۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

کافه ریسر؛ بررسی کامل مشخصات فنی موتورسیکلت Cafe Racer

موتور سیکلت کافه ریسر، در انگلستان به عنوان نماد موتورسواری شناخته می‌شود. Cafe Racer به نام‌های متفاوت و جذابی شناخته می‌شود که در میان معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به موتورسیکلت کاستوم، موتور دست‌ساز، موتورسیکلت خیابانی و موتور سنگین تیونینگ شـده اشـاره کرد. بیمه دات کام در این مقاله برای علاقه‌مندان به موتورسیکلت، مطالب جالبی را تشریح می‌کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد موتورسیکلت معروف کافه ریسر به دست آورید.

برای اغلب مردم سوال است که چه چیزی باعث می‌شود کافه ریسر به عنوان یک موتورسیکلت مسابقه‌ای شناختـه شود؟ پاسخ سـاده است! کافه ریسر یک موتور ورزشی است که در اوایل دهه ۶۰ در لندن تولید شد. در آن زمان، چنین موتورهایی، موتورهایی استانداردی بودند که توسط صاحبانشان اصلاح شدند تا بتوانند با سرعت زیاد، برای سواری سریع در مسافت‌های کوتاه بهینه‌سازی شوند. در ادامه به بررسی این موتورسیکلت جذاب می‌پردازیم.

موتور کافه ریسر چیست

کافه ریسر یک موتورسیکلت سفارشی است که بر اساس طراحی اولیه موتورهای استاندارد ساختـه شد تا منعکس کننـده سبک و احساسی خاص برای موتورسیکلت رانان باشد. هدف از ساخت موتور کافه ریسر این بود که طراحی ساده‌تر و اسپورت‌تری از موتورهای آن زمان داشته باشد. در قرن بیستم علاقه‌مندان به موتورسیکلت در کافه‌هایی در انگلیس تجمع می‌کردند، این کافه‌ها به مراکزی برای معاشرت با دیگر علاقه‌مندان به موتورسیکلت‌های مسابقه‌ای و محلی برای برگزاری مسابقات خیابانی غیرقانونی تبدیل شدند. همین موضوع موجب شـد نام این موتورسیکلت مسابقه‌ای را کافه ریسر بگذارند.

اگر از علاقه مندان به موتورسواری هستید احتمالا نام موتور کاستوم را هم شنیده‌اید، اما موتور کاستوم چیست؟ بد نیست بدانید که به موتورهای دست‌ساز که به وسیله اشخاص تغییر می‌کنند اصطلاحا موتور کاستوم می‌گویند. موتور ریسر هم در ابتدای تولید و بعد از آن در دسته موتورهای کاستوم قرار گرفت. ساخت موتور کافه ریسر یکی از اتفاقات جذاب برای علاقه مندان بود. به طوری که فرآیند ساخت و مراحل آن مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت.

.

مقاله پیشنهادی به شما: پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟

کافه ریسر کانتیننتال

کافه ریسر کانتیننتال

تاریخچه موتورهای کافه ریسر

در حقیقت موتورهای مسابقه‌ای کافه ریسر بر اساس تاریخچه موتور سیکلت بر پایه موتورهای بریتانیایی بودند. این موتورها، دوچرخه‌های کوچک، باریک و سریعی بودنـد. مالکان این موتورسیکلت‌ها قطعات غیر ضروری را حذف کردنـد و قطعات مناسب برای مسابقه را جایگزین می‌کردنـد. حتی موتورها و فریم‌های آن را برای دست‌یابی به قدرت بیشتر و عملکرد بهتر تعویض می‌کردند. فرآیند تعویض موتورها باعث ایجاد نژادهای جدیدی از موتورسیکلت‌ها شد که پورمانتو نام داشتنـد و ترکیبی از مارک‌های موتورسیکلت‌های اهداکننده مانند Triton (Triumph/Norton) یا Norvin (Norton/Vincent) بودنـد.

به این ترتیب موتورسیکلت‌های کافه ریسر تغییراتی به شرح زیر داشتنـد:

 • یک چراغ جلو و صندلی انفرادی کافه ریسر تغییر کرد.
 • تنظیم کنترل‌های پشت پایی برای ایجاد یک موقعیت بهتر هنگام سواری کافه ریسر دچار دگرگونی شد.
 • دستگیره‌های گیره دار و افتاده
 • موتور دوقلوی موازی
 • فیرینگ نیمه یا کامل مسابقه‌ای در کافه ریسرها موجب افزایش جذابیت کافه ریسرها شد.
 • اضافه کردن چرم مشکی به روکش‌های کافه ریسرها.

موتورهای کافه ریسر دارای وزن کم و موتورهای تیون شـده هستند. بدنه مینیمال این موتورها ارگونومی منحصر به فردی دارد. همان‌طور که گفتیم دستـه‌های این موتورها کوتاه و کم ارتفاع است و این موضوع باعث می‌شود موتورسوار روی موتور خود خم شود. از نظر تکنیکال این خم شـدن موجب می‌شود که مقاومت هوا کاهش پیدا کنـد و کنترل موتور راحت‎تر باشد. با توجه به این‌که موتورسواران باید روی موتورهای کافه ریسر خود خم شوند، صندلی‌های این موتورها عقب‌تر از صندلی‌های موتورسیکلت‌های معمولی است.

مطالعه مقاله راهنمای بیمه موتور سیکلت به شما پیشنهاد می‌شود.

بررسی کافه ریسر‌ها از گذشته تا امروز

موتورها در ابتدا به‌وسیله صاحبان آنها تغییر می‌کردند و به کافه ریسر تبدیل می‌شـدند. سازندگان موتورسیکلت به سرعت دریافتند که این موتورهای دست ساز طرفداران زیادی دارند و به جمعیت علاقه‌مندان به این موتورسیکلت افزوده می‌شود. همین امر موجب شد که این سازنده‌ها شروع به ساخت و تولید موتورسیکلت‌هایی کردنـد که از اساس مطابق با کافه ریسرهای قدیمی طراحی شـده بـود.

شرکت موتورسازی ترایمف   Triumph motorcycles یکی از اولین سازندگان موتورسیکلت بود که به سراغ کافه ریسر رفـت و مدل تراکستون Thruxton را تولید کرد. تراکستون یکی از اولین و محبوب‌ترین موتورهای کلاس دوکاتی و اسپرت کلاسیک است. تراکستون در سال‌های ۲۰۰۱۶ تا ۲۰۰۹ تولید شد. امروزه شرکت‌های بی ام و، دوکاتی، هارلی دیویدسون و کاوازاکی موتورسیکلت‌های در این کلاس تولید و وارد بازار می‌کنند.

بررسی بهترین موتورهای کافه ریسر در موتورسازی‌ها

بر اساس لیستی که در ادامه می‌بینید به بررسی بهترین کافه ریسرهای مدرن می‌پردازیم. این موتورسیکلت‌ها به شرح زیر هستند:

 • موتورسیکلت تریومف تراکستون RS1200
 • رویال انفیلد کانتیننتال GT 650
 • بی ام و R NineT Racer S
 • کاوازاکی Z900RS MY2020 انگلستان یا MY2023 ایالات متحده
 • نورتون کماندو ۹۶۱ CR
 • دوکاتی اسپرت کلاسیک اسپرت ۱۰۰۰ اس
 • موتور گوتزی V7 Racer III MY20
 • کاوازاکی W800
 • اسکرامبلر دوکاتی ۱۱۰۰ اسپرت پرو
 • موتورسیکلت مسابقه‌ای CCM Spitfire
 • یاماها XSR900 آباراث (Yamaha XSR900 Abarth)

خرید بیمه موتور

تریومف تراکستون آر اولین سازنـده کافه ریسر (Triumph Thruxton R)

همان‌طور که گفتیم تریومف تراکستون یکی از اولین برند‌هایی بود که به تولید کافه ریسر پرداخـت.  تراکستون سال‌ها است که موتورهای آر اس خود را با طراحی بدنه سنتی و مشخصات فنی قدرتمند تولید می‌کنـد. موتورهای تولیدی این برند، یکی از بهترین موتورسیکلت‌ها در کلاس کافه ریسر است. تراکستون با قرار دادن یک کیت لوازم جانبی روی موتورهای خود، ظاهری خشن‌تر و ایرودینامیک‌تر به این موتورها می‌بخشد تا موتورسواران احساس سواری با یک موتور کلاسیک کافه ریسر را تجربه کنند. این موتورسیکلت دارای موتوری با حجم ۱۲۰۰ سی سی و خروجی ۹۶ اسب بخار است.

رویال انفیلد کانتیننتال جی‌تی ۶۵۰ (Royal Enfield Continental GT 650)

رویال انفلید کانتیننتال به نوعی ادای دین رویال انفلید به موتورهای قوی کلاسیک است که ترکیبی از طراحی موتورسیکلت‌های مدرن را با طراحی موتورسیکلت‌های نوستالژیک و کلاسیک دارد. این موتور با طراحی زیبای خود کاملا یادآور کافه ریسرهای کلاسیک و ترکیبی از سنت و مدرنیته است. حجم موتور در رویال انفلید کانتیننتال ۶۴۸ سی سی و حداکثر توان آن ۴۷ اسب بخار است.

بی ام و آر نینت ریسر (BMW R Ninet Racer)

بی ام و آر نینت ریسر در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شد. این موتور یک تجربه مدرن و جذاب را برای علاقه‌مندان رقم زد چرا که بی ام و آر نینت ریسر موتورسوارها را به دوره سوپربایک‌ها و ابر موتور سیکلت‌های کلاسیک بازگرداند. این موتورسیکلت ۱۱۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و حجم موتور آن ۱۱۷۰ سی سی است. نینت ریسر مجهز به امکانات و تجهیزات به روز نیست و موتورسوارانی که می‌خواهند یک موتور مدرن داشته باشند باید امکانات و آپشن‌های مختلف را خریداری کنند. البته نینت ریسر مجهز به سیستم ترمز ABS است.

کاوازاکی Z900RS MY2020 انگلستان یا MY2023 ایالات متحده

موتورسیکلت افسانه‌ای Z900 که در دهه ۱۹۷۰ کمک زیادی به شکل گرفتن مفهوم سوپر بایک (ابر موتورسیکلت) کرده بود، الهام بخش طراحی و تولید کاوازاکی Z900RS MY2020 است. نسخه کافه ریسر کاوازاکی از موتور و پیکربندی فنی مدل RS همین برند استفـاده می‌کند. ارتفاع پایین و دسته‌های کوتاه کافه ریسر کاوازاکی، ظاهر کشیده مخزن سوخت و صندلی عقب این موتورسیکلت، یادآور مدل‌های کلاسیک است. موتور کاوازاکی ۹۴۸ سی سی حجم دارد و قدرت آن ۱۲۴ اسب بخار است. کاوازاکی کلاچ خاصی را در این موتورسیکلت برای شتاب‌گیری سریع قرار داده است که موجب حفظ روحیه سریع و خشن آن شود.

نورتون کماندو ۹۶۱ کالیفرنیا (Norton Commando 961 California)

نورتون یک شرکت بریتانیایی است که مدل کافه ریسر را به مناسبت جشن ۵۰ سالگی برند خود تولید و عرضه کـرد. در نورتون کماندو ۹۶۱ به جای طراحی تیره و خشن مدرن، شاهد یک طراحی کلاسیک هستیم. همچنین استفاده از قطعات کرومی در این موتورسیکلت باعث شـده تداعی کننـده موتورسیکلت‌های دهه ۱۹۷۰ کلاسیک امریکایی باشد. شرکت نورتون هرسال کافه ریسر تولیدی خود را تقویت می‌کند. جدیدترین مدل نورتون دارای یک موتور ۹۶۱ سی سی است که ۷۹ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

دوکاتی اسپرت کلاسیک اسپرت ۱۰۰۰ اس و اسکرامبلر ریسر

ظاهر این موتور یادآور کافه ریسرهای قدیمی است اما از قدرت و فناوری‌های جدید دوکاتی برخوردار است. دوکاتی اسپرت کلاسیک و اسکرامبلر در میان مدل‌های مدرن، یکی از زیباترین طراحی‌ها را دارند. این موتورسیکلت‌ها تجربه سواری منحصر به فردی را برای موتورسواران رقم می‌زنند.

موتور گوتزی V7 Racer III MY20

اسپرت‌ترین تولید شرکت موتو گوتزی، کافه ریسر وی ۷ است. طراحی فوق‌العاده و ظاهر قدرتمند این موتورسیکلت، در عین تداعی حس و حال کافه ریسرهای قدیمی، شباهت‌هایی هم به موتورهای مدرن دارد. نکته جالب توجه در مورد این موتورسیکلت این است که تنها ۱۰۰۰ دستگاه از این موتور فوق‌العاده تولید شده است. حجم موتور وی۷ اسپرت ۷۴۴ سی سی است و نیرویی معادل ۵۲ اسب بخار تولید می‌کند.

یاماها XSR900 آباراث (Yamaha XSR900 Abarth)

کافه ریسر یاهاما حاصل همکاری یاهامای ژاپنی با ابارث ایتالیایی است. این موتور یکی از جذاب‌ترین‌ موتورها است. موتورسیکلت XSR900 بر اساس موتور یاماها XSR900 طراحی شد اما بدنه آن کاملاً با اصول یک کافه‌ریسر جذاب هماهنگ است. این موتور سبک عملکرد بسیار خوبی دارد و حقیقتا روح موتورسواری سریع دهه ۱۹۶۰ را به موتورسوار القا می‌کند. لازم به ذکر است که موتور ۸۵۰ سی‌سی آن می‌تواند ۱۱۵ اسب بخار نیرو تولید کنـد. پشت طراحی کلاسیک یاهاما، مدرن‌ترین فناوری‌های یاماها و آباراث قرار دارد.

انواع مدل های کافه ریسر

انواع موتورهای کافه ریسر

مقاله پیشنهادی: انواع کلاه ایمنی را بشناسید؛ کاربرد و میزان ایمنی کلاه کاسکت‌های موجود در بازار

نگهداری و بیمه کردن موتورسیکلت‌های کافه ریسر

با توجه به این‌که کافه ریسرها از موتورهای گران قیمت هستند، لازم است بعد از خرید این موتورسیکلت‌ها برای نگهداری آن‌ها اقدامات لازم را به عمل آورید. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای تمامی وسایل نقلیه موتوری است. در کنار بیمه شخص ثالث، خرید بیمه بدنه موتور سیکلت هم با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و افزایش قیمت موتورسیکلت‌ها و خودروها یک الزام اجباری است. در همین راستا بیمه دات کام با ارائه بیمه موتور سیکلت به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز حوادث ناگوار بتوانید بخشی از خسارت وارد شده به موتورسیکلت خود را جبران کنید.

بیمه دات کام برای راحتی شما عزیزان امکان خرید بیمه را به صورت آنلاین در دسترس شما قرار داده است. شما می‌توانید با ورود به نشانیwww.Bimeh.com  به راحتی نسبت به خرید و تهیه انواع بیمه اقدام کنید.

کافه ریسر یک موتورسیکلت جذاب برای موتورسواران

موتورسیکلت‌های کافه ریسر از جذاب‌ترین مدل‌های کلاسیک موتور‎های مسابقه‌ای هستند. با وجود این‌که امروزه از اصطلاح مسابقات کافه‌ای خیلی کم استفاده می‌شود اما از محبوبیت کافه ریسرها کاسته نشده است. افراد بسیاری از طرفداران ظاهر قدیمی و پر ابهت‌ این موتورها هستند. به همین دلیل تولید این موتورها با وفاداری به تاریخچه آن‌ها ادامه دارد. در این مقاله به بررسی کافه ریسر و انواع مدرن این موتورسیکلت پرداختیم. اگر بعد از مطالعه این مقاله در مورد این موتورسیکلت‌ها و بیمه‌نامه‌های موتورسیکلت سؤالی داشتید، حتماً آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید