بنر بیمه
19 اردیبهشت 1400

پوشش ایاب و ذهاب با بیمه بدنه

اگر شما برای خودروی خود بیمه بدنه خریداری کرده باشید، احتمالاً در قسمت مفاد قرارداد به گزینه  پوشش ایاب و ذهاب یا رفت و آمد برخورد کرده اید.شاید بپرسید کاربرد پوشش ایاب و ذهاب چیست؟ شرایط پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه شامل چه مواردی است؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بیمه بدنه خودرو چیست؟ این بیمه خودرو چه پوشش‌هایی دارد؟

بیمه بدنه خودرو، نوعی از بیمه های اختیاری است که معمولاً برای صاحبان وسایل نقلیه بعد از بیمه اجباری شخص ثالث شهرت و اهمیت خاصی دارد. . بیمه بدنه با توجه به رواج استفاده از خودرو در میان اقشار مختلف و افزایش قیمت قطعات و لوازم خودرو یکی از اصلیترین نیازهای مردم می‌باشد. همچنین با وجود تبصره ۳ ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث و مباحث مربوط به خودروی متعارف اکثر خسارت‌های وارده به خودروهای گران قیمت قطعا با بیمه‌نامه ثالث مقصر جبران نخواهد شد. بنابراین در صورت عدم اخذ بیمه‌نامه بدنه، مالکان این وسایل نقلیه، زیان‌های هنگفتی را متحمل خواهند شد. این بیمه پوشش‌های اصلی و اضافی مختلفی دارد. پوشش‌های اضافی، بخش مهمی از پوشش‌های بیمه بدنه است که در محافظت از ماشین شما نقش بسیار مهمی دارد.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه شامل چیست؟

 • پوشش سرقت در جای قطعات (یعنی سرقت وسایل و قطعات ماشین)
 •  پوشش ایاب و ذهاب (یعنی هزینه ایاب و ذهاب بیمه گذار در مدتی که ماشین در تعمیرگاه است)
 •  پوشش شکست شیشه (شکست شیشه به هر علت)
 •  پوشش نوسانات قیمت (یعنی با افزایش قیمت ماشین، خسارتی که به شما پرداخت‌ می‌شود بر اساس قیمت جدید ماشین است، البته تا درصدی مشخص)
 •  پوشش بلایای طبیعی (مثل سیل، زلزله و آتشفشان)
 •  پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی (خسارت ناشی از این خطرات بر روی بدنه ماشین)
 •  پوشش ترانزیت (یعنی حوادثی که در خارج از کشور به ماشین وارد شود)

پوشش‌های دیگری هم هستند که فقط بعضی از شرکت‌های بیمه آن را ارائه‌ می‌دهند. پوشش‌‌هایی  مثل:کشیده شدن میخ، حذف فرانشیز و افت قیمت ماشین.

در صورت خرید پوشش‌های اضافی بیمه بدنه، مبلغی بابت هر کدام از پوشش‌ها به قیمت بیمه بدنه شما اضافه‌ می‌شود.یکی از پوشش‌های اضافی این بیمه‌نامه، پوشش ایاب و ذهاب است که در صورت پرداخت حق بیمه بیشتر به بیمه‌گزار تعلق می‌یابد. پوشش “ایاب و ذهاب” کاملا اختیاری است و شما می توانید هنگام صدور بیمه نامه بدنه آن را انتخاب کرده یا انتخاب نکنید. البته انتخاب این پوشش تغییر چشمگیری در حق بیمه شما ایجاد نمی کند.

پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه چیست؟

 بیمه هزینه ایاب و ذهاب یک نوع پوشش بیمه ای است که  شما می توانید به دلیل غیرقابل استفاده شدن خودروی خود پس از وقوع حادثه از آن استفاده نمایید. این نوع پوشش بیمه زمانی کاربرد دارد که اگر شما خدایی ناکرده دچار حادثه تصادف شدید یا  اگر ماشین شما به دلیل خطرهایی مثل: آتش سوزی، تصادف و … آسیب جدی ببیند و در تعمیرگاه باشد، در آن مدت هزینه هایی برای شما به وجود خواهد آمد.مثلا ممکن است به جای استفاده از ماشین خود مجبور شوید از تاکسی، آژانس و … استفاده کنید.

این هزینه در واقع هزینه ایاب و ذهاب است که توسط بیمه بدنه پرداخت می‌شود.یعنی به ازای تعداد روزهایی که ماشین در تعمیرگاه است، بیمه مبلغ مشخصی را به مالک خودرو پرداخت می‌کند. به بیان دیگر، خودروی شما به قدری زیان دید که می بایست چند روز برای تعمییرات در تعمیرگاه بماند. شما می‌توانید از طریق پوشش بیمه ایاب و ذهاب مبلغی را بعنوان کرایه رفت و آمد خود از شرکت بیمه و از طریق بیمه بدنه دریافت نمایید.

شرایط پوشش هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه چگونه است؟

استفاده از هر پوشش اضافی بیمه بدنه شرایط خاصی را می‌طلبد. این قضیه درباره هزینه ایاب و ذهاب نیز صدق می‌کند:

 • عدم استفاده از وسیله نقلیه می باست به علت یکی از خسارتهای مشمول تعهد بیمه گر باشد.
 • حداکثر هزینه ایاب و ذهاب از مدت سی روز در سال تجاوز نخواهد کرد.

محاسبه هزینه ایاب و ذهاب

حال شاید این سئوال پیش آید که نحوه محاسبه ایاب و ذهاب در شرکت‌های بیمه چگونه است؟ هزینه ایاب و ذهاب در شرکت‌های مختلف بیمه فرق می‌کند.

این هزینه به صورت روزانه محاسبه می‌شود و حداکثر تا 30 روز را پوشش می‌دهد.

نحوه محاسبه آن به دو صورت است:

 • در حالت اول شرکت بیمه درصدی از ارزش خودرو را به عنوان هزینه ایاب ذهاب در نظر می‌گیرد. مثلا ۰٫۳ درصد ارزش ماشین در زمان صدور بیمه.
 • در حالت دوم شرکت بیمه حداکثر مقدار یا مقدار مشخصی را تعیین می‌کند. مثلا روزی ۱۰ هزار تومان. این مبلغ هم به شرکت‌های مختلف بستگی دارد.

البته ممکن است بعضی از شرکت‌های بیمه چند روز را به عنوان فرانشیز در نظر بگیرند و هزینه کل ۳۰ روز را به شما پرداخت نکنند.

توجه داشته باشید که این پوشش یک پوشش کاملا اختیاری است و می‌توانید بر اساس شرایط خود آن را انتخاب کنید. البته با خرید این پوشش مبلغی به بیمه نامه بدنه شما اضافه می‌شود که مبلغ زیادی هم نیست.

به طور مثال اگر شما یک خودرو  با ارزش ۲۰۰ میلیون تومان بیمه کرده باشید . در هنگام استفاده از بیمه هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه ، شرکت بیمه با محاسبه فرمول ذکر شده روزی ۶۰ هزارتومان و به مدت ۳۰ روز  ( تعداد روزها به تشخیص کارشناس بیمه می باشد ) یعنی مبلغی معادل ۱۸۰۰۰۰۰ تومان را به شما بابت هزینه ایاب و ذهاب پرداخت خواهد نمود. 

چگونه از پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه استفاده کنیم؟

خسارت واردشده به اتومیبل دارای بیمه بدنه، اصطلاحا می‌تواند خسارت کلی یا جزئی باشد. خسارت کلی، هنگامی به وقوع می‌پیوندد که اتومبیل دچار خسارتی جبران‌ناپذیر شود (به طور دقیق، هنگامی که اتومبیل به سرقت رود و تا ۶۰ روز پیدا نشود و یا زمانی که مجموع هزینه‌های تعمیر و تعویض قسمت‌های زیان‌دیده اتومبیل به همراه هزینه‌های نجات از سه چهارم قیمت روز اتومبیل در هنگام حادثه بیشتر باشد)

خسارت کلی: هنگامی که خسارت کلی رخ می‌دهد، ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در قرارداد بیمه مقرر شده است، کسر می‌شود و هزینه متعارف نجات و حمل اتومبیل به آن اضافه می‌شود (به شرطی که از کل سرمایه بیمه‌شده بیشتر نشود). ارزش بازیافتی اتومبیل توسط شرکت بیمه معین می‎‌شود. حال درصورتی‌که مشتری با ارزش تعیین‌شده موافقت نکند، شرکت بیمه پس از تملک اتومبیل، با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات قانونی به همراه هزینه‌های متعارف نجات و حمل مبلغ باقی‌مانده را به مشتری پرداخت می‌کند.

پس از آنکه خسارت کلی به مشتری پرداخت شود، قرارداد بیمه تمام می‌شود. درصورتی‌که مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد، حق بیمه‌ باقی‌مانده تا تاریخ سررسید به مشتری بازگردانده می‌شود. اگر تا یک سال بعد از آنکه خسارت وسیله نقلیه سرقت‌شده پرداخت شد، پیدا شود، شرکت بیمه موظف است پس از فروش اتومبیل، سهم مشتری را از مبلغ دریافت‌شده با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر نموده است به وی بپردازد.

خسارت جزئی: هر خسارتی که کلی نباشد، جزئی محسوب می‌شود. ملاکی که با توجه به آن خسارت جزئی تعیین می‌شود، هزینه تعمیر است که شامل دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استهلاک و فرانشیز بیمه بدنه می‌شود. ضمنا هزینه نجات و حمل تا حد مقرر به مشتری پرداخت می‌شود. سپس میزان روزهایی که اتومبیل شما در تعمیرگاه بوده، محاسبه شده و معادل آن به شما هزینه رفت و آمد پرداخت می‌گردد.

اگر به این پوشش جذاب بیمه بدنه علاقه مند هستید و ضمنا از طرفی می‌خواهید، بیمه بدنه مناسب خودروی خود بخرید، شما را به خرید این بیمه کاربردی دعوت می‌کنیم. بیمه ای که در بازار تورمی قیمت خودرو و قطعات یدکی، بسیار می‌تواند مفید واقع شود.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

۱) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین صفحه استعلام و خرید بیمه بدنه در سایت بیمه دات کام، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.)

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

ستاره ایمنی خودرو: راهکاری برای سنجش امنیت جانی سرنشینان ماشین

اگر قصد خرید خودرو دارید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد ایمنی ماشین منتخب خود بدانید، این مقاله را از دست ندهید!

01 دی 1400 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

25 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه سرقت خودرو: راهکار طلایی آسودگی خیال در برابر دزدیده شدن ماشین

با بالا رفتن تصاعدی قیمت‌ها و تورم سال‌های اخیر، هراس سرقت، امان رانندگان را گرفته است. شما هم به چشم دیده‌اید که گاهی برادر یا پدر شما که خودروی خود را در کوچه

06 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

29 آبان 1400 / بیمه بدنه

کارت طلایی؛ خدمات و انواع کارت طلایی ایران خودرو

مقایسه کارت طلایی خودرو و بیمه بدنه. کدام یک به صرفه تر است؟ مزایای داشتن هر یک چیست؟

26 آبان 1400 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه خودرو(آپدیت آذر۱۴۰۰)

در بازار امروزی وسایل نقلیه که همواره با افزایش قیمت خودروها و قطعات یدکی روبه رو هستیم، همه رانندگان در صدد هستند که ضمن رانندگی ایمن، با تهیه بیمه اتومبیل: بیمه شخص ثالث

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رسولی
22 دی 1400

سلام مقدار هزینه پوشش ایاب و ذهاب چقدر است؟

  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام دوست عزیز اصولا هزینه ایاب و ذهاب حدود 0.3 درصد ارزش کل خودرو است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید