19 آبان 1401

قوانین تصادف در پارکینگ عمومی که دانستن آن برای رانندگان لازم است!

امکان وقوع حادثه در هر نقطه از کره خاکی وجود دارد. این مساله غیر قابل پیش بینی نیست. اگر نگاهی به آمار و ارقام تصادفات بیندازید متوجه می‌شوید که نه تنها در کوچه، خیابان، اتوبان و آزادراه‌ها، بلکه در اماکنی مانند پارکینگ نیز ممکن است تصادف ماشین با ماشین و ماشین با شخص به وجود آید. به‌صورت کلی امکان تصادف در پارکینگ عمومی، خانه و آپارتمان همراه با خسارت مالی و جانی در آنها اجتناب ناپذیر است.

فرقی نمی‌کند در چه محلی، در صورتی که شما دارای بیمه شخص ثالث و بدنه باشید، شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت است. البته ناگفته نماند در بسیاری از موارد نیاز به حضور کارشناس، کشیدن کروکی تصادف در پارکینگ عمومی و طراحی دعوی نیز می‌باشد. برای آشنایی با انواع کروکی تصادف، مقاله تفاوت کروکی سازشی و غیر سازشی پیشنهاد می‌شود.

تصادف در زمان خروج از پارکینگ

یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی که شاهد تصادف در پارکینگ عمومی یا تصادف در پارکینگ خانه هستیم، هنگام خروج است. معمولاً راننده‌ها بنا به دلایل مختلف در زمان خروج از پارکینگ به ماشین و افراد برخورد می‌کنند و به آنها خسارت‌های جانی و مالی وارد می‌کنند.

یکی از دلایلی که موجب تصادف در پارکینگ عمومی یا تصادف در پارکینگ آپارتمان هنگام خروج می‌شود، نداشتن دید کافی است. این پارکینگ‌ها معمولاً طوری ساخته می‌شوند که دو طرف آن دیوار است و تنها مسیر رو به رو را می‌توان دید. در نتیجه به دلیل نبود دید کافی از طرفین، موارد زیادی از تصادف در پارکینگ آپارتمان ها هنگام خروج از پارکینگ مشاهده می‌شود.

تصادف در پارکینگ عمومی

مقصر تصادف در پارکینگ عمومی هنگام خروج

در بسیاری از موارد ماشین‌ها در زمان خروج و ورود با هم برخورد می‌کنند. در چنین مواردی نیاز با تماس با پلیس و کشیدن کروکی است تا مقصر تصادف در پارکینگ عمومی یا ساختمان، همچنین میزان خسارت تخمین زده شود. در چنین شرایطی افراد می‌توانند با توافق شخصی مشکل را حل کنند یا از بیمه نامه خودروی خود استفاده کنند.

اگر هنگام خروج از پارکینگ، تصادفی با عابر پیاده رخ دهد، قوانین تصادف با عابر پیاده متفاوت است و می‌تواند بر اساس موارد دیگری مقصر را تعیین کند.

حق تقدم در زمان ورود و خروج پارکینگ

زمانی که حرف از تصادف در پارکینگ خانه یا عمومی می‌شود، بحث حق تقدم هم داغ می‌شود. اگر نگاهی به آیین نامه راهنمایی و رانندگی بیندازید، متوجه می‌شوید در مسیر پارکینگ‌ها، رانندگان در حال حرکت بر ماشین‌هایی که در حال خروج از پارکینگ هستند، حق تقدم دارند.

اما در صورتی که ماشین به‌صورت کامل از پارکینگ خارج شده باشد، دیگر مقصر نمی‌باشد. در تصادفات پارکینگ، افراد می‌بایست به قوانین وضع شده در مورد آن نهایت توجه را کنند. زیرا ممکن است در هر شرایط، قوانین نیز متفاوت شود.

تصادف در پارکینگ خانه یا عمومی، ناشی از توقف مقابل درب

همان‌طور که گفتیم قانون و مقصر تصادف در قسمت‌ها و شرایط گوناگون پارکینگ می‌تواند تغییر کند. برای مثال اگر تصادف در پارکینگ عمومی یا ساختمان مقابل درب آن رخ دهد، ممکن است مقصر نیز عوض شود. اگر ماشینی در مقابل درب ورودی پارکینگ پارک کرده باشد و همین عامل تصادف نیز باشد، آن ماشین مقصر می‌باشد.

در بسیاری از تصادفات دنده عقب پارکینگ این تصادفات رخ می‌دهد. برای همین بهتر است افراد در زمان دنده عقب، بسیار محتاط باشند و با داشتن میدان دید کافی رانندگی کنند تا از تصادفات احتمالی جلوگیری کنند. بهتر است رانندگان در چنین فضاهایی از دنده عقب رفتن پرهیز کنند.

استعلام بیمه بدنه

خسارت ناشی از پرتاب اجسام در پارکینگ و حیاط

در صورتی که یک خودرو طوری پارک شده که قسمتی از آن در حیاط است، امکان وقوع حوادث مختلف برای ماشین وجود دارد. برای مثال، ممکن است همسایه از روی بی احتیاطی اجسام مختلفی را به حیاط پرتاب کنند و ماشین آسیب ببیند.

همچنین ممکن است به دلیل کار کارگران در پشت بام و یا بی احتیاطی همسایگان، جسمی به ماشین آسیب بزند. در چنین شرایطی قصه کمی متفاوت می‌شود و فردی که جسمی را پرتاب کرده، می‌بایست خسارت ماشین را پرداخت نماید. در چنین شرایطی بهتر است طرح دعوی شود و بعد از حضور کارشناس مقصر شناخته شود و بعد میزان خسارت مشخص گردد.

تصادف در پارکینگ خانه یا پارکینگ عمومی، ناشی از توقف مقابل درب

یکی دیگر از دلایل تصادف در پارکینگ عمومی، باز شدن ناگهانی درب اتومبیل است. در زمانی که درب ماشینی ناگهان باز می‌شود، ماشین در حال عبور از کنار آن باید مراقب باشد، چرا که ممکن است بعد از باز شدن درب ماشین، شخصی از آن پیاده شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که در تصادف ناشی از باز شدن درب ماشین در پارکینگ آپارتمان و عمومی، مقصر ماشینی است که با بی دقتی از کنار آن عبور می‌کند. البته امکان دارد در چنین شرایطی خسارت تصادف ۵۰ ۵۰ در نظر گرفته شود.

تصادف در پارکینگ ناشی از مستی

پارکینگ‌ها همانند خیابان‌های شهر می‌توانند مرکز اتفاقات عجیب و غیر قابل پیش بینی باشد. برای مثال ممکن است وقتی فردی در حال خروج از پارک دوبل پارکینگ باشد با یک ماشین دیگر که راننده آن مست است تصادف کند. رانندگان مست در اکثر اوقات با سرعت غیرمجاز رانندگی می‌کنند و همین امر می‌تواند زمینه ساز تصادف در پارکینگ آپارتمان، تصادف در پارکینگ عمومی یا خیابان‌های مختلف شود.

به‌صورت کلی حق تقدم با راننده‌ای است که در مسیر اصلی باشد. در صورتی که سه چهارم ماشین از پارک خارج شده باشد، آن وسیله نقلیه دیگر در مسیر اصلی قرار دارد و در قسمت پارک قرار ندارد. رانندگی در مستی خود نیز شامل جریمه جداگانه‌ای می‌شود که فرد می‌بایست آن را به‌صورت قانونی پرداخت کند.

در صورتی هم که به خودرویی دیگر آسیب برساند می‌تواند از بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه استفاده نماید.

تصادف در پارکینگ آپارتمان

تصادف در پارکینگ عمومی ناشی از مستی

تصادف با وسایل اضافه در پارکینگ

در بسیاری از موارد ممکن است تصادف در پارکینگ خانه، شرکت‌ها و مراکز تجاری ناشی از وجود وسایلی اضافه‌ای باشد که در آنجا قرار داده شده است. در صورتی که شما با چنین وسایلی در پارکینگ تصادف کنید و خودرو خسارت ببیند، می‌توانید از صاحب آن وسایل شکایت کرده و خسارت خود را دریافت نمایید.

ناگفته نماند که در چنین شرایطی و بنا بر هر دلیلی می‌توانید از بیمه بدنه خود نیز استفاده کنید و خسارت ماشین خود را دریافت نمایید.

2 نکته مهم برای پارک در پارکینگ

اگر قصد استفاده از پارکینگ را دارید در صورت بی توجهی و بی احتیاطی ممکن است با تصادف در پارکینگ آپارتمان یا عمومی روبرو شوید. به همین خاطر بهتر است به نکات زیر توجه کنید تا از حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری کنید یا از شدت آنها بکاهید:

انتخاب نقطه ای با روشنایی کافی

بهتر است ماشین خود را در قسمتی از پارکینگ پارک کنید که دارای نور کافی باشد. نور کافی علاوه بر افزایش امنیت، باعث می‌شود تا دیگران میدان دید بهتری نسبت به ماشین شما داشته باشند و همین امر سبب کاهش تصادف و خسارت خواهد شد.

بررسی ایمنی جای پارک

یکی دیگر از نکاتی که بهتر است در زمان پارک در پارکینگ بررسی کنید، دوربین‌ها هستند. بهتر است خودرو را در قسمتی از پارکینگ، مخصوصاً پارکینگ‌های عمومی و مجتمع‌های تجاری پارک کنید که در معرض دید دوربین‌ها هستند. این کار باعث می‌شود تا در صورت بروز تصادف در پارکینگ عمومی و پرتاب اشیا، بتوانید مقصر را راحت‌تر شناسایی کنید و اقدامات لازم برای گرفتن خسارت را انجام دهید. برای آشنایی بهتر با نحوه‌ی مقصر تصادفات رانندگی، این مقاله را از دست ندهید.

استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه برای تصادف در پارکینگ عمومی و شخصی

در صورتی که تصادف در پارکینگ عمومی، خانه، آپارتمان، مراکز خرید و تجاری و عمومی رخ دهد شما به بیمه نامه معتبر نیاز خواهید داشت. برای همین بهتر است در صورت نداشتن بیمه نامه برای خرید و تمدید وارد عمل شوید.

خرید قسطی و نقدی بیمه خودرو بصورت آنلاین

همانند دیگر اقلام، امروزه بستری مناسبی برای مردم فراهم شده تا بتوانند کارهای مختلفی مثل استعلام بیمه شخص ثالث، خرید بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و … را به‌صورت قسطی و آنلاین خریداری کنند و در صورت بروز اتفاقاتی مانند تصادف در پارکینگ عمومی یا پارکینگ خانه از آن استفاده نمایند. برای این کار کافی است وارد سایت بیمه دات کام شوید و از منوی اصلی بیمه‌ها، بیمه خودروی مناسب شرایط خود را انتخاب کنید. بعد از آن می‌توانید شرایط تمامی شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید و سپس بهترین را خریداری کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جدیدترین شرایط بیمه شخص ثالث اقساطی ارزان (1401)

اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث بخرید و توانایی مالی خرید آن را ندارید این مقاله را بخوانید تا با خرید بیمه قسطی آشنا شوید.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث را چگونه بخرم؟عوامل موثر در خرید بهترین بیمه ثالث

چگونه می‌توان بهترین بیمه شخص ثالث را در سال 1401 خرید؟ بهترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع حتما این مقاله را بخوانید

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه(آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات تصادف منجر به فوت چیست و چه حکمی دارد؟ قتل عمد یا غیر عمد

با توجه به افزایش تصادف‌ها، درباره مجازات تصادف منجر به فوت و پرداخت دیه آنها اطلاعاتی در این مقاله جمع آوری کرده‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

02 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

چه زمانی و چه کسانی باید الحاقیه بیمه بگیرند؟ از کجا و چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟ قیمت الحاقیه و دیگر جزيیات آن را در این مطلب مطالعه نمایید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید