۲۷ دی ۱۴۰۱

لذت رانندگی هیجان‌انگیز با افزایش شتاب خودرو+ ۱۵راهکار‌ اساسی

سرعت و هیجان، ارتباط مستقیمی با هم دارند. بسیاری از رانندگان و خصوصاً کسانی که عشق رانندگی هستند، تمایل دارند خودروهایی سوار شوند که شتاب و سرعت بالا دارند. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی به شما معرفی کنیم که با انجام آن‌ها، شتاب خودروی شما بالاتر می‌رود. اگر شما به هر دلیلی جز آن دسته افرادی هستید که در پی افزایش شتاب خودرو خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

افزایش شتاب خودرو

کسانی که عاشق ماشین و رانندگی پرهیجان هستند به شتاب خودرو بسیار اهمیت می‌دهند و در پی خرید خودروهایی هستند که شتاب بالا داشته‌باشد. اما در طرف مقابل تولیدکنندگان خودرو هستند که به دلیل برخی مسائل از جمله ایمنی و مصرف سوخت، خودرو را طوری می‌سازند که به حداکثر شتاب نرسد. البته این مسئله شاید چندان بد هم نباشد. شتاب و سرعت بالا احتمال بروز تصادف و حادثه را افزایش می‌دهد.

نکته: همیشه و در همه حال حادثه در کمین است. برای این که از هزینه‌های بالا در زمان حادثه در امان باشید؛ بهتر است خودروی خود را بیمه کنید. برای استعلام و خرید ارزان‌ترین بیمه‌ ثالث و بیمه بدنه می‌توانید وارد سایت bimeh.com شده و پس از مقایسه و استعلام هزینه، بیمه مورد نظر خود را به آسانی خریداری کنید.

از طرفی، هر چه شتاب بالاتر باشد، مصرف سوخت هم بالاتر می‌رود. جدای از این مسائل، حتی اگر شتاب خودرویتان در ابتدای خرید، بالا باشد پس از مدتی سواری با خودرو متوجه کم شدن شتاب آن خواهید شد. این به دلیل استهلاک قطعات خودرو است. در اینگونه شرایط و در کل برای افزایش شتاب خودرو چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟ با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای افزایش شتاب خودرو

راه‌های زیادی برای بالابردن شتاب خودرو وجود دارد. برخی از این راه‌ها مربوط به وقتی است که شتاب خودروی شما در اثر استهلاک قطعات پایین آمده و نیاز به سرویس کردن و تعمیر دارد و برخی هم مربوط به جایگزین کردن قطعات اصلی خودرو با قطعات دیگر است.

ابتدا به بررسی راه‌های افزایش شتاب خودرو با جایگزین کردن قطعات فابریک با قطعات دیگر بپردازیم.

تعویض منیفولد

یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید، شتاب خودرو را افزایش دهید، تعویض منیفولد هوا با تراتل است. منیفولد قطعه‌ای هست که در موتورهای درون‌سوز قرار می‌گیرد و عمل هدایت و خارج کردن دود حاصل از احتراق سوخت در موتور را به عهده دارد. این قطعه در دو نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شود: منیفولد ورودی که برای هواست و منیفولد خروجی که برای دود است. منیفولد برای هر چهار سیلندر موتور، یک ورودی دارد.

افزایش شتاب خودرو

تعویض منیفولد باعث افزایش شتاب خودرو می‌شود.

شما می‌توانید با نصب تراتل چهارتایی، یک ورودی هوای مجزا برای هر سیلندر تعبیه کنید. در نتیجه ورود هوا بهتر صورت می‌گیرد و در نتیجه آن به احتراق کمک می‌شود؛ احتراق بهتر، شتاب بالاتر خودرو را در پی دارد.

از طرف دیگر، وقتی عمل احتراق اتفاق می‌افتد گاز اضافه و دود در فضای سیلندر می‌ماند که باید سریع خارج شود تا موتور آماده انفجار بعدی شود. منیفولد دود، اولین قطعه‌ای است که با این گاز اضافی رو به رو می‌شود و اقدام به تخلیه آن می‌کند. مانند منیفولد هوا، منیفولد دود هم برای هر چهار سیلندر از یک خروجی استفاده می‌کند. با نصب هدرز استیل، برای هر سیلندر یک خروجی در نظر گرفته می‌شود و سریع‌تر تخلیه گاز صورت می‌گیرد؛ در نتیجه شتاب افزایش می‌یابد.

نکته: هدرز استیل به سرعت داغ می‌شود و باید عایق‌کاری خوبی روی آن صورت بگیرد تا به بقیه اجزای موتور آسیبی وارد نشود.

اضافه کردن کیت مکش

علاوه بر تعویض منیفولد، اضافه کردن کیت مکش هم می‌تواند به هوای ورودی به داخل تراتل‌ها کمک کند و یک احتراق تازه نفس را ایجاد کند. هوای تازه‌تر و بیشتر، احتراق بیشتر، و در نهایت افزایش شتاب را به همراه دارد.

استفاده از توربوشارژ

چون ورود و خروج هوا و در نتیجه احتراق موتور با شتاب ارتباط مستقیم دارد؛ یکی از راه‌های افزایش شتاب خودرو، قطعاً استفاده از توربوشارژ است. توربوشارژ هوا را با فشار به داخل سیلندر می‌فرستد. با این کار هوای بیشتری به داخل سیلندر وارد می‌شود و فضای سیلندر را پر می‌کند؛ در نتیجه راندمان موتور بالاتر می‌رود.

همان‌طور که می‌دانید برای انجام عمل احتراق، به هوا یا به عبارت بهتر، به اکسیژن نیاز است. توربوشارژ با دمیدن اکسیژن بیشتر به محفظه احتراق، باعث بالارفتن بازده موتور می‌شود. توربوشارژ برای متراکم کردن هوا، نیروی خود را از گازهای خروجی می‌گیرد.

سوپر شارژر

گزینه بعد برای افزایش شتاب ماشین، سوپرشارژر است. این گزینه هم مانند توربوشارژ، هوارسانی به موتور را بهتر می‌کند. تفاوت سوپرشارژر با توربو شارژر در این است که سوپرشارژر نیروی خود برای متراکم کردن هوا را از چرخش پولی میل لنگ می‌گیرد.

پورت و پولیش سرسیلندر

با پورت و پولیش سرسیلندر هم می‌توانید شتاب خودرو را افزایش دهید. برای این که سرسیلندر به احتراق کامل کمک کند؛ لازم است که پولیش‌کاری شده و صیقلی باشد. از طرفی گشاد کردن پورت ورودی و خروجی سرسیلندر هم باعث می‌شود که ورودی هوا و سوخت بزرگ‌تر شود. مواد اولیه برای احتراق، بیشتر وارد محفظه احتراق شده و شتاب خودرو بالاتر رود.

عوض کردن میل بادامک فابریک

یکی دیگر از راه‌های افزایش شتاب خودرو، عوض کردن میل بادامک فابریک خودرو با میل بادامک مسابقه‌ای است. کار میل بادامک یا همان میل سوپاپ باز و بسته کردن سوپاپ‌ها است. روی میل سوپاپ به تعداد هر سوپاپ، بادامک قرار می‌گیرد که هر کدام از این بادامک‌ها در زاویه خاص نسبت به هم قرار گرفته‌اند. با تغییر این میل سوپاپ، می‌توان حرکات سوپاپ‌ها را بهتر کنترل کرد. با این شرایط موتور می‌تواند به دورهای بالاتر برسد؛ نتیجه آن شتاب بالاتر خودرو می‌شود. میل بادامک مسابقه‌ای نسبت به فابریک خودرو، برجستگی‌ها و زوایایی دارد که باعث بهبود عملکرد موتور می‌شود.

تعویض پیستون و شاتون

تعویض پیستون و شاتون معمولی با پیستون و شاتون‌های مسابقه‌ای (ریس، کله قندی یا مشبک) هم می‌تواند، عملکرد موتور را بهبود بخشد. این پیستون و شاتون‌ها باعث می‌شوند، تراکم موتور بالاتر رود و به دنبال آن شتاب خودرو افزایش یابد.

پیستون قطعه‌ای است که نقش بسیار مهمی در تولید قدرت موتور دارد. در واقع با زدن استارت، سوخت وارد سیلندر شده و پیستون به وسیله میل‌لنگ به بالا هل داده‌می‌شود و سوخت خودرو به شدت در سر سیلندر متراکم می‌شود. حال که سوخت متراکم و داغ شده، شمع جرقه می‌زند و باعث انفجار سوخت موجود در سر سیلندر و سر پیستون می‌شود. با این انفجار، پیستون به سمت پایین فشرده می‌شود و میل‌لنگ می‌چرخد. میل‌لنگ هم فلایویل را چرخانده و توسط کلاچ، قدرت به گیربکس انتقال می‌یابد. پس اگر پیستون نباشد، قدرت هم در موتور ایجاد نمی‌شود.

شاتون هم میله‌ای است که ارتباط بین میل‌لنگ و  پیستون را برقرار می‌کند و در واقع نیرو را بین این دو جا به جا می‌کند.

کاهش وزن راهی برای افزایش شتاب خودرو

یکی دیگر از کارهایی که باعث افزایش شتاب خودرو می‌شود، کاهش وزن است. برای کاهش وزن می‌توانید فلایول و میل‌لنگ را تعویض کنید و از نمونه‌های سبک‌تر استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که چون این دو قطعه با هم در ارتباطند و در واقع فلایول حرکات میل‌لنگ را کنترل می‌کند، باید هر دو را با هم تعویض کنید و تعویض فقط یکی از آن‌ها باعث اختلال در عملکرد می‌شود.

راهکارهای افزایش شتاب خودرو با انجام سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات

راهکارهایی که در بالا ارائه شد برای افزایش شتاب خودرو با تعویض و جایگزینی قطعات بود. اگر خودروی شما به دلیل استهلاک قطعات بعد از مدتی استفاده، دچار افت شتاب شده، لازم است که خودروی خود را سرویس کنید.

 

افزایش شتاب خودرو

با تعویض به موقع فیلتر هوا، شتاب ماشین خود را افزایش دهید.

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مجرای تنفس هوای موتور است. این فیلتر باید تمیز و به دور از آلودگی باشد. پس از مدتی استفاده، منافذ این فیلتر با ذرات گرد و غبار و آلودگی‌های دیگر دچار گرفتگی می‌شود. در این صورت، هوای کمتری وارد محفظه احتراق شده و شتاب خودرو پایین می‌آید.

بررسی و تعویض کاتالیزور

یکی دیگر از مواردی که باید پس از احساس کاهش شتاب خودرو بررسی کنید، کاتالیزور است. کاتالیزور، گازهای خروجی را تصفیه می‌کند. این قطعه به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه پس از مدتی یا باید سرویس شود و یا در صورت نقص، تعمیر شود.

تعویض روغن و فیلتر روغن برای افزایش شتاب خودرو

فیلتر روغن و روغن موتور هم باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند. روغن موتور، روی عملکرد پیستون‌ها تأثیرگذار است. اگر پیستون‌ها به درستی عمل نکنند، احتراق به درستی صورت نمی‌گیرد. روغن موتور غیر از روانکاری پیستون‌ها، موتور را هم خنک نگه می‌دارد. به همین دلیل است که تعویض روغن خودرو در زمان مقرر بسیار مهم است.

اگر برای خرید روغن موتور نیازمند راهنمایی و کسب اطلاعات هستید، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله راهنمای خرید روغن موتور را مطالعه نمایید.

بررسی رینگ پیستون و سوپاپ‌ها

رینگ پیستون و سوپاپ‌ها را هم چک کنید. شاید این قطعات دچار خوردگی و یا آسیب ‌شده‌باشند و در نتیجه نقصی در عملکردشان وجود داشته‌باشد. این نقص‌ها احتراق را با مشکل رو به رو می‌کنند.

بررسی استپ موتور

استپ موتور وظیفه تنظیم کردن هوای ورودی به سیلندرها را دارد. بررسی کنید که مشکلی برای این قطعه پیش نیامده‌باشد. گاهی می‌توانید با باز کردن و تمیز کردن آن، مشکلش را برطرف کنید.

تعویض انژکتور برای افزایش شتاب خودرو

گاهی تعویض انژکتور باعث بهبود شتاب خودرو می‌شود. چون سوخت خودرو ناخالصی دارد، در نتیجه باعث کثیف شدن انژکتورها شده و سوخت‌رسانی به سیلندرها با مشکل مواجه می‌شود. پس توصیه می‌کنیم انژکتورها را به صورت دوره‌ای تمیز کنید تا از آلودگی پاک شوند.

بررسی پدال گاز

پدال گاز را هم چک کنید. شاید سیم‌های گاز شل شده‌باشند. با شل شدن سیم‌های گاز، دریچه هوا به اندازه کافی باز نمی‌شود و در نتیجه هوای کافی به موتور وارد نمی‌شود. نتیجه این عمل، کاهش شتاب خودرو است.

استفاده از لاستیک مناسب

استفاده از لاستیک مناسب و همچنین کم کردن وزن خودرو با خالی کردن بارهای اضافی موجود در صندوق عقب هم می‌تواند به افزایش شتاب ماشین کمک کند.

افزایش شتاب خودرو یکی از هیجان انگیز‌ترین کارها هنگام رانندگی است که منجر می‌شود راننده لذت بیشتری از رانندگی کردن خود ببرد. راه‌های زیادی برای افزایش شتاب ماشین وجود دارد. با تعمیر یا تعویض برخی از قطعات خودرو، می‌توانید به این امر دست یابید. امیدواریم با انجام کارهای بالا، شتاب خودروی شما بالاتر رود. همچنین اگر در خصوص مطالب گفته شده ابهامی دارید، می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخ پرسش‌های شما را بدهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
kavehcivil5@gmail.com
۱۸ تیر ۱۴۰۲

نتیجه میگیریم که تعداد سیلندرها بر سرعت و شتاب ماشین تاثیر دارد

person
مهران
۲۶ فروردین ۱۴۰۲

بادرود و شادی خدمت شما دوستان گرامی ، سوال داستم که ، اگه بخوام ورودی هوا و سوخت موتور خودروی خودم رو ، از قسمت سوپاپ ورودی ، یعنی حفره سوپاپ ورودی رو گشادتر کنم ، آیا در شتاب و قدرت موتور ، تاثیر خواهد گذاشت ؟ و من الان بالای بیست سال است که با ماشینهای دست دوم سروکار دارم ، و از شما میخوام که بی پروا ، و خیلی عالی و مشتی وبدون حساسیت توضیح بدهید ، چون من از اول هم همینطوبودم ، میگم ماشین خودمه ، و بی پروا و بدون ترس و نگرانی ،هرکاری بخوام یاهر طرح یا ایده ای روی قسمت فنی یا هرجای دیگر خودروم انجام میدم ، و من به استاندارد کارخانه و امثالهم به اون معنا اعتقاد ندارم اونا لازمه که یه استانداردهایی رو لحاظ کنن ، ولی ما برای رسیدن به نتیجه مطلوب گاهی لازمه که این مرزهارو عبورکنیم ، شماهم میتونید ،راحت بدون مخدودیت حتی خارج از استاندارد من رو راهنمایی کنید ، نود درصد کار ماشینم دست خودم ، بجز مواردی که نیاز به ابزار و تخصص خواصی داشته باشه ، سپاس گذارم ،درود ،

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۷ فروردین ۱۴۰۲

    سلام مهران عزیز. بهتر است در این باره با یک متخصص خودرو صحبت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید