۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

روش شستشوی خودرو با کارواش نانو چگونه است؟ بررسی تفاوت کارواش نانو و کارواش معمولی

استفاده از کارواش نانو یکی از راه حل‌های جبران کمبود آب برای شستشوی ماشین‌ها است. این روزها با توجه به اینکه بسیاری از کارواش‌ها برای شستشوی ماشین از آب استفاده می‌کنند، ممکن است که تشدید کم آبی داشته باشیم. بحران کم آبی باعث می‌شود خطرات جدی کشور و حتی زمین را تهدید کند. از این رو برای اینکه بتوان از بحران کم آبی جلوگیری کرد، بهتر است برای شستشوی خودروها از روش‌های دیگری استفاده کرد. کارواش نانو یکی از این روش‌ها است. برای اینکه با راهکارهای شستشوی خودرو آشنا شوید، تا انتهای متن همراه ما باشید.

نانو واش چیست؟

نانو واش جدیدترین فناوری در حوزه شست و شوی خودرو به حساب می‌آید و مزایای قابل توجهی را نسبت به محصولات شستشوی معمولی ارائه می‌دهد؛ زیرا در یک مرحله، شرایط پاک‌سازی، براق‌سازی و محافظت خودرو را فراهم می‌کند. شستشوی مهندسی شده نانو با استفاده از سورفکتانت‌ها برای از بین بردن ملایم کثیفی و آلودگی جاده از سطح، همچنین افزودن یک لایه محافظ (Speed ​​Guard Hydrophobic Coating) کار می‌کند. این فرمول غلیظ منحصربه‌فرد، چند منظوره است که می‌تواند در ضمیمه فوم برفی یا به عنوان شستشوی صفحه هم استفاده شود.

شامپو نانو چیست؟

روش شستشوی خودرو با کارواش نانو بدین گونه است که می‌توان از محصولات کاربردی شستشو استفاده کرد تا میزان آب مصرفی کاهش پیدا کند. در حقیقت شامپوهای نانو طراحی شده‌اند تا بتوان با افزودنی‌های مؤثرتر، شستشو را انجام داد. محصولات مدرن مانند: بخارشوی‌های اتو دیتیلینگ فورتادور، به فشار آب کمتری برای از بین بردن کثیفی‌ها نیاز دارند.

همچنین، این شامپوها حاوی موادی هستند که به خاصیت آب‌گریزی سطح کمک می‌کنند. با استفاده از شامپو نانو در هنگام شستشوی بدون تماس، کف حتی با بخارشوی مخصوص خودروها شسته نمی‌شود؛ این کف خود به خود خارج شده و پس از مدتی می‌توان بدنه خودرو را با یک پارچه پولیش نرم پاک کرد.

کارواش نانو

روش شستشوی خودرو با کارواش نانو

شامپوی استفاده شده در کارواش نانو می‌تواند تمام کثیفی‌ها را در خود حل کند و به کمک ماده نرم کننده خود، به رنگ خودرو آسیبی نرساند؛ همچنین شامپو می‌تواند رنگ خودرو را جلا دهد. پس از یک شستشوی نانویی که به درستی انجام شده، لایه‌ای که با چشم قابل مشاهده نیست، روی رنگ باقی می‌ماند؛ این لایه به دلیل خاصیت آبگریز بودن، اثر ضد خوردگی دارد. خوردگی زمانی رخ می‌دهد که آب با فلز در تعامل باشد.

مزیت‌های استفاده از نانو کارواش

همان‌طور که توضیح داده شد، برای اینکه بتوان میزان آب مصرفی در شستشوی خودروها را کاهش داد، از محصولات نانو مانند شامپو نانو استفاده می‌شود با این محصولات می‌توان در کوتاه‌ترین زمان و کمترین میزان مصرف آب، خودرو را شست.

به طور حتم می‌توان بهترین مزیت استفاده از نانو کارواش را کم کردن مصرف آب دانست. البته که کیفیت شستشو هم افزایش پیدا می‌کند. تنها نکته مهم این است که در شستشوی کارواش نانو باید به مواد مصرفی آن توجه داشت. مواد نانو دارای خاصیت براق کنندگی و آبگریزی بدنه ماشین هستند که می‌توانند تعداد دفعات استفاده خودرو برای شستشو و کارواش را کاهش دهد. در کارواش نانو به راحتی می‌توان مواد را بر روی بدنه خودرو اسپری کرد و سرعت شستشو را افزایش داد.

می‌توان مزیت‌های استفاده از کارواش نانو را به این شکل بیان کرد:

 • به ماشین درخشندگی می‌بخشد، گویی که تحت صیقل دادن سریع قرار گرفته است.
 • رنگ خودرو را بهبود می‌بخشد، یا به اصطلاح اثر یک سطح تازه رنگ شده را ایجاد می‌کند.
 • رنگ را با یک ماده می‌پوشاند که آن را از گرد و غبار جاده محافظت می‌کند.
 • به سطح خودرو خاصیت ضد الکتریسیته ساکن می‌دهد تا خاک، گرد و غبار به آن نچسبد.
 • از رنگ در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند.

فرآیند شستشوی نانو چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند نانو کارواش در شستشوی بدنه با شامپوی نانو انجام می‌شود. این فرایند ذرات بزرگ، گرد و غبار را از روی ماشین پاک می‌کند. بعد از این روش، پاک کردن معمولی ماشین شروع می‌شود که سبب مات شدن رنگ خودرو و از بین رفتن خراش‌های کوچک می‌شود. مواد نگهدارنده که در کارواش نانو روی رنگ اعمال می‌شود، از ورود گرد و غبار به منافذ جلوگیری می‌کند. در قسمت آخر فرایند استفاده از کارواش نانو، لاستیک و کفی‌های خودرو هم تمیز خواهند شد.

نحوه شستشوی خودرو با کارواش نانو و کاربردهای آن

در قسمت قبل توضیح دادیم که شامپوهای نانو می‌توانند بدنه بیرون خودرو را تمیز کنند، اما شرایط شست و شوی داخل خودرو هم مطرح است. نظافت قسمت‌های داخل خودرو، موتورشویی، رینگ‌شویی و زیرشویی جزء مواردی است که باید به آن توجه داشت. با استفاده از کارواش نانو می‌توان تمام موارد گفته شده را با کیفیت بالایی انجام داد. تنها نکته مهم این است که قبل انجام این کار باید نحوه شستشو از طریق دستگاه کارواش را بدانید تا آسیبی به خودرو وارد نشود.

در این بخش به برخی از کاربردهای کارواش نانو می‌پردازیم:

روشویی در کارواش نانو بخار:

روشویی در کارواش بخار باعث براق شدن بدنه ماشین و دیرتر کثیف شدن آن خواهد شد. سرعت شستشوی بدنه خودرو در کارواش نانو بخار باعث از بین بردن آلودگی‌ها خواهد شد.

نظافت داخل ماشین یا صفرشویی:

با استفاده از کارواش نانو می‌توان تمام غبار‌ها و بوی بد سیگار را از بین برد. همچنین تمیز کردن صندلی‌ها و داخل خودرو انجام می‌شود. در این روش نیازی به جدا کردن صندلی ها نیست و به راحتی می‌توان با بخار، رطوبت اندکی روی صندلی‌ها ایجاد کرد. نکته مهم این است که در روش‌های دیگر، باید صندلی‌های خودرو را خارج کرد و چند ساعت برای خشک شدن صندلی‌ها زمان لازم است؛ همچنین ممکن است که بوی نم داخل کابین باقی بماند.

موتورشویی:

در شستشوی ماشین از طریق کارواش سنتی، مقدار زیادی آب با فشار قوی وارد قطعات موتور  می‌شود که به خودرو آسیب می‌رساند؛ اما موتورشویی با بخار یا همان کارواش نانو می‌تواند آسیب کمتری به قطعات وارد می‌کند.

استفاده‌های مختلف از کارواش نانو

از بخار نانو واش می‌توان در زمینه‌های دیگر هم استفاده کرد. در حقیقت استفاده از نانو کارواش برای نظافت و تمیز کردن اجزای ماشین نیست بلکه شرایط تمیز کردن اماکن و وسایل دیگر هم وجود دارد، این موارد عبارتند از:

 • تمیز کردن هتل‌ها و مهمان سراها
 • شست ‌و شوی اجاق گاز و فر
 • شست ‌و شوی کاشی و سرامیک
 • تمیز کردن فرش و موکت
 • نظافت بدنه و داخل واگن‌های قطار
 • نظافت اماکن مذهبی
 • تمیز کردن پارکینگ
 • شست‌ و شوی نمای ساختمان
 • نظافت کارخانه‌های نفت و گاز

 

کارواش نانو

استفاده از کارواش نانو برای محافظت از بدنه خودرو

انواع دستگاه‌های کارواش نانو بخار

کارواش نانو بخار در سه گروه سیار، ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند که به سراغ آنها می‌رویم.

کارواش نانو بخار سیار

دستگاه‌های نانو بخار سیار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی پشت وانت بار و کامیون‌ها قرار گیرند. این دستگاه‌ها با ظرفیت‌های ۱۵۰، ۲۵۰ و ۵۵۰ لیتری تولید شده‌اند.

کارواش نانو بخار ثابت

دستگاه‌های ثابت کارواش کمتر قابل جابه‌جایی بوده و وزن سنگینی دارند. همچنین این دستگاه‌ها قدرت پاک کنندگی بالایی دارند و می‌توانند ساعت‌ها کار کنند. ظرفیت دستگاه‌های ثابت بالا بوده و می‌توانند چند دهنه کارواش را پشتیبانی کنند.

کارواش نانو بخار قابل حمل

برخی از نظافت‌ها مانند تمیز کردن مبلمان یا اماکن عمومی ‌نیاز دارند که از کارواش‌های نانو بخار قابل حمل استفاده کنند تا هر وقت که بخواهند به هر جایی قابل انتقال باشند و بتوان کثیفی‌ها در محل خودشان پاک کرد.

امکان وقوع حادثه در کارواش و جبران آن با بیمه بدنه

اکثر کارواش‌های سطح شهر همیشه شلوغ هستند. فضای کارواش‌ها به گونه‌ای است که ماشین‌ها باید کنار هم بایستند. در کنار این موارد، لوازمی که داخل کارواش هست را هم اضافه کنید؛ مواردی مثل جاروبرقی، دستگاه باد و ستون‌های فاصله‌گذاری بین خودروها. جدا از این مسائل، امکان دارد ماشین دیگری هنگام جابه‌جایی به خودروی شما برخورد کند و به آن آسیب وارد کند. با استفاده از پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه، امکان جبران خسارات منجر به خط و خش، فراهم می‌شود. بیمه بدنه خسارت‌های مالی وارده به خودروی مورد بیمه را جبران می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این رشته بیمه و پوشش‌های آن می‌توانید مقاله‌ی بیمه بدنه چیست را مطالعه کنید.

تسریع کارها با استفاده از کارواش نانو

کارواش نانو، تکنولوژی جدیدی است که باید برای کاهش مصرف آب و آسیب‌های احتمالی به خودروها از آن استفاده کرد. تمیز کردن خودرو، وسایل خانه و محیط‌های عمومی در صورت به‌کارگیری این ابزار مهم، سرعت بیشتری خواهند گرفت. در این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره کارواش نانو ارائه کنیم تا با کاربرد آن بیشتر آشنا شوید. اگر سوال یا ابهامی در مورد بیمه بدنه دارید، می‌توانید از طریق قسمت دیدگاه‌ها در انتهای متن، آن را با کارشناس‌های بیمه دات کام در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید