۱۳ دی ۱۴۰۲

گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱

طبق گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه از دفتر برنامه‌ریزی و امور فنی معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی، صنعت بیمه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۶۴.۲ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده است. براساس گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، می‌توان متوجه شد که تغییرات حق بیمه تولیدی ۱۲۶.۹ هزار میلیارد تومان بوده و در بخش پرداختی نیز ۶۴.۲ هزار میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۰ رشد داشته است که به ترتیب حدود ۵۸.۴ و ۵۶.۷ درصد افزایش را نسبت به سال قبل تجربه کرده است.

همچنین به دلیل صدور پروانه فعالیت شرکت بیمه زندگی کاریزما در تاریخ ۱۲/۰۹/۱۴۰۱ و اضافه شـدن این شرکت به بخش خصوصی صنعت بیمه، شرکت‌های بیمه‌ای که گزارش عملکرد ماهانه آن‌ها در بازار بیمه باید تا پایان آذرماه سال جاری بررسی شود، به ۲۸ شرکت بیمه‌ای می‌رسد.

در همین راستا با اعلام رشد ۵۸.۴ درصدی حق بیمه تولیدی بازار، که به طور عمده متأثر از رشته درمان با سهم ۳۰.۱ درصد از پرتفوی بازار و رشد ۱۶۵.۳ درصدی حق بیمه تولیدی است، که میزان آن ۲.۷ برابر نسبت به مدت مشابه سال گذشتـه گزارش شـده است.

همچنین رشد حق بیمه تولیدی در ۲ شرکت بیمه دی و دانا به ترتیب ۳۱۹.۴ و ۱۶۱.۷ درصد (با سهم ۶.۹ و ۱۳ درصدی از حق بیمه بازار) است. این امر به واسطه عملکرد شرکت‌های مذکور در رشته درمان (به ترتیب با سهم ۸۹.۵ و ۵۳.۷ درصدی از پرتفوی حق بیمه)، همچنین ۶.۴ و ۵.۵ برابر شدن حق بیمه تولیدی این رشته نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه

گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه در ۱۴۰۱

سهم فروش هر یک از شرکت‌ها در گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه

این گزارش در بخش دیگر، ۳ شرکت برتر بیمه را به ترتیب بیمه ایران (با ۲۵.۹ %)، بیمه دانا (با ۱۳ %)، بیمه آسیا (۱۰.۶ %) معرفی کرد. در رتبه‌های بعدی، به ترتیب بیمه دی (با ۶.۹ %)، بیمه پاسارگاد و بیمه کوثر (هر یک با ۵.۲ %)، بیمه البرز (با ۵.۱ %)، بیمه پارسیان (۳.۸ %)، بیمه سینا (با ۳.۱ %) و بیمه معلم (با ۳ %) قرار دارند که در مجموع ۸۱.۶ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده و ۱۸.۴ درصد مابقی حق بیمه، توسط ۱۸ شرکت بیمه دیگر تولید شده است.

در این گزارش دفتر برنامه ریزی و امور فنی معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی  ، نسبت خسارت بازار بیمه با ۰.۶ واحد کاهش در مقایسه با ۹ ماهه نخست سال قبل به ۵۰.۶ درصد رسید این در حالی است که نسبت خسارت ۴ رشته‌ بدنه اتومبیل، درمان، حوادث راننده و شخص ثالث-مازاد (به ترتیب با ۷۲.۱، ۶۵.۸، ۵۴ و ۵۱.۹ درصد) بالاتر از سطح بازار بیمه (۵۰.۶ %) بوده است و نسبت خسارت ۶ شرکت بیمه: زندگی باران(۹۴.۵ %)، سرمد (۸۶.۲%)، میهن(۸۱.۷ %)، ملت (۶۷.۸ %) پارسیان(۶۲.۵ %) امید (۶۰.۵%) و به مراتب بالاتر از سطح بازار بیمه(۵۰.۶%) است.

براساس گزارشی که به آن اشاره شد، سهم بخش خصوصی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی در این صنعت به ترتیب ۷۴.۱% و ۷۲.۲% است. در این میان سهم ۳ رشته بیمه درمان، شخص ثالث مازاد و زندگی (عمر) به ترتیب ۳۰.۱، ۲۹.۷ و ۱۴.۲ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار اعلام شد.

افزایش تعداد بیمه‌نامه صادر شده

بر اساس گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه، در سال ۱۴۰۱ حدود ۵۲.۵ میلیون بیمه نامه صادر و ۵۵.۴ میلیون فقره خسارت پرداخت شده و تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد پرداخت خسارت نسبت به ۹ ماهه نخست سال قبل، به ترتیب ۴.۴ و ۳۸.۴ درصد رشد داشته است.

رشد ۴.۲ درصدی تعداد بیمه‌نامه‌های صادر شده در بازار به طور عمده به واسطه رشد این تعداد در ۲ رشته شخص ثالث مازاد و حوادث راننده به ترتیب با ۷۲.۲% و ۵.۳% رشد و هر یک با سهم حدودا ۳۵ درصدی از کل تعداد بیمه‌نامه‌های صادره بوده است.

دلیل افزایش ۳۸.۴ درصدی تعداد موارد پرداخت خسارت، بیشتر بخاطر رشد ۳۵.۲ درصدی این تعداد در بخش بیمه درمان با سهم عمده‌ی (۹۲.۲ درصد) بوده است. این موضوع نیز متاثر از فعالیت بیمه دی در رشته درمان با سهم ۴۴.۲ درصدی از تعداد خسارت‌های پرداختی این رشته است به نحوی که در این شرکت، بیمه درمان با ۹۹.۸ درصد سهم از تعداد خسارت‌های پرداختی، رشد ۳۷.۴ درصدی در تعداد خسارت‌های درمان داشته است.

لازم به ذکر است که این گزارش براساس آمار خود اظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب تهیه و تنظیم شده که در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی منتشر می‌شود. مشروح این گزارش و جدول جزئیات آماری به تفکیک عملکرد رشته‌های بیمه با آن در پرتال بیمه مرکزی قابل دسترس خواه بود. در ادامه جداول چکیده آمار عملکرد صنعت بیمه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱ را آورده‌ایم. می‌توانید سایر آمار و متن ابلاغیه را در سایت بیمه مرکزی ببینید.

چکیده آمار عملکرد صنعت بیمه در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۱

(بر اساس آمار خود اظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب)

عنوانمقدارتغییرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل
حق‌بیمه تولیدی۱۲۶.۹  هزار میلیارد تومان۵۸.۴  درصد رشد
تعداد بیمه نامه صادره ۵۲.۵  میلیون فقره۴.۲ درصد رشد
خسارت پرداختی۶۴.۲  هزار میلیارد تومان۵۶.۷ درصد رشد
تعداد موارد خسارت پرداختی۵۵.۴  میلیون فقره ۳۸.۴ درصد رشد
نسبت خسارت (*)۵۰.۶ درصد۰.۶ واحد کاهش
سهم بخش غیردولتی (**)۷۴.۱ درصد از حق بیمه۷۲.۲  درصد از خسارت
سهم رشته های عمده از پرتفوی حق‌بیمه (**)۲۹.۷ درصد شخص ثالث و مازاد۳۰.۱  درصد درمان
۱۴.۲ درصد زندگی
ارائه گزارش عملکرد بیمه مرکزی

گزارش عملکرد بیمه مرکزی

افزایش تمایل مردم به خرید بیمه

این گزارشات آمارهایی هستند که نشان می‌دهند علاقه مردم نسبت به بیمه بیشتر شده است. تحلیلی که می‌توان از این گزارش داشت این است که علاوه بر افزایش سطح اطلاعات افراد جامعه، ترس از بین رفتن وسایل گران قیمت نیز افزایش داشته است. اگر شما هم به خرید بیمه تمایل پیدا کرده‌اید، می‌توانید به بخش محصولات سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و بیمه‌نامه‌هایی نظیر بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه موتور، بیمه آتش سوزی، بیمه تکمیلی درمان و… را تهیه کنید. در این متن به ارائه و بررسی گزارش تحلیلی آمار عملکرد صنعت بیمه پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
۲۳ تیر ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / اخبار بیمه

جدول نرخ جدید جریمه‌های رانندگی ۱۴۰۳، افزایش چشمگیر قیمت‌ها از ۲۳ تیر

معاون عملیات ترافیک پلیس راهور فراجا، سردار محمدباقر سلیمی، از اجرای جدول جدید تخلفات رانندگی پس از به‌روزرسانی سامانه‌های هوشمند از ۲۳ تیرماه ۱۴۰۳ خبر داد. در خردادماه سال جاری پس از بررسی‌های

نداشتن بیمه ثالث و باطل شدن کارت سوخت
۱۷ دی ۱۴۰۲ / اخبار بیمه / اطلاعات بیمه ای

ابطال سهمیه و عدم صدور کارت سوخت برای وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث

اگر بیمه شخص ثالث خودروی خود را تمدید نکرده اید، احتمالا خطای کارت سوخت یکی از مشکلات جدی شما خواهد بود. بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین بیمه برای وسایل نقلیه موتوری بوده و خرید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید