12 فروردین 1402

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چگونه محاسبه می‌شود؟

موتور سیکلت، از جمله وسایل نقلیه‌ای می‌باشد که از گذشته تا کنون در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. استفاده از آن بعد از گذشت سال‌ها، همچنان طرفداران زیادی دارد. می‌توان گفت که نه تنها طرفداران این وسیله نقلیه کم نشده، بلکه روز به روز در حال افزایش است. بیشترین تقاضای خرید موتور سیکلت از طرف جوانان صورت می‌گیرد. این وسیله در بین افراد با سنین پایین‌تر طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص بیمه موتور سیکلت و نرخ بیمه موتور در سال 1402 و هچنین نحوه محاسبه هزینه بیمه موتور سیکلت شما را آگاه کنیم. با ما همراه باشید.

چرا بیمه موتور ضروری است

در طول روز تعداد تصادفات و سوانح رانندگی زیادی به دلایل زیر با موتورسیکلت‌ها رخ می‌دهد:

 • نگذاشتن کلاه ایمنی
 • سرعت بسیار بالای افراد در هنگام رانندگی با موتورسیکلت
 • انجام حرکات خطرناک در خیابان‌ها و اتوبان‌های بسیار شلوغ

حال سوال اینجاست که برای پیشگیری از رخداد چنین سوانح و خساراتی چه می‌توان کرد؟

 

Engine insurance rates

بیمه موتور خسارات ناشی از حوادث را جبران می‌کند

پیشگیری رخداد تصادف و سوانح ناشی از رانندگی با موتور سیکلت امکان پذیر نیست؛ اما می‌توان خسارات مالی و جانی ناشی از این سوانح را تا حدودی کنترل کرد. امروزه بیمه‌های مختلفی برای اکثر وسایل نقلیه وجود دارد و در صورت پرداخت نرخ بیمه موتورسیکلت می‌توان وسیله‌ی نقلیه خود را بیمه کرد. استفاده از موتور به مراتب بیشتر از سایر وسایل نقلیه می‌باشد، لذا برای جلوگیری از رخداد سوانح رانندگی می‌توان برای بیمه‌‌ی آن اقدام کرد.

خواندن مقاله راهنمای بیمه موتور سیکلت پیشنهاد می‌شود.

 

انواع بیمه موتورسیکلت

موتور سیکلت همانند خودروها دارای دو نوع بیمه می‌باشد:

 • بیمه بدنه موتور
 • بیمه شخص ثالث موتور

محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت با توجه به انواع مختلف بیمه آن انجام می‌شود. باید اشاره کرد که هزینه بیمه موتور در سال‌های مختلف، تحت شرایط و عوامل گوناگونی تغییر یافته‌است. از جمله عواملی که بر محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیر می‌گذارد، می‌توان به سال تولید این وسیله اشاره کرد؛ هر چه موتور جدید‌تر باشد، هزینه‌ای که باید برای بیمه‌ی آن پرداخت شود کم‌تر است.

خرید بیمه موتور

نرخ بیمه بدنه موتور در سال 1402 و عوامل موثر بر آن

محاسبه هزینه‌ی هر یک از این بیمه‌ها تحت شرایط و عوامل گوناگونی قرار دارد. از جمله این عوامل سال تولید موتور است که قبلا به آن اشاره کردیم.

یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر در قیمت بیمه نامه موتور، نوع آن است. انواع موتور عبارتند از:

 1. موتور‌ دو چرخ
 2. موتور سیکلت سه چرخ
 3. موتورگازی
 4. موتور سیکلت برقی

به بیان دیگر، قیمت بیمه‌ی انواع مختلف موتورها می‌تواند وابسته به نوع آن متفاوت باشد. عامل مهم دیگر، تعداد سیلندر‌های قرار گرفته در بدنه‌ی موتور می‌باشد؛ انواع موتور از نظر تعداد سیلندر به شرح زیر است:

هر چه تعداد سیلندر بیشتر شود، قیمت بیمه‌ی موتور نیز بیشتر خواهد شد. بطور کلی، به میزان قدرتمند بودن بدنه‌ی موتور و سیستم آن، قیمت بیمه‌ی آن نیز بالاتر می‌رود.

نرخ بیمه موتور سیکلت با توجه به این عوامل تعیین می‌شود. قیمت بیمه بدنه موتور هم بر اساس همین عوامل خواهد بود. پرداخت حق بیمه موتور می‌تواند به شکل قسطی نیز انجام شود؛ از آنجایی که بیمه‌ی موتور‌ها دارای هزینه‌‌ی کمی است، بعضی از این شرکت‌ها پرداخت قسطی حق بیمه را قبول نمی‌کنند. باید توجه داشت که در صورتی که دستگاه موتور سیکلت دارای کم‌ترین امکانات باشد، قیمت بیمه آن به مراتب کم‌تر خواهد شد.

چگونه بیمه موتور ارزان بخریم؟

لذا افراد در صورت تمایل به پرداخت هزینه‌ی کم‌تر می‌توانند به خرید موتورهای ارزان‌تر و ساده‌تر اقدام کنند. برای بیمه کردن موتور خود، باید به عواملی چون جریمه دیرکرد موتور و همچنین تخفیف‌های عدم خسارت در موتور توجه داشته باشیم. تخفیفات عدم خسارت شامل عدم استفاده صاحب موتور از حق بیمه خود است. برای آگاهی از عوامل موثر بر نرخ بیمه موتور، می‌توان هنگام پرداخت حق بیمه‌ی موتور به شرکت‌ها و مراکز بیمه اطلاعات لازم را از طریق مشورت با کارکنان این مراکز و یا با پرس و جو از دیگران به دست آورد.

 

قیمت بیمه شخص ثالث موتور سه چرخ با موتور دو چرخ متفاوت است

تعداد چرخ موتور بر نرخ بیمه موتورسیکلت تاثیر دارد.

قیمت بیمه‌ شخص ثالث موتور سیکلت

همان‌طور که قبلا اشاره شد، بیمه‌ی موتور شامل دو دسته یعنی بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌باشد‌. در مورد هزینه بیمه بدنه اطلاعاتی بیان شد؛ حال به بررسی نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت می‌پردازیم. شاید در ابتدا پرسیده شود که بیمه شخص ثالث چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ باید گفت، بیمه‌ شخص ثالث موتور شامل پرداخت هزینه‌ی تمامی خسارات جانی و مالی وارد شده به شخص دیگر در هنگام تصادف و بروز سوانح رانندگی با موتور است‌.

آیا بیمه ی موتور سیکلت قابل انتقال است؟

بله بیمه موتورسیکلت مانند ماشین قابل انتقال می باشد. خریدار و فروشنده موتور می بایست به نمایندگی بیمه مراجعه کنند تا بتوانند انتقال را به انجام برسانند. درمورد تخفیفهای بیمه نیز، صاحب اصلی موتور می تواند تخفیف های مربوط را به موتور جدیدش منتقل کند.

بیمه شخص ثالث موتور چیست؟

اگر در هنگام تصادف با موتور، خود شخص مقصر باشد، در صورتی که موتور سیکلت بیمه داشته‌باشد، تمام خسارات تصادف توسط بیمه‌گر پرداخت خواهد شد. در صورت دیگر، مقصر بودن راننده‌ی مقابل و بروز خسارت‌های مالی و جانی به راننده موتور، بیمه باید مبلغ خسارت راننده موتور را طبق بیمه‌نامه پرداخت کند. البته توجه کنید که بیمه موتور را می‌توانید به صورت نقد خریداری نمایید یا در صورت تمایل اقدام به خرید بیمه شخص ثالث اقساطی کنید. حال در اینجا به بررسی و محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در سال 1402 می‌پردازیم.

چگونه نرخ بیمه موتورسیکلت خود را محاسبه کنیم؟

نرخ بیمه موتور سیکلت1402با توجه به انواع مختلف این وسیله‌ی نقلیه:

 • موتور گازی: یک سیلندر، دو سیلندر
 • دنده‌ای سه چرخ

دارای تعرفه‌های مختلفی بوده و قیمت متنوعی دارد‌. طبق آخرین مصوبات، نرخ بیمه شخص ثالث برای موتورهای مختلف به شرح زیر است:

 1. موتورهای گازی: 756 هزار تومان
 2. موتورهای یک سیلندر: 924 هزار تومان
 3. برای موتورهای دو و سه سیلندر: 1 میلیون و 15 هزار تومان
 4. برای موتورهای سه چرخ یا سایدکار: 1 میلیون و 92 هزار تومان

 همچنین طبق قوانین جدید وضع شده توسط شورای عالی بیمه، شرایطی برای بالا بردن میزان تعهدات مالی در قبال خسارات بدنی موتور وجود ندارد؛ با این حال در صورت تمایل افراد، شرکت‌های بیمه وظیفه دارند که با دریافت هزینه‌ی بیشتر، تعهدات مالی بیمه شخص ثالث را زیادتر کنند. برای محاسبه‎ نرخ بیمه موتور سیکلت در سال ۱۴۰2، حق بیمه‌ی شخص ثالث برای وسایل نقلیه نسبت به سال قبل با افزایشی حدود 30 درصد همراه بوده‌است.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت bimeh.com، قیمت بیمه موتورسیکلت خود را از شرکت‌های مختلف استعلام گرفته و پس از مقایسه نرخ بیمه موتور شرکت‌های مختلف، نسبت به خرید بیمه موتور مناسب با شرایط خود اقدام نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
فرشید
05 شهریور 1402

قیمت بیمه یه موتور سیکلت دنده ای ۱۵۰ تک سیلندر صفر چنده الان؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1402

  لطفا قیمت موتورسیکلت یک سیلندر را در این مقاله مطالعه کنید.

person
ممتاز
11 تیر 1402

سلام نرخ بیمه موتور صفر چند میباشد

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  سلام. به نوع موتور بستگی دارد.

person
عبدالله
12 خرداد 1402

سلام موتور مدل 80 چقد هزینه بیمه ش میشه

  person
  نویسنده بیمه
  13 خرداد 1402

  سلام. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا هزینه دقیق را به شما بگویند شماره تماس پشتیبانی: 0214372

person
علی‌اکبر خدادادی
31 فروردین 1401

سلام قیمت بیمه ۳ماهه برای موتور هوندا ۱۲۵مدل ۹۵ چقد هست !!!! ؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید به صفحه استعلام و خرید بیمه موتور در سایت بیمه دات کام وارد شده و با وارد کردن اطلاعات خود، قیمت بیمه موتور خود را بدست آورید یا با شماره تماس 0214372 با پشتیبانی بیمه دات کام تماس حاصل فرمایید تا دوستان ما شما رو راهنمایی کنند.

   person
   بیست
   19 مهر 1401

   سلام قیمت بیمه موتور سیکلت 125 خیلی قدیمی چطور؟

    person
    کارشناس بیمه
    20 مهر 1401

    سلام خیلی قدیمی ها را بیمه نمی کنند.

person
M.hp
20 فروردین 1401

سلام نرخ پایه بیمه موتور برای ۲ سیلندر چقدر هست امسال؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید دیگر مشخصات را وارد کنید تا اطلاعات کامل برای شما نشان داده شود.

person
به دید گاه تصادفی
19 فروردین 1401

دوستان کارشناسان من تصادف کردم ولی به فرد مقابل نخواستم بخورم ترمز گرفتنی زدم بقل خوردم زمین حالا اون یارو رفته منم چطوری دیه بگیرم من الان دو ماهه دست پام شکسته از کی میتونم هزینه خرج خراکمو بگیرم موتور ۱۴۰۰ هستش کمک کنید لطفا

  person
  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز،باید با یک کارشناس در این خصوص صحبت کنید.

person
هلالی
23 دی 1400

سلام نرخ بیمه موتورسیکلت سال 1401 مشخص نشده است؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 دی 1400

  سلام دوست عزیز، هنوز خیر. در صورت اعلام در همین صفحه برای شما خواهیم نوشت.

  person
  خسروی
  14 شهریور 1401

  سلام موتورم توپارکینگه میخوام ازادش کنم میگن باید بیمه بشه خاستم ببینم بیمه دوماه هم هست ک موتودربیارم الان چهارسال پارکینگه ارزش نداره یک سال بیمش کنم خسروی هستم

   person
   کارشناس بیمه
   14 شهریور 1401

   سلام بله وجود دارد. می توانید از طریق سایت بیمه دات کام خریداری کنید.

person
حیدربابا
18 دی 1400

سلام من موتور پدرم برای سال 73 هست. میخوام بدونم بیمه بدنه بیشتری باید پرداخت کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام بله دوست عزیز، یکی از عوامل موثر برای قیمت بیمه شخص ثالث، سال ساخت موتور سیکلت است. هرچه موتور قدیمی تر باشد، حق بیمه افزایش خواهد داشت.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید