بنر بیمه
21 مهر 1401

خسارت تصادف 50 50 چگونه پرداخت می‌شود؟ | دیه تصادف 50 50

یکی از اتفاقات در رانندگی، تصادف است. هر تصادفی هم طبیعتاً مقصر و خسارتی دارد. این روزها با وجود انواع بیمه‌های ماشین، مانند بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌توان با امنیت بیشتری به رانندگی ادامه داد. چرا که این دو در کنار هم دیگر اکثر خسارات را چه مقصر باشید چه نه، جبران می‌کنند. خسارت تصادف 50 50 یکی از دغدغه‌های افراد در حوادث رانندگی است؛ اینکه چه کسی باید چه هزینه‌ای را پرداخت کند؟

تصادف انواع مختلفی دارد مانند دنده عقب و تصادف زنجیره‌ای یا تصادف 50 50. در برخی موارد خسارت به حدی سنگین است که پرداخت آن از عهده مقصر تصادف رانندگی خارج است؛ در چنین مواردی بهترین انتخاب برای وی بیمه شخص ثالث می‌باشد. بیمه ثالث خسارات مالی و جانی که به شخص سوم (فرد آسیب دیده) وارد می‌شود را با توجه به میزان پوشش و سقف تعهد پرداخت می‌کند.

یکی از تصادفاتی که بعضاً باعث اختلاف بین دو طرف تصادف می‌شود، تصادف 50 50 است. اما آیا پوشش‌های ثالث به تصادف‌های 50 50 هم تعلق می‌گیرد؟ نحوه محاسبه خسارت و پرداخت در تصادفات 50 50 چگونه است؟ اگر شما نیز در مورد این نوع از تصادفات سؤالی در ذهن دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث

همان‌طور که بارها گفته‌ایم و ممکن است شما نیز بدانید،  داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است و نداشتن آن به بیان ساده‌تر جرم محسوب می‌شود. در صورتی که شما فاقد بیمه شاخص ثالث باشید، هر لحظه امکان توقیف خودروی‌تان توسط پلیس و انتقال آن به پارکینگ وجود دارد. اگر مسیرتان نیز به پارکینگ بیافتد، با چالش‌های بیشتری نیز روبرو خواهید شد.

اگر در مورد تمدید بیمه شخص ثالث نیز تعلل کنید، به‌صورت روزانه و با توجه به نوع ماشینتان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای شما در نظر گرفته می‌شود. در برخی موارد در مناسبت‌های مختلف امکان دارد این جرایم با بخشودگی مواجه شوند تا رانندگان زودتر به پرداخت جریمه خودرو اقدام کنند.

تصادف 50 50 و بیمه شخص ثالث

با بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه از خودروی خود محافظت کنید

تصادف 50 50 و بیمه شخص ثالث

یکی از تصادفاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، تصادف 50 50 است. معمولاً افراد در چنین شرایطی به دلیل نداشتن آگاهی، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند که در گاهی از اوقات به ضرر آنها تمام می‌شود. در صورتی که با حضور و گزارش پلیس راهنمایی رانندگی یک تصادف 50 50 تشخیص داده شود، هر کدام از طرفین موظف به جبران 50 درصد هزینه خسارت ماشین طرف مقابل است.

بیمه شخص ثالث خسارت تصادف 50 50 را نیز جبران می‌کند. در صورتی که رانندگان دارای بیمه شخص ثالث معتبر باشند، می‌توانند از این بیمه استفاده کنند. در چنین شرایطی رانندگان می‌توانند به یکی از شعب یا نمایندگی‌های بیمه شخص ثالث طرف مقابل مراجعه و اقدامات لازم را برای گرفتن خسارت تصادف انجام دهند.

آیا امکان جبران خسارت تصادف 50 50 با بیمه بدنه وجود دارد؟

در صورتی که خودروهای آسیب دیده دارای بیمه بدنه باشند، می‌توانند برای جبران خسارات از بیمه بدنه نیز استفاده کنند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از این بدنه درصدی به عنوان فرانشیز بیمه بدنه از مبلغ خسارت کسر خواهد شد. میزان فرانشیز به تعداد تصادفات در یک بازه زمانی مشخص و میزان خسارت تصادف بستگی دارد.

خرید بیمه بدنه

جبران خسارت در صورت عدم وجود بیمه شخص ثالث و بدنه

برای پرداخت خسارت تصادف 50 50 داشتن بیمه شخص ثالث و بدنه می‌تواند بسیار کارساز باشد. اما اگر راننده‌ای فاقد این بیمه نامه‌ها بود می‌بایست خودش برای جبران خسارات وارد عمل شود. هم چنین صاحب ماشین زیان دیده می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف مسیر دریافت خسارت از راننده مقابل را هموار و امن‌تر کند. با چنین عملی فرد زیان دیده به صد در صد خسارت خود خواهد رسید.

محاسبه خسارت و پرداخت در تصادفات 50 50 چگونه انجام می‌شود؟

در مورد نحوه محاسبه نرخ دیه و تعیین میزان خسارت تصادف 50 50، شک و شبهه‌های زیادی وجود دارد. برای مثال برخی‌ها ممکن است فکر کنند که با هر میزان خسارت طرف مقابل موظف به پرداخت نصف خسارت می‌باشد. برخی دیگر فکر می‌کنند اینکه یکی از دو طرف تصادف کمتر مقصر باشد، تأثیری بر پرداخت نصف نصف خسارت ندارد.

حرف و حدیث در مورد نوع و نحوه پرداخت خسارت تصادف 50 50 زیاد است. برخی دیگر معتقدند که ملاک پرداخت خسارت میزان تقصیر دو راننده می‌باشد. با توجه به قوانین وضع شده در صورتی که حتی یکی از راننده‌ها، تقصیر بیشتری از راننده مقابل در تصادف داشته باشد و تصادف فوتی هم داشته باشد، هر دو طرف وظیفه دارند که به‌صورت نصف به نصف خسارت را جبران کنند.

محاسبه خسارت در تصادف 50 50

پرداخت خسارت در تصادفات 50 50

تاثیر عدم وجود گواهی نامه بر خسارت تصادف 50 50

در صورتی که یکی از دو طرف تصادف فاقد گواهینامه باشد، ممکن است شرایط کمی پیچیده‌تر شود. ولی این موضوع تأثیری بر روی میزان پرداختی و سهم هر یک از دو طرف نخواهد داشت. اگر نداشتن گواهینامه راننده برای  پلیس راهور  ثابت شود، احتمالاً برای وی مجازات بیشتری در نظر گرفته می‌شود.

این تمام ماجرا برای راننده بدون گواهینامه نیست و این امکان نیز وجود دارد که در یک تصادف با فوتی، شخص فاقد بدون گواهی نامه مقصر شناخته نشود. برای تشخیص شرایط و مقصر اصلی می‌بایست تمامی جوانب در نظر گرفته شود تا حقی از کسی ضایع نشود.

شرایط پرداخت دیه در تصادفات 50 50 و فوت هر دو راننده

اگر در یک تصادف 50 50 رانندگان دو طرف تصادف فوت کنند هر دو خانواده می‌بایست با یکدیگر به توافق برسند و با توجه به اموالی که به جا مانده به جبران زیان طرف مقابل بپردازند. در صورتی هم که هر دو راننده دارای بیمه معتبر باشند، طبق قوانین بیمه مرکزی، شرکت بیمه با توجه به میزان خسارت وارده به جبران آن می‌پردازد.

استعلام بیمه شخص ثالث

استفاده از بیمه حوادث راننده در تصادف 50 به 50

بسیاری از خسارات توسط بیمه شخص ثالث و بدنه جبران می‌شود؛ از خسارات مالی گرفته تا جانی و فوت. این پوشش‌ها برای شخص ثالث و سرنشینان ماشین مقصر است. اما خسارت راننده مقصر چه می‌شود؟؟

پوشش حوادث راننده در تمامی تصادفات مثل تصادف خسارت 50 50، خسارات راننده مقصر را جبران می‌کند. به بیان دیگر، بیمه حوادث راننده موظف به جبران خسارات جانی است که به راننده مقصر وارد می‌شود. در سال‌های گذشته بیمه حوادث راننده، یک بیمه نامه جدا بود که فرد مجبور به خرید یک بیمه‌نامه‌ای به غیر شخص ثالث بود. اما امروزه این بیمه‌نامه با بیمه نامه شخص ثالث یکی شده و شما در صورت خرید بیمه شخص ثالث تحت پوشش حوادث راننده نیز قرار می‌گیرید.

خرید بیمه نامه معتبر برای تصادفات 50 به 50

برای خرید یک بیمه نامه مناسب شخص ثالث برای دیه و خسارت تصادف 50 50 بهتر است که ابتدا شرایط همه شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید و بعد بهترین را انتخاب کنید تا بتوانید با پرداخت مناسب‌ترین هزینه از بیشترین پوشش‌ها بهره‌مند شوید. برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه در کوتاه ترین زمان ممکن و به‌صورت 24 ساعته به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید.

بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث را چگونه بخرم؟عوامل موثر در خرید بهترین بیمه ثالث

چگونه می‌توان بهترین بیمه شخص ثالث را در سال 1401 خرید؟ بهترین بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع حتما این مقاله را بخوانید

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه ثالث به دیگری، چگونه رخ می‌دهد؟

چگونه بیمه ثالث خودرویمان را به خودروی صفر منتقل کنیم؟ چگونه بیمه ثالث را به شخص دیگری انتقال دهیم؟ اطلاعات تکمیلی را در این مقاله بخوانید.

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه(آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (آذر 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

13 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث (آخرین به روز رسانی آذر 1401)

قوانین بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی می‌شود؟ قانون خودروی متعارف و تخفیفات بیمه‌ای را اینجا بخوانید.

12 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1401 چه می دانید؟

اگر می‌خواهید در خصوص نرخ بیمه ثالث ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این بیمه، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
بهروز چابهاری
24 مهر 1401

ببخشید تو تصادفات 50 50 به راننده فاقد گواهینامه دیه تعلق می گیرد یا نه؟

  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام بله اما شرایط خاصی دارد.

pooyan TK
26 مهر 1401

سلام. تو تصادف 50 50 میشه اصلا از بیمه شخص ثالث استفاده نکرد به جاش بیمه بدنه رو استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام شرکت های بیمه قوانین مخصوص به خود را دارند اما به هر حال امکانپذیر باید باشد.

ویشکا عصبی
26 مهر 1401

تو تصادف 50 50 به راننده بدون گواهی نامه بیمه خسارت میده؟

  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام بله ولی بعد بیمه از شخص خواهد گرفت.

مریم
29 مهر 1401

سلام وقت بخیر
بین ما تصادفی رخ نداده من راننده ماشین هستم برای کمک به موتوری پیاده شدم ولی متاسفانه برای استفاده از بیمه منو مقصر‌کردن و ۵۰۵۰ شد ولی داخل کروکی زده بدون برخورد ماشین من بیمه ش ساعت ۱۲ شب به بعد تو سیستم نشسته بهم بیمه تعلق نمیگیره؟ باید چیکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  30 مهر 1401

  سلام بحث خسارت در هر شرکتی متفاوت است. بعد دقیقا متوجه سوالتان نشدیم.

حسین
10 آذر 1401

سلام پدر من عابر پیاده بوده تصادف کرده فوت شده الان دادگاه میگه دیه به شما نصف تعلق میگیره بعد من رفتم بیمه میگ۵ ما دیه کامل رو میزنیم به دادگاه میخواستم بپرسم دیه رو کامل میده دادگاه یا نصفشو

  کارشناس بیمه
  13 آذر 1401

  سلام والا اول باید مطمئن شوید که چقدر دیه به شما تعلق میگیرد که بهتر است از یک وکیل بپرسید.

محمد دادور
14 آذر 1401

سلام خسته نباشید من تصادفم پنجاه پنجاه شده و نصف مبلغ دیه رو پرداخت کردن من پرسیدم گفتن نصف دیگه دیه رو از بیمه خودم میتونم بگیرم خاستم از شما بپرسم ک شدنی هست یا ن
و اگر میشه راهش چیه
با تشکر

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1401

  سلام موارد مربوط به خسارت باید از خود کارشناس بپرسید. برای اینکه برای هر شرکتی خاص است اما در بعضی مواقع می توان گرفت.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید