بیمه موتور-صفر تا صد بیمه موتور سیکلت

فهرست عناوینی که در این مقاله پوشش داده ایم:

عاشقان سینه چاک موتورسیکلت، تک چرخ زدن در خیابان ها و جاده ها را دوست دارند.البته برای اشخاص حرفه ای که تمام چم و خم موتورسواری را می دانند ، لذت و هیجانی بهتر از این وجود ندارد.هر چه قدر که موتورسواری جذاب و سرگرم کننده باشد ولی بی خطر نیست و همواره خطرهای جدی خاصی برای موتورسواران و وسایل نقلیه شان وجود دارد.به همین دلیل پوشش بیمه ای مناسب در برابر خسارت های برآمده از آسیب های جانی، مالی برای موتورسواران ریسک پذیر،  ضروری به نظر می رسد. باید بدانیم که قانون هم بیمه شخص ثالث موتور را اجباری کرده است . راکبان موتور به  بیمه‌نامه موتورسیکلتی  نیاز دارند که ریسک های مربوط به تصادفات رانندگی با این وسیله نقلیه خطرناک را پوشش دهد تا خیالی آسوده حین این تجربه هیجانی داشته باشند.

حال اگر به سیر تا پیاز بیمه موتورسیکلت علاقه‌مند هستید، با ما همراه شوید. ابتدا به معرفی انواع بیمه موتور می پردازیم و سپس واقعیت هایی  را می گوییم که همه موتورسواران آسیب دیده می گویند: ” کاش زودتر این ها را می دانستیم !!!”

اگر بیمه موتورسیکلت نداشته باشیم، چه می شود؟

اگر بیمه موتورسیکلت نداشته باشیم، چه می شود؟|بیمه دات کام
اگر بیمه موتورسیکلت نداشته باشیم، چه می شود؟
 • اگر صاحب موتورسیکلت در حادثه مقصر باشد و  حساب بانکی پرو پیمان داشته باشد فقط  در این صورت است که شاید ملالی از نداشتن بیمه‌نامه نداشته باشد، چون باید همه هزینه‌ها را خودش پرداخت کند.
 • مدام باید ترس از پلیس داشته باشیم چون پلیس به محض شناسایی موتورسیکلت بدون بیمه‌نامه آن را به پارکینگ منتقل خواهد کرد در این صورت ما باید همه زندگی خود را تعطیل کرده و به دنبال ترخیص موتور از پارکینگ بدویم تازه تا بیمه شخص ثالث را هم نخریم، به ما موتورمان را برنمی‌گردانند.
 • موتور بدون بیمه‌نامه شخص ثالث  خرید و فروش نمی‌شود.

بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه

رانندگی با موتورسیکلت دل شیر می خواهد چون تصادف با موتورسیکلت و معلق زدن در هوا و …  خطرات بیشتری را در پی دارند و از طرف دیگر متاسفانه بیشتر موتورسوارانی که در سطح شهر و خیابان ها می بینیم، گواهینامه ندارند چه برسد به بیمه‌نامه و این نکته ، مساله را پیچیده تر می‌کند. همین دو نکته کوچک کافی است که گواهی‌نامه رانندگی با موتور و بیمه را در راس کارهایمان به عنوان یک موتورسوار قرار دهیم.

حتما بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟

انواع بیمه موتورسیکلت

برای موتورسیکلت نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری دو بیمه‌نامه درنظر گرفته شده است تا به صورت ۳۶۰ درجه  همه ریسک‌های احتمالی این رانندگی هیجان انگیز و گاهی نان آور پوشش داده شوند:

 • بیمه بدنه موتورسیکلت
 • بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه بدنه موتورسیکلت همانند بیمه بدنه خودرو، غرامت حوادثی نظیر آتش‌سوزی، سرقت خودرو، تصادم یا تصادف و برخورد خسارت زای هر جسم متحرک یا ثابت با موتورسیکلت انفجار و آتش گرفتن موتور را پرداخت می‌کند ولی بیمه شخص ثالث ابعادی غیر از خود خودرو نظیر جان شخص ثالث و راننده مقصر و بعد مالی  تصادفات و خسارت ها حین تصادف را در بندهای بیمه خود مدنظر قرار می‌دهد. اگر بخواهیم کمی اسرار بیمه‌گران را فاش کنیم، باید بگوییم که بیمه بدنه موتورسیکلت چندان مورد توجه موتورسواران واقع نشده است و بیشتر طرفدار بیمه شخص ثالث موتور بوده اند پس  بهتر است به بیمه شخص ثالث موتورسیکلت توجه بیشتری داشته باشیم:

این شخص ثالث می تواند هر شخص سومی(ترک نشین، عابرپیاده یا ….) باشد که در حادثه تصادف موتورسیکلت آسیب می بیند.اگر راننده در حادثه تصادف مقصر شناخته شود، شرکت بیمه‌گر متعهد به تامین غرامت حادثه است. شاید این نکته را هم بهتر است بدانید که در جریان حادثه اگر راننده موتورسیکلت دارای بیمه شخص ثالث مقصر نباشد و طرف مقابل حادثه به عنوان مقصر شناخته شود، ترک نشین موتور در چتر حمایت بیمه شخص ثالث موتور قرار می‌گیرد و باید خسارت خود را از شرکت بیمه گر بیمه شخص ثالث موتور طلب نماید.

بیمه سرنشین موتورسیکلت

طبق ماده ۲ قانون بیمه شخص ثالث، اگر بیمه‌گزار یا راننده وسیله نقلیه مقصر، سرنشین آن باشد، در قانون به عنوان شخص ثالث محسوب نمی‌شوند و خسارتی در جریان حادثه به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.در این شرایط که نمی شود کلاه ایمنی را بر سر کوبید ، قانون راه حل ارائه داده است :اگر راننده موتورسیکلت آسیب جانی یا مالی دید، بیمه سرنشین موتورسیکلت، پرداخت خسارت ها را تقبل خواهد کرد.

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه |بیمه دات کام
تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

اگر حین تک چرخ و ویراژ تصادفی آن هم با یک اتومبیل گرانقیمت رخ داد و شما که راننده موتور هستید، مقصر و فاقد گواهینامه باشید، کارتان زار است چرا که شرکت بیمه خسارت زیان دیده را سریعا پرداخت می کند ولی برای بازپرداخت آن، به شما مراجعه می کند و آن جاست که حسرت نداشتن گواهینامه را می خورید.از طرف دیگر، اگر خدای ناکرده ، در این تصادف شما آسیب بدنی ببینید، طبق قانون، شرکت بیمه ای دیه ای به شما پرداخت نخواهد کرد البته جای شکرش باقی است که زیان دیدگان به جز راننده موتورسیکلت فاقد گواهی نامه می توانند هزینه خسارتی را  که به آن ها رسیده است،از شرکت بیمه دریافت کنند. ثانیا باید پیه حسب تعزیری را نیز به تن تان بمالید که برای بار اول، قانون، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد، دو تا شش ماه حبس را برای شما در نظر گرفته است.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بدون گواهینامه

تعداد موتورسوارانی که علیرغم دانستن اجباری بودن بیمه شخص ثالث موتور آن را خریداری نمی کنند، زیاد است ولی باید به این افراد اهمال کار عزیز یادآوری کنیم که نداشتن بیمه شخص ثالث موتورسیکلت جریمه روزانه را در پی دارد و اگر حادثه ای رخ دهند و شرایط زیر حاکم باشد،شرکت بیمه به راننده مقصر فاقد بیمه موتور خسارتی پرداخت نخواهد کرد:

 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد.
 • تصادف عمدی باشد
 • راننده مقصر موتور گواهینامه رانندگی این وسیله نقلیه را نداشته باشد.
 • راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

هزینه بیمه موتورسیکلت

اگر بخواهیم هزینه بیمه موتورسیکلت را یک فاکتور کلی دارای بعد هزینه ای در نظر بگیریم ، عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتورسیکلت دخیل هستند. اگر موتورسواری بخواهد کمی در هزینه های خود کج دار و مریز قدم بردارد، باید به دقت عوامل زیر را بخواند تا اگر توانست برخی را متناسب با بودجه خود محاسبه نماید تا در نهایت، ارزان ترین بیمه موتورسیکلت را انتخاب نماید؛ هر چند توصیه کارشناسان بیمه دات کام این است که سعی کنید پوشش‌های بیمه ای مناسب را حتما لحاظ نمایید زیرا جانتان باارزش تر از آن مبلغ اندکی است که بخواهید در هزینه بیمه موتور صرفه جویی کنید.

عوامل تاثیرگذار در نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

هزینه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به چهار عامل عمده وابسته است :

 • نوع موتورسیکلت:

موتورسیکلت ها ،چه آخرین مدل هارلی دیویدسون چه موتورگازی خاک خورده گوشه انبار پدربزرگتان به سه  دسته تقسیم می‌شوند:

 1. موتورسیکلت سه چرخ
 2. موتورسیکلت دوچرخ
 3. موتورسیکلت برقی

نرخ بیمه موتورسیکلت سه چرخ در مقایسه با موتورسیکلت‌های دوچرخ بیشتر است.

 • سال تولید موتور

هرچه موتورسیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتورسیکلت آن نیز پایین تر می آید اگر تنها عامل موثر در تعیین قیمت بیمه موتورسیکلت را همین  عمر موتورسیکلت بدانیم، چه بسا موتوری که بیست سال است که از گاراژ  بیرون نیامده باشد، هزینه بیمه بالاتری در مقایسه با موتور FXDR 2019 داشته باشد.

 • تعداد سیلندر:

از آن جا که هر که بامش بیش، برفش بیشتر ، وقتی موتور سه سیلندر یا بیشتر خریداری می کنید، به فکر پرداخت حق بیمه موتور  بیشتر هم باشید و کمی از پول زرق و برق را برای هزینه بیمه موتور زیر فرش تان قایم کنید.

 • نوع و ساختار موتور :

عامل دیگری که در محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیر می گذارد، نوع و ساختار موتور است که به برقی یا دنده ای بودن موتور بستگی دارد.این جا هم باید بگوییم که سایز و قدرت بالاتر موتور نیز هزینه بیمه موتور بیشتر روی دستتان می گذارد.

عواملی که تا به حال گفتیم ، نقش عمده ای در محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت دارند ولی عوامل دیگری هم هستند که می توانند  در محاسبه هزینه بیمه موتور سیکلت نقش غیرمستقیم داشته باشند:

نرخ بیمه موتور سیکلت چگونه محاسبه می‌شود؟

تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت

معمولا بیشتر موتورسوارها از ریزه کاری ها و اصول موتورسواری اطلاع دارند ولی اگر بدانند به بیمه‌نامه موتورسیکلت‌شان به خاطر عدم استفاده از خسارت، تخفیف تعلق می‌گیرد، دقت بیشتری خواهند داشت. این میزان تخفیف عدم خسارت به صورت خودکار محاسبه و روی بیمه موتورسیکلت درج می شود. می توانید از این نقطه قوت خود در تمدید بیمه نامه موتورسیکلت کمال استفاده را ببرید و بیمه ارزان برای موتور خود تهیه نمایید. سقف  تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت ۷۰ درصد است.

جریمه دیرکردبیمه موتور سیکلت

یک سری موتورسوار داریم که آن قدر در زنجیر و طوقه دنیای خود و موتورشان گیر کرده اند که تاریخ سررسید تمدید بیمه موتورسیکلت خود را فراموش می‌کنند. در این شرایط، این موتورسواران فراموشکار باید تاوان بدهند البته نگران نباشید، این جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت  چندان هم بزرگ نیست .بیمه دات کام برای این که رضایت همه موتورسواران عزیز را جلب کند، برای موتورسواران پرمشغله ای که امکان فراموشی تاریخ سررسید بیمه شان می رود، بخش یادآور بیمه را تدارک دیده است که به راحتی با ثبت اطلاعات بیمه نامه خود، می توانند با خیال راحت به زندگی شان برسند و بیمه دات کام قبل از تاریخ سررسید تمدید بیمه موتورسیکلت، آن‌ها را مطلع می سازد.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور‌سیکلت

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور‌سیکلت|بیمه دات کام
نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور‌سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت به صورت روزانه و حداکثر به مدت یک سال ( ۳۶۵ روز) تعیین می‌شود. فرمول محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت به این صورت است که حق بیمه خالص بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را طی یک سال تقسیم بر ۳۶۵ کرده و جواب را در تعداد روزهای دیرکرد ضرب می کنیم. یک خبر خوب که اگر بیش از یک سال در  تمدید بیمه موتورسیکلت دیرکرد داشته باشید، فقط باید جریمه ۳۶۵ روز دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت پرداخت شود.مبلغ جریمه دیرکرد هنگام خرید بیمه تعیین شده و بر نرخ حق بیمه موتورسیکلت اضافه می شود.

بیمه موتورسیکلت اقساطی

نرخ بیمه موتور سیکلت در مقایسه با نرخ بیمه شخص ثالث سایر وسایل نقلیه چندان زیاد نیست ( بالاترین قیمت بیمه موتور سیکلت ۹۹ معادل ۵۰۶۷۰۰ تومان است) بنابراین انتظار نداشته باشید که شرکت‌های بیمه با تمایل به ارائه گزینه خرید قسطی بیمه ثالث موتورسیکلت ارزان داشته باشند ولی در این بین شرکت بیمه پاسارگاد بیمه موتورسیکلت اقساطی پاسارگاد را به بیمه‌گزاران موتورسوار ارائه نموده است.

نرخ بیمه موتور سیکلت سال ۹۹

نوع موتور سیکلت مبلغ بیمه پایه موتورسیکلت در سال۹۹ (برحسب تومان)
گازی ۳۵۱۱۰۰
دنده ای تک سیلندر ۴۲۸۹۰۰
دو سیلندر و بیشتر ۴۷۱۲۰۰
دنده ای سه چرخ ۵۰۶۷۰۰

مدت زمان بیمه‌نامه موتورسیکلت

اگر تجربه داشتن خودرو داشته باشید، عموما می‌دانید که بیمه شخص ثالث در دو نوع بلندمدت یک‌ساله و کوتاه مدت چندماهه ارائه می شود ولی برای بیمه‌نامه موتورسیکلت با اعتبار یک ساله صادر می‌شود و شرکت‌های بیمه‌گر اندکی  نظیر شرکت بیمه پاسارگاد خرید بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت(بیمه کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه، بیمه ۶ ماهه موتور سیکلت، هزینه بیمه موتور سیکلت سه ماهه) را میسر ساخته اند و امکان خرید بیمه کوتاه مدت موتور به صورت محدود وجود دارد ، پس مجبوریم به گزینه‌هایی نظیر قیمت بیمه موتور سیکلت ۳ ماهه، روش محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه، نرخ بیمه موتور سیکلت سه/۳ماهه، قیمت بیمه موتور سیکلت ۶ ماهه، بیمه موتور شش ماهه نگاهی اجمالی داشته باشیم:

بیمه موتورسیکلت سه ماهه

این بیمه‌نامه سه ماهه موتورسیکلت برای افرادی تعریف شده است که بعد از سه ماه یا کمتر مجبورند از موتور خود دل بکنند و آن را بفروشند.البته بیمه موتورسیکلت شش ماهه نیز فراهم شده است و در صورتی که مدت اعتبار این بیمه نامه های کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه به پایان رسید، گزینه تمدید بیمه موتورسیکلت روی میز شماست.

هزینه بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت سه ماهه ، شش ماهه و نه ماهه

هزینه بیمه کوتاه مدت نظیر بیمه موتورسیکلت ۳ ماهه و بیمه موتورسیکلت شش ماهه از قیمت بیمه موتورسیکلت یک ساله بالاتر است و  محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳ یا ۶ ماهه  بر حسب تقاضا و پوشش‌های مدنظر بیمه‌گزاران صورت می‌گیرد ولی بیمه مرکزی ایران  نرخ بیمه پایه کوتاه مدت موتورسیکلت را تعیین کرده است و شرکت‌های بیمه ای نرخ ثابتی را برای بیمه کوتاه مدت موتور ارائه می‌کنند:

بیمه ۳ ماهه موتورسیکلت:  %30 حق بیمه سالانه

بیمه ۶ ماهه موتورسیکلت: % ۶۰ حق بیمه سالانه

بیمه ۹ ماهه شخص ثالث : %۹۰ درصد حق بیمه سالانه

چنین طرح هایی برای تشویق رانندگان به رانندگی بی خطر و بالاتر بردن سطح ایمنی رانندگی‌ها و فراغت بال رانندگان از جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت در شرایط مالی نامطلوب ارائه شده است.

ارزان‌ترین بیمه موتورسیکلت

اگر ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است را شنیده باشید ، حالا متوجه می شوید اگر امکان خرید بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت محدود است ولی می توان بیمه ارزان موتور تهیه کرد. با توجه به اینکه بیمه مرکزی ایران، نرخ پایه بیمه موتورسیکلت را اعلام می کند، نرخ بیمه موتور در شرکت های مختلف تفاوت چندانی ندارد ولی اگر به دنبال خرید  بیمه موتورسیکلت ارزان قیمت هستید، باید موقع رانندگی با موتور شش دانگ حواستان باشد. تعجب کردید؟ به شما حق می دهیم ولی باید بدانید که هرچه رانندگی تان مناسب تر باشد، تصادف و خسارت شما کمتر خواهد بود و در نتیجه از تخفیف عدم خسارت حین تمدید بیمه موتورسیکلت برخوردار می شوید ثانیا اگر گوش به زنگ تاریخ تمدید بیمه نامه موتورسیکلت باشید و مدام تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت خود را پشت گوش نیاندازید، امید می‌رود که بیمه موتورسیکلت ارزان قیمتی بخرید.

بیمه دات کام که همیشه سعی دارد همراه شما بیمه‌گزاران عزیز باشد، توصیه می کند اول در بخش یادآور بیمه که در بالا بیان کردیم ،اطلاعات بیمه‌نامه موتورسیکلت خود را ثبت نمایید تا سروقت کارشناسان سامانه بیمه دات کام با شما تلفنی و پیامکی ، تاریخ تمدید بیمه موتورسیکلت را اطلاع دهند تا شما هم بتوانید با جلوگیری از پرداخت جریمه،  بیمه ارزان برای موتور خود خریداری نمایید.

هر روز مرکز پشتیبانی  بیمه دات کام در گزارش‌های خود اعلام می کنند که  این سوال ” ارزانترین بیمه موتور سیکلت را از کجا بخرم؟” از طرف مشتریان چند بار در روز پرسیده می شود لذا توصیه دوم ما به شما که می خواهید خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت را تجربه کنید، این است که به صفحه استعلام بیمه موتورسیکلت بیمه دات کام سری بزنید و با وارد کردن اطلاعات مدنظر، به استعلام و مقایسه هزینه بیمه موتور سیکلت شرکت‌های بیمه‌گر معتبر مختلف پرداخته و بیمه موتورسیکلت ارزان قیمت مناسب با بودجه خود را فقط با چند کلیک ساده تهیه نمایید.

نظرات بسته شده است.