۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

پوشش ایاب و ذهاب با بیمه بدنه برای جبران روزهای بی خودرویی

اگر شما برای خودروی خود بیمه بدنه خریداری کرده باشید، احتمالاً در قسمت مفاد قرارداد به گزینه پوشش ایاب و ذهاب یا رفت و آمد برخورد کرده‌اید. شاید بپرسید کاربرد این پوشش چیست؟ شرایط پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه شامل چه مواردی است؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بیمه بدنه خودرو چیست؟

بیمه بدنه خودرو، نوعی از بیمه‌های اختیاری است که معمولاً برای صاحبان وسایل نقلیه بعد از بیمه اجباری شخص ثالث شهرت و اهمیت خاصی دارد. این بیمه‌نامه با توجه به رواج استفاده از خودرو در میان اقشار مختلف و افزایش قیمت قطعات و لوازم خودرو یکی از اصلیترین نیازهای مردم می‌باشد. همچنین با وجود تبصره ۳ ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث و مباحث مربوط به خودروی متعارف اکثر خسارت‌های وارده به خودروهای گران قیمت قطعا با بیمه‌نامه ثالث مقصر جبران نخواهد شد. بنابراین در صورت عدم اخذ بیمه بدنه، مالکان این وسایل نقلیه، زیان‌های هنگفتی را متحمل خواهند شد. این بیمه پوشش‌های اصلی و اضافی مختلفی دارد. پوشش‌های اضافی، بخش مهمی از پوشش‌های بیمه بدنه است که در محافظت از ماشین شما نقش بسیار مهمی دارد.

برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص این بیمه‌نامه و مزایای آن به مقاله راهنمای بیمه بدنه مراجعه نمایید.

 

در صورت آسیب شدید به خودرو پوشش ایاب و ذهاب هزینه رفت و آمد شما را پرداخت می‌کند.

در صورت آسیب شدید به خودرو پوشش ایاب و ذهاب هزینه رفت و آمد شما را پرداخت می‌کند.

 

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه شامل چیست؟

پوششهای بیمه بدنه شامل موارد زیر است:

 • پوشش سرقت در جای قطعات (یعنی سرقت وسایل و قطعات ماشین)
 •  پوشش ایاب و ذهاب (یعنی هزینه ایاب و ذهاب بیمه گذار در مدتی که ماشین در تعمیرگاه است)
 •  پوشش‌ شکست شیشه (شکست شیشه به هر علت)
 •  پوشش نوسان قیمت (یعنی با افزایش قیمت ماشین، خسارتی که به شما پرداخت‌ می‌شود بر اساس قیمت جدید ماشین است، البته تا درصدی مشخص)
 •  پوشش‌ بلایای طبیعی (مثل سیل، زلزله و آتشفشان)
 •  پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی (خسارت ناشی از این خطرات بر روی بدنه ماشین)
 •  پوشش‌ ترانزیت (یعنی حوادثی که در خارج از کشور به ماشین وارد شود)

پوشش‌های دیگری هم هستند که فقط بعضی از شرکت‌های بیمه آن را ارائه‌ می‌دهند. پوشش‌‌هایی  مثل: پوشش کشیدن میخ، حذف فرانشیز بیمه بدنه و افت قیمت خودرو و برای آگاهی از سایر پوشش های بیمه بدنه به اینجا مراجعه نمایید.

در صورت خرید پوشش های اضافی بیمه بدنه، مبلغی بابت هر کدام از پوشش‌ها به قیمت بیمه بدنه شما اضافه‌ می‌شود. یکی از پوشش‌های اضافی این بیمه‌نامه، پوشش ایاب و ذهاب است که در صورت پرداخت حق بیمه بیشتر به بیمه‌گزار تعلق می‌یابد. پوشش “ایاب و ذهاب” کاملا اختیاری است و شما می توانید، هنگام صدور بیمه نامه بدنه آن را انتخاب کرده یا انتخاب نکنید. البته انتخاب این پوشش تغییر چشمگیری در حق بیمه شما ایجاد نمی کند.

هزینه ایاب و ذهاب چیست؟

هزینه ایاب و ذهاب چیست؟ یا ایاب و ذهاب یعنی چی؟ ایاب و ذهاب ریشه ی عربی دارد که در فارسی به معنای رفت و آمد است. هزینه ی ایاب و ذهاب به معنای هزینه ی رفت و آمد است. اما هزینه ایاب و ذهاب یعنی چه؟ بعضی اوقات برای دادن امتیاز یا دریافت هزینه جدا از کار اصلی که انجام میشود، مبلغی تحت عنوان ایاب و ذهاب دریافت یا پرداخت میشود. اگر بخواهیم مثالی در این مورد بزنیم میشود به سرویس ایاب و ذهاب کارگران کارخانه، هزینه ایاب و ذهاب تعمیر کار آبگرمکن و سرویس ایاب و ذهاب معلمان اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: نکات خرید بیمه بدنه؛ ۹ نکته طلایی و فراموش نشدنی خرید بیمه بدنه خودرو

وسایل ایاب و ذهاب چیست؟

هر وسیله ای که برای حمل و نقل انسان استفاده میشود میتواند وسیله ای برای ایاب و ذهاب باشد. این که در چه مواقعی باید از چه وسیله ای استفاده کرد به توافق طرفین بستگی دارد. اما نحوه محاسبه هزینه ایاب و ذهاب در برخی شرایط مشخص است؛ مثلاً تعمیر کاری که با ماشین شخصی برای تعمیر یک وسیله به جایی رفته است، قطعاً هزینه را بر اساس هزینه ی خودرو دریافت میکند یه اتوبوس یا چیز دیگری.

استعلام بیمه بدنه

پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه چیست؟

 بیمه هزینه ایاب و ذهاب یک نوع پوشش بیمه‌ای است که شما می‌توانید به دلیل غیرقابل استفاده شدن خودروی خود پس از وقوع حادثه از آن استفاده نمایید. این نوع پوشش بیمه زمانی کاربرد دارد که اگر شما خدایی ناکرده دچار حادثه تصادف شدید یا  اگر ماشین شما به دلیل خطرهایی مثل: آتش سوزی، تصادف و … آسیب جدی ببیند و در تعمیرگاه باشد، در آن مدت هزینه‌هایی برای شما به وجود خواهد آمد. مثلا ممکن است به جای استفاده از ماشین خود مجبور شوید از تاکسی، آژانس و … استفاده کنید.

این هزینه در واقع هزینه ایاب و ذهاب است که توسط بیمه بدنه پرداخت می‌شود. یعنی به ازای تعداد روزهایی که ماشین در تعمیرگاه است، بیمه مبلغ مشخصی را به مالک خودرو پرداخت می‌کند. به بیان دیگر، خودروی شما به قدری زیان دید که می‌بایست چند روز برای تعمییرات در تعمیرگاه بماند. شما می‌توانید از طریق پوشش بیمه ایاب و ذهاب مبلغی را بعنوان کرایه رفت و آمد خود از شرکت بیمه و از طریق بیمه بدنه دریافت نمایید.

شرایط پوشش هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه چگونه است؟

استفاده از هر پوشش اضافی بیمه بدنه شرایط خاصی را می‌طلبد. این قضیه درباره هزینه ایاب و ذهاب نیز صدق می‌کند:

 • عدم استفاده از وسیله نقلیه می‌بایست به علت یکی از خسارت‌های مشمول تعهد بیمه‌گر باشد.
 • حداکثر هزینه ایاب و ذهاب از مدت سی روز در سال تجاوز نخواهد کرد.
 • مدت عدم امکان استفاده از وسیله نقلیه در هر تصادف و حادثه توسط خود بیمه گر مشخص می شود.

محاسبه هزینه ایاب و ذهاب

حال شاید این سوال پیش آید که نحوه محاسبه ایاب و ذهاب در شرکت‌های بیمه چگونه است؟ هزینه ایاب و ذهاب در شرکت‌های مختلف بیمه فرق می‌کند.

 

این هزینه به صورت روزانه محاسبه می‌شود و حداکثر تا ۳۰ روز را پوشش می‌دهد. در حالت کلی، هزینه ایاب و ذهاب

هزینه ایاب و ذهاب در بیمه بدنه۳/. ارزش ماشین است.

هزینه ایاب و ذهاب در بیمه بدنه ۳/. ارزش ماشین است.

نحوه محاسبه آن به دو صورت است:

 • در حالت اول شرکت بیمه درصدی از ارزش خودرو را به عنوان هزینه ایاب ذهاب در نظر می‌گیرد. مثلا ۰٫۳ درصد ارزش ماشین در زمان صدور بیمه.
 • در حالت دوم شرکت بیمه حداکثر مقدار یا مقدار مشخصی را تعیین می‌کند. مثلا روزی ۱۰ هزار تومان. این مبلغ هم به شرکت‌های مختلف بستگی دارد.

البته ممکن است بعضی از شرکت‌های بیمه چند روز را به عنوان فرانشیز در نظر بگیرند و هزینه کل ۳۰ روز را به شما پرداخت نکنند.

به طور مثال اگر شما یک خودرو  با ارزش ۲۰۰ میلیون تومان بیمه کرده باشید؛ در هنگام استفاده از بیمه هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه، شرکت بیمه با محاسبه فرمول ذکر شده روزی ۶۰ هزارتومان و به مدت ۳۰ روز  ( تعداد روزها به تشخیص کارشناس بیمه می باشد ) یعنی مبلغی معادل ۱۸۰۰۰۰۰ تومان را به شما بابت هزینه ایاب و ذهاب پرداخت خواهد نمود. 

چگونه از پوشش ایاب و ذهاب بیمه بدنه استفاده کنیم؟

خسارت واردشده به اتومیبل دارای بیمه بدنه، اصطلاحاً می‌تواند، خسارت کلی یا جزئی باشد. خسارات کلی، هنگامی به وقوع می‌پیوندد که اتومبیل دچار خسارتی جبران‌ناپذیر شود (به طور دقیق، هنگامی که اتومبیل به سرقت رود و تا ۶۰ روز پیدا نشود و یا زمانی که مجموع هزینه‌های تعمیر و تعویض قسمت‌های زیان‌دیده اتومبیل به همراه هزینه‌های نجات از سه چهارم قیمت روز اتومبیل در هنگام حادثه بیشتر باشد)

خسارت کلی: هنگامی که خسارت کلی رخ می‌دهد، ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در قرارداد بیمه مقرر شده است، کسر می‌شود و هزینه متعارف نجات و حمل اتومبیل به آن اضافه می‌شود (به شرطی که از کل سرمایه بیمه‌شده بیشتر نشود). ارزش بازیافتی اتومبیل توسط شرکت بیمه معین می‎‌شود. حال درصورتی‌که مشتری با ارزش تعیین‌شده موافقت نکند، شرکت بیمه پس از تملک اتومبیل، با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات قانونی به همراه هزینه‌های متعارف نجات و حمل مبلغ باقی‌مانده را به مشتری پرداخت می‌کند.

پس از آنکه خسارت کلی به مشتری پرداخت شود، قرارداد بیمه تمام می‌شود. درصورتی‌که مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد، حق بیمه‌ باقی‌مانده تا تاریخ سررسید به مشتری بازگردانده می‌شود. اگر تا یک سال بعد از آنکه خسارت وسیله نقلیه سرقت‌شده پرداخت شد، پیدا شود، شرکت بیمه موظف است پس از فروش اتومبیل، سهم مشتری را از مبلغ دریافت‌شده با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر نموده است به وی بپردازد. در این رابطه، بیمه سرقت خودرو را مطالعه کنید.

خسارت جزئی: هر خسارتی که کلی نباشد، جزئی محسوب می‌شود. ملاکی که با توجه به آن خسارت جزئی تعیین می‌شود، هزینه تعمیر است که شامل دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استهلاک و فرانشیز بیمه بدنه می‌شود. ضمنا هزینه نجات و حمل تا حد مقرر به مشتری پرداخت می‌شود. سپس میزان روزهایی که اتومبیل شما در تعمیرگاه بوده، محاسبه شده و معادل آن به شما هزینه رفت و آمد پرداخت می‌گردد.

اگر به این پوشش جذاب بیمه بدنه علاقه مند هستید و ضمنا از طرفی می‌خواهید، بیمه بدنه مناسب خودروی خود بخرید، شما را به خرید این بیمه کاربردی دعوت می‌کنیم. بیمه ای که در بازار تورمی قیمت خودرو و قطعات یدکی، بسیار می‌تواند مفید واقع شود.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

۱) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین صفحه استعلام و خرید بیمه بدنه در سایت بیمه دات کام، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.)

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

به طورکلی می‌توان گفت، پوشش ایاب و ذهاب یک پوشش بیمه‌ای است که شما می‌توانید به دلیل غیرقابل استفاده شدن خودروی خود پس از وقوع حادثه از آن استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این پوشش یک پوشش کاملا اختیاری است و می‌توانید بر اساس شرایط خود آن را انتخاب کنید. البته با خرید این پوشش مبلغی به بیمه نامه بدنه شما اضافه می‌شود که مبلغ زیادی هم نیست.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
در صورت خسارات شدید به خودرو پوشش ایاب و ذهاب هزینه رفت و آمد شما را پرداخت می‌کند.
۱۷ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه اصلی و اضافی چه مواردی را شامل می‌شود؟

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
خشایار رحمانی
۰۳ آبان ۱۴۰۱

سلام. من دو روز پیش یه تصادف داشتم. تفاهم کردیم پولو بده به پلیس زنگ نزنیم. پول تعمیر ماشین رو داده اما من ماشینم ۲ روز تعمیرگاه بود با اسنپ رفتم سرکار ۲۵۰ تومن خرجش شد. الان میگم پول سرویس ایاب و ذهاب منو بده میگه سرویس ایاب و ذهاب یعنی چه؟! الان میتونم برم بیمه اقدامی بکنم یا نه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام در این خصوص باید از یک وکیل بپرسید ولی جبران هزینه سرویس ایاب و ذهاب از طریق بیمه بدنه است که شما باید پوشش آن را خریداری کنید.

person
غلام شیخی
۰۴ مهر ۱۴۰۱

مبلغ حق ایاب و ذهاب ماشین در سال ۱۴۰۱ چقدره حدودا روزانه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مهر ۱۴۰۱

  سلام قیمت دقیق را باید از خود شرکت بپرسید. اما متوسط ۴ هزار تومان است.

   person
   مسعود
   ۱۰ مهر ۱۴۰۱

   ۴ هزار تومان !!!!!!!!!!!!! 😀

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۰ مهر ۱۴۰۱

    سلام حدودا روزانه بله (بر اساس اطلاعاتی که در سایتشان نوشته اند) البته در سال ۱۴۰۱ ممکن است که زیاد کرده باشند؛ اما خیلی نیست.

person
سید
۰۸ تیر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشن با این هزینه ای که هر روز میدن، خسته میشن خداییش

person
رسولی
۲۲ دی ۱۴۰۰

سلام مقدار هزینه پوشش ایاب و ذهاب چقدر است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز اصولا هزینه ایاب و ذهاب حدود ۰.۳ درصد ارزش کل خودرو است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید