28 آبان 1401

کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد جامعه عمل می‌کند. اهمیت این کد باعث شده تا به راحتی بتوان استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کرد و نگرانی برای فراموشی تمدید این بیمه خودرو نداشت. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و همه مالکان وسایل نقلیه زمینی باید این بیمه نامه را خریداری کنند تا مشمول توقیف خودرو و جریمه عدم تمدید بیمه نامه نشوند.

همچنین با توجه به حذف بیمه نامه‌های کاغذی مشاهده می‌کنید که بعد از خرید بیمه شخص ثالث پیامکی حاوی یک کد برای شماره شما ارسال می‌شود که کد یکتای بیمه شخص ثالث در آن قرار دارد. اما سؤالی که بسیاری از افراد می‌پرسند این است که نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چگونه است؟ برای اینکه درباره دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث و اهمیت آن اطلاعات کافی داشته باشید، کافی است که تا انتهای متن همراه ما باشید.

کد یکتای بیمه شخص ثالث چیست؟

کد یکتا برای بیمه نامه ثالث یک کد چند رقمی است که تمام بیمه نامه‌های صادر شده دارند. این کد از چند رقم تشکیل شده و برای هر بیمه نامه به صورت انحصاری و منحصر به فرد خواهد بود. در حقیقت منحصر به فرد بودن کد یکتا باعث شده که راحت‌تر بتوان استعلام سوابق بیمه نامه را دریافت کرد. از طرف دیگر هم اشتباهی برای صدور بیمه نامه در شرکت‌های بیمه‌ای وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با توجه به حذف نسخه کاغذی بیمه نامه، همراه داشتن و دریافت کد یکتای بیمه شخص ثالث برای رانندگی الزامی است.

کد یکتا بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث

کد یکتای بیمه شخص ثالث چند رقمی ‌است؟

کد یکتای بیمه شخص ثالث یک کد 11 رقمی است و همان‌طور که اشاره شد به صورت منحصر به فرد برای هر وسیله نقلیه زمینی صادر می‌شود. بدین معنا که کد یکتای برای هر شرکت بیمه مخصوص به همان بیمه‌نامه است.

در حقیقت کد یکتا با توجه به توافق بیمه مرکزی و سایر شرکت‌های بیمه به وجود آمده تا سرعت استعلام اصالت بیمه خودرو را هنگام صدور بیمه شخص ثالث افزایش دهد. با دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث می‌توان به راحتی سوابق بیمه نامه‌ای را که قصد خرید دارید، بررسی کنید.

کد یکتا در کدام قسمت بیمه نامه درج شده است؟

کد یکتای بیمه نامه را می‌توان روی برگ بیمه نامه مشاهده کرد. محل درج این کد با توجه به سیاست‌های درون سازمانی شرکت‌های بیمه ممکن است، متفاوت باشد. برخی از شرکت‌ها این کد را در سمت راست و پایین بیمه نامه درج می‌کنند. اما به طور کلی می‌توان کد یکتا را در یکی از ردیف‌های مشخصات بیمه نامه پیدا کرد.

دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چقدر زمان نیاز دارد؟

برخی از افراد می‌پرسند که نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چگونه است و برای صدور این کد چقدر زمان نیاز است؟ در پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که تمام بیمه نامه‌های شخص ثالث بلافاصله بعد از صدور در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت خواهند شد. از این رو به محض عملیات، هر بیمه نامه یک کد یکتا خواهد داشت.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سامانه، به مقاله سنهاب چیست مراجعه نمایید.

در حقیقت فرقی ندارد که یک بیمه نامه ثالث جدید خریداری می‌کنید یا بیمه نامه قبلی خود را تمدید کرده باشید، به محض صدور بیمه نامه توسط شرکت‌های بیمه‌ای کشور، یک پیامک حاوی کد یکتای ثبت شده در سامانه بیمه مرکزی برای خط تلفن مالک خودرو ارسال خواهد شد.

خرید بیمه شخص ثالث

استعلام بیمه شخص ثالث

برای اینکه بتوان کد یکتای بیمه شخص ثالث را دریافت کرد باید به سامانه استعلام بیمه مرکزی که همان سامانه سنهاب است، مراجعه کرد. به طور کلی نکته مهم این است که بدانید برای اصالت بیمه نامه و سوابق بیمه شخص ثالث باید به سامانه سنهاب مراجعه کرد. به راحتی می‌توان در این سامانه از طریق روش‌های مختلف استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کرد.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث عبارتند از:

دقت داشته باشید که راحت‌ترین و سریع‌ترین روش برای استعلام بیمه نامه شخص ثالث استفاده از کد یکتا است. در صورتی که این کد را در اختیار دارید کافی است که شماره ملی بیمه‌گزار را هم داشته باشید تا به راحتی در سامانه اطلاعات، استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کنید.

اطلاعاتی که بعد از استعلام بیمه نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد به شرح زیر است:

 • کد یکتای بیمه شخص ثالث
 • نام شرکت بیمه‌گر
 • مشخصات بیمه‌ شده شامل نام و نام خانوادگی و کد ملی
 • تاریخ ثبت بیمه نامه شخص ثالث

 

 • میزان تعهدات مالی و جانی ثبت‌ شده در بیمه نامه
 • سابقه و درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه
 • مشخصات ماشین بیمه ‌شده شامل شماره پلاک، شماره موتور و شماره شاسی
 • تاریخ شروع بیمه نامه و تاریخ اتمام اعتبار آن

مطلب پیشنهادی: استعلام و پرداخت خلافی خودرو

اهمیت استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و راننده باید همیشه خودرویی را استفاده کند که این بیمه نامه را داشته باشد. اما اگر به هر دلیلی فراموش کنید که بیمه نامه خود را همراه داشته باشید، به راحتی می‌توانید شرایط استعلام بیمه شخص ثالث را با کد یکتا فراهم کنید. همچنین از طریق دریافت استعلام می‌توان سقف خسارت بیمه شخص ثالث و میزان تخفیفات را هم دریافت کرد. به طور کلی در مواقع ضروری برای استعلام بیمه نامه اقدام کنید تا دچار مشکلات احتمالی مانند توقیف خودرو و جریمه نشوید.

بهتر است که در شرایط زیر استعلام بیمه نامه را انجام دهید:

 • در صورتی که بیمه‌‌نامه خود را گم کرده باشید.
 • اگر می‌خواهید ماشین غیر صفر و کار کرده بخرید.
 • در وضعیتی که تصادف رخ داده و بیمه‌‌نامه همراه شما نیست.

مطلب پیشنهادی: نحوه استعلام سند خودرو و کارت خودرو

آیا می‌توان از طریق کد یکتا بیمه شخص ثالث خسارت دریافت کرد؟

بهترین استفاده‌ای که می‌توان از طریق کد یکتای بیمه شخص ثالث داشت، گرفتن استعلام سوابق خسارت‌های دریافتی است، اما دریافت خسارت هم یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از کد یکتا بیمه نامه ثالث است. برای دریافت خسارت از طریق کد یکتا کافی است که به سامانه بیمه دات کام وارد شده و از شرایط خدمات پرداخت خسارت آنلاین استفاده کنید.

با توجه به قانونی که در سال 1401 مطرح شده می‌توان خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه زمینی را بدون کروکی تصادف و کمتر از 20 میلیون تومان از طریق سامانه خسارت آنلاین دریافت کرد. (برای آشنایی با نحوه دریافت خسارت بدون کروکی، این مقاله را بخوانید)

نحوه استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمه دات کام

همان‌طور که اشاره شد افراد از سامانه سنهاب مربوط به سازمان بیمه مرکزی برای دریافت کد یکتا و استعلام بیمه شخص ثالث استقبال کرده‌اند. از آنجا که امکان دسترسی به این سایت دشوار است یا با کندی روبه روست،  رو بیمه دات کام که یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه است برای راحتی افراد شرایط استعلام بیمه نامه را از طریق کد یکتا در این سامانه فراهم کرده است.

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا از بیمه دات کام

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا از بیمه دات کام

بدین ترتیب کافی است که برای چک کردن اصالت بیمه خودرو در بیمه دات کام مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا لینک https://bimeh.com/sanhab-inquiry را در مرورگر خود وارد کنید.
 • اطلاعاتی مانند: نام شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه نامه چاپ شده روی بیمه نامه، شماره تلفن همراه و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده وارد کنید.

به طور کلی یکی از روش‌هایی که برای استعلام بیمه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود، استفاده از کد یکتا است. در این مطلب سعی کردیم که اهمیت کد یکتا بیمه شخص ثالث را برای شما توضیح دهیم تا با شرایط استعلام بیمه نامه شخص ثالث بیشتر آشنا شوید. اگر سؤالی دارید که در این متن به آن اشاره نشده، کافی است که در انتهای همین مطلب به صورت کامنت آن را مطرح کرده تا کارشناس‌های بیمه دات کام ابهامات شما را برطرف کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟ + راهنمای استفاده از بیمه شخص ثالث خودرو (بهار 1402)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

08 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

07 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

سقف خسارت بیمه شخص ثالث چیست؟ سقف تعهدات بیمه ثالث در سال 1402

سقف خسارات بیمه چقدر است؟ سقف خسارات مالی و جانی در بیمه ثالث ماشین را در این مقاله بخوانید.

07 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه بگیریم؟+ آخرین اصلاحات سال 1402

اگر در مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه، هیچ تصادفی را تجربه نکنید و از شرکت بیمه‌گر خسارتی دریافت نکنید، در زمان تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو، به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می گیرد که بر قیمت بیمه‌نامه جدیدتان اعمال خواهد شد.

06 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1402 چه می دانید؟

اگر می‌خواهید در خصوص نرخ بیمه ثالث ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این بیمه، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

05 خرداد 1402 / بیمه شخص ثالث

عواقب خطرناک و جبران‌ناپذیر نداشتن بیمه شخص ثالث (آپدیت 1402)

حادثه خبر نمی‌کند! اگر وسیله نقلیه‌ای دارید که در گرفتن بیمه آن سهل انگاری می‌کنید؛ اگر از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث اطلاعی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید