09 فروردین 1402

بیمه موتور چهارچرخ؛ پاسخ به ابهامات قانونی موتورسیکلت چهارچرخ

موتور چهارچرخ یا ATV اخیرا در شهرهای ساحلی و کوهستانی محبوب شده‌اند. بطوریکه، آوازه این وسیله نقلیه به برخی خیابان‌های شهرهای بزرگ هم رسیده است. بااین‌وجود هنوز قوانین مدون و صریحی درباره چهارچرخ‌ها اعمال نمی‌شود. البته فقط ابهام در خصوص قوانین این وسیله نقلیه نیست، بلکه بیمه موتور چهارچرخ، لزوم داشتن گواهینامه و نوع آن ازجمله مسائل قانونی بلاتکلیف در این باره هستند. در این مقاله می‌خواهیم درباره این موتور سیکلت‌ها و شرایط قانونی آن و از همه مهم‌تر بیمه موتور چهارچرخ تا حد ممکن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

موتور چهارچرخ چیست؟

atv چیست؟ موتور چهارچرخ یا All-Terrain Vehicle موتورسیکلت‌هایی با چهار چرخ هستند که می‌توانند یک یا دو سرنشین را جابه‌جا کنند. ATV ها قابلیت‌هایی دارند که از آن با عنوان «وسیله نقلیه همه‌جا رو» یاد می‌کنند. این وسایل نقلیه در شهرهای ساحلی شمالی و جنوبی کشور محبوب گردشگران است.

موتور چهارچرخ را وسیله نقلیه همه جا رو معرفی می کنند

موتور چهارچرخ را وسیله نقلیه همه جا رو معرفی می کنند

حجم و اندازه موتورهای چهارچرخ باعث بالا رفتن احتمال حوادث رانندگی می‌شود. ازاین‌روی، در اکثر کشورهای دنیا تردد با آن در جاده‌های اصلی و عمومی ممنوعیت قانونی دارد. بهترین مکان برای استفاده از ATV ها جاده‌های غیر آسفالت است.

در پاسخ به این سؤال که ایا موتور چهار چرخ پلاک می‌شود یا نه، باید بگوییم به لحاظ قانونی این وسیله نقلیه حتماً باید پلاک شود. اما در مورد اینکه آیا موتور چهار چرخ گواهینامه می‌خواهد یا بیمه موتور چهارچرخ وجود دارد یا نه، ابهاماتی در قوانین موتور چهار چرخ در ایران دیده می‌شود که در ادامه مقاله به این موضوعات می‌پردازیم.

انواع چهارچرخ‌ها

چهارچرخ‌ها انواع مختلفی دارند. این وسایل نقلیه بر اساس طراحی و نوع استفاده به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

موتورهای همه‌کاره یا Utility ATV

Utility ATV پرفروش‌ترین نوع چهارچرخ‌ها هستند. موتور این نوع از ATV ها بسیار پرقدرت است. همچنین قابلیت حمل بار بیشتری دارد. سایر مشخصات آن به شرح زیر است:

 • وجود دو دیفرانسیل و 4 چرخ متحرک
 • سیستم انتقال قدرت میل‌گردان
 • قابلیت نصب تجهیزات آفرودی مثل وینچ
کاربردهای Utility ATVها

از موتورهای همه‌کاره که می‌توان برای انجام موارد زیر بهره گرفت:

 • انجام امور مختلف در مزارع
 • رسیدگی به امور در دامداری
 • انتقال تنه‌های درخت در محیط‌های چوب‌بری
 • کمک به حمل تجهیزات در طبیعت‌گردی و انتقال ملزومات کمپینگ
 • آفرود
 • انجام امور نظامی
 • عملیات گشت‌زنی پلیس در مناطق کوهستانی
 • عملیات اطفاء حریق مخصوصا در مناطق صعب‌العبور

استعلام بیمه موتور

موتورهای چهارچرخ ورزشی یا Sport ATV

از این چهارچرخ‌ها بیشتر در رقابت‌های ورزشی و انجام حرکات نمایشی استفاده می‌کنند. از جمله مشخصات Sport ATV ها می‌توان به سبک وزنی، شتاب بالا، دنده غیر اتوماتیک و سیستم تعلیق قوی آن اشاره کرد.

موتورهای چهارچرخ بچگانه یا Youth ATV

این نوع از چهارچرخ‌ها حجم موتوری کمتر از 125 سی‌سی دارند. ازاین‌روی برای کودکان و نوجوانان قابل استفاده هستند. قدرت و سرعت آن به دلیل کاربری خاصی که دارد خیلی پایین‌تر از حد معمول است.

ابهامات قانونی موتور چهارچرخ در ایران

در ادامه بحث بیمه موتور چهارچرخ به بررسی خلاءهای قانونی آن رسیدیم. مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی برای استفاده از تمام وسایل نقلیه موتوری باید گواهینامه مخصوص داشت. در بخشی از این قوانین منظور از وسایل نقلیه موتوری به وضوح بیان شده است؛ اما زمانی که به این بخش‌ها مراجعه می‌کنید، اثری از موتور چهارچرخ، گواهينامه موتور چهار چرخ و تردد موتور چهار چرخ در خیابان نمی‌بینید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مسائلی مانند تعریف موتور سیکلت و انواع گواهینامه به قبل از سال ۸۴ بازمی‌گردد. طبق این خلاء قانونی مالکان نمی‌توانستند حتی برای پلاک موتور چهار چرخ و مجوز تردد موتور چهار چرخ خود اقدام قانونی انجام دهند. چنانچه به این قوانین اکتفا نکنید و اصلاحیه‌های آن را مورد جستجو قرار دهید به نتایج جالب‌تری می‌رسید.

اصلاحیه آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی به‌منظور صدور مجوز شماره‌گذاری موتورسیکلت چهارچرخ

هیئت وزیران در سال 95 بعد از یازده سال برای بند 92 ماده (1) آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی اصلاحیه‌ای تصویب کردند. طبق اصلاحیه مذکور تعریف جدید موتورسیکلت به شرح زیر است:

«موتورسیکلت وسیله نقلیه‌ای است که مجهز به قوای محرکه، دارای دو محور و وزن خالص حداکثر (550) کیلوگرم باشد و برای حرکت در معابر عمومی طراحی گردیده است. در چهارچرخ‌های موتورهای الکتریکی وزن باطری‌ها به وزن وسیله نقلیه افزوده می‌شود و نباید دارای توان بیشتر از (15) کیلو وات باشد.»

 

هنوز پاسخ جامعی در خصوص بیمه موتور چهارچرخ داده نشده است

هنوز پاسخ جامعی در خصوص بیمه موتور چهارچرخ داده نشده است

گواهینامه موتور چهارچرخ

وزارت کشور در اردیبهشت ۱۴۰۰ با استناد به مصوبه سال ۹۵ پیشنهادی را مبنی بر اصلاح آیین‌نامه صدور گواهینامه موتورسیکلت به هیئت دولت ارائه داد. طبق این آیین‌نامه فقط یک نوع گواهینامه برای موتورسیکلت صادر می‌شود. بنابراین دارنده گواهینامه قادر است با موتورهای تا حجم (۲۰۰) سی‌سی رانندگی کند. پس از گذشت ۳ سال با شرط رسیدن به سن ۲۳ سالگی اجازه رانندگی با موتورهای سنگین‌تر را دارد.

متن پیشنهادی مذکور تا تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ همچنان در «کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت» مراحل بررسی را طی می‌کند. پس به تبع آن هنوز تصمیمی قانونی مبنی بر الزام‌آور بودن بیمه موتور چهارچرخ تا به امروز ابلاغ نشده است. اما تا به اینجا متوجه شدیم که موتور چهار چرخ گواهینامه می خواهد اما نه به صورت جداگانه؛ همان گواهی نامه موتور کافی است.

قیمت موتور چهار چرخ چقدر است؟

موتورهای چهار چرخ با توجه به اینکه سیستم خاصی برای عبور از مکان‌های ناهموار دارند، همچنین در بسیاری موارد برای تفریح از آنها استفاده می‌شود، به نسبت سایر موتورها قیمت بالایی دارند. حتی بعضی وقتها از ماشین‌های لوکس خارجی هم گران‌تر هستند.

در حال حاضر شما برای خرید موتور چهار چرخ در ایران حداقل باید حدود 400 میلیون تومان پول داشته باشید. تازه این فقط برای نمونه‌های داخلی است که یا منتاژ شده یا به صورت نمایندگی اقدام به فروش موتور سیکلت چهار چرخ کرده‌اند.

قیمت موتور چهار چرخ بزرگ که برای محیط‌های ناهموار، کوهستانی و کویزی بسیار مناسب باشد، به بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون هم تومان می‌رسد. همان‌طور که می‌دانید خیلی از خودروهای لوکس خارجی زیر این قیمت وجود دارند که بسیار پرطرفدار هم هستند.

با توجه به مسیرهایی که این موتورها طی می‌کنند و قدرتی که موتور آن نیاز دارد، تا به حال امکان ساخت موتور برقی چهار چرخ وجود ندارد. اما در آینده امکان دارد دانشمندان راه حلی برای این موضوع پیدا کنند تا انرژی‌های پاک جایگزین، سوخت‌های فسیلی شود و تولید موتور چهار چرخ شهری را آغاز کنند. البته نمونه‌هایی از موتور برقی وجود دارد که فقط در سایز کوچک برای کودکان است.

موتورهای چهار چرخ در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام در نحوه‌ی کاربری متفاوت هستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید، حتماً یک راهنمای خرید موتور چهار چرخ خوب را مطالعه کنید تا بعد از تحویل موتور ۴ چرخ پشیمان نشوید.

بیمه موتور چهارچرخ

در صورت تصویب قانونی متن پیشنهادی وزارت کشور، وضعیت بیمه موتور چهارچرخ هم روشن می‌شود. قانون، بیمه شخص ثالث را برای تمام وسایل نقلیه موتوری اجباری کرده است. با استناد به همین قانون می‌توان نتیجه گرفت که چهارچرخ‌ها هم باید تحت پوشش اجباری بیمه شخص ثالث موتورسیکلت قرار بگیرند.

با توجه به آمار تصادفات و حوادثی که در شهرهای ساحلی برای شهروندان گزارش شده تهیه این بیمه‌نامه برای چهارچرخ‌ها عاقلانه است. بیمه‌نامه مذکور پوشش‌های خوبی برای جبران خسارت‌هایی چون: ازکارافتادگی، نقص عضو، هزینه‌های درمانی و فوت دارد.

بیمه بدنه موتور سیکلت

داشتن بیمه شخص ثالث برای موتور از نان شب هم مهم‌تر است و نداشتن آن موجب توقیف موتور شما می‌شود. اما تنها بیمه ثالث کافی نیست و داشتن بیمه بدنه موتور سیکلت به عنوان مکمل ثالث می‌تواند خیال شما را راحت راحت کند. فرقی هم نمی‌کند موتورتان چهار چرخ است یا دوچرخ؛ برای تردد موتور چهار چرخ در شهر بهتر است هر دو بیمه را تهیه کنید. راهنمای بیمه موتور سیکلت را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت سه چرخ و چهارچرخ

بهتر است بیمه های موتور خود را به موقع تمدید کنید تا درگیر جریمه دیرکرد بیمه موتور نشوید. همچنین در صورتی که بیمه خود را تمدید نکرده باشید احتمالا پلیس موتور شما را راهی پارکینگ می کند.

شرایط رانندگی موتور چهار چرخ

رانندگی با موتور چهار چرخ نسبت به موتورهای دو چرخ خیلی متفاوت است. اولین مورد این که برای ایستاده نگه داشتن این موتورها نیازی به گذاشتن پا روی زمین نیست. از موتور چهار چرخ معمولاً در جاهایی استفاده می‌شود که سطح ناهمواری دارد و نمی‌توان در آنجا سوار موتور دو چرخ شد. به دلیل عبور از راه‌های سخت، بهتر است مسیرهای حرکت را قبل زدن به جاده بررسی کنید. بهتر است یک آنتن با پرچم به موتور وصل کرد تا در مسیرهای تپه‌ای از دور مشخص باشد.

نحوه نشستن روی موتور چهار چرخ

نکته‌ای که در راندن موتور چهار چرخ اهمیت دارد، نحوه نشستن صحیح روی موتور است. موتور چهار چرخ بزرگ که دو نفره است، زین بزرگ‌تری دارد. برای نشستن روی این نوع موتور باید در جایی از زین قرار بگیرید که به تمامی اهرم‌ها و دکمه‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین تسلط شما اهمیت بسیاری دارد؛ شاید نیاز باشد وقتی دارید از یک تپه ناهموار عبور می‌کنید و موتور کج می‌شود، وزنتان را به یک سمت بی اندازید تا مانع از واژگونی موتور شوید.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را از کجا بخریم؟

همانطور که اشاره شد فعلا به لحاظ قانونی برای بیمه موتور چهارچرخ تکلیفی مشخص نشده است. شما در پلتفرم بیمه دات کام می‌توانید به‌صورت آنلاین برای سایر مدل‌های موتورسیکلت بیمه موتور تهیه کنید. بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. در این پلتفرم می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت اقدام کنید. اگر قصد تهیه بیمه‌نامه مذکور را دارید به بخش استعلام بیمه موتور و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. شما در این سامانه می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری یک، بیمه مدنظر خود را تهیه کنید.

موتورسیکلت‌ها به‌عنوان پرطرفدارترین وسایل نقلیه در همه جای دنیا شناخته می‌شود. چهارچرخ نوع خاصی از موتورها است که بیشتر در مناطق ساحلی، کویری و کوهستانی استفاده می‌شوند. در سال‌های اخیر این مدل موتورها در شهرهای ساحلی ایران مورد توجه عموم قرار گرفته است. بااین‌وجود هنوز قوانین مدونی برای ATVها در آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد. بیمه موتور چهارچرخ و گواهینامه آن از جمله مهم‌ترین خلاءهای قانونی است که در این مقاله به آن پرداختیم. اگر درباره این موضوع ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 • + موتور چهارچرخ چیست؟
 • + قیمت موتور چهار چرخ چقدر است؟
 • + آیا بیمه موتور چهارچرخ هم پوششی را ارائه می‌دهد؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حمید
16 مرداد 1402

سلام بنده یک موتور چهار چرخ دارم من در شهر تهران زندگی می کنم آیا ممکن است در جاده های غیر اصلی مانند کوچه های خلوت تردد کنم

  person
  نویسنده بیمه
  21 مرداد 1402

  سلام. از نظر قانونی این کار خلاف است و در صورت گزارش موتورسیکلت شما توقیف خواهد شد.

person
ابوالفضل
11 اردیبهشت 1402

سلام ایا امکان دارد با موتور چهار چرخ توی سطح شهر گشت و رانندگی کرد

  person
  نویسنده بیمه
  12 اردیبهشت 1402

  سلام. دوست عزیز خیر نمی‌توانید.

person
برزگر
08 شهریور 1401

سلام من خواهرم با موتور چهار چرخ تو جاده ساحلی تصادف کرده به نوعی افتاد وموتور افتاده روش و ضربه خیلی سنگینی خورده ازجمله لگن و مهرهای کمرش شکسته وهمچنین عصب سمت چپ پاش قطع شده ولی متاسفانه صاحب موتور همکاری نمیکنه

  person
  کارشناس بیمه
  09 شهریور 1401

  سلام دوست عزیز، آیا موتور بیمه دارد؟ بهتر است که حتما با یک وکیل مشورت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید