31 فروردین 1402

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

هر انسان به طور متوسط یک سوم عمرش را به کار کردن اختصاص می‌دهد. اگر شرایط و محیط کاری، مناسب نباشد، فرد زودتر دچار فرسودگی جسمی و روانی می‌شود. برخی از مشاغل ماهیت سختی دارند. زیان‌آوری این مشاغل به حدی است که حتی نفس کشیدن در محیط کار نیز سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. همچنین بررسی سوابق این شغل‌ها ایجاد مشکلات قلبی/عروقی، فشارهای روانی، آسیب‌ها جسمی/حرکتی و… را در افراد تایید می‌کند. قانون‌گذار برای کم کردن این آسیب‌ها تدابیری اندیشیده است که در ادامه به آن می‌پردازیم. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور

برای بیان تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور ابتدا لازم است آنها را تعریف کنیم.

مشاغل سخت و زیان آور

این مشاغل کارهایی هستند که به خاطر وجود عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی تنش‌های خارج از ظرفیت به کارگر وارد می‌کند. به بیان دیگر محیط کاری مشاغل سخت و زیان آور برای سلامتی فرد، استاندارد نیست. مضرات برخی از عوامل را می‌شود از طریق رعایت اصول ایمنی/ بهداشتی یا فنی/ مهندسی حذف کرد. این کارها را مشاغل گروه «الف» می‌گویند. اما برخی دیگر از مشاغل هستند که حتی با رعایت این اصول، مضرات و آسیب‌های شدید آن قابل حذف نیست. این دسته را مشاغل گروه «ب» می‌نامند. به همین برای مشاغل خاصی سختی کار در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی کارهای سخت و زیان آور شامل خدمات سختی کار تامین اجتماعی می‌شوند.

برای آشنایی با مشاغل سخت و زیان آور، تاثیر سختی کار در حقوق، شرایط سختی کار، بیمه سختی کار و حقوق بازنشستگان سختی کار به خواند این مقاله ادامه دهید.

برای اطلاع از جزییات و دسته‌بندی این مشاغل مقاله، مشاغل سخت و زیان آور را مطالعه نمایید.

سختی کار

اشخاصی که در مشاغل گروه «الف» و «ب» شاغل هستند، مشمول مزایایی می‌شوند که به آن سختی کار می‌گویند. مشمولین سختی کار می‌توانند، پیش از موعد بازنشسته شوند. تعداد ساعات کمتری کار کنند. مرخصی بیشتری دارند. اضافه کاری و همچنین بکارگیری زنان و نوجوانان 15-18 سال در کارهای این دسته ممنوع است.

مشاغل سخت و زیان آور

تفاوت مشاغل سخت و زیان‌آور با سختی کار

بازنشستگی در مشمولین سختی کار

افرادی با داشتن 20 سال سابقه کار متوالی/25 سال سابقه کار متناوب در کارهای سخت، می‌توانند، درخواست بازنشستگی بدهند. همچنین برای ارائه درخواست بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی لازم نیست، شرایط سنی بازنشستگی را دارا باشند. سابقه پرداخت حق بیمه آنها نیز با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

سوابق بیمه:{(سابقه کار سخت و زیان‌آور ضرب در یک و نیم) + سابقه کار عادی}

ساعات کار در مشمولین سختی کار

ساعات کاری افرادی که مشمول سختی کار می‌شوند، 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته است.

مرخصی در مشمولین سختی کار

مرخصی در مشمولین سختی کار 5 هفته است. توصیه می‌شود شاغلین حتما شش ماه یکبار از مرخصی خود استفاده کنند.

حق بیمه مشمولین سختی کار

حق بیمه مشمولین سختی کار 4% است و توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

فرآیند تقاضای سختی کار و مراجع تشخیص آن

افراد زیر می‌توانند برای بهره‌مندی از مزایای سختی کار به اداره کار و امور اجتماعی درخواست بدهند:

 • کارگر
 • کارفرما
 • تشکل‌های کارگری و کارفرمایی
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • وزارت کار و امور اجتماعی
 • صندوق تامین اجتماعی

مرجع رسیدگی به درخواست سختی کار

مراحل تعیین مشاغل سخت و زیان آور به شرح زیر است:

 • بررسی سوابق و شرایط کاری کارگاه
 • بازدید از محل کار
 • تعیین نوع سختی کار

این مراحل توسط کارشناسان بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت و بازرسان کارِ وزارت کار انجام می‌گیرد. در نهایت نیز نظر کارشناسی آنها، باید به تایید کمیته‌های بدوی و تجدید نظر استانی برسد.

چگونه بفهمیم سختی کار داریم؟

از آن‌جایی که افراد دارای مشاغل سخت و زیان آور از مزایا و خدمات خاصی برخوردار می‌شوند، ممکن افراد زیادی در مورد این که آیا شغل آن‌ها شامل مشاغل سخت می‌شود سوال داشته باشند.

باید بدانید که هیچ جدول، معیار و مبنای ثابتی، جهت تشخیص این مساله که چگونه بفهمیم سختی کار داریم، وجود ندارد و طبق قانون جدید 1402، در هر مورد، کارگر متقاضی، باید درخواست خود را ثبت و آن را برای کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان آور استانی، ارسال کرده تا مورد بررسی قرار بگیرد. سپس، با اظهارنظر کارشناسان، وضعیت شغلی متقاضی، از حیث سخت و زیان آور بودن و تعلق سختی کار به آن، مشخص می‌شود.

در صورتی که نظر کمیته مذکور، بر سخت و زیان آور بودن شغل مورد درخواست متقاضی رای دهد، سختی کار، به متقاضی، تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت، درخواست فرد، رد خواهد شد. البته، این رای، قابل اعتراض در کمیته تجدیدنظر مشاغل سخت و زیان آور استانی و سپس، شورای عالی حفاظت فنی است.

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور

با توجه به تعاریف بالا، تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور کاملا روشن شد. در نتیجه اشتغال در کارهای سخت و زیان آور، مزیت «سختی کار» را به همراه دارد.

ماهیت محیط کاری و ویژگی‌های برخی کارها به سلامتی افراد شاغل آسیب می‌رساند. قانون‌گذار برای کم کردن آسیب به این افراد، مزایایی تحت عنوان سختی کار تعیین است. در این مقاله تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور را برشمردیم. همچنین مزایای مشمولین سختی کار را نام بردیم. اگر همچنان در این باره ابهامی دارید، در انتهای همین مطلب کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مدنی
08 مهر 1402

درود بر شما.در شرکتی کار میکنم که تا الان ۳الی ۴ بار سخت و زیان آور را آورده و بدون دلیل قانع کننده ای آن را کنسل نمودن ،با توجه به آسیب تنفسی و فیزیکی افراد شرکت در دراز مدت هیچ مرجعی به داد کارگران نمیرسند،با لابی و رشوه حق کارگران خورده می‌شود….لطفاً راهنمائی کنید.

  person
  نویسنده بیمه
  09 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  موضوع را به تامین اجتماعی گزارش دهید تا از محل کار شما بازدید شود و در صورت تایید در دسته مشاغل سخت و زیان آور قرار بگیرید.

person
محسن جمشیدی
06 مهر 1402

سلام گفته شده 20سال متوالی حال اگر چند ماه بین آنها فاصله بیفته چی؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  سوابق در مجموع تجمیع می شود.

person
بهرام
27 شهریور 1402

سلام
من در یک شرکت ریخته گری نزدیک ۱۸ سال کار می کنم ، سختی سنجی شده و پرونده مادر اداره بعنوان مشاغل سخت ثبت شده ولی در بیمه برای من بسته بند ، آبدارچی ، آبرسان ، کارگر ساده ، ویک مدت سرپرست رد شده و شرکت ما حدودا ۲۰۰۰ متر است ، آیا به من سختی کار تعلق می گیرد ، وچون محیط کو چک و آلوده است آیا به نگهبان شرکت هم تعلق می گیرد.ممتون از راهنمایی شما.

  person
  نویسنده بیمه
  28 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  ما اینطوری در خصوص مشاغل سخت و زیان اور نمیتوانیم نظر بدهیم زمانی که شما ۲۰ سال سابقه بیمه در کارهای سخت و زیان اور داشتید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند بعد از بازدید مشخص میشود که شامل سخت و زیان اور میشوید یا خیر.

person
محمد
26 مرداد 1402

با سلام و احترام بنده ۱۵ سال سابقه بیمه عادی دارم و ۵ سال است که در شغلب که سختی کار دارد مشغول هستم آیا با توجه به اینکه نیمی از خدمت بنده عادی بوده حدودا ۴۷ سالگی با سختی کار امکان درخواست دارم یا بایستی ۵۰ سال شرط تواتر حفظ شود . ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام. دوست عزیز باید تو مجموع با ارفاق سخت و زیان اور ۳۰ سال سابقه بیمه و ۵۰ سال سن داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید.

person
حسین
24 مرداد 1402

سلام خدمت کارشناس بیمه محترم. اینجانب با ۳۱ سال سابقه بازنشسته شده ام. ولی یک فکری اعصاب مرا خرد کرده و چون ادم کمالگرایی هستم میخواهم که ۳۵ سال سابقه را بدست بیاورم و طبق قانون بیمه حداکثر سابقه ۳۵ روز حقوق در ماه است و شخصیکه بیمه خویش فرما میدهد تقریبا ماهی ۱ میلیون تومان میدهد ولی من برای اینکه حداکثر سابقه بیمه یعنی ۳۵روز حقوق را بدست بیاورم حاضرم ۱۲ برابر کسی که بیمه در ماه میپردازد بدهم انهم بصورت نقدی تا ۳۵ روز حقوق در ماه را بدست بیاورم یعنی ماهی ۱۲ میلیون تومان و در سال میشود ۱۴۴ میلیون تومان و چون ۳۱ سال سابقه دارم برای رسیدن به سابقه ۳۵ سال ۱۴۴ میلیون تومان ضربدر ۴ شود مساوی ۵۷۶ میلیون تومان میشود و حاضرم از زمان پرداخت این مبلغ ۴ سال هم انتظار بکشم و بعد از ۴ سال سابقه ام ۳۵ سال شود و برای هر شخص بازنشسته این امکان بوجود بیاید که حداکثر ۵ سال سابقه را بعد از بازنشستگی به مبلغی که عرض کردم بصورت نقدی یا ماهیانه و بعد از طی شدن مدت خریداری شده و برای فقط یک مرتبه برای هر فرد بازنشسته بصورت اختیاری فراهم شود چون خیلی از بازنشسته ها مثل اینجانب میباشند و شخصیت کمالگرا دارند همچنین وقتی شخص بازنشسته میشود دیگر واقعا امکان کار مجدد که بتواند بیمه رد کند وجود ندارد چون اگر شخص بخواهد در جایی کار کند توانایی و روحیه قبل را ندارد ایا شما میتوانید این پیشنهاد را به تامین اجتماعی بدهید

  person
  نویسنده بیمه
  25 مرداد 1402

  سلام حسین عزیز.
  بله میشود این پیشنهاد را در جلسات سالیانه که بین مدیران برگزار میشود مطرح کرد ولی تصویب آن به دلایل زیاد امکان پذیر نیست.

  person
  سید علی احمدی
  07 مهر 1402

  حسین آقا کمال گرایی رو آخر عمری برای زن و بچه است بذار . برو مسافرت ک بعدش مریض میشی و دیگه ناتوان میشی

person
mehdi
24 مرداد 1402

سلام وقت بخیر بنده نزدیک به ۱۶ سال سابقه دارم که ۲ سالش خرید خدمتم بوده و ۴ سال راننده لیفتراک در سنگبری بودم و در حال حاضر هم نزدیک به ۱۰ ساله راننده لیفتراک هستم در انبار
که برام تو لیست بیمه کارگر ساده رد میکنن
میخواستم بدونم این ۱۴ سال که با لیفتراک دارم کار میکنم جز سختی کار حساب میشه یا خیر؟
اگ از الان به بعد برام سختی و زیان آور رد کنن چند سال دیگ باید کار کنم ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس فراوان

  person
  نویسنده بیمه
  25 مرداد 1402

  سلام مهدی عزیز. باید حتما از محل کار شما بازرسی شود و بعد از بازدید مشخص میشود که شامل سخت و زیان اور میشوید یا خیر ۰۲ شما باید تو مجموع با ارفاق سخت و زیان اور ۳۰ سال سابقه بیمه و ۵۰ سال سن داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید.

  person
  حسین
  02 شهریور 1402

  با سلام ودرود. در ناامیدی شاید روزنه ای از امید پیدا شود اگر تصویب شود به نفع همه میشود چون خیلی از باخزنشسته ها و اکثرا قریب به ۹۰ در صد ۳۰ ساله بازنشسته میشوند همچنین به نفع تامین اجتماعی هم میشود چون با این کار یه جورایی بازنشسته ها را به طور محدود وارد چرخه ورودی تامین اجتماعی میکند با حق بیمه بیشتر.

person
سام
21 مرداد 1402

عرض ادب و احترام.بنده در محیط شیمیایی که سختی کار آن در بیمه تایید شده مشغول ب کار هستم.با این وجود جهت بازنشستگی باید کارشناس جهت بازدید از محل کار ب منزله تایید حضور بیابند یا خیر؟سپاس از آگاهی رسانی شما عزیزان گردآورنده مقاله.

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. بله حتما باید برای تایید کارهای سخت و زیان اور کارشناس از محل کار شما بازرسی کند.

person
علی
16 مرداد 1402

سلام منظور از سختی کار گروه ب بالاتر از متوسط با اعمال ضریب 1.5و پایین تر از متوسط1.3 چیست چگونه تشخیص بدیم طبق قانون جدید جز کدام گروه ب هستیم با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  21 مرداد 1402

  سلام. این ضرایب به وسیله کارشناسان تامین اجتماعی مشخص می‌شوند.

person
کشاورز
16 مرداد 1402

سلام من کارمند رسمی هستم دوهفته دیگه با ۳۰ سال بازنشسته میشم بیمه تامین اجتماعی دارم چکار کنم ۳ سال سختی کارم در بازنشستگی اعمال بشه یعنی حقوق ۳۳ سال بگیرم

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. باید اول بروید اداره کار درخواست سخت و زیان اور بدهید بعد از اینکه تایید شد درخواست بازنشستگی بدهید.

   person
   علی
   12 شهریور 1402

   اداره کار به در مورد سختی شرایط کار کارمندان نظر نمیدهند و رد میکنند به دلیل عدم صلاحیت

person
Ali
06 مرداد 1402

با عرض سلام وادب خدمت کارشناس .
ببخشید بنده می خواستم که( فرمول ونحوه محاسبه حقوق در
پایان۲۰ سختی کار ) چطوری انجام میشود
برای بیمه عادی سابقه بیمه به سال×۱/۳۰×مجموع حقوق بیمه شده در۲۴ ماه اخر/۲۴=مستمری ماهانه
محاسبه کار سخت و فرمول ان به چه شکلی هست .ممنونم از شما کمال تشکر را دارم.

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. برای هر سال سخت و زیان اور مدت ۶ ماه سابقه ارفاق اضافه میشود یعنی اون ۲۰ سال سابقه بیمه سخت و زیان اور شما ۳۰ سال سابقه بیمه میشود بعد محاسبه بازنشستگی دوسال آخر و کل سابقه پرداخت حق بیمه شما میباشد.

person
هادی
01 مرداد 1402

سلام وقت بخیر من راننده شرکت انتقال گاز ایران هستم هم درون شهری و برون شهری هستم و در ایستگاه‌های تقویت فشار گاز با محیطی آلوده به گاز و شرایط سخت کاری مستقر هستیم آیا سختی کار به ما تعلق میگیرد

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  سلام. شما وقتی ۲۰ سال سابقه بیمه داشتید باید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند بعد از بازدید مشخص میشود که شامل سخت و زیان اور میشوید یا خیر.

person
جواد
01 مرداد 1402

سلام آیا برنامه توسعه هفتم بازنشستگیش شامال سختی کار میشه اگر اطلاعی دارید توضیحی دهید

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  سلام. فعلا هیچ تصمیمی نه دولت و نه مجلس برای برنامه توسعه هفتم نگرفتن باید صبر کنید.

person
امجد
26 تیر 1402

سلام
من در قسمت پاتولوژی بیمارستان کار میکنم
اما بخاطر نداشتن مدرک مرتبط در لیست بیمه عنوان شغلی رو کارمند رد می‌کنند، حالا من میتونم درخواست سختی کار بدم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 تیر 1402

  سلام. هر چه در لیست بیمه برای شما بعنوان شغل درج شده است باید برای همان شغل درخواست سخت و زیان اور بدهید.

person
مرتضی
18 تیر 1402

سلام من ۱۰ سال شرکت ایران خودرو که سختی کار هم داره
کار کردم .بعداز ایران خودرو به فاصله ۵ ماه از
استعفا در شرکت بهره برداری مترو به
عنوان راهبر مشغول به کار شدم.که اینجا هم
سختی کار لحاظ شده…الان ۱۱ سال هم مترو سابقه
دارم …میتونم درخواست بازنشستگی بدم.؟
جمعا ۲۱ سال دارم..هر دو با سختی کار ؟

  person
  نویسنده بیمه
  18 تیر 1402

  سلام. بله میتوانید درخواست بدهید.

person
مراد قاسمی
11 تیر 1402

سلام خسته نباشید
مراد قاسمی هستم بنده کارگر فضای سبز شهرداری تهران هستم ۱۴ سال سابقه دارم به هیچ انوان ما روزهای تعطیلی که داخل تقویم زده شده تعطیل نیستیم ایا سختی زیان اور شامل بنده میشه ممنون میشم اهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  سلام. بله جز سخت و زیان اور است.

   person
   مراد قاسمی
   14 تیر 1402

   یعنی الان بنده که با ۱۴ سال سابقه که هرسال پیمانکار فضای سبز
   شهرداری عوض میشه سختی کار به بنده تعلق میگیره اگه امکانش هست
   راهنمائی کنید

    person
    نویسنده بیمه
    17 تیر 1402

    سلام. تایید کار سخت و زیان اور در زمان بازنشستگی دقیق مشخص میشود ما الان که نوع شغل و محیط کار شما را از نزدیک بررسی نکردیم لذا نمیتوانیم مطمن نظر قطعی بدیم.

     person
     مراد قاسمی
     17 تیر 1402

     خوب الان بنده چجوری پیگیری کنم که کارشناس بیمه
     شغل ومحیط کار بنده رو از نزدیک برسی کنن
     شغل بنده که مثل کشاورزی هستش ابیاری هرس درختان
     نظافت پست شخم زنی بدون تعطیلی ایا به نظر شما این
     شغل بنده سختی میخوره یانه

     person
     نویسنده بیمه
     18 تیر 1402

     سلام. جنابعالی زمانی که ۲۰ سال سابقه بیمه داشتید باید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند بعد از بازدید مشخص میشود که شامل سخت و زیان اور میشوید یا خیر ۰ تا شرایط بازنشستگی را نداشته باشید بازرس بررسی نمیکند.

     person
     محمد
     26 شهریور 1402

     نسخه پیچ داروخانه ها سختی کار دارند؟
     کارمند رسمی

   person
   مراد قاسمی
   22 تیر 1402

   سلام وقت بخیر بنده از تاریخ ۱/۱۲/۱۴۰۱ تا ۳۱/۲/۱۴۰۲
   یعنی سه ماه بیمه بنده فاصله افتاده بیکار بودم ایا راهی
   هستش که بخوام این سه ماه رو پرداخت کنم اگه امکانش
   هست راهنمائی کنید

    person
    نویسنده بیمه
    24 تیر 1402

    سلام. خیر راهی نیست اون مدت را حق بیمه واریز کنید.

   person
   مراد قاسمی
   27 تیر 1402

   سلام شبتون بخیر
   خواستم بگم که بنده از اسفند ۱۴۰۱ تا اردیبهشت ۱۴۰۲
   بیمه بنده فاصله افتاده ایا راهی هستش که بخوام پرداخت
   کنم بیمه بنده درست بشه

    person
    نویسنده بیمه
    28 تیر 1402

    سلام. خیر قانونی نداریم.

person
سعید
27 خرداد 1402

با سلام خدمت کارشناس
بنده ۱۳ سال در شرکت به عنوان نیروی انتظامات مشغول بکار هستم
چند نفر از همکاران که سابقه بیمه بالایی داشتن درخواست بازنشستگی دادن که سابقه شرکت جزو بیمه سخت و زیان آور قرار گرفت
حالا آیا سختی کار به من هم تعلق میگیره یا خیر

  person
  نویسنده بیمه
  27 خرداد 1402

  سلام. باید درخواست خود را مطرح کنید و تقاضای بازرسی دهید. اگر شرایط سختی کار برای شما تایید شود. به شما هم سختی کار تعلق می‌گیرد.

person
فروغ
12 خرداد 1402

درود ، همسرم من با سختی شغل بازنشسته شده ۶ ساله، میخوام بدونم تو فیش تامین اجتماعی باید نوشته بشه با سختی شغل بازنشته شده یا نه؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 خرداد 1402

  سلام. خیر نباید نوشته شود.

person
محسن
11 خرداد 1402

ایا حقوق بازنشستگان عادی با بازنشستگان سختی کار متفاوت هست؟ کدوم بیشتر؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 خرداد 1402

  بله متفاوت است و تفاوتهای زیادی دارد.

person
سعید
07 خرداد 1402

سلام خدمت شما کارشناس محترم
سعید هستم ، مدت پنج سال سابقه بیمه ای دارم و یک سال سابقه کار من هر روز در ارتفاع با لای ۵ متر است آیا از الان باید درخواست بیمه مشاغل سخت و زیان اور بدهیم یا چند سال آینده در زمان بازنشستگی ؟؟ چون اگر الان درخواست بدم احتمال داره از طرف کارفرما اخراج بشم ، ممنون میشم راهنماییم بکنید .تشکر و سپاسگذارم

  person
  نویسنده بیمه
  08 خرداد 1402

  سلام سعید عزیز. زمانی که شما شرایط بازنشستگی را داشتید باید درخواست سخت و زیان اور بدهید.

person
حسن 58
11 اردیبهشت 1402

با سلام
بنده 16 سال در کارخانه آسفالت شهرداری با شغل تکنسین برق مشغول بوده ام و قرارداد من بصورت کارمند (وزارت کشوری) میباشد ولی اکنون 6 سال است که به کارهای اداری مشغول هستم خواهشا راهنمایی بفرمایید که آیا این 16 سال تکنسین برق من شامل شغل سخت و زیان آور میشود یا خیر وقتی از شهرداری میپرسیم میگوید شما قرارداد کارمند وزارت کشوری دارید و در هر شغلی کار کنید باید 30 سال سابقه داشته باشید لطفا راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  11 اردیبهشت 1402

  سلام دوست عزیز. بله درست می فرمایند. اگر قرار داد شما کارمند وزارت کشوری باشد باید سی سال سابقه داشته باشید.

person
امین
09 اردیبهشت 1402

سلام خسته نباشد.باتشکر از راهنماییهای خوب شما-ببخشید بنده 17 ماه سربازی کردستان لشکر عملیاتی بودم .بعدش عسلویه و پالایشگاه آبادان کار کردم و شغلم نقشه برداریه ولی نمیدونم چی برام رد کردن.الان با سربازی حدود20سال سابقه دارم بعضی شرکت ها عنوان شغلی رو چیز دیگه ایی رد کردن آیا تاثیری برا مشاغل سخت داره چون نقشه برداری جز مشاغل سخت محاسبه میشه اگر بیمه رد شده چند ماه سخت و زیان آور رد نشه منفصل محاسبه میشه؟

person
میلاد
30 فروردین 1402

سلام. من در پالایشگاه نفتی مشغول به کارم و نفراتی که 20 سال سابقه کار داشتند از اداره کار درخواست سختی کار دادند و موافقت شد و خود شرکت هم تایید کرد و بازنشسته شدند. سوالم این است که من که 6 سال سابقه کار در این شرکت دارم آیا 14 سال دیگه من هم سختی کار بهم تعلق میگیره و بازنشست میشم و یا نه این امر سلیقه ای است و ممکن است تا اون موقع نظر کارشناسها عوض بشه!!؟؟
منظورم اینه چون بازنشستگی به این روش الان داریم این قانون میشه و ماهم قطعا بازنشسته میشیم یا بستگی به کارشناس های هر زمانی داره!؟

  person
  نویسنده بیمه
  30 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. پالایشگاه‌های نفتی به دلیل بالا بودن سطح آلودگی در دسته مشاغل سخت قرار دارند. بله شما هم در صورتی که در محیط دارای آلودگی باشید می‌توانید در آینده برای بازنشستگی اقدام نمایید. خیر به کارشناس بستگی ندارد به شرایط شغلی شما بستگی دارد.

person
مرتضی
26 فروردین 1402

باسلام و احترام؛
اگر کارفرما مزایای سختی کار را در حکم اجرا کرده باشد می‌تواند حذف کند سابقه این مزایا چگونه حساب می‌شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1402

  سلام مرتضی عزیز. خیر نمیتواند حذف کند و برای محاسبه آن باید به اداره کار مراجعه کنید.

   person
   احمد پهلوانی فر
   15 شهریور 1402

   سلام خسته نباشید سوال کرده بودن که آیا حقوق سختی کار با عادی فرق دارد گ مستمری سختی کار با مستمری عادی فرقی دارد گفته بودید بله چه فرقی داره مثال اگر میانگین دو سال آخر هر دو 12میلیون شود و هر دو با 35روز بازنشسته شوند هر کدام حدوداً چقدر میگیره حدودی

    person
    نویسنده بیمه
    18 شهریور 1402

    سلام دوست عزیز
    فرق آنها در مدت سابقه است اگر هردو یک مدت سابقه داشته باشند و متوسط دستمزد دو سال آخر هر دو هم مثل هم باشند مستمری هر دو مثل هم میشود.

person
رضا نوری
10 فروردین 1402

سلام من در واحد برق کارخانه فولاد سازی کار میکنم اداره کار منطقه از محل کارم بازدید کرد و شغل بنده را سختی و زیان آور تایید کرد ولی کار فرما اعتراض کرده و اداره کار استان بدون بازدید از محل کار ،سختی زیان آور کار بنده را ابطال کرده است در صورتی که بنده در محیط پاشش ذوب ،آلودگی هوا ،کار در ارتفاع ،کار در سر و صدا ،میدان مغناطیسی و آلودگی مواد نسوز می باشد تکلیف بنده و همکاران من که دیگه نای کار برامون نمونده چیست ؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 فروردین 1402

  سلام رضای عزیز
  میتوانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید

person
فرزین
30 دی 1401

سلام.من ۱۵سال سابقه بیمه سخت و زیان اور دارم. همچنین ۱۰سال سابقه بیمه عادی. ایا با جمع بندی این دو سابقه میتونم درخواست بازنشتگی کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  30 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  اگر تو مجموع با ارفاق سخت و زیان و سابقه عادی ۳۰ سال سابقه بیمه و ۵۰ سال سن داشته باشید میتوانید بازنشسته شوید

person
عادل
27 دی 1401

آیا رانندگان شهرداری که حمل ونقل زبانهای شهر را انجام می‌دهند جز مشاغل سخت وزیان آور محسوب میشود متشکر

  person
  کارشناس بیمه
  27 دی 1401

  سلام همه موارد نوشته شده اما می توانید درخواست دهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند.

person
تاج
18 دی 1401

سلام خدمت شما عزیزان زمزمه های هست که میگن شرایط سنی از سال آینده تعغیر میکنه آیاصحت داره؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  تو بودجه پیشنهادی مطرح شده ولی هنوز تصویب نشده و فعلا خبری نیست

person
کشوری
20 آذر 1401

سلام من راننده لیفتراک هستم در محیطی که کارگاه مشمول سختی میباشد آیا راننده جزوه سختی زیان آور میباشد یا براساس کارگاه سختی اینجانب را میسنجن باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام برای بررسی سخت و زیان اور باید بازرس اداره کار از نزدیک محل کار شما بازرسی کند وقتی شرایط بازنشسته را داشتید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند

person
جلال شقاقی
16 آذر 1401

سلام وقتتون بخیر ..۶سال بافندگی با۱۲ساعت اجباری مشغول کار بودم سختی کارمو گرفتم آیا ۴ساعت اضافه کاری درروز سختی کار تعلق میگیره یان …آیا باشکایت میتونم اضافه کاری ۶سالمو بگیرم …ممنون میشم راهنمایی کنید .

  person
  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام باید اگر مستنداتی دارید در اداره کار شکایت کنید

person
علیرضا
08 آذر 1401

سلام آیا کسی که میخواهد درخواست سخت و زیان آور بدهد باید شامل قانون کار باشد؟ آیا قرارداد کارمعین شامل قانون کار و سخت و زیان آور نیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام بله باید شامل قانون کار باشد

person
نزاکتی
05 آذر 1401

با سلام .
اگه سختی کار نوع الف باشد و تا زمان برطرف کردن مشکلات آیا کارفرما باید برای کارگر ۳۶ ساعت کار در نظر گرفته و مابقی مزایای نوع ب رو پرداخت کند ؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 آذر 1401

  سلام وقتی سختی کار نوع الف برای کارگر تایید شود میتواند از ارفاق سخت و زیان اور استفاده کند

person
سامان
01 آبان 1401

سلام
من در یک کارگاه ریخته گری المینیوم کنار کوره با عنوان شغلی قالبگیر مشغول به کار هستم.
آیا به من سختی کار میخوره یا باید بازرس بیاد ؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام باید زمانی که شرایط بازنشستگی داشتید اون موقع درخواست بازنشستگی بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند بعد از بازدید مشخص میشود

person
نعیم
29 مهر 1401

با سلام یه سوال از کارشناس محترم داشتم من
کلا ۲۴ سال سابقه دارم که چهار سال اخر ش تو داروخانه بیمارستان بصورت قرار دادی کار میکنم شیفتامون چرخشی و خیلی خیلی سنگین هست شبکاری تعطیلی جمعه همیشه سر کاریم بخاطر اینکه شیفتی هستیم باور کنید از وقتی تو محل کار حاضر میشیم تا موقع رفتن همش یا پشت سیستم هستیم یا بدو بدو میکنیم حتی اکثر اوقات شاممون بعد ساعت ۲ شب میشه حتی وقت چایی خوردن هم نداریم وقتی برمیگردیم خونه مثل جنازه نیوفتیم.چشمامون ضعیف شده بخاطر شبکاری و خیره به مانیتور پادرد و کمر درد گرفتیم بعدش نسخه پیچی با این همه استرس کاری و حساسیت کاری و بحث با مردم یعنی مشکلات روحی پیدا کردیم مخصوصا از کرونا به اینور بدتر شده چرا جزو مشاغل سخت نیست بخدا این انصاف نیست تو دسته پزشکی آزمایشگاه که کارشون یک سوم نسخه پیچی نیست آوردن جزو مشاغل سخت اما نسخه پیچی نه .
ما نسخه پیچا چیکار باید بکنیم به کی شکایت کنیم

  person
  کارشناس بیمه
  01 آبان 1401

  سلام در قانون مشاغلی مشخصی و در محیط سخت و زیان اور جز این کارها محسوب میشوند کارهای که شیفت هستند جز کارهای سخت و زیان اور نیستند

person
علیرضا وادی نژاد
27 مهر 1401

با سلام
بازرس بیمه عنوان شغلی بنده را (مشاغل سخت – راننده تراکتور) تایید کرده و کارفرما نیز همان عنوان را در لیست بیمه وارد نموده. میخواستم بدونم این شغل که ماهیتا جزو مشاغل سخت هست نیازی به تایید کمیته سختی کار داره یا نداره. و ایا پرداخت یا عدم پرداخت بیمه 4 درصد مشاغل سخت توسط کارفرما به تایید شدن یا نشدن سختی کار بنده ارتباطی دارد یانه.ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  30 مهر 1401

  سلام شغل شما برای تایید سخت و زیان اور باید توسط کمیته اداره کل کار بررسی و تایید شود و وقتی هم تایید شد کارفرما موظف است که ۴ درصد آنرا واریز کند

person
اصغری
22 مهر 1401

سلام وقت بخیر
اگر در نیمه سال از کار در کارگاهی انصراف داده شود شامل عیدی و پایان کار می شود یا باید ۱۲ ماه کامل شود? لازم به ذکر است که قرداد کتبی فی مابین نیست و ترک کار از طرف کارگر می باشد

  person
  کارشناس بیمه
  24 مهر 1401

  سلام به تناسب آن مدتی که کار کرده است عیدی تعلق میگیرد ولی اگر فقط تو اون کارگاه فقط ۶ ماه سابقه دارد شامل دریافت سنوات نمیشود برای سنوات باید یک سال سابقه داشته باشد

person
سارا ق
18 مهر 1401

سلام
من کلا ۱۳سال اخر سابقه کارم در مشاغل سخت با واریزی حق بیمه حداقل میباشد
بقیه ۷ سال اول سابقه کار من جز مشاغل عادی اختیاری و بیمه بیکاری میباشد . آیا در هنگام بازنشستگی امکان احتساب درصدی از حقوق بازنشستگی با بیمه سختی کار وجود دارد یا کلا دستمزد من طبق حق بیمه، حداقل و عادی محاسبه می‌شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام مستمری شما براساس حداقل مستمری محاسبه میشود

person
علی (ی)
11 مهر 1401

سلام. در دانشگاه نیروهای خدماتی. علاوه بر نطافت. کارهای سخت انجام می‌دهند مثل جابجایی اسباب سنگین گاوصندوق استفاده از اسید جوهر نمک وغیره. شنیده ام به یه عده چند سال هست سختي کار پرداخت می‌کنند آیا باز نشستگی بعد از بیست سال شاملشون می‌شود؟اگر کسی در این سمت باشد و تصادف حین انجام کار براشون اتفاق افتاده
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  14 مهر 1401

  سلام زمانی که شما ۲۰ سال سابقه داشتید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند البته پیگیر باشید که کارفرما در لیست بیمه چه شغلی برای شما ارسال کرده است چون خیلی مهم است

   person
   محمد
   13 تیر 1402

   سلام وخسته نباشین بنده نزدیک ۱۳سال هست درمشاغل سخت وزیان اورکارمیکنم الان میخوام برم ارگان دیگه بخش اداری کارکنم سوال من این هست که ایا وقتی شغلم عوض شودواستخدامم خدمات کشوری شودایا اون ۱۳ سال که کارگربودم وجزومشاغل سخت بوده ، نصف اون ۱۳ سال که جزومشاغل سخت بوده بهم سختی کار تعلق میگیره ؟

    person
    نویسنده بیمه
    14 تیر 1402

    سلام. خیر تعلق نمیگیرد چون تغییر صندوق بیمه ای داده اید.

person
مرتضی بالویی
10 مهر 1401

سلام خسته نباشید من الان ۲۰سال در شرکت مشغول کار با رنگ هستم ودرخواست سختی کار دادم واز طرف اداره کار وکمیته بدوی تایید شد ونامه به شرکت ارسال شده و یه مهلت ۱۵روزه به شرکت داده شده که اگه اعتراض داره انجام بده سوال من اینه که چرا من که کارم با تینر .رنگ .هاردنر .اپوگسی .پلی اورتان .رنگ استاتیک هستش با مواد اسیدی قطعه باید شتشو بشه خود مدیر عامل هم درجریان کار هستش با سنگ فلز برای ازبین بردن زنگهای رو قطعه باید سمباده کاری انجام بدم با فشار باد باید قطعه رو تمیز کنم ودمای کوره پخت به ۲۲۰درجه میرسه تو گرما وسرما باید کار کنم .چرا حق اعتراض به شرکت داده میشه که دوباره از کارگر چند ماه اضافه کار بکشن الان من باید چکار باید انجام بدم لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  10 مهر 1401

  سلام مرتضی عزیز
  این قانون است که اجازه اعتراض به کارفرما را داده همانطور شما حق دارید کارفرما هم حق دارد ۰۲ مشکلی پیش نمیاد صبر کنید تا رای شما صادر شود

person
sanaz
26 شهریور 1401

تو‌حکم وقتی بزنه فوق العاده سختی محیط کار یعنی شامل من میشه ؟کادر درمانم

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1401

  سلام ساناز عزیز
  اگر منظور شما کار سخت و زیان اور است بله میشود

person
محدثه ش
22 شهریور 1401

سلام
پدر من کارم تراشکار سنگه. دستگاهی که باهاش کار میکنه خیلی صداش زیاده و واقعا گوش هر آدمی رو اذیت میکنه. الان میتونه سختی کار بگیره بابت این موضوع؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام سختی کار در لیست اگر نباشد، باید تقاضا دهد و کارشناس از محل بازدید خواهد کرد.

person
علی
22 شهریور 1401

لطفا این متن را تا اخر و با دقت بخانید تاحق مطلب ادا شود در موردقوانین سختی کارقبل از نوشتن این مطلب تاکید میشود در مورد عزیزانی که در مشاغل سخت وزیان اور کار میکننداین حقشان است که با ۲۰ سال سابقه ۳۰ روز حقوق در ماه بدون شرط سنی بگیرندو این دو مزیت حق انها و عادلانه است وگوارای وجود انها اما یک مزیت دیگر وجود دارد که باعث تبعیض در حق بازنشستگان عادی میباشد و ان سقف سابقه ۳۵ سال در بازنشستگی تامین اجتماعی میباشد که به دلایل زیر ناعادلانه میباشد . اول سقف بازنشستگی را در این گروه که ۳۵ سال است باید به ۳۰ سال کاهش داد چون شخص اگر ۲۳ سال و ۴ ماه بیمه داشته باشد ۳۵ سال حقوق شاملش میشود. که این ابتدا یک تبعیض میباشد در برابر بازنشستگان عادی که برای اینکه ۳۵ سال سقف حقوق را بگیرند باید ۳۵ سال کار کنندو همچنین اکثرا سر ۳۰ سال درخاست بازنشستگی میدهند وکو تا ۳۵ سال. ولی بازنشسته های مشاغل سخت این راه طولانی را در عرض ۱۱ سال و ۸ ماه میانبر میزنند وبا بعضی از انها که هم صحبت میشویم با غرور وفخرفروشی میگویند من با سابقه کم ۳۵ سال حقوق میگیرم در صورتیکه از شما چند سال کوچکترم وسقف حقوق را میگیرم وشما با این سن داری ۳۰ سال حقوق میگیری . همچنین میتوانم بخاطر سن کم بروم از زندگیم لذت ببرم وچند تا زن بگیرم چون خودش را بالای قله ی سقف حقوق تامین اجتماعی میبینه فقط با ۲۳ سال و ۴ ماه سابقه چون اگر این عدد را ضربدر یک سال و نیم کنید میشود ۳۵ سال(۲۳/۴×۱/۵=۳۵).چون هر سال یک سال ونیم حساب میشودوهمچنین انها میگویند شما تا ۳۰ سال سابقه را بگیری عمرت را گذاشتی و اصلا شاید هم به عدد ۳۰ سال نرسی چه برسد به عدد ۳۵ سال.و هنوز به من که سقف سابقه تامین اجتماعی را میگیرم یعنی ۳۵ سال نرسیدی در صورتیکه ۵ سال واقعا عدد بزرگیه هم برای محاسبه حقوق وهم برای کار کردن. برای گرفتن این غرور و این تبعیض اشکار باید سقف حقوق این عزیزان ۳۰ سال با هر مقدار سابقه باشد.همانطور که میبینید حتی خود بازنشستگان سخت و زیان اور ناخوداگاه با این فخرفروشی دارند به این تبعیض اعتراف میکنند واگر هم بر زبان نیاورند از زبان بدن انها میشود این فخر فروشی را تشخیص داد. ولی تاکید میشود که کارکنان مشاغل سخت وزیان اور حق دارند و عادلانه است که با ۲۰ سال سابقه ،حقوق ۳۰ سال را بدون داشتن شرط سنی بگیرند و این دو مزیت حقشونه وعادلانه . ولی مزیت سوم که سقف حقوق تامین اجتماعی یعنی ۳۵ سال است عادلانه نمیباشد. لذا انها باید سقف حقوقشان ۳۰ سال حتی باهر مقدار سابقه بیشتر از ۲۰ سال باشد. که این موضوع هم باعث میشود ۵ سال به صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی فشار مالی کمتر وارد شود. منظور این است که بازنشستگان مشاغل سخت عادلانه است که با بیست سال سابقه اولا در جوانی بازنشست شوند و ثانیا حقوق کامل ۳۰ روز را بگیرند که میشود دو مزیت شامل انها. که به حق است .ولی مزیت سوم که سقف حقوق ۳۵ سال است را به سمت بی عد التی وتبعیض با دیگر بازنشستگان عادی تامین اجتماعی سوق میدهد.همچنین کارکنان مشاغل سخت به دلیل اینکه اکثرا تحصیلات دانشگاهی ندارند سریع جذب کار میشوند .

  person
  رضا
  21 اسفند 1401

  سلام آقای محترم شما هر جا که در مورد سختی کار متنی گذاشته شده اومدین نظر شخصی و پر از خشم خودتون رو گذاشتین و من در جوابتون بگم در مشاغل سخت کار میکنم و مدرک تحصیلی هم لیسانس هست که گفتین مدرک دانشگاهی ندارن چند تا از همکارام هم مدرک برق و حسابداری و روانشناسی دارن این در جواب سوالتون و دوما من خودم الان گوشهام کر شده بخاطر سر و صدا و همچنین دیسک کم و گردن و کبد و کلیه خراب همش بخاطر کار و محیط کار هست پس سن 45که با سختی کار بازنشست بشیم با 60سال کارمندی یکی هست اونم باز معلوم نیست

   person
   i
   12 خرداد 1402

   این بنده خدا گفته اکثرا دارای مدرک دانشگاهی نیستن نگفته که بطور کامل دارای مدرک دانشگاهی نیستن و دوما اینکه ما مردم ایران فرهنگمون اینجوریه که برای گرفتن یک امتیاز حاضریم هر فیلمی بازی کنیم حتی شده باشه بریم مدرک بخریم یا خودمونو معلول نشون بدیم

   person
   حسین
   24 تیر 1402

   چرا باید همه ی شاغلان را فدای افزایش سن بازنشستگی کرد در صورتیکه متهم اصلی کاهش میانگین سن بازنشستگی مشاغل سخت و زیان اور هستش و اکثر مسوولان به این نکته ریز چون واقعا ریزه توان دیدن انرا ندارن هر شخصی کامنت میده مدعیه که من یا کارگر معدن هستم یا کارگر ذوب اهن واقعا مگر چقدر کارگر معدن و کارگر ذوب اهن وجود داره. طرف شغلش فروش بلیطه میگه من کارگر ذوب اهنم باید شغل من جزو مشاغل سخت قرار بگیره

    person
    نویسنده بیمه
    25 تیر 1402

    سلام دوست عزیز. بررسی مشاغل سخت و زیان اور توسط کمیته اداره کار تایید میشود و از محل کار بیمه شده بازرسی انجام میشود.

  person
  وحید
  05 تیر 1402

  الان اون پنج سال رو ندن میره تو جیب شما؟به شما چه ربطی داره دقیقا؟
  چرا از رو کینه حرف میزنی تو هم اگه توانشو داری بیا تو شرایط سخت کار کن دیگه چرا مثل بچه ها غر میزنی؟!
  نشستی بیرون گود میگی چرا اینا اینقدر میگیرن!!!

person
آشنا
26 مرداد 1401

باسلام
اگر کارفرما از سوی کارگاه اشتباها نوع شغل بصورت راننده پایه یک حق بیمه ی کارگر را پرداخت کرده باشد
آیا سختی شغل به کارگر تعلق میگرد

  person
  کارشناس بیمه
  31 مرداد 1401

  سلام بستگی به نوع و ماهیت کار دارد و نظر کمیته تایید کارهای سخت و زیان اور دارد

person
مجتبی
25 تیر 1401

با سلام
عنوان شغلی در نظر گرفته برای من کارشناس اتوماسیون صنعتی میباشد و در کارخانه فولاد شاغل هستم.
ایا صرف استفاده از عنوان کارشناس یا مدیر میتواند باعث حذف سختی کار برای من بشود یا شرایط محل کار تایین کننده است ؟

  person
  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تایید کار سخت و زیان اور اصلا ربطی به این عناوین ندارد زمانی که شما شرایط بازنشستگی را داشتید کارشناس اداره کار جهت بررسی شغل شما به محل کار شما مراجعه میکند.

person
مسعود
03 تیر 1401

سلام بنده مامور قرائت کنتور برق هستم .در هرگونه شرایط اب وهوایی کروناوغیره روزی 5ساعت باید قرائت انجام بشه پیاده روی مداوم …پله بالا وپایین..اکثرپرسنل دچاردیسک کمر سایبدگی مفاصل .ضعیفی چشم ..زانودرد .هستند..واین شغل قبلا سختی کار داشته والان حذف شده..باید چیکارکنیم

  person
  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

  person
  احسان
  18 تیر 1401

  سلام دوست عزیز راننده ها سنگین سوار با این همه سختی که دارن دیسک کمر گردن ضعیفی چشم و …میگیرن بهشون سختی کار نمی‌دن این مملکت چیش سر جاشه که این یکی باشه نمی‌دونیم شکایتمون رو کجا ببریم همه مثل همن و به ضرر مردم کار میکنن

   person
   هادی
   11 آذر 1401

   سلام من در شرکت به عنوان نیروی سیاه کاری قطعات با مواد شیمیایی و اسید کار میکنم ولی سسختی کار برام رد نمیکنن آیا میتونم شکایت کنم نتیجه میده ؟

    person
    کارشناس بیمه
    13 آذر 1401

    سلام الان که با لیست بیمه شما که سخت و زیان اور ارسال نمی کنند زمانی که سابقه شما برای بازنشستگی تکمیل شد باید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس از محل کار شما بازرسی کند بعد از بازدید مشخص میشود

   person
   رضا
   08 خرداد 1402

   بنده به مدت ۶ سال در یک شرکت دارو سازی مشغول به کار بودم به علت فشار کار بالا و نبود ایمنی در کار دچار دیسک کمر گردن و پارگی عضله کتف شدم الان ۱۹ سال سابقه دارم من هم میتونم برای سختی کار اقد ام کنم

    person
    نویسنده بیمه
    09 خرداد 1402

    سلام رضای عزیز. زمانی که شرایط بازنشستگی را داشتید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس بررسی و نظر بدهد.

   person
   مراد قاسمی
   11 تیر 1402

   سلام خسته نباشید کارگر فضای سبز شهرداری جز سختی زیان اور میشه با ۱۴ سال سابقه بدون تعطیلی

    person
    نویسنده بیمه
    12 تیر 1402

    سلام. بله جز سخت و زیان اور است ولی باید حتما ۲۰ سال سابقه بیمه را کامل داشته باشید که بعد بتوانی از کارهای سخت و زیان اور استفاده کنید.

person
امیر
01 تیر 1401

سلام
اگر کارگاهی ساعت کاری و مرخصی رو طبق مشاغل عادی محاسبه کرده باشه چطوری میتونیم پیگیری کنیم
شکایت کنیم باید تفاوت اضافه ساعت اضافه کار پرداخت کنه
ما هفته ای ۴۴ ساعت کار میکنیم

  person
  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید به اداره کار مراجعه کنید.

person
سجاد سالاری
29 خرداد 1401

سلام بيمه ما ٣٪هست و اپراتور پست برق انتقال نيرو هستم ايا جزو مشاغل سخت هستيم يا سخت و زيان اور ؟و ايا ٢٠ساله بازنشست ميشيم؟

  person
  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، زمانی که ۲۰ سال سابقه شما تکمیل شد باید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کمیته اداره کل کار بررسی بیاید از نزدیک بررسی کند.

person
داریوش نادری
31 فروردین 1401

با سلام آیا به کارگاهی که سختی کار به آن تعلق میگیرد میتوان اضافه کار هم انجام داد در صورت تعلق گرفتن تا چند ساعت مجاز می‌باشد ممنون از پاسخ گویی شما

  person
  کارشناس بیمه
  18 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بستگی به ماهیت و نوع کار در کارگاه میباشد

  person
  سیداحمد
  12 مهر 1401

  سلام.آیا عنوان شغلی ماشینکار در شرکت پیستون سازی عنوان شغلی کارگرتولید شرکت خوراک دام جزو مشاغل سخت میباشد ؟ ممنون از راهنمایتون.

   person
   نویسنده بیمه
   13 مهر 1401

   سلام سید احمد عزیز
   بستگی به محیط کارگاه دارد زمانی که ۲۰ سال سابقه داشتید درخواست سخت و زیان اور بدهید تا کارشناس اداره کار نظر بدهد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید