05 مهر 1401

قوانین تصادف با عابر پیاده؛ مواقعی که راننده مقصر نیست

راننده‌های وسایل نقلیه باید از قوانین تصادف با عابر پیاده اطلاعاتی داشته باشند تا در صورت بروز حادثه برای رفع مشکلات احتمالی اقدامات لازم را انجام دهند. با توجه به قانون تصادفات، عابر پیاده به فردی گفته می‌شود که بدون هیچگونه وسیله نقلیه موتوری در حال عبور از یک مسیر(پیاده رو و ماشین رو) باشد. دولت همیشه در تلاش است که در وضع قانون تصادفات، شرایطی را ایجاد کند که عابران پیاده حمایت شوند. بنابراین راننده‌ها هم باید از این قوانین اطلاع داشته باشند.

هنگامی ‌که صحبت از خوردو و قوانین تصادفات با عابر پیاده می‌شود، بیشتر افراد حق را به عابر پیاده خواهد داد و راننده را مقصر می‌دانند، اما آمار‌های رسمی ‌کشور نشان می‌دهد که عامل حدود 30 درصد از تصادفات درون شهری و 10 درصد تصادفات برون شهری، عابران پیاده هستند که در این موارد و طبق قوانین حق به طور کامل به راننده داده می‌شود.

در ادامه درباره قوانین تصادف با عابر پیاده  را برای رانندگان توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تخلفات عابر پیاده

در قوانین تصادف با عابر پیاده اگر موارد زیر اتفاق بیافتد، راننده مقصر نیست. این موارد شامل:

 • بی توجهی به خط کشی عابر پیاده
 • عدم استفاده از پل عابر پیاده
 • ورود ناگهانی به سطح خیابان‌ها
 • بی توجهی به چراغ قرمز در خیابان
قوانین تصادف با عابر پیاده همیشه به نفع به عابر نیست

قوانین تصادف با عابر پیاده همیشه به نفع به عابر نیست

هنگام تصادفات چه زمانی عابر پیاده مقصر است؟

هنگامی ‌که حادثه‌ای رخ دهد و عابر پیاده یک طرف حادثه است، اگر عابر پیاده از معابر غیر مجاز استفاده کرده باشد و کارشناس‌های تصادفات راهور ناجا صحنه را بررسی کنند، سهم تقصیر هر یک از طرفین مشخص می‌شود.

مواردی که توسط کارشناس‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • معابر مسکونی و غیر مسکونی
 • بزرگراه یا معبر اصلی
 • فرعی یا کوچه بودن
 • شرایط عبور برای عابر
 • وجود چراغ و علائم رانندگی

دقت کنید که در برخی از تصادفات عابر پیاده مقصر اصلی شناخته شده و راننده هیچ جرمی ‌را مرتکب نشده است.

به طور مثال: هنگامی‌ که عابر پیاده چراغ قرمز عابر را رد کند و تصادف رخ دهد، مقصر خود عابر پیاده است، چون حق تقدم با خودرو و راننده بوده است.

قانون چه توقعی از عابر پیاده دارد؟

قوانین تصادف با عابر پیاده با رعایت اصول و برای رفاه حال راننده و عابر نوشته شده است. از نگاه قانون، عابر پیاده وظایفی دارد که پلیس راهور تهران آن را اعلام کرده است. پلیس راهور اعلام کرده است که جرائمی‌ برای عدم رعایت قوانین عابر پیاده در نظر گرفته، اما هنوز برای اجرایی شدن آن اقدامات انجام نشده است. مواردی که مورد انتظار قانون از عابر پیاده است به شرح زیر می‌باشد:

عبور از پیاده رو

قوانین تصادف با عابر پیاده از عابران می‌خواهد که برای رفت و آمد از مسیر‌های مشخص شده استفاده کنند. پیاده رو‌ها برای کاهش تصادفات و امنیت بالای عابران در نظر گرفته شده است. در خیابان‌هایی که پیاده رو ندارند، عابر پیاده باید در مسیر خلاف جهت حرکت خودرو‌ها و از منتهی‌الیه چپ خود از مسیر گذر کند.

عبور از مسیر‌های خط کشی

همانطور که می‌دانید در قوانین تصادف با عابر پیاده، طی کردن مسیر، عرض خیابان‌ها، بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها و هرگونه مسیر عبور وسایل موتوری، ممنوع است. عابر پیاده باید از خط کشی ویژه یا پل‌های هوایی برای عبور از دو طرف خیابان استفاده کند.

توجه کنید که اگر حتی بخشی از مسیر گاردریل، حفاظ، حصار و پوشش گیاهی داشته باشد، باز هم باید عابر پیاده از خط کشی، زیرگذر یا پل هوایی استفاده کند. طبق قانون و ماده141 آیین نامه اگر در مسیری چراغ مخصوص عبور عابر وجود نداشته باشد و شرایط خط کشی مهیا باشد، حق تقدم با عابری است که قصد دارد عرض خیابان را طی کند.

احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی

عابر پیاده باید مانند راننده‌ها از قوانین راهنمایی و رانندگی مطلع باشد و طبق قوانین تصادف با عابر پیاده اگر مشکلی برای او به وجود آمد، بتواند از حقوق خود دفاع کند. قانون انتظار دارد هنگامی‌ که عابر پیاده قصد عبور از تقاطع‌ها را دارد به قوانین احترام بگذارد و از خط کشی استفاده کند یا منتظر سبز شدن چراغ عابر باشد.

با رعایت و احترام گذاشتن به قوانین می‌توان تصادفات با عابر پیاده را کاهش داد.

اقدامات لازم هنگام تصادف با عابر پیاده

در ابتدا توصیه می‌کنیم، هنگام تصادف با عابر پیاده به هیچ وجه صحنه تصادف را ترک نکنید. بهتر است که بعد از پارک کردن خودرو در مکان مناسب، به سراغ فرد آسیب دیده بروید و اگر جراحتی را مشاهده کردید بلافاصله با اورژانس و پلیس 110 تماس بگیرید. تصادفی که منجر به آسیب یا جراحت عابر پیاده شود را تصادف جرحی می‌گویند.

بعد از رسیدن اورژانس، مصدوم به نزدیک ترین بیمارستان منتقل می‌شود. همچنین بعد از تماس با 110، نزدیکترین مامور راهنمایی و رانندگی در محل حضور خواهد داشت. پلیس کروکی تصادف و اظهارات شما را بررسی می‌کند و مدارک شما مانند: گواهینامه، کارت ماشین و بیمه شخص ثالث را بررسی خواهد کرد.

مامور کلانتری یک فرم از اطلاعات شما و فرد حادثه دیده را تکمیل کرده و ماشین راننده را به کلانتری و پارکینگ منتقل می‌کند.

اولین اقدام بعد از تصادف با عابر تماس با 110 و اورژانس است

اولین اقدام بعد از تصادف با عابر تماس با 110 و اورژانس است

تشکیل پرونده در کلانتری چگونه است؟

پس از اینکه ماشین راننده به کلانتری منتقل می‌شود، از شما می‌خواهند که وسایل با ارزش خود را بردارید و هر صدمه‌ای که روی ماشین وجود دارد را داخل یک فرم یادداشت کنید.

بهتر است که کیلومتر و بنزین ماشین خود را چک کنید. بعد از آن یک برگه سبز رنگ به شما داده می‌شود که بتوانید ماشین خود را تحویل بگیرید.

بعد از آن باید به افسر نگهبانی کلانتری بروید و تشکیل پرونده دهید. یک فرم به شما داده می‌شود که اظهارات خود را تکمیل کنید. همچنین کپی مدارک باید در پرونده قرار گیرد و سپس برای دریافت فرم ثنا اقدام کنید.

قانون مجازات اسلامی ‌و قوانین تصادف با عابر پیاده

با توجه به قانون و ماده 333 مجازات اسلامی ‌اگر عابری از معابری که برای او ممنوع شده است عبور کند و سانحه‌ای برای وی رخ دهد که منجر به جراحت یا مرگ شود، همچنین راننده با سرعت مطمئن و مجاز رانندگی کرده باشد و وسیله نقلیه او دچار نقص فنی نباشد، راننده ضامن دیه و خسارت وارد شده نیست. در حقیقت از طرف دادگاه نرخ دیه برای پرداخت برای او در نظر گرفته نخواهد شد. از این رو، مجازات تصادف با عابر پیاده در این حالت برای مالک خودرو و راننده آن در نظر گرفته نمی‌شود.

ماده 331 یکی دیگر از قوانین تصادف با عابر پیاده است که می‌گوید: «هر کس در محل‌هایی که توقف در آنجا جایز نیست متوقف شده یا شیی یا وسیله‌ای را در این قبیل محل‌‌ها مستقر کند و کسی بدون قصد، با شخص یا شیی یا وسیله مزبور برخورد کند و بمیرد، شخص متوقف یا کسی که شیی یا وسیله مزبور را در محل مستقر ساخته عهده‌دار پرداخت دیه خواهد بود.

 

اگر توقف شخص مزبور با استقرار شیی و وسیله مورد نظر موجب لغزش راهگذر و آسیب کسی شود، مسئول پرداخت دیه صدمه یا آسیب وارده است مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل، عمدا قصد برخورد داشته باشد که در این صورت نه فقط خسارتی به او تعلق نمی‌گیرد بلکه عهده‌دار خسارت وارده نیز می‌باشد.» سهیلا: این قسمت مطابق قوانین کپی شده است

 

در صورتی که عابر پیاده خانم باردار بوده و تصادف با او موجب از بین رفتن جنین شود، دیه جنین هم در نظر گرفته خواهد شد. البته اینکه دقیقاَ به چه صورت خواهد بود، دادگاه تعیین خواهد کرد.

خرید بیمه شخص ثالث

قوانین تصادف با عابر پیاده از راننده‌ها چه انتظارتی دارد؟

راننده و مالک خودرو می‌تواند یکسان یا متفاوت باشد. طبق قوانین تصادف با عابر پیاده اگر راننده‌ای در صحت سلامت بوده و گواهینامه او اعتبار داشته باشد، مسئولیت تصادف متوجه مالک خودرو نمی‌باشد. راننده‌های خودرو از نظر قوانین تصادفات با عابر پیاده موظف به رعایت موارد مختلفی هستند که به شرح زیر است:

 • راننده‌ها باید در مسیر‌های خود سقف سرعت را رعایت کنند.
 • هر راننده‌ای وظیفه دارد پیش از حرکت، از سلامت خودرو خود مطمئن شود.
 • هنگامی‌ که راننده خودرو چراغ قرمز و چراغ سبز عبار را مشاهده می‌کند باید توقف کامل داشته باشد. همچنین پشت خط عابر پیاده قرار بگیرد تا در رفت و آمد عابر پیاده تداخلی ایجاد نکند.
 • با توجه به قانون و ماده 161 آیین نامه راهور، فرد راننده موظف است که هنگام نزدیک شدن به گذرگاه عابر پیاده سرعت خود را کم کند.

 

 • اگر شخص راننده در حالت مستی و عدم هوشیاری با عابر پیاده تصادف کند، مجرم شناخته می‌شود، حتی اگر عابر در این حادثه مقصر باشد.
 • با توجه به ماده 717 قانون مجازات اسلامی، بی احتیاطی و رعایت نکردن قوانین در شرایط تصادف با عابر پیاده می‌توان برای رانند‌ها 2 تا 6 ماه حبس را به همراه داشته باشد.
 • هنگام تصادف با عبرف راننده نباید صحنه تصادف را ترک کند.
 • راننده خودرو پس از اینکه تصادف جرحی داشته باشد، باید با اورژانس و پلیس 110 تماس حاصل کند.

داشتن بیمه نامه معتبر شخص ثالث

به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که در قوانین تصادف با عابر پیاده باید اطلاعات کاملی را به پلیس ارائه کرد تا اقدامات لازم انجام شود. همانطور که گفته شد در بسیاری از تصادفات، عابر پیاده مقصر است و نمی‌توان راننده را مقصر دانست. همچنین در برخی از تصادفات هم هر دو طرف راننده و عابر پیاده مقصر هستند. تشخیص این موضوع با پلیس راهور و بررسی صحنه تصادف است.

به هر حال در صورتی که تصادف کرده و مقصر باشید، با استفاده از بیمه شخص ثالث می‌توانید آن را جبران کنید. فقط باید بیمه نامه شما معتبر باشد. بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید بیمه است که محصولات مختلف بیمه را ارئه می‌کند. برای خرید بیمه شخص ثالث ‌می‌توانید از طریق سامانه بیمه دات کام اقدام کنید. فقط کافی است تا با وارد کردن مشخصات خودرو، متناسب‌ترین را انتخاب کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

16 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

پوشش های صندوق تامین خسارت‌ های بدنی + مدارک مورد نیاز

هر آنچه بیمه گزاران باید در خصوص صندوق تامین خسارات بدنی بدانند، در این مقاله نوشته شده است.

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ (بهمن 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به مناسبت دهه فجر (بهمن 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

12 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (بهمن ۱۴۰۱)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
خسرو خیابانی
04 مهر 1401

در تصادف با عابر پیاده در ۱۵۰ متری گذرگاه عبور عابر پیاده مقصر کیه؟

  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام مقصر اصلی را فقط افسر مشخص می کند.

محمود
22 آذر 1401

سلام . در صورت تصادف راکب موتور با عابر ، عابر 100 مقصر باشه حتی برغم تقصیر عابر بازم دیه اش قابل پرداخته (ماده 26 آیین نامه تخلفات رانندگی)، حالا سوالم اینه اول : دیه راکب زیان دیده از کجا تامین میشه؟ عابر؟ بخش حوادث بیمه نامه ثالث راکب؟ و دوم: اگر راکب بیمه نداشته باشه تکلیف با خسارت بدنی خودش چیه؟ من شنیدم راکب میتونه ازبیمه سرنشین خودش استفاده کنه

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام باید این را از یک وکیل بپرسید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید