیمه شخص ثالث را گرفت؟ گاهی ممکن است افراد بیمه‌نامه خود را گم کنند؛ یا ماشین صفری خریداری کرده باشند و جزئیاتی از بیمه‌نامه آن نداشته باشند؛ در چنین شرایطی، با یک استعلام ساده می‌توان اطلاعات بیمه‌نامه را دریافت کرد. مهم‌ترین داده‌های موجود در بیمه‌نامه، تاریخ سررسید، نام شرکت بیمه و میزان تخفیفات است. در این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه استعلام بیمه خودرو به صورت آنلاین و در کسری از ثانیه، آشنا شوید.

استعلام بیمه خودرو آنلاین

نحوه استعلام سریع بیمه خودرو

انواع بیمه خودرو

هر خودرو لازم است که دو بیمه داشته باشد. یک بیمه اجباری و دیگری اختیاری­ است. داشتن بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه اجباری است. در صورت بروز حادثه، اگر به افراد ثالث خسارتی وارد شده و بیمه­‌گزار مقصر شناخته شود، شرکت بیمه‌گر خسارت را پرداخت می‌کند. اما استفاده از بیمه بدنه برای خودروها اختیاری است. اگر در حادثه‌­ای خودروی فرد مقصر خسارت ببیند، بیمه ثالث این هزینه را پرداخت نمی‌کند. برای جبران این خسارت، باید از بیمه بدنه استفاده کرد.

چگونه متوجه شویم ماشین بیمه دارد؟

زمانی که افراد تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث خود را فراموش می‌کنند، این سوال برایشان ایجاد می‌شود که: «از کجا بفهمیم ماشین بیمه دارد یا اعتبار آن تمام شده؟»

اطلاعات مربوط به تمام بیمه‌نامه‌های صادره از سوی شرکت‌های مختلف، در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت می‌شود. به همین دلیل، می‌توان از این سامانه هم برای استعلام اصالت بیمه‌نامه استفاده کرد، هم برای دریافت اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه. برای استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه، تمام این روش‌های استعلام بیمه خودرو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک به صورت رایگان؛ در بیمه دات کام

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از جدیدترین خدمات بیمه دات کام، سامانه استعلام بیمه شخص ثالث است. برای استفاده از این سامانه، فقط باید شماره پلاک و کد ملی مالک ماشین را وارد کرده و روی دکمه «استعلام» کلیک کنید. در صفحه بعدی، اطلاعات بیمه‌نامه فعلی یا قبلی وسیله نقلیه نمایش داده می‌شود. با استعلام بیمه از روی پلاک، به سادگی می‌توانید متوجه تاریخ سررسید بیمه ماشین شوید. به علاوه، افرادی که به تازگی بیمه تهیه کرده‌اند، با این روش از اصالت صدور بیمه ثالث خود مطلع می‌شوند.

استعلام بیمه خودرو به صورت رایگان

استعلام رایگان اصالت بیمه شخص ثالث در بیمه دات کام

تفاوتی ندارد که بیمه شخص ثالث را از کجا خریده باشید. این سامانه استعلام بیمه شرکت‌های مختلف نظیر بیمه ایران، پارسیان، آسیا، سامان و… را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مقاله پیشنهادی: انواع و رنگ های پلاک خودرو ایرانی

استعلام بیمه خودرو از طریق سامانه سنهاب بیمه مرکزی

پس از اینکه فعالیت مردم و شرکت‌های خصوصی در حوزه دیجیتال زیاد شد، ارگان‌های دولتی هم تصمیم به ارائه اینترنتی خدمات گرفتند. در همین راستا، بیمه مرکزی ایران، از «سنهاب» رونمایی کرد. تمامی بیمه‌نامه‌های صادره از شرکت‌های مختلف، در سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه یا همان سنهاب، ثبت می‌شود. به همین جهت، افراد می‌توانند به روش‌های مختلفی، استعلام بیمه شخص ثالث یا بدنه خودرو را به صورت آنلاین دریافت کنند.

راه‌های دریافت استعلام بیمه خودرو در سنهاب:

 1. استعلام بیمه خودرو با کد vin
 2. استعلام بیمه خودرو با کد ملی
 3. استعلام بیمه خودرو با کد یکتا

در ادامه طریقه استعلام بیمه خودرو از سیستم بانک مرکزی را توضیح می‌دهیم. برای استفاده از روش‌های بالا، ابتدا باید وارد سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی شوید و طبق آموزش‌های زیر، عمل کنید.

استعلام بیمه خودرو با vin

استعلام آنلاین بیمه ماشین

استعلام بیمه خودرو آنلاین

استعلام بیمه ماشین با vin، یکی از ساده‌ترین روش‌های اطلاع از مانده اعتبار بیمه وسیله نقلیه است. برای این کار، پس از ورود به سامانه استعلام بیمه خوردو در وب‌سایت بیمه مرکزی، سربرگ «استعلام با کد vin» را انتخاب کنید. در ادامه، کد VIN، شماره همراه و کد امنیتی را وارد کنید. با کلیک روی دکمه «ارسال کد تأیید»، یک کد به شماره همراه ارسال می‌شود. بعد از ورود کد دریافتی، روی دکمه «استعلام» کلیک کنید تا اطلاعات بیمه‌نامه را مشاهده کنید.

بر خلاف تصور، کد vin دارای معنی و مفهوم است! هر بخش از این کد نشان از اطلاعات خاصی است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، مقاله شماره VIN خودرو را مطالعه کنید.

استعلام بیمه خودرو با کد ملی

برای پیگیری زمان اتمام بیمه ماشین با کد ملی، بعد از ورود به صفحه استعلام اصالت بیمه‌نامه در سایت بیمه مرکزی، گزینه «استعلام با شماره بیمه‌نامه» رو انتخاب کنید. پس از انتخاب شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه، کد ملی بیمه‌گزار و کد ملی استعلام کننده، کد امنیتی را وارد کرده و روی دکمه «استعلام» کلیک کنید. به این طریق متوجه می‌شوید که چقدر به تاریخ سررسید بیمه وسیله نقلیه باقی‌مانده است.

استعلام بیمه ماشین با کد یکتا بیمه‌نامه

برای چک کردن وضعیت بیمه وسیله نقلیه، می‌توانید پس از ورود به سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی، به سربرگ «استعلام با کد یکتا» مراجعه کنید. در ادامه شماره یکتا بیمه‌نامه، کد ملی بیمه‌گزار، کد ملی استعلام کننده و کد امنیتی را وارد کنید. با کلیک بر روی دکمه «استعلام»، می‌توانید اطلاعات بیمه‌نامه خود را مشاهده کنید.

امکان استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه از طریق پیامک به صورت آفلاین هم وجود دارد. توضیحات لازم در این خصوص، در صفحه مربوطه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده آموزش تصویری، مقاله سنهاب چیست را مشاهده کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث

استعلام بیمه خودرو با شماره شاسی

در گذشته استعلام بیمه ماشین از طریق شماره شاسی وجود داشت؛ اما چون روش سختی بود، این روش کنار گذاشته شد. در حال حاضر، کاربردهای شماره شاسی خودرو شامل موارد زیر می‌شود:

پیگیری بیمه خودرو صفر

استعلام بیمه خودرو آنلاین

استعلام آنلاین بیمه ماشین سایپا یا ایران خودرو در کسری از زمان، با بیمه دات کام

آیا ماشین صفر بیمه شخص ثالث دارد یا نه؟ این سوال یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که خودروی صفر خریداری می‌کنند. با توجه به اهمیت بیمه شخص ثالث، اتومبیل‌هایی که از طریق کارخانه‌های داخلی مثل سایپا و ایران خودرو تولید می‌شوند، در ابتدا توسط خود تولیدکننده بیمه می‌شوند. با این حال، اگر می‌خواهید از بیمه ماشین صفر مطمئن شوید، می‌توانید نسبت به استعلام بیمه سایپا یا ایران خودرو اقدام کنید. روش انجام این کار تفاوتی با سایر خودروها ندارد. در نتیجه برای چک کردن بیمه شخص ثالث ماشین صفر کیلومتر، به یکی از روش‌های بالا عمل کنید.

استعلام کارت طلایی

کارت طلایی سایپا یا ایران خودرو جزء بیمه‌های اتومبیل قرار نمی‌گیرند. این خدمتی است که از سوی خود شرکت‌های تولید کننده وسیله نقلیه ارائه می‌شود. خدمات ارائه شده توسط کارت طلایی، شامل مواردی مثل امداد سیار، سرویس روغن خودرو، امداد باتری، تنظیم موتور، تعویض لاستیک و… می‌شود. این کارت خدماتی مثل سرقت، خسارت تصادف و حوادث طبیعی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. برای اینکه چنین خدماتی را دریافت کنید، باید نسبت به خرید بیمه بدنه اقدام کنید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بیمه بدنه

خرید بیمه بدنه

 در چه مواقعی گرفتن استعلام بیمه­‌نامه ضروری است؟

علاوه بر مواردی که تا اینجای مطلب ذکر شد، حالات مهمی هستند که استعلام بیمه خودرو در آنها بسیار مهم است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • زمانی که تصادفی اتفاق می‌­افتد و بیمه‌­نامه را همراه ندارید، می‌توانید از این خدمت آنلاین استفاده کنید.
 • اگر بیمه‌­نامه خود را گم کرده باشید تا زمان صدور المثننی و یا گواهی بیمه، برای آگاهی از شرایط بیمه­ بدنه یا ثالث خود می‌­توانید به صورت آنلاین اقدام کنید.
 • اطلاع از تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث برای جلوگیری از ثبت جریمه دیرکرد.

آشنایی با نحوه استعلام بیمه خودرو به صورت آنلاین

در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد چگونگی استعلام بیمه­ خودرو با پلاک و سایر روش‌ها با شما صحبت کنیم. سامانه سنهاب را معرفی کردیم و نکات تکمیلی اطلاعات خواسته شده برای گرفتن استعلام بیمه در این سامانه را توضیح دادیم. در نهایت سایر مواردی که احتمالا در استعلام بیمه‌­نامه نیاز می­‌شود را بیان کردیم. حال اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه را دارید، می‌توانید به صفحات مربوطه مراجعه کنید. اگر هنوز برایتان این سوال وجود دارد که چطور استعلام بیمه خودرو را دریافت کنید، یک بار دیگر این مقاله را به دقت مطالعه کنید. همچنین، می‌توانید سوالات یا نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پایین صفحه درج کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرق بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه
۲۰ آبان ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / مقالات بیمه بدنه

بیمه ثالث یا بدنه؛ کدام بهتر است؟ بررسی تفاوت‌ های بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث بهتر است یا بیمه بدنه؟ تفاوت‌ های بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه باعث شده که این دو مکمل یکدیگر باشند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

ورود به سیستم سامانه سنهاب بیمه مرکزی
۱۷ آبان ۱۴۰۲ / مقالات بیمه بدنه / اطلاعات بیمه ای / مقالات بیمه شخص ثالث

سامانه سنهاب چیست؟ آموزش و راهنمای کامل سامانه بیمه مرکزی

در مقاله سنهاب چیست،​​ به آموزش سامانه بیمه مرکزی ​و نحوه استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین می‌پردازیم. برای آشنایی با امکانات این سامانه، کلیک کنید.​

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
*
۰۷ مرداد ۱۴۰۲

سلام.من ساینا اس تازه خریدم مدل ۱۴۰۲.زدم به دیوار سپر عقبش ازریه طرف جدا شده و چند تا خش برداشته.میخوام بدونم بیمه بدنه شاملش میشه و چه مراحلی باید طی کنم برا استفاده ازربیمه بدنه و این که افت قیمت ماشینم چند درصد میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. باید کارشناس بیمه بدنه از خودرو بازدید کند.

person
بابک
۰۲ فروردین ۱۴۰۲

سلام موقع خرید خودرو از شرکت سایپا من هم بیمه بدنه و هم بیمه شخص ثالث خریداری کردم .انتظار داشتم مثل برگه سبز ازطریق پست ارسال کنن اما برگ سبز و کارت ماشین با پست اومد بیمه نامه هام نیومد به نظرتون باید کجا مراجعه کنم برای دریافت چاپ بیمه نامم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ فروردین ۱۴۰۲

  سلام بابک عزیز. به کارگزاری بیمه ای مراجعه کنید که بیمه‌های مذکور را از آن‌ها خریداری کرده‌اید.

person
زهرا امیری
۲۴ مهر ۱۴۰۱

بهترین برنامه برای گرفتن آنلاین استعلام چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام سایت بهترین بستر است.

   person
   کاظم
   ۲۹ آذر ۱۴۰۱

   سلام پیگیری بیمه نامه خودرو صفر سایپا رو از کجا بگیریم؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۳۰ آذر ۱۴۰۱

    سلام چه نوع پیگیری؟ برای اصالت از سامانه سنهاب میتوانید بگیرید.

     person
     مرادی
     ۰۶ دی ۱۴۰۱

     سلام استعلام بیمه ایران با پلاک ماشین هم میشه؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۰۷ دی ۱۴۰۱

     سلام با پلاک اصولا نمی شود.

person
اکبر
۲۷ شهریور ۱۴۰۱

سلام استعلام بیمه با پلاک خودرو از سایت درگاه ملی خدمات دولت هم امکان پذیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

  سلام تا به حال نشنیده ایم.

   person
   مبارک
   ۱۰ مهر ۱۴۰۱

   استعلام بیمه خودرو با شماره شاسی هم میشه؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۱ مهر ۱۴۰۱

    سلام خیر.

     person
     حسین
     ۲۷ آبان ۱۴۰۱

     سلام استعلام وضعیت بیمه نامه با پلاک بهتره؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۲۸ آبان ۱۴۰۱

     سلام خیلی امکان پذیر نیست.

person
امیر
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

سلام من سی لندر ماشینم رو عوض کردم اما هنوز شماره نکوبید م میخوام بدونم در صورت حادثه بیمه خسارت پرداخت میکند یا خیر ممنون میشم پاسخ بدین 🙏

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

  سلام باید از واحد خسارت خود شرکت بیمه تان بپرسید.

person
حمیدی
۰۳ مرداد ۱۴۰۱

سلام چطوری استعلام مانده بیمه خودرو رو بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ مرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، از طریق سایت سنهاب می توانید اقدام کنید.

   person
   ستار
   ۱۸ دی ۱۴۰۱

   سلام پیگیری بیمه خودرو صفر با کد ملی وجود داره؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۱ دی ۱۴۰۱

    سلام بله

person
نبی پوز
۱۴ تیر ۱۴۰۱

امکان استعلام بیمه نامه خودرو با شماره شاسی وجود داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، خیر.

person
فرید
۰۵ تیر ۱۴۰۱

سلام برای گرفتن استعلام حتما باید از گوشی خود فرد انجام بشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، خیر.

person
مهران میری
۰۴ تیر ۱۴۰۱

استعلام بیمه خودرو واسه ثالث واسه پرشیا شما دارید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، از طریق صفحه استعلام می توانید انجام دهید.

person
zeynab
۲۲ خرداد ۱۴۰۱

az che sitei estelam begiram?

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، از طریق خود بیمه دات کام یا سایت سنهاب می توانید.

person
arashte474@gmail.com
۱۸ بهمن ۱۴۰۰

سلام میخواستم ببینم بیمه ماشین من تمدید شده یانه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، قبلا کارها را به طور کامل انجام داده اید؟ اگر انجام داده اید، از طریق استعلام می توانید اصالت بیمه نامه خود را متوجه شوید.

   person
   حسین رسام
   ۰۶ فروردین ۱۴۰۱

   سلام میخواستم ببینم بیمه ماشین من تمدید شده یانه

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۷ فروردین ۱۴۰۱

    سلام دوست عزیز، اگر خریداری کرده اید و در کاغذ آن تمامی اطلاعات نوشته شده است، تمدید شده است؛ اما باز از همین طریقی که در مقاله نوشته شده، میتوانید اقدام کنید. البته اگر مقاله را مطالعه می کردید، متوجه می شدید.

person
صابر
۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام برای استعلام بیمه نامه خودرو با کد ملی حتما باید کد ملی فرد باشد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، منظورتان از کد ملی فرد چیست؟ باید همان کد ملی مالک استفاده شود.

   person
   صابر
   ۱۱ تیر ۱۴۰۱

   سلام اگر به کد مالک دسترسی نداشتیم چی؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۲ تیر ۱۴۰۱

    سلام دوست عزیز، به هر حال باید به تمامی اطلاعات دسترسی داشت.

     person
     بهشاد
     ۰۴ مهر ۱۴۰۱

     سلام خب من فقط پلاک دارم میشه استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک گرفت؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۰۵ مهر ۱۴۰۱

     سلام خیر

person
علی ضیا
۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام برای استعلام بیمه خودرو با کد یکتا چه کار باید کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، به سایتی که در صفحه نوشته ایم، مراجعه کنید.

person
غدیر
۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام چگونه میشه استعلام بیمه بدنه خودرو با کد ملی گرفت؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر غدیر عزیز . شما می تونید استعلام بیمه بدنه خودرو رو از سایت بیمه مرکزی یا این لینک مربوط به سامانه سنهاب در سایت بیمه دات کام پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید