۲۷ تیر ۱۴۰۳

عمر تایر خودرو؛ اطلاعات جامع انواع بهترین لاستیک+ پوشش آنها در بیمه بدنه

اگر در حال خرید لاستیک (تایر)های جدید برای خودروی خود هستید، همه‌ی مشخصات تایر و هزینه‌های آن و… ممکن است خرید شما را استرس‌زا کند. برای این‌که بتوانید خرید موفقی داشته باشید بهتر است با تایر، انواع آن، هزینه و عمر تایر خودرو آشنا شوید. عمر تایر خودرو بستگی به عوامل زیادی دارد، پس از بررسی هریک از عوامل می‌توان سنجید که یک تایر چه قدر عمر مفید دارد. به این منظور ما این مقاله را برای شما تولید کرده‌ایم. در ادامه ما را دنبال کنید

تاریخچه چرخ و تایر(لاستیک)

چرخ در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد اختراع شد. این اختراع به زودی عنوان  یکی از بزرگترین ابداعات بشر را از آن خود کرد. چرخ در اولین شکل خود یک تکه چوب منحنی بود. در نهایت چرم اضافه شد تا این چرخ نرم تر شود. با گذشت زمان، لاستیک جایگزین چرم شد.
شرکت بنز، اولین اتومبیل بنزینی را در سال ۱۸۸۸ اختراع کرد که مجهز به لاستیک‌های فلزی پوشیده از لاستیک بود. این آغاز تایر پنوماتیک بود. این لاستیک برای اولین بار در مسابقه اتومبیل پاریس-بوردو- مورد استفاده قرار گرفت.

لاستیک آج در سال ۱۹۰۵ معرفی شد. این آج برای محافظت از لاستیک در برابر تماس مستقیم با جاده طراحی شده است. همچنین ضریب اصطکاک لاستیک را بهبود می‌بخشد.در دهه ۱۹۲۰، مواد لاستیک توسعه یافتند. شرکت DuPont لاستیک مصنوعی را در سال ۱۹۳۱ صنعتی کرد و اجازه افزایش تولید تایر را داد که قبلاً به لاستیک طبیعی وابسته بود.

لاستیک مصنوعی نقطه عطفی در تولید تایر به شمار می‌رود. لاستیک بادکنکی، یک تایر کم فشار که دارای سطح تماس بیشتری با سطح جاده بود، در سال ۱۹۲۳ معرفی شد.
لاستیکهای بدون لوله در سال ۱۹۴۷ به منظور کاهش هزینه‌های قیمت نفت تولید شد. لاستیک‌های بدون لوله به کاهش وزن خودرو کمک کرده و باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌های سوخت می‌شود.

عمر مفید تایر (لاستیک) خودرو

فرایند ساخت یک لاستیک خودرو

لاستیک‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

لاستیک تنها قسمتی از خودرو است که جاده را لمس می‌کند. لاستیک ها باید بین کشش، راحتی، دوام، بهره وری انرژی و هزینه کلی تعادل ایجاد کنند. در نتیجه طراحی و ساخت لاستیک‌ها پیچیده‌تر از آن است که فکر می‌کنید.

مراحل ساخت لاستیک

برای ساخت لاستیک فرایندی نیاز است که آن را طی مراحلی برای شما شرح می‌دهیم:

۱.درک از طریق تحقیق: سازندگان لاستیک، نحوه استفاده از لاستیک و عادات رانندگی مردم را مطالعه می‌کنند، تا مطمئن شوند تایرها نیاز عموم را برآورده می‌کند.

۲.توسعه و اختلاط مواد: بیش از ۲۰۰ ماده برای ساخت لاستیک نیاز است، که همه مواد نقش مهمی در ایمنی، بهره‌وری سوخت، عملکرد و سازگاری با محیط زیست دارند. این اجزا به پنج گروه تقسیم می‌شوند:

 • لاستیک طبیعی: جزء اصلی لایه‌های آج
 •  لاستیک مصنوعی: بخشی از آج‌های ماشین ، وانت و لاستیک ۴×۴
 • سیاه کربن و سیلیس: به عنوان عامل تقویت کننده برای افزایش دوام استفاده می‌شود
 • کابل های تقویت کننده فلزی و نساجی: “اسکلت” تایر، شکل هندسی را تشکیل می‌دهد و سفتی را ایجاد می‌کند.

۳. طراحی:  برای طراحی یک یک لاستیک نیاز به شبیه‌سازی‌های زیادی برای آزمایش و انتخاب بهترین گزینه برای ارائه و توسعه است.

۴- تولید: سازندگان لاستیک به صورت کاملا ماهرانه هر تایر را از طریق فرایندهای دستی و اتوماتیک تولید می‌کنند.

۵- کنترل کیفیت: کنترل کیفیت تنها یک مرحله نهایی نیست. ما کیفیت را در طول فرآیند اندازه گیری می‌کنیم.

درحقیقت سالانه بیش از ۱ میلیارد مایل آزمایش لاستیک انجام می‌شود! چیزی معادل ۴۰۰۰۰ بار دور زدن دور کره زمین!

خرید بیمه شخص ثالث

طراحی تایر چگونه بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؟

طراحی آج تایر: شیارها و الگوهای لاستیکی قسمت بالایی آن، برای عملکرد و عمر تایر خودرو بسیار مهم است. آج نقشی اساسی در چسبندگی تایر در انواع مختلف رانندگی دارد و می تواند بر ایمنی و لذت رانندگی راننده تأثیر بگذارد.

میزان شیارها: هرچه درصد شیارها در الگوی آج کوچکتر باشد، لاستیک بیشتر در تماس مستقیم با زمین قرار می‌گیرد؛ در این صورت سطح چسبندگی بهتر است.
بلوک‌های آج: هرچه بلوک های جداگانه از لاستیک آج در طرح بزرگتر باشد، کشش بهتر است. اما این مساله می‌تواند سر و صدای بیشتری در جاده ایجاد کند.

حداکثر عمر مفید تایر خودرو شما چقدر است؟

سالها مردم برای این‌که بتوانند صحت وسلامت یک تایر را تشخیص دهند، میزان عمق آج‌ها را در نظر می‌گرفتند:  افراد با صاف شدن ظاهری لاستیک برای تعویض‌شان تصمیم‌گیری می‌کردند.

در حیقت اگر عمق آج تایر خودرو مناسب باشد، مالک خودرو با اطمینان کامل می‌گوید: “این تایر سالم است!”  فارغ از این‌که مهم‌ترین فاکتور (سن تایر) را در نظر نمی‌گیرد؛ و تایر بدبختی که پا به سن گذاشته هنوز هم خرامان خرامان غیرت این مالک خودرو را می‌کشد!

باید به یاد داشته باشید که تایرهای قدیمی جدای میزان صاف شدگی و عمق آج‌ها، می‌توانند بسیار خطرناک و مهلک باشند!

برخی می‌گویند: وقتی برای تایرها هیچ تاریخ انقضایی وجود ندارد، ما باید کف دستمان را بو کنیم تا بفهمیم چه زمان باید این تایرها را تعویض نماییم؟ یا علم غیب داریم؟! خودروسازان در پاسخ به این هموطنان توصیه می‌‎کنند که بعد از گذشت ۶ سال اقدام به تعویض تایرها نمایند در این حالت دیگر نه نیاز به بو کردن کف دست است نه داشتن علم غیب!

آن دسته از افرادی که به تایر کهنه حتی گوشه‌چشمی ندارند و آن را عنوان مسئله مهم در نظر نمی‌گیرند، باید گفت: در اثر میزان پیمایش تایرها در کمتر از ۳ یا ۴ سال آج خود را از دست داده و صاف می‌شوند. اگر به صورت تصادفی با خودروی عزیزتان به مسافرت رفتید و از تغییرات ناگهانی تایر خود غافلگیر شدید، یاد صحبت ما خواهید افتاد!

با گذر زمان چه اتفاقی برای تایرهای کهنه می‌افتد؟

فرص کنید شما یک کش لاستیکی کهنه در دست دارید و آن را می‌کشید، آن کش کم کم از هم گسیخته شده و شروع به ترک خوردن می‌کند! در این شرایط و قابلیت ارتجاعی و استحکام لازم را از خود نشان نداده و خیلی زود عمر مفیدش به پایان می‌رسد.برای تایر خودرو هم همین منوال است.هرچقدر تایر خودرو سالهای بیشتری کار کرده باشد، به مرور زمان خاصیتش را از دست داده و کم کم قابل استفاده نخواهد بود.

یک تایر خودرو چه مدت دوام می‌آورد؟

در مورد عمر تایر خودرو، اختلاف نظرهای زیادی جود دارد! بسیاری از خودروسازان معروف مانند: بنز، نیسان فورد و… فارغ از درنظر گرفتن میزان صاف شدگی توصیه دارند که تایرها نهایتا هر شش سال تعویض شوند.

به دنبال آن انجمن تولید کنندگان لاستیک اشاره کرده‌اند که نمی‌توان طول عمر برای تایر خودرو مشخصی را برای تایر درنظر گرفت؛ چون عواملی چون حرارت، نحوه انبارداری، شرایط استفاده و غیره می‌توانند بر طول عمر تایر تاثیر بگذارند!

عمر تایر را چگونه تعیین کنیم؟

لازم است بدانید که دیواره کناری تایر دارای برخی اعداد و ارقام است که به کمک آن می‌توانید عمر تایرها را مشخص نمایید. تایرهایی که پس از سال ۲۰۰۰ تولید شده اند یک کد دات ۴ رقمی دارند که دو رقم اول هفته تولید تایر و دو رقم دوم سال تولید تایر را نشان می‌دهند.
به عنوان مثال یک تایر با کد دات ۱۱۱۶، در هفته یازدهم سال ۲۰۱۶ میلادی تولید شده است!

تفاوت بین لاستیک خارجی و ایرانی

هنگامی که پای انتخاب بین لاستیک ایرانی و خارجی وسط باشد، این ما نیستیم که از بین آن‌ها یک مورد را انتخاب کنیم، جیب ما برایمان تصمیم گیری می‌کند!

لازم است بدانید که کارشناسان فنی با انجام تحقیقات زیاد به این نتیجه رسیده‌اند که بین لاستیک ایرانی و خارجی از نظر سطح کیفی وسلامت تفاوتی وجود ندارد. حتی در بسیاری از مواقع لاستیک‌های ایرانی نسبت به لاستیک‌های خارجی عملکرد بهتری دارند؛ دلیل این مطلب معمولا تاریخ تولید نزدیک تر است که به معنی تازه تر بودن لاستیک‌های ایرانی است!

عمر مفید لاستیک ایرانی

لاستیک‌های ایرانی از کیفیت خوبی برخوردارند و امکان دارد چند سال برای شما کار کنند؛ این دیگر بستگی به نحوه‌ی استفاده‌ی شما دارد. امکان دارد فردی سالانه ۲۰ هزار کیلومتر در مسیرهای بدون ترافیک رانندگی کند، فرد دیگری هم سالی ۵۰ هزار کیلومتر در مسیرهای شلوغ که نیاز به ترمز زیاد دارند، عبور و مرور داشته باشد.

حتی نوع جاده هم خیلی مهم است؛ مسیری که ماشین در آن حرکت می‌کند آسفالت است یا خاکی. این موارد هم برای عمر لاستیک خارجی صدق می‌کند هم عمر لاستیک ایرانی. پس بهترین کار این است که با توجه به میزان سایش آج لاستیک، برای تعویض آن اقدام کنید.

بهترین لاستیک ایرانی کدام است؟

از آنجا که از نظر مصرف کننده، قیمت اهمیت بیشتری نسبت به کیفیت دارد، بدون توجه به عمر تایر خودرو و موارد مهم و موثر دیگر، اغلب بهترین لاستیک را ارزان‌ترین قیمت درنظر می‌گیرند! امروزه لاستیک‌های زیادی از طریق واردات به بازار کشور عرضه شده است، که بیشتر آن‌ها معمولا چینی و هندی هستند. اما باید دید که آیا کیفیت لاستیک‌های ایرانی را دارند؟ بهتر از کیفیت ایرانی‌ است یا بی کیفیت است؟

عمر مفید لاستیک ماشین

مقایسه بهترین لاستک‌های ایرانی

همچنین مهمترین نکته برای خرید لاستیک ضمانت آن است. اگر لاستیک ضمانت نامه نداشت بهتر است به نظر خود را برای خرید آن تغییر دهید. همچنین به نکاتی مانن تاریخ تولید، محل نگهداری، شرایط عاج ها دقت کنید.

از جمله عوامل مهم بر عمر تایر خودرو نحوه وارد و انبار داری آن است. لاستیک‌هایی که از کره یا تایوان وارد ایران می‌شود، درجه دو بوده و این لاستیک‌ها اروپایی هستند که با بالاترین کیفیت عرضه می‌شوند. کیفیت لاستیک‌های ایرانی نسبت به لاستیک‌های خارجی مانند میشیلن، رودستون و هانکوک قابل مقایسه نیست. زیرا تکنولوژی ساخت تولید لاستیک در ایران چندان حرفه ای و جدید نیست و امکان دسترسی به اطلاعات به روز اروپایی‌ها به دلیل مسائل منطقه‌ای چندان آسان نیست. اما این به این معنا نیست لاستیک های ایرانی کیفیت خوبی ندارند و باید به لاستیک‌های چینی غیر مفید بسنده کنیم! در زیر به بهترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بهترین و نرم‌ترین لاستیک ایرانی

اگر بخواهید بهترین لاستیک ایرانی را با رقبای خارجی مقایسه کنید، می‌توانید از دو راه بهره بگیرید:

 •  در بازار لاستیک، بررسی‌های میدانی انجام دهید.
 • نظرسنجی ساده ایجاد کنید و از کسانی که لاستیک های ایرانی خریده‌اند سوال کنید.

جالب است بدانید که در یک نظر سنجی در یکی از سایت‌های مرتبط با خودرو، نتایج زیر از بهترین لاستیک‌ ایرانی و به نوعی رتبه بندی لاستیک های ایرانی و داخلی، به دست آمده است:

 • بارز (۷۴ درصد رضایت)
 • کویرتایر(۱۰ درصد رضایت)
 • یزد تایر(۶.۵ درصد رضایت)

 

 • ایران تایر(۵ درصد رضایت)
 • دنا ( ۴.۵ درصد رضایت)

دقت داشته باشید که در صورت خرید از طریق دلالی ماشین باید به برند لاستیک توجه داشته باشید.

برای هزینه‌های تعویض تایر خودرو چه کنیم؟!

می‌توانید برای کم کردن هزینه‌های تایر خودرو از بیمه بدنه استفاده نمایید. بیمه بدنه یک بیمه اختیاری‌ است، اما برای چنین روزهایی به درد می‌خورد! در حقیقت شخص بیمه‌گذار توانایی این را دارد که با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق‌بیمه به شرکت بیمه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطراتی که ممکن است برای خودرو به وجود بیاید، بیمه کند.

مطلب پیشنهادی : راهنمای بیمه بدنه خودرو

استعلام بیمه بدنه

پوشش‌های بیمه بدنه

در حالت کلی، پوشش های بیمه بدنه به دو دسته‌ی اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند:خطرات اصلی مانند:

 •  سرقت کلی
 •  خساراتی که حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می‌شود
 • رخ دادن حادثه برای اتومبیل:خساراتی که با رخ دادن حوادثی مثل تصادف،آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه به وسیله‌‌نقلیه بیمه‌شده و یا وسایل یدکی همراه آن وارد می‌شود.
 • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های موضوع بیمه‌شده

مطلب پیشنهادی : راهنمای کامل پوشش‌های بیمه بدنه

پوشش های اضافی

در زیر پوشش‌های اضافی بیمه بدنه را مشاهده می‌نمایید:

 • جبران خسار‌ت‌ وسیله‌ نقلیه در برابر حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و فوران آتش‌فشان
 • سرقت درجای لوازم و قطعات خودرو
 • پاشش رنگ و اسید بر روی خودرو

 

 

 • پوشش حذف استهلاک
 • پوشش فرانشیز بیمه بدنه
 • خسارت‌های وارد شده به خودرو خارج از مرز‌های کشور
 • خسارت‌های وارد شده بر بدنه خودرو بر اثر آزمایش سرعت و حمل مواد منفجره.

خرید بیمه بدنه از بیمه دات کام

در بالا اطلاعاتی در مورد عمر تایر خودرو، و راهکارهای مقابله با هزینه‌های گزاف اتومیبل در اختیار شما قرار دادیم.

بیمه دات کام، یکی از معتبرترین سامانه‌های خرید آنلاین بیمه به حساب می‌آید. این سامانه شرایط خرید اینترنتی انواع بیمه خودرو نظیر بیمه بدنه و شخص ثالث خودرو  را فراهم آورده است.

قبل از خرید بیمه بدنه خودرو به صورت اینترنتی، می توانید با مشاوران bimeh.com تماس حاصل بفرمایید. همچنین شما می‌توانید سوالات بیمه‌ای خودتان را بپرسید؛ با انتخاب پوشش‌های این بیمه‌نامه و مقایسه قیمت بیمه بدنه بین شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و مختلف، بهترین بیمه بدنه اتومبیل مناسب با شرایط خود را تهیه نمایید. شما می‌توانید در وب سایت بیمه دات کام به راحتی با چند کلیک ساده خرید بیمه بدنه خود را انجام دهید به علاوه از هزینه تردد، آلودگی هوا و … رهایی خواهید یافت.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رضا زابی
۱۷ مهر ۱۴۰۱

از کجا بفهمیم عمر مفید تایر تموم شده؟ آیا از بین رفتن عاج کافیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام آج یکی از موارد است. اما اصولات عمر تایر بین ۳ تا ۵ سال است.

   person
   یونس
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

   باسلام ماشین من بیمه بدنه سرقت درجاهست ایاعمرلاستیک گذاشته باشدجزخسارت بیمه معصوب میشه یانه باتشکر

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

    سلام. خیر.

person
کاریزمایی
۰۶ تیر ۱۴۰۱

سلام چند وقت پیش خبری خوندم که خودرویی چپ کرده بود به خاطر لاستیک، لاستیک خودروئه خارجی بوده چرا اخه چنین اتفاقی افتاده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، لاستیک ها دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از آن باید عوض شوند.

person
حاج بابا
۰۱ تیر ۱۴۰۱

با سلام و احترام، دیروز یک جفت لاستیک خریدم که تاریخ تولید آن به ۲۰۰۵ هفته ۱۸ برمیگردد. یعنی ۱۷ سال پیش . آیا ممکن هست که مشکلی بوجود بیاد؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام ۱۷ سال پیش؟؟ تمامی لاستیک ها دارای تاریخ انقضا هستند. در صورت استفاده احتمال آسیب یا ترکیدگی به دلیل پوسیدگی آن وجود دارد.

  person
  محمد
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  حتما تایر خراب شده ، نهایت عمر مفید تایر بین ۳تا۵ سال پس از تولید هست

person
عصار
۲۲ دی ۱۴۰۰

سلام اگر لاستیک خودرو رو عوض کنیم، باز تحت پوشش بیمه قرار میگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ دی ۱۴۰۰

  سلام موارد غیر فابریک هم تحت پوشش قرار می گیرند اما باید پوشش سرقت و خسارت درجا رو هم خریداری کنید.

person
علی چشمی
۱۳ آبان ۱۴۰۰

با سلام، آیا برند تایر روی بیمه بدنه تاثیر دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۳ آبان ۱۴۰۰

  با سلام دوست عزیز، خیر برند تایر ارتباطی با بیمه بدنه ندارد. در حقیقت هر تایر با هر برندی داشته باشد، در صورت مشکل و خراب شدن، جزو بیمه بدنه قرار خواهد گرفت. فقط اینکه حتما باید پوشش اضافه مربوط به آن را خریداری کرده باشید.

person
ظهراب
۰۲ تیر ۱۴۰۰

سلام من لاستیک خودرومو عوض کردم بعد دو روز دزدیدن، بیمه بدنه دارم اما آیا میشه ازش استفاده کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، اگر پوشش اضافه سرقت درجا خریداری کرده باشید، بله می توانید. البته برای دریافت پاسخ دقیق تر با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید