20 خرداد 1402

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

اوایل که اسم تصادف ساختگی را می‌شنیدیم، خیلی تعجب می‌کردیم؛ اما حالا انگار به یک امر عادی تبدیل شده‌است. اینکه عده‌ای در قالب یک باند یا به صورت خودجوش، در مسیر اتومبیل‌ها قرار می‌گیرند و با ایجاد تصادف ساختگی به دنبال دریافت خسارت از بیمه یا شخص هستند. اتفاقی که شاید برایتان افتاده باشد یا مشاهده کرده باشید. در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد تصادف ساختگی از چگونگی انواع آن تا جرمش را برای شما بنویسیم. مطالعه این مقاله با توجه به افزایش نرخ دیه به شدت توصیه می‌شود.

تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی یک هدف بیشتر ندارد؛ دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه، برای جبران هزینه‌های زندگی و صدالبته سودجویی بیشتر. متأسفانه باید گفت که آمار تصادف ساختگی در چند سال اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و نرخ بیکاری بیشتر شده‌است. بر اساس آماری که بیمه مرکزی یک بار اعلام کرده بود، حدود یک سوم تصادفات در کشور که منجر به پرداخت دیه می‌شود، ساختگی است.

تصادف ساختگی

تصادف ساختگی ممکن است برای دریافت دیه باشد.

در تصادف ساختگی، شخص به عمد خود را به سمت ماشین پرتاب می‌کند تا جراحتی بردارد و بتواند دیه‌ای دریافت کند. در حقیقت یک روش درآمدزایی است. این افراد به صورت تک نفره یا باندی فعالیت می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه خود را جلوی ماشین پرتاب کنند تا فوت نکنند یا آسیب جدی نبینند و کاملاً به صورت حرفه‌ای عمل می‌کنند.

البته باید گفت که این گروه از افراد بیشتر به صورت باندی فعالیت می‌کنند؛ یعنی عده‌ای باند تشکیل داده و به دنبال افرادی می‌گردند که دچار مشکلات اقتصادی هستند و تازه هم بیکار شده‌اند. در واقع از این افراد سوءاستفاده می‌کنند. بعد به آن‌ها آموزش داده تا خود چگونه باعث ایجاد تصادف ساختگی شوند و حدود 60 درصد از مبلغ را برمی‌دارند؛ البته برخی کمتر و برخی بیشتر هم می‌گیرند.

در چه نقاطی بیشتر تیغ می‌زنند؟

حوزه کاری این افراد متفاوت است. عده‌ای مناطق اعیان‌نشین را انتخاب می‌کنند و از آنجا که این دسته افراد خیلی حوصله دادگاه و کلانتری و پزشکی قانونی را ندارند، راضی می‌شوند که در همانجا مبلغی را به فرد بپردازند و بروند. عده‌ای دیگر مناطق جاده‌های برون‌شهری و روستایی را انتخاب می‌کنند تا کمی تصادف را طبیعی‌تر جلوه دهند. برخی هم خود را جلوی خودروها در اتوبان‌ها می‌اندازند. اگر اخبار را دنبال کرده باشید، حتماً شنیده‌اید که به رانندگان توصیه می‌کردند که بهتر است تا در لاین سرعت اتوبان‌ها با احتیاط رانندگی کنید.

اصولاً این افراد به دو روش تصادف ساختگی برای اخاذی از رانندگان و شرکت‌های بیمه را انجام می‌دهند:

 • خود را کمی مجروح می‌کنند یا حداقل خود را به صورت حرفه‌ای آسیب دیده نشان می‌دهند. بعد به بهانه اینکه گرفتن خسارت از دیه هم برای او و هم برای راننده دردسر دارد، همانجا پول نقد می‌گیرند.
 • آن‌ها به صورتی خود را به ماشین می‌کوبانند که فقط قسمتی از بدنشان آسیب ببینند. به این صورت هم دردسرش کمتر است و هم اینکه کمتر به ساختگی بودن شک می‌کنند. در حقیقت باید به صورتی خود را به ماشین بزنند که فوت نکنند.

البته گاهی همین خود تصادف یعنی خودرو هم کاملاً ساختگی است. همین باندها خودرویی را تهیه کرده و به صورتی صحنه سازی می‌کنند که انگار واقعاً تصادفی رخ داده است و خسارت را می‌گیرند.

خرید بیمه شخص ثالث

انواع تصادف ساختگی

تصادف ساختگی فقط مربوط به تصادف بین خودرو و انسان نیست. بعضی تصادفات ساختگی بین دو خودرو است. برخی با موتور یا خودروی به صورتی رانندگی می‌کنند تا تصادف کنند و البته زیان دیده هم باشند. مطمئن باشید که آن‌ها به خوبی با مقررات آشنا هستند و می‌دانند که چگونه عمل کنند.

به هر حال انواع تصادفاتی که به صورت ساختگی انجام می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • تصادف زنجیره‌ای: در این حالت خودرویی در جلوی شما حرکت می‌کند و بعد ناگهان به دلایل که بعدها منطقی به نظر می‌رسد، ترمز می‌کند. اگر شما فاصله خودتان را با آن رعایت نکرده باشید، به عقب او خواهید زد. نکته اصلی اینجاست که سمت چپ و راست شما دو خودرو قرار می‌گیرند تا نتوانید منحرف شوید و از این رو کاملاً مقصر باشید. البته این افراد سعی می‌کنند تا برای دریافت پول بیشتر، تصادف را زنجیره‌ای کنند.
 • در ترافیک: اگر در ترافیکی گیر کردید و دیدید که خودروی جلویی شما یک بار با سرعت زیاد و بار دیگر با سرعت کم رانندگی می‌کند، به احتمال زیاد به دنبال ایجاد تصادف ساختگی است.
 • پیچیدن: برخی سعی می‌کنند با ماشین خود، جلوی خودرویتان بپیچند. البته به صورتی که شما مقصر باشید. همچنین اگر از خیابان فرعی قصد ورود به خیابان اصلی را داشته باشید، یک نفر به راننده خودرو آمار می‌دهد تا با سرعت در اصلی حرکت کند تا شما به او برخورد کنید.
 • تغییر لاین: زمانی که قصد تغییر لاین دارید، مراقب خودروهای کناری باشید. برای اینکه بهترین فرصت برای افراد سودجو است تا طوری خود را به خودروی شما برسانند تا با آن‌ها تصادف کنید و مقصر شوید.

روش‌های جلوگیری از تصادف ساختگی

برای اینکه بتوانید از این افراد سودجو در امان باشید، استفاده از راهکاری زیر توصیه می‌شود:

 • همیشه فاصله خود را با خودروها حفظ کنید و حتی بیش از حد استاندارد باشید.
 • در هنگام هر واکنش سریعی کاملاً مراقب باشید؛ به ویژه حواستان به سمت راست و کنار باشید.
 • در خیابان‌های باریک که در دو طرف خودروهایی زیادی پارک است، با سرعت کم رانندگی کنید.
 • مراقب رفتار مشکوک طرف مقابل خود باشید و اگر احساس کردید که طرف مقابل قصد ایجاد تصادف را دارد، احتیاط را بیشتر کنید و سعی کنید تا از او فاصله بگیرید.

استعلام بیمه بدنه

مراقب زورگیری و سرقت باشید

بعضی تصادف‌ها، فقط برای گرفتن خسارت نیست؛ بلکه هدف دزدها ایجاد تصادف ساختگی برای سرقت خودرو یا زورگیری است. اول از همه بعد از تصادف و پیاده شدن از خودرو، حتماً هر چهار در را قفل کنید. بعد اگر احساس کردید که افراد مشکوک هستند، از خودرو پیاده یا نزدیکشان نشوید. این افراد سریعاً به شما نزدیک می‌شوند و بعد با چاقو یا قمه از شما زورگیری کنند. به ویژه اگر هوا تاریک یا خیابان خلوت است، بیشتر از همه مراقب خود باشید. همچنین اگر از شما درخواست وجه نقد با بهانه وقت‌گیر بودن کردند، با پلیس تماس بگیرید. اگر موضوع تصادف ساختگی و سرقت خودرو برای شما جذاب بوده است، مطالعه مقاله بیمه سرقت خودرو پیشنهاد می‌شود.

جرم تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه چه مجازاتی دارد؟ به صورت کلی تصادف عمدی برای دیه حبس و جریمه دارد. هر کسی که در ایجاد تصادف ساختگی نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که ایجاد تصادف عمدی یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده‌است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار او خواهد بود.

بر اساس ماده ۶۱ قانون بیمه اجباری خسارت، اگر فردی متقلبانه وانمود کند که دچار خسارت بر اثر تصادف شده‌است، به حبس تعزیری درجه شش و پرداخت دو برابر وجوه دریافتی، مجازات می‌شود. همچنین اگر راننده وانمود کند که مقصر بوده است، به حبس درجه هفت محکوم می‌شود. متاسفانه بعضی افراد فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث، خسارت تصادف ساختگی برای گرفتن دیه به آنها پرداخت می‌شود، در صورتی که بیمه هیچ جبرانی برای تصادفات ساختگی ( تصادف عمدی با ماشین) و صحنه سازی تصادف ندارد.

تصادف ساختگی

بیمه بدنه خسارات تصادفات عمدی را جبران نمی‌کند.

باید گفت که کارشناسان راهنمایی و رانندگی و پزشکی قانونی افرادی باتجربه هستند و به راحتی با نگاه و حتی بررسی با استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای دقیق متوجه ساختگی بودن خواهند شد. از طرفی این کار می‌تواند وجهه فرد را نزد خانواده و دوستانش خراب کند؛ البته اگر وجهه‌ای داشته باشد.

ایجاد تصادف عمدی چه حکمی دارد؟

می‌رسیم به این مرحله که ببینیم ایجاد تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه چه مجازاتی دارد؟ به صورت کلی تصادف عمدی برای دیه، حبس و جریمه را از طرف مراجع قضایی به همراه دارد. هر کسی که در ایجاد تصادف صوری نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که ایجاد تصادف جعلی یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار فرد کلاه بردار خواهد بود. اثبات تصادف عمدی کار آسانی نیست اما نباید از آن ناامید شد.

بر اساس ماده ۶۱ قانون بیمه اجباری خسارت، اگر فردی متقلبانه وانمود کند که دچار خسارت بر اثر تصادف شده است، به حبس تعزیری درجه شش و پرداخت دو برابر وجوه دریافتی، مجازات می‌شود. همچنین اگر راننده وانمود کند که مقصر بوده است، به حبس درجه هفت محکوم می‌شود. متاسفانه بعضی افراد فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث، خسارت تصادف ساختگی برای گرفتن دیه به آنها پرداخت می‌شود، در صورتی که بیمه هیچ جبرانی برای تصادفات ساختگی ( تصادف عمدی با ماشین) و صحنه سازی تصادف ندارد.

شکایت از تصادف ساختگی

کسی که جرم یا تصادف ساختگی را انجام می‌دهد ممکن است از بازی های روانی نیز استفاده نماید تا بتواند با بهانه های مختلف بازی را به نفع خود پایان دهد. اثبات تصادف عمدی کار بسیاری سختی است و برای چنین کاری نیاز به حضور پلیس و کشیدن کروکی است.  بعد از مواجه شدن با چنین شرایطی می‌بایست هرچه زودتر با پلیس تماس بگیرید تا به صحنه جرم تصادف ساختگی برسد. پلیس در چنین شرایطی بهترین قاضی است  و از مجرم نیز هیچ بهانه ای را نمی‌پذیرد. پلیس با کنار هم چیدن همه جوانب و نوع برخورد در کوتاه ترین زمان به تشخیص جرم تصادف عمدی دست پیدا می‌کند.

در چنین شرایطی بهتر است از ماشین خود و ماشین طرف مقال عکس بگیرید. هم چنین در شرایط سخت دوربین های راهنمایی و رانندگی به کمک شما خواهند آمد. همینطور بهتر است نام و نام فامیل، شماره بیمه و شماره گواهینامه و آدرس طرف مقابل را نیز داشته باشید. بعد از آن با ورود پزشکی قانونی و کارشاناسان ذی ربط خطای راننده مقابل مشخص می‌شود و جرم صحنه سازی تصادف برایش در نظر گرفته می‌شود.

جبران تصادف ساختگی

اگر خودتان عامل ایجادکننده تصادف ساختگی باشید، باید گفت که مجرم بوده و بر اساس قوانین با شما برخورد خواهد شد. برخی فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث می‌توانند، خسارات و آسیب های وارد شده را جبران کنند. مساله اینجاست که شاید شرکت بیمه به دلیل ساختگی بودن تصادف، حاضر به قبول تعهدات نباشد. پس به امید استفاده از بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات وارد شده به دیگران نباشید.
مورد بعدی استفاده از بیمه بدنه است. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت وارد شدن تصادف عمدی امکان استفاده از بیمه بدنه وجود ندارد. اصلا این یکی از شرایط استفاده است. اگر شما زیان دیده باشید، حداقل از بیمه ثالث خودروی مقصر می‌توانید استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی این بیمه را در صفحه‌ی بیمه بدنه چیست مطالعه کنید.

متأسفانه تصادف ساختگی مسئله‌ای است که شاهد افزایش آمار آن در کشور هستیم. مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ دیه هم مزید بر این علت شده‌است. در صورتی که در دام این افراد افتادید، اولین کار تماس با پلیس است. اگر تجربه‌ای داشتید یا سوالی دارید، ممنون می‌شویم که در بخش کامنت بنویسید تا دیگران هم بتوانند متوجه روش‌های جدید شوند. همچنین کارشناسان ما تا حد توان پاسخ خواهند داد. البته این موارد بیشتر حقوقی است و باید پرسش‌های خود را حتماً از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید. اگر در مورد نحوه جبران خسارت تصادفات هم سؤالی دارید، خواندن مقاله بیمه شخص ثالث چیست را پیشنهاد می‌کنیم.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
صنعتگر
18 بهمن 1401

سلام. میشه یک نمونه رای تصادف ساختگی رو هم داخل مقاله اضافه کنید. چون من دچار این مسئله شدم اما فکر نمیکنم به نتیجه برسه اصلا پیگیریش.

  person
  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. یک نمونه واحد را نمی شود برای این موضوع استفاده کرد.

person
فاطمه دلدار
19 دی 1401

سلام خدمت شما؛ من پژوهشگر اجتماعی هستم و قصد داشتم در زمینه صحنه زنی یا تصادفات ساختگی تحقیقی انجام بدم در این راستا احتیاج دارم به نمونه آماری افرادی که اقدام به این کار کرده باشن یعنی صحنه زن باشند. آیا توصیه ای به من دارید؟ یا کمکی به من یمتوانید بکنید؟

  person
  کارشناس بیمه
  21 دی 1401

  سلام خیر

person
tah@
03 آبان 1401

اگر کسی برای صحنه سازی پریده باشه جلوی ماشین و دوربین ها فیلمشو گرفته باشن، حکم تصادف عمدی منجر به فوت چی میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  04 آبان 1401

  سلام حکم را فقط دادگاه تعیین میکند.

person
فردین فضیلتی
03 آبان 1401

به نظر شما صخنه سازی باری گرفتن دیه توی تصادف چیست؟ از نظر من میتوان باید بجای زندانی کردن به مراکز پرورشی بفرستنشان تا علاوه بر اینکه از آنها کار بشکند، نکات مثبتی هم آموزش ببینند. مثلاً به عنوان نگهبان و سرایدار مسجد

  person
  کارشناس بیمه
  05 آبان 1401

  سلام حکم را که فقط دادگاه می دهد.

person
باقر علامی
03 آبان 1401

به نظر من بهترین مجازات صحنه سازی تصادف اینه که طرف رو مجبور کنن حق بیمه طرف مقابل رو تا چند سال بده تا دیگه ازین فکرا به سرشون نزنه

person
tarin
03 آبان 1401

حکم تصادف ساختگی برای دیه چیه؟ اگه کسی بخواد تصادف ساختگی درست کنه اما واقعاً آسیب ببینه دیگه بهش دیه تعلق نمیگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 آبان 1401

  سلام در این خصوص دادگاه و شرکت بیمه تصمیم میگیرند

person
مهین فخری
24 مهر 1401

سلام و خسته نباشید، ببخشید تصادف ساختگی یا صحنه زنی زندان داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام بله

person
یاسی میلانی
20 مهر 1401

مجازات تصادف عمدی در شرایطی که راننده زیر بار نره چیه؟ من به پلیس زنگ نزدم و کروکی ندارم؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام مجازات را دادگاه تعیین می کند

person
کیوان مرتضوی
20 مهر 1401

ببخشید دیروز یکی انگاری از قصد با من تصادف کرد و من مقصر شدم، مشخص شده که از قصد بوده تصادف عمدی چه حکمی دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام مجازات تصادف عمدی را دادگاه تعیین می کند.

person
مونا ویشکایی
28 شهریور 1401

چجوری می تونم ساختگی نبودن تصادف را اثبات کنم و خسارت بگریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام بهتر است که با یک وکیل صحبت کنید.

person
معیری
22 شهریور 1401

در صورت اجرای تصادف ساختگی برای دریافت خسارت چه راهی برای اثبات این ادعا وجود دارد

  person
  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام هیچ راهی وجود ندارد.

person
نیما تاج
15 تیر 1401

ساختگی نبودن تصادف و چجوری میشه ثابت کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، افسر و کارشناس قضایی اثبات می کند.

person
mohamad bibak
13 تیر 1401

اگه پلیس متوجه تصادف ساختگی شه، جرمش چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، هر اطلاعاتی بوده در این مقاله نوشته ایم.

person
سامانی
31 خرداد 1401

سلام اگر در تصادف ساختگی طرف بمیره بازم باید خسارت بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، این را باید از یک وکیل آشنا به این موارد بپرسید. اثبات این قضیه خیلی سخت است.

person
سوال در مورد تصادف ساختگی
18 خرداد 1401

درود بر شما.
دیروز در خیابان مدنی خانمی به سمت ماشین من دوید من بلافاصله ترمز کردم و به وی برخورد نکردم ولی او خود را به ماشین کوبید.
بعد از این من که عصبانی شده بودم پیاده شدم و گفتم به جرم طلکه کردن ازت شکایت می‌کنم و دونفر شاهد عینی هم در حادثه بودن.
ابتدا خود را به مصدومیت زد و بعد از آمدن پلیس و اورژانس شخصی که خود را شوهر این خانم معرفی کرد آمد و خانم را در ماشینش گذاشت و گفتن شکایتی ندارن و رفتن.
سوال من این است که آیا در آینده برای من مشکل ایجاد خواهند کرد یا خیر؟

  person
  کارشناس بیمه
  19 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، هرکاری ممکن است که انجام دهند.

person
علی
02 خرداد 1401

اهمال دستگاه قضا در بررسی سابقه دریافت دیه افراد وروند غلط رسیدگی موجب شده افراد سودجو دوباروچندباردیه بگیرند وبندال شدن به شغلی جذاب برای سودجویان تبدیل شود

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید