11 اردیبهشت 1402

تاریخچه برند هارلی دیویدسون؛ لیست معرفی موتورهای محبوب این شرکت

موتورسیکلت هارلی دیویدسون، یکی از مشهورترین کمپانی‌های موتور سازی در جهان است؛ این برند یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید موتورسیکلت است و محبوبیت زیادی در میان موتورسواران دارد. در این مقاله به سراغ هارلی دیویدسون می‌رویم و قدیمی‌ترین برند موتوری را که پلیس ایران از آن استفـاده می‌کـرد را با هم بررسی می‌کنیم.

برند هارلی دیویدسون در میان افراد زیادی محبوبیت دارد، غرش‌های مهیب این موتورسیکلت، موجب شعف و هیجان موتورسواران می‌شود. قبل از پرداختـن به تاریخچه موتور سیکلت های غرنـده‌ی Harley-Davidson، بهتر است بدانید که این برند تا اواخر دهه شصت، وسیله نقلیه سازمانی ادارات، سازمان‌های مختلف و پلیس بـود. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود، پس در ادامه این مقاله با بیمه دات کام همراه باشید تا مطالب جالبی را در مورد یکی از بزرگ‌ترین برندهای موتورسیکلت در جهان با هم بررسی کنیم.

بررسی تاریخچه هارلی دیویدسون

قبل از بررسی تاریخچه موتور سیکلت، به سراغ شعار این برند می‌رویم. شعار برند محبوب هارلی دیویدسون «بی‌خیال، بیا بریم برانیم» است، این شعار بیشتر جنبه مردمی دارد و رسمی نیست. هارلی دیویدسون در سال 2016 در یک نظرسنجی موفق به انتخاب این شعار شد و سپس این شعار برای همیشه ماندگار شد.

شرکت Harley-Davidson در اوایل دهه 1900 شروع به کار کـرد و در مدت زمان کوتاهی طرفداران زیادی یافت و محبوب شـد. این برند همچنان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان موتورسیکلت در جهان است. دو دوست قدیمی به نام ویلیام هارلی و آرتور دیویدسون این برند را ساختنـد. نمونه‌های اولیه موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون حاصل کار مشترک ویلیام و آرتور است.

موتور اسپورت harley davidson

موتور اسپورت هارلی دیویدسون

سرانجام اولین موتورسیکلت این دو دوست در سال 1903 در میلواکی تولید شـد. بعد از ورود اولین موتورسیکلت هارلی دیویدسون به بازار، این برند یک روند صعودی را طی کرد. موسسه مکانیک موتورسیکلت MMI در سال 1983 با صاحبان Harley-Davidson مذاکراتی را انجام داد که حاصل آن مذاکرات ایجاد چندین برنامه انتخابی تخصصی برای دانشجویان علاقه‌مند به همکاری با این برند شـد. به این ترتیب شرکت هارلی دیویدسون علاوه بر تولید موتورسیکلت به آموزش گروه خاصی از دانشجویان پرداخت.

تولد اولین موتورسیکلت هارلی دیویدسون در یک سوله

بنیان‌گذاران هارلی دیویدسون نسخه اولیه موتورسیکلت خود را در یک سوله 10 در 15 فوتی تولید کردنـد. بله! اتفاق‌های بزرگ در مکان‌های باورنکردنی به وقوع می‌پیوندند. همان‌طور که گفتیم بعد از تکمیل اولین موتورسیکلت این برند در سال 1903، آن‌ها بلافاصله طراحی یک موتور مدرن‌تر و جدیدتر را شروع کردنـد.

نمونه اولیه موتورسیکلت جدید، نسبت به مدل قدیمی آن، بزرگ‌تر بود و در سال 1904 تکمیل شـد. موتورسیکلت تولید شـده در سال 1904 در مسابقات موتورسیکلت سواری در میلواکی شرکت کرد و به این ترتیب اولین موتور هارلی دیویدسون مدل NO. 1R در سال 1905 عرضه شـد.

اولین فروشنـده برند هارلی دیویدسون کارل اچ لانگ بود. کارل موفق شد سه موتورسیکلت از پنج موتورسیکلتی را که در سوله ساختـه شـده بـود، بفروشد. بد نیست بدانید اولین کارخانه Harley-Davidson در سال 1906 در خیابان چستنات در میلواکی ساختـه شـد؛ دقیقاً جایی که این شرکت در آن سال 50 موتوسیکلت تولید کرد. شرکت هارلی دیویدسون به طور رسمی در سال 1907 تأسیس شد. در آن زمان از خلاقیت‌های، دو برادر آرتور، والتر و ویلیام دیویدسون هم در روند تولید این موتورسیکلت استفاده می‌شـد.

حدود 50 درصد از فروش هارلی دیویدسون در سال 1917 برای استفاده در جنگ جهانی اول به نیروهای مسلح ایالات متحده اختصاص یافت و به این ترتیب اولین مدرسه خدماتی در میلواکی برای آموزش مکانیک‌های ارتش راه‌اندازی شد. این برند در تامین موتورسیکلت برای سربازان نقش مهمی داشت به طوری که در سال‌های 1941 تا 1945، هارلی دیویدسون به فروشندگان اطلاع داد که به دلیل تعهداتی که به ارتش دارد، در طول جنگ جهانی دوم، فروشندگان تنها یک دوچرخه جدید از هر مدل دریافت می‌کنند. براساس آمار موجود تخمین می‌زننـد که در آن زمان 88000 موتورسیکلت به همراه قطعات یدکی به وسیله این شرکت برای ارتش ساختـه شـد.

تولیدات این برند در طول سالیان طولانی به همراه طیف وسیعی از رویدادهای تاریخی افزایش یافت، به‌طوری که امروز هارلی دیویدسون یک برند نمادین موتورسیکلت در امریکا است.

بررسی مدل‌های هارلی دیویدسون در دهه‌های مختلف

از آنجایی که تهیه لیست از مدل‌های مختلف هارلی دیویدسون براساس سال تولید بسیار زمان‌بر است، بیمه دات کام در این قسمت مقاله به بررسی برخی موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون در طول دهه‌های گوناگون می‌پردازد و ویژگی‌های شاخص آن‌ها را با شما در میان می‌گذارد.

در ابتدا جالب است بدانید که بعد از تولید اولین موتورسیکلت هارلی دیویدسون در سال 1905، این برند اولین موتورسیکلت دوقلو V خود را در سال 1909 معرفی کرد. به دنبال معرفی اولین موتورسیکلت دوقلو در آن زمان، جهش بزرگی در تولید و نوآوری در طول دهه‌های آینده اتفاق افتـاد.

استعلام بیمه موتور

موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون در دهه 1910

مدل 1911 D7 اولین موتورسیکلت دوقلو تولید شـده به وسیله برند هارلی دیویدسون بـود. این موتور دوقلو کمک کـرد تا پیکربندی موتورسیکلت‌ها تقویت شوند. سپس مدل 1914 F-10 معرفی شد. این موتورسیکلت اولین موتور دو سرعتـه بـود که استاپ استارتری همانند کیک استارتر امروزی داشت. F-10 یک پیشرفت چشم‌گیر برای هارلی دیویدسون به حساب می‌آمـد.

موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون در دهه 1920

معرفی 1925 JD به این شرکت کمک کرد تا از نظر ظاهری در صنعت موتورسازی تغییراتی ایجاد کنـد. مخزن سوخت این موتورسیکلت به شکل گرد و اشکی بود. هارلی دیویدسون با ساخت و عرضـه مدل 1929 D-Series به رقابت با Scout که یک موتورسیکلت هندی بود، پرداخـت. سرانجام این برند سری D را منتشر کرد که موتور V-twin با سوپاپ جانبی، 45ci، معروف به “45” یا سر صاف را دارا بود.

هارلی دیویدسون و موتورسیکت‎های دهه 1930

هارلی دیویدسون مدل 1932 R-Series را برای جایگزینی D-Series®، R-Series با استایل جدیدی معرفی کـرد. معرفی این مدل به Harley Davidson کمک کرد تا شرکت را از یک رکود بزرگ نجات دهد. بعد از خارج شـدن از آن رکود بزرگ، این شرکت مدل UL 1973 را عرضـه کـرد که یک موتور sport solo بود و از یک سیستم چرخشی و گیربکس چهار سـرعته برخوردار بود.

موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون در دهه 1940

مدل WAL 1942 در طول جنگ جهانی دوم و برای ارتش امریکا تولید شد. این مدل یک موتورسیکلت دوقلو با امکانات و تجهیزات ویژه برای جنگ بـود. سپس تغییرات زیادی در طراحی هارلی دیویدسون با ساخت FL 1948 ایجاد شد. این مدل دارای موتور دوقلو جدید “Panhead” بود.

موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون® دهه 1950

یکی از موارد جالبی که باید در مورد موتورهای دهه 1950 هارلی دیویدسون بدانید این است که در این دهه مدل K-Model 1952 تحت عنوان یک موتورسیکلت مسابقه‌ای طراحی شـد که سبک‌تر از مدل‌های سابق در این برند بـود. سرانجام در این دهه مدل Sporter XL به امید به دست آوردن مشتری‌های در سراسر امریکا وارد بازار شد. این موتور در دسته موتورهایی قرار می‌گرفت که مانور دادن روی آن‌ها آسان بود و از نظر قیمت هم مقرون به صرفه بودند.

دهه 1960 و موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون

مدل 1961 Super 10به عنوان یک موتورسیکلت کوچک‌تر و سطح پایه معرفی شد. این وسیله نقلیه دارای یک موتور دو زمانه بود که به وسیله هوا خنک می‌شـد. (اگر نمی‌دانید موتور دو زمانه چیست، این مقاله را مطالعه کنید.) کمپانی هارلی دیویدسون در همین دهه با تولید موتورسیکلت FXDB Daytona به ادای احترام نسبت به ساحل Daytona پرداخت. این موتورسیکلت دارای تزئینات کرومی و رنگ مرواریدی بود و تنها 1700 دستگاه از آن ساخته شـد.

دهه 2000 و تولیدات هارلی دیویدسون

2002 FXDWG3 موتورسیکلتی با ظاهری سفارشی بود و برای کسانی طراحی شـده بود که چیزی متفاوت می‌خواستند. این موتور دارای بدنه و دستگیره‌های آینه‌ای سفارشی بود و رنگی همانند شعله‌های آتش داشت. طراحی Street Bob از سبک مینیمالیست الهام گرفت. صندلی اضافه و گیره‌ها را برای حفظ سادگی ظاهری حذف شدند. این موتورسیکلت برای سوارکاری انفرادی جذابیت دارد.

موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون در دهه 2010

مدل 2014 XG Street  در دهه 2010 برای جذب مخاطبان جوان‌تر به بازار عرضـه شد. در طراحی این مدل از K-Model تقلید شـده بود و به عنوان یک مدل ارزان و سرگرم کننده وارد بازار شد. Livewire™ 2019 اولین وسیله نقلیه الکتریکی طراحی شده توسط هارلی دیویدسون است که دارای باتری است و حدود 146 مایل می‌تواند با یک بار شارژ حرکت کند.

موتور هارلی دیویدسون

یکی از موتورهای هارلی دیویدسون

این مدل‌ها تنها تعداد انگشت شماری از مدل‌های مختلف هارلی دیویدسون هستند که در طول تاریخ طولانی این برند تولید شده‌اند. تعداد موتورهای این برند بسیار زیاد است اما در این مقاله فقط مدل‌های جنجالی هر دهه را به شما معرفی کردیم.

اهمیت تهیه بیمه برای نگهداری و حفاظت از موتورها

بعد از صحبت کـردن در مورد بزرگ‌ترین برند موتورسازی، بهتر است در مورد برخی خدماتی که در صورت تهیه موتورسیکلت می‌توانید دریافت کنید هم صحبت کنیم. شرکت‌های بیمه‌گر دو نوع بیمه را برای راکبان موتورسیکلت‌ها ارائه می‌دهند که شامل بیمه بدنه موتورسیکلت و بیمه شخص ثالث موتور است.

در مورد بیمه بدنه موتورسیکلت که نسبت به بیمه موتور با استقبال کمتری از سمت دارندگان موتورسیکلت روبه رو شده است باید بدانید که این بیمه‌نامه همه ریسک‌های تحت پوشش در بیمه بدنه اتومبیل را ارائه نمی‌دهد. پوشش‌های بیمه بدنه موتور سیکلت شامل موارد زیر است:

  • آتش سوزی موتور سیکلت
  • برخورد صاعقه به موتور سیکلت
  • انفجار موتورسیکلت
  • برخورد و تصادف موتورسیکلت به هر جسم متحرک یا ثابت

اما بیمه شخص ثالث موتورسیکلت برخلاف بیمه بدنه، یک بیمه اجباری است. ماهیت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت مشابه بیمه شخص ثالث خودرو است.  بیمه دات کام به منظور راحتی مخاطبان امکان خرید اینترنتی بیمه موتور را در سایت بیمه دات کام برای مشتریان فرآهم آروده است. از آنجایی که داشتن این بیمه اجباری است، در صورتی که آن را به موقع در اتمام تاریخ قرارداد تمدید نکنید، جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت شامل حال شما می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیمه‌نامه، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه موتورسیکلت را مطالعه کنید.

هارلی دیویدسون و انقلاب در تولید موتورهای جدید و محبوب

کمپانی معروف هارلی دیویدسون در سال‌های اخیر موتورسیکلت‌های زیادی را تولد کرده‌است. هر کدام از موتورسیکلت‌های تولید شـده در این برند، از دسته خاصی بوده‌اند. این برند در تولید موتور سیکلت برقی، خیابانی، کروز، شهری، گردشگری، ترایک (موتور سیکلت سه چرخ) و مدل‌های دیگر، همیشه از بهترین‌ها بـوده است. بیمه دات کام در این مقاله به معرفی این برند و محصولات آن پرداخت. در صورتی که در مورد این برند معروف و خرید بیمه موتور نظر یا پیشنهادی دارید، لطفاً سؤالات خود را در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید