14 مرداد 1399

بیمه موتورسیکلت – صفر تا صد بیمه موتور(آخرین به روزرسانی مهر۱۴۰۰)

حتما دیده‌اید که عاشقان سینه چاک موتورسیکلت، تک چرخ زدن در خیابان ها و جاده‌ها را دوست دارند. موتورسواری عین جذاب و هیجانی بودن، بی خطر نیست. بیمه موتورسیکلت در برابر خسارت‌های آسیب‌های جانی، مالی برای موتورسواران ریسک پذیر،  ضروری به نظر می‌رسد.

قانون بیمه شخص ثالث موتور را اجباری کرده است. راکبان موتور به  بیمه‌نامه برای پوشش ریسک‌های مربوط به تصادفات رانندگی نیازدارند. موتورسواران با تهیه این بیمه می‌توانند خیالی آسوده حین تجربه هیجانی داشته باشند. اگر به سیر تا پیاز این بیمه علاقه‌مند هستید، با ما همراه شوید. ابتدا به معرفی انواع بیمه موتور می پردازیم؛ سپس، واقعیت هایی  را می گوییم که همه موتورسواران آسیب دیده می گویند: ” کاش زودتر این‌ها را می دانستیم !!!”

اگر موتورمان، بیمه نداشته باشد، چه می شود؟

اگر بیمه موتورسیکلت نداشته باشیم، چه می شود؟|بیمه دات کام
اگر بیمه موتورسیکلت نداشته باشیم، چه می شود؟
 • اگر مقصر تصادف با موتورسیکلت،  حساب بانکی پرو پیمان داشته باشد، شاید ملالی از نداشتن بیمه‌نامه تجربه نکند. چون شخص بدون بیمه باید همه هزینه‌ها را خودش پرداخت کند.
 • مدام باید ترس از پلیس داشته باشیم؛ پلیس به محض شناسایی موتورسیکلت بدون بیمه‌نامه آن را به پارکینگ منتقل خواهد کرد. در این صورت، موتورسوار باید همه زندگی خود را تعطیل کرده و به دنبال ترخیص موتور از پارکینگ بدود. تازه تا بیمه شخص ثالث را هم نخرد،موتورش را رفع توقیف نمی‌کنند.
 • موتور بدون بیمه‌نامه شخص ثالث  خرید و فروش نمی‌شود.

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

رانندگی با موتورسیکلت دل شیر می خواهد. تصادف با موتورسیکلت، معلق زدن در هوا و …  خطرات بسیاری در پی دارند. از طرف دیگر، متاسفانه بیشتر موتورسوارانی که در سطح شهر و خیابان‌ها می‌بینیم، گواهینامه ندارند؛ چه برسد به بیمه‌نامه! این نکته‌، مساله را پیچیده‌تر می‌کند. همین دو نکته کوچک کافی است که گواهی‌نامه رانندگی و بیمه را در راس کارهایمان به عنوان یک موتورسوار قرار دهیم.

حتما بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟

انواع بیمه موتور

برای موتورسیکلت نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری دو بیمه‌نامه درنظر گرفته شده است. این بیمه‌ها ریسک‌های احتمالی این رانندگی هیجان انگیز و گاهی نان آور را پوشش می‌دهند:

 • بیمه بدنه موتورسیکلت
 • بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه بدنه موتورسیکلت

بیمه بدنه موتورسیکلت همانند بیمه بدنه خودرو، غرامت حوادثی نظیر

 • آتش‌سوزی
 • سرقت خودرو
 • تصادم یا تصادف و برخورد خسارت زای هر جسم متحرک یا ثابت با موتورسیکلت
 • انفجار و آتش گرفتن موتور را پرداخت می‌کند.

راهنمای کامل بیمه بدنه موتورسیکلت را این جا بخوانید: بیمه بدنه موتورسیکلت: بهترین انتخاب برای کاهش خسارات موتور

بیمه شخص ثالث ابعادی غیر از خود خودرو نظیر جان شخص ثالث و راننده مقصر و بعد مالی  تصادفات و خسارت ها حین تصادف را در بندهای بیمه خود مدنظر قرار می‌دهد. اگر بخواهیم کمی اسرار بیمه‌گران را فاش کنیم، باید بگوییم که بیمه بدنه موتورسیکلت چندان مورد توجه موتورسواران واقع نشده است و بیشتر طرفدار بیمه شخص ثالث موتور بوده اند. بهتر است به بیمه شخص ثالث موتورسیکلت توجه بیشتری داشته باشیم:

بیمه شخص ثالث موتور

شخص ثالث می‌تواند هر شخص سومی(ترک نشین، عابرپیاده یا ….) باشد که در حادثه تصادف موتورسیکلت آسیب می‌بیند. اگر راننده در حادثه تصادف مقصر شناخته شود، شرکت بیمه‌گر متعهد به تامین غرامت حادثه است. اگر راننده موتورسیکلت دارای بیمه شخص ثالث مقصر نباشد و طرف مقابل حادثه به عنوان مقصر شناخته شود، ترک نشین موتور در چتر حمایت بیمه شخص ثالث موتور قرار می‌گیرد. او باید خسارت خود را از شرکت بیمه‌گر موتور طلب نماید.

بیمه سرنشین موتورسیکلت

طبق ماده ۲ قانون بیمه شخص ثالث، اگر بیمه‌گزار یا راننده وسیله نقلیه مقصر، سرنشین باشد، در قانون به عنوان شخص ثالث محسوب نمی‌شوند و خسارتی در جریان حادثه به آن‌ها پرداخت نمی‌شود. قانون در این شرایط راه حل ارائه داده است :اگر راننده موتورسیکلت آسیب جانی یا مالی دید، بیمه سرنشین موتورسیکلت، پرداخت خسارت‌ها را تقبل خواهد کرد.

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه |بیمه دات کام
تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

اگر حین تک چرخ و ویراژ تصادفی آن هم با یک اتومبیل گرانقیمت رخ داد؛ شما که راننده موتور هستید، مقصر و فاقد گواهینامه باشید، کارتان زار است: شرکت بیمه خسارت زیان دیده را سریعا پرداخت می کند؛ ولی برای بازپرداخت آن، به شما مراجعه می کند و آن جاست که حسرت نداشتن گواهینامه را می خورید.

آیا شرکت بیمه خسارت آسیب بدنه راننده فاقد بیمه موتور را پرداخت می‌کند؟

اگر خدای ناکرده ، در تصادف موتورسیکلت، آسیب بدنی ببینید، طبق قانون، شرکت بیمه دیه‌ای به شما پرداخت نخواهد کرد. زیان دیدگان به جز راننده موتورسیکلت فاقد گواهی نامه می‌توانند هزینه خسارتی را  که به آن ها رسیده است، از شرکت بیمه دریافت کنند. هم‌چنین، باید پیه حبس تعزیری را نیز به تن تان بمالید: برای بار اول، قانون، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات در نظر می‌گیرد. در صورت ارتکاب مجدد، دو تا شش ماه حبس برای شما در نظر گرفته است.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بدون گواهینامه

تعداد موتورسوارانی که علیرغم دانستن اجباری بودن بیمه شخص ثالث موتور آن را خریداری نمی کنند، زیاد است. باید به این افراد اهمال کار عزیز یادآوری کنیم:” نداشتن بیمه شخص ثالث موتورسیکلت جریمه روزانه را در پی دارد”. اگر حادثه ای رخ دهند و شرایط زیر حاکم باشد، شرکت بیمه به راننده مقصر فاقد بیمه موتور خسارتی پرداخت نخواهد کرد:

 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد.
 • تصادف عمدی باشد
 • راننده مقصر موتور گواهینامه رانندگی این وسیله نقلیه را نداشته باشد.
 • راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

هزینه بیمه ثالث موتور

اگر بخواهیم هزینه بیمه موتور را یک فاکتور کلی در نظر بگیریم‌، عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتورسیکلت دخیل هستند. اگر موتورسواری بخواهد کمی در هزینه های خود کج دار و مریز قدم بردارد، باید به دقت عوامل زیر را بخواند. او می‌تواند برخی عوامل را متناسب با بودجه خود محاسبه نماید تا در نهایت، ارزان ترین بیمه موتورسیکلت را انتخاب نماید؛ هر چند توصیه کارشناسان بیمه دات کام این است که سعی کنید پوشش‌های بیمه ای مناسب را حتما لحاظ نمایید زیرا جانتان باارزش تر از مبلغ اندکی است که بخواهید در هزینه بیمه موتور صرفه جویی کنید.

عوامل تاثیرگذار در نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

هزینه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به چهار عامل عمده وابسته است :

نوع موتورسیکلت:

موتورسیکلت‌ها‌، چه آخرین مدل هارلی دیویدسون چه موتورگازی خاک خورده گوشه انبار پدربزرگتان به سه  دسته تقسیم می‌شوند:

 1. موتورسیکلت سه چرخ
 2. موتورسیکلت دوچرخ
 3. موتورسیکلت برقی

نرخ بیمه موتورسیکلت سه چرخ در مقایسه با موتورسیکلت‌های دوچرخ بیشتر است.

سال تولید موتور

هرچه موتورسیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است؛ در نتیجه، نرخ بیمه آن نیز پایین‌تر می‌آید. اگر تنها عامل موثر در تعیین قیمت بیمه موتور را عمر موتورسیکلت بدانیم، چه بسا موتوری که بیست سال است که از گاراژ بیرون نیامده باشد، هزینه بیمه بالاتری در مقایسه با موتور FXDR 2019 داشته باشد.

تعداد سیلندر

وقتی موتور سه سیلندر یا بیشتر خریداری می‌کنید، به فکر پرداخت حق بیمه موتور  بیشتر هم باشید؛ کمی از پول زرق و برق را برای هزینه بیمه موتور زیر فرش‌تان قایم کنید.

نوع و ساختار موتور

عامل دیگری که در محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت تاثیر می‌گذارد، نوع و ساختار موتور است. این امر به برقی یا دنده‌ای بودن آن بستگی دارد. سایز و قدرت بالاتر موتور،هزینه بیمه موتور بیشتر روی دستتان می گذارد.

عواملی که تا به حال گفتیم، نقش عمده‌ای در محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت دارند. عوامل دیگری هم هستند که می توانند  در محاسبه هزینه بیمه موتور سیکلت نقش غیرمستقیم داشته باشند:

نرخ بیمه موتور سیکلت چگونه محاسبه می‌شود؟

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور

معمولا بیشتر موتورسوارها از ریزه کاری‌ها و اصول موتورسواری اطلاع دارند. ولی اگر بدانند به بیمه‌نامه موتورسیکلت‌شان به خاطر عدم استفاده از خسارت، تخفیف تعلق می‌گیرد، دقت بیشتری خواهند داشت. این میزان تخفیف عدم خسارت به صورت خودکار محاسبه و روی بیمه موتو سیکلت درج می‌شود. می‌توانید از این نقطه قوت خود در تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت کمال استفاده را ببرید. بیمه ارزان برای موتور خود تهیه نمایید. سقف  تخفیف عدم خسارت بیمه موتور ۷۰ درصد است.

جریمه دیرکرد بیمه موتور

یک سری موتورسوار داریم که بسیار درگیر زنجیر و طوقه دنیای خود و موتورشان هستند. آن‌ها معمولا تاریخ سررسید تمدید بیمه خود را فراموش می‌کنند. در این شرایط، این موتورسواران فراموشکار باید تاوان بدهند. نگران نباشید، این جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت  چندان هم بزرگ نیست. بیمه دات کام برای این که رضایت همه موتورسواران عزیز را جلب کند، بخش یادآور بیمه را تدارک دیده است. این بخش یادآور احتمال فراموشی تاریخ سررسید بیمه را به حداقل می‌رساند. موتورسواران به راحتی با ثبت اطلاعات بیمه‌نامه خود، می‌توانند با خیال راحت به زندگی‌شان برسند. بیمه دات کام قبل از تاریخ سررسید تمدید بیمه، آن‌ها را مطلع می‌سازد.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور ‌

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور‌سیکلت|بیمه دات کام
نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور‌سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت به صورت روزانه و حداکثر به مدت یک سال ( ۳۶۵ روز) تعیین می‌شود. فرمول محاسبه جریمه دیرکرد بیمه موتور به این صورت است :

 1. حق بیمه خالص ثالث موتورسیکلت را طی یک سال تقسیم بر ۳۶۵ می‌نمایید.
 2. جواب مرحله قبل را در تعداد روزهای دیرکرد ضرب می کنیم.

یک خبر خوب که اگر بیش از یک سال در  تمدید بیمه موتور دیرکرد داشته باشید، فقط باید جریمه ۳۶۵ روز دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت پرداخت شود.مبلغ جریمه دیرکرد هنگام خرید بیمه تعیین می‌شود. این جریمه بر نرخ حق بیمه موتور اضافه می‌شود.

جریمه دیرکرد موتورسیکلت ۹۹ بخشیده شد

اگر در بیمه کردن موتورسیکلت تاخیر داشته‌اید و دیگر با حجم جریمه ها دست و دلتان به تمدید بیمه نمی‌رود، معمولا هر سال خبر خوبی از طرف بیمه مرکزی منتشر می‌شود.

بیمه مرکزی، برای اجرای طرح بخشودگی جرائم بند (ب) ماده ۲۴ قانون‌ بیمه اجباری خسارات شخص ثالث در حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۱۳۹۵ برای کمک به موتورسواران جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها را از ابتدا تا سی‌ام بهمن بخشید.
موتورسواران دارای جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌توانند با خرید بیمه‌نامه یک‌ساله از طرح بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بهره‌مند شوند.

مطلب پیشنهادی : جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را سه سوته یاد بگیرید

بیمه موتور اقساطی

نرخ بیمه موتور در مقایسه با نرخ بیمه شخص ثالث سایر وسایل نقلیه چندان زیاد نیست ( بالاترین قیمت بیمه موتور سیکلت ۱۴۰۰ معادل ۶۰۰هزار تومان است). شرکت‌های بیمه تمایلی به ارائه گزینه خرید قسطی بیمه ثالث موتورسیکلت ارزان داشته باشند. شرکت بیمه پاسارگاد، بیمه موتورسیکلت اقساطی را به بیمه‌گزاران ارائه نموده است.

نرخ بیمه موتور سیکلت سال ۱۴۰۰

نوع موتورسیکلت مبلغ بیمه پایه موتورسیکلت در سال۱۴۰۰ (برحسب تومان)
گازی ۴۸۱۰۰۰
دنده ای تک سیلندر ۵۸۷۶۰۰
دو سیلندر و بیشتر ۶۴۵۵۰۰
دنده ای سه چرخ ۶۹۴۲۰۰

مدت زمان بیمه موتور

اگر تجربه داشتن خودرو داشته باشید، عموما می‌دانید که بیمه شخص ثالث در دو نوع بلندمدت یک‌ساله و کوتاه مدت چندماهه ارائه می شود. ولی بیمه‌نامه موتورسیکلت با اعتبار یک ساله صادر می‌شود. شرکت‌های بیمه‌گر اندکی  نظیر شرکت بیمه پاسارگاد خرید بیمه موتور کوتاه مدت( بیمه کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه، بیمه ۶ ماهه موتور سیکلت، هزینه بیمه موتور سیکلت سه ماهه) را میسر ساخته اند.

کان خرید بیمه کوتاه مدت موتور به صورت محدود وجود دارد: مجبوریم به گزینه‌هایی نظیر قیمت بیمه موتور سیکلت ۳ ماهه، روش محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه، نرخ بیمه موتور سیکلت سه/۳ماهه، قیمت بیمه موتور سیکلت ۶ ماهه، بیمه موتور شش ماهه نگاهی اجمالی داشته باشیم:

بیمه موتور سه ماهه

بیمه‌نامه سه ماهه موتورسیکلت برای افرادی تعریف شده است که بعد از سه ماه یا کمتر مجبورند از موتور خود دل بکنند و آن را بفروشند.البته بیمه موتور سیکلت شش ماهه نیز فراهم شده است. در صورتی که مدت اعتبار این بیمه نامه های کوتاه مدت ۳یا۶ ماهه به پایان رسید، گزینه تمدید بیمه موتور روی میز شماست.

هزینه بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه

فروش بیمه موتور به صورت کوتاه مدت با حق بیمه روز شمار حساب می‌شود که هزینه آن به نسبت بیمه‌نامه‌های سالانه گران ترخواهد بود.بیمه موتورسیکلت سه ماهه تا 6 ماهه برای تمامی رشته‌های بیمه‌ای و براساس شرایط متقاضیان می‌تواند ارائه شود. اما اکثر تقاضاها برای بیمه سالانه است و هزینه آن ها بنا بر شرایط تقاضا‌ها و پوشش‌های مورد درخواست مشتریان تعیین می‌شود.

راهنمای کامل بیمه موتور سه ماهه، شش ماهه را در این جا بخوانید

هزینه بیمه کوتاه مدت نظیر بیمه موتور سیکلت ۳ ماهه و بیمه موتور سیکلت شش ماهه از قیمت بیمه موتورسیکلت یک ساله بالاتر است.  محاسبه حق بیمه کوتاه مدت ۳ یا ۶ ماهه  بر حسب تقاضا و پوشش‌های مدنظر بیمه‌گزاران صورت می‌گیرد. بیمه مرکزی ایران  نرخ بیمه پایه کوتاه مدت موتور را تعیین کرده است و شرکت‌های بیمه ای نرخ ثابتی را برای بیمه کوتاه مدت موتور ارائه می‌کنند:

نرخ بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت

بیمه ۳ ماهه موتورسیکلت:  %۳۰ حق بیمه سالانه

بیمه ۶ ماهه موتورسیکلت: % ۶۰ حق بیمه سالانه

بیمه ۹ ماهه شخص ثالث : %۹۰ درصد حق بیمه سالانه

چنین طرح‌هایی برای

 • تشویق رانندگان به رانندگی بی‌خطر
 • بالاتر بردن سطح ایمنی رانندگی‌ها
 • فراغت بال رانندگان از جریمه دیرکرد بیمه موتور در شرایط مالی نامطلوب ارائه شده است.

ارزان‌ترین بیمه موتورسیکلت

اگر ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است را شنیده باشید، متوجه می‌‌شوید اگر امکان خرید بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت محدود است ولی می توان بیمه ارزان موتور تهیه کرد. با توجه به اینکه بیمه مرکزی ایران، نرخ پایه بیمه موتور را اعلام می کند، نرخ بیمه در شرکت‌های مختلف تفاوت چندانی ندارد. اگر به دنبال خرید  بیمه موتورسیکلت ارزان قیمت هستید، باید موقع رانندگی با موتور شش دانگ حواستان باشد. تعجب کردید؟ به شما حق می دهیم!! باید بدانید که هرچه رانندگی‌تان مناسب‌تر باشد، تصادف و خسارت شما کمتر خواهد بود؛ در نتیجه، از تخفیف عدم خسارت حین تمدید بیمه موتور سیکلت برخوردار می‌‍شوید. ثانیا، اگر گوش به زنگ تاریخ تمدید بیمه نامه موتورسیکلت باشید و مدام تمدید آن خود را پشت گوش نیاندازید، امید می‌رود که بیمه موتورسیکلت ارزان قیمتی بخرید.

چگونه بیمه موتور خود را تمدید کنم؟

بیمه دات کام که همیشه سعی دارد همراه شما بیمه‌گزاران عزیز باشد، توصیه می کند:” در بخش یادآور بیمه که در بالا بیان کردیم ،اطلاعات بیمه‌نامه موتور خود را ثبت نمایید تا سروقت کارشناسان سامانه بیمه دات کام با شما تلفنی و پیامکی ، تاریخ تمدید بیمه موتورسیکلت را اطلاع دهند. با این کار، شما هم می‌توانید با جلوگیری از پرداخت جریمه،  بیمه ارزان برای موتور خود خریداری نمایید.

ارزان‌ترین بیمه موتور را از کجا بخرم؟

هر روز مرکز پشتیبانی  بیمه دات کام در گزارش‌های خود اعلام می کنند که  سوال ” ارزانترین بیمه موتور سیکلت را از کجا بخرم؟” از طرف مشتریان چند بار در روز پرسیده می شود. لذا توصیه دوم ما به شما این است که به صفحه استعلام بیمه موتورسیکلت بیمه دات کام سری بزنید و با وارد کردن اطلاعات مدنظر، به استعلام و مقایسه هزینه بیمه موتور سیکلت شرکت‌های بیمه‌گر معتبر مختلف پرداخته و بیمه موتور سیکلت ارزان قیمت مناسب با بودجه خود را فقط با چند کلیک ساده تهیه نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 مهر 1400 / بیمه موتور / مجله بیمه

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را سه سوته بشناسید(آپدیت مهر 1400)

موتورسیکلت از سودمند‎ترین وسیله‌های نقلیه روی کره زمین است. موتور سیکلت در حین هیجانی بودن، می‌تواند خطرآفرین باشد. رانندگی با این وسیله نقلیه می‌تواند هزینه‌های زیادی را بر دوش راکبان

19 مرداد 1400 / بیمه موتور

خلافی موتور: تعریف+ جدیدترین‌ روش‌های استعلام و پرداخت خلافی موتورسیکلت

شکی نیست که احساس آزادی و هیجان موتورسواران باعث شده است که این وسیله به عنوان وسیله نقلیه محبوب شناخته شود. اما عدم محافظت ایمنی از قبیل نداشتن کلاه کاسکت

16 مرداد 1400 / بیمه موتور

بیمه موتورسیکلت سه ماهه، شش ماهه چرا و چطور بخریم؟

بیمه موتورسیکلت مشابه بیمه اتومبیل است که از شما در برابر صدمات یا خسارات ناشی از رانندگی وسیله نقلیه محافظت می‌کند. یک بیمه‌نامه معمولی موتورسیکلت شامل بیمه مسئولیت است که

04 مرداد 1400 / بیمه موتور

بیمه موتور؛ ضرورتی کاربردی برای موتورسواران

هرکاری که باعث خوشحالی و سرزنده‌ای شما شود، ارزش انجام آن را دارد.برای بسیاری از راکبان موتورسوار، این‌کار سرگرمی یا رفع نیاز نیست؛ بلکه به خاطر عشقی‌ست که نسبت به

21 تیر 1400 / بیمه موتور

بیمه بدنه موتورسیکلت: بهترین انتخاب برای کاهش خسارات موتور

اگر اطلاع‌رسانی دقیق و جامعی در حوزه‌ی بیمه ‌بدنه صورت گیرد، این بیمه را می‌توان همراه حامی قدرتمند بیمه شخص ثالث درنظر گرفت! علی الخصوص بیمه‌ بدنه موتورسیکلت که حرف

20 تیر 1400 / بیمه موتور

قانون جدید بیمه شخص ثالث موتور اعلام شد

 این روزها بیمه شخص ثالث موتور یکی از بحث های داغ و جنجالی بازار بیمه است که با انتشار قانون جدید آن، موج عظیمی از شایعات و ابهامات در میان

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب
عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید