16 مرداد 1401

قوانین دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده به چه صورت است؟

آمار بالای تصادفات در ایران باعث شده است که همه‌ی ما نیاز به داشتن آگاهی کافی در مورد شرایط و قوانین حاکم بر صحنه تصادفات داشته باشیم. در این صورت، هنگام بروز حادثه می‌دانیم که چه کاری باید انجام دهیم. در بسیاری از تصادفات پیش می‌آید که بنا به دلایل مختلف، صحنه تصادف به هم می‌ریزد. در این‌گونه مواقع و با توجه به این‌که برای دریافت خسارت نیاز به ارائه کروکی از صحنه تصادف است، چه باید کرد؟ چگونه می‌توانیم خسارت خود را از بیمه دریافت کنیم؟ در این مقاله قصد داریم شما را از شرایط دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده آگاه کنیم. با ما همراه باشید.

تصادفات صحنه بهم خورده

فرض کنید که در بزرگراه و یا خیابانی تصادفی اتفاق افتاده باشد. اگر یکی یا هر دو طرف حادثه بنا به دلایلی همچون:

 • فرار راننده مقصر از صحنه تصادف
 • رساندن افراد مصدومی که نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارند به مراکز درمانی (در تصادفاتی که منجر به آسیب جسمی شده باشد)
 • جلوگیری از ایجاد ترافیک شدید

 

دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده چندین حالت دارند

دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده چندین حالت دارند

حال اگر دو طرف صحنه تصادف را ترک کنند و صحنه تصادف به هم بریزند، افسر پلیس راهور قادر نیست کروکی تصادف دقیقی از صحنه حادثه ترسیم کند. این تصادفات را در اصطلاح، تصادف صحنه بهم خورده می‌نامند. برای دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده، با استناد به اظهارات طرفین تصادف، جای لاستیک یا فیلم و عکس‌های گرفته شده کروکی فرضی به صورت فرم یا غیرفرم، ترسیم می‌شود.

کروکی غیر فرم

کروکی غیر فرم یا غیرسازشی، وقتی است که افراد بنا به دلایلی مانند بالا زدن میزان خسارت از سقف خسارت بیمه شخص ثالث، خسارت جانی  یا افت قیمت خودرو و …  درخواست رسیدگی قضایی دارند؛ در این شرایط، شرح حادثه و ترسیم کروکی در سربرگ‌های کارشناس دادگستری ثبت می‌شود. این نوع کروکی چون شماره سری و سریال ندارد، در سامانه راهور ثبت نمی‌شود. تأیید اصالت و یا رد این کروکی بستگی به نظر افسر ترسیم‌کننده کروکی دارد.

بیمه و دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده

با توجه به هزینه‌های بالایی که در نتیجه تصادف به بار می‌آید، برخی از رانندگان با کوچکترین تصادفی اصرار بر ماندن در صحنه تصادف و بهم نزدن آن تا رسیدن مأمور راهور دارند. در بسیاری از موارد، به ویژه در شهرهای شلوغ، این مسئله باعث به وجود آمدن ترافیک سنگین و راه‌بندان می‌شود.

طبق قانون جدید بیمه، در تصادفاتی که میزان خسارت کمتر از 20 میلیون تومان است، نیاز است که قبل از به هم ریختن، صحنه از محل عکس بگیرید. اگر جای ترمز باشد، پلیس می‌تواند از جای ترمز تشخیص دهد. به هرحال در این موارد شرکت بیمه بدون نیاز به کروکی، خسارت را جبران می‌نماید. در این‌گونه مواقع طرفین می‌توانند با توافق با یکدیگر مدارک بیمه و کارت خودروی خود را تعویض کنند و با این مدارک به نمایندگی بیمه مراجعه کرده و خسارت خود را دریافت کنند. مطالعه مقاله باید و نبایدهای خسارت بدون کروکی پیشنهاد می‌شود.

قانون ذکر شده در بالا برای تصادفاتی است که خسارت آن مالی باشد نه جانی. در تصادفات جرحی، یعنی تصادفاتی که منجر به آسیب بدنی و یا فوت شده باشد، به هم زدن صحنه تصادف می‌تواند مشکل‌ساز و دردسر آفرین باشد. در این شرایط، بهتر است در صورت امکان صحنه تصادف دست ‌نخورده باقی بماند. چون در این تصادفات افراد از میزان جراحت و آسیب‌های وارده به مصدومین آگاهی ندارند و بهتر است مجروحین تکان داده نشوند تا خدایی ناکرده شدت آسیب بیشتر نشود. بهتر است تا آمدن پلیس راهور و اورژانس صحنه تصادف دست‌نخورده باقی بمانید.

پرداخت خسارت در تصادفات جرحی با بیمه شخص ثالث راننده مقصر انجام می‌شود. میزان پوشش این خسارت هر سال بر اساس دیه ماه حرام و ماه عادی آن سال محاسبه شده و از طرف بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام و روی بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود. اگر راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کرده و شناسایی نشده باشد، این خسارت از طریق صندوق تأمین خسارت‌های بدنی جبران می‌شود.

اگر درباره صندوق تامین خسارات بدنی نیازمند اطلاعات بیشتر هستید، این مقاله را از دست ندهید.

*نکته: در تصادفاتی که در بزرگراه، تقاطع‌ها و داخل تونل‌های شهری که مجهز به دوربین‌های نظارتی هستند، اتفاق می‌افتد، و هیچ کدام از رانندگان تقصیر را بر عهده نمی‌گیرند، پلیس می‌تواند با استفاده از تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های نظارتی، مقصر حادثه را شناسایی کند.

 

استفاده از بیمه در تصادفات صحنه بهم ریخته شرایط خاصی دارد

استفاده از بیمه در تصادفات صحنه بهم ریخته شرایط خاصی دارد

فرایند دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده

در تصادفاتی که صحنه حادثه بهم خورده است، بسته به شرایط یکی از راه‌های زیر در پیش گرفته می‌شود:

 • در صورتی که پلیس راهور قبلاً در محل حادثه حضور داشته باشد، کافی است طرفین به پلیس راهنمایی و رانندگی منطقه مربوط به تصادف مراجعه کنند و ادامه مراحل تا دریافت خسارت را طی کنند.
 • در صورتی که تصادف توسط مأمور کارشناس بازدید نشده باشد، طرفین تصادف باید به شورای حل اختلاف محل تصادف برای پیگیری‌های بعدی و دریافت نظر کارشناسی مراجعه کنند.
 • در صورتی که تصادف باعث مجروح شدن یا فوت شده و راننده مقصر فرار کرده باشد، نیاز به کسب دستور مقام قضایی مبنی بر ترسیم کروکی و گرفتن تصویر از پرونده تشکیل‌شده در کلانتری است. این پرونده تشکیل شده شامل اظهارات شاکی و شهود، فیلم و عکس ارائه شده از صحنه تصادف، برگه اورژانس و بیمارستان، دستور قضایی و … می‌باشد.

بیمه بدنه و دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده

وقتی تصادفی حادث می‌شود که صحنه آن بهم خورده و مقصر هم متواری شده است، می‌توانید خسارت وارده به خودروی خود را از بیمه بدنه‌تان با ارائه مدارک زیر دریافت کنید:

 • کروکی غیرسازشی
 • صورت جلسه کلانتری
 • اوراق بازجویی تنظیم‌شده در یگان انتظامی و مرجع قضایی
 • اصل و کپی بیمه بدنه و شخص ثالث
 • اصل و کپی گواهینامه راننده یا مالک خودرو
 • اصل و کپی کارت خودرو
 • اصل و کپی شناسنامه مالکیت خودرو
 • تکمیل فرم واگذاری حقوق قانونی بیمه گزار به شرکت بیمه

با ارائه این مدارک به شرکت بیمه، پرونده تشکیل شده و پس از کارشناسی، خسارت به فرد زیان‌دیده پرداخت می‌شود.

دریافت بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

همانطور که می‌دانید، وقتی که تصادفی اتفاق می‌افتد، شرکت بیمه خسارت‌های افراد متضرر از تصادف را جبران می‌کند و حتی تحت شرایط گفته شده در بالا، دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده هم از شرکت بیمه امکان‌پذیر است. مزایای داشتن بیمه این روزها دیگر بر کسی پوشیده نیست. اهمیت بیمه به ویژه شخص ثالث به اندازه‌ای بالاست که افراد بدون داشتن بیمه‌نامه حتی یک دقیقه هم در خیابان ظاهر نمی‌شوند.

بیمه شخص ثالث، هزینه‌های مربوط به افراد ثالث یعنی اشخاص زیان‌دیده در حادثه، به غیر از راننده مقصر، را جبران می‌کند. آسیب‌های وارده به خودروی راننده مقصر هم توسط بیمه بدنه وی جبران می‌شود. با این اوصاف، داشتن بیمه باعث اطمینان خاطر هر چه بیشتر راننده و آسایش روانی اوست. مطالعه مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث توصیه می‌شود.

هزینه بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه با توجه به سال ساخت خودرو، کاربری، مدل خودرو و غیره متفاوت است. برای این‌که از هزینه بیمه خودروی خود آگاهی داشته باشید می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید. بیمه دات کام معتبرترین سامانه آنلاین بیمه‌ای کشور است که اکثر بیمه‌های موجود را تحت پوشش خود دارد. با استفاده از این سامانه، علاوه بر استعلام هزینه بیمه، می‌توانید شرکت‌های بیمه‌ای مختلف را با هم مقایسه کنید و بر این اساس بهترین بیمه‌ای که مناسب حال شماست را انتخاب و اقدام به خرید بیمه شخص ثالث کنید.

بدانید  که همیشه لازم نیست صحنه تصادف را دست‌نخورده حفظ کنید. خصوصاً زمانی که تصادف جزئی است و خسارت زیادی به بار نیامده، می‌توانید با عکس یا فیلم گرفتن از صحنه، صحنه تصادف را بهم زده و خودروها را به کنار مسیر ببرید و منتظر آمدن پلیس راهور شوید. نگران دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده نباشید. قانون برای این مسئله هم راه کار در نظر گرفته است. خونسردی خود را حفظ کرده و مراحل گفته شده در این مقاله را طی کنید.

 

 • + آیا همیشه صحنه تصادف را باید دست نخورده حفظ کرده؟
 • + دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده چگونه است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد چه شرایطی دارد؟ + بررسی انواع پوشش‌ها

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد یکی از شروط اصلی تردد خودروهای وارداتی است.  در این مقاله به شریط بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد و پوشش‌های آن می‌پردازیم.

28 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد عمل می‌کند. برای آشنایی با نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث کافی است این مقاله را بخوانید.

21 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون انتقال بیمه ثالث آبان 1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

19 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

قوانین تصادف در پارکینگ عمومی که دانستن آن برای رانندگان لازم است!

تصادف در پارکینگ عمومی، خانه و آپارتمان یکی از مواردی است که خارج از خیابان‌های شهر است و تعیین مقصر آن متفاوت است. قوانین این تصادفات را در این مقاله بخوانید!

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه( آبان و آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (آبان و آذر 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
زیا نفسی
10 مهر 1401

ببخشید من دیروز یه ماشین از پشت زد به ماشینم ولی بهم دروغ گفت و صحنه تصادف ه بهم زدیم الان جوابمم نمیده، میتونم الان اقدامی کنم؟

  کارشناس بیمه
  11 مهر 1401

  سلام باید با یک وکیل مشورت کنید ولی باید مدرک داشته باشید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید