11 اردیبهشت 1402

بررسی مشخصات فنی و ظاهری موتورسیکلت همتاز RS 150

در سال‌های اخیر استفاده از موتورسیکلت‌های شهری مانند RS 150 افزایش یافتـه است. RS 150 یکی از موتورهای شهری محبوب است. این موتور به دلیل شباهتی که به موتورسیکلت معروف وسپا دارد، مورد استقبال مشتریان واقع شـده است. در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های مثبت و منفی این موتورسیکلت را بررسی کنیم. همچنین در مورد موتورهای شهری، ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها صحبت می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

ترافیک و آلودگی هوا از چالش‌های مهم در شهرهای بزرگ و پر تردد است. از طرف دیگر، افزایش نرخ کرایه، شلوغی و ازدحام جمعیت وسایل نقلیه عمومی موجب شـده افراد زیادی به دنبال یک راه‌حل برای فرار از ترافیک باشند. یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی هوا و ازدحام جمعیت استفاده از موتورسیکلت‌های شهری مانند RS 150 است.

موتورسیکلت شهری چیست؟

قبل از این‌که به سراغ موتورسیکلت RS 150 برویم، بهتر است اطلاعاتی در مورد موتورسیکلت‌های شهری داشتـه باشیم. بله! احتمالا این سوال در ذهن شما هم نقش بستـه است که موتورسیکلت شهری چیست؟ موتورسیکلت شهری یا موتورسیکلت درون شهری یک موتور کوچک، کم مصرف و سریع است. موتورهای درون شهری برای تردد در شهر مناسب هستند. در طراحی این موتورها علاوه بر ویژگی‌های اصلی به راحتی و ایمنی راننـده هم توجـه شـده است.

طراحی ظاهری موتورهای شهری یکی از مسائلی است که برای مشتریان مهم است. موتورسیکلت از ابتدای ساخت نماد آزادی بـوده است. موتورسیکلت‌های شهری جدید نیستند، اما همان‌طور که گفتیم اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده‌انـد. همین موضوع باعث شده است که تولیدکننـدگان موتورسیکلت‌ها به اضافه کـردن ویژگی‌های ظاهری جذاب و حفظ حس آزادی در آن‌ها توجه بیشتری داشتـه باشند.

ویژگی موتورهای مناسب تردد در شهر

همان‌طور که گفتیم موتورهای شهری دسته‌ای از موتورها هستند که به وسیله کمپانی‌های موتورسازی برای پاسخ‌گویی به نیاز علاقه‌مندان به موتورسواری در شهرها ساختـه شده‌اند. این موتورها ویژگی‌هایی دارند که موجب تفاوت آن‌ها با موتورهای معمولی شده است.

ویژگی‌های موتور شهری به شرح زیر است:

 • موتورهای شهری سبک و کوچک هستند.
 • فقدان بدنه، فیرینگ کامل برای موتورسیکلت‌های شهری توصیه نمی‌شود.
 • داشتـن فناوری ایمنی مناسب.

 

 • موقعیت سواری مناسبی داشتـه باشند.
 • برای سواری در شهر مناسب باشنـد.

البته بسیاری از موتورسواران از موتورهای شهری مانند وسپا یا RS 150 استفـاده نمی‌کنند و به موتورهای با ظاهری عظیم‌تر و قدرتی بیشتر علاقه دارند. اما اگر هدف شما از خرید موتورسیکلت رهایی از ترافیک و شلوغی است یا می‌خواهید رفت و آمد آسانی را تجربه کنید، پیشنهاد ما استفاده از موتور شهری است.

RS 150

موتور RS 150 همتاز

محبوبیت وسپا و تولید مدل‌های مشابه آن به وسیله کمپانی‌های مختلف

وسپا یکی از پرطرفدارترین موتورسیکلت‌های دو چرخ است. کمپانی ایتالیایی سازنـده وسپا سال‌ها است که موتورسیکلت‌هایی را با این برند تولید می‌کند. تولیدات وسپا از نظر کیفیت و ظاهر همیشه مورد قبول مخاطبان قرار گرفتـه‌اند.

وسپا به وسیله داسکانیو و با هدف تولید یک موتورسیکلت ارزان و ساده برای همه اقشار جامعه تولید شـد. به این ترتیب افراد زیادی به وسپا و مدل‌های مشابه این موتورسیکلت علاقه‌مند شدند و برای تردد در شهر یکی از این مدل‌ها را تهیه کردند.

همتاز موتور سازنـده موتورسیکلت RS 150

همتاز موتور یک کمپانی ایرانی است که در زمینه تولید و مونتاژ انواع موتورسیکلت، با نام‌‌های تجاری همرو، همتاز، فلات و پانیک فعال است.  کمپانی همتاز موتور فعالیت خود را از سال 1381 شروع کرد و به تولید انواع موتورسیکلت و دوچرخه پرداخـت.

RS 150 چیست و طرح آن از کجا الهام گرفتـه؟

همان‌طور که گفتیم اسم وسپا یادآور موتورهای رنگارنگ است و دیگر به یک نماد موتور سواری تبدیل شـده است. همین موضوع باعث شـده بسیاری از کمپانی‌های موتورسازی در جهان، موتورسیکلت‌هایی را مشابه وسپا تولید کننـد. کمپانی‌های چینی در زمینه تولید محصولات مشابه وسپا یک قدم جلوتر رفتـه‌اند و با عرضه گسترده اسکوترهای مشابه وسپا، توجه جوانان زیادی را جلب کرده‌اند.

در میان مدل‌های مشابه وسپا در ایران، مدل همتاز RS 150 به وسیله شرکت همتازموتور تولید و وارد بازار شد. البته لازم به ذکر است که بیشتر موتورهای ایرانی به وسیله شرکت‌های داخلی مونتاژ می‌شوند. موتورسیکلت RS 150  به دلیل شباهت بسیار به وسپا و قیمت مناسبی که دارد، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت.

بررسی ویژگی‌های ظاهری آر اس 150

همتاز RS 150 را از هر زاویه‌ای که نگاه کنید، اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد، وسپای ایتالیایی است. فلاپ سینه RS 150 مانند وسپا پریماورا تقریبا بزرگ است. همچنین چراغ‌های راهنما از کاسه چراغ اصلی بیرون آمـده‌اند و به قسمت کناری فلاپ سینه منتقل شـده‌اند. چراغ‌های این اسکوتر LED است. اما لامپ به کار رفته در کاسه چراغ اصلی LED نیست و ویژگی دی لایت را ندارد.

در RS 150 چراغ اصلی موتورسیکلت مانند وسپا، اسپرینت است و به شکل زاویه‌دار طراحی شـده است. به این ترتیب چراغ اصلی فرم دایره‌ای ندارد. بخش میانی فلاپ سینه به وسیله برجستگی کوچکی که دارد و شبکه کرومی کوچک تعبیه شـده در آن، زیبا و چشم‌نواز است. همتاز برای منتقل کـردن حس نوستالژی وسپا در RS 150، یک قطعه نقره‌ای رنگ طرح کروم را به شکل کاور روی اگزوز طراحی کـرده است.

گلگیر جلو در RS 150 فاقد زه است و مانند نسخه‌های سفارشی وسپا، در این موتورسیکلت هم دور تا دور فلاپ جلو و چراغ به وسیله زه‌های کرومی پوشانـده شده است. RS 150 از نمای کناری به دلیل وجود پیشرانه 150 سی سی در زیر فلاپ‌ها، ظاهری نسبتا درشت دارد. امتداد زه کرومی روی فلاپ‌ کناری که به شکل یک چنگک سه شاخه است، در نمای کناری بسیار جلب توجه می‌کنـد. این المان یا ویژگی در واقع به عنوان امضای همتاز روی موتورسیکلت RS 150 است و چهره این اسکوتر را از دیگر مدل‌ها متمایز می‌کند.

در نمای عقب موتورسیکلت همتاز RS 150 هم شاهد شباهت بسیار زیاد به وسپا زیبای ایتالیایی هستیم. به شکلی که تشخیص RS 150 و وسپا از نمای عقب اندکی دشوار است. چراغ عقب با فرمی زیبا به وسیله لامپ‌های LED با چینشی عمودی دیزاین شـده‌اند و چراغ‌های راهنما به زیبایی در کنار آن قرار گرفتـه‌اند.

خرید بیمه موتور

ترک‌بند عقب RS 150 با توجه به سفارش و درخواست مشتری می‌تواند به دو شکل روی موتورسیکلت قرار بگیرد. نوع اول قرارگیری این ترک‌بند جنبه تزیینی دارد. نوع دوم آن اما، برای حمل وسایل مناسب است. همتاز موتور همچنین امکان سفارش باکس عقب فابریک را برای مشتریان فراهم کرده است که در صورت سفارش همرنگ با بـدنه روی موتور سوار می‌شود.

طلق جلو هم برای حفظ شباهت RS 150 به وسپا، با درخواست به همتاز موتور قابل سفارش است. در طراحی زین موتور از چرم استفاده شده است و طراحی شکیل و زیبایی دارد. همتاز برای راکب موتور یک جاپایی مناسب و زیبا طراحی کـرده است. صفحه کیلومتر این موتورسیکلت کاملا پشت آمپر قرار گرفتـه است. باکس داشبورد هم در پشت فلاپ جلو قرار دارد. همتاز برای شباهت بیشتر به وسپا، پرچم ایتالیا را در جاهای مختلف RS 150  طراحی کـرده است.

بررسی مشخصات فنی RS 150 همتاز

RS 150 یک موتور سیکلت تک سیلندر 4 زمانه است که حجمی برابر 149 سی سی دارد. همچنین دارای تکنولوژی SOHC است. این پیشرانه نیرویی برابر با 9.36 اسب بخار تولید می‌کنـد و گشتاور آن 9.85 نیوتن‌متر است. حداکثر قدرت و گشتاور این موتور در دورهای 7485 و 5952 RPM آزاد می‌شود. همتاز ادعا می‌کند که پیشرانه RS 150 تراکمی برابر با 9.2:1 را دارا است.

این موتور از یک گیربکس اتوماتیک CVT بهره می‌برد و انتقال قدرت در RS 150  به وسیله یک تسمه انجام می‌شود. سیستم سوخت رسانی آر اس 150 انژکتوری است و سیستم خنک کننـدگی آن هم هوا خنک است. پیشرانه به صورت الکتریکی استارت می‌خورد، اما استارت هندلی هم برای مواقع ضروری در نظر گرفتـه شـده است.

RS 150 در هر بار سوخت‌گیری می‌تواند 6 لیتر بنزین را در باک خود جای دهـد. مصرف سوخت این موتورسیکلت چیزی حدود 2.4 لیتر در هر 100 کیلومتر تخمین زده شـده‌است. این موتورسیکلت 101.2 کیلوگرم وزن دارد . لازم به ذکر است که کمک فنرهای این اسکوتر در قسمت جلو از نوع تلسکوپی و در قسمت عقب از نوع فنر لول هستند.

ترمز همتاز RS 150 در قسمت جلو مجهز به دیسک است اما ترمز عقب کفشکی است. این اسکوتر شهری ترمز ABS ندارد اما در مدل‌های جدیدتر شرکت همتازموتور، سیستم ترکیبی CBS برای RS 150 به کار رفته است. رینگ‌های این موتورسیکلت 12.0 اینچی است؛ لاستیک جلو و عقب آن کاملا یکسان و سایزی حدود 120.70 دارد.

از نظر ظاهری RS 150 از درشت‌ترین موتورسیکلت‌های طرح وسپا است. طول، عرض و ارتفاع این موتورسیکلت شهری به ترتیب برابر با 1907، 698 و 1142 میلی‌متر است.

مشخصات فنی موتورسیکلت کلاس اسکوتر همتاز RS 150 در جدول زیر آمده است:

انجین و انتقال قدرت
حجم149cc
حد اکثر توان6.98 kw at 7485rpm
حد اکثر گشتاور9.85 Nm at 5952 rpm
چیدمان سوپاپ هاSOHV
نوع کلاچاتوماتیک
نوع گیربکسCVT
نوع انتقال قدرتتسمه
تعداد سیلندر۱
کورس و قطر پیستون69.3 mm x 52.4mm
نوع انجینتک سیلندر-۴زمانه-هوا خنک-SOHC
نسبت تراکم۹.۲:۱
نوع راه اندازاستارتی-هندلی
نوع سیستم سوخت رسانیانژکتور
سیستم خنک کنندههوا خنک
ابعاد وظرفیت ها
نوع کاربریاسکوتر
ظرفیت باک6L
ظرفیت سرنشین2
فاصله دو محور1335mm
ارتفاع زین810mm
فاصله کف موتورسیکلت از سطح زمین155mm
طول*عرض*ارتفاع1907mm x 698mm x 1142mm
وزن خالص2/101
جلو بندی وچرخ ها
سایز تایر جلو۱۲۰/۷۰-۱۲
سایز تایر عقب۱۲۰/۷۰-۱۲
نوع کمک فنر جلوکمک فنر تلسکوپی
نوع کمک فنر عقبفنر لول
ترمز جلودیسکی
ترمز عقبکفشکی
ترمز ترکیبیندارد
ABSندارد
کیلومتر شمار
نوع سرعت سنجآنالوگ دیجیتال
نوع نمایش سوختدیجیتال
کیلومتر شمار سفردارد
کیلومتر شماردیجیتال
چراغ ها
نوع چراغ جلوHS1 12v 35W/35W
نور نمایشگردارد
تنظیم چراغ
نوع چراغ عقبLED 12V 1.2W

 

اسکوتر شهری RS 150 خود را به راحتی بیمه کنید!

بعد از بررسی و صحبت در مورد موتورسیکلت همتاز RS 150، بهتر است در مورد خدماتی که برای این موتورسیکلت می‌توان تهیه کرد هم صحبت کنیم. موتورسیکلت‌های شهری به دلیل استفاده روزمره و طی کـردن مسافت‌های طولانی بهتر است دارای بیمه باشند تا در صورت بروز مشکلات، بتوان به راحتی برای برطرف کـردن آن اقدام کرد. از طرفی با توجه به بیشتر بـودن آمار تصادفات در میان موتورسواران خرید بیمه موتورسیکلت یک اقدام هوشمندانه و به صرفه است.

RS 150

همتاز RS-150

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌هایی است که برای موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه موتوری اجباری است. نداشتـن بیمه شخص ثالث بر اساس قانون پیامدهایی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به توقیف وسیله نقلیه و انتقال به پارکینگ اشاره کرد.

بیمه دیگری که برای موتورسیکلت‌ها می‌توان خریداری کرد، بیمه بدنه است. با توجه به افزایش قیمت وسایل نقلیه و شرایط اقتصادی، خرید بیمه بدنه از اقداماتی است که برای تمام دارندگان وسایل نقلیه واجب است.

بیمه دات کام با فروش آنلاین انواع بیمه، امکان خرید بیمه بدنه و شخص ثالث را به صورت آنلاین و غیرحضوری برای مخاطبان و مشتریان عزیز فراهم کرده است. شما می‌توانید به راحتی و از طریق سایت Bime.com برای خرید بیمه‌های مدنظرتان اقدامات لازم را انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با این بیمه، راهنمای بیمه موتورسیکلت را مطالعه کنید.

RS 150 موتورسیکلت شهری مشابه وسپا!

استفاده از موتورسیکلت تردد افراد را راحت‌تر کرده است. RS 150 یکی از موتورسیکلت‌های شهری است که به دلیل شباهت زیادی که به وسپا دارد مورد توجه جوانان واقع شـده است. در این مقاله به توضیح موتورسیکلت‌های شهری پرداختیم، ویژگی‌های یک موتورسیکلت شهری را بیان کردیم و در ادامه به بررسی همتاز RS 150 پرداختیم. همچنین بیمه‌های مناسب برای دارندگان موتورسیکلت را هم به شما معرفی کردیم. با تمام این‌ها کارشناسان ما با کمال میل پاسخ‌گوی سوالات شما در مورد موتورسیکلت آر اس 150 و انواع بیمه آن هستند. بنابراین با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
اردلان
26 اردیبهشت 1402

سلام،حجم روغن موتور همتاز ۱۵۰ آر اس چقدر هست و آیا می‌شود از روغن sn استفاده کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 اردیبهشت 1402

  سلام اطلاعاتی مانند حجم روغن موتور را در دفترچه راهنمای موتور می توانید ببینید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید