06 فروردین 1402

بیمه بدنه موتور سیکلت 1402: بهترین انتخاب برای کاهش خسارات موتور

اگر اطلاع‌رسانی دقیق و جامعی در حوزه‌ی بیمه ‌بدنه صورت گیرد، این بیمه را می‌توان همراه حامی قدرتمند بیمه شخص ثالث درنظر گرفت! علی الخصوص بیمه بدنه موتور سیکلت که حرف زیادی برای گفتن دارد! هم‌اکنون، باتوجه به میزان تولید موتور در داخل کشور و به واسطه‌ی ترافیک شهرهای بزرگ، موتورسیکلت به یک وسیله‌ی کارآمد و در عین حال، خطرناک تبدیل گشته است. نامِ بیمه ‌بدنه موتور سیکلت در این مقاله آمد، به همین علت درباره‌ی این بیمه‌نامه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیمه ‌بدنه موتور سیکلت

آیا موتور بیمه بدنه دارد؟ بله دارد؛ اما این بیمه‌نامه برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست. یعنی بیمه بدنه موتور جزو بیمه‌های اختیاری محسوب می‌شود. بیمه‌نامه موتور (اعم از بیمه شخص ثالث موتور و بیمه بدنه موتور) خسارت‌های متفاوتی را تحت پوشش قرار می‌دهد. جزئیات بیمه بدنه موتور سیکلت را در ادامه بخوانید ولی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه اجباری موتور، راهنمای بیمه موتور سیکلت را از دست ندهید!

بیمه بدنه موتور سیکلت چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

طبق قوانین بیمه مرکزی، تعهدات شرکت بیمه برای جبران خسارت‌های وارده به موتور سیکلت از خطرات زیر می‌باشد:

   واژگونی موتور سیکلت

در بیمه‌بدنه موتورسیکلت، واژگونی، سقوط موتور و آسیب‌های وارد شده به آن تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

تصادفات موتور

پوشش تصادفات بیمه بدنه موتور به به شرح زیر است:

 • اگر موتورسیکلت به جسم ثابت یا متحرک و همچنین با اشیایی برخورد داشته باشد؛ اگر حین این اتفاق خسارتی به موتورسیکلت وارد شود، خسارات را بیمه‌ بدنه پرداحت خواهدکرد.
 • موتورسیکلت به دلیل ریسک بالای آن در سرقت کلی و جزئی به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه موتور سیکلت قرار نمی‌گیرند. البته که موتور‌های گران قیمت و خاص در شرایطی و که شرکت بیمه موافق کند تحت پوشش قرار می‌گیرند، که در قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت لحاظ می‌شود.برای همین چنین گروهی توصیه می‌شود که بیمه سرقت موتور سیکلت را تهیه کنند.

آتش سوزی (حریق)

آتش سوزی نیز یکی از پوشش‌های بیمه بدنه است، اگر به هردلیلی موتورسیکلت شما دچار سانحه‌ی آتش سوزی شود، مشمول دریافت بیمه بدنه خواهید بود.

آتش سوزی از پوشش‌های بیمه بدنه موتور سیکلت است.

آتشسوزی از پوشش های بیمه بدنه موتور سیکلت است.

چه خساراتی تحت پوشش بیمه بدنه موتور قرار نمی‌گیرند؟

بیمه بدنه موتور سیکلت درست مانند سایر بیمه نامه‌ها استنائاتی را دارد. مواردی که به هیچ عنوان تحت پوشش این بیمه نامه قرار نمی‌گیرند، به شرح زیر است:

 • خسارت‌های جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به موتورسیکلت
 • خسارت‌های انفجارهای هسته‌ای، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم
 • خسارات عمل عمد بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده موتورسیکلت
 • خسارت‌های تعقیب و گریز از پلیس با موتورسیکلت
 • خسارت‌های استفاده مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدرها
 • خسارات حمل بار بیشتر از حد مجاز موتور
 • خسارت‌های رانندگی‌ بدون گواهینامه موتورسیکلت

وظایف بیمه‌گذار در بیمه بدنه موتور سیکلت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید بیمه‌نامه یک قرارداد دو طرفه است. یعنی بیمه‌گر وظیفه دارد، خسارات را طبق شرایط پرداخت کند، بیمه‌گزار (مالک) نیز مسئولیت‌های لازم در این خصوص را باید بر عهده بگیرد. از جمله وظایف بیمه‌گذار عبارتند از :

 • رعایت اصل حد اعلای حسن نیت
 • پرداخت مبلغ بیمه بدنه موتور
 • اعلام تشدید خطر
 • اعلام نمودن خسارت
 • عدم اظهارات غیر واقعی
 • اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت
 • خودداری از جابه‌جایی موتورسیکلت هنگام بروز خسارت
 • اجتناب از تعمیر موتورسیکلت بدون هماهنگی با بیمه‌گر

مدت اعتبار بیمه بدنه موتور سیکلت چقدر است؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که کاربران طی مطالعه مقالات وب سایت بیمه‌دات‌کام داشتند، این بود که مدت اعتبار بیمه بدنه موتور سیکلت چقدر است؟ در پاسخ باید گفت مدت اعتبار بیمه موتور سیکلت به صورت یک‌ساله بوده و از ساعت ۲۴ روز صدور بیمه‌نامه شروع و تا ساعت ۲۴ سال بعد معتبر است.

شرایط فسخ بیمه بدنه موتور سیکلت چگونه است؟

در شرایطی ممکن است بیمه‌‌نامه موتورسیکلت فسخ شود، فسخ بیمه‌نامه به روش‌های متعددی صورت می‌گیرد که هریک از آنها بسته به شرایط رخ می‌دهند.

فسخ بیمه‌نامه گاها ممکن است به درخواست بیمه‌گذار انجام شود و در برخی شرایط توسط بیمه‌گر یا حتی خود به خود صورت گیرد! برای درک بهتر شما عزیزان، در ادامه هریک از شرایط فسخ را به طور کامل توضیح می‌دهیم:

فسخ از طرف شرکت بیمه

شرکت بیمه در شرایط زیر می‌تواند بیمه‌نامه را فسخ کند :

 • اگر بیمه‌گذار حق بیمه را به موقع پرداخت نکند.
 • اگر ریسک خطر موتور سیکلت افزایش پیدا کرده باشد.
 • در صورتی‌که بیمه‌گذار به صورت عمدی یا سهوی اطلاعات کافی را به بیمه‌گر ارائه نداده باشد یا اظهارات وی خلاف واقعیت باشد.

بیمه‌گذار توانایی این را دارد که در شرایط خاص پیش از صدور بیمه‌نامه در خصوص ریسک خطر با بیمه‌گر به توافق برسد. موافقت بیمه‌گر و درج در بیمه‌نامه به علت عدم فسخ و پایبندی بیمه‌گر به تعهداتش خواهد بود.

خرید بیمه موتور

فسخ بیمه‌نامه بدنه موتور از طرف بیمه‌‌گزار

در شرایط زیر مشتری می‌تواند بیمه‌نامه بدنه موتور را فسخ کند:

 1. اگر ریسک موتور بیمه شده، کاهش یابد و بیمه‌گر در خصوص کاهش حق‌ بیمه حاضر به همکاری نباشد.
 2. اگر فعالیت شرکت بیمه به هر دلیلی لغو شود و دیگر توانایی این را نداشته باشد که به تعهدات خود پایبند باشد، بیمه‌گذار می‌تواند بیمه‌نامه خود را فسخ کند.

فسخ خود به خود بیمه‌نامه بدنه موتور

اگر به هر دلیلی موتور سیکلت از بین برود، بیمه‌نامه موردنظر فسخ می‌‎شود. البته در شرایطی که بیمه‌نامه خساراتی ناشی از حریق یا تصادفات را شامل شود، خسارت آن به طور کامل پرداخت شده و دیگر بیمه‌نامه فاقد اعتبار است. اگر بیمه‌نامه به صورت چندساله صادرشده باشد، حق‌بیمه سنوات آتی به بیمه‌گذار عودت می‌شود.

نحوه تعیین و دریافت خسارت بیمه بدنه موتور سیکلت

درست مانند بیمه بدنه خودرو، تعیین خسارت بیمه‌بدنه موتور توسط کارشناس و ارزیاب خسارت بیمه مشخص می‌شود.این مبلغ در صورت توافق طرفین پرداخت خواهد شد. در صورت اعتراض بیمه‌گذار توانایی این را دارد که از طریق شورای حل اختلاف و توسط کارشناس رسمی‌ فرآیند تجدید نظر و ارزیابی را پیگیری کند.

نکات مهم در دریافت خسارت کلی

یک باور اشتباه میان برخی افراد صورت گرفته است که تصور می‌کنند بیمه‌بدنه تمامی خسارات وارد شده را می‌پردازد، در صورتی که اینطور نیست. بیمه بدنه موتور سیکلت مثل بیمه بدنه خودرو دارای کسوراتی‌ست که در طی وقوع حادثه و پرداخت خسارات از آن کسر می‌شود.

این موارد شامل :

 • ارزش بازیافتی احتمالی لوازم
 • کسورات مقرر

نکته مهم دیگر این است که هنگام پرداخت خسارت در بیمه بدنه موتورسیکلت هزینه‌های متعارف نجات و حمل موتور تا سقف مشخص به طوری که ارزش آن از تعهدات بیمه‌نامه بیشتر نشود، قابل جبران توسط شرکت بیمه می‌باشد.

خسارت جزئی بیمه بدنه موتور سیکلت چیست؟

در حقیقت، خساراتی که در دسته خسارت کلی قرار نگیرند، جزو خسارات جزئی محسوب می‌شوند. در این بیمه‌نامه، هزینه‌هایی مثل دستمزد تعمیر، قیمت قطعات تعویضی، هزینه نجات و حمل تحت پوشش بیمه‌نامه خواهد بود.

نکته ای حائز اهمیت این که ارزش قطعات تعویضی پس از کسر فرانشیز و هزینه استهلاک بیمه نامه موتورسیکلت ارزیابی خواهد شد!

قیمت بیمه بدنه موتورسیکلت چقدر است؟

آنچه در محاسبه قیمت بیمه ‌بدنه موتور تاثیرگذار است، ارزش موتور است. قیمت موتور باید دقیقا همان قیمتی باشد که در بازار خرید و فروش می‌شود. البته که اگر این قیمت بعد از شروع بیمه‌نامه به علت نوسانات بازار افزایش پیدا کند، باید الحاقیه افزایش قیمت مورد بیمه دریافت شود.

 

قیمت بیمه موتور به ارزش موتور بستگی دارد

قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت به ارزش موتور بستگی دارد

چگونه بهترین بیمه بدنه موتورسیکلت را بخرید؟

در حقیقت خرید بهترین بیمه ‌بدنه موتور مانند سایر بیمه‌نامه‌ها دارای حساسیت‌هایی است که باید به آن دقت کنید. لطفا توجه داشته باشید که ارزان بودن قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت الزاما به معنای خوب بودن آن نیست. عقل سلیم حکم می‌کند تا فاکتور‌های دیگری مانند سطح توانگری، مراکز پرداخت خسارت و رضایت مشتری و … شرکت بیمه را در نظر گرفت.

خرید بیمه بدنه موتورسیکلت از بیمه دات کام

امروزه برای تمامی انواع موتور های چه برقی چه چند چرخ بیمه وجود دارد و می‌توانید از انواع این بیمه‌نامه‌ها مثل بیمه موتور چهارچرخ استفاده نمایید. اگر شما از صاحبان و عاشقان موتور سیکلت هستید، لازم است بدانید که با هزینه‌ای اندک می‌توانید موتورسیکلت خود را در برابر حوادث رانندگی و آسیب‌های وارد شده جبران خسارت کنید. در واقع ضرورت داشتن بیمه بر هیچ شخصی پوشیده نیست. اما به جز ضرورت خرید بیمه بدنه موتور سیکلت باید از محل معتبری برای خرید آن اقدام کنید.

سامانه فروش آنلاین بیمه دات کام با سابقه بلند مدت خود در صنعت بیمه تجربه خرید بیمه آسان و با اطمینان خاطر را به شما می‌دهد! به قول مثال معروف: در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست! پس برای بیمه‌کردن موتور سیکلت خود تعلل نکنید! قبل از خرید بیمه موتور به یاد داشته باشید که خرید بیمه بدنه موتور سیکلت از بیمه دات کام فقط برای کارمندان بانک میسر است؛ اگر جزو این گروه هستید فبها، در غیر این صورت، می‌توانید از مشاوران تخصصی بیمه دات کام با شماره تماس 0214372 تماس بگیرید. آن‌ها بهترین اطلاعات و راهنمایی‌های مربوط به بیمه‌نامه بدنه موتورسیکلت را در اختیار شما قرار می‌دهند تا برای خرید بهترین بیمه بدنه موتور خود اقدام نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 خرداد 1402 / بیمه موتور

خلافی موتور؛ ۶ روش استعلام و پرداخت خلافی موتور 1402

چگونه رایگان خلافی موتور سیکلت را بگیریم؟ روش های پرداختی خلافی موتور و بخشودگی خلافی را اینجا بخوانید!

20 فروردین 1402 / بیمه موتور

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

چگونه در شب موتور سواری کنیم که آسیب نبینیم؟ راهنمای کامل موتور سواری در تاریکی را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

بررسی کامل شرایط پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور

آیا خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور هم تعلق می‌گیرد؟ اطلاعات مربوط به پرداخت دیه راننده و سرنشین موتور سیکلت توسط شرکت بیمه را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟ + مشاوره رایگان (فروردین 1402)

موتوسیکلت محبوب‌ترین وسیله نقلیه است. تعداد زیادی از افراد با آن خاطره دارند اما به خاطر داشته باشید که موتور خطرناک‌ترین وسیله نقلیه هم هست. چون هیچ حفاظی ندارد و در کوچکترین تصادف‌ها

07 فروردین 1402 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
اصغر نجاتی
15 آبان 1400

با سلام، اگر موتور از داخل حیاط خانه به سرقت برود، مشمول بیمه بدنه می شود؟

  کارشناس بیمه
  15 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، در صورتی که سرقت از نوع شکست با حرز باشد و شما هم از قبل بیمه بدنه خریداری کرده باشید، مشمول دریافت خسارت خواهد شد.

حمید زین الدین
15 آبان 1400

با سلام، من چند روز پیش موتورسیکلتم را فروختم اما مالک جدید ادعا می کنند که باید تخفیف های بیمه را هم من انتقال دهم، در صورتی که من میخوام برای موتور جدید داشته باشم. آیا این کار اجباره یعنی تخفیف ها هم باید منتقل شود؟

  کارشناس بیمه
  15 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، خیر هیچ اجباری برای شما وجود ندارد. شما می توانید تخفیف بیمه شخص ثالث را نگه داشته و برای موتور جدید خود به کار ببرید.

جابری
29 آبان 1400

سلام ی موتورسیکلت داریم برای بابابزرگمه سال 40 میشه بیمه اش کرد؟

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  با سلام، برای دریافت اطلاعات کامل با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

   ياسري
   06 اسفند 1400

   سلام
   كلي راجبه بيمه بدنه موتور نوشتين ،تماس كه با بيمه دات كام گرفتم كارشناستون ميگه نداريم
   .اگر ندارين و انجام نميدين چرا راجبش مطلب ميزارين

    کارشناس بیمه
    06 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز شرکت بیمه های محدودی بیمه بدنه موتورسیکلت رو ارائه می کنند و ما متاسفانه این رشته بیمه ای رو تو سبد رشته بیمه هامون ارائه نکردیم . بیمه دات کام علاوه بر سامانه فروش آنلاین بیمه ، موتورجستجوی انواع بیمه است و شما می تونید اطلاعات همه بیمه ها رو تو این سایت پیدا کنید بنابراین در راستای این مسئولیت رشد آگاهی بیمه ای ، ما همه اطلاعات انواع مختلف بیمه ها از جمله بیمه بدنه موتورسیکلت را ارائه کرده ایم.

    مهتابی
    15 آبان 1401

    سلام قیمت بیمه سرقت موتورسیکلت قدیمی چقدره اضافه میشه؟

     کارشناس بیمه
     16 آبان 1401

     سلام بیمه بدنه که بگیرید، پوشش سرقت دارد.

چلابی
29 آبان 1400

سلام خوب هستید؟ آیا امکان فسخ بیمه بدنه موتورسیکلت وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام برای دانستن شرایط فسخ با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

مسعوو
19 آذر 1400

با سلام
من موتور صفر خریدم میخام بیمه بدنه کنم به کدام بیمه مراجعه کنم؟

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  به بیمه تجارت نو مراجعه بفرمایید

امیرحسین
04 دی 1400

سلام
من هر جا گه زنگ زدم موتور رو بیمه بدنه نمیکنن ، کسی رو میشناسین انجام بده ؟ یا شماره ایی دارین که بتونن به من کمک کنن ؟

  نویسنده بیمه
  04 دی 1400

  سلام وقت بخیر شما با کارشناسان بیمه دات کام با شماره تماس 0214372 تماس بگیرید تا شما رو برای خرید بیمه بدنه موتورسیکلت راهنمایی کنند.

   اميرحسين
   26 فروردین 1401

   سلام
   كارشناسان بيمه دات كام هم انجام نمي دن بيخود تماس نگيريد
   شماره اي كه كارشناس بيمه نوشته الكيه.و وقتي تماس مي گيري انجام نميدن

    کارشناس بیمه
    26 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، امکان بیمه بدنه موتور وجود دارد؛ اما ممکن است که بعضی شرکت ها انجام ندهند.

اکرام
20 دی 1400

سلام بیمه بدنه موتور را برای چه مدل هایی توصیه می کنید؟

  نویسنده بیمه
  20 دی 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به افزایش قیمت موتورسیکلت و لوازم جانبی آن، خرید بیمه بدنه موتورسیکلت را برای تمامی مدل ها (ساده و برقی) توصیه می کنیم.

وحید نجفی
07 خرداد 1401

بیمه بدنه موتور سیکلت ارزون و خوب از کدوم شرکت بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تمامی شرکت ها خوب هستند. قیمت بیمه هم بر اساس شرایط شما تعیین می شود. برای دریافت مشاوره بیشتر و بهتر با بیمه دات کام تماس بگیرید.

یک باربر
30 خرداد 1401

بیمه بدنه موتور رو شما دارید که ما بخریم؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

محمد زابلی
08 مرداد 1401

سلام ببخشید من تازه موتورمو هخریدم ولی از خسارات مالی و جانیش میترسم. چجوری میتونم این خسارت ها رو کاهش بدم/

  کارشناس بیمه
  09 مرداد 1401

  سلام با احتیاط رانندگی کنید.

ساداتی
19 شهریور 1401

سلام برای استعلام قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت حتما باید تاریخ بیمه نامه تمام شود؟

  کارشناس بیمه
  20 شهریور 1401

  سلام خیر

حسام
23 شهریور 1401

سلام من موتورم ساخت 80 است. آیا بهش بیمه بدنه تعلق میگیره؟ اگر میگیره هزینه بیمه بدنه موتور سیکلت مثل من چقدر میشه؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام خیر

مهران
19 مهر 1401

سلام چطوری میشه موتور بیمه بدنه کرد در سایت پیدا نکردم

  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام ما نداریم اما با خود دفتر شرکت ها تماس بگیرید انجام می دهند.

میثم
19 دی 1401

سلام آیا موتور سیکلت را بیمه بدنه میکنند؟

  نویسنده بیمه
  19 دی 1401

  با سلام میثم عزیز
  بله بیمه بدنه موتورسیکلت نیز وجود دارد ولی متاسفانه تعداد محدودی از شرکت های بیمه آن را ارائه می کنند.

hamed.hp
01 اسفند 1401

کدام شرکت ها بیمه بدنه یا سرقت موتور سیکلت دارند؟

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اگر از قسمت استعلام بیمه بدنه شماره پلاک خود را وارد کنید لیست شرکت‌های ارائه دهنده این بیمه برای شما نمایش داده می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید