27 فروردین 1402

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه: یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه را بشناسید

فرض کنید خودروی خود را در کنار خیابان پارک کنید و وقتی که برمی‌گردید، با صحنه خط خطی شدن بدنه آن شوکه می‌شوید. تصور این حس هم  ناخوشایند است. مخصوصا وقتی که خودروی‌تان  لوکس و قیمت بالا باشد و شخصی در همه نقاط مختلف، خط کشیده باشد،در این زمان است که هزینه تعمیر بدنه اتومبیل به فلک می‌رسد. البته الان دیگر فرقی نمی‌کند، هزینه و اجرت بازسازی بدنه و قطعات هر خودرویی بالا است. از طرفی، آسیب بدنه باعث کاهش ارزش اتومبیل شود؛ اما اگر پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه را قبلاً خریده باشید، حداقل خیالتان از بابت جبران هزینه مربوط به تعمیر بدنه راحت است.

در هر صورت اگر سؤالاتی مانند خط انداختن ماشین در پارکینگ شامل پوشش کشیدن میخ می‌شود یا هزینه خط انداختن روی ماشین از موارد تحت پوشش بیمه است یا خیر، برای شما هم مطرح می‌شود. حتماً با بیمه دات کام تا انتهای این مقاله همراه باشید. خط انداختن ماشین از مشکلاتی است که بسیاری افراد با آن مواجه می‌شوند. در موارد زیادی حتی مقصر این موضوع هم قابل شناسایی نیست و دقیقاً اینجا است که بیمه به کمک شما می‌آید. افراد گاهی به شکایت بابت خط انداختن روی ماشین اقدام می‌کنند اما بررسی فرآیند طولانی طرح شکایت و مشخص نبودن هزینه‌های زمانی و مالی آن، موجب می‌شود انتخاب یک بیمه مناسب قبل از بروز حوادث این چنینی راهکار بهتری باشد.

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص پوشش میخ کشی در بیمه بدنه بنویسیم، در ابتدا بهتر است که با خودِ این بیمه‌نامه آشنا شوید. اینکه اصلاً بیمه بدنه چیست؟ چرا باید خریداری شود؟ آیا خط انداختن ماشین در پارکینگ، کوچه و خیابان در این پوشش بیمه‌ای جای می‌گیرند؟ چرا خط انداختن روی ماشین را باید تحت پوشش بیمه قرار داد؟

 

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه

با پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه بیشتر آشنا شوید

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه از انواع بیمه‌های مربوط به خودرو و اختیاری است که خسارت‌های وارد شده به بدنه را تحت پوشش قرار می‌دهد. دقت کنید که برخی فکر می‌کنند اگر مقصر باشند، با بیمه شخص ثالث می‌توانند خسارت‌های بدنه خودروی خود را جبران کنند.

بیمه شخص ثالث، فقط خسارت‌های مالی و جانی به شخص ثالث و خسارت جانی به خود راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد. در صورتی که بیمه بدنه، خسارت‌های خودرو راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد. البته ممکن است که تصادف با خودرو هم نباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه بدنه و تمام جزییات آن، شما می‌توانید راهنمای بیمه بدنه را بخوانید.

پوشش های بیمه بدنه

در قانون بیمه‌های اتومبیل که از سوی بیمه مرکزی تصویب شده است، پوشش های بیمه بدنه به دو دسته اصلی و اضافه تقسیم می‌شوند.

پوشش اصلی بیمه بدنه، شامل موارد زیر است:

 • سرقت کلی
 • پوشش برخورد با اجسام ثابت و متحرک
 • خسارت‌های ناشی از حین نجات و انتقال خودرو
 • آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه (آصا)
 • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های اتومبیل تا 50% مبلغ نو

موارد دیگر تحت پوشش اصلی بیمه بدنه نیستند؛ مگر اینکه خود شخص، آن‌ها را به عنوان پوشش اضافه خریداری کند. بیمه‌گزارمی‌تواند هر مورد را که نیاز داشت، به پوشش بیمه بدنه خود اضافه کند. البته هزینه هر کدام هم مجزا است که باید جداگانه پرداخت شود. پوشش‌های اضافه شامل موارد زیر هستند:

 • سرقت درجا
 • شکست شیشه
 • خسارت استفاده نکردن از خودرو در هنگام تعمیرات
 • آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی
 • خسارت ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی نظیر اسید و رنگ
 • پوشش ایاب و ذهاب

همانطور که دیدید، پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه جزو گروه پوشش‌های اضافی است. پس بیمه‌گزار باید این را همراه با پوشش اصلی خریداری کند.

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه چیست؟

حالا به سراغ موضوع اصلی یعنی بیمه کشیده شدن میخ می‌رویم. در خصوص بدنه خودرو ما اصطلاحی به نام میخ کشی داریم. در حقیقت وقتی صحبت از میخ کشی می‌شود، هر آسیبی که‌ از جسم تیز روی سطح وارد می‌شود، تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرد. میخ، کلید، کاتر و هر جسم تیز که از جانب افراد باشد. همچنین موتور یا خودرویی که قسمتی از آن روی سطح کشیده شده باشد، باز هم تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرد.

خرید بیمه بدنه

چرا پوشش میخ کشی در بیمه بدنه خریداری کنیم؟

همین الان (در هر زمانی که این مقاله را مطالعه می‌کنید)، هزینه اجرت مربوط به صافکاری و تعمیر بدنه خودرو را در اینترنت بررسی کنید. مقدار حدودی دستتان می‌آید. حتی اگر خودتان هم به صورت حضوری به تعمیرگاهی مراجعه کنید، قیمت‌های آن هم تقریبا یکسان است. شاید بیشتر هم باشد. نکته اصلی اینکه قیمت خرید قطعات بدنه را باید به آن اضافه کنید. شاید اجرت کم باشد؛ اما قیمت قطعات به ویژه بدنه خام مانند درب کم نیستند.

Nailing on the car

پوشش کشیدن میخ روی بدنه ماشین در بیمه بدنه

فرض کنید به یک کارواش نانو برای شستشوی ماشینتان مراجعه کرده‌اید. اگر هنگام شستشو آسیبی به بدنه وارد شود، چگونه باید آن را جبران کرد. یا در مواقعی که کسی با میخ یا جسم تیزی روی بدنه خط می‌اندازد، کمتر پیش می‌آید که بخشی از بدنه عوض شود؛ اما هزینه تعمیر و بازسازی آن هم کم نیست. تازه اینکه این مساله می‌تواند روی ارزش خودرو تأثیر بگذارد. به هر حال در هنگام فروش، اگر خریدار، خودرو را به یک تعمیرکار ماهر و باتجربه نشان دهد، او به راحتی می‌تواند متوجه این مساله شود.

برای دریافت خسارت چه کاری باید انجام داد؟

یکی از مهم‌ترین سؤالات بیمه‌گزاران این است که چگونه باید خسارت پوشش میخ کشی را دریافت کرد، آن هم در زمانی که هیچ مدرکی مبنی بر عمدی بودن وجود ندارد. مسلماً کسی که روی سطح خودرو شما و بقیه خط می‌اندازد، هیچگاه خود را معرفی نخواهد کرد. حتی شما هم نمی‌توانید آن شخص را پیدا کنید.

باید گفت که قوانین بیمه بدنه در هر شرکتی متفاوت است. در قدم اول باید شما پوشش کشیدن میخ روی سطح را خریداری کنید. البته باید خود پوشش بیمه بدنه اصلی را تهیه کرده باشید. بعد اینکه به هیچ وجه قبل از نشان دادن خودرو به کارشناس، نباید اقدام به تعمیر آن کنید. با واحد خسارت بیمه شرکت، تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

نکته خیلی مهم

کارشناسان بیمه، افراد خبره و باتجربه‌ای هستند. در صورتی که خودتان به صورت عمدی اقدام کرده باشید، به راحتی متوجه خواهند شد. پس خودتان به هیچ وجه اقدام به خط انداختن روی سطح خودرو خود نکنید که وجه­تان پیش شرکت بیمه خراب خواهد شد.

فرانشیز در بیمه بدنه

در بیمه اصطلاحی وجود دارد تحت عنوان فرانشیز؛ فرانشیز مبلغی است که بیمه‌گزار با وجود تهیه بیمه‌نامه، در صورت زیان باید آن را پرداخت کند. فرانشیز بیمه بدنه برای همه‌ی حالات و پوشش‌ها وجود دارد و میزان آن معمولاً بین 10 الی 20 درصد است. عدد فرانشیز را هر شرکت بیمه با توجه به تشخیص خود مشخص می‌کند.

در بیمه بدنه، فرانشیز به دو دسته‌ی اصلی سرقت کلی و خسارت تقسیم می‌شود:

فرانشیز سرقت کلی معمولاً 20% از کل مبلغ است؛ در نتیجه اگر کسی بیمه بدنه خریداری کرده باشد و خودروی او دزدیده شود، بیمه 80 درصد خسارت را به مالک ماشین پرداخت خواهد کرد. مسلماً 20 درصد باقیمانده هم سهم خود بیمه گزار است.

البته توجه کنید که برای دریافت این مبلغ باید 60 روز از سرقت وسیله نقلیه بگذرد.

میزان فرانشیز برای پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه چقدر است؟

این پوشش اضافه در دسته‌ی فرانشیز خسارت قرار می‌گیرد. نحوه‌ی محاسبه‌ی فرانشیز برای خسارت معمولاً 10 درصد است؛ البته برای بار اول! فرانشیز خسارت دوم به 20 درصد و بار سوم به 30 درصد افزایش پیدا می‌کند.

مثلاً فکر کنید شما ماشینتان را جایی پارک کرده‌اید و وقتی برمی‌گردید، خطی روی درب سمت راننده افتاده است. اگر تصور کنیم که هزینه تعمیر آن 1 میلیون تومان بوده و بار اول است که در یک سال برای دریافت خسارت به شعبه بیمه مراجعه می‌کنید، پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه 90 درصد این مبلغ یعنی 900 هزار تومان را به شما پرداخت می‌کند. اما اگر برای بار سوم جهت دریافت خسارت در یک سال مراجعه کرده باشید، این مبلغ به 70 درصد یعنی 700 هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

خرید بیمه بدنه با پوشش کشیدن میخ

برای خرید بیمه بدنه با پوشش کشیدن میخ می‌توانید وارد صفحه خرید بیمه بدنه شوید و بعد از وارد کردن مشخصات اولیه، اقدام به استعلام و انتخاب شرکت بیمه ماشین کنید. بعد پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه را اضافه کنید. در حال حاضر، بعضی شرکت‌ها مانند ایران چنین پوششی را عرضه می‌کنند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 خرداد 1402 / بیمه بدنه

کارت طلایی ایران خودرو ؛ خدمات و انواع کارت طلایی

مقایسه کارت طلایی خودرو و بیمه بدنه. کدام یک به صرفه‌تر است؟ مزایای داشتن هر یک چیست؟ برای آگاهی بیشتر کلیک کنید.

27 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه: یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه را بشناسید

جبران خسارات پیش بینی نشده، مثل میخ کشی روی سطح اتومبیل با بیمه بدنه و پوشش‌های آضافی آن.

20 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه خودرو را از کدام شرکت بیمه بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام شرکت بهترین بیمه را ارائه می‌دهد؟ برای اطلاع از ویژگی‌های بهترین بیمه بدنه و بهترین بیمه ثالث خواندن این مقاله را توصیه می‌کنیم.

19 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

خسارت تصادف 50 50 چگونه پرداخت می‌شود؟ | دیه تصادف 50 50

یکی از تصادفاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، تصادف 50 50 است. معمولاً افراد در چنین شرایطی به دلیل نداشتن آگاهی، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند. این راهنمای دریافت خسارت تصادفات 50-50 به کمک همه رانندگان آمده است!

16 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه اصلی و اضافی چه مواردی را شامل می‌شود؟

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

11 فروردین 1402 / بیمه بدنه

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

تمام قوانین تصادف ماشین متعارف (معمولی) و دریافت خسارات آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی چراغی
17 آبان 1400

سلام، چند روز پیش یکی یک چیز تیزی کشیده روی سطح ماشین، نمیدونم چیه، خسارت میتونم بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  17 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، شما تنها در صورتی میتوانید خسارت دریافت کنید که اول پوشش کشیدن شدن میخ روی سطوح بیمه بدنه را خریداری کرده باشید. در غیر این صورت، خسارتی به شما پرداخت نخواهد شد.

رستم هلاکویی
17 آبان 1400

سلام الان همه شرکت ها این پوشش رو میفروشن؟

  کارشناس بیمه
  17 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، در سال 1400 فقط بیمه ایران است که پوشش کشیده شدن میخ روی بدنه را می فروشد.

منصور قارونی
17 آبان 1400

با سلام، چند روز پیش تصادف داشتم، خودرو آسیب دید و خراشیدگی برداشت، این خراشیدگی جزو بیمه بدنه و پوشش میخ قرار می گیرد؟ بیمه بدنه دارم.

  کارشناس بیمه
  17 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، آن خراشیدگی جزو پوشش بدنه می تواند قرار بگیرد؛ البته همه این ها به نظر کارشناس بیمه بستگی دارد و حتما باید خودرو را از نزدیک بررسی کند.

سینا ملکی
08 دی 1400

سلام کدوم شرکت ها این پوشش را ارائه میده؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، الان فقط بیمه ایران است که پوشش کشیده شدن میخ را دارد

شهسواری
15 دی 1400

سلام ی خدا بی خبر هیچی نداری اومده روی ماشین من خط انداخته…منطقه ای که بوده، منطقه اتابکه من الان جرات ندارم شکایت کنم اما چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام دوست عزیز ما کارگزاری فروش بیمه هستیم و در خصوص مسائل حقوقی اطلاعاتی نداریم. شما باید با یک وکیل خبره در این زمینه مشورت کنید.

رهایی
05 تیر 1401

چند وقت پیش ما عروسی دعوت بودیم، اومدیم بیرون دیدیم ی خدا بی خبر زده تمام بدنه رو خط خطی کرده زنگ زدم پلیس نمیدونم چی رفت از مردم پرسید که گفت شکایت نکن، گفتم من ماشینم خط خط شده چرا شکایت نکنم، حالا میخوام از ماموره شکایت کنم.

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، می توانید به بازرسی ناجا مراجعه کنید.

هامون آذری
17 مهر 1401

دیروز بچه های تو پارکینگ هنگام بازی کردن روی ماشین خط انداختن، این رو از بیمه میشه گرفت؟

  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام باید پوشش آن را خریداری کرده باشید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید