22 آذر 1401

مالیات ‌خودرو میلیاردی، کابوس لوکس سواران به واقعیت پیوست

با توجه به نشست‌ها و گزارش‌های ارائه شده، خودرو‌های لوکس مشمول مالیات می‌شوند. مالیات  خودروی میلیاردی لوکس میلیاردی در شورای نگهبان و دولت به اجرا نزدیک شده‌است و طبق آخرین گزارش‌ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی، اطلاعات کاملی از سوی نیروهای انتظامی‌ به امور مالیاتی تحویل خواهند داد.

در این مطلب درباره میزان مالیات خودرو‌های لوکس و شرایط آن‌ها توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آیا افرادی که ماشین لوکس دارند باید مالیات پرداخت کنند؟

با توجه به تصمیمی ‌که در شورای نگهبان گرفته شده، پاسخ این سوال بله است. خودروهایی که ارزش بالای یک میلیارد دارند، مشمول قانون مالیات خودروهای لوکس خواهند شد و باید مالیات پرداخت کنند. این قانون در جریان جلسه علنی مجلس و بررسی‌های لازم برای درآمد لایحه بودجه سال 1400 تصویب شده‌است.

با توجه به توضیحات، صاحب‌های تمام خودروهای خارجی، باید مالیات پرداخت کنند؛ زیرا قیمت خودروهای خارجی بالای یک میلیارد است. دقت کنید که میزان مالیات ماشین بالای یک میلیارد با توجه به نوع خودرو و مدل آن‌ها متفاوت است و این موارد جزو عوامل مهم، برای مالیات خودروهای بالای یک میلیاردی است. سازمان امور مالیاتی کشور در سال ۱۴۰۱، ۵۴ هزار دستگاه خودرو را مشمول مالیات خودروهای لوکس اعلام کرد.

مهلت پرداخت مالیات ‌خودرو میلیاردی

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی موظف هستند، مالیات خودرو بالای یک میلیارد خود را پرداخت کنند. هنوز نحوه پرداخت این مالیات در سال 1401 به صورت دقیق روشن نیست اما به نظر می‌رسد که باید اطلاعیه‌های لازم برای افرادی که مشمول این مالیات هستند، ارسال شود. این موضوع برای تمام خودروهای تحت تکلف و افراد تحت تکلف قابل اجرا است.

سوالی که در این بخش وجود دارد این است، اگر زمان پرداخت مالیات ‌خودرو لاکچری و بالاتر بگذرد، آیا شرایط انتقال خودرو و فروش آن وجود دارد؟

پاسخ خیر است. قانونی که برای نقل و انتقال خودروهایی که به آن‌ها مالیات تعلق گرفته‌است، به گونه‌ای می‌باشد که شرایط نقل و انتقال قطعی و اجاره وجود ندارد. در حقیقت تا زمانی که مالیات بر دارایی خودرو پرداخت نشود، نقل و انتقال ممنوع است.

مالیات خودرو های یک میلیاردی

قانون مالیات خودروهای بالای یک میلیارد تصویب شد

جمله‌ای که صریح بیان شد، دارنده‌های خودرو‌های بالای یک میلیارد، باید مالیات پرداخت کنند و این موضوع شفاف است. همچنین مجلس شورای اسلامی ‌این قانون را در سال 1400 تعیین کرده و در همین سال هم قابل اجرا است.

مالیات سالانه یک درصدی خودرو‌های بالای یک میلیارد

نکته مهمی ‌که می‌توان گفت این است که خودروهایی که ارزش قیمتی آن‌ها کمتر از یک میلیارد باشد، شامل قانون پرداخت مالیات ‌خودرو لوکس میلیاردی نیستند و نباید مبلغی را پرداخت کنند. اما خودرو‌های بالای یک میلیارد باید به موقع و تا زمان مشخص، مالیات خودرو‌های لوکس خود را پرداخت کنند. شاید سوال “آیا مالیات خودرو سالانه است؟” برای شما هم پیش آمـده باشد، بله، این مالیات سالیانه است و میزان مبلغ پرداختی مالیات این خودرو‌ها به شرح زیر است:

 1. تا مبلغ پانزده میلیارد ریال نسبت به مازاد ده میلیارد ریال یک درصد
 2. تا‌مبلغ سی میلیارد ریال نسبت به مازاد پانزده میلیارد ریال دو درصد
 3. تا مبلغ چهل و پنج میلیارد ریال نسبت به مازاد سی میلیارد ریال سه درصد
 4. نسبت به مازاد چهل و پنج میلیارد ریال چهار درصد

 

با توجه به مثال‌ها و محاسبه‌های بالا، اگر مالک خودرویی، ارزش ریالی خودرو آن بالای یک میلیارد و 200 تومان باشد باید سالانه 1 درصد از مبلغ 200 میلیون تومان را به عنوان مالیات پرداخت کند. همچنین اگر ارزش ریالی خودرو وی مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون باشد، باید سالانه 1 درصد از 500 میلیون را به عنوان مالیات بپردازد که معادل 5 میلیون تومان می‌باشد.

تیون کردن ماشین؛ یعنی تغییر دادن قسمت‌هایی از خودرو، مانند نحوه باز شدن درب‌ها یا تغییر در سقف خودرو. اگر شما هم به تغییر دادن و لوکس کردن خودرو خود علاقه‌مند هستید، می‌توانید، مقاله تیونینگ خودرو را مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای صدور اظهارنامه مالیاتی

نقل و انتقال خودرو‌هایی که مشمول مالیات هستند، ممنوع است. دقت کنید که قبل از خرید و پرداخت پول، اظهارنامه مالیاتی از فروشنده دریافت کنید. برای صدور اظهارنامه مالیاتی باید مدارکی تحویل دهید که عبارتند از:

 • کارت ملی و شناسنامه
 • مدرک شناسایی مالکیت خودرو( مدرک شناسایی مالکیت خودرو: سند کمپانی خودرو، سند قطعی یا بنچاق، قرارداد اجاره به شرط تملیک، برگ ترخیص از گمرک، وکالت نامه و نامه مزایده)
 • برگ سبز

برای کسب اطلاعات جامع در مورد نقل و انتقال خودرو به اینجا مراجعه نمایید.

مالیات خودرو بنز ماهانه 23 میلیون تومان

با توجه به قانون مالیات خودروهای بالای یک میلیارد، خودرو بنز هم که جزو خودروهای پرطرفدار در ایران است، مشمول این قانون بوده و باید با توجه به ارزش ریالی آن مالیات پرداخت شود.

در حقیقت می‌توان گفت که برنامه ریزی دقیقی برای دریافت مالیات از خودرو‌های لوکس انجام شده‌است، زیرا با توجه به گزارش‌ها حدود 0.03 درصد خودرو‌های سواری موجود در کشور، خودرو‌های مرسدس بنز است. البته که خودرو‌های بنز با سال تولید بالای 2015 میلادی به بعد، 0.07 درصد است.

آمار‌های رسمی‌ کشور اعلام کرده‌اند که حدود 21 میلیون خودرو در کشور پلاک شده و واردات خودرو از سال 1397 هم ممنوع بوده‌است. این آمار نشان می‌دهد که حدود 6 هزار خودرو بنز با سال ساخت 2010 به بالاتر در ایران وجود دارد که مشمول مالیات ‌خودرو لاکچری می‌شوند.

به طور مثال: مالک خودرو بنز E200  باید سالانه مبلغ 280 میلیون تومان به عنوان مالیات پرداخت کنند که در ماه حدود 23 میلیون تومان می‌باشد.

همچنین اگر مالک خودرو لوکس هستید و از قوانین تصادف و پرداخت خسارت بیمه بدنه اطلاع ندارید، می‌توانید مقاله خسارت خودروی نامتعارف را مطالعه نمایید.

میزان درآمد دولت برای مالیات ‌خودرو میلیاردی و لوکس چقدر است؟

با توجه به توضیحات بالا، درباره خودرو بنز می‌توان گفت که دولت فقط از خودرو‌های بنز موجود در کشور که مشمول قانون پرداخت مالیات هستند، در کمترین حالت، سالانه 260 میلیارد تومان مالیات دریافت می کند. در برخی از موارد هم آمار دقیقی از خودرو‌های لوکس ایران در دسترس نیست. اما در طی سال‌های 1390 تا 1397 حدود 450 هزار دستگاه خودرو خارجی با ارزش مبلغ میلیاردی وارد کشور شده‌است.

مجموع این مالیات برای 450 دستگاه خودرو، مبلغ 450 میلیارد تومان خواهد بود و به صورت سالانه مبلغ 5 هزار و 400 میلیارد تومان است.

نکته: این یک مثال فرضی برای خودرو‌های وارداتی در بازه مشخص و حداقل ارزش خودرو است.

پس با توجه به توضیحات، می‌توان گفت که طرح مالیات ‌خودرو لاکچری توجیه اقتصادی برای کشور دارد.

چگونه از مبلغ دقیق مالیات خودرو لوکس اطلاع داشت؟

با توجه به قانون تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، مالیات ‌خودرو لوکس، باید اجرا شود و تمام افراد حقیقی و حقوقی باید از این قانون پیروی کنند. برای پرداخت مالیات خود باید از یک مشاوره مالیاتی ماهر استفاده کنید تا در زمان نقل و انتقال خودرو خود مشکلات مالیاتی راه شما را سد نکنند.

مالیات خودرو های یک میلیاردی

مالیات خودرو های لوکس و درآمد دولت

علاوه بر مالیات، خرید بیمه بدنه یکی دیگر از دغدغه‌های  لوکس سوار است. چرا که هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات این خودروها بسیار بالا است. اغلب مالکان خودروهای گران قیمت برای آسودگی خاطر خود، بیمه بدنه خریداری می‌کنند. برای خرید بهترین بیمه بدنه با پوشش‌های بالا از بیمه دات کام به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید و از منو محصولات اقدام به خرید نمایید.

خودروهای بالای ۳ میلیارد تومان باید مالیات پرداخت کنند

بر اساس تصمیم شورای اسلامی قانون پرداخت مالیات برای خودروهای بالای ۳ میلیارد تومان تصویب شد. در بخش درآمدی این بند جدید آمده است که ‌انواع خودروی سواری و وانت دواتاق (دوکابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آنها بیش از سی میلیارد (30.000.000.000) ریال است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به‌نرخ یک درصد (1%) می‌شوند.

بر اساس ردیف (1) بند (ث) تبصره (6) وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای هدفمندسازی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و شفاف‌سازی حمایتهای مالی، سیاست اعتبار مالیاتی و گمرکی با نرخ صفر را جایگزین معافیت‌های قانونی مالیاتی مصرح در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون امور گمرکی کند و فهرست تمامی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و میزان معافیت آنها را مشخص نماید. این فهرست باید شامل حوزه فعالیت اشخاص، میزان درآمد مالیاتی و گمرکی محاسبه‌نشده در اثر این معافیت‌ها و استناد قانونی این معافیت‌ها باشد.

همچنین در ردیف (2) این بند آمده است: دستگاه‌های اجرائی موظفند معافیت‌ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را ‌‌به‌صورت جمعی آ خرجی در حسابهای مربوط به خود ثبت کنند. عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی و مالیاتی ‌‌به‌عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

در بخش درآمدی بند (ش) آمده است: به‌منظور تسریع و تسهیل رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی، اختیار سازمان امور مالیاتی در تبصره ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم ‌در‌خصوص معافیت مؤدیان از انجام بخشی از تکالیف قانون مذکور از قبیل نگهداری اسناد و مدارک و ارائه اظهارنامه مالیاتی، به حداکثر «صد برابر» میزان معافیت موضوع ماده (84) قانون مالیات‌های مستقیم افزایش می‌یابد. این بند نیاز به رأی دوسومی مجلس داشت که با 190 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

درآمد دولت با پرداخت مالیات

همانطور که می‌دانید، تحریم‌ها، برخی از ساختار حاکمیتی ایران را تغییر داده‌است. این بار پرداخت مالیات به افراد ثروتمند و دارای خودرو لوکس می‌رسد. دیگر بودجه سالانه فروش نفت نمی‌تواند به تنهایی پاسخگو باشد. در این شرایط که درآمد از طریق فروش نفت و متعلقات آن کاهش یافته، قانون پایه مالیاتی افزایش داشته‌است. دولت تصمیم دارد از افراد ثروتمند در قالب قانون مالیات ‌خودرو میلیاردی به صورت ماهانه یا سالانه دریافت کند تا فشار اقتصادی از دوش دهک کم درآمد کاهش پیدا کند.

در آخر اگر سوال یا ابهامی درباره مالیات خودرو میلیاردی و لوکس دارید که در این متن به آن اشاره نکرده‌ایم، می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای همین متن با کارشناس‌های بیمه دات کام در ارتباط باشید تا در کوتاه‌ترین زمان راهنمایی‌های لازم انجام شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید (1402)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

24 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

16 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

16 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1402

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

16 فروردین 1402 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
صافدل
12 دی 1400

اخه اونی که خودروی میلیاردی داره اینا براش مبلغی نیست

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز، اتفاقا برعکس، مبلغ بعضی از خودروهای لوکس مانند بنز خیلی بالا می شود.

  آریان
  25 دی 1400

  خوبی؟ هیوندا و کیا صفر دویست میلیون بود نه ۲ میلیارد سال ۹۷ درآمد هیچ دکتر و مهندسی ۱۰ برابر نشده

   کارشناس بیمه
   25 دی 1400

   سلام دوست عزیز وظیفه ما اطلاع رسانی درباره حوزه های بیمه ای و خودرویی است و درباره افزایش قیمت یا کاهش قیمت خودروها ما نقشی نداریم چه کمکی از دست ما برمیاد ؟

  مسعود
  06 فروردین 1401

  مسعود باسلام تکلیف اتومبیلهایی که درسالهای قبل فروخته شده وطبق مبایعنامه هنوز خریدار برای انتقال قطعی اقدام نمیکند چیست
  ۵ سال پیش فروخته شده ولی خریدار تاکنون اقدام به انتقال نکرده است

   کارشناس بیمه
   19 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم.

مهدی
12 دی 1400

گرفتن مالیات فقط از خودروهای سواری از طریق بیمه شخص ثالث می تواند باعث افزایش قدرت مالی دولت شود

  کارشناس بیمه
  13 دی 1400

  با سلام دوست عزیز در صورتی که منطق صحبتتون رو توضیح بدهید ما ممنون میشیم چون اصلا درامدهای بیمه شخص ثالث به حساب دولت واریز نمیشه

  آزادی
  19 دی 1400

  خب این حیوون ها از اینم گذشت نکردند و به ناحق یه پول دیگه ای رو از مردم میگیرن دوباره یعنی این ۵۶۰۰میلیارد اتش بگیر نابود بشه بهتر از اینه که برسه به دست این اخوندهای مفت خور

   کارشناس بیمه
   20 دی 1400

   سلام دوست عزیز وظیفه ما اطلاع رسانی درباره مسائل خودرویی و بیمه ای است و ما در قبال سایر مسائل نقشی نداریم لطفا به مراجع ذی ربط ارجاع نمایید

حسن
21 دی 1400

سلام بنده دو ماشین دارم ، جمع قیمت بالای یک میلیارد (تیوولی یک میلیارد +پروتون 100م ) هست هر دو به نام من ولی یکی در اختیار دامادم و یکی در اختیار پسرم ،اون ها ماشین ندارند.
آیا بمن مالیات تعلق میگیرد ؟ من یک کارمند بازنشسته هستم.

  کارشناس بیمه
  21 دی 1400

  سلام دوست عزیز بله مالیات خودرو به شما تعلق می گیرد.

   حسام
   25 دی 1400

   بابا چی میگی نخیر مالیات به شما تعلق نمیگیره مگه اینکه ماشین
   بالای یک میلیارد داشته باشیداگه من ۱۰۰ تا پراید داشته باشم هم بهم مالیات نمیخوره.

    کارشناس بیمه
    25 دی 1400

    سلام دوست عزیز منظورتون مبهمه لطفا بیشتر توضیح بدید

    دانا
    07 بهمن 1400

    سلام
    مالیات بر ارزش مجموع خودروهایی که بنام خودتون یا فرزند زیر ۱۸ سال تحت تکلفتون هست تعلق میگیره مثل اگر ده تا پراید صفر داشته باشید مجموعش میشه مثلا یک میلیارد و هفتصد و از شما مالیات یک خودرو یک میلیارد و هفتصد میلیونی میگیرند.

حسن
21 دی 1400

سلام
از کجا قیمتی که ماشین محاسبه می شود را می توان پیدا کرد؟ مثلا تیوولی 2018و پروتون 1385 .

  کارشناس بیمه
  21 دی 1400

  با سلام شما با مراجعه به سایت های خرید و فروش خودرو نظیر همراه مکانیک ، باما یا کارنامه می توانید قیمت خودروی خود را استخراج کنید

محمد
22 دی 1400

آخه کجای دنیا مالیات بر دارایی گرفته میشه؟ مالیات رو بر درآمد می گیرن.
ضمنا صاحب دارایی که نقشی در گران شدن اموالش نداشته چرا باید مالیاتشو بده؟
دولت خودش عامل ایجاد تورمه بعد مردم باید تاوان پس بدهند

ای خدا

  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام دوست عزیزهدف ما فقط انتشار اطلاعات بابت بالابردن آگاهی افراد از بیمه های خودرو و حوزه های پیرامون آن است شما می توانید این موضوع را با مراجع ذی ربط مطرح نمایید.

بهروز
24 دی 1400

دولت موقع وارد کردن خودرو و ترخیص از گمرک بیش از ارزش اولیه خودرو از خریدار پول میگیره ،و مجددا بابت همون پولی که خودش گرفته میخواد مالیات هم بگیره ،هیپ اسمی بجز تاراج اموال ملت نمیشه روی چنین مالیاتی گذاشت.صد رحمت به داروغه ناتینگهام.

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام دوست عزیز مسئولیت اجتماعی بیمه دات کام بالابردن سطح آگاهی افراد درباره بیمه و حوزه های مربوط به آن هست و اعتراض شما به دولت یا … را می توانید از مراجع ذی ربط اعلام نمایید.

M.Y
24 دی 1400

سلام،خسته نباشید
در مثالی که برای محاسبه مالیات سالانه خودرو آوردین با متنی که بعد از آن در توضیحات آمده تناقض هست.
در مثال مالیات سالانه یک خودرو یک میلیارد تومانی را صفر(معاف از مالیات) اعلام کردین ولی در متن بعدی اشاره شده که مالیات یک خود رو با قیمت یک میلیارد تومان سالانه ده میلیون تومان است،متن زیر:
“حال اگر کمترین قیمت خودرو( یک میلیارد تومان) را برای این موارد در نظر بگیریم، با یک محاسبه می‌توان به این نتیجه رسید که صاحبان خودرو باید سالانه مبلغ ۱۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کنند.”
لطفا بفرمایید کدام صحیح است؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مالیات خودرو تا یک میلیارد صفر است. این مبلغ برای خودروهای بیش از یک میلیارد تومان است.

امیر
24 دی 1400

خیلی جالبه خودرو چند برابر قیمت جهانی غالب میکنن پاچه مردم از اونورم مالیات میگیرن ازشون😁😁😁

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام دوست عزیز هدف بیمه دات کام اطلاع رسانی در حوزه بیمه و موارد مرتبط است و شما می توانید اعتراض خود را به مراجع ذی ربط منتقل کنید.

علی
24 دی 1400

این چه مسخره بازی هست در آوردند؟
اول گمرک صد در صد می گیرند قیمت را به یک میلیارد می رسانند بعد دوباره مالیات می گیرند.
همچنین هم این خبرگزاری ها اعلام وضع مالیات از خودروهای لوکس انگار گمرک صددرصدی هزینه سفره حضرت ابوالفضل هست تا یک جور مالیات ظالمانه!

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام دوست عزیز هدف بیمه دات کام اطلاع رسانی در حوزه بیمه و موارد مرتبط است و شما می توانید اعتراض خود را به مراجع ذی ربط منتقل کنید.

snti
24 دی 1400

اقا من یه پیکان مدل ۷۹ دارم البته دوگانه سوز موتورش هم یه مقدار بخار داره من چقدر باید مالیات بدم؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام دوست عزیز مالیات مربوط به خودرو های بالای یک میلیارد است و مالیاتی مشمول خودروی شما نخواهد بود.

محسن
24 دی 1400

آيا ماليات خودرو يك بار دريافت ميگردد يا هر سال ؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، به احتمال زیاد همان یکبار است.

مهدی
24 دی 1400

کارشناس عزیز خودروی ۲۰۱۰ چطوری محاسبه میشه مثلا لگسوس

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام وقت بخیر ما فرمول محاسبه مالیات انواع خودرو را در متن مقاله ذکر کرده ایم فقط کافی است که قیمت روز خودروی خود نظیر خودروی لکسوز را در فرمول زیر قرار داده و مالیات آن را محاسبه نمایید:
  تا مبلغ پانزده میلیارد ریال نسبت به مازاد ده میلیارد ریال یک درصد
  تا‌مبلغ سی میلیارد ریال نسبت به مازاد پانزده میلیارد ریال دو درصد
  تا مبلغ چهل و پنج میلیارد ریال نسبت به مازاد سی میلیارد ریال سه درصد
  نسبت به مازاد چهل و پنج میلیارد ریال چهار درصد

دزدی از جیب مردم
24 دی 1400

جالبه به دارایی مردم مالیات مضاعف می‌بندند، 100% که موقع ورود خودرو از مردم می‌گیرند، حالا هم سالانه دست توجیب مردم می‌کنند، ایشالا نابود شن

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز مسئولیت اجتماعی بیمه دات کام ، ارائه اطلاعات صحیح و بالابردن فرهنگ بیمه ای و رانندگی ایمن و موضوعات مرتبط با آن است. لطفا در صورت اعتراض به قوانین ، نظر خود را به مراجع ذی ربط اعلام دارید.

اکبر
24 دی 1400

اگر ارزش ماشین بیش از یک میلیارد باشد اما بنام دو نفر باشه ( هر نفر سه دانگ)، آنوقت مالیات آن خودرو چطور محاسبه میگردد؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  با سلام دوست عزیز با تشکر از توجه تون ، باید اعلام کنیم که در چنین شرایطی مالیات نیز بین دو طرف باید تقسیم گردد.

امید
25 دی 1400

سلام
من النترا 2014 به مبلغ 800 تومن دارم
ایا مشمول مالیات میشود یا خیر

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام وقت بخیر اگر ارزش خودرو کمتر از یک میلیارد تومان باشد، معاف از مالیات است.

م
25 دی 1400

اولا خیلی هم خوبه ولی به یک شرط این مالیات جای درست خرج شه خیابان ها و پیاده رو ها پارک بیمارستان سینما و…. نه بره برای کسری بودجه و….
دوما از خودروهای چینی مونتاژ داخل هم مالیات بگیرید!!

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز بله همه خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات هستند.

م
25 دی 1400

سوما وقتی دولت خودش باعث شده این ماشین های بالای یک میلیارد رفته با چند برابر شدن قیمت واقعیش حداقل اون پول های اضافه ایی که دولت میگیره رو نگیره بعد از روی ماشین ها سالیانه مالیات بگیره به نسبت هم از اخور میخوره هم از طوبره

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام وقت بخیر هدف بیمه دات کام انتشار مطالبی در جهت ارتقای فرهنگ بیمه و رانندگی ایمن و مسائل پیرامونی است . شما می توانید اعتراض خود را به مراجع ذی ربط اعلام کنید.

حیدری
25 دی 1400

سلام با این روش محاسبه شما من برای توسان با قیمت یک میلیارد و پانصد باید ۵ میلیون تومان مالیات بدم اما در جدول منتشر شده نوشته ۳۸ میلیون تومان

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام دوست عزیز در کدام جدول مدنظر شماست ؟

آریان
25 دی 1400

الان کیا سراتو و اپایما و النترا لوکس؟؟؟؟؟
صفر اینا ۲۰۰ میلیون پولش نبود سال ۹۷
ببخشید پول زیاد میدن ارابه های مرگ شمارو سوار نشن

حسام
25 دی 1400

با سلام
من میخوام شما رو با جند تا تز مزایا این طرح آشنا کنم.

۱- اینکه مالیات باعث میشه خودرو های وارداتی به یک محصول مصرفی تبدیل شوند و دیگه کسی برای سرمایه گذاری خودرو نخره

۲- باعث پایین آمدن خریداران خودرو های وارداتی وخودرو های گران میشه برای مثال کسی برای تیگو۷ حاضر نیست مالیات بده پس فروش میاد پایین .

۳-باعث میشه که کسانی که میخوان خودرو های وارداتی خودشون رو بفروشن بخاطر دلیل بالا خریدار نداشته باشن و مجبور میشن با قیمت پایین تری بفروشن و باید مالیاتشان هم بدهند چون اگر مالیات ندهند نمیتونند ماشینشون رو بفروشند.

۴- مانع از بالا رفتن قیمت خودرو های زیر یک میلیارد میشه چون کسی حاضر نیست برای سراتو سایپایی مالیات بده .

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز از این که نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید ممنونیم

  در حال بارگزاری…
  05 بهمن 1400

  خوب نتیجه همه این موارد میشه انحصار بیشتر در دست دو خودروساز داخلی و البته به طبع سرعت رشد! قیمت هاشون(بخونید چپاول) و تا قیمت خودروهای داخلی بخواهد به یک میلیارد برسه طرحی جدید تصویب میشه مثلا افزایش سقف مالیات از یک میلیارد به یک و نیم میلیارد(بالاخره نباید جلوی رشد! قیمت خودروهای داخلی گرفته بشه چون یک میلیون کارگر و کارمند دارن حقوق میگیرن و همینطوریش هم ضرر ده اند!!!!!!) و یا مثلا پرداخت وام توسط همین خودروسازان داخلی(جهت رفاه مردم و مشتریانشون بدون ضامن و سپرده!!! 🙁 ) جهت پرداخت مالیات خودروها به اینصورت که البته خودرو در رهن خودروساز میره و ….

   کارشناس بیمه
   06 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز از تفسیرتون بسیار ممنون

بعله
27 دی 1400

کابوووووس.برای آدمی که ماشینش ۵ میلیارد می ارزه ۲۰۰ ملیون پول خرده برادر

مهران
03 بهمن 1400

در نگاه اول به نظر مياد كه اين طرح به تعديل توزيع ثروت كمك مي كنه ولي اينطور نيست به دلايل متعدد… كسي كه حاصل يه عمر كارشو درسال ٩٧ با ٢٠٠ -٣٠٠ ميليون داده يه ماشين نسبتا بروز خريده تا حداقل ايمني بيشتري براي خود و خانوادش داشته باشه با افزايش قيمت سوري ناشي از تورم خودروش به اصطلاح ميلياردي شده و حالا به علت عدم توانايي پرداخت ماليات مجبور به فروش ان و تن دادن به ارابه هاي مرگ داخليه همونا كه ايربگ هاشون موقع تصادف باز نميشه و اين يعني عميق تر شدن شكاف فاصله طبقاتي . و طبقه هاي متوسط جامعه به دهك هاي پايينتر منتقل ميشن و فاصلشون از قشر مرفه بيشتر. و اين به تشديد نفرت و حسرت در جامعه منجر ميشه.

عارف
03 بهمن 1400

سلام
آیا این قانون شامل ماشین های سنگین هم میشود مثلا کامیون ها و کشنده ها ؟

  کارشناس بیمه
  12 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ماشین های سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

علی
03 بهمن 1400

سلام ماشین های سنگین هم مثل کشنده ها شامل این قانون میشوند ؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مالیات خودروهای سنگین قوانین مخصوص به خود را دارند.

مرتضی
07 بهمن 1400

الان که نقل و انتقال در محضر انجام نمیشه و فقط در مراکز پلاک گذاری تکلیف چیه ؟ یعنی اگه محضر نرن همچنان جزو اموال نفر قبلی لحاظ میشه

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر. تمامی مراحل در مرکز تعویض پلاک انجام خواهد شد. بعد از فک پلاک و دریافت پلاک جدید توسط خریدار، دیگر آن خودرو برای فرد جدید خواهد بود.

خریدار
05 اسفند 1400

سلام
سوالی دارم
الان که نیازی به سند رسمی در دفتر خونه نیست و برگ سبز کفایت میکنه ..آیا دفاتر تعویض پلاک هنگام نقل و انتقال ، فروشنده را ملزم به پرداخت مالیات خودروی بالای یک میلیارد میکنند؟یا نه؟
منظورم اینه که اگه برای برگ سبز الزامی به پرداخت مالیات خودروی بالای یک میلیارد نباشه اونوقت مالیات خودرو به گردن خریدار میفته….!!!!
چون بنده در بهمن ماه 1400 یک خودرو به ارزش یک میلیارد و صد خریداری کردم و دفتر تعویض پلاک برگه پرداخت مالیات نخواست فقط برگه تسویه عوارض و خلافی رو خواست!!1
لطفا راهنمایی بفرمایید..

  کارشناس بیمه
  05 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله قانون مالیات خودروهای یک میلیاردی، هنوز اطلاعات تکمیلی تری بیرون نیامده است؛ اما به هر حال باید بر عهده خود مالک اصلی باشد. احتمالا شخص قبلی باید پرداخت کرده باشد.

علی
07 اسفند 1400

سلام ما یک ازرا می‌خواستیم بخریم که قیمت صفر ان حدود ۳ میلیارد است ولی کارده ان که مدل ۲۰۰۷ است به مبلغ ۶۰۰ میلیون است ایا برای ازرای که مدلش ۲۰۰۷ است مالیات می اید؟؟

  کارشناس بیمه
  08 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز اگر ارزش خودروی شما بیش از یک میلیارد تومان باشد، مالیات به آن تعلق می گیرد.

   علی
   08 اسفند 1400

   بر اساس قیمت صفر خودرو مالیات میگیرند یا بر اساس قیمت خودرو (بر اساس مدلش)؟

    کارشناس بیمه
    08 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که اعلام شده، بر اساس قیمت خودرو است.

جواد
12 اسفند 1400

اگر جمع مبلغ خودرو من و همسرم بیشتر از یک میلیارد تومان باشد مشمول مالیات می‌شود یا خیر
آیا ماشین همسرم تحت تکلف من می‌باشد یا خیر

  کارشناس بیمه
  13 اسفند 1400

  سلام خیر هر خودرو به تنهایی باید یک میلیارد تومان باشد.

Sh67
02 فروردین 1401

سلام من ماشین از ایرانخودرو تحویل گرفتم مبلغ حدودا ۱۵۰۰۰۰۰ مالیات گرفتن الان ماشین فروختم همونموقع باز مالیات نقل و انتقال ۱۴۰۰۰۰۰ زده بران باید پرداخت کنم من باز ؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا مالیات با فروشنده است و خودروهای صفر مالیاتشان با کارخانه است. اینکه حالا چرا گرفته اند، نمیدانیم.

رضا
09 فروردین 1401

سلام من یک کامیونت فوتون مدل ۸۷ خریدم برای گرفتن نوبت تعویض پلاک از من ۸ میلیون میخان تا نوبت بدن بهم ارزش این ماشین تو بازار ۳۵۰ میلیون تومن هست چجوری محاسبه شده?ایا درست هست?اگر اشتباهه کجا باید اعتراض کنم?

  کارشناس بیمه
  09 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این رقم احتمالا باید همان مالیات باشد. در سایت تعویض پلاک یا پرداخت مالیات چند شماره برای این مساله وجود دارد. با آن ها شماره ها تماس بگیرید.

حدیث
19 فروردین 1401

سلام
ماشینی رو در تاریخ اسفندماه خریداری کرده ایم و هنوز تا تاریخ بیستم فروردین ماه تعویض پلاک نکرده ایم میخوام بدونم قبل از تاریخ انجام معامله در 15 اسفندماه و بعد از آن مالیات بر عهده چ کسی است؟
آیا تا زمان تعویض پلاک بر عهده صاحب پلاک می ماند؟

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات خودرو کلا برای فروشنده است.

صادق
27 خرداد 1401

آخه قیمت خودرو یک چیز نظری هست.
یعنی مثلا یکی از بعنوان مثال پراید قرمز رنگ خوشش میاد، حاضره ۱۰۰ میلیون هم براش بده. نمیشه قیمت دقیق روی خودرو گذاشت.
الآن مثلا خودروی جک اس فایو صفر حدود ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیونه. همین که شما از صفر درش بیاری، قطعا فرداش هم بخوای بفروشیش میشه زیر ۱ میلیارد. پس مالیات نداره؟
از اون طرف همونطور که در ابتدا گفتم، قیمت خودروها صد جوره. مثلا قیمت جک اس فایو در کارخانه، در بازار آزاد، جک اس فایو قرمز، جک اس فایو مشکی و و و … آخه با چه منطقی میتونن روی مثلا ماشین کسی قیمت بذارن‌؟
ممکنه دولت ادعا کنه ماشینه بالای ۱ میلیارده، اما توی دنیای واقعی با اون قیمت ادعا شده از شخص نخرن

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، دیگر متاسفانه این مساله وجود دارد.

صفر
23 آذر 1401

سلام؟ مالیات ماشین های بالای یک میلیارد حدودن چقد در میاد؟ مالیات ماشین یک میلیاردی چطور؟ مالیات خودرو خارجی با داخلی فرق میکنه؟ اگر چندتا ماشین داشته باشیم مالیاتش خیلی بیشتر میشه!

  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام مبلغ آن در سایت مشخص خواهد شد.

سمیه
16 فروردین 1402

سلام
خودرو دوکابین خارجی که هرسال اظهارنامه مالیاتی میده ومالیاتشوپرداخت میکنه هم مجددشامل این مالیات میشه باتشکر

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1402

  سلام. اگر مالیات را پرداخت کنید خیر.

عباس
26 اردیبهشت 1402

سلام ماشین دویست میلیونی سال ۹۷ چرا باید بکنند دو میلیارد بعد بگویند مالیات بده ایا این زور نیست ماشینی که سال تولیدش مال ۱۰ سال پیش هست بگوییم لوکس هست ایا این ماشین اونطرف مرز در افغانستان و پاکستان و عراق ۲۰۰ میلیون هست یا کمتر و این طرف مرز داخل خاک ما شده دو میلیارد و نمی دانم با چه‌عقلی این تصمیم را می‌کیرند هنوز قسط ماشین را که ده سال هست تمام نشده حداقل برای یک ماشین برای هر شخص که ده سال از تولیدش گذشته مالیات نگیرند

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید