۱۶ تیر ۱۴۰۳

دلالی ماشین؛ سود دلالی خودرو در جیب کیست؟

بالا بودن قیمت خودرو، جدا از بحث تورم، تحریم و غیره به دلیل مساله‌ای همچون دلالی ماشین است؛ اما این دلالی از کجا ناشی می‌شود؟ دلالی ماشین یکی از بازارهای داغ این صنعت است؛ اما یکی از زمان‌های افزایش شدت این دلالی، زمان قرعه‌کشی خودروسازی‌ها است. در این موقع برخی به دلیل اینکه استطاعت پرداخت را ندارند و برخی دیگر در راستای دلالی، امتیاز خود را می‌فروشند. اگر شما هم قصد خرید یا فروش خودرو دارید، بهتر است که با شگردهای دلالی در بازار ماشین دست دوم آشنا شوید. در ادامه مطلب، این موارد را برای شما نوشته‌ایم. پس همراه ما باشید.

افزایش دلالی ماشین

دلالی خودرو که گرایش به انجام آن این روزها رشد چشمگیری داشته، باعث شده تا قیمت خودرو بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن باشد. دلالان که واسطی بین خریدار و فروشنده هستند، خودرو را با قیمتی پایین‌تر از فروشنده می‌­خرند و با قیمتی بالاتر به خریدار می­‌فروشند. به این ترتیب، وجود واسطه‌های زیاد، قیمت خودرو را به طور سرسام­‌آوری بالا می­‌برد.

عواملی همچون تورم، میزان نقدینگی، نرخ ارز، سیاست­های پولی و غیره بر قیمت گذاری خودرو تأثیر گذارند. کسانی که به دلالی ماشین اشتغال دارند، با به کار بستن یک­‌سری شگردها که اساساً غیرعلمی هم هستند، حتی در مواقعی مانند کاهش قیمت ارز جلوی پایین آمدن قیمت خودرو را می­‌گیرند. آن‌ها با فروش خودروها خصوصاً خودروهای کارکرده به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها، باعث می­‌شوند که قیمت خودرو حتی در زمان کسادی بازار و کم شدن میزان خرید و فروش هم بالا باشد.

در کشور ما صرف هزینه در بخش خودرو نوعی سرمایه­ گذاری محسوب می­‌شود و مالکان خودرو در هنگام فروش انتظار کسب سود دارند. دلالان با در نظر گرفتن سود فروشنده، خودرو را قیمت‌گذاری می­‌کنند. در نتیجه این باعث می­‌شود که قیمت خودروی کارکرده الگوی مشخصی نداشته باشد. در واقع دلالان با ایجاد اختلال و تغییر در قیمت‌­ها، باعث شده‌­اند که هم تولیدکننده و هم مصرف‌­کننده نهایی متضرر شوند و تنها کسی که در اینجا سود می‌برد، همان دلال خودرو است که پول بیشتر به جیب خودش می‌رود. مطالعه مقاله ۱۰ نکته خرید خودروی دست دوم را به شما توصیه می‌کنیم.

وقتی قصد خرید و فروش خودرو دارید

 احتمالاً برای شما هم پیش آمده که بخواهید خودرویتان را بفروشید یا خودرویی را خریداری کنید و با مسئله دلالی ماشین مواجه شده باشید. کسانی که به دلالی خودرو می‌­پردازند، عموماً انسان‌های باهوشی هستند و خوب می­‌دانند چه چیزهایی ممکن است ذهن خریدار را تحت تأثیر قرار دهد. پس تکیه بر این عوامل باعث می­‌شوند تا شما خودرویی را به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کنید یا با پنهان کردن برخی مسائل، خودرویی معیوب را بدون اطلاع از آن، خریداری کنید. همچنین در هنگام معامله خودرو به ویژه خرید، عیوبی روی ماشین می‌­گذارند که قیمت آن را پایین بیاورند.

در هنگام خرید خودرو گوش به زنگ باشید

در بازی فوتبال، وقتی شما حریفتان را از قبل ارزیابی کرده باشید، راحت­‌تر و بهتر می‌­توانید در مقابل آن تیم بازی کنید و نتایج بهتری کسب کنید. حال در بحث دلالی ماشین هم، وقتی می­‌خواهید خرید و فروش ماشین دست دوم انجام دهید، در صورتیکه شگردهای دلالان خودرو را بدانید (هر چند که تعداد این شگردها بسیار زیاد است) کمتر تحت تأثیر آن‌ها قرار می­‌گیرید و آگاهانه­‌تر عمل می­‌کنید.

به برخی از نکات مهم در هنگام خرید و فروش خودرو و مواجه شدن با یک دلال، در ادامه اشاره می‌کنیم:

  • صحنه نمایش و بازیگران همیشه در صحنه

جالب است که در بسیاری از مواقع که شما برای خرید اتومبیلی به دلال‌های بازار خودرو مراجعه می­کنید، متقاضیان دیگری هم یا از طریق تماس تلفنی یا حضور در محل خواهان خریداری آن خودرو هستند و از قضا خود را بسیار مشتاق نیز نشان می­دهند؛ اما آیا برای شما سوال پیش نیامده که چرا به طور ناگهانی سر و کله افرادی این چنینی پیدا می‌شود؟

افزایش دلالی ماشین

دلالان می‌­دانند که قرارداد را چگونه تنظیم کنند که جای شکایتی باقی نگذارند

این یکی از شگردهای دلالان خودرو است که به این ترتیب روی ذهن شما تاثیری را که می‌خواهند می‌گذارند تا بتوانند زودتر شما را مجاب کنند. در اینگونه مواقع، دلالان شما را با در نظر گرفتن اینکه «حتماً مورد معامله خوبی است که این همه متقاضی و خریدار دست به جیب دارد»، دستپاچه می‌کنند. از این رو شما خیلی سریع اقدام به خرید آن خودرو می­‌کنید، غافل از اینکه این فقط یک نمایش ترغیب کننده خرید است. پس تحت تأثیر سیاه بازی آن‌ها قرار نگیرید. شاید در برخی مواقع چنین چیزی سیاه بازی نباشد؛ اما بهتر است احتیاط کنید و با عجله تصمیم نگیرید.

  • سفت و سخت بودن قرارداد: مو لای درز آن نمی‌رود!

“چرا در این قرارداد، خبری از بندهای مربوط به متضرر شدن نیست؟”. در دلالی ماشین دلالان می‌­دانند که قرارداد را چگونه تنظیم کنند که جای شکایتی باقی نگذارند. در هنگام عقد قرارداد، دلالان به شما می‌گویند خیالتان راحت باشد، همه چیز به درست است و با گفتن این قبیل جمله­‌ها مانع از آن می‌­شوند که شما متن را کامل بخوانید.از این رو شما بدون مطالعه کامل و با اعتماد کورکورانه به فروشنده، قرارداد را امضا می­‌کنید.

درست بعد از اینکه مشکلی با خودرو پیدا کردید، به قرارداد مراجعه می­‌کنید و تازه متوجه می‌­شوید که ای دل غافل، چه چیزها که در قرارداد نوشته نشده است. پس هوشیارانه‌­تر عمل کنید. هر قراردادی که امضا می­‌کنید باید به طور کامل مطالعه کنید و به متن آن اشراف داشته باشید. ضمناً، ادعاهای فروشنده در مورد خودرو، مثلاً در مورد بی­‌رنگی بهتر است در قرارداد نوشته شود. پس تحت تاثیر حرف‌های دلال های بازار خودرو قرار نگیرید و سعی کنید همواره شما در دست گیرنده‌ی وقایع پیش رو باشید. در خصوص تشخیص رنگ خودرو حتماَ دقت کنید و اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید، با یک کارشناس برای خرید مراجعه کنید.

  • چشم پوشی از عیوب و کارشناس آشنا

یکی دیگر از شگردهای دلالان ماشین، بزرگنمایی و پنهان کردن عیوب است. در دلالی ماشین نکته مهمی وجود دارد و آن این است که در مورد برخی خصوصیات خودرو باید بزرگنمایی و از عیوب چشم‌­پوشی کرد. دلالان در مورد خودروی مورد فروش، بازار­ گرمی و بزرگنمایی می­‌کنند، حال آنکه به راحتی از بعضی از عیب­‌های مهم و قابل توجه، بر حسب مصلحت­‌اندیشی خود چشم‌­پوشی می­‌کنند.

حتی گاهی پا را فراتر از این می‌گذراند و خودشان پیشنهاد می­‌دهند که ماشین را نزد کارشناس ببریم، البته کارشناسی که خودشان معرفی می‌­کنند و آشنای آنها است. در اینجا نیاز است که شما مجدد تحت تاثیر حرف‌های آن‌ها قرار نگیرید و در صورت امکان با کسی که از خودرو سر در می‌­آورد یا حتی با یک متخصص، به محل خرید بروید. یکی از مواردی که باید به آن دقت باشید، کارشناسی برق خودرو است که حتماَ یک کارشناس باید آن را انجام دهد.

  • بهترین قیمت

یکی دیگر از شگردهای افراد فعال در شغل دلالی خودرو استفاده از جمله‌ی”زیر قیمت دارم بهت میفروشم” است. جمله ای آشنا که اکثر دلالان آن را به همراه تعریف کردن خاطرات از هر دری به زبان می‌­آورند. نکته جالب در دلالی ماشین این است که همیشه دلالان در حال فروش خودرو به قیمت پایین و مناسب هستند و اذعان می­‌کنند که با این قیمت قادر به خرید چنین خودرویی نیستید. همانطور که پیش از این در بالا برای شما نوشتیم، این افراد با هوش بالای خود، مردم را گول می‌زنند. آن‌ها به خوبی می­‌توانند با کلمات بازی کنند و با اینکار روی شما اثر بگذارند. پس تحت تأثیر حرف قرار نگیرید.

تصویر ۱: دستکاری کیلومترشمار، یکی از شگردهای دلالان خودرو

  • دستکاری کیلومترشمار

قیمت خودرو بر اساس عدد کیلومترشمار متفاوت است. برخی افراد عدد کیلومترشمار را تغییر و مقدار آن را کمتر از مقدار واقعی نشان می‌­دهند و با این کار قیمت خودرو را بالاتر از میزان واقعی اعلام می­‌کنند. در اینجا نیز نیاز به یک متخصص احساس می‌شود.

چند نکته زیر را هم بهتر است که در نظر بگیرید:

  • حتماَ حواستان به بیمه شخص ثالث و مدت اعتبار آن باشد. (بیمه شخص ثالث چیست)
  • اگر به شما گفتند که بیمه بدنه دارد، حتماَ بیمه‌نامه را از نزدیک بررسی کنید. (بیمه بدنه چیست)
  • تمامی بخش‌های مختلف ماشین مانند تایر خودرو را بررسی کنید.
دلالی ماشین های گرون قیمت

برخی افراد عدد کیلومترشمار را تغییر و مقدار آن را کمتر از مقدار واقعی نشان می‌­دهند

توجه بیش از حد به لوازم جانبی ماشین

یکی دیگر از موضوعات غیر مهمی که توسط دلال های بزرگ جلوه داده می شوند، لوازم جانبی خودرو می باشد. وجود مواردی مانند روکش صندلی، سیستم صوتی، باربند و … بسیار خوب و جذاب هستند؛ اما نباید آنها را فدای قیمت اصلی و نکات ضروری کرد.

معمولا دلال ها در زمان خرید و فروش بیش از حد اندازه وجود لوازم جانبی را بزرگ جلوه می دهند تا بتوانند حواس شما را از موارد مهم تری پرت کنند. در چنین شرایطی شما می بایست بیشتر تمرکزتان را روی قسمت های حساس و موتور ماشین بگذارید. ارزش موتور خودرو بسیار بالاتر از لوازم جانبی غیر ضروری می باشد..

ردپای پررنگ دلالان در سایت های ثبت نام خودرو

یکی دیگر از مسائلی که در این حوزه گریبان مردم را گرفت بی شک ورود دلالان به ثبت نام خودرو در سایت های تولید کنندگان ماشین بود. در ابتدای کار دلالان با برنامه ریزی های قبلی با حضور در این وبسایت ها، اکثر ثبت نام ها را با مشخصات مختلف به اسم خود می زدند، اما بعد ها این حضور با تلاش مسئولان بسیار کمتر و کمتر شد.

دلالان در گذشته مبالغی را میگرفتند و در ثبت نام های مختلف، ماشین را به اسم مشتریان در می آوردند. به هر حال در هر مرحله از اقدام برای خرید یا ثبت نام ماشین می بایست حواسمان به حضور مستقیم و غیرمستقیم دلالان باشد تا دچار ضررهای مالی نشویم. برای رسیدن به این هدف نیز بهتر است به نکات معامله ماشین بسیار توجه کنیم، بعلاوه ضمن استفاده از کارشناسان خبره، از نکات کارشناسی خودرو مطلع باشیم.

چه کنیم که گرفتار شگردهای دلالی ماشین نشویم؟

با توجه به مواردی که گفته شد و گرم بودن بازار دلالی ماشین و در نظر گرفتن اینکه مغز ما انسان‌ها می‌تواند به شدت تحت تاثیر حرف قرار گیرد، در صورتی که قصد خرید یا فروش خودرو دارید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. در حقیقت در زمان خرید و یا فروش در کنار خود آدمی مطمئن و متخصص داشته باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید