27 خرداد 1402

پیگیری کارت سوخت موتور به سه روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

چگونه می‌توانیم پیگیری کارت سوخت موتور خود را انجام دهیم؟ این سؤالی است که بیشتر موتور سوار‌ها با توجه به عدم صدور کارت سوخت خود می‌پرسند. موتورسیکلت یک وسیله نقلیه است که سرعت انجام کارها را افزایش داده است. پیگیری کارت سوخت موتور نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. در این متن سعی داریم درباره کارت سوخت موتور سیکلت و شرایط پیگیری آن توضیحاتی ارائه کنیم تا همه موتورسوار‌ها بتوانند کارت سوخت خود را پیگیری کنند؛ پس تا انتهای متن همراه ما باشید.

پیگیری کارت سوخت موتور

اگر شما موتور سیکلتی صفر کیلومتر خریداری کرده باشید، باید بدانید که ارسال کارت سوخت این موتورسیکلت خودکار است. در مواقعی امکان دارد که به دست مالک موتور سیکلت نرسیده باشد.

برای اینکه بتوانید پیگیری کارت سوخت موتور صفر کیلومتر و نو را انجام دهید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • کد VIN بر روی کارت موتور خود را با ترتیب حرف انگلیسی M، ستاره، عدد VIN (M*VIN)، به سامانه پیامکی ارسال کنید تا استعلام شرایط کارت سوخت موتور برای شما مشخص شود.
 • در صورت عدم صدور کارت سوخت موتور سیکلت می‌توانید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید.
 • می‌توانید با شماره تلفن پیگیری کارت سوخت، کد خدماتی ۰۹۶۲۷، تماس حاصل کنید.
 • به سایت www.post.ir مراجعه کنید. این سایت برای پیگیری کارت سوخت از طریق پست است و تنها با وارد کردن شماره پلاک موتور سیکلت می‌توانید وضعیت کارت سوخت خود را مشاهده کنید.

همچنین مالک یا وکیل قانونی موتورسیکلت باید زمان مراجعه به دفاتر پلیس 10+ مدارکی را تحویل دهد تا پیگیری کارت سوخت صورت گیرد. این مدارک عبارتند از:

 • اصل و کپی کارت، سند یا بنچاق موتور سیکلت
 • مدارک شناسایی مالک موتور یا وکیل قانونی وی
 • بیمه‌نامه موتور سیکلت
 • فیش واریزی به ‌وسیله دستگاه کارتخوان مستقر در دفتر پلیس 10+
 • آدرس دقیق پستی مالک موتور سیکلت به همراه کد پستی معتبر

به طور کلی سامانه‌های مختلفی برای پیگیری وضعیت کارت سوخت موتور سیکلت در نظر گرفته شده است که در اینجا درباره پیگیری کارت سوخت موتور از پست و روش پیامکی توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

پیگیری کارت سوخت موتور

پیگیری کارت سوخت موتور

پیگری کارت سوخت موتور سیکلت از طریق پیامک

در روش پیگیری و استعلام کارت سوخت موتور می‌توان از طریق پیامک اقدام کرد. این کار بدون داشتن اینترنت امکان پذیر بوده و کافی است کد M*VIN را به سامانه 1101202040 ارسال کنید. برای دسترسی به کد VIN، کارت موتور سیکلت را مشاهده کرده و بعد از حرف M و ستاره آن را وارد کنید. در زمان کوتاهی پیامک حاوی پیگیری‌های آخر کارت سوخت برای شما ارسال می‌شود.

پیگیری کارت سوخت موتور از پست

به غیر از روش‌هایی که در قسمت قبل توضیح داده شد، شرایطی هم ایجاد شده که موتور سوار‌ها یا مالکان موتور در صورت گذشت مدت زمان زیاد بتوانند پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت خود را داشته باشند. ممکن است که در بازه‌های زمانی و در سال‌ها متوالی کارت سوخت موتور به درب منزل رفته و برگشت خورده باشد. از این رو سازمان هوشمند کارت سوخت همکاری با سازمان اداره پست داشته و شرایطی را برای استعلام کارت سوخت ایجاد کرده است.

برای پیگیری کارت سوخت موتور از پست کافی است که به آدرس اینترنتی www.post.ir مراجعه کرده و با درج شماره VIN موتور در بخش پیگیری کارت سوخت سامانه پیگیری مرسولات سازمانی، چگونگی دریافت کارت سوخت را پیگیری کنید.

کد VIN همان شماره شناسایی موتور است که شامل کد 17 رقمی ‌ترکیبی از حروف و عدد است. این کد برای هر موتورسواری منحصر به فرد بوده و با حروف IR شروع می‌شود.

دریافت و پیگیری کارت سوخت از پست

اگر کارت سوخت شما در شرکت پست باشد، می‌توانید مدارک مورد نیاز را به این سازمان تحویل دهید و کارت سوخت خود را تحویل گیرید. منتهی باید برای دریافت کارت هوشمند سوخت خود، مدارک زیر را به کارمند پست ارائه کنید:

 • شناسنامه مالکیت یا سند (بنچاق) یا کارت شناسایی خودرو
 • مدارک شناسایی مالک خودرو (شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و گواهینامه)

هنگام مراجعه به اداره پست برای تحویل کارت سوخت موتور سیکلت، حضور مالک ضروری نیست و هر فردی می‌تواند با همراه داشتن مدارک گفته شده، کارت هوشمند سوخت را تحویل گیرد.

پیگیری کارت سوخت المثنی موتور سیکلت

ممکن است که شما کارت سوخت خود را تحویل گرفته باشید اما به هر دلیلی آن را گم کنید. برای اینکه مجدد بتوانید از سهیمه بنزین خود برای موتور سیکلت بهره‌مند شوید، باید جهت دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنید. تنها نکته مهم این است که مطمئن باشید که کارت سوخت قبلی شما مفقود یا گم شده باشد.

توجه کنید که اگر چند ماهی از درخواست شما برای صدور کارت سوخت موتور سیکلت گذشته و هنوز خبری از دریافت کارت نیست، احتمال دارد که کارت سوخت المثنی به آدرس ارسال شود و برگشت خورده باشد. در این شرایط هم می‌توانید به سامانه پستی کشور مراجعه کنید و همانند پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نوشماره، اقدامات لازم را انجام داد. کد VIN را از پشت کارت موتور مشاهده کرده و در قسمت پیگیری مرسولات پستی وارد کنید تا آخرین وضعیت کارت سوخت مشخص شود.

همچنین اگر کارت سوخت خود را در قسمت پیگیری مرسولات پستی پیدا نکردید، می‌توانید با شماره تلفن 021-84470000 تماس گرفته و راهنمایی شوید. این شماره به شرکت پست کشور ایران تعلق دارد. در صورتی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اید و قصد دارید از میزان سوخت ذخیره شده در کارت خود مطلع شوید، باید نسبت به استعلام موجودی کارت سوخت خودرو اقدام کنید.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت نفت در سال 1398 اعلام کرد که ظرفیت تولید کارت‌های سوخت موتور سیکلت و خودرو، روزانه 30،000 عدد است و حتی امکان افزایش این تعداد به روزانه 50،000 عدد هم وجود دارد. با این وجود مشخص نیست که چرا پیگیری کارت سوخت موتور المثنی حداقل 30 روز کاری و صدور کارت سوخت جدید حداقل 60 روز کاری زمان می‌برد! با یک محاسبه ساده مشخص می‌شود، در صورتی که 20 روز از ماه این تعداد کارت صادر شود، باید انتهای هر ماه 600،000 کارت سوخت جدید یا المثنی تولید شده باشد. آیا تعداد کارت سوخت‌های نو و مفقودی بیشتر از این تعداد است یا دلیل دیگری مثل کمبود امکانات و مواد اولیه علت چنین تأخیرهایی است؟

نکاتی که هنگام صدور کارت سوخت موتور سیکلت باید بدانید

 • موتورسیکلت‌هایی که بیش از 10 سال عمر دارند از نظر قانون فرسوده بوده و کارت هوشمند سوخت برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.
 • تنها راه ثبت نام برای دریافت کارت سوخت موتور سیکلت، مراجعه حضوری مالک یا وکیل قانونی او به دفاتر پلیس 10+ است.
 • رمز کارت سوخت برای موتور سیکلت‌ها به طور پیش فرض 4 رقم سمت راست کد ملی مالک موتور سیکلت خواهد بود.
 • مراجعه حضوری مالک موتور به مراکز اعلام شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرایط تغییر رمز و حذف رمز کارت سوخت را فراهم می‌کند.
 • فرآیند صدور کارت سوخت بعد از دریافت اطلاعات مالک موتور سیکلت مانند: راستی آزمایی ناجا و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام می‌شود. همچنین شخصی ‌سازی اطلاعات و پاکت‌ گذاری برای تحویل به پست حدود ۲۰ روز زمان نیاز دارد. واضح است که بعد از گذشت این مراحل بین یک تا سه هفته باید منتظر کارت سوخت خود باشید و پیگیری کارت سوخت موتور را انجام داد.
 • شماره تلفن‌های پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت

اگر به هر دلیلی کارت سوخت برای شما ارسال نشده یا با تمام پیگیری‌ها باز هم دسترسی به کارت سوخت خود ندارید، می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های در نظر گرفته شده راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. با برقراری ارتباط و تماس با شماره‌های زیر می‌توانید پیگیری کارت سوخت را انجام داد و راهنمایی شد.

این شماره‌ها عبارتند از:

 • شماره تلفن ۸۱۲۴۰۵۱۴۰-۰۲۱ پلیس ناجا (برای پیگیری صدور کارت سوخت)
 • شماره تلفن ۱۹۳ شرکت ملی پست (برای پیگیری ارسال کارت سوخت)
 • شماره تلفن ۰۹۶۲۷ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی (برای هرگونه سوال در مورد کارت سوخت)
پیگیری کارت سوخت موتور جا مانده در جایگاه سوخت

پیگیری کارت سوخت موتور جا مانده در جایگاه سوخت

پیگیری کارت سوخت موتور جا مانده در جایگاه سوخت

برای پیگیری کارت سوخت جا مانده در جایگاه سوخت باید کارت ملی، سند یا کارت وسیله نقلیه را به یکی از دفاتر پلیس 10+ تحویل دهید و پرینت سوختگیری خود را دریافت کنید. در پرینت سوختگیری، می‌توان آخرین سوخت گیری، زمان و مکان سوختگیری را مشاهده کرد.

با در دست داشتن این پرینت و اطلاعاتی که دارید می‌توانید با ارائه مدارک شناسایی خود به پمپ بنزین مورد نظر مراجعه کرده و کارت سوخت خود را تحویل گیرید. دقت داشته باشید که بهتر است در زمان اداری به جایگاه مراجعه کنید تا پرسنل پاسخگوی مشکل شما و پیگیری کارت سوخت موتور باشند.

خرید بیمه موتور از بیمه دات کام

در این متن درباره اهمیت کارت سوخت و نحوه پیگیری کارت سوخت موتور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم؛ اما باید توجه کنید، آمارها نشان می‌دهد که حدود 90 درصد از موتور سیکلت‌ها فاقد بیمه نامه موتور هستند. همچنین در صورت عدم خرید بیمه موتور با جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت و توقیف موتور سیکلت روبه رو خواهید شد. زیرا این بیمه‌نامه اجباری بوده و برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی طراحی شده است.

برای اینکه بتوانید بیمه موتور را در کوتاه‌ترین زمان تهیه کنید کافی است که به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در قسمت منوی محصولات، بیمه موتور را انتخاب کنید. بیمه دات کام شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای را فراهم کرده تا  شما عزیزان ارزان‌ترین بیمه‌نامه را با پوشش‌های مناسب تهیه کنید. مطالعه‌ی راهنمای بیمه موتور سیکلت به شما در خرید این بیمه‌نامه کمک می‌کند.

در صورتی که ابهام یا سوالی درباره پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت دارید کافی است که در انتهای همین مطلب و به صورت کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در ارتباط باشید. این سامانه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته، آمادگی پاسخگویی به شما عزیزان را دارد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
فریدون
23 مرداد 1402

سلام موتورسیکلت مدل ۸۹خریدم صاحب قبلی گفته کارت سوختش مفقودشده چگونه بفهمم کارت فعال هست یاخیر

  person
  نویسنده بیمه
  23 مرداد 1402

  سلام. به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
علیرضا
07 فروردین 1402

سلام. من 20 روزه که تعویض پلاک انجام دادم ولی کارت موتور هنوز برام نیومده. تو سایت هم که پلاک موتور رو وارد میکنم میگه همچین مشخصاتی ثبت نشده. چیکار باید بکنم؟ معمولا کارت موتور چند وقته صادر میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 فروردین 1402

  سلام این موضوع را بهتر است از طریق مراکز تعویض پلاک و پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

person
dhqanqwtly592@gmail.com
10 اسفند 1401

سلام من چهار ماه دادم کارت سوخت هنوز خبر نیست

  person
  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1401

  سلام. از پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید