۲۴ تیر ۱۴۰۳

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

اوایل که اسم تصادف ساختگی را می‌شنیدیم، خیلی تعجب می‌کردیم. اما تصادف ساختگی حالا انگار به یک امر عادی تبدیل شده‌است. اینکه عده‌ای در قالب یک باند یا به صورت خودجوش، در مسیر اتومبیل‌ها قرار می‌گیرند و با ایجاد تصادف ساختگی به دنبال دریافت خسارت از بیمه یا شخص هستند، اتفاقی است که شاید آن را تجربه کرده باشید. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تصادف ساختگی، چگونگی آن و مجازاتش را برای شما شرح دهیم. پس مطالعه این مقاله با توجه به افزایش نرخ دیه به شدت توصیه می‌شود.

تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی با هدف دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه، برای جبران هزینه‌های زندگی و سودجویی ایجاد می‌شود. متأسفانه باید گفت که آمار تصادف ساختگی در چند سال اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و نرخ بیکاری بیشتر شده‌است. بر اساس آماری که بیمه مرکزی یک بار اعلام کرده بود، حدود یک سوم تصادفات در کشور که منجر به پرداخت دیه می‌شود، ساختگی است.

در تصادف ساختگی، شخص به عمد خود را به سمت ماشین پرتاب می‌کند تا جراحتی بردارد و بتواند دیه‌ای دریافت کند. تصادف ساختگی در حقیقت یک روش درآمدزایی است. این افراد به صورت تک نفره یا باندی فعالیت می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه خود را جلوی ماشین پرتاب کنند تا فوت نکنند یا آسیب جدی نبینند و کاملاً به صورت حرفه‌ای عمل می‌کنند.

البته باید گفت که این گروه از افراد بیشتر به صورت باندی فعالیت می‌کنند؛ یعنی عده‌ای باند تشکیل داده و به دنبال افرادی می‌گردند که دچار مشکلات اقتصادی هستند و تازه هم بیکار شده‌اند. در واقع از این افراد سوءاستفاده می‌کنند. بعد به آن‌ها آموزش داده تا بتوانند باعث ایجاد تصادف ساختگی شوند و حدود ۶۰ درصد از مبلغ را برمی‌دارند؛ البته برخی کمتر و برخی بیشتر هم می‌گیرند.

خرید بیمه شخص ثالث

در چه نقاطی بیشتر تیغ می‌زنند؟

حوزه کاری این افراد سودجو در تصادف ساختگی متفاوت است. عده‌ای مناطق اعیان‌نشین را انتخاب می‌کنند و از آنجا که این دسته افراد خیلی حوصله دادگاه و کلانتری و پزشکی قانونی را ندارند، راضی می‌شوند که در همانجا مبلغی را به فرد بپردازند و بروند. عده‌ای دیگر مناطق جاده‌های برون‌شهری و روستایی را انتخاب می‌کنند تا کمی تصادف را طبیعی‌تر جلوه دهند. برخی هم خود را جلوی خودروها در اتوبان‌ها می‌اندازند. اگر اخبار را دنبال کرده باشید، حتماً شنیده‌اید که به رانندگان توصیه می‌کردند که بهتر است تا در لاین سرعت اتوبان‌ها با احتیاط رانندگی کنید.

اصولاً این افراد به دو روش تصادف ساختگی را برای اخاذی از رانندگان و شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند:

 • خود را کمی مجروح می‌کنند یا حداقل خود را به صورت حرفه‌ای آسیب دیده نشان می‌دهند. بعد به بهانه اینکه گرفتن خسارت از دیه هم برای او و هم برای راننده دردسر دارد، همانجا پول نقد می‌گیرند.
 • آن‌ها به صورتی خود را به ماشین می‌کوبانند که فقط قسمتی از بدنشان آسیب ببینند. به این صورت هم دردسرش کمتر است و هم اینکه کمتر به ساختگی بودن شک می‌کنند. در حقیقت باید به صورتی خود را به ماشین بزنند که فوت نکنند.

البته گاهی تصادف خودرو هم کاملاً ساختگی است. همین باندها خودرویی را تهیه کرده و به صورتی صحنه سازی می‌کنند که انگار واقعاً تصادفی رخ داده است و خسارت را می‌گیرند.

خرید بیمه شخص ثالث

انواع تصادف ساختگی

انواع تصادف ساختگی

تصادف ساختگی فقط مربوط به تصادف بین خودرو و انسان نیست. بعضی تصادفات ساختگی بین دو خودرو است. برخی با موتور یا خودرو به صورتی رانندگی می‌کنند تا تصادف کنند و البته زیان دیده هم باشند. مطمئن باشید که آن‌ها به خوبی با مقررات آشنا هستند و می‌دانند که چگونه عمل کنند.

به هر حال انواع تصادفاتی که به صورت ساختگی انجام می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • تصادف زنجیره‌ای: در این حالت خودرویی در جلوی شما حرکت می‌کند و بعد ناگهان به دلایل که بعدها منطقی به نظر می‌رسد، ترمز می‌کند. اگر شما فاصله خودتان را با آن خودرو رعایت نکرده باشید، به عقب او خواهید زد. نکته اصلی اینجا است که سمت چپ و راست شما دو خودرو قرار می‌گیرند تا نتوانید منحرف شوید و از این رو کاملاً مقصر باشید. البته این افراد سعی می‌کنند تا برای دریافت پول بیشتر، تصادف را زنجیره‌ای کنند.
 • در ترافیک: اگر در ترافیکی گیر کردید و دیدید که خودروی جلویی شما یک بار با سرعت زیاد و بار دیگر با سرعت کم رانندگی می‌کند، به احتمال زیاد به دنبال ایجاد تصادف ساختگی است.
 • پیچیدن: برخی سعی می‌کنند با ماشین خود، جلوی خودرویتان بپیچند. البته به صورتی که شما مقصر باشید. همچنین اگر از خیابان فرعی قصد ورود به خیابان اصلی را داشته باشید، یک نفر به راننده خودرو آمار می‌دهد تا با سرعت در خیابان اصلی حرکت کند تا شما به او برخورد کنید.
 • تغییر لاین: زمانی که قصد تغییر لاین دارید، مراقب خودروهای کناری باشید. برای این‌که بهترین فرصت برای افراد سودجو است که طوری خود را به خودروی شما برسانند تا با آن‌ها تصادف کنید و مقصر شوید.

روش‌های جلوگیری از تصادف ساختگی

برای این‌که بتوانید از این افراد سودجو در امان باشید، استفاده از راهکاری زیر توصیه می‌شود:

 • همیشه فاصله خود را با خودروها حفظ کنید و حتی بیش از حد استاندارد باشید.
 • در هنگام هر واکنش سریعی کاملاً مراقب باشید؛ به ویژه حواستان به سمت راست و کنار باشید.
 • در خیابان‌های باریک که در دو طرف خودروهایی زیادی پارک است، با سرعت کم رانندگی کنید.
 • مراقب رفتار مشکوک طرف مقابل خود باشید و اگر احساس کردید که طرف مقابل قصد ایجاد تصادف را دارد، احتیاط را بیشتر کنید و سعی کنید تا از او فاصله بگیرید.

استعلام بیمه بدنه

مراقب زورگیری و سرقت باشید

بعضی تصادف‌ها، فقط برای گرفتن خسارت نیست؛ بلکه هدف دزدها ایجاد تصادف ساختگی برای سرقت خودرو یا زورگیری است. اول از همه بعد از تصادف و پیاده شدن از خودرو، حتماً هر چهار درب را قفل کنید. بعد اگر احساس کردید که افراد مشکوک هستند، از خودرو پیاده یا نزدیکشان نشوید. این افراد سریعاً به شما نزدیک می‌شوند و بعد با چاقو یا قمه از شما زورگیری کنند. به ویژه اگر هوا تاریک یا خیابان خلوت است، بیشتر از همه مراقب خود باشید. همچنین اگر از شما درخواست وجه نقد به بهانه وقت‌گیر بودن کردند، با پلیس تماس بگیرید. اگر موضوع تصادف ساختگی و سرقت خودرو برای شما جذاب بوده است، مطالعه مقاله بیمه سرقت خودرو پیشنهاد می‌شود.

نحوه تشخیص تصادف ساختگی

با توجه به موارد زیر می‌توان ساختگی بودن تصادف را تشخیص داد:

 • شواهد و اظهارات متناقض شاهدان
 • عدم تناسب میان آسیب‌ها با توجه به نوع و شدت تصادف
 • عدم تناسب زمان تصادف با ترافیک محل تصادف
 • تکراری بودن داستان تصادف

جرم تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه چه مجازاتی دارد؟ به صورت کلی تصادف عمدی برای دیه حبس و جریمه دارد. هر کسی که در ایجاد تصادف ساختگی نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که ایجاد تصادف عمدی یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده‌است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار او خواهد بود. احتمالا می‌پرسید جرم صحنه سازی تصادف چیست؟

در پاسخ باید بگوییم که بر اساس ماده ۶۱ قانون بیمه اجباری خسارت، اگر فردی متقلبانه وانمود کند که دچار خسارت بر اثر تصادف شده‌است، به حبس تعزیری درجه شش و پرداخت دو برابر وجوه دریافتی، مجازات می‌شود. همچنین اگر راننده وانمود کند که مقصر بوده است، به حبس درجه هفت محکوم می‌شود. متاسفانه بعضی افراد فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث، خسارت تصادف ساختگی برای گرفتن دیه به آنها پرداخت می‌شود، در صورتی که بیمه هیچ جبرانی برای تصادفات ساختگی (تصادف عمدی با ماشین) و صحنه سازی تصادف ندارد.

بیمه بدنه خسارات تصادف ساختگی را جبران نمی‌کند. باید گفت که کارشناسان راهنمایی و رانندگی و پزشکی قانونی افرادی باتجربه هستند و به راحتی با نگاه و حتی بررسی با استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای دقیق متوجه ساختگی بودن خواهند شد.

ایجاد تصادف عمدی چه حکمی دارد؟

ایجاد تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه چه مجازاتی دارد؟ به صورت کلی تصادف عمدی برای دیه، حبس و جریمه را از طرف مراجع قضایی به همراه دارد. هر کسی که در ایجاد تصادف صوری نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که ایجاد تصادف جعلی یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار فرد کلاه بردار خواهد بود. اثبات تصادف عمدی کار آسانی نیست اما نباید از آن ناامید شد.

شکایت از تصادف ساختگی

کسی که جرم یا تصادف ساختگی را انجام می‌دهد ممکن است از بازی‌های روانی نیز استفاده نماید تا بتواند با بهانه‌های مختلف بازی را به نفع خود پایان دهد. اثبات تصادف عمدی کار بسیاری سختی است و برای چنین کاری نیاز به حضور پلیس و کشیدن کروکی است. بعد از مواجه شدن با چنین شرایطی باید هرچه زودتر با پلیس تماس بگیرید تا به صحنه جرم تصادف ساختگی برسد. پلیس در چنین شرایطی بهترین قاضی است و از مجرم نیز هیچ بهانه‌ای را نمی‌پذیرد. پلیس با کنار هم چیدن همه جوانب و نوع برخورد در کوتاه‌ترین زمان به تشخیص جرم تصادف عمدی دست پیدا می‌کند.

در چنین شرایطی بهتر است از ماشین خود و ماشین طرف مقال عکس بگیرید. هم چنین در شرایط سخت دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به کمک شما خواهند آمد. همین‌طور بهتر است نام و نام فامیل، شماره بیمه و شماره گواهینامه و آدرس طرف مقابل را نیز داشته باشید. بعد از آن با ورود پزشکی قانونی و کارشاناسان ذیربط خطای راننده مقابل مشخص می‌شود و جرم صحنه سازی تصادف برایش در نظر گرفته می‌شود.

بعد از آگاهی در مورد انواع تصادفات بهتر است در مورد اقدامات مهمی که بعد از تصادف باید انجام شود هم اطلاعاتی داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مقاله بعد از تصادف چه کنیم؟ را مطالعه بفرمایید.

بیمه بدنه خسارات تصادف ساختگی را جبران نمی‌کند.

جبران تصادف ساختگی

اگر خودتان عامل ایجادکننده تصادف ساختگی باشید، باید گفت که مجرم بوده و بر اساس قوانین با شما برخورد خواهد شد. برخی فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث می‌توانند، خسارات و آسیب‌های وارد شده را جبران کنند. مساله اینجاست که شاید شرکت بیمه به دلیل ساختگی بودن تصادف، حاضر به قبول تعهدات نباشد. پس به امید استفاده از بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات وارد شده به دیگران نباشید.
مورد بعدی استفاده از بیمه بدنه است. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت وارد شدن تصادف عمدی امکان استفاده از بیمه بدنه وجود ندارد. اصلا این یکی از شرایط استفاده است. اگر شما زیان دیده باشید، حداقل از بیمه ثالث خودروی مقصر می‌توانید استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی این بیمه را در صفحه‌ی بیمه بدنه چیست مطالعه کنید. اگر در مورد نحوه جبران خسارت تصادفات هم سؤالی دارید، خواندن مقاله بیمه شخص ثالث چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

همه چیز در مورد تصادف ساختگی

متأسفانه تصادف ساختگی مسئله‌ای است که شاهد افزایش آمار آن در کشور هستیم. مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ دیه هم مزید بر این علت شده‌است. در صورتی که در دام این افراد افتادید، اولین کار تماس با پلیس است. اگر تجربه‌ای داشتید یا سوالی دارید، ممنون می‌شویم که در بخش کامنت بنویسید تا دیگران هم بتوانند متوجه روش‌های جدید شوند. همچنین کارشناسان ما تا حد توان پاسخ خواهند داد. البته این موارد بیشتر حقوقی است و باید پرسش‌های خود را حتما از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
صنعتگر
۱۸ بهمن ۱۴۰۱

سلام. میشه یک نمونه رای تصادف ساختگی رو هم داخل مقاله اضافه کنید. چون من دچار این مسئله شدم اما فکر نمیکنم به نتیجه برسه اصلا پیگیریش.

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. یک نمونه واحد را نمی شود برای این موضوع استفاده کرد.

person
فاطمه دلدار
۱۹ دی ۱۴۰۱

سلام خدمت شما؛ من پژوهشگر اجتماعی هستم و قصد داشتم در زمینه صحنه زنی یا تصادفات ساختگی تحقیقی انجام بدم در این راستا احتیاج دارم به نمونه آماری افرادی که اقدام به این کار کرده باشن یعنی صحنه زن باشند. آیا توصیه ای به من دارید؟ یا کمکی به من یمتوانید بکنید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۱ دی ۱۴۰۱

  سلام خیر

person
tah@
۰۳ آبان ۱۴۰۱

اگر کسی برای صحنه سازی پریده باشه جلوی ماشین و دوربین ها فیلمشو گرفته باشن، حکم تصادف عمدی منجر به فوت چی میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام حکم را فقط دادگاه تعیین میکند.

person
فردین فضیلتی
۰۳ آبان ۱۴۰۱

به نظر شما صخنه سازی باری گرفتن دیه توی تصادف چیست؟ از نظر من میتوان باید بجای زندانی کردن به مراکز پرورشی بفرستنشان تا علاوه بر اینکه از آنها کار بشکند، نکات مثبتی هم آموزش ببینند. مثلاً به عنوان نگهبان و سرایدار مسجد

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ آبان ۱۴۰۱

  سلام حکم را که فقط دادگاه می دهد.

person
باقر علامی
۰۳ آبان ۱۴۰۱

به نظر من بهترین مجازات صحنه سازی تصادف اینه که طرف رو مجبور کنن حق بیمه طرف مقابل رو تا چند سال بده تا دیگه ازین فکرا به سرشون نزنه

person
tarin
۰۳ آبان ۱۴۰۱

حکم تصادف ساختگی برای دیه چیه؟ اگه کسی بخواد تصادف ساختگی درست کنه اما واقعاً آسیب ببینه دیگه بهش دیه تعلق نمیگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ آبان ۱۴۰۱

  سلام در این خصوص دادگاه و شرکت بیمه تصمیم میگیرند

person
مهین فخری
۲۴ مهر ۱۴۰۱

سلام و خسته نباشید، ببخشید تصادف ساختگی یا صحنه زنی زندان داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام بله

person
یاسی میلانی
۲۰ مهر ۱۴۰۱

مجازات تصادف عمدی در شرایطی که راننده زیر بار نره چیه؟ من به پلیس زنگ نزدم و کروکی ندارم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ مهر ۱۴۰۱

  سلام مجازات را دادگاه تعیین می کند

person
کیوان مرتضوی
۲۰ مهر ۱۴۰۱

ببخشید دیروز یکی انگاری از قصد با من تصادف کرد و من مقصر شدم، مشخص شده که از قصد بوده تصادف عمدی چه حکمی دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ مهر ۱۴۰۱

  سلام مجازات تصادف عمدی را دادگاه تعیین می کند.

person
مونا ویشکایی
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

چجوری می تونم ساختگی نبودن تصادف را اثبات کنم و خسارت بگریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که با یک وکیل صحبت کنید.

person
معیری
۲۲ شهریور ۱۴۰۱

در صورت اجرای تصادف ساختگی برای دریافت خسارت چه راهی برای اثبات این ادعا وجود دارد

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  سلام هیچ راهی وجود ندارد.

person
نیما تاج
۱۵ تیر ۱۴۰۱

ساختگی نبودن تصادف و چجوری میشه ثابت کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، افسر و کارشناس قضایی اثبات می کند.

person
mohamad bibak
۱۳ تیر ۱۴۰۱

اگه پلیس متوجه تصادف ساختگی شه، جرمش چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، هر اطلاعاتی بوده در این مقاله نوشته ایم.

person
سامانی
۳۱ خرداد ۱۴۰۱

سلام اگر در تصادف ساختگی طرف بمیره بازم باید خسارت بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، این را باید از یک وکیل آشنا به این موارد بپرسید. اثبات این قضیه خیلی سخت است.

person
سوال در مورد تصادف ساختگی
۱۸ خرداد ۱۴۰۱

درود بر شما.
دیروز در خیابان مدنی خانمی به سمت ماشین من دوید من بلافاصله ترمز کردم و به وی برخورد نکردم ولی او خود را به ماشین کوبید.
بعد از این من که عصبانی شده بودم پیاده شدم و گفتم به جرم طلکه کردن ازت شکایت می‌کنم و دونفر شاهد عینی هم در حادثه بودن.
ابتدا خود را به مصدومیت زد و بعد از آمدن پلیس و اورژانس شخصی که خود را شوهر این خانم معرفی کرد آمد و خانم را در ماشینش گذاشت و گفتن شکایتی ندارن و رفتن.
سوال من این است که آیا در آینده برای من مشکل ایجاد خواهند کرد یا خیر؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، هرکاری ممکن است که انجام دهند.

person
علی
۰۲ خرداد ۱۴۰۱

اهمال دستگاه قضا در بررسی سابقه دریافت دیه افراد وروند غلط رسیدگی موجب شده افراد سودجو دوباروچندباردیه بگیرند وبندال شدن به شغلی جذاب برای سودجویان تبدیل شود

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید