۲۱ آبان ۱۴۰۲

پوشش نوسان قیمت خودرو: خداحافظی با ریسک گران شدن ماشین

پوشش نوسان قیمت خودرو یکی از پوشش‌های بیمه بدنه است. با تهیه پوشش نوسان خودرو می‌توان خسارت نوسان قیمت خودرو را به قیمت روز دریافت کرد. قیمت اتومبیل، مانند قیمت خانه، تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. اگر چه مدل و سال تولید اتومبیل تاثیر زیادی بر قیمت خودرو دارد، اما عوامل دیگری نیز می‌توانند تفاوتی میلیونی را در قیمت نهایی اتومبیل ایجاد کنند. در حقیقت وقتی اقدام به استعلام قیمت خودرو می‌کنید، با قیمت‌های متفاوتی روبرو خواهید شد. بسیاری از این عوامل را به سختی می‌توان تغییر داد، اما با روشی می‌توانید نوسانات قیمت خودرو را کاهش داده و متوقف کنید. بله؛ پوشش نوسان خودرو در بیمه اتومبیل می‌تواند این نوسان را کنترل کند. اگر می‌خواهید در مورد پوشش نوسان خودرو بیشتر بدانید ادامه این مقاله از مجله بیمه را از دست ندهید.

پوشش نوسان قیمت خودرو در بیمه بدنه

پوشش نوسان قیمت خودرو، ارزش خودرو را در زمان حادثه به قیمت روز محاسبه می‌کند.

پوشش نوسان قیمت خودرو، ارزش خودرو را در زمان حادثه به قیمت روز محاسبه می‌کند.

پوشش نوسان قیمت خودرو در بیمه بدنه چیست؟ این اولین سوالی است که وقتی با نوسان قیمت ماشین مواجه می‌شویم به ذهنمان می‌رسد. شما هم مثل ما در جریان شرایط بد اقتصادی کشورمان هستید، می‌دانید که هر روزه قیمت اتومبیل درکنار دیگر چیزها افزایش می‌یابد. به همین علت، بیمه بدنه در راستای جبران این هزینه‌ها، پوششی را تحت عنوان پوشش نوسان قیمت خودرو معرفی کرده است که جزو پوشش‌های اضافی بیمه بدنه محسوب می‌شود.

نوسان قیمت موضوعی است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور غافل‌گیر کننده نیست. یعنی این موضوع که قیمت‌ها در روزهای پیش‌رو افزایش می‌یابند به یک امر طبیعی تبدیل شده است. اما در مورد خودرو می‌توانیم از کاهش ارزش این وسیله نقلیه جلوگیری کنیم. بله؛ پوشش نوسان قیمت خودرو اینجا به کمک بیمه‌گزاران می‌آید.

مثالی جهت درک مطلب پوشش نوسان قیمت اتومبیل

حال فرض کنید در زمان خرید بیمه بدنه، قیمت خودروی شما ۱۰۰ میلیون تومان است و بعد از مدتی ارزش خودرو به ۱۵۰ میلیون برسد، اگر در این مدت خسارتی به خودروی شما وارد شود بیمه بدنه به اندازه‌ی همان ۱۰۰ میلیون به شما خسارت می‌دهد نه ۱۵۰ میلیون تومان! این موضوع چیزی جز ضرر را برای شما به همراه ندارد. اما اگر شما پوشش نوسان قیمت خودرو را نیز در زمان خرید بیمه بدنه خریداری کرده باشید، بیمه بدنه در زمان پرداخت خسارت ارزش خودروی شما را بیش از قیمتی که در بیمه‌نامه ثبت شده در نظر گرفته و خسارت بیشتری را نیز پرداخت خواهد کرد. در ادامه در مورد پوشش‌های بیمه بدنه اطلاعاتی را به شما خواهیم داد تا بیشتر با این بیمه و پوشش‌های کارآمدش از جمله پوشش نوسانات قیمت ماشین آشنا شوید.

پوشش های اصلی بیمه بدنه

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه ماشین برای جبران خسارت‌های زیر ارائه شده‌اند:

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در واقع این پوشش‌ها جزء پوشش‌هایی محسوب می‌شوند که خود بیمه‌گزار باید آن‌ها را تعیین کند. این پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه ماشین، خسارات زیر را جبران می‌کنند:

 • پوشش خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و بلایای طبیعی
 • پوشش خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن رنگ، مواد شیمیایی و اسیدی روی بدنه خودرو
 • پوشش‌ نوسان قیمت خودرو
 • پوشش شکست شیشه و پرداخت خسارت شکست شیشه به خاطر تغییرات دما و دیگر موارد تحت تعهد بیمه‌نامه
 • پوشش ترانزیت برای خودروهایی که از کشور خارج می‌شوند
 • پوشش‌ کاهش ارزش خودرو برای زمانی که از ارزش خودرو بر اثر تصادف کاسته می‌شود
 • پوشش ایاب و ذهاب
 • پوشش‌ هزینه توقف (پوشش خواب خودرو را مطالعه کنید.)
 • سرقت درجا یا سرقت جزیی وسایل ماشین

پوشش نوسانات بازار در بیمه بدنه چیست؟

نوسانات قیمت خودرو در بیمه بدنه موجب می‌شود میزان خسارت دریافتی در زمان حادثه ارزش واقعی خود را نداشته باشد. به همین دلیل یک پوشش تحت عنوان پوشش نوسانات بازار برای بیمه بدنه به وجود آمده است. پوشش نوسانات بازار در بیمه بدنه از دیگر پوشش‌های فرعی بیمه بدنه است که به وسیله برخی بیمه‌ها ارائه می‌شود. در کشورهایی مانند ایران به علت  تورم و افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها، قیمت وسیله نقلیه در زمان وقوع حادثه خیلی بیشتر از ارزش و قیمتی است که درهنگام خرید بیمه‌نامه برای آن هزینه می‌شود.

به همین دلیل خسارت قابل پرداخت مطابق با ارزش عنوان شده خودرو در بیمه‌نامه برای جبران خسارت وارد آمده کافی نیست و باعث زیان بیمه‌گزار می‌شود. شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از زیان‌های این چنینی، پوششی فرعی برای بیمه بدنه به نام پوشش نوسانات بازار را به متقاضیان ارائه می‌دهند. در حالت کلی بهتر است با افزایش قیمت خودرو در بیمه بدنه، بیمه‌نامه را تغییر دهید. پوشش نوسانات قیمت در بیمه بدنه در شرایط اقتصادی کنونی، یک امکان بسیار مناسب است.

سقف پوشش نوسانات قیمت خودرو چقدر است؟

این پوشش در هر شرکت بیمه‌ای متفاوت است برای مثال:

این پوشش خسارات کلی مانند سرقت خودرو را هم شامل می‌شود؟ صاحب خودرو در صورت دزدیده شدن یا از دست دادن خودرو در اثر آتش سوزی، می‌تواند از بیمه توقع داشته باشد که خسارت را به قیمت روز دریافت کند؟

باید توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها در بیمه‌نامه ذکر می‌کنند که این پوشش صرفا برای خسارات جز‌‌ئی از جمله تصادفات اعمال شده و شامل خسارات کلی مثل سرقت و سوختن خودرو نخواهد شد.

در حالتی که خسارات کلی بروز دهد، پرداختی بر اساس آنچه در بیمه‌نامه ذکر شده، محاسبه می‌شود. ولی بعض از بیمه‌ها این شروط را نداشته و خسارات را به اندازه قیمتی که افزایش پیدا می‌کند، می‌پردازند.

در رابطه با بیمه بدنه چه می‌دانید؟

پوشش نوسان قیمت خودرو یکی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است.

حال که در رابطه با پوشش نوسان قیمت خودرو صحبت کردیم، بد نیست کمی درباره‌ی بیمه بدنه خودرو و تخفیفات آن نیز صحبت کنیم تا بیشتر با این بیمه آشنا شوید و با دانشی بیشتر این بیمه را خریداری نمایید. البته باید گفت که در هنگام محاسبه قیمت خودرو داشتن بیمه بدنه می‎‌تواند تاثیرگذار باشد.

خرید بیمه بدنه

تخفیف‌های بیمه بدنه

تخفیفات بیمه بدنه خودرو

این بیمه‌نامه در کنار مزایایی که دارد، دارای تخفیفاتی برای وسایل نقلیه شماست. در حقیقت میزان حق‌بیمه نهایی و قابل پرداخت بعد از کم شدن تخفیف‌های مشترک بین شرکت‌های بیمه (تخفیف‌های اصلی) و تخفیف‌های مختص هر شرکت (تخفیف‌های فرعی) از حق‌بیمه کل بدست خواهدآمد که در ادامه در رابطه با این تخفیفات نام برده شده بحث خواهیم کرد:

موارد تخفیف بیمه بدنه شامل:

 •  تخفیف ۱۰ درصدی مخصوص خرید نقدی در تمام شرکت‌های بیمه
 • تخفیف عدم‌خسارت بیمه بدنه

در بیمه بدنه نیز مثل بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم‌خسارت برای خودروهایی که از شرکت بیمه خسارت دریافت نکرده باشند، محاسبه خواهد شد.

تخفیف‌های فرعی بیمه بدنه

هرشرکت بیمه تخفیفات فرعی مختص به خود را دارد، در این جا به ذکر چند نمونه خواهیم پرداخت:

 • تخفیف ارزش خودرو مختص خودروهای گران‌قیمت
 • تخفیف‌های گروهی
 • تخفیف مناسبت‌های خاص
 • تخفیف مخصوص دارندگان بیمه‌عمر و حساب بلندمدت سامان و پاسارگاد
 • دارندگان بیمه شخص ثالث که از همان شرکت، بیمه بدنه نیز تهیه کنند.

البته لازم به ذکر است که این تخفیف‌ها گاهی بیش از موارد یاد شده در این مقاله هستند. این موضوع به شرکت‌های بیمه بستگی دارد.

خسارت هایی که تحت پوشش بیمه بدنه نیستند

بیمه بدنه جبران خسارات حوادث زیر را در تعهدات خود نمی‌‌پذیرد؛ به بیان دیگر، شرکت بیمه در قبال آن‌ها پولی به شما برای جبران خسارت پرداخت نخواهد کرد:

 • خسارات که از انفجار‌های هسته‌ای وارد می‌شود.
 • خسارت‌هایی  در اثر جنگ و شورش و یا اعتصاب و حمله وارد می‌شود.
 • خسارات عمدی که توسط بیمه گزار، ذینفع و یا خود راننده به خودرو وارد شود.
 • خسارت‌هایی که در اثر مصرف برخی از مواد از جمله مواد روان گردان و مخدر و یا حتی از مشروبات الکلی اتفاق بیافتد.
 • خسارت‌هایی که در حوادثی از قبیل فرار از پلیس به خودرو وارد شود.
 • خسارات حوادثی که در اثر رانندگی بدون گواهینامه و یا حتی اگر حوادثی در اثر رانندگی با گواهینامه نامرتبط باشد و یا حتی گواهینامه باطل شده باشد، بیمه بدنه این خسارات را پوشش  نمی‌دهد.
 • همه خساراتی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه به خودروی دیگر به خودرو وارد شود.
 • خسارت‌هایی که در اثر حمل تعداد مسافر  و یا بار بیش از ظرفیت به خودرو وارد شود.

مشاوره و خرید آنلاین بیمه بدنه

برای این‌که بیمه بدنه و بیمه ماشین را به صورت آنلاین خریداری کنید و نیازی به مراجعه حضوری به نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه نداشته باشید، می‌توانید به صفحه استعلام و خرید بیمه بدنه خودرو کنید. بعدا از تکمیل اطلاعات خود بیمه بدنه را سفارش دهید. به این نکته توجه داشته باشید که اضافه کردن این پوشش برای هر خودرویی امکان پذیر است. بعد از تکمیل سفارش در اسرع وقت بیمه‌نامه شما صادر شده و هر کجای کشور که باشید می‌توانید با ارسالی رایگان آن را تحویل بگیرید. همچنین برای دریافت مشاوره آنلاین می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه دات کام از مشاورین حاذق بیمه دات کام کمک بگیرید.

اهمیت پوشش نوسان قیمت خودرو

پوشش نوسان خودرو یکی از پوشش‌های بیمه بدنه است که با افزایش قیمت خودرو امکان دریافت خسارت را با توجه به قیمت روز خودرو در دسترس بیمه‌گزاران قرار می‌دهد. بنابراین بهتر است در زمان خرید بیمه بدنه در مورد خرید پوشش نوسان خودرو با دقت بیشتری تصمیم بگیرید. در این مقاله به بررسی اهمیت پوشش نوسان قیمت خودرو پرداختیم. همچنین بیمه‌نامه‌های ضروری و کارآمد را به شما معرفی کردیم. در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله در مورد پوشش نوسان قیمت خودرو در بیمه بدنه یا بیمه بدنه سوال و ایهامی داشتید از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از مشاوره و پشتیبانی رایگان و ۲۴ ساعته بیمه دات کام نیز برای دست یابی به پاسخ سوالات خود استفاده کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
Shadman
۲۴ فروردین ۱۴۰۳

سلام وقت بخیر
ماشین ما چند ماه پیش به سرقت رفته،
بیمه خسارت رو به ارزش روز سرقت پرداخت میکنه یا روزی پرداخت خسارت؟چون از زمان سرقت تا پرداخت حدودا ۳ ماه طول می‌کشه
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  پوشش نوسان قیمت، خسارت را به قیمت روز پرداخت می کند.

person
زهرا
۰۶ اسفند ۱۴۰۲

بیمه آسیا تعهداتش برای نوسان ۵۰ و ۱۰۰ درصد هست.
۲۵ درصدی وجود نداره

person
سینا
۰۷ دی ۱۴۰۲

سلام
من روزی که ماشین رو بیمه کردم با قیمت ۳۷۰ میلیون بود
الان ماشین شده ۲۷۰ میلیون
الان بیمه باید متناسب با کدوم بهم خسارت پرداخت کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید خودرو را با توجه به ارزش روز آن بیمه کنید. بهتر است به بیمه خود مراجعه کنید و یک الحاقیه تهیه نمایید. در چنین شرایطی بهتر است پوشش نوسان قیمت را تهیه کنید.

person
عادل شاملو
۲۲ مرداد ۱۴۰۲

سلام
من روزی که ماشین خریداری کردم خودش بیمه بدنه بوده الان ماشینم واژگونی شده الان افزایش قیمت پیدا کرده آیا بیمه کل خسارتم جبران میکنه.؟
لطفاً هر چه سریعتر جوابش بدید

با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بیمه خسارت را تا سقف تعهداتش جبران می کند.

person
حسن سلیمی
۰۸ فروردین ۱۴۰۲

سلام. درباره درصد نوسانات هم لطفاً توضیح بدید که به چه صورت هست.ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. در این مقاله توضیحات به طور کامل آورده شده است.

person
ایمان
۲۳ دی ۱۴۰۱

سلام. برای پوشش نوسان قیمت ارزش خودرو در روز تصادف ملاک یا روزی که بیمه پول پرداخت میکنه.ماشین من از روز تصادف تا روزی که بیمه زنگ زد برای پرداخت خسارت ۸۰ میلیون گرون تر شده

person
محمد
۲۲ آذر ۱۴۰۱

سلام
آیا بعد از خرید بیمه بدنه ایران
میشه این آپشن نوسان ارزش بازار رو اضافه کرد؟
حدود پنج ماه گذشته

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ آذر ۱۴۰۱

  سلام باید در همان زمان خرید اضافه کنید اما باز با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا در صورت امکان شما را راهنمایی کنند.

person
نازنین بیاتی نیا
۱۹ شهریور ۱۴۰۱

پوشش نوسان قیمت برای همه بیمه بدنه ها فعاله؟ یا پوشش اضافیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  سلام نازنین عزیز این پوشش نوسان قیمت خودرو جزو پوشش های اضافی بیمه بدنه محسوب می‌شود و شما با پرداخت حق بیمه بیشتر در صورت تمایل از آن هنگام خرید بیمه بدنه ماشین برخوردار خواهید شد.

person
رحمان دوست
۲۲ دی ۱۴۰۰

سلام این پوشش نوسان قیمت برای خودروهای خاصی اعمال میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، خیر هر خودرویی می تواند این پوشش را اضافه کند. با توجه به نوسانات قیمت خودرو، خرید و اضافه کردن این پوشش توصیه می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید