12 دسامبر 2023

پیگیری کارت سوخت موتور به چهار روش مختلف؛ آموزش پیگیری کارت سوخت المثنی

چگونه می‌توانیم پیگیری کارت سوخت موتور خود را انجام دهیم؟ این سؤالی است که بیشتر موتور سوار‌ها با توجه به عدم صدور کارت سوخت خود می‌پرسند. موتورسیکلت یک وسیله نقلیه است که سرعت انجام کارها را افزایش داده است. پیگیری کارت سوخت موتور نیاز به انجام کارهای مختلفی دارد. در این متن سعی داریم درباره کارت سوخت موتور سیکلت و شرایط پیگیری آن توضیحاتی ارائه کنیم تا همه موتورسوار‌ها بتوانند کارت سوخت خود را پیگیری کنند؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پیگیری کارت سوخت موتور

اگر شما موتور سیکلت صفر کیلومتری خریداری کرده باشید، باید بدانید که ارسال کارت سوخت این موتورسیکلت خودکار است. البته در مواقعی امکان دارد که کارت سوخت به دست مالک موتورسیکلت نرسیده باشد. در چنین شرایطی برای اینکه بتوانید پیگیری کارت سوخت موتور صفر کیلومتر و نو را انجام دهید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • کد VIN بر روی کارت موتور خود را با ترتیب حرف انگلیسی M، ستاره و کد VIN به سامانه پیامکی ارسال کنید تا استعلام کارت سوخت موتور را دریافت کنید.
 • در صورت عدم صدور کارت سوخت موتور سیکلت می‌توانید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید.
 • می‌توانید با شماره تلفن پیگیری کارت سوخت، کد خدماتی ۰۹۶۲۷ تماس حاصل کنید.
 • به سایت www.post.ir مراجعه کنید. این سایت برای پیگیری کارت سوخت از طریق پست است و تنها با وارد کردن شماره پلاک موتورسیکلت می‌توانید وضعیت کارت سوخت خود را مشاهده کنید.

همچنین مالک یا وکیل قانونی موتورسیکلت باید زمان مراجعه به دفاتر پلیس 10+ مدارک زیر را برای پیگیری وضعیت کارت سوخت ارائه دهد:

 • اصل و کپی کارت، سند یا بنچاق موتور سیکلت
 • مدارک شناسایی مالک موتور یا وکیل قانونی وی
 • بیمه‌نامه موتور سیکلت
 • فیش واریزی به ‌وسیله دستگاه کارتخوان مستقر در دفتر پلیس 10+
 • آدرس دقیق پستی مالک موتور سیکلت به همراه کد پستی معتبر

به طور کلی سامانه‌های مختلفی برای پیگیری وضعیت کارت سوخت موتورسیکلت در نظر گرفته شده است. در ادامه 4 روش موجود برای پیگیری کارت سوخت را برای شما شرح می‌دهیم.

1. پیگری کارت سوخت موتور سیکلت از طریق پیامک

برای استعلام وضعیت و رهگیری صدور کارت سوخت موتور می‌توان از طریق پیامک اقدام کرد. کافی است کد M*VIN را از طریق پیامک به سامانه 1101202040 ارسال کنید. برای دسترسی به کد VIN، کارت موتور سیکلت را مشاهده کرده و بعد از حرف M و ستاره آن را وارد کنید. در زمان کوتاهی پیامک حاوی پیگیری‌های آخر کارت سوخت برای شما ارسال می‌شود.

کد vin درج شده روی کارت موتورسیکلت

2. پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت با شماره پلاک از سایت پست

ممکن است که در بازه‌های زمانی مختلفی کارت سوخت موتور به درب منزل رفته و برگشت خورده باشد. به همین دلیل سازمان هوشمند کارت سوخت با سازمان اداره پست همکاری کرده و شرایطی را برای استعلام کارت سوخت فراهم نموده است. برای پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت با شماره پلاک باید به شیوه زیر عمل کنید:

پیگیری کارت سوخت با شماره پلاک از سایت پست

 • ابتدا به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی وارد شوید.
 • از منوی کشویی، گزینه اسناد موتورسیکلت را انتخاب کنید.
 • سپس در کادر بعدی شماره پلاک و اعداد کنترلی را وارد نمایید و گزینه جستجو را بزنید.

در پایان سامانه با بررسی شماره پلاک موتورسیکلت، اطلاعات موجود در مورد اسناد و مدارک آن را به شما نشان می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت کارت سوخت، مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید.

3. پیگیری کارت سوخت موتور از سایت epolice.ir

یکی از سامانه‌های پیگیری وضعیت کارت سوخت موتور سیکلت سایت پلیس +10 است. برای پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت از سایت پلیس+10 باید به شیوه زیر عمل کنید:

انتخاب گزینه رهگیری کارت هوشمند سوخت در سایت پلیس +10

 • ابتدا به سایت پلیس +10 وارد شوید.
 • از منوی بالا گزینه کارت سوخت و سپس رهگیری کارت هوشمند سوخت را انتخاب نمایید.

دریافت استعلام کارت سوخت موتور از سایت epolice.ir

 • در صفحه جدید از منوی کناری خدمات پلیس راهور را انتخاب کرده و گزینه استعلام وضعیت کارت سوخت موتور را بزنید.

با انجام این مراحل می‌توانید استعلام کارت سوخت موتور سیکلت خود را دریافت نمایید.

4. پیگیری کارت سوخت از طریق تلفن

اگر به هر دلیلی کارت سوخت موتورسیکلت شما ارسال نشده یا با تمام پیگیری‌ها باز هم به کارت سوخت خود دسترسی ندارید، از طریق شماره تلفن‌های زیر می‌توانید پیگیری‌های لازم را در مورد کارت سوخت موتورسیکلت خود انجام دهید:

 • شماره تلفن ۸۱۲۴۰۵۱۴۰-۰۲۱ پلیس ناجا (برای پیگیری صدور کارت سوخت)
 • شماره تلفن ۱۹۳ شرکت ملی پست (برای پیگیری ارسال کارت سوخت)
 • شماره تلفن ۰۹۶۲۷ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی (برای هرگونه سوال در مورد کارت سوخت)

پیگیری کارت سوخت موتور جا مانده در جایگاه سوخت

دریافت و پیگیری کارت سوخت از پست

اگر کارت سوخت شما در شرکت پست باشد، می‌توانید مدارک مورد نیاز را به این سازمان تحویل دهید و کارت سوخت خود را تحویل بگیرید. منتهی باید برای دریافت کارت هوشمند سوخت خود، مدارک زیر را به کارمند پست ارائه کنید:

 • شناسنامه مالکیت یا سند (بنچاق) یا کارت شناسایی خودرو
 • مدارک شناسایی مالک خودرو (شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و گواهینامه)

هنگام مراجعه به اداره پست برای تحویل کارت سوخت موتور سیکلت، حضور مالک ضروری نیست و هر فردی می‌تواند با همراه داشتن مدارک گفته شده، کارت هوشمند سوخت را تحویل گیرد.

پیگیری کارت سوخت المثنی موتور سیکلت

ممکن است که شما کارت سوخت خود را تحویل گرفته باشید اما به هر دلیلی آن را گم کنید. برای اینکه مجدد بتوانید از سهیمه بنزین خود برای موتور سیکلت بهره‌مند شوید، باید جهت دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنید. تنها نکته مهم این است که مطمئن باشید کارت سوخت قبلی شما مفقود یا گم شده باشد. در چنین شرایطی در قدم اول باید درخواست کارت سوخت المثنی خود را ثبت کنید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر عمل نمایید:

 • از طریق سامانه خدمات دولت همراه به آدرس https://sso.my.gov.ir/login برای دریافت کارت سوخت المثنی اقدام نمایید.
 • به وسیله اپلیکیشن خدمات دولت همراه برای درخواست کارت سوخت سوخت المثنی اقدام کنید.
 • روش آخر نیز ثبت درخواست کارت سوخت المثنی از طریق دفاتر پلیس+10 است.

پیگیری کارت سوخت موتور المثنی حداقل 30 روز کاری و صدور کارت سوخت جدید حداقل 60 روز کاری زمان می‌برد. توجه کنید در صورتی که بعد چند ماه از زمان درخواست صدور کارت سوخت المثنی، موفق به دریافت آن نشده‌اید، با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله، می‌توانید اقدامات لازم را برای پیگیری وضعیت صدور کارت سوخت موتورسیکلت خود انجام دهید.

همچنین اگر کارت سوخت خود را در قسمت پیگیری مرسولات پستی پیدا نکردید، می‌توانید از طریق شماره تلفن شرکت پست کشور ایران 84470000-021 اطلاعات لازم را به دست آورید. در صورتی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اید و قصد دارید از میزان سوخت ذخیره شده در کارت خود مطلع شوید، باید نسبت به استعلام موجودی کارت سوخت خودرو اقدام کنید.

پیگیری کارت سوخت موتور جا مانده در جایگاه سوخت

برای پیگیری کارت سوخت جا مانده در جایگاه سوخت باید کارت ملی، سند یا کارت وسیله نقلیه را به یکی از دفاتر پلیس 10+ تحویل دهید و پرینت سوختگیری خود را دریافت کنید. در پرینت سوختگیری، می‌توان آخرین سوخت گیری، زمان و مکان سوختگیری را مشاهده کرد.

با در دست داشتن این پرینت و اطلاعاتی که دارید، می‌توانید با ارائه مدارک شناسایی خود به پمپ بنزین مورد نظر مراجعه کرده و کارت سوخت خود را تحویل بگیرید. دقت داشته باشید که بهتر است در زمان اداری به جایگاه مراجعه کنید تا پرسنل پاسخگوی مشکل شما و پیگیری کارت سوخت موتور باشند.

نکاتی که هنگام صدور کارت سوخت موتور سیکلت باید بدانید

 • موتورسیکلت‌هایی که بیش از 10 سال عمر دارند از نظر قانون فرسوده بوده و کارت هوشمند سوخت برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.
 • تنها راه ثبت نام برای دریافت کارت سوخت موتور سیکلت، مراجعه حضوری مالک یا وکیل قانونی او به دفاتر پلیس 10+ است.
 • رمز کارت سوخت برای موتور سیکلت‌ها به طور پیش فرض 4 رقم سمت راست کد ملی مالک موتور سیکلت خواهد بود.
 • مراجعه حضوری مالک موتور به مراکز اعلام شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرایط تغییر رمز و حذف رمز کارت سوخت را فراهم می‌کند.
 • فرآیند صدور کارت سوخت بعد از دریافت اطلاعات مالک موتور سیکلت مانند: راستی آزمایی ناجا و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام می‌شود. همچنین شخصی ‌سازی اطلاعات و پاکت‌ گذاری برای تحویل به پست حدود ۲۰ روز زمان نیاز دارد. واضح است که بعد از گذشت این مراحل بین یک تا سه هفته باید منتظر کارت سوخت خود باشید و پیگیری کارت سوخت موتور را انجام داد.

خرید بیمه موتور از بیمه دات کام

در این متن درباره اهمیت کارت سوخت و نحوه پیگیری کارت سوخت موتور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. اما باید توجه کنید، آمارها نشان می‌دهد که حدود 90 درصد از موتور سیکلت‌ها فاقد بیمه نامه موتور هستند. در صورت عدم خرید بیمه موتور با جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت و توقیف موتور سیکلت روبه رو خواهید شد. زیرا این بیمه‌نامه اجباری بوده و برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی طراحی شده است.

برای اینکه بتوانید بیمه موتور را در کوتاه‌ترین زمان تهیه کنید کافی است که به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در قسمت منوی محصولات، بیمه موتور را انتخاب کنید. بیمه دات کام شرایط استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای را فراهم کرده تا شما عزیزان ارزان‌ترین بیمه‌نامه را با پوشش‌های مناسب تهیه کنید. مطالعه راهنمای بیمه موتور سیکلت به شما در خرید این بیمه‌نامه کمک می‌کند.

در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله هنوز در مورد پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت سوال یا ایهامی دارید، از قسمت نظرات همین مقاله با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رضا پرتو
01 اکتبر 2023

دوستانی که موتور صفر خریدن از خرداد ماه 1402 ابلاغیه جدید اومده که برای گرفتن کارت سوخت باید برید پلیس +10 و با مدارک بیمه +کارت موتور یا برگه سبز + کارت ملی + شناسنامه با مبلغ حدود 200 هزار تومن درخواست بدید و 3 ماه طول میکشه تا کارت سوخت موتورتون بیاد

person
فریدون
14 آگوست 2023

سلام موتورسیکلت مدل ۸۹خریدم صاحب قبلی گفته کارت سوختش مفقودشده چگونه بفهمم کارت فعال هست یاخیر

  person
  نویسنده بیمه
  14 آگوست 2023

  سلام. به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
علیرضا
27 مارس 2023

سلام. من 20 روزه که تعویض پلاک انجام دادم ولی کارت موتور هنوز برام نیومده. تو سایت هم که پلاک موتور رو وارد میکنم میگه همچین مشخصاتی ثبت نشده. چیکار باید بکنم؟ معمولا کارت موتور چند وقته صادر میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 مارس 2023

  سلام این موضوع را بهتر است از طریق مراکز تعویض پلاک و پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

person
dhqanqwtly592@gmail.com
01 مارس 2023

سلام من چهار ماه دادم کارت سوخت هنوز خبر نیست

  person
  کارشناس بیمه
  02 مارس 2023

  سلام. از پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید