31 فروردین 1401

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

اوایل که اسم تصادف ساختگی را می‌شنیدیم، خیلی تعجب می‌کردیم؛ اما حالا انگار به یک امر عادی تبدیل شده‌است. اینکه عده‌ای در قالب یک باند یا به صورت خودجوش، در مسیر اتومبیل‌ها قرار می‌گیرند و با ایجاد تصادف ساختگی به دنبال دریافت خسارت از بیمه یا شخص هستند. اتفاقی که شاید برایتان افتاده باشد یا مشاهده کرده باشید. در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد تصادف ساختگی از چگونگی انواع آن تا جرمش را برای شما بنویسیم. مطالعه این مقاله با توجه به افزایش نرخ دیه به شدت توصیه می‌شود.

تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی یک هدف بیشتر ندارد؛ دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه، برای جبران هزینه‌های زندگی و صدالبته سودجویی بیشتر. متأسفانه باید گفت که آمار تصادف ساختگی در چند سال اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و نرخ بیکاری بیشتر شده‌است. بر اساس آماری که بیمه مرکزی یک بار اعلام کرده بود، حدود یک سوم تصادفات در کشور که منجر به پرداخت دیه می‌شود، ساختگی است.

تصادف ساختگی

تصادف ساختگی ممکن است برای دریافت دیه باشد.

در تصادف ساختگی، شخص به عمد خود را به سمت ماشین پرتاب می‌کند تا جراحتی بردارد و بتواند دیه‌ای دریافت کند. در حقیقت یک روش درآمدزایی است. این افراد به صورت تک نفره یا باندی فعالیت می‌کنند. آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه خود را جلوی ماشین پرتاب کنند تا فوت نکنند یا آسیب جدی نبینند و کاملاً به صورت حرفه‌ای عمل می‌کنند.

البته باید گفت که این گروه از افراد بیشتر به صورت باندی فعالیت می‌کنند؛ یعنی عده‌ای باند تشکیل داده و به دنبال افرادی می‌گردند که دچار مشکلات اقتصادی هستند و تازه هم بیکار شده‌اند. در واقع از این افراد سوءاستفاده می‌کنند. بعد به آن‌ها آموزش داده تا خود چگونه باعث ایجاد تصادف ساختگی شوند و حدود 60 درصد از مبلغ را برمی‌دارند؛ البته برخی کمتر و برخی بیشتر هم می‌گیرند.

در چه نقاطی بیشتر تیغ می‌زنند؟

حوزه کاری این افراد متفاوت است. عده‌ای مناطق اعیان‌نشین را انتخاب می‌کنند و از آنجا که این دسته افراد خیلی حوصله دادگاه و کلانتری و پزشکی قانونی را ندارند، راضی می‌شوند که در همانجا مبلغی را به فرد بپردازند و بروند. عده‌ای دیگر مناطق جاده‌های برون‌شهری و روستایی را انتخاب می‌کنند تا کمی تصادف را طبیعی‌تر جلوه دهند. برخی هم خود را جلوی خودروها در اتوبان‌ها می‌اندازند. اگر اخبار را دنبال کرده باشید، حتماً شنیده‌اید که به رانندگان توصیه می‌کردند که بهتر است تا در لاین سرعت اتوبان‌ها با احتیاط رانندگی کنید.

اصولاً این افراد به دو روش شرکت‌های بیمه و رانندگان را تیغ می‌زنند:

  • خود را کمی مجروح می‌کنند یا حداقل خود را به صورت حرفه‌ای آسیب دیده نشان می‌دهند. بعد به بهانه اینکه گرفتن خسارت از دیه هم برای او و هم برای راننده دردسر دارد، همانجا پول نقد می‌گیرند.
  • آن‌ها به صورتی خود را به ماشین می‌کوبانند که فقط قسمتی از بدنشان آسیب ببینند. به این صورت هم دردسرش کمتر است و هم اینکه کمتر به ساختگی بودن شک می‌کنند. در حقیقت باید به صورتی خود را به ماشین بزنند که فوت نکنند.

البته گاهی همین خود تصادف یعنی خودرو هم کاملاً ساختگی است. همین باندها خودرویی را تهیه کرده و به صورتی صحنه سازی می‌کنند که انگار واقعاً تصادفی رخ داده است و خسارت را می‌گیرند.

انواع تصادف ساختگی

تصادف ساختگی فقط مربوط به تصادف بین خودرو و انسان نیست. بعضی تصادفات ساختگی بین دو خودرو است. برخی با موتور یا خودروی به صورتی رانندگی می‌کنند تا تصادف کنند و البته زیان دیده هم باشند. مطمئن باشید که آن‌ها به خوبی با مقررات آشنا هستند و می‌دانند که چگونه عمل کنند.

به هر حال انواع تصادفاتی که به صورت ساختگی انجام می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • تصادف زنجیره‌ای: در این حالت خودرویی در جلوی شما حرکت می‌کند و بعد ناگهان به دلایل که بعدها منطقی به نظر می‌رسد، ترمز می‌کند. اگر شما فاصله خودتان را با آن رعایت نکرده باشید، به عقب او خواهید زد. نکته اصلی اینجاست که سمت چپ و راست شما دو خودرو قرار می‌گیرند تا نتوانید منحرف شوید و از این رو کاملاً مقصر باشید. البته این افراد سعی می‌کنند تا برای دریافت پول بیشتر، تصادف را زنجیره‌ای کنند.
  • در ترافیک: اگر در ترافیکی گیر کردید و دیدید که خودروی جلویی شما یک بار با سرعت زیاد و بار دیگر با سرعت کم رانندگی می‌کند، به احتمال زیاد به دنبال ایجاد تصادف ساختگی است.
  • پیچیدن: برخی سعی می‌کنند با ماشین خود، جلوی خودرویتان بپیچند. البته به صورتی که شما مقصر باشید. همچنین اگر از خیابان فرعی قصد ورود به خیابان اصلی را داشته باشید، یک نفر به راننده خودرو آمار می‌دهد تا با سرعت در اصلی حرکت کند تا شما به او برخورد کنید.
  • تغییر لاین: زمانی که قصد تغییر لاین دارید، مراقب خودروهای کناری باشید. برای اینکه بهترین فرصت برای افراد سودجو است تا طوری خود را به خودروی شما برسانند تا با آن‌ها تصادف کنید و مقصر شوید.

روش‌های جلوگیری از تصادف ساختگی

برای اینکه بتوانید از این افراد سودجو در امان باشید، استفاده از راهکاری زیر توصیه می‌شود:

  • همیشه فاصله خود را با خودروها حفظ کنید و حتی بیش از حد استاندارد باشید.
  • در هنگام هر واکنش سریعی کاملاً مراقب باشید؛ به ویژه حواستان به سمت راست و کنار باشید.
  • در خیابان‌های باریک که در دو طرف خودروهایی زیادی پارک است، با سرعت کم رانندگی کنید.
  • مراقب رفتار مشکوک طرف مقابل خود باشید و اگر احساس کردید که طرف مقابل قصد ایجاد تصادف را دارد، احتیاط را بیشتر کنید و سعی کنید تا از او فاصله بگیرید.

مراقب زورگیری و سرقت باشید

بعضی تصادف‌ها، فقط برای گرفتن خسارت نیست؛ بلکه این افراد اول از همه سعی می‌کنند تا با ایجاد تصادف ساختگی اقدام به زورگیری یا سرقت از خودروی شما کنند. اول از همه بعد از تصادف و پیاده شدن از خودرو، حتماً هر چهار در را قفل کنید. بعد اگر احساس کردید که افراد مشکوک هستند، از خودرو پیاده یا نزدیکشان نشوید. این افراد سریعاً به شما نزدیک می‌شوند و بعد با چاقو یا قمه از شما زورگیری کنند. به ویژه اگر هوا تاریک یا خیابان خلوت است، بیشتر از همه مراقب خود باشید. همچنین اگر از شما درخواست وجه نقد با بهانه وقت‌گیر بودن کردند، با پلیس تماس بگیرید.

جرم تصادف ساختگی چیست؟

هر کسی که در ایجاد تصادف ساختگی نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که این یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده‌است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار او خواهد بود. بر اساس ماده 61 قانون بیمه اجباری خسارت، اگر فردی متقلبانه وانمود کند که دچار خسارت بر اثر تصادف شده‌است، به حبس تعزیری درجه شش و پرداخت دو برابر وجوه دریافتی، مجازات می‌شود. همچنین اگر راننده وانمود کند که مقصر بوده است، به حبس درجه هفت محکوم می‌شود.

تصادف ساختگی

بیمه بدنه خسارات تصادفات عمدی را جبران نمی‌کند.

باید گفت که کارشناسان راهنمایی و رانندگی و پزشکی قانونی افرادی باتجربه هستند و به راحتی با نگاه و حتی بررسی با استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای دقیق متوجه ساختگی بودن خواهند شد. از طرفی این کار می‌تواند وجهه فرد را نزد خانواده و دوستانش خراب کند؛ البته اگر وجهه‌ای داشته باشد.

جبران تصادف ساختگی

اگر خودتان عامل ایجادکننده تصادف ساختگی باشید، باید گفت که مجرم بوده و بر اساس قوانین با شما برخورد خواهد شد. برخی فکر می‌کنند که با خرید بیمه شخص ثالث می‌توانند، خسارات و آسیب های وارد شده را جبران کنند. مساله اینجاست که شاید شرکت بیمه به دلیل ساختگی بودن تصادف، حاضر به قبول تعهدات نباشد. پس به امید استفاده از بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات وارد شده به دیگران نباشید.
مورد بعدی استفاده از بیمه بدنه است. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت وارد شدن تصادف عمدی امکان استفاده از بیمه بدنه وجود ندارد. اصلا این یکی از شرایط استفاده است. اگر شما زیان دیده باشید، حداقل از بیمه ثالث خودروی مقصر می‌توانید استفاده کنید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

متأسفانه تصادف ساختگی مسئله‌ای است که شاهد افزایش آمار آن در کشور هستیم. مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ دیه هم مزید بر این علت شده‌است. در صورتی که در دام این افراد افتادید، اولین کار تماس با پلیس است. اگر تجربه‌ای داشتید یا سوالی دارید، ممنون می‌شویم که در بخش کامنت بنویسید تا دیگران هم بتوانند متوجه روش‌های جدید شوند. همچنین کارشناسان ما تا حد توان پاسخ خواهند داد. البته این موارد بیشتر حقوقی است و باید پرسش‌های خود را حتماً از یک وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی
02 خرداد 1401

اهمال دستگاه قضا در بررسی سابقه دریافت دیه افراد وروند غلط رسیدگی موجب شده افراد سودجو دوباروچندباردیه بگیرند وبندال شدن به شغلی جذاب برای سودجویان تبدیل شود

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید