بنر بیمه
17 مهر 1401

آیا خسارت راننده بدون گواهی نامه توسط بیمه پرداخت می شود؟

استفاده از انواع وسایل نقلیه در سراسر دنیا نیازمند آموزش و گواهی‌نامه است. کشورمان ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. افراد در هر کجای این کره خاکی برای رانندگی نیازمند گواهی نامه و دوره‌های آموزشی هستند. اما رانندگی بدون گواهی نامه چطور؟ یکی از اتفاقاتی که در این روزها بیش از پیش شاهد آن هستیم رانندگی بدون گواهی نامه است. رانندگی بدون گواهی نامه جرم است و از لحاظ مختلف می‌تواند برای فرد دردسر ساز شود. آیا دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه امکان پذیر است یا خیر؟

به‌صورت کلی نداشتن گواهی نامه جرم محسوب می‌شود و با فرد خاطی نیز برخورد قانونی خواهد شد و در بسیار از موارد ممکن است حبس در انتظار فرد خاطی باشد. در این مقاله قصد داریم عواقب نداشتن گواهی نامه را از جوانب بررسی کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

آیا خسارت راننده بدون گواهی نامه قابل پرداخت است؟

در صورتی که تصادفی در سطح شهر یا آزادراه‌ها رخ دهد و فرد مقصر فاقد گواهی نامه باشد و خود فرد آسیب ببیند، خسارت وی به‌وسیله شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود. داشتن گواهی نامه برای تمامی رانندگان الزامی و نداشتن آن به منزله سرپیچی از قانون است. شما می‌توانید اطلاعات کافی درباره این جرم را در مقاله مجازات رانندگی بدون گواهینامه بخوانید!

خسارت راننده زیان دیده بدون گواهی نامه

آیا خسارت راننده بدون گواهی نامه زیان دیده پرداخت می‌شود؟ این سؤالی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید.

در صورتی که یک شخص زیان دیده در تصادف گواهی نامه نداشته باشد، خسارت ماشین ایشان توسط بیمه پرداخت می‌شود. اما فراموش نکنید که در چنین شرایطی به خاطر نبود گواهی نامه، با وی برخورد قانونی می‌شود و ماشین وی به پارکینگ منتقل خواهد شد.

خسارت راننده بدون گواهی نامه

خسارت راننده بدون گواهینامه در تصادفات پرداخت می‌شود

محدودیت های رانندگان با انواع گواهی نامه

برای رانندگان مختلف مخصوصاً پایه دو و سه، قوانین و محدودیت‌هایی وجود دارد که بهتر است افرادی فاقد گواهی نامه هستند یا به تازگی گواهی نامه گرفته‌اند، به آن توجه کنند:

  1. عدم امکان رانندگی با گواهی نامه غیر متناسب ماشین‌های سنگین
  2. اجازه رانندگی به رانندگان در داخل شهر، برای مدت یک سال بعد از گرفتن گواهی نامه
  3. رانندگی با وجود همراه در 90 روز ابتدایی بعد از دریافت گواهی نامه

اگر فردی به قوانین بالا توجه نکند و دچار سوانح مختلف رانندگی شود، بیمه خسارت ماشین فرد زیان دیده را پرداخت می‌کند، اما فرد مقصر در تصادفات رانندگی، در چنین شرایطی می‌بایست این مبلغ را به شرکت بیمه برگرداند. دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه و افرادی که قوانین و محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند می‌تواند چالش‌های بسیاری داشته باشد. به همین خاطر بهتر است در صورت نداشتن گواهی نامه، افراد رانندگی نکنند.

تصادفاتی که در جاده ها منجر فوت می شوند

در تصادف‌هایی که منجر به فوت می‌شود و فرد علاوه بر نداشتن گواهی نامه، به سن قانونی هم نرسیده باشد، وی مرتکب قتل غیر عمد شده است. در مورد اینکه راننده بدون گواهی نامه در تصادف‌های منجر به مرگ مقصر است یا خیر، اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. برخی از وکلا معتقدند که نبود گواهی نامه منجر به تغییر قتل عمد به غیر یا برعکس نمی‌شود. آنها همچنین اعتقاد دارند که نبود گواهی نامه نمی‌تواند باعث عمد شدن فوت و تصادف شود.

خرید بیمه شخص ثالث

در بسیاری از موارد راننده فاقد گواهی نامه مهارت لازمه برای رانندگی را دارد، اما در بسیاری از موارد فرد ممکن است گواهی نامه داشته باشد، اما مهارت کافی برای رانندگی را نداشته باشد. به همین دلیل هم چه در مورد خسارت راننده بدون گواهی نامه و چه عمد و غیر عمد بودن قتل و مرگ در تصادف اختلاف نظر‌های مختلفی وجود دارد.

جرم راننده فاقد گواهی نامه چیست؟

به‌صورت کلی عدم وجود گواهی نامه نمی‌تواند علت کافی برای مقصر بودن راننده باشد. عامل اصلی تعیین مقصر رابطه بین وقوع حادثه و اشتباهات راننده است. در صورت نبود علت روشن مبنی برای تصادف و حادثه، مقصر به‌وسیله قوانین راهنمایی رانندگی و قوانین تعیین می‌شوند.

در صورتی هم که فرد فاقد گواهی نامه طبق قوانین مجرم و مقصر نبود، وی تنها به دلیل نداشتن گواهی نامه مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و نیاز نیست خیلی نگران گرفتن خسارت راننده بدون گواهی نامه باشند.

خطر محرومیت از رانندگی برای رانندگان

رانندگان بدون گواهی نامه تنها نباید نگران مسائلی از قبیل دریافت دیه بعد از تصادف یا خسارت راننده بدون گواهی نامه باشند؛ چرا که این پایان جرایم نیست و ممکن است برای آنها محرومیت از رانندگی نیز در نظر گرفته شود.

در صورتی که دادگاه بی احتیاطی راننده بدون گواهی نامه را تشخیص دهد، عاقبت سختی در انتظار وی خواهد بود و ممکن است برای سال‌ها از رانندگی محروم شود. در بسیاری از پرونده‌های موجود در دفاتر پلیس راهور ، که بی مبالاتی راننده فاقد گواهی ثابت شده، فرد برای 1 تا 5 سال از رانندگی محروم شده است.

دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه از شرکت های بیمه

خطر محرومیت از رانندگی برای رانندگانی بدون گواهینامه

تأثیر رضایت شاکی در روند پرونده راننده بدون گواهی نامه

در شرایطی که یک راننده فاقد گواهی نامه تصادف می‌کند و در آن تصادف نیز مقصر است، رضایت شاکی تأثیر آن‌چنانی در روند پرونده ندارد. به‌صورت کلی اگر در چنین تصادف‌هایی حتی شاکی رضایت دهد پرونده مختومه نمی‌گردد، علت آن نیز ممکن است جرم‌هایی از قبیل قتل غیر عمد یا چیزی شبیه آن باشد.

به قول معروف این جرائم با شکایت شاکی شروع می‌شود، اما با رضایت او نیز پرونده بسته نمی‌شود. رضایت شاکی ممکن است تنها منجر به تخفیف و کاهش میزان حبس شود. البته ناگفته نماند که در بسیاری از موارد مقصر می‌تواند با استفاده از بیمه‌های خودرو مانند استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث، خسارت فرد زیان دیده را پرداخت کند و از رضایت فرد شاکی خود را بی نیاز کند.

استفاده از انواع بیمه خودرو برای افزایش امنیت و اطمینان

گرفتن گواهی نامه پایان راه نیست و ممکن است همچنان عواقب بعد از تصادف شما را تهدید کند. مهم‌ترین کاری یک راننده بعد از خرید و پیگیری گواهی نامه انجام دهد، خرید بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث است. خرید این دو بیمه نامه در کنار هم علاوه بر افزایش ضریب امنیت، خسارات شخص زیان دیده و مقصر را جبران پذیر می‌کند. به بیان دیگر در صورتی که هم بیمه شخص ثالث داشته باشید و هم بیمه بدنه، تمامی خسارات جبران می‌شوند، چه مقصر باشید و چه نباشید. با داشتن چنین بیمه نامه‌هایی خسارت راننده بدون گواهی نامه نیز قابل پرداخت است.

استعلام بیمه بدنه

گرفتن خسارت راننده بدون گواهی نامه

اهمیت بیمه‌های خودرو زمانی معنای بیشتری پیدا می‌کند که شما بدانید این بیمه در صورتی که چه مقصر باشید و چه نباشید خسارت شما را جبران می‌کند، اما چگونه؟ برای دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه بهتر است دارای بیمه شخص ثالث و بدنه باشید. در صورت تصادف ماشین‌های گران قیمت و نامتعارف به هر دوی آنها نیاز پیدا خواهد شد. در صورتی که شما فاقد گواهی نامه هستید و ماشین مقابل مقصر است، خسارت شما توسط بیمه پرداخت می‌گردد. در صورتی هم که شما مقصر باشید شرکت بیمه باز هم خسارت ماشین شخص زیان دیده را پرداخت می‌کند و جای نگرانی نیست.

خرید بهترین بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

اگر دغدغه‌هایی از قبیل دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه را دارید، بهتر است همین امروز برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث خود و همچنین استعلام بیمه بدنه اقدام کنید. امروزه تنها کافی است به سایت‌های خرید و فروش آنلاین بیمه مانند بیمه دات کام مراجعه کنید، تا علاوه بر مقایسه و استعلام شرایط بیش از 20 شرکت بیمه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین بیمه نامه را با قیمت مناسب خریداری کنید.

ارسال بیمه نامه توسط بیمه دات کام رایگان است و در صورتی که پیش از ساعت 21 اقدام به خرید کنید، بیمه شما همان روز صادر می‌گردد. اگر سؤالی در خصوص دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه دارید، در بخش کامنت‌ها پیام خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت پاسخ آن را دریافت کنید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث را چگونه بخرم؟عوامل موثر در خرید بهترین بیمه ثالث

چگونه می‌توان بهترین بیمه شخص ثالث را در سال 1401 خرید؟ بهترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع حتما این مقاله را بخوانید

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه ثالث به دیگری، چگونه رخ می‌دهد؟

چگونه بیمه ثالث خودرویمان را به خودروی صفر منتقل کنیم؟ چگونه بیمه ثالث را به شخص دیگری انتقال دهیم؟ اطلاعات تکمیلی را در این مقاله بخوانید.

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه(آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (آذر 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

13 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث (آخرین به روز رسانی آذر 1401)

قوانین بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی می‌شود؟ قانون خودروی متعارف و تخفیفات بیمه‌ای را اینجا بخوانید.

12 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1401 چه می دانید؟

اگر می‌خواهید در خصوص نرخ بیمه ثالث ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این بیمه، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید