بنر بیمه
20 دی 1400

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

هر انسان به طور متوسط یک سوم عمرش را به کار کردن اختصاص می‌دهد. اگر شرایط و محیط کاری، مناسب نباشد، فرد زودتر دچار فرسودگی جسمی و روانی می‌شود. برخی از مشاغل ماهیت سختی دارند. زیان‌آوری این مشاغل به حدی است که حتی نفس کشیدن در محیط کار نیز سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. همچنین بررسی سوابق این شغل‌ها ایجاد مشکلات قلبی/عروقی، فشارهای روانی، آسیب‌ها جسمی/حرکتی و… را در افراد تایید می‌کند. قانون‌گذار برای کم کردن این آسیب‌ها تدابیری اندیشیده است که در ادامه به آن می‌پردازیم. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور

برای بیان تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور ابتدا لازم است آنها را تعریف کنیم.

مشاغل سخت و زیان آور

این مشاغل کارهایی هستند که به خاطر وجود عوامل فیزیکی/شیمیایی/مکانیکی/بیولوژیکی تنش‌های خارج از ظرفیت به کارگر وارد می‌کند. به بیان دیگر محیط کاری مشاغل سخت و زیان آور برای سلامتی فرد، استاندارد نیست. مضرات برخی از عوامل را می‌شود از طریق رعایت اصول ایمنی/ بهداشتی یا فنی/ مهندسی حذف کرد. این کارها را مشاغل گروه «الف» می‌گویند. اما برخی دیگر از مشاغل هستند که حتی با رعایت این اصول، مضرات و آسیب‌های شدید آن قابل حذف نیست. این دسته را مشاغل گروه «ب» می‌نامند.

برای اطلاع از جزییات و دسته‌بندی این مشاغل مقاله، مشاغل سخت و زیان آور را مطالعه نمایید.

سختی کار

اشخاصی که در مشاغل گروه «الف» و «ب» شاغل هستند، مشمول مزایایی می‌شوند که به آن سختی کار می‌گویند. مشمولین سختی کار می‌توانند، پیش از موعد بازنشسته شوند. تعداد ساعات کمتری کار کنند. مرخصی بیشتری دارند. اضافه کاری و همچنین بکارگیری زنان و نوجوانان 15-18 سال در کارهای این دسته ممنوع است.

مشاغل سخت و زیان آور

تفاوت مشاغل سخت و زیان‌آور با سختی کار

بازنشستگی در مشمولین سختی کار

افرادی با داشتن 20 سال سابقه کار متوالی/25 سال سابقه کار متناوب در کارهای سخت، می‌توانند، درخواست بازنشستگی بدهند. همچنین برای ارائه درخواست بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی لازم نیست، شرایط سنی بازنشستگی را دارا باشند. سابقه پرداخت حق بیمه آنها نیز با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

سوابق بیمه:{(سابقه کار سخت و زیان‌آور ضرب در یک و نیم) + سابقه کار عادی}

ساعات کار در مشمولین سختی کار

ساعات کاری افرادی که مشمول سختی کار می‌شوند، 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته است.

مرخصی در مشمولین سختی کار

مرخصی در مشمولین سختی کار 5 هفته است. توصیه می‌شود شاغلین حتما شش ماه یکبار از مرخصی خود استفاده کنند.

حق بیمه مشمولین سختی کار

حق بیمه مشمولین سختی کار 4% است و توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

فرآیند تقاضای سختی کار و مراجع تشخیص آن

افراد زیر می‌توانند برای بهره‌مندی از مزایای سختی کار به اداره کار و امور اجتماعی درخواست بدهند:

  • کارگر
  • کارفرما
  • تشکل‌های کارگری و کارفرمایی
  • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • وزارت کار و امور اجتماعی
  • صندوق تامین اجتماعی

مرجع رسیدگی به درخواست سختی کار

مراحل تعیین مشاغل سخت و زیان آور به شرح زیر است:

  • بررسی سوابق و شرایط کاری کارگاه
  • بازدید از محل کار
  • تعیین نوع سختی کار

این مراحل توسط کارشناسان بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت و بازرسان کارِ وزارت کار انجام می‌گیرد. در نهایت نیز نظر کارشناسی آنها، باید به تایید کمیته‌های بدوی و تجدید نظر استانی برسد.

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور

با توجه به تعاریف بالا، تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور کاملا روشن شد. در نتیجه اشتغال در کارهای سخت و زیان آور، مزیت «سختی کار» را به همراه دارد.

 

ماهیت محیط کاری و ویژگی‌های برخی کارها به سلامتی افراد شاغل آسیب می‌رساند. قانون‌گذار برای کم کردن آسیب به این افراد، مزایایی تحت عنوان سختی کار تعیین است. در این مقاله تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور را برشمردیم. همچنین مزایای مشمولین سختی کار را نام بردیم. اگر همچنان در این باره ابهامی دارید، در انتهای همین مطلب کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید