28 فوریه 2024

کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد جامعه عمل می‌کند. اهمیت این کد باعث شده تا به راحتی بتوان استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کرد و نگرانی برای فراموشی تمدید این بیمه خودرو نداشت. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و همه مالکان وسایل نقلیه زمینی باید این بیمه نامه را خریداری کنند تا مشمول توقیف خودرو و جریمه عدم تمدید بیمه نامه نشوند.

تمدید بیمه شخص ثالث با بهترین قیمت

همچنین با توجه به حذف بیمه نامه‌های کاغذی مشاهده می‌کنید که بعد از خرید بیمه شخص ثالث پیامکی حاوی یک کد برای شماره شما ارسال می‌شود که کد یکتای بیمه شخص ثالث در آن قرار دارد. اما سؤالی که بسیاری از افراد می‌پرسند این است که نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چگونه است؟ برای اینکه درباره دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث و اهمیت آن اطلاعات کافی داشته باشید، کافی است که تا انتهای متن همراه ما باشید.

کد یکتای بیمه شخص ثالث چیست؟

کد یکتا برای بیمه نامه ثالث یک کد چند رقمی است که تمام بیمه نامه‌های صادر شده دارند. این کد از چند رقم تشکیل شده و برای هر بیمه نامه به صورت انحصاری و منحصر به فرد خواهد بود. در حقیقت منحصر به فرد بودن کد یکتا باعث شده که راحت‌تر بتوان استعلام سوابق بیمه نامه را دریافت کرد. از طرف دیگر هم اشتباهی برای صدور بیمه نامه در شرکت‌های بیمه‌ای وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با توجه به حذف نسخه کاغذی بیمه نامه، همراه داشتن و دریافت کد یکتای بیمه شخص ثالث برای رانندگی الزامی است.

کد یکتا بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث

کد یکتای بیمه شخص ثالث چند رقمی ‌است؟

کد یکتای بیمه شخص ثالث یک کد 11 رقمی است و همان‌طور که اشاره شد به صورت منحصر به فرد برای هر وسیله نقلیه زمینی صادر می‌شود. بدین معنا که کد یکتای برای هر شرکت بیمه مخصوص به همان بیمه‌نامه است. در حقیقت کد یکتا با توجه به توافق بیمه مرکزی و سایر شرکت‌های بیمه به وجود آمده تا سرعت استعلام اصالت بیمه خودرو را هنگام صدور بیمه شخص ثالث افزایش دهد. با دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث می‌توان به راحتی سوابق بیمه نامه‌ای را که قصد خرید دارید، بررسی کنید.

کد یکتا در کدام قسمت بیمه نامه درج شده است؟

کد یکتای بیمه نامه را می‌توان روی برگ بیمه نامه مشاهده کرد. محل درج این کد با توجه به سیاست‌های درون سازمانی شرکت‌های بیمه ممکن است، متفاوت باشد. برخی از شرکت‌ها این کد را در سمت راست و پایین بیمه نامه درج می‌کنند. اما به طور کلی می‌توان کد یکتا را در یکی از ردیف‌های مشخصات بیمه نامه پیدا کرد.

کاربرد کد یکتا بیمه‌نامه

با توجه به الکترونیکی شدن بیمه‌نامه‌ها و حذف نسخه‌های فیزیکی، دیگر برای ارائه مدارک بیمه ثالث به پلیس راهنمایی و رانندگی، مدرکی در دست رانندگان نیست؛ به همین جهت کد یکتای بیمه شخص ثالث جایگزین این مدرک شده است و برای پلیس راهور حکم بیمه‌نامه را دارد. به علاوه، با ارائه این کد به شرکت‌های بیمه، می‌توانید صحت داشتن بیمه ثالث ماشین خود را ثابت کنید.

یکی از بهترین کاربردهای کد یکتا بیمه نامه ثالث، استعلام خسارات دریافتی است. اگر زمان خرید خودرویی نسبت به سالم بودن آن شک داشتید، می‌توانید با دریافت کد یکتا بیمه نامه از فروشنده، سوابق دریافت خسارت او را چک کنید؛ این روش می‌تواند تا حدودی خیال شما را از بابت خرید یک خودروی سالم راحت کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه راهنمای خرید خودرو دست دوم مراجعه کنید.

خرید بیمه شخص ثالث

دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چقدر زمان نیاز دارد؟

برخی از افراد می‌پرسند که نحوه دریافت کد یکتا بیمه نامه شخص ثالث چگونه است و برای صدور این کد چقدر زمان نیاز است؟ در پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که تمام بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بلافاصله بعد از صدور در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت خواهند شد؛ از این رو به محض عملیات، هر بیمه‌نامه یک کد یکتا خواهد داشت. برای گرفتن کد یکتا بیمه شرکت‌های مختلف مثل ایران، سامان، پارسیان و آسیا، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید؛ در کمتر از 24 ساعت کد یکتا بیمه شخص ثالث به شماره تلفن ثبت شده ارسال می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سامانه، به مقاله سنهاب چیست مراجعه نمایید.

در حقیقت فرقی ندارد که یک بیمه‌نامه ثالث جدید خریداری می‌کنید یا بیمه‌نامه قبلی خود را تمدید کرده باشید، به محض صدور بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه‌ای کشور، باشد یک پیامک حاوی کد یکتای ثبت شده در سامانه بیمه مرکزی برای خط تلفن مالک خودرو ارسال شود.

صادر نشدن کد یکتا بیمه شخص ثالث

بیمه‌نامه شخص ثالث در صورتی دارای اعتبار است و کد یکتای آن صادر می‌شود که، عوارض آزادراهی و بزرگراهی را پرداخت کرده باشید. این قانون در اواسط تیرماه 1402 تصویب شد. همچنین باید تمام اطلاعات بیمه‌گزار و بیمه‌گر در سایت بیمه مرکزی درج شود؛ در صورتی که ثبت اطلاعات در سایت بیمه مرکزی با مشکل مواجه شود، کد یکتا بیمه شخص ثالث برای کاربر ارسال نخواهد شد. اگر در بازه زمانی 24 ساعته پیامکی حاوی کد یکتا دریافت نکردید، سریعاً به سایت سنهاب بیمه مرکزی مراجعه کرده و استعلام بیمه شخص ثالث خود را بگیرید. اگر چنین حالتی برای شما به وجود آمد، حتماً هرچه سریع‌تر، نسبت به استعلام بیمه شخص ثالث خود اقدام کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث

برای اینکه بتوان کد یکتای بیمه شخص ثالث را دریافت کرد باید به سامانه استعلام بیمه مرکزی که همان سامانه سنهاب است، مراجعه کرد. به طور کلی نکته مهم این است که بدانید برای اصالت بیمه نامه و سوابق بیمه شخص ثالث باید به سامانه سنهاب مراجعه کرد. به راحتی می‌توان در این سامانه از طریق روش‌های مختلف استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کرد.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث عبارتند از:

دقت داشته باشید که راحت‌ترین و سریع‌ترین روش برای استعلام بیمه نامه شخص ثالث استفاده از کد یکتا است. در صورتی که این کد را در اختیار دارید کافی است که شماره ملی بیمه‌گزار را هم داشته باشید تا به راحتی در سامانه اطلاعات، استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کنید.

اطلاعاتی که بعد از استعلام بیمه نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 • کد یکتای بیمه شخص ثالث
 • نام شرکت بیمه‌گر
 • مشخصات بیمه‌ شده شامل نام و نام خانوادگی و کد ملی
 • تاریخ ثبت بیمه نامه شخص ثالث
 • میزان تعهدات مالی و جانی ثبت‌ شده در بیمه نامه
 • سابقه و درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه
 • مشخصات ماشین بیمه ‌شده شامل شماره پلاک، شماره موتور و شماره شاسی
 • تاریخ شروع بیمه نامه و تاریخ اتمام اعتبار آن

مطلب پیشنهادی: استعلام و پرداخت خلافی خودرو

اهمیت استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و راننده باید همیشه خودرویی را استفاده کند که این بیمه نامه را داشته باشد. اما اگر به هر دلیلی فراموش کنید که بیمه نامه خود را همراه داشته باشید، به راحتی می‌توانید شرایط استعلام بیمه شخص ثالث را با کد یکتا فراهم کنید. همچنین از طریق دریافت استعلام می‌توان سقف خسارت بیمه شخص ثالث و میزان تخفیفات را هم دریافت کرد. به طور کلی در مواقع ضروری برای استعلام بیمه نامه اقدام کنید تا دچار مشکلات احتمالی مانند توقیف خودرو و جریمه نشوید.

بهتر است که در شرایط زیر استعلام بیمه نامه را انجام دهید:

 • در صورتی که بیمه‌‌نامه خود را گم کرده باشید.
 • اگر می‌خواهید ماشین غیر صفر و کار کرده بخرید.
 • در وضعیتی که تصادف رخ داده و بیمه‌‌نامه همراه شما نیست.

مطلب پیشنهادی: نحوه استعلام سند خودرو و کارت خودرو

آیا می‌توان از طریق کد یکتا بیمه شخص ثالث خسارت دریافت کرد؟

بهترین استفاده‌ای که می‌توان از طریق کد یکتای بیمه شخص ثالث داشت، گرفتن استعلام سوابق خسارت‌های دریافتی است، اما دریافت خسارت هم یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از کد یکتا بیمه نامه ثالث است. برای دریافت خسارت از طریق کد یکتا کافی است که به سامانه بیمه دات کام وارد شده و از شرایط خدمات پرداخت خسارت آنلاین استفاده کنید.

با توجه به قانونی که در سال 1402 مطرح شده می‌توان خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه زمینی را بدون کروکی تصادف و کمتر از 30 میلیون تومان از طریق سامانه خسارت آنلاین دریافت کرد. (برای آشنایی با نحوه دریافت خسارت بدون کروکی، این مقاله را بخوانید)

نحوه استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمه دات کام

همان‌طور که اشاره شد افراد از سامانه سنهاب مربوط به سازمان بیمه مرکزی برای دریافت کد یکتا و استعلام بیمه شخص ثالث استقبال کرده‌اند. از آنجا که امکان دسترسی به این سایت دشوار است یا با کندی روبه روست،  رو بیمه دات کام که یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه است برای راحتی افراد شرایط استعلام بیمه نامه را از طریق کد یکتا در این سامانه فراهم کرده است.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا از بیمه دات کام

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا از بیمه دات کام

بدین ترتیب کافی است که برای چک کردن اصالت بیمه خودرو در بیمه دات کام مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا لینک https://bimeh.com/sanhab-inquiry را در مرورگر خود وارد کنید.
 • اطلاعاتی مانند: نام شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه نامه چاپ شده روی بیمه نامه، شماره تلفن همراه و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده وارد کنید.

به طور کلی یکی از روش‌هایی که برای استعلام بیمه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود، استفاده از کد یکتا است. در این مطلب سعی کردیم که اهمیت کد یکتا بیمه شخص ثالث را برای شما توضیح دهیم تا با شرایط استعلام بیمه نامه شخص ثالث بیشتر آشنا شوید. اگر سؤالی دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب به صورت کامنت آن را مطرح کرده تا کارشناس‌های بیمه دات کام ابهامات شما را برطرف کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین
03 آوریل 2024 / مقالات بیمه بدنه / مقالات بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
راننده
15 ژانویه 2024

مگه نمیگید نسخه کاغذی حذف شده؟؟؟ بعد اخرش دوباره میگید توی بیمه نامه درج شده؟!!!

  person
  نویسنده بیمه
  15 ژانویه 2024

  سلام دوست عزیز
  نسخه کاغذی بیمه نامه را می توانید از شرکت بیمه و سامانه های آنلاین دریافت نمایید. علاوه بر این هنگام خرید بیمه به نسخه پی دی اف آن هم دسترسی دارید که می توانید آن را پرینت کنید.

person
محسن
25 سپتامبر 2023

کد یکتای بیمه کجا نوشته شده؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  در یکی از قسمت‌های بیمه نامه شخص ثالث کد یکتای بیمه نامه درج شده است. محل درج این کد در بیمه نامه های مختلف با هم تفاوت دارد. برخی شرکت ها کد یکتا را در سمت و پایین بیمه نامه درج می کنند.

person
محسن
25 سپتامبر 2023

کد بیمه گذار چیست؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  کد بیمه گزار همان کد یکتای بیمه نامه است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید