20 آذر 1401

تیونینگ خودرو: مزایا و معایب تیون کردن خودرو

یکی از بحث‌های جذاب در مورد خودروها، خصوصاً برای خودرو بازان و عاشقان خودرو، تیونینگ خودرو است. وقتی شما خودرویی را خریداری می‌کنید و یا خودرویی دارید که چند سال از آن استفاده کرده‌اید و حالا می‌خواهید تغییراتی در آن اعمال کنید، می‌توانید بخش‌های مختلف خودروی خود را تیون کرده و ارتقا دهید. بیمه دات کام در این مقاله به معرفی راه‌های مختلف تیونینگ خودرو می‌پردازد. برای یافتن پاسخ سؤالاتی از قبیل تیونینگ چیست؟ تیون کردن ماشین چگونه است؟ یا تیونینگ خودرو در ایران چگونه است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تیونینگ خودرو یعنی چه؟

در ابتدا باید بدانید که تیونینگ خودرو چیست؟ تیونینگ ماشین به معنی تنظیم کردن و یک جورایی ارتقا دادن است. وقتی شما خودروی خود را تیون می‌کنید یعنی با ایجاد یک سری تغییرات در خودرو، آن را ارتقا و تغییر می‌دهید. این تغییرات می‌تواند، فقط تغییرات در ظاهر خودرو و یا تغییرات در بخش فنی آن باشد. همچنین می‌توانید هر دو بخش را تیون کرده و خودروی جدیدی از آب در بیاورید. تیونینگ ماشین از مسائل جذاب برای علاقه‌مندان به اتومبیل است.

خیلی افراد از خودرو فقط برای جابه‌جایی بین مسیرهایی که می‌خواهند بروند و راحتی بیشتر خود استفاده می‌کنند. اما هستند افرادی که واقعاً عاشق رانندگی و ماشین هستند و دوست دارند که خودرویشان خاص و در مقایسه با اتومبیل‌های هم رده خود، شاخص باشد. این افراد با سپردن خودروی خود به افراد کاردان و متخصص، درخواست تیونینگ ماشین خود را می‌دهند و ریش و قیچی را به دست آن‌ها می‌سپارند. اما تیونینگ در چه بخش‌هایی می‌تواند صورت بگیرد؟ گاهی ماشینی که تیون می‌شود آنقدر با ماشین اصلی تفاوت دارد که بعضاً قابل شناسایی نیست. همان‌طور که گفتیم تیونینگ هم در ظاهر و هم در مشخصات فنی می‌تواند صورت بگیرد. در ادامه ابتدا به تیونینگ ظاهری خودرو و به دنبال آن به تیونیگ فنی خودرو می‌پردازیم.

 تیونینگ خودرو: تغییر در نمای خارجی خودرو

ظاهر یک خودرو، اولین چیزی است که نظر افراد را به خود جلب می‌کند. شما با تیون کردن ظاهر خودروی خود می‌توانید خودرویی داشته باشید که نسبت به مدل اولیه خود، بسیار گیراتر و هیجان‌انگیزتر باشد. اما تیون ماشین چگونه انجام می‌شود؟

تیونینگ درب‌ها

یکی از مواردی که خیلی‌ها دوست دارند در ظاهر خودروی خود تغییر دهند و آن را به اصطلاح خفن‌تر نشان دهند، تغییر درب‌هاست. در بسیاری از خودروهای لوکس، درب‌ها به جای باز شدن به طرفین، به سمت بالا باز می‌شوند. با توجه به این که اکثراً عادت به باز شدن درب‌ها به طرفین داریم، این مدل درب‌ها خیلی جالب توجه هستند.

تیونینگ خودرو

نمونه‌ای از تیون کردن درب خودرو

غیر از باز شدن درب‌ها به طرف بالا، می‌توان با قرار دادن لولای درب‌ها در بخش بالایی، آن‌ها را طوری تنظیم کرد که ابتدا کمی به طرفین و سپس به سمت بالا باز شوند؛ درست مانند بال‌های عقاب. این مدل از باز شدن درب، بسیار پیچیده‌تر است و قابل نصب روی هر خودرویی نیست. تسلا در برخی خودروهای خود از این مدل درب استفاده کرده است.

اگر می‌خواهید در خصوص مالیات خودروهای لاکچری اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مالیات خودرو میلیاردی را مطالعه نمایید.

تیونیگ اگزوز

حتماً گاهی اوقات در خیابان با شنیدن صدای بسیار بلند اگزوزو برخی خودروها دچار وحشت شده‌اید!! یکی دیگر از راه‌های تیونینگ خودرو، همین تغییر سر اگزوز و اضافه کردن تعداد اگزوز به ماشین است. با طراحی‌های مختلف اگزوز، شما می‌توانید خودرویی داشته باشید که تقریباً بی‌صدا باشد و یا خودرویی داشته باشید که با گاز دادن، صدای غرش بدهد. تعداد سه یا چهار اگزوز، ظاهر بخش عقبی ماشین را معمولاً خیلی اسپرت‌تر جلوه می‌دهد.

تیونینگ ارتفاع خودرو

افراد زیادی هستند که دوست دارند شاسی ماشین آن‌ها خوابیده باشد و بسیار به زمین نزدیک باشد. البته که این مسئله ممکن است باعث آسیب به جلوبندی و ایجاد مشکل در فرمان‌پذیری خودرو شود. ولی بسیاری از خودروهای لوکس فابریک کارخانه، قابلیت تغییر ارتفاع توسط یک دکمه را دارند. به این ترتیب که شما می‌توانید در جاده‌های هموار، شاسی خودرو خود را بخوابانید و در جاده‌های ناهموار، ارتفاع را افزایش دهید. این آپشن را می‌توانید برای تیونیگ خودروی خود، اضافه کنید.

تیونینگ چراغ خودرو

با تغییر دادن مدل چراغ‌ها شما می‌توانید، نمای بسیار زیباتری به خودروی خود بدهید. البته بهتر است این کار را برای تمامی چراغ‌ها انجام دهید تا یکپارچگی و هماهنگی آن‌ها با هم حفظ شود. انصافاً برخی خودروها چراغ‌های جلو و عقب زشتی دارند و با همین یک تغییر، می‌توانید ظاهر ماشین خود را بسیار جذاب‌تر و اسپرت‌تر نشان دهید. برای تغییر چراغ‌ها، هم می‌توانید رنگ آن‌ها را تغییر دهید، مثلاً از رنگ دودی استفاده کنید و یا از چراغ‌های زنونی استفاده کنید. علاوه بر این‌ها، می‌توانید کاسه چراغ و گرافیک داخلی آن را نیز تغییر دهید.

تیونینگ رینگ و تایر

یکی از آیتم‌های جذاب در ماشین، رینگ و لاستیک آن است. معمولاً هر چه خودرو لوکس‌تر باشد، رینگ و لاستیک جذاب‌تر با طراحی بهتری دارد. می‌توانید با تغییر رنگ و یا طرح رینگ و نیز تغییر لاستیک مثلاً استفاده از لاستیک‌های پهن، ظاهر خودروی خود را شیک‌تر و متفاوت‌تر کنید. رنگ رینگ را هم بهتر است، متناسب با بدنه و تغییراتی که در بخش‌های دیگر بدنه ایجاد می‌کنید انتخاب کنید تا به زیبایی بیشتر نمای خودرو کمک کند.

توجه: هر چه لاستیک پهن‌تر باشد، اصطکاک بیشتری با سطح جاده ایجاد می‌کند و مصرف سوخت و استهلاک لاستیک را بالا می‌برد.

تیونینگ سقف

نمی‌توان این مسئله را انکار کرد که داشتن سانروف و یا سقف‌های کانورتیبل بسیار جذاب هستند. در صورتی که خودروی شما سانروف ندارد، می‌توانید آن را به دست افراد خبره بسپارید تا آپشن را برای شما اضافه کنند. البته گاهی برخی افراد به دلیل ضربه خوردن سقف و مشکلات این‌چنینی اقدام به این کار می‌کنند. ولی در کل، تغییر سقف و اضافه کردن سانروف، اگر به دلیل ضربه و رنگ‌شدگی نباشد، نه تنها خودرو را از قیمت نمی‌اندازد، بلکه باعث بالا رفتن ارزش آن نیز می‌شود.

نکته: اگر می‌خواهید بیشتر در رابطه با علائم رنگ شدگی خودرو بدانید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله تشخیص رنگ ماشین است.

تیونینگ شیشه‌ها

یکی از آپشن‌هایی که ممکن است طرفداران زیادی داشته باشد، استفاده از شیشه‌های دودی است. البته استفاده از این شیشه‌ها در ایران محدودیت‌هایی دارد. ولی چون این شیشه‌ها اشعه های مضر را می‌گیرند، بسیاری از خودروها شیشه‌های کناریشان دودی است. این آپشن نیز روی ظاهر خودرو تأثیر به سزایی دارد.

تیونینگ جلوپنجره و سپر

جلوپنجره‌های بزرگ، معمولاً ظاهر اسپرت‌تر و باصلابت‌تری به خودرو می‌دهند. در برخی خودروها که جلوپنجره‌شان کوچک است و یا رنگ جلوپنجره با بقیه قسمت‌ها همخوانی ندارد، می‌توان با تعویض مدل و یا رنگ آن تغییری در ظاهر خودرو ایجاد کرد. اصلاً می‌توانید به طور کلی طراحی سپر را تغییر دهید. می‌توان از خطوط برجسته و حجیم در طراحی سپر استفاده کرد که ظاهر خودرو را هم بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهد.

توجه: به دلیل آمار بالای تصادفات رانندگی، همیشه حواستان به بیمه خودروی خود باشد. همان‌طور که می‌دانید، بیمه بدنه و شخص ثالث از موارد ضروری هستند که باید داشته باشید. پس حواستان به تاریخ اتمام آن‌ها باشد. برای این که از هزینه بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودروی خود اطلاع داشته باشید، می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای خرید بیمه ثالث که اجباری است اقدام کنید.

 تغییر در کابین خودرو

برای تیون کردن داخل ماشین، می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • تیونینگ صندلی‌ها: یکی از راه‌های تغییر اتاق خودرو، تعویض صندلی‌های خودرو است. این تغییر فقط می‌تواند شامل تعویض روکش صندلی‌ها باشد؛ اما گاهی رانندگان دوست دارند که علاوه بر روکش صندلی، آپشن‌هایی مانند: سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز بر روی صندلی خود داشته باشند.
 • تیونینگ سیستم صوتی: یکی از آیتم‌هایی که بسیاری از افراد پس از خرید خودرو تغییرش می‌دهند و به اصطلاح تیون می‌کنند، همین سیستم صوتی است. برخی خودروها فقط رادیوپخش دارند. این آپشن خاصی محسوب نمی‌شود. با نصب سیستم صوتی پیشرفته و صفحه نمایش لمسی می‌توانید هم کابین خودرو و داشبورد را زیباتر کنید و هم بهره بیشتری از پخش موسیقی با کیفیت بالاتر ببرید.
 • افزودن مانیتور به صندلی: با افزودن مانیتور به پشت سری صندلی‌ها نیز می‌توانید، خودروی خود را مدرن‌تر جلوه دهید و اسباب سرگرمی برای سرنشینان پشتی هم فراهم کنید.
تیونینگ خودرو

تیونینگ خودرو در قسمت کابین

موارد ذکر شده در بالا مرسوم‌ترین تغییراتی بود که رانندگان تمایل به تغییر آن‌ها دارند. تغییرات بسیار زیادی از تغییر مدل صندلی‌ها گرفته تا افزودن آپشن‌های دیگر می‌توان در کابین خودرو ایجاد کرد.

تیونینگ خودرو: تغییر در بخش فنی

درست است که تغییرات ظاهری در نمای خودرو، ظاهر ماشین را اسپرت‌تر و جالب انگیزتر می‌کند؛ اما تغییرات فنی، حس رانندگی بهتر و هیجان‌انگیزتری می‌دهند. در بخش فنی، می‌توان تغییرات زیادی در قسمت‌های مختلف ایجاد کرد:

 • تغییر در ظرفیت موتور
 • تغییر در سیستم ترمز خودرو برای ارتقای هر چه بیشتر آن
 • تجهیز کردن فیلتر هوا به خنک‌کننده: برای این‌که هوای کافی به موتور وارد شود و عمل احتراق به درستی و به صورت کامل انجام شود
 • فیلترهای هوای معمولی توان خنک کردن هوا و نیز افزایش حجم هوای ورودی را ندارند ولی فیلترهای اسپرت این کار را به خوبی انجام می‌دهند.
 • یکی از کارهایی که برای افزایش شتاب خودرو می‌توان انجام داد، سبک کردن وزن خودروست. هر چه خودرو سبک‌تر باشد، شتاب بیشتری می‌تواند بگیرد.
 • استفاده از توربوشارژ و یا سوپرشارژر: استفاده از این آیتم‌ها، قدرت و گشتاور موتور را تا 50 درصد می‌تواند بالاتر ببرد.
 • غیر از تغییر ظاهری سر اگزوز، می‌توان با تغییر در بخش درونی آن شامل کاتالیزور و لوله و مسیر خروج دود نیز به عملکرد بهتر موتور کمک کرد.
 • کامپیوتر مرکزی خودرو یا ECU قطعه‌ای است که اکثر فرمان‌های لازم را به بقیه قسمت‌ها می‌دهد و قطعات دیگر بر حسب این دستورات عمل می‌کنند. با ارتقای ECU نیز می‌توانید تا حد قابل قبولی قدرت و توان موتور را افزایش دهید.

همان‌طور که مشاهده کردید، راه‌های زیادی برای ارتقا یا به اصطلاح تیونینگ خودرو، چه در ظاهر و چه در مشخصات فنی وجود دارد. برای اعمال هر گونه تغییری بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و از راهنمایی‌های آن‌ها بهره ببرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
06 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین تایر ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

01 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

راهنمای خرید روغن موتور: نحوه تشخیص مرغوبیت روغن ماشین

اگر همیشه برای خرید روغن موتور دچار سردرگمی می‌شوید که کدام روغن بهتر است؛ این مقاله را از دست ندهید!

16 دی 1401 / بیمه بدنه / تعمیر و نگهداری

عمر تایر خودرو؛ اطلاعات جامع انواع بهترین لاستیک+ پوشش آنها در بیمه بدنه

راهنمای جامع و کامل در مورد عمر تایر خودرو، معرفی و مقایسه بهترین تایر ایرانی و خارجی و نکات خرید لاستیک ماشین را در این مقاله بخوانید

15 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

خطرات و عوارض کم شدن روغن موتور + دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور چه عوارض و خطراتی دارد؟ علائم کمبود روغن موتور را اینجا بخوانید!

11 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

لذت رانندگی هیجان‌انگیز با افزایش شتاب خودرو+ 15راهکار‌ اساسی

اگر می‌خواهید، شتاب خودرو خود را بیشتر کنید و به دنبال راه حل‌های افزایش شتاب ماشن هستید، این مقاله را حتما بخوانید.

06 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

پیگیری کارت سوخت خودرو: استعلام کارت سوخت(آنلاین، پیامک و…)

اگر کارت بنزین خود را گم کرده‌اید یا منتظر رسیدن آن هستید و روش‌های پیگیری کارت سوخت خود را نمی‌دانید این مقاله برای شما نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
کارون
27 آذر 1401

سلام. تیونیگ ماشین هزینه برداره؟ تیونیگ ماشین رو توصیه می کنید؟ تیونینگ در ایران انجام میشه؟ آیا جای مطمئنی برا تیون کردن ماشین می شناسید؟>

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1401

  سلام بله به هر حال اگر نیاز باشد، باید انجام دهید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید